"

Basınç Ölçer

" araması için 770 sonuç listeleniyor

Basınç Ölçer

Basınç Ölçer

Basınç ölçerler kullanım alanlarına göre çok sayıda alt modele sahip, temel ölçüm cihazlarından biridir. Hava ve su başta olmak üzere, çeşitli ortamlardaki basıncın ölçülmesi hem günlük hayatta hem de endüstriyel ortamlarda rutin ancak önemli bir uygulamadır. Analog ya da dijital göstergeli basınç ölçer modelleri ile farklı kaynaklardaki ya da ortamlardaki basıncı yüksek doğruluk ile ölçebilirsiniz. Çok hassas ölçümler için premium modelleri tercih edebilir, ortalama basınç okumaları için giriş seviyesi ya da fiyat performans ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Lastik Basınç Ölçer Özellikleri

Neredeyse tüm lastikler, araç kullanılmasa veya lastik araca takılı olmasa bile zaman içinde kademeli olarak basınç kaybeder. Hasar görmemiş ve janta düzgün bir şekilde monte edilmiş bir lastikle, basınç kaybının çoğu, şişirme valfinden değil, lastik yan duvardan geçen havadan gelir. Hava soğudukça lastik basıncı düşer. 27 derece sıcaklıklarda 30 PSI'de ölçülen tipik bir otomobil lastiği, dış sıcaklık 1 dereceye düştüğünde 25 PSI kaybeder. Otomobil lastiklerinizi uygun şekilde şişirilmiş halde tutmak, güvenliğiniz için hayati önem taşıyan bakım işlerinden biridir. Az şişirilmiş lastikler, sürüş sırasında aşırı ısı oluşturur ve bu da lastiğin bozulmasına neden olabilir. Çok az hava basıncıyla lastikler daha hızlı ve dengesiz bir şekilde aşınabilir. Bu durum yakıt israfına neden olabilir ve aracın frenleme ve yol tutuşunu olumsuz yönde etkileyebilir. Lastiklerin en iyi durumda kalmasına yardımcı olmak için, lastiklerinizin basıncını en az ayda bir ve herhangi bir uzun yolculuğa başlamadan önce kontrol etmek için basınç ölçer kullanmanız önerilir. Doğru bir okuma için, lastik basıncını kontrol etmeden önce aracın üç saat veya daha fazla süreyle park edilmesi gerekir. Çubuk, dijital ve kadran olmak üzere üç tür lastik basınç göstergesi vardır. Çoğu basınç ölçerin çalışma aralığı 5 ila 99 PSI'dir. Lastik basıncını farklı ışık koşullarında, örneğin karanlıkta, kontrol etmeniz gerekiyorsa, aydınlatmalı ekranı olan bir dijital lastik hava basınç ölçer satın alabilirsiniz.

Lastik Hava Basınç Ölçer Modelleri

Tükenmez kaleme benzeyen çubuk tipi basınç ölçer modelleri hem araç hem de bisiklet lastik basınç ölçer olarak kullanılır. Bu modeller basit, kompakt ve ekonomiktir, ancak okunması çoğu dijital göstergeye kıyasla biraz daha zordur. Dijital basınç ölçer çeşitleri hesap makinesi gibi elektronik bir LCD ekrana sahiptir ve bu sayede okumayı kolaylaştırır. Ayrıca toza ve kire karşı daha dayanıklıdır. Bazı dijital basınç ölçerlerin ekranları aydınlatmalıdır. Ekstra aydınlatma özelliği düşük ışık koşullarında basıncı kontrol etmek için cihazı kullanışlı hale getirir. Diğer yandan, dijital göstergeler çubuklu göstergelerden biraz daha büyüktür ve çalışmak için pil gerektirir. Piller, kullanıma bağlı olarak çok uzun süre boyunca dayanabilse de belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Basınç ölçer saat tipi modeller, basıncı göstermek için basit bir iğne ile analog bir göstergeye sahiptir. Bazı kadranlı göstergeler, uzatma hortumu, hava alma valfi, çift ölçekli kadran ve darbeye dayanıklı kadran kapağı gibi cep boyutundaki göstergelerden daha fazla özelliğe sahiptir. Çoğu kadranlı göstergenin okunması kolaydır, ancak uzatma hortumlu modellerin çalıştırılması iki el gerektirir. Ayrıca bu modeller daha hacimlidir ve diğer modellere kıyasla daha yüksek fiyatlıdır.

Lastik Basınç Cihazı Nasıl Kullanılır?

Oto lastik basınç ölçer ile astiklerinizin basıncını ölçmeden önce arabanız için önerilen basınç ayarının ne olduğunu öğrenmelisiniz. Lastiklerinizi kontrol ederken ve lastiklerinize hava pompalarken, genellikle sürücü tarafındaki kapı pervazındaki veya torpido gözü ya da yakıt doldurma kapısındaki bir pankart veya çıkartma üzerinde bulunan otomobil üreticisinin tavsiye ettiği basınç ayarına dikkat etmeniz önemlidir. Bu bilgiler aynı zamanda kullanıcı el kitabınızda da yer alır. Tipik şişirme basınçları 28 ila 36 PSI arasındadır. Ön ve arka lastik basınçları farklı olabilir. Basınç değeri için lastik yanağında bulunan "maksimum basınç" rakamını değil, aracınızın üreticisi tarafından önerilen basıncı kullanmanız gerekir. Önerilen basınç; performans, sürüş konforu, hizmet ömrü ve yakıt ekonomisi açısından aracınız için en iyi performansı sağlar. Basınç ölçerinizi kullanmadan önce lastiklerinizin soğuk olmasına dikkat edin. En iyi ölçüm için araç durduktan en az üç sonra basıncı ölçebilirsiniz. Araç sürüldükçe lastikler ısınır, bu da hava basıncını artırır ve herhangi bir basınç değişikliğini doğru bir şekilde değerlendirmeyi zorlaştırır. Lastikleri ölçmeden önce her lastiğin şişirme valfinden vidalı kapağı çıkararak her lastiği kontrol edin. Valfleri korudukları için kapakları kaybetmemeye dikkat edin. Lastik basınç ölçerin ucunu valfe yerleştirin ve bastırın. Vanadan hava kaçtığını duyarsanız, göstergeyi durana kadar daha fazla itin. Basınç okumasını görüntüleyin. Doğru kullanım için üreticinin talimatlarını takip edin. Yedek lastiğin basıncını kontrol etmeyi unutmayın. Yedekler genellikle 60 PSI gibi yüksek basınç değerine sahiptir.

Lastikler Hava Basınç Ölçer Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

Kaliteli araba lastik gaz basınç ölçer modelleri ile arabanızın lastik basıncını kontrol etmek yalnızca birkaç dakika sürer. Benzin istasyonunun hava pompasındaki göstergeler çoğu zaman yüksek doğruluk sunmaz. Bu nedenle kendi elektronik lastik basınç ölçer cihazı gibi bir ürüne sahip olmak, her zaman güvenilir okumalar yapmanızı sağlar. Kablosuz lastik basınç ölçer cihazı yerleşimi için torpido gözü uygun olsa da, çok sıcak veya soğuk sıcaklıklar cihazın çalışma performansı etkileyebilir. Bu nedenle basınç ölçerinizi oda sıcaklığında tutmak çoğu durumda daha iyidir. Bir lastik içindeki hava basıncı, aracın ağırlığından neredeyse hiç etkilenmez. 32 PSI'ye kadar şişirilmiş ve monte edilmemiş bir lastik, monte edildiğinde ve arabanın ağırlığını taşıdığında neredeyse aynı ölçülerde kalır.

