placeholder
"

Bisiklet Dış Lastik

" araması için 1658 sonuç listeleniyor

Bisiklet Dış Lastik

Bisiklet Dış Lastik

Kullanılan zemin yapısı ve kullanım tercihleri göz önünde tutularak seçilen bisiklet dış lastik ürünleri, kalınlıkları, yumuşaklıkları ve dayanıklılıkları ile farklı seçenekler sunuyor. Bisiklet dış lastik önerisi genellikle kullanım amacına göre yapılıyor. Profesyonel sürücüler ve bisiklet yarışçıları ağırlık konusunu ön plana alırken, uzun yol yapan sürücüler için dayanıklılık ve lastik ömrü öne çıkıyor. Bisikletlerin asfalt zemin ya da toprak zeminde kullanılmasına göre dış lastik ihtiyaçları farklılık gösteriyor. Kullanıldıkça diş yapılarında kayba uğrayan dış lastiklerin belirli aralıklarla değiştirilmesi, sürüş güvenliği açısından lastik tamamen düzleşmeden yenisinin alınması gerekiyor. Hız, konfor ve güvenlik açısından büyük önem taşıyan bisiklet dış lastik seçenekleri, en sık değiştirilen bisiklet parçaları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Farklı jant boyları için özel olarak tasarlanan ve değişik kalınlık seçenekleri sunan dış lastikler, kauçuk ya da lateks gibi yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak üretiliyor. Zırhlı dış lastik modelleri uygun olmayan zeminlerde sivri cisimlerin bisiklet tekerleklerine zarar vermesini önlüyor ve iç lastikler için tam koruma sağlıyor. Özellikle uzun turlarda ve arazi koşullarında bisiklet sürerken büyük avantaj sağlayan zırhlı modeller, şehir içindeki olası riskleri de minimuma indiriyor.

Temel olarak dağ bisikletleri, şehir bisikletleri ve yarış bisikletleri için üç farklı dış lastik seçeneği bulunuyor. Bisiklet dış lastik markaları tarafından geliştirilen farklı özelliklerdeki modellere Trendyol aracılığıyla rahatlıkla ulaşılabiliyor. Trendyol’un geniş ürün yelpazesi içinde bulunan ürünler oldukça uygun bisiklet dış lastik fiyatları ile satın alınabiliyor. Trendyol’un ilan ettiği dönemsel indirimler ya da özel kampanya fırsatları ile kaçırılmayacak dağ bisikleti, elektrikli bisiklet, yarış bisikleti dış lastik fiyatları bulunabiliyor.

Farklı Dış Lastik Modelleri ve Özellikleri

Yol, dağ ve şehir bisikletleri ile özel olarak tasarlanan dış lastikler farklı yapıları ve tasarımları ile öne çıkıyor. Düzgün zeminlerde yüksek hızlara çıkmayı sağlayan ve yarışlar için de tercih edilen yol bisikleti modelleri oldukça ince lastikler kullanıyor. Yol bisikleti dış lastik tavsiye edilirken, hafif ve ince yapıda olmasına dikkat ediliyor. Mümkün olduğunca ince olarak üretilen yol bisikleti dış lastik çeşitleri, sürtünmeyi en aza indirerek, bisikletin çok daha yüksek hızlara çıkmasını kolaylaştırıyor. Bu tip lastiklerin yüzeyinde iğne bulunmaması da hız konusunda avantaj sağlıyor. Yol ve yarış bisikletlerinin jant yapıları da oldukça ince tasarlandığından dış lastiklerin bu yapıya uygun incelik ve hafiflikte olması gerekiyor. Yüksek kaliteli kauçuk malzemeden üretilen dış lastik ürünleri daha güçlü bir ivme ve hız yakalanmasını kolaylaştırıyor.

Yol bisikleti dış lastik ürünlerinin aksine dağ bisikletleri için ise kalın dış lastikler kullanılıyor. Her türlü zemin yapısında rahatlıkla kullanılabilen dağ bisikleti lastikleri, daha etkili bir sürüş güvenliği sunuyor. Bisiklet kalın dış lastik ile yolu daha iyi kavrıyor ve engebeli arazilerde daha rahat yol alıyor. Toprak, mıcır, çamur, taş gibi unsurların yoğun olduğu patika yollarda kullanılan bisiklet kalın dış lastik yardımıyla daha rahat bir sürüş sağlıyor ve zemine daha iyi tutunuyor. Kalın ve ağrı lastik yapısı bisikletin devrilme riski minimuma indiriyor ve çok daha güvenli bir kullanım sağlıyor. Yol bisikleti dış lastik tavsiye edenler ince ve hafif yapıdaki iğnesiz lastikleri önerirken, dağ bisikletleri için özel olarak üretilen dış lastiklerde kalınlık ve ağırlık dışında daha fazla ve daha derin dişler öne çıkıyor.

Şehir bisikleti dış lastiği, bisiklet zırhlı dış lastik gibi ürünler şehir içi bisiklet kullanımını daha güvenli hale getiriyor. Şehir içi kullanım için rahat ve konforlu bir sürüş sağlayan şehir bisikletlerinde orta kalınlıkta dış lastikler kullanılıyor. Ağırlıkla asfalt yollar ve özel bisiklet yollarında kullanılan şehir bisikletleri, daha sınırlı iğne ucu sayısı ve derinliği içeriyor. Yol bisikletleri sadece güvenli ve düz yol yüzeyleri için tasarlanırken, şehir bisikleti için geliştirilen dış lastikler bozuk, engebeli, çukurlu yollarda ve kaldırımlarda da güvenli sürüş sağlayabiliyor. Şehir bisikleti lastikleri ani fren durumunda kısa fren mesafesi ile hemen durabilme olanağı da tanıyor. Kısa süreli ulaşım amaçlı sürüşler, gezinti amaçlı kullanım ve okula, işe gidip gelme için tercih edilen şehir bisikleti dış lastiği, bisiklet zırhlı dış lastik modelleri ile oldukça güvenli biçimde kullanılabiliyor.

Lastik Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Bisiklet dış lastik önerisi yaparken ya da bisikletin lastiklerini değiştirirken bisikletten kullanacak kişinin özelliklerine pek çok faktörün göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bisiklet için ideal dış lastik tipini belirlerken, kullanacak kişinin boy ve kilo gibi özelliklerinin de dikkate alınması gerekiyor. Bisikletin kullanım amacı, kullanan kişinin alışkanlıkları, geçilen yolların genel durumu gibi faktörler de doğru dış lastik seçimleri üzerinde etkili olabiliyor. Bisikletin tipi hangi dış lastik modeline yoğunlaşılacağı konusunda ilk veriyi ortaya koyuyor. Yol lastiği, dağ lastiği ya da şehir lastiği modelleri kendi içlerinde de farklı seçenekler ortaya koyuyor. Karlı havalar için özel kar lastikleri tercih edilebileceği gibi, zırhlı lastikler ile daha güvenli ve uzun ömürlü bir kullanım da sağlanabiliyor. Dış lastik modelinin malzeme kalitesi, markası ve tasarımı da önemli noktaları oluşturuyor. Bisiklet dış lastik markaları farklı yol yapıları ve kullanım biçimlerine özel değişik ürün seçenekleri sunuyor. Dağ bisikletleri için daha iri ve kalın, şehir bisikletleri için biraz daha ince, yol ve yarış bisikletleri için ise çok daha ince dış lastikler kullanılıyor. İnce lastik yapısı ile engebeli ve toprak arazide bisiklet sürmek mümkün olmadığı gibi, kalın ve iri dişli lastikler de kolayca hızlanma imkânı vermeyebiliyor. Yumuşak toprak zeminlerde şehir ya da yol bisikleti için üretilmiş lastikleri kullanmak düşme gibi olumsuzluklara yol açabiliyor. Şehir bisikletleri diğer iki modelin arasında bulunan bir tasarıma sahip olduğundan dış lastik seçenekleri de ortalama kalınlık ve büyüklük sunuyor. Şehir bisikletlerinin lastiklerinin yol bisikletleri kadar ince olmaması, şehir içi yollardaki olumsuzluklarla daha kolay baş etmelerini sağlıyor. Bu özellik şehir bisikletlerine yükseltileri daha kolay aşma ve daha kısa fren mesafesi sağlama olanağı tanıyor.

Yeni bir bisiklet lastiği alırken bu faktörlere uygun seçimler yapmak gerekiyor. Kalitesi bilinen ve daha önce kullanılmış markaların ürünleri kötü sürprizlerin önüne geçebiliyor. Bisikletin jant boyuna ve özelliklerine uygun dış lastik kullanılması da büyük önem taşıyor. Daha güçlü bir hız performansı için yüksek kaliteli kauçuk lastiklerin, daha uzun ömürlü bir kullanım için ise dayanıklı yapısıyla öne çıkan plastik lastiklerin tercih edilmesi öneriliyor. Diş yapılarını kaybetmiş, düzleşmiş ve eskimiş lastiklerin mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Kullanılan güzergahta cam, çivi, iri diken gibi kesici, delici parçalar bulunması lastiğin yapısına zarar verdiğinden kullanım ömrünü kısaltıyor. Bisikletlerin belirlenen yük kapasiteleri de sık sık aşılırsa, hem bisikletler, hem lastikler daha kolay yıpranabiliyor.

Jant ile Uyumlu Dış Lastik Seçenekleri

Dış lastik modelleri ile ilgili önemli konulardan birini jant ile uyum oluşturuyor. Clincher, tubular ve tubeless olmak üzere üç temel lastik türü bulunuyor. İç ve dış lastiğin ayrı olduğu lastik tipi yaygın olarak kullanılıyor ve lastikler oldukça pratik biçimde değiştirilebiliyor. Profesyonel yarışçıların tercih ettiği tubular lastik türünde ise jantın üzerinde özel bir reçine yer aldığından patlama halinde lastik değiştirme çok kolay olmuyor. Bu lastik tipi, lastiklerin janta monte edilmesini sağlayan çelik çentikler bulunmadığı için, çok daha hafif oluyor. İç lastiği bulunmayan tubeless lastikler ise uyumlu jantlara lastik doğrudan takılıyor ve hava ile şişiriliyor. Tekrar sökmesi çok zor olmayan bu lastiklerin patlaması halinde içine özel bir jel enjekte edilerek tamir edilmesi sağlanıyor. Clincher tipi lastiklerin patlaması durumunda ise lastiğin sökülmesi, iç lastiğin yama ve yapıştırıcı kullanılarak tamir edilmesi mümkün olabiliyor. Tubeless lastikler özel bir jant sistemine ihtiyaç duyarken, diğer lastik tipleri standart jantlara monte ediliyor.

Dış lastik ile iç lastiğin ayrı olması patlama durumunda sadece iç lastik değiştirilerek yola devam edilebilmesini sağlıyor. Patlamayan bisiklet dış lastik tavsiyesi isteyenlere ise çoğunlukla zırhlı dış lastik seçenekleri öneriliyor. Zırhlı lastik modeller iç lastiği olası delinme ve patlamalara karşı koruma altına alıyor. Bisiklet yüzeye temas ettiğinde yüzeydeki sivri nesnelerin iç lastiğe zarar vermesini önleyen zırhlar, özellikle toprak zeminlerde kullanılan dağ bisikletler için hayat kurtarıcı rol üstleniyor. Şehir içi kullanımda da yol ve kaldırımlarda temas edecek olası sivri nesnelere karşı bisiklet lastiklerini korumak büyük önem taşıyor.

Bisikletlerdeki hem iç lastikler hem de dış lastikleri değiştirmek için tekerlekleri sökmek gerekiyor. Bisiklet ters çevrilerek mil kolu saatin tersi yönde hareket ettirildiğinde jant kolayca sökülebiliyor. Levye yardımıyla dış lastiği söküp takmak ve iç lastiği değiştirmek mümkün olabiliyor. Dış lastiklerin belirli aralıklarla çamur, toz ve kirlerden arındırılması için nemli bir bezle silinmesi de tavsiye ediliyor. Temizlik için parlatıcı ve koruyucu jel seçenekleri tercih edildiğinde daha etkili ve pratik bir temizlik sağlanabiliyor. Düzenli lastik bakımı yapmak da bisiklet iç ve dış lastiklerin daha uzun ömürlü olmasını kolaylaştırıyor, daha uzun süre güvenle kullanma imkânı tanıyor. Jant telleri gibi tekerleğin doğru çalışmasını sağlayan diğer parçaların da iyi durumda olması büyük önem taşıyor. Bisiklet lastikleri için farklı supap çeşitleri bulunduğundan dış lastik modellerinin bu durum göz önünde tutularak seçilmesi öneriliyor. Supap çeşitleri şişirme yöntemleri açısından da farklılığa neden oluyor ve iç lastiği şişirmek için uygun supap başlığını bulmak bazen sorun olabiliyor.

Jant Ölçüsüne Göre Lastikler ve Hava Basıncı

İç ya da dış lastik alırken, jant ölçüsüne göre lastik almak gerekiyor. Lastik ve jant ölçüleri genellikle inç cinsinden lastiğin çap ölçüsü ile ifade ediliyor. 20 inç bisiklet dış lastik modelleri çoğunlukla katlanır bisiklet modellerinde tercih edilirken, 275 jant, 28 jant, 29 jant, 700x35, 700x23, 20x175, 12 jant, 16 jant bisiklet dış lastik seçenekleri oldukça geniş bir ürün yelpazesi oluşturuyor. Lastik ebatları söylenirken ilk rakam bisikletin jant ölçüsünü ifade ederken, ikinci rakam ise dış lastik kalınlığını belirtiyor. Örneğin lastik ölçüsü olarak 20x1,75 rakamları kullanıldığında 20 lastiğin çapını, 1.75 ise lastiğin kalınlığını gösteriyor. 24 jant bisiklet dış lastik modelleri çocuk ve genç bisikletlerinin yanı sıra dağ bisikletleri için de tercih edilebiliyor. 26 jant bisiklet dış lastik kadın bisiklet modelleri için öne çıkan ürünler arasında bulunuyor. Standart şehir bisikletleri için kullanılan ölçüler arasında bulunan 26 195 bisiklet dış lastik ölçüsü gibi pek çok farklı büyüklük ve kalınlık seçeneği bulunabiliyor. 27, 28 ya da 29 inç büyüklüğündeki yetişkin bisikletleri de ürünün dağ, şehir ya da yol bisikleti olmasına göre farklı kalınlık alternatifleri sunuyor. Dış lastikler büyüklükleri ve kalınlıklarına göre olduğu kadar kullanılan malzemenin kalitesine göre de farklılıklar gösterebiliyor. Kötü sürprizlerle karşılaşmamak için Dünyaca ünlü bisiklet ya da lastik markalarının kalitesine güvenilen ürünlerinin satın alınması ve Türkiye’nin bilinen lastik markalarını tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Jant ve dış lastik gibi şambrel de denilen iç lastik modellerinin de uygun ölçülerde seçilmesi gerekiyor. Tekerleğin performans özelliklerini doğru biçimde gösterebilmesi için doğru iç ve dış lastik ölçülerinin tercih edilmesi gerekiyor.

Lastiklerin içindeki hava basıncının taşıdığı ağırlığa göre ayarlanması tavsiye ediliyor. Bisikletin kullanılacağı yolun yapısı da hava basıncını belirleyen etkenler arasında sayılıyor. İç lastiklere basılan havanın basıncı bisikletin hızı ve performansını doğrudan etkiliyor. Bisikletin yapısı, taşıdığı yük, kullanılacağı alan, iç ve dış lastiklerin özellikleri gibi pek çok etken lastiğin içine basılacak havanın basıncını etkiliyor. Olması gerekenden fazla şişmiş lastik daha kolay zarar verebiliyor ya da patlayabiliyor. Lastikleri fazla şişirme sürüş konforunu da etkiliyor ve sürücünün yoldaki engebelerden daha fazla etkilenmesine yol açıyor. Aynı biçimde hava basıncının gerekenden az olması da bisikletin istenen hıza ulaşamaması ve konforlu biçimde kullanılamaması sonucunu doğuruyor. İç lastiklerin içine konulan patlama ve delinme önleyici sıvılar da dış ve iç lastikleri koruyucu bir etki sağlayabiliyor.

Bisiklet Dış Lastik Fiyatları ve Avantajları

Dağ bisikleti, elektrikli bisiklet, yarış bisikleti dış lastik fiyatları ölçüsüne, modeline, markasına ve üretildiği malzemenin kalitesine göre değişiyor. Delinmeye, aşınmaya ve yüksek basınca dayanıklı malzemeden üretilmiş dış lastik modelleri biraz daha yüksek fiyatlardan alıcı buluyor. Dünyaca ünlü lastik markalarının geliştirdiği dış lastik seçenekleri arasında mükemmel fiyat performans ürünleri de bulunuyor. Şehir bisikleti modelleri için üretilen standart lastikler daha makul fiyat seçenekleri ile herkesin erişebileceği bir fiyat düzeyi sunuyor. Patlama ve delinmeye karşı dirençli özel zırhlı lastikler ise biraz daha yüksek fiyat seçenekleri ile satışa sunuluyor. Patlamayan bisiklet dış lastik tavsiyesi yapanlar güçlü zırhlara sahip lastik modellerini ön plana alıyor ve yarı yolda kalmanın önüne geçiyor. Genellikle siyah dış lastik modelleri ön plana çıksa da beyaz, bej, sarı ve başka renklerde dış lastikler de bulunabiliyor. Bisikletin genel tasarımı ile uyumlu olarak istenen lastik rengi tercih edilebiliyor.

20 inç bisiklet dış lastik gibi katlanır bisiklet lastiklerinden 24 jant bisiklet dış lastik seçenekleri ya da standart yetişkin bisiklet modelleri arasında yer alan 26 jant bisiklet dış lastik ürünlerine hemen her türlü dış lastik ürünü Trenyol’da rahatlıkla bulunabiliyor. İnce yapıdaki yol bisikleti lastiklerinden kalın ve derin dişli dağ bisikleti lastik seçeneklerine, şehir içi bisikletler için tasarlanmış işlevsel ürünlerden katlanır bisikletler için 16 ya da 20 inçlik dayanıklı dış lastiklere bir çok lastik modeline kolayca erişilebiliyor. Yüksek kalite ve üstün performans sunan 275 jant, 28 jant, 29 jant, 700x35, 700x23, 20x175, 12 jant, 16 jant bisiklet dış lastik seçenekleri Trendyol’un elverişli satın alma koşulları ile kolayca satın alınabiliyor. Lastikler iç ve dış lastik takımı olarak uyumlu ikili setler halinde alınabildiği gibi, ön ve arka tekerlekler için ikili setler de tercih edilebiliyor. Özel fırsat seçenekleri ile farklı markaların ürünleri kaçırılmayacak satın alma koşulları ile alınabiliyor. Özel indirim seçenekleri sunan Trendyol, dönemsel kampanyalarla üstün performans ürünlerini oldukça makul fiyatlarla satın alabilmeyi mümkün kılıyor.