"

Bindallı

" araması için 707 sonuç listeleniyor

Bindallı Modelleri ile Aradığın Kombini Yakala

Kökeni Osmanlı dönemine kadar dayanan bindallı, asıl halini koruyarak günümüze kadar gelebilmiş bir giysidir. Eski zamanlarda gelinin, gelinlik olarak giyip sonrasında diğer düğünlerde de elbise olarak giydiği bilinmektedir. Bindallı çiçek, yaprak, dal motifleri ile süslenen uzun ve gösterişli bir elbisedir. Genellikle kırmızı renge sahip olan bindallı ipek, kadife ve atlas gibi çeşitli kumaşlardan üretilebilmektedir. Kırmızı rengin yanı sıra mavi, mor, yeşil gibi farklı renk seçenekleri de bulunmaktadır. Bindallı, günümüzde gelinlerin kına gecesinde giydiği kıyafet olarak bilinmektedir. Geleneksel üretimden farklı olarak bindallı üzerindeki işlemeler sırma tel ile bir usta tarafından işlenmemektedir. Bu zahmetli işin yerini teknolojik gelişmeler sayesinde desen çeşitleri almıştır. Altın rengi ve gümüş renk zarif desenler geleneksel modeli aratmamak ile birlikte daha uygun maliyete denk gelmektedir. Sanat eseri olarak görülen bindallı, oldukça ince işçilik isteyen değerli bir kıyafet olmaktadır. Bu yüzden günümüzde de değerini kaybetmemiştir ve gelinler özel günlerinde bindallı giymeye devam etmektedir. Bindallı bazı yörelerde Maraş işi, sırma işi gibi farklı isimler ile de bilinmektedir. Bindallı modelleri, modern ve şık tasarımları ile özen ile dikilmektedir. Tek parça halinde bindallıların yanı sıra, farklı parçalar bir araya getirilerek giyilen iki ve üç parçalı modeller de bulunmaktadır. Modelden modele parça sayısı ve çeşidi değişmektedir. Şalvar, içlik ve üst gömlekten oluşan üç parçalı model, üst gömlek ve üst gömleğe uygun renklere sahip iç elbiseden oluşan iki parçalı model gibi farklı seçenekler yer almaktadır. Üç parçalı modeller, geleneksel bindallı modellerine en çok benzeyen çeşittir. Davetinizi geleneksel şekilde sürdürecekseniz üç parçalı bindallıyı çarık ya da terlik ile kombinleyerek giyebilirsiniz. Kırmızı bindallı en sık tercih edilen ve en çok bilinen bindallı rengidir. Osmanlı döneminde bindallıların yalnızca kırmızı renkte dikilmesi, bu duruma etki eden faktör olmuştur. Fakat dilerseniz yeşil bindallı, hint bindallı, mor bindallı, kaftan bindallı, lacivert bindallı, mavi bindallı, zümrüt yeşili bindallı, kadife bindallı seçeneklerine de göz atabilirsiniz. Bindallınızı babet, topuklu ayakkabı, terlik ya da çarık, taç ve duvak ile zenginleştirebilirsiniz. Tesettürlü kadınlar ise işlemeli, renkli ve şık başörtüleri kullanarak bindallıyı tamamlamaktadır. Tesettür bindallı modelleri özel olarak tasarlanmaktadır. Bindallı modelleri, renk farklılığı, kumaş çeşitliliği, işleme çeşitleri gibi unsurlardan dolayı birbirinden ayrılmaktadır. Zevk ve isteğinize göre bindallı modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Bindallı Özellikleri, Modelleri ve Fiyatları

Bindallı Özellikleri, Modelleri ve Fiyatları

Köklü bir geçmişe sahip olan bindallı, Osmanlı döneminden günümüze kadar orijinalliğini koruyarak gelmeyi başarmıştır. Günümüzde kına gecelerinde gelinin giydiği bindallı eskiden gelinlik yerine geçmekteydi. İşlemeleri, parlak kumaşı, uzun ve zarif görünümü ile bindallı gelinleri, en özel günlerinde şık göstermek için kullanılmaktadır. İsteğe göre kumaş, işleme, renk gibi özellikleri değiştirerek tercih edebilirsiniz. Geleneksel rengi kırmızı ve tonlarında olsa da günümüzde yeşil, mavi, mor gibi farklı renk seçenekleri de bulunmaktadır. Kumaş olarak kadife, ipek ya da atlas türünü seçebilirsiniz. Bindallı modellerinin bazılarında pelerin ve duvak gibi çeşitli ek parçalar da bulunmaktadır. Modeller, tasarımlara göre değişiklik göstermektedir. Gösterişli bir bindallı istiyorsanız altın sarısı detaylı işlemeli ve uzun kuyruklu bir bindallı tercih edebilirsiniz. Sadelikten yana olanlar için de zarif işlemelere sahip olan, iki renkli, kuyruğu bulunmayan bindallı modelleri bulunmaktadır. Bindallı tek, iki ve üç parçalı olmak üzere üç farklı seçenek sunmaktadır. Nasıl rahat edecekseniz ve beğenecekseniz ona göre parça sayısına sahip bindallı modellerini inceleyebilirsiniz. Üç parçalı bindallılarda şalvar, içlik ve üst gömlek yer almaktadır. Üst gömlek ile içliğin birbiri ile uyumlu olması dikkat edilmesi gereken faktörlerden biridir. Üç parçalı bindallı modelleri, geleneksel bindallı görünümüne en uygun olanlarıdır. Bindallıda canlı renkler ve sade işlemeler kullanılmaktadır. Fakat detaylı bir desen içeren bindallı istiyorsanız yoğun ve detaylı işlemelere sahip bindallı modellerini sayfamızdan bulabilirsiniz. Bindallı, kumaş olarak kalın bir yapıya sahip olmaktadır. Giyeceğiniz mevsime göre ne terleyeceğiniz ne de üşüyeceğiniz bir model araştırabilirsiniz. Böylelikle özel ve anlamlı gününüz sırasında rahatsızlık duyarak hareket etme olasılığınızın önüne geçebilirsiniz. Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan bindallı, ince işçilik ile tasarlanmaktadır. Geleneklere uyarak bir tercih yapmak istiyorsanız şalvarlı bindallı modellerinden sipariş verebilirsiniz. Şalvarlı bindallılar, genellikle üç parçalı geleneksel şalvar modelleri içermektedir. Üç parça bindallı yerine tek parça ya da çift parçalı modelleri de seçenek olarak düşünebilirsiniz. Desen çeşitliliği arasından kendi zevkinize uygun bir modeli kolaylıkla bulabilirsiniz. Bindallı fiyatları birçok yönden değişiklik göstermektedir. Öncelikle markaya göre bir değişiklik meydana gelmektedir. Bunun dışında kumaş türü ve kalitesi, sahip olduğu işlemelerin detayları ve kalitesi, kaç parça olduğu, varsa ek parçalar gibi etkenler fiyatı etkilemektedir.

Osmanlıdan Günümüze Kadar Gelen Bindallı

Osmanlıdan Günümüze Kadar Gelen Bindallı

Türk geleneklerinde evlilik aşamasında belirli süreçler bulunmaktadır. Bunlardan biri kına gecesi olmaktadır. Kına gecesinde giyilmesi gereken kına kıyafeti, farklı seçenekler ile karşınıza çıkmaktadır. Bindallı da bu kıyafet seçeneklerinden biridir. Osmanlı döneminde günümüze kadar orijinalliğini koruyarak gelmiş olan bindallı, birçok gelinin kına gecesinde giymeyi tercih ettiği giysidir. Bindallı üzerinde çiçek, dal, yaprak gibi çeşitli motif ve işlemeler bulunduran ayaklara kadar uzanan zarif ve şık duran bir elbisedir. İsteğe göre bindallınızın yanı sıra duvak, pelerin, kuşak, taç, toka gibi farklı ek parçalar da kullanabilirsiniz. Her biri tamamlayıcı özellik göstererek bindallıyı daha da şık hale getirmektedir. Bordo bindallı renk olarak en sık tercih edilen seçeneklerden biridir. Fakat son zamanlarda mor, yeşil, mavi gibi renkler de bindallı modellerinde görülmeye başlamıştır. Renk fark etmeksizin birbirinden şık bindallı modellerini sayfamızda bulabilirsiniz. Tesettürlü kadınlar için isteklerine uygun şekilde başörtülü bindallı modelleri bulunmaktadır. Bindallılar, gelinlerin özel günlerini olabildiğince keyifli, mutlu ve rahat hissedebilmesi için özel olarak tasarlanmaktadır. Kına geceniz için tarzınıza, bütçenize ve ihtiyacınıza uygun bir bindallıyı kolaylıkla bulabilirsiniz. Beğendiğiniz bir modelin farklı renk seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Tarzınıza göre sade ya da detaylı işlemelere ve desenlere sahip modeller arasında karar verebilirsiniz. Ek parçalara sahip modellere göz atabilirsiniz. Bindallı elbisesi tek parça, çift parça ve üç parça olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Üç parçalılarda üst gömlek, şalvar ve içlik yer alırken çift parçalı modellerde kaftan formunda bir üst gömlek ve bu gömleğe uygun bir iç elbise bulunmaktadır. Tek parçalı modeller, rahatlık açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Giyme açısından da daha kolay bir süreç sunmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde işleme yönünden birçok çeşit bindallı modeli bulunmaktadır. Renk açısından da yeşil, altın sarısı, bordo, mor gibi farklı çeşitlerde bindallı modelleri mevcuttur.

Zevkinize uygun bir bindallıyı sahip olduğu geniş model yelpazesinden seçebilirsiniz. Model çeşitliliğinin fazla sayıda olması, kafa karıştırıcı gibi gözükse de özel gününüzde adeta sizin için tasarlanmış bir modeli bulmanız açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. Birkaç parça ile bindallınızı tamamlamanız gerekmektedir. Bindallı tacı en çok tercih edilen ek parça olmaktadır. Tesettürlü kadınlar için de özel olarak işlemeli ya da işlemesiz ve bindallının modeline uygun başörtüler tasarlanmaktadır.Kına gecelerinde pek çok farklı gelenek ve görenek bulunmaktadır. Gelinlerin yerine getirdiği geleneklerden biri, bindallı kullanımı olmaktadır. Kına gecesinin belirli zaman aralıklarında giyilen bindallının kökeni, uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Geleneklerine bağlı olan pek çok kişi kına gecesinde birbirinde şık ve zarif bindallı modellerini tercih etmektedir. Kına bindallı modelleri, birbirinden farklı kumaş çeşitlerine sahiptir. İsteğinize göre kadife, ipek, saten ya da atlas kumaş tercih edebilirsiniz. Her biri bindallıyı parlak, canlı ve şık gösteren kumaş çeşitleridir. Bunun yanı sıra bindallı modelleri, geniş bir renk yelpazesine de sahiptir. Geleneksel olarak bakıldığında bindallı modelleri, kırmızı ve tonlarında tercih edilse de günümüzde kırmızının yanı sıra altın sarısı, zümrüt yeşili, mavi, mor gibi farklı renk seçenekleri de bulunmaktadır. Böylelikle kırmızı renk sevmeyen fakat bindallı giymek isteyenler için farklı alternatifler değerlendirilebilmektedir. Bindallı üzerinde çeşitli işleme ve desenler yer almaktadır. Bu desenler simetrik olarak bindallıya işlenmektedir. İşlemeler, genellikle çiçek, dal ve yaprak motifleri olmaktadır. Kına gecelerinde bazen küçük kız çocukları da geline özenerek bindallı giymek isteyebilir. Onlar için de özel olarak tasarlanan bindallılar bulunmaktadır. Çocuğunuzun severek giyebileceği çocuk bindallı modelleri sayfamızda mevcuttur. Bedenlerine ve yaşlarına uygun bir modeli kolaylıkla bulabilir ve hemen sipariş verebilirsiniz. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan bindallı, yöre farklılıklarına göre Maraş işi, sim işi ya da sırma işi olarak da adlandırılabilmektedir. Tasarlanırken ve dikilirken adeta bir sanat eseri ortaya çıkarıyor gibi bir hassasiyet ile üretilen bindallılar, gelinlerin memnuniyetini kazanmak adına incelik ile işlenmektedir. Siz de kına gecesi gibi özel bir gecede kendi zevkinize uygun bir bindallı modelini sayfamızdan kolaylık ile bulabilirsiniz. Bindallı almaya karar verdikten sonra seçim esnasında dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Öne çıkan ve merak edilen sorulardan biri, bindallının kaç parça olması gerektiğidir. Bindallıyı isteğinize göre tek parça, çift parça ya da üç parça olacak şekilde tercih edebilirsiniz. Gelenek ve göreneklere bağlı kalan bölgelerde içerisinde şalvarın da bulunduğu iç parça modeller tercih edilmektedir. Üç parça bindallı da şalvarın yanı sıra üst gömlek ve içlik de yer almaktadır. Kına gecenizde modern bindallı tercih etmek istiyorsanız daha az komplike olan tek parça ya da çift parça, sade işlemelere sahip modellerden sipariş verebilirsiniz.

Şık ve Zarif Tasarımlara Sahip Bindallı Modelleri

Şık ve Zarif Tasarımlara Sahip Bindallı Modelleri

Bindallı, Osmanlı döneminde günümüze kadar gelmiş geleneksel bir kıyafet türüdür. En çok Tokat yöresinde giyilmekte olan bu kıyafet, günümüzde gelinler tarafından kına gecelerinde giyilmektedir. Bindallının üzerinde bulunan işlemeler, ustalar tarafından sırma tel kullanılarak ince işçilik ile üretilirdi. Şimdilerde ise gelişen teknoloji ve imkânlar aracılığı ile işleme ve desenler hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bindallı modelleri, en çok kırmızı ve tonları renklerde tercih edilse de farklı renk seçeneklerine sahiptir. Lacivert, mavi, zümrüt yeşili, siyah bindallı çeşitleri birçok gelin tarafından tercih edilen renkler olmaktadır. Özel bir yeri olan bindallı, farklı kumaş çeşitlerinden üretilebilmektedir. Saten, atlas, ipek ve kadife kumaş seçenekleri bulunmaktadır. İsteğinize göre dilediğiniz kumaş çeşidine sahip bindallı modelini tercih edebilirsiniz. Bindallı seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan biri bindallıyı giyeceğiniz zamandır. Giyeceğiniz günün hangi mevsimde olacağı yapacağınız seçim açısından önemlidir. Kış ve yaz mevsiminde tercih etmeniz gereken bindallı modelleri arasında fark olmaktadır. Sıcak havalar için tasarlanan bindallı modelleri, terletmemesi için geliştirilirken soğuk havalar için tasarlanan bindallı modelleri gelinin üşümemesi için özel olarak tasarlanmaktadır. Bu durumda bindallının kaç parça olduğu, kumaş tipi gibi faktörler de devreye girmektedir. Osmanlı döneminde bindallı gelinlik olarak kullanılan bir kıyafetken zaman geçtikçe gelenekler değiştiği için kullanım alanı değişim göstermiştir. Bindallı günümüzde kına gecelerinin özel kıyafeti olarak giyilmektedir. Bindallıların eteklerine kadar gelen işlemeleri, genellikle dantel kullanılarak üretilmektedir. Bazı bindallı modelleri, paket olarak hazırlanmaktadır. İçeriğinde bindallının yanı sıra kaftan, pelerin, taç, kemer, kolye gibi ek parçalar da yer almaktadır. Dilerseniz bu paketlerden tercih ederek tek siparişinizde gerekli olan her şeyi satın alabilirsiniz. Zarif, şık ve modern tarzınızı seçtiğiniz bindallı ile gösterebilirsiniz. Hayatınızın en özel günlerinden biri olan kına gecenizde sizin için en uygun olan bindallıyı giyebilmek için size birçok alternatif sunulmaktadır.

Farklı markaların tasarlamış olduğu çeşitli bindallı modellerini isteğiniz doğrultusunda farklı işleme, kumaş ve renk seçeneği ile değerlendirebilirsiniz. Sayfamızda yer alan pek çok bindallı modeli kullanan kişilerin zevkleri ve istekleri düşünülerek tasarlanmıştır. Bindallı çeşitleri arasından kendi bütçenize, ihtiyacınıza ve beğeninize uygun bir modeli bulabilirsiniz. Birçok yönden sunduğu farklılık sayesinde gelin adaylarının seçim yapması daha kolay hale gelmektedir.Kadife, atlas, saten ya da ipek kumaş üzerine çeşitli motifleri işleyerek elde edilen elbiselere bindallı adı verilmektedir. Bindallı, sahip olduğu özellikleri de görüldüğü üzere özel günlerde giyilen bir kıyafet çeşididir. Köklü bir geçmişe sahip olan bindallı, Türk kültürü ve sanatı için önemli bir yere sahiptir. Bindallı modelleri, genellikle kırmızı ve tonları renklerde üretilmektedir. Fakat mor, bordo, zümrüt yeşili, siyah ve lacivert gibi farklı renk çeşitlerine de sahiptir. Bindallı modelleri, yuvarlak yaka, takma ve uzun kollu ve ön kısımda yakadan yırtmaçlı şekilde tasarlanmaktadır. Bindallı kumaşı, rengi, işlemesi isteğinize göre seçebileceğiniz birçok farklı alternatife sahiptir. Eskiye nazaran çok daha fazla alternatif bulunması, gelin adayları için avantajlı olmaktadır. Böylelikle tarzlarını yansıtabilen ve tamamen içlerine sinen bindallı modelleri bulabilmektedirler. Bindallı alırken hangi mevsimde giyeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Böylelikle mevsime uygun bir model tercih ederek olası problemlerin önüne geçebilirsiniz. Bindallı modelleri, belirli parçalardan oluşmaktadır. Geleneklere göre bindallı üç parçadan oluşmaktadır. Üç parçalı modellerde şalvar bulunmaktadır. Şalvarın yanı sıra, iki parçalı modelde de yer alan üst gömlek ve üst gömleğe uygun renklere sahip iç elbisesi yer almaktadır. Bindallı, bu parçalardan oluşsa da yanına eklemek gereken birkaç ürün de vardır. Ek parça deyince aklan gelen ilk şey, bindallı ayakkabıları olabilir. Ayakkabı olarak topuklu, babet, çarık ya da terlik tercih edebilirsiniz. Ayakkabının yanı sıra taç, pelerin, duvak, kolye gibi birçok farklı ürün de bindallıyı daha güzel hale getirmektedir. Bazı bindallı modellerinde bu ek parçalar bindallıya dâhil olacak şekildedir. Dilerseniz bu modelleri değerlendirebilirsiniz. Pratik ve ekonomik olması adına birçok parçayı bir arada bulunduran paketler aynı zamanda kolaylık sağlamaktadır. Bindallı modelleri, tesettürlü kadınlar için özel olarak tasarlanmış seçeneklere de sahiptir. Tesettürlü kadınların tercih ettiği modellerde başörtü bulunmaktadır. Başörtüyü dilerseniz işlemeli dilerseniz sadece renkli olarak tercih edebilirsiniz. Kapalı bindallı modelleri arasından tesettürlü kadınlar için özel olarak tasarlanmış çeşitleri seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra beğendiğiniz herhangi bir bindallıyı satın alarak sonrasında başörtünüzü ayriyeten ekleyebilirsiniz. Kına gecelerinin bir numaralı kıyafeti olan bindallılar, gelinlerin şık ve zarif gözükmelerine yardımcı olmaktadır. Geleneksel Türk havasını üstünde taşıyan bindallı modelleri, birbirinden farklı modellere sahiptir. Bütçenize ve isteğinize uygun bir bindallı modelini Trendyol’dan hemen sipariş verebilirsiniz.