Dijital Basınç Ölçer Modelleri

İyi bir basınç ölçer, tüm özellikleri için mümkün olan en basit arayüzü sunar. Dijital göstergeler, basınç ölçerin işlevlerini yönetmek için mekanik parçalar yerine elektronik ürün yazılımı kullandığından, büyük bir özelleştirme potansiyeline sahiptir. Basınç emniyet valflerini etkin bir şekilde test etmek ve emniyet valfinin açıldığı anı yakalamak için basınç ölçerin özellikle yüksek bir okuma hızına sahip olması gerekir. Basınç ölçer fiyatları açısından amiral gemisi modeller bazı göstergeler sürekli olarak bu okuma hızında çalışırken, diğerleri okuma hızını artırmak için özel bir mod kullanır. Uzun vadeli veri kaydı yapabilen dijital modeller, birçok durumda bir analog basınç ölçer grafiğinin yerine geçer. Optimum veri kaydı işlevselliği ve zorlu ortamlara dayanması için kaliteli bir basınç ölçerin IP-67 olarak derecelendirilmesi gerekir. Bu modellerde kaydedilen veriler kolayca Excel, CSV veya metin dosyalarına aktarılabilir. Bazı kullanıcılar, doğrudan uygulamalarıyla ilgili basınç okumalarına ihtiyaç duyar. Kaliteli bir basınç ölçer, kullanıcının özel basınç birimlerini tanımlamasına ve gereksiz basınç birimlerini devre dışı bırakmasına olanak tanır. Sürekli günlük kaydı veya gerçek zamanlı veri toplama için bir basınç ölçere ihtiyaç duyan kullanıcılar için RS-232 veya USB konektörü ile doğrudan bilgisayara bağlanabilen modeller, özel bir yazılımla birlikte gelir.

Su Basınç Ölçer Modelleri, Özellikleri ve Kullanım Alanı

Su basınç göstergeleri, su basıncının okunmasına yardımcı olur. Hem mevcut su basıncın izlenmesi hem de sıhhi tesisat sisteminde meydana gelen su sızıntılarını belirlemek için basınç ölçerli pompa ve su arıtma basınç ölçer modelleri yaygın olarak kullanılır. Basınç ölçerlerin performansını belirleyen çok sayıda faktör vardır. Bu nedenle cihazı satın almadan önce bazı noktaları dikkatlice göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin basınç ölçer sensör tipi ve okuma türü bu cihazlar için çok önemli bir faktördür. Bazı basınç ölçerler, okumaları PSI veya BAR cinsinden gösterir. Bazı modeller her iki birimi de gösterebilir. Dijital ya da analog basınç ölçer çeşitleri bulunabilir. Analog modellerde en yüksek basınç noktasını gösteren kırmızı bir iğne bulunur. Bu modeller genellikle konutlarda veya tesisatçılar tarafından kullanılır. İki fonksiyonlu basınç ölçerlerin iki kadranı vardır. Bunlar, BAR ve PSI olarak basıncı gösterir. Kadranlar ayrıca su basıncının dışında sıcaklık değerlerini de gösterebilir. Cihazda kullanılan malzemeler dayanıklılığını belirler. Standart bir su basıncı ölçme cihazı, plastik pencereli, plastik gövdeli ve pirinç bağlantılıdır. üst düzey modellerde paslanmaz çelik gövde, bakır bağlantılar ve polikarbonat mercekler bulunur. Bazı ağır hizmet tipi basınç ölçerler, basınç ve titreşim korumasına da sahip olabilir. Su basıncı ölçme cihazı çeşitleri aynı amaca hizmet etse de ihtiyaçlarınız için tüm modeller uygun olmayabilir. Bu nedenle ürün seçerken tüm kullanım amacınıza uygun bir basınç aralığına sahip modelleri tercih etmeniz gerekir. Örneğin bazı basınç ölçerler 0 ila 60 PSI veya 0 ila 4 BAR arasında bir okuma yapabilirken, bazı modellerde okuma performansı 200 PSI veya 14 BAR'a kadar çıkabilir. Ev için su basıncı ölçme cihazı satın almak istiyorsanız 100 PSI veya 7 BAR dahilinde bir okuma aralığı çoğu durumda yeterlidir. Diğer yandan endüstriyel kullanım için 200 PSI veya 14 BAR'a kadar okuma yapabilen gelişmiş modellere ihtiyacınız olabilir.

Su Basınç Ölçer Modelleri

Tüplerin şekline bağlı olarak suyun basıncını ölçen iki tip cihaz vardır. Basınç ölçer manometreye U tüpü de denir. İkinci tip ise Burdon tüp modelidir. U tüp basınç ölçer modelleri, içinde sıvı ile dolu küçük bir U şeklinde tüpe sahiptir. Sıvı dolu basınç ölçer modelleri, dayanıklılık açısından en kaliteli model olarak kabul edilir. Bu modeller aşırı hava koşullarında ya da yüksek basınçlı atmosferde bile basıncı doğru gösterir. Cihazın her iki tarafında da basınç olduğunda, U tüpteki sıvı iki taraftan birinde yükselir. Basınç okumasını tüpün işaretinden okuyabilirsiniz. Bourdon modelinde cihazın iğneli bir kadranı vardır. İğne mevcut basıncı gösterir ve kadrandan okuma yapılır. Basınç ölçer su kuvvetini kontrol etmek ve pompanın doğru çalışıp çalışmadığını görmek için bir tanka takılabilir ve sıvı tank basınç ölçer olarak kullanılabilir. Bourdon tüp tipi basınç ölçerler su filtre sisteminde de kullanılır. Bu sayede sisteme giren ve çıkan su basıncının izlenebilmesini sağlar. Bourdon tip modellerin mekanizması, iç kısımdaki sızdırmaz bir tüpe dayanır. Cihaza hava veya sıvı kuvveti girdiğinde kavisli tüp, hava ile pompalanan bir balon gibi dolmaya başlar. Tüpün doğrulması cihazın dişlisini çalıştırır ve iğne hareket etmeye başlar. İğnenin pozisyonuna göre okuma yapılır.

Vakum Basınç Ölçer Modelleri ve Fiyatları

Vakum basit bir tanımla hava basıncının atmosfer basıncının altına düşmesidir. İç ve atmosferik basıncın izlenmesi, endüstriyel üretimin başta olmak üzere tüm vakum uygulamalarının temel unsurudur. Vakum ölçerler hava pompalarında, kompresörlerde ve hatta çeşitli mekanik uygulamalarda yoğun olarak kullanılır. Vakum basınç ölçer satın alırken yapı malzemesi vakum ölçüm modu, göstergenin bulunduğu ortam ve elektronikler gibi önemli kriterlere dayalı olarak bir seçim yapılması gerekir. Pasif, aktif, doğrudan ve dolaylı dahil olmak üzere çok çeşitli vakum ölçüm cihazı ile uygulamanız için hangi modelin en uygun olduğunu belirlemek zor olabilir. Bu nedenle, uygulamanın ve gerekli basınç ölçümünün tam olarak anlaşılması, doğru seçimleri yapmak için çok önemlidir. Bir vakum ölçer, basıncı ölçmeye yardımcı olur. Bununla birlikte vakum göstergesinin okuduğu basınç, gerçek vakumdaki basınçtır ve atmosferik basınçtan farklı olabilir. Vakum göstergesi dijital ya da kadran tip olabilir. Ne için kullandığınıza bağlı olarak birçok seçenek vardır. Vakum ölçerin ihtiyaç duyduğunuz hassasiyet derecesine bağlı olarak dijital veya kadranlı bir gösterge satın alabilirsiniz. Vakum ölçer fiyatları açısından dijital göstergeler kadranlı modellere göre daha yüksek fiyatlı olma eğilimindedir.

Vakum Basınç Ölçerler Özellikleri

Cihazı kullanacağınız yere göre vakum ölçerin özellikleri değişiklik gösterebilir. Korozyona dayanıklı ya da ex proof gibi patlamaya dayanıklı modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Göstergeler değişen doğruluk derecelerine sahiptir. Yüksek doğrulukla çalışan modeller genellikle daha yüksek fiyatlara sahiptir. Bununla birlikte çok hassas ölçümlere ihtiyacınız yoksa ve belirli bir aralıktaki basıncı izlemeye çalışıyorsanız, çok yüksek doğruluk sunan modeller yerine giriş ya da orta seviyedeki vakum ölçerleri tercih edebilirsiniz. Cihaz boyutunu değerlendirirken, alana neyin sığacağını ve ölçere bakarken neleri görmeniz gerektiğini düşünmelisiniz. Günde birkaç kez kontrol edilmesi gereken bir vakum ölçüm cihazı için okuması kolay bir model tercih edebilirsiniz. Basınç PSI aralığını değerlendirirken, vakumunuzdaki standart basınç seviyesini bilmeniz gerekir. Bu sayede ihtiyacınız olan aralığı doğru bir şekilde izlemenize yardımcı olacak bir vakum ölçer seçebilirsiniz.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

Basınç ölçerlerin çeşitli çalışma koşulları altında doğruluğunu belirlemek her zaman kolay olmayabilir. Bazı üreticilerin teknik özellikleri kafa karıştırıcı olabilir. Basınç ölçer markaları arasındaki en büyük farklardan biri, "okuma" ve "aralık" doğruluğu sunup sunmamalarıdır. Üreticiler doğruluklarını "aralık yüzdesi" olarak tanımladığında, doğruluğu göstergenin tam ölçeğinin bir yüzdesi olarak tanımlar. Örneğin, yüzde 0,1 doğruluğa sahip 100 PSI bir gösterge, tüm ölçüm aralığı boyunca +/- 0,1 PSI kadar, 50 PSI'da ise aynı ölçü +/- 0.05 PSI hassasiyete sahip olacaktır. Bazı göstergelerde basınç değeri, ideal olarak 1'lik artışlarla değil ikili, üçlü ve hatta beşli olarak artabilir. Bu, analogdan dijitale dönüşümün yetersizliğinden kaynaklanır. Bazı dijital göstergelerle ilgili başka bir sorun "kayan noktalı ondalık sayı"dır. Yetersiz çözünürlüğe sahip göstergeler, görüntülenen basınca bağlı olarak bir ondalık basamak ekleyebilir. Örneğin, dört basamaklı ekrana sahip bir gösterge "2.000 PSI" okuyabilir. Basınç 1.000'in altına düştüğünde, "999.9 PSI" göstermek için bir ondalık basamak ekler. Açık havada basınç ölçer kullandığınızda, elde ettiğiniz okumalar düşündüğünüzden daha az doğru olabilir. Özellikle hassas ölçüm gerektiren işler için sıcaklığın hiçbir koşulda basınç ölçerinizi etkilememesi gerekir. Bu nedenle satın almak istediğiniz modelin geniş bir çalışma sıcaklığı bandına sahip olması önemlidir. Örneğin, "18 C ila 28 C", bu basınç ölçerin, düşük sıcaklıklar için yetersiz sıcaklık telafisine sahip olduğu anlamına gelir.

Basınç ölçerler çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Doğru ölçümler yapmak için saygın basınç ölçer markaları tarafından üretilmiş en iyi basınç ölçer modellerini inceleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre kombi, körüklü, negatif, hidrolik, kaf, piston, sıcaklık nem, top ya da elektronik lastik basınç ölçer satın alabilirsiniz. Trendyol ayrıcalıkları ile sunulan indirimli fiyatlarla, beğendiğiniz ürünü hemen sipariş edebilirsiniz.