"

Bakraç

" araması için 406 sonuç listeleniyor

Bakraç Çeşitleri ile Gıdalarını Güvenle Sakla

Mutfak kültürü, geçmiş zamanlardan günümüze kadar gelmektedir. Ancak son zamanlarda mutfak gereçlerinde çok çeşitliliğin olması, insanları daha fazla cezbetmektedir. Her zevke ve tarza uygun olarak çıkarılan bu çeşitlilik, insanları oldukça fazla etkilemektedir. Her renkte bardak ve tabak seçeneklerinin yanı sıra pek çok ürün çeşidi de yer alıyor. Gün geçtikçe insanlar arasında gerçekleşen yenilenmenin yanında eskiye dönüş de göze çarpmaktadır. Pek çok insan modern ürünleri tercih ederken çoğu insan da eski zamanlara dönük ürünleri kullanmayı tercih etmektedir. Eskiye dönük ürünlerden bir tanesi de bakraçlardır. Bakraçlar, üstünde hareket eden bir kulpu olan ve geniş ağızlı bir bakır kap çeşididir. Eski dönemlerde oldukça sık kullanılan bu ürün, günümüzde de değerini hâlâ korumaktadır. Genellikle karşımıza süt, su, yoğurt ya da yağ koymak için kullanılıyor. Bakraçların yapım şekilleri ve modelleri yapıldığı yere göre farklılık göstermektedir. Anadolu’da yapılan bakraç modelleri, ile Rumeli’de yapılan bakraç modelleri arasında oldukça az bir fark bulunmaktadır.

Bakraç Hakkında

Bakraç Hakkında

Bakraç, genellikle silindirik bir gövdeye sahip olması gibi çan şeklinde de bulunuyor. Dip kısmı hafif bir şekilde dışarıya doğru bir kavise sahiptir. Üzerinde tek parça bir kulpu bulunmaktadır. Halk arasında helke olarak da karşımıza çıkabilen bu ürün, genel olarak süt, tereyağı ya da yoğurt konulmak için kullanılmaktadır. Geçmiş dönemlerde sıklıkla karşılaşılan ve kullanılan bakraçlar, günümüzde varlığını korumaktadır. Bazı bölgelerde bakraç içerisinde yoğurt mayalanmaktadır. Bakraç içerisinde mayalanan yoğurt, diğer yoğurtlara göre daha lezzetlidir. Ayrıca bakraçta mayalanmış olan yoğurdun üzerinde de daha çok kaymak bulunur. Günümüzde çoğu kişi yoğurt mayalamaz ya da yoğurt mayalamak için farklı kapları kullanır. Ancak bakraç içerisinde mayalanan yoğurdun ya da tereyağın tadı daha farklı olur. Bunun sebepleri arasında bakracın üretiminde kullanılan malzeme etkili olur. Bakraçlar, karşımıza farklı model ve boyutlarda çıkmaktadır. Bu modeller arasında oldukça farklı desenlere ve farklı kabartmalara sahip bakraçlar olduğu gibi düz yüzeyli bakraçlar da bulunuyor. Bu bakraçların boyutları da hem küçük, hem de büyük boyutlarda bulunabiliyor. Bu sayede sizlerin ihtiyaç duyduğunuz boyuttaki bakraç modeline kolaylıkla sahip olabilmeniz mümkün olabiliyor. Osmanlı ve Selçuklu döneminde de kullanılan pek çok bakraç modeli bulunmaktadır. Bu bakraç modellerinden kullanmak istediğiniz yere göre bakraç modeli tercih edebilirsiniz.

Bakraç Modelleri

Bakraç Modelleri

Bakraçlar, oldukça işlevsel ürünlerdir. Her modelde karşımıza çıkan bakraçlar, farklı seçenekler ile sizlere sunulmaktadır. Bu bakraç modelleri arasından en çok tercih edileni ve karşımıza en çok çıkanı bakır bakraçlardır. Günlük hayatta yemek yapmak için tencere, tava gibi ürünler kullanırız. Bu ürünler, pek çoğu zaman geçtikçe deforme olabiliyor. Ancak bakır tencereler oldukça dayanıklı olduğu gibi oldukça da sağlıklıdır. Geçmiş zamanlarda sık sık kullanılan bakır tencere ya da tavalar artık günümüzde de oldukça popüler hale gelmiştir. Çelik ve teflon ürünlere göre daha sağlıklı olan bu bakır bakraçlar, yiyecek içerisindeki toksinlerin atılımını sağlayarak daha sağlıklı ve doğal bir besin sunar. Günümüzde pek çok insan artık yoğurt, tereyağı ya da süt gibi ürünleri evlerinde daha sağlıklı bir şekilde saklamayı tercih etmektedir. Bunun için de bakır bakraçlar daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Ayrıca ihtiyaca göre bakır bakraç 5 lt ya da bakır bakraç 3 lt seçenekleri de yer alıyor. Hem sağlık açısından, hem de lezzet açısından bakır bakraçlar oldukça önemli bir yere sahiptir. Bir başka bakraç modeli de emaye bakraç modelidir. Annelerin, babaannelerin, anneannelerin ya da diğer aile büyüklerinin evlerinde görülen çiçek desenli tencere ya da tavalar emaye ürünleridir. Köylerde yenilen yoğurdun tadı ile diğer yerlerde yenilen yoğurdun tadı hiçbir zaman birbirini tutmaz. Bu köy yoğurtlarının sırrı işte bu emaye bakraçlardır. Nerdeyse her evde karşımıza çıkan bu emaye bakraç, kullanım şekline göre uzun ömürlü bir kullanım sağlamaktadır. İçerisinde kullanacağınız kaşığın tahta kaşık olması, emaye bakraç modelinin ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda emaye bakraç modelleri kullanacağınız miktara göre emaye bakraç 4 lt, emaye bakraç 5 lt ya da emaye bakraç 22 cm şeklinde de karşınıza çıkabilmektedir. Bakraç modelleri arasında yer alan bir başka model de çelik bakraç modelleridir. Çelik bakraç modelleri, paslanmaz çelikten yapılması sayesinde sizlere uzun ömürlü ve kolay bir kullanım sağlıyor. Ayrıca kalaylama derdinize de son veren bu çelik bakraçlar ile yoğurtlarınız daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır. Sahip olduğu taşıma kulpu ile de zorlanmadan istediğiniz yere taşıma imkânını sizlere sunuyor. Bir diğer bakraç modelleri de metal bakraç, alüminyum bakraç, plastik bakraç, krom bakraç ve cam bakraç çeşitleridir. Ayrıca bu modellerinin yanı sıra, bakraçlar görsellik açısından da farklı modellere sahiptir. Sadelikten yana olan kişiler için sade bir yüzeye sahip olan bakraç modelleri bulunuyor. Süslü ve desenli bakraç modelleri tercih etmek isteyen kişiler için de farklı desenlerin bulunduğu modeller bulunuyor. İsteğe göre özel olarak işlenebilen modelleri de bulunmaktadır.

Bakraç Fiyatları

Bakraç Fiyatları

Köylerde ya da aile büyüklerinin evlerinde yenilen sütün, yoğurdun ya da tereyağının tadı her zaman daha lezzetli gelmektedir. Bunun nedeni işte bu bakraçlardır. Bakraçlar, oldukça özel bir şekilde üretildiğinden dolayı bu durum yiyeceğin lezzetine de etki edecektedir. Bakraçlar, farklı desenlerde ve işlemelerde karşınıza çıkmaktadır. Görüntüsü ile oldukça etkileyici olan bakraçlar, bu görselliğin yanı sıra sahip olduğu boyut bakımından da önemli bir yere sahiptir. Küçük bakraç ya da büyük bakraç çeşitleri bulunuyor. Kalabalık bir aileye sahipseniz ve mayalayacağınız yoğurt fazla ise büyük boydaki bakraç modeller bulunmaktadır. Ancak daha az kişilik bir aileye sahipseniz ya da kendiniz için bir bakraç satın almak istiyorsanız mini bakraç modeli de yer almaktadır. Bu mini bakraçlar, çocukların da taşıyabileceği bir boyuttadır. Büyük bakraç modelleri ise içinin dolu olduğu takdirde bir kişinin oldukça güçlükle kaldırabileceği büyüklükte olabilmektedir. Farklı miktarda yiyeceği alabilme kapasitesine sahip bakraç modelleri de bulunmaktadır. Bu kapasiteler 3 lt, 4 lt ya da 5 lt şeklindedir. Her ihtiyaca göre farklı modellerde üretilen bakraçlar hem sağlık açısından, hem de lezzet açısından oldukça etkilidir. Kişi, yediği yiyeceğin lezzetli olmasına fazlası ile dikkat eder. Bu nedenle de bu ürünün kaliteli olmasına önem verir. Her açıdan avantajlı olan bu ürün, her bütçeye uygun şekilde bulunmaktadır. Ayrıca uzun ömürlü bir kullanım sunması ve lezzetli yiyeceklere sahiplik yapması bakımından da çok sık tercih edilen bir üründür. Günümüzde sağlıklı ürünlerin zirvede olduğu bir gerçektir. Bu bakraçlar sayesinde siz de sağlıklı beslenmeye adım atabilirsiniz. Ayrıca tercih edeceğiniz bakraç modelleri ile kendinizi köyde hissetmeniz fazlası ile mümkündür. Köylerde tarhana çorbasını taşımak, kömür taşımak gibi işlevlere de sahiplik yapan bakraçlar, karşımıza daha çok yiyeceklerin kullanımı ile çıkmaktadır. Sizler de bu oldukça sağlıklı ve işlevsel olan bakraçlara kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Bunun için gerekli olan tek şey, akıllı alışverişin adresi Trendyol sayfasını inceleyerek ihtiyacınız olan ve zevkinize uygun olan bakraç modelini seçmektir.

Bakraç Ne İşe Yarar?

Yemeklerin saklanması amacıyla kullanılan bakraçlar, farklı tasarımlarıyla kullanım alanını zenginleştirir. Kullanım amacına göre çeşitli boyutlara sahip olan bakraçlar, bakır ya da emaye gibi materyallerden üretilebilir. Yöresel bir ürün sayılan ve kendine has tasarımıyla sevimli bir duruşa sahip olan bakraçlar yoğurt mayalamak için idealdir. Tereyağı ve farklı ürünlerin muhafaza edilmesi için de kullanılabilen bakraçlar, taşıma sapları ve kapaklarıyla ergonomik kullanım sağlar. İşlemeli ve kakma motifli olarak tasarlanan bakraç modelleri, buzdolabı ve balkon gibi alanlarda kullanıma uygundur. Kiler gibi alanlarda da yiyeceklerin daha uzun süre taze kalması için soğuğu muhafaza eden bakraçları tercih edebilirsiniz. Yöresel motiflerden hoşlananlar için eski dönemde kullanılan modellere hazırlanan bakır bakraçlar öne çıkar. Yeni dönemde de bakır ve emaye seçeneklerini bir arada sunan bakraç tasarımları birbirinden farklı renk seçenekleriyle dikkat çeker.

Bakraç Nasıl Temizlenmelidir?

Bakraç temizliğinde ürünlerin çizilmesini engelleyen hassas malzemelerin kullanılması gerekir. Çizilmeye karşı hassas olan ve kalaylanmış bakırdan elde edilen bakraç modelleri, metal olmayan malzemelerle temizlenebilir. Çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun olmayan bu ürünler, çizilmeye karşı korunaklı silikon fırça ve süngerler yardımıyla temizlenebilir. Hassas yapıdaki bulaşık deterjanlarını kullanarak bakraçların üzerindeki yağ ve kiri temizleyebilirsiniz. Bulaşık teli gibi sert cisimleri bakraçlara değdirmemeye dikkat etmeniz ürünlerin uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Elde yıkanan ve kuru bir bez yardımıyla tüm sudan arındırılan bakraç modelleri, yoğurt ve süt gibi hassas malzemeleri saklamak için idealdir. Buzdolabında kullanıma uygun olan bakraçlar, ahşap detaylı metal saplarıyla rahatlıkla taşınabilir. Sıcak yemekleri servis etmek için de kullanılabilen bakraçların yanı sıra doğrudan pişirme amacıyla da kullanılabilen ürünleri inceleyebilir ve beğendiğiniz modelleri sepete ekleyebilirsiniz.

Bakraç Tencere Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bakraç tencere tasarımlarının kullanımı esnasında tahta ve silikon kaşıkların tercih edilmesi gerekir. Çizilmeye karşı hassas olan bakraç tencereler, özellikle metal gibi cisimlerin temas etmesiyle aşınmaya müsaittir. Granit döküm, bakır ve emaye gibi materyallerle hazırlanan bakraç tasarımları, çizilme hassasiyetine dikkat edildiği takdirde uzun yıllar kullanılabilir. Kapaklı ya da sade olarak hazırlanan bakraçlar, farklı hacim seçenekleriyle çeşitli oranlarda yemeği içine alabilir. Farklı kullanım alanlarına sahip olan bakraç tasarımlarını kullanırken ürünlerin sıcağa karşı dayanıklı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Sıcağa dayanıklı bakraçlarla yemek pişirebilir ya da ısıtabilirsiniz. Ancak sadece soğuk besinler için hazırlanan bakraç tencere modellerinin ateşe ve ısıya maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Bakraç tasarımlarının özellikleri, ürünlerin kullanım alanını geliştirirken yiyeceklerin daha sağlıklı şekilde muhafaza edilmesine yardımcı olur. Yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinin fermente olmasında kullanılabilen bakraçlar, tüm sürecin tek bir kap içerisinde gerçekleştirilmesini sağlar.