placeholder
"

Bonibon

" araması için 1379 sonuç listeleniyor
Milka 3'lü Bonibon - 6 Adet
Milka3'lü Bonibon - 6 Adet
(140)
3'lü Bonibon - 6 Adet
37,37 TL
Sepete Git
Alba Büyük Boy Bonibon 3 Kg
KARGO BEDAVA
AlbaBüyük Boy Bonibon 3 Kg
250 TL
Sepete Git

Bonibon

Geçmişten Günümüze Bonibon

Şekerlemenin tarihsel gelişimini incelerken ilk adımımız şekerin bulunması olacaktır. Araştırmacılar şekerin anavatanının doğu ve güneydoğu Asya olduğunu söylemektedirler. Yaklaşık 5 bin yıldır bu bölgede yaşayan insanlar şeker kamışından şeker üretmektedir. Şeker kamışının tarih sahnesine çıkması ise milattan önce 500’lü yıllara denk gelmektedir. Hindistan’a sefer düzenleyen Pers İmparatoru Darius büyük kamış tarlaları ile karşılaşmıştır. Halkın bu bitkiyi tatlandırıcı olarak kullandığını gören Darius şeker kamışına “arı olmadan bal veren bitki” adını verdi. Bu seferden 200 yıl sonra Büyük İskender Hindistan seferi sonrasında şeker kamışını Akdeniz ve Afrika’ya taşıdı. Bu şekilde büyük insan toplulukları tarafından kullanılmaya başlanılan şeker kamışının üretim sahası da genişledi. Milattan sonra insanların şekeri kristalize etmeyi öğrenmeleri sonucunda şekerin kullanılırlığı arttı. Milattan sonra 7. yüzyılda şekerle tanışan Araplar bu tatlandırıcıyı çok benimsediler. Dünya üzerinde sanayileşen ilk şeker üretim tesisleri Araplar tarafından kurulmuştur. Avrupa ise şeker ile Araplar sayesinde tanıştı. 14 yüzyılın sonlarında Araplar İspanya'ya şekeri götürdüler. Bu tarihten sonra şeker Avrupa’da daha sonra ise yeni keşfedilen kıta Amerika’da yoğun olarak üretildi ve tüketildi. Avrupa’da büyük şeker üretim fabrikaları kurulması yaklaşan sanayi devriminin en önemli ayak seslerinden biri olarak kabul edilmektedir. Amerika ve Karayipler gelişen dönemde dünyanın şeker kaynağı haline geldi. Bu bölgelerdeki büyük kamış tarlalarında Afrika’dan getirilen köleler çalıştırılmaktaydı. Bu dönemde şeker kamışına beyaz altın ismi verilmişti. Daha sonra köleliğin kaldırılması ve bazı köle isyanlarından dolayı şeker kamışı üretmek önceki gibi karlı bir iş olmaktan çıktı. Bunun yanı sıra şeker kamışı yetiştirilmesi için bazı iklim koşullarının uygun olması gerekmektedir. Özellikle Avrupa’nın kuzey bölgesinde yer alan yerlerde şeker kamışı yetişmemesi ülkelerin sömürgeciliğe başlamalarına yol açtı. Özellikle İngiltere Hint adalarına koloniler kurarak bu bölgede yetişen kamışı ana karaya taşımaktaydılar. Bu açıdan şeker hem sanayi devrimi hem kölelik hem de sömürgecilik açısından önemli bir noktada bulunmaktadır. Bu dönemde şeker pancarının şeker içerdiği bilinmemekteydi. 1750’li yıllarda şeker pancarının da şeker içerdiğinin keşfedilmesi üzerine pancar yetiştiriciliği önemli ölçüde arttı. Bu tarihten sonra şeker endüstrisi hızla gelişti farklı tür ve tiplerde şekerler üretilmeye başlandı. 5 bin yıl önce tatlandırıcı olarak kullanılan günümüzde bonibon şeker endüstrisinin en temel ham maddelerinden biri konumundadır.

Bonibonun Vazgeçilmezi Çikolata

Bonibon ve diğer her türlü sevdiğimiz şekerlemenin içinde şeker kadar vazgeçilmez olan bir diğer madde ise çikolata. Ülkemizde ve Dünya’da genç yaşlı fark etmeden herkesin sevdiği bu lezzet dünya sahnesine 16. Yüzyılın sonlarına doğru çıktı. Oysa çikolatanın keşfi bundan çok daha uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Günümüzde türlü bonibon çeşitleri ve yenilebilir çikolatalar olsa da ilk bulunduğunda çikolata içecek olarak kullanılmaktaydı. Honduras yerlileri dört bin yıl kadar önce kakao çekirdeklerinden bir içecek üretmişlerdi. O gün yerlilerin farkında olmadığı şey ise çikolatayı keşfetmiş olduklarıydı. Dil bilimciler çikolata kelimesinin kökenini araştırdıklarında iki farklı sonuca ulaşmaktalar. İlk sonuca göre kakao çekirdekleri bir havanda dövüldükleri ve bu esnada çok fazla ses çıktığı için gürültü anlamına gelen bir sözcük verildiği yönünde. Diğer bir görüşe göre ise sıcak anlamına gelen bir sözcükten geldiği tahmin ediliyor. Eski Amerika uygarlıkları olan Aztek ve Maya uygarlıkları kakao çekirdeğine ve çikolata içeceğine büyük önem verdiler. Yetiştirilmesi zor olduğu ve ender bulunduğu için çok değerli olan kakao çekirdekleri o dönemde para yerine takas için bile kullanılmaktaydı. Dini törenlerin vazgeçilmez içeceklerinden olan çikolata Aztek mitolojisine göre cennette yetişen iyilik ve kötülük ağacının yeryüzündeki yansımasıydı. 16. yüzyılda ünlü kaşif Kristof Kolomb keşifleri sırasında çikolatayı fark etti. Amerika kıtasından çikolatayı alarak Avrupa’ya taşıdı. Bu dönemden sonra çikolata yalnızca bir içecek olmaktan çıktı ve hızla gelişip değişmeye başladı. Çikolata Avrupa’da ilk yıllarında soylu zümreye ait bir içecek olarak kaldı. Ünlü çikolata içeceği dükkanları açılsa da halk için fazla pahalı bir içecekti. Çikolatanın ucuzlaması için sanayi devrimini beklememiz gerekmekteydi. Teknolojik gelişmelerin sayesinde 18. Yüzyılda kakao yağı bulundu. Bu gelişmenin en büyük anlamı artık katı çikolata üretilebilecek olmasıydı. Bu sayede günümüzde bilinen çikolatalar ortaya çıkmaya başladı. Büyük kalıp şeklinde yenilebilir çikolataların yanı sıra teknolojik gelişme ile küçük bonibon draje üretimi yapılmaya başlandı. Bunun yanı sıra Henri Nestle sütteki suyu buharlaştırarak süt tozu elde etmeyi başardı. Bu şekilde üretilen çikolataların tadında bir devrim yaşandı ve çikolata üretim aşaması çok daha endüstriyel bir hale büründü. Avrupa’nın kuzeyinde ilk çikolata fabrikalarının kurulmasının ardından bu yeni lezzet tüm dünyaya hızla yayıldı. Özellikle çocukların en sevdiği atıştırmalık haline gelen bonibon renkleri ile diğer çikolatalardan ayrılıyor.

Türk Kültüründe Şekerleme Bonibon

Şekerleme Türk kültüründe de büyük bir yere sahiptir. Bunun en büyük örneği dünyada Türk tatlısı olarak bilinen lokumdur. Bu açıdan bakıldığında kültürümüzde tatlı yalnızca bir lezzet unsuru olarak değil çeşitli sembolik anlamlara da sahiptir. Düğünlerde sünnetlerde ve en önemlisi ölümlerde insanlara tatlı sembolik bir yiyecek olarak sunulmaktadır. Burada şekerlemelerde lezzet ikinci plana atılarak ortamın manevi unsuru haline gelmiştir. Bundan dolayı uzun yıllardır şekerlemelerde yenilik yapılmasındansa geçmişteki yapısına bağlı kalınarak hem tadı hem de manevi havası korunmaktadır. Bu gelenek ise bizlere Orta Asya’daki atalarımızdan kalmıştır. 7. yüzyılda doğan çocukların ağızlarına tatlı konuşsunlar ve güzel bir hayatları olsun diye şeker sürülmekteydi. “Ne olursan ol yine gel” sözü ile tüm dünyaca tanınan Mevlana ise şekeri ilahi ve manevi bir gıda olarak nitelendirmiştir. Osmanlı döneminde lokum yükselişe geçmiş ve yalnız Türk coğrafyasında değil dünyanın farklı bölgelerinde tüketilmeye başlandı. Ancak çikolata teknolojisinin gelişmesi ile lokumun etkinlik alanı daraldı. Günümüzde ülkemizde hala pek çok farklı şekerleme çeşidi bulunmaktadır. Yöresel veya ülke genelinde tüketilen bu geleneksel şekerlemeler özellikