placeholder
"

Avcı Bıçağı

" araması için 410 sonuç listeleniyor
GERBER Avcı Çakısı Gb
KARGO BEDAVA
GerberAvcı Çakısı Gb
305,90 TL
Sepete Git

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avcı Bıçağı

Avcı Bıçağı

İlk çağlardan beri insanlar sert doğa koşullarında hayatta kalabilmek, nesillerini devam ettirebilmek gibi temel amaçlar edinmiştir. Oldukça zor şartlarda yaşamış olan insanlara göre eski dönemlerde bu temel amaçlara ulaşmak için avcılık vazgeçilmez bir faaliyet olmuştur. Hem soğuktan korunmak, hem yiyecek ihtiyacını karşılamak için avcılık yapmış insanlık için günümüzde avcılık değişime uğramıştır. Yıllar boyu sürüp bu günlere varan avcılık faaliyeti ise artık bazıları için bir hobi, bazıları için ise bir geçim kaynağıdır. Ancak değişmeyen bir gerçek vardır ki, avcılığı başarılı bir şekilde yapabilmek için akıl ve tecrübelerin dışında ekipmanlar da bir o kadar önemlidir. Avcılık ekipmanlarından en önemlilerinden sayılabilecek olan ve hemen her ihtiyaca yanıt verebilen, hatta yeri geldiğinde hayat kurtarıcı olabilen av bıçakları çeşitlerinden ve en uygun fiyata doğru avcı bıçağı tercihinin nasıl olması gerektiğinden bahsedilmelidir. Bir av bıçağı birden çok fonksiyona sahip olabilir. Fonksiyonları bıçakla beraber gelen ekstra yan parçaları, boyutları ya da tasarımlarına göre farklılık gösterebilir. Bundan dolayı av bıçağı satın alacaksanız, önce hangi marka ve model av bıçağının ne işe yaradığını bilmeniz gerekir. Av bıçağı modelleri incelenirkenfonksiyonlarına göre incelenmesi gerektiği gibi aynı zamanda yapıldığı malzeme de dikkate alınmalıdır. Av bıçakları malzeme yapısı bazı kullanıcılara daha uygun fiyat imkânı tanıdığı gibi bazılarını ise sağladığı çeşitli ek dayanıklılık avantajlarıyla tatmin ediyor. İster hobi ister geçim kaynağı olarak yapın, avcılıkla uğraşıyorsanız av bıçağınızın güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

Farklı Fonksiyonlara Sahip Bıçak Modelleri

Bıçak modelleri oldukça geniş bir skala yapısına sahiptir. Ama iyi bir av bıçağı seçmeden önce av bıçağından beklentinizin ne olduğunu bilmelisiniz. Av bıçaklarıkullanım alanları ise çeşitli şekillerde olabilir. Avlanma sonrası deri yüzme, temizleme ve ayıklama işlemleri; ateş yakmak ya da farklı bir ihtiyaç durumunda kalın dalları kesme ve şekillendirme işlemleri; ilk yardım anında tıbbi müdahale işlemi; tokmak ya da çekiç olarak kullanabilme; yiyecek hazırlama gibi daha birçok işlemde av bıçakları görevlerini yerine getirirler. Av veya kamp anında kullanıcısının olmazsa olmazlarındandır. Bu av bıçaklarının sahip olduğu vazgeçilmezlik durumu, av bıçaklarının neden doğru seçilmesi gerektiğini en iyi açıklayan unsurlardandır. Av bıçakları farklı tiplerde ve boyutlarda olabilir. Bazı bıçaklar çakı olarak adlandırılır ve katlanabilir yapısıyla gündelik hayatta kolay taşınabilir ergonomik bir imkân tanır. Ancak namlu ve kabzası nispeten kırılgan yapıda olduğundan, daha sağlam bir tercih yapılmak isteniyorsa bu sabit bıçaklar olmalıdır. Av bıçakları modellerinin büyük çoğunluğunu sabit bıçaklar oluşturur. Bu büyük av bıçakları olan sabit bıçakların seçilme nedeni ise, dengeli yapısı ile oldukça dayanıklı oluşu ve sert doğa koşulları için birebirliğidir. Fakat bu kılıflı av bıçakları da denebilen sabit bıçaklar kendi içlerinde çeşitlilik gösterir. Sabit bıçak çeşitleri Stick Tang, Full Tang ve Half Tang olarak adlandırılır ve üç tiptir. Stick Tang bıçaklarda bıçak çeliği ince çubuk yapıda olduğundan kabza tarafından tamamen sarılır ve dışarıdan görünmez. Kabza içindeki çubuk yapısı sayesinde hafif bir tasarıma sahip olan stick tang av bıçaklarıdaha taşınabilir olmasıyla beraber kabza yapısı nedeniyle darbeleri kullanıcıya daha az hissettirir. Öte yandan kabza bıçağı tamamıyla sarmaladığı için kabza içerisine toz, kir veya su girmez ve bu da bıçağın ömrünü uzatan bir faktördür. Full Tang bıçaklar ise genel olarak diğer iki bıçak türüne göre daha ağırdır. Daha ağır olması kabza içerisinde daha çok yer tutmasıyla alakalıdır. Bu tasarım kullanıcıya daha çok bıçak hakimiyeti sağlar. Yüksek bıçak hakimiyetiyle beraber daha dengeli ve güçlü olan Full Tang bıçaklar av ya da kamp anında ağır işler için en ideal bıçak tipidir. Half Tang bıçaklar ise bahsedilen üç model arasında en hafif bıçak modelidir. Bu bıçaklarda çelik kabzanın içinde bulunmaz ve kabzanın hemen başına kadardır. Pek dayanıklı olmayan bu modeller hafif ve taşınabilir yapılarından dolayı basit ve çok kuvvet gerektirmeyen işlerde kullanılabilir.

Doğru Av Bıçağı ile Av Keyfinizi Maksimuma Çıkarın

Av ve kamp bıçakları tipleri bunlarla da bitmiyor. Doğru av bıçağı alınmadan önce incelenmesi gereken noktalardan bir diğeri de bıçağın ağız ve namlu şeklidir. Bunlardan namlu şekli, bıçağı gören birinin ilk dikkatini çekeceği şeydir. Bıçağın tasarımı ve genel hatlarını oluşturan namlu şekli ise bıçağın kullanım amacını doğrudan yansıtan etmendir. Kullanıcının bıçağı kullanım maksadına göre bazı şekiller çok uygun olabilirken bazıları hiç uygun olmayabilir. Tanto, dagger, combat gibi temel avantajı kolay saplanmak olan askeri amaçlarla kullanılan bıçak tipleri ince ve sivri yapıları nedeniyle daha az dayanıklıdır. Dolayısıyla avcı bıçakları için doğru tercih olmazlar. Pala tipi bıçaklar ise ağaç dallarını rahat kesebilecek kadar güçlü yapılarına nazaran zor taşınabilen bıçaklardandır. Av koşullarına uygunlardır. Adı üzerinde Skinner bıçak tipleri ise tasarımları dolayısıyla av hayvanlarının derisini yüzmek için oldukça ideal bıçaklardandır. Bowie bıçaklar da rambo bıçağı olarak da bilinen büyük ve kuvvetli bıçaklardır. Büyük ve kuvvetin getirdiği en büyük dezavantaj ise taşıma ve kullanım zorluğudur. Tüm bu bıçak tipleri arasında avcıların en çok tercih ettiği tip olan Drop Point bıçak tipi ise genel olarak yeteri kadar sağlam ve keskin yapısıyla bilinir. Bu yeteri kadarlık durumu bir avcının hem bütün işlerini gidermeye hem de kolay taşınabilmeye imkan tanır. En uygun av bıçağı olarak nitelendirilebilir.

Av bıçağıbirden çok göreve sahip olduğundan körelmeye karşı dirençli olması ve herhangi bir körelme durumunda da kullanıcı için kolay bilenebilir bir yapıda olması gerekir. Bıçağın körelme potansiyeli büyük oranda bıçağın çelik malzemesiyle alakalı olsa da bıçağın ideal bir ağız yapısına sahip olması hem körelmenin gecikmesine, hem de körelme durumunda kolayca bilenmesine olanak tanır. Dolayısıyla kullanılan çelik yapısı nasıl olursa olsun av bıçakları için uygun olan bir ağız şekli modeli vardır. Bıçakların birbirinden farklı amaçlara hizmet eden ağız şekilleri ise kullanıcıya hem dayanıklılık hem de kullanım kolaylığı olarak farklı seçenekler sunar. Hollow grind model ağız şekli ince sivri yapısıyla deri yüzmek için uygundur. Ancak düşük dirence sahip olduğu gibi elle bilenmesi zor bir yapısı da vardır. Hollow grind’in tersi olabilecek olan convex grind ağız yapısı ise oldukça kalın olmasına karşın yine el ile bilemeye uygun bir tasarım değildir. Av bıçakları için en uygun ağız yapılarından biri Scandi modeldir. Bu ağız yapısına sahip bıçaklar körelme durumunda kolayca el ile bilenebilir. Bunun yanında oldukça da dirençlidirler. Bir diğer av bıçağı olmaya uygun ağız tipi ise Double bevel’dir. Bu ağız tipi scandi’lere göre daha keskindir ama daha az dirençli ve bilemesi daha zordur. Av bıçaklarında dikkat edilebilecek bir diğer husus da testereli yapıda olup olmadığıdır. Testereli yapı kumaş halat gibi malzemelerin kesiminde ciddi kolaylık sağlar. Testereli yapılardan Plain Edge tipi av ve kamp bıçaklarında en yaygın tiptir.

Av Bıçağının Çelik Tipi ve Kalınlığı

Bir av bıçağının kalitesini belirleyen çok fazla unsur bulunur. Bunlar bıçağın büyüklüğü, gövde ve namlu tipi, ağız şekli gibi çeşitli unsurlar olabilir. Ancak bir bıçağın iyi düzeyde olduğunu gösteren en temel unsur kullanılan çeliğin kalitesi ve şeklidir. Bu iki kombinasyon ne kadar üst seviyede yapılırsa bıçak keskinliği, dayanıklılığı, kullanışlılığı gibi önemli noktalar da bir o kadar iyi olur. Av bıçakları fiyatları bile tamamen aynı tasarımda olan iki bıçaktan birinin farklı çelikten üretilmesi ile çok değişkenlik gösterebilir. Av bıçaklarında paslanmaz çelik ve karbon çelik olarak iki tür çelik tipi kullanılır. Paslanmaz çelikler alaşımlarındaki krom yapısı nedeniyle su ile temasta paslanmaya karşı daha dayanıklıdırlar. Öte yandan düzenli aralıklarda bakımı yapıldığı zaman paslanmaz çelik kolayca kendi formuna kavuşur. Bu nedenle eğer su ile sık sık temas ettireceğiniz bir uğraş yapıyorsanız paslanmaz çelik yapılı özel av bıçakları sizler için doğru seçim olur. Ancak unutulmamalıdır ki, hiçbir paslanmaz çelik gerçek anlamda paslanmaz değildir ve zamanla bakıma ihtiyaç duyar. Karbon çeliğinden yapılma bıçaklarda çeliğin içindeki karbon miktarı normalden daha yüksektir. Karbonu artırılmış çelikbıçaklar, paslanmaz çelik av bıçak çeşitleri göz önüne alındığında daha uygun fiyatlı olabilir. Ayrıca daha kolay bilenebildikleri gibi av veya kamp sırasında herhangi bir ateş yakma ihtiyacı duyulduğunda kıvılcım çıkarmaya çok daha müsaittirler. Bütün bu avantajlarının yanında paslanmaz çeliğe oranla pasa karşı dirençleri daha düşüktür. Daha kolay paslanırlar. Dolayısıyla paslanmaz çeliğe kıyasla çok daha sık bir şekilde bakıma ihtiyaç duyarlar.

Bakımlardan ilki herhangi bir durumda su ile temas ettiği zaman anında kurulanması gerektiğidir. Buna ek olarak her aktivite sonunda uygun yağlarla yağlanması da bıçakların kullanım ömrünü uzatacaktır. Karbon bıçaklar, asidik bir yüzeye temas ettiği durumlarda renk değişikliğine uğrar. Kararmanın herhangi bir zararı olmadığı gibi bıçağı pasa karşı biraz daha dirençli bir hale getirebilir. Birçok avcı bıçaklarını yüksek dayanıklılığından ötürü paslanmaz çelik olarak tercih eder. 440C isimli paslanmaz çelik, av bıçaklarının büyük çoğunluğunda kullanılan çelik tipidir. Öte yandan kampçılar hem asit ile teması sonucu oluşan şekillerin verdiği estetik yapıdan, hem de kolay bilenebilen yapısından dolayı karbon çelik bıçakları tercih ederler. Karbon çelik ve paslanmaz çelik arasındaki en temel ayrımlar bunlardır. Çelikler ile ilgili bahsedilmesi gereken bir diğer detay çeliğin et kalınlığıdır. Bıçağın çelik kalınlığının fazla olması, daha dengeli ve güçlü bir bıçak olmasını sağlar. Ancak bu güçle beraber ağırlaşır, bilenmesi zorlaşır ve kontrolü zorlaşır. 3.5-6 mm arası bir et kalınlığı uygun kabul edilir. Yine de iyi bir bıçak için hangi çelik kullanılırsa kullanılsın, kaliteli malzeme olması gerektiği unutulmamalıdır. Sizler de kendi arzunuza göre istediğiniz bıçağı uygun av bıçakları satış fiyatlarına bakarak sitemiz üzerinden temin edebilirsiniz.

Hakimiyet İçin Tutuş Rahatlığı

Bıçaklarda tutuş rahatlığı ve güvenliği bir av bıçağı kullanıcısının dikkat etmesi gereken önemli hususlardandır. Bundan dolayı kabza tipi her kullanıcıya göre değişmekle beraber titizlikle seçilmesi gerekir. Elinize nasıl oturduğu, materyalinin ne olduğu ve balçak (parmak koruması) olup olmadığı seçim yapmadan önce sorulması gereken sorulardır. Avcunuza iyi oturmamış bir bıçak, zor şartlarda rahat kullanmanızı engelleyeceği gibi sert yüzeylere yaptığınız darbelerde elinizi tahrip edebilir. Öte yandan elinize küçük gelecek bir kabza boyu bıçağın elinizden kaymasına ve ardından ciddi kazaların oluşmasına neden olabilir. Kabzanın materyali çoğunlukla kişisel zevklere bağlı olsa da sağlamlığı da av bıçağı için çok önemlidir. Eski zamanlarda genellikle hayvanların kemik ve boynuzlarından yapılan kabzalar günümüzde polyester, micarta ve ahşap gibi materyallerle üretilir. Günümüzde koç ve geyik boynuzundan üretilen kabzalar bulunur. Bu kabzalar en sağlamları olmasıyla beraber av bıçakları ve fiyatları incelendiğinde üretimlerinde ciddi işçiliğe gerek duymasından dolayı diğerlerine nazaran daha yüksek fiyatta oldukları görülür.

Ahşap kabzalarda ise kabza kalitesi kullanılan ağaca bağlıdır. Bu kabzaların ana maddesi gül ağacı, venge, ceviz gibi sert ağaçlardır. Ahşap kabzaların su ile temasında yüzeyi kayganlaşır ve yapısında bozulmalar olabilir. Estetik tercihlerini daha klasik tarz bıçaklardan yana yapan kullanıcılar bu tür kabzaları tercih edebilirler. Polyester kabzalar söz konusu dayanıklılık olduğunda iyi iş çıkardığı gibi yüzeyi de kaygan değildir. Polyester kabzaların bir diğer çeşidi sayılabilecek micarta kabzalar ise daha sert ve sağlamdır. Ancak fiyatlandırmaya bakıldığında genellikle polyesterlere göre daha yüksek fiyattan satışa sunulurlar. İstenildiği takdirde farklı fonksiyona sahip olduğu gibi güvenlik önlemi olarak da kullanılan bağlama delikli kabzalar vardır. Bu delik, bıçağın herhangi bir durumda elinizden düşmesini önleyerek güvenli bir kullanım olanağı tanır. Bütün bu detaylarla beraber kendinize bir av bıçak seti seçerken, elinizde size en çok güven veren bıçağı tercih etmeyi unutmayın. Çünkü bu bıçağı kullanacak olan sizsiniz ve eğer tatmin olmazsanız huzurlu bir kullanım ortamı oluşmaz. Kontrolünden ve gücünden tatmin olduğunuz bir bıçakla avcılık ve kamp keyfinizi iki katına çıkarabilirsiniz.

Sıklıkla Tercih Edilen Av Bıçağı Modelleri

Tercih edilen ve av bıçağı modellerine bakıldığında bunlardan kuşkusuz ilk akla geleni, filmlerle de kendisini pek çok kez gösteren komando bıçağıdır. Komando bıçakları oldukça büyük yapıları dolayısıyla çok sağlamdırlar. Amerikan av bıçakları arasında en ünlüsüdür. Sağlam yapısıyla beraber en kolay kullanıma sahip olmasa da kabzasında genellikle polyester ya da micarta kullanılır ve bu da kullanımını kolaylaştıran bir etkendir. Bir diğer yüksek talep gören av bıçağı modeli ise tren rayı av bıçağıdır. Yüksek dövme işlemleri dolayısıyla çok sağlam olan tren rayı bıçaklar, avcılıkla uğraşan insanların ilgisini fazlasıyla çekmiştir. Şüphesiz bir diğer akla gelen av bıçağı modeli, Denizli’nin Yatağan ilçesinden nam salmış yatağan av bıçakları olur. El yapımı üretilen yatağan bıçaklar Osmanlı'dan bu yana günümüze ulaşmışlardır. Denizli’nin bu konudaki köklü becerisi sayesinde yatağan bıçağını diğerlerinden ayıran fark, uygulanan ısıl işlem dolayısıyla çeliğin sertliğinin 54 Rockwell ve üzeri seviyeye çıkabilmesidir. Bu seviyeler bir bıçak için oldukça sağlam kabul edilen seviyelerdir.

Bütün bahsedilen detaylar doğrultusunda, adeta her işinizde yardımına ihtiyaç duyacağınız bıçak modellerini dikkatle seçmelisiniz. Ergonomik yapısının önemi, sunduğu çeşitli güvenlik imkanları, bıçağın gücü, pasa ve kırılmaya karşı dayanıklılığı en dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alıyor. Elbette ki av bıçaklarının zevke hitap etmesi gerektiğini de unutmamak gerekir. Kabza tasarımı, bıçak tasarımı kabza rengi gibi farklı tasarım imkanları bulunur. Çok çeşitli yapısıyla hemen her av bıçağı kullanıcısının zevkine hitap edebilecek tarzda bıçaklar vardır. Bir bıçak alındığı zaman kullanım sıklığı ve kullanılacak alana göre düzenli aralıklarla bıçağa bakım yapılması gerektiği bilinmelidir. Yapılan bakım bıçak ömrünü uzattığı gibi keskinliğinin de korunmasını sağlayarak ergonomik yapısından da taviz vermemesini sağlar. Kullanıcı için maksat ve ihtiyaçlara göre farklı avantajlar sunan karbon çelik veya paslanmaz çelik av bıçak türleri arasından istediğiniz modeli uygun fiyat imkanlarıyla satın alabilirsiniz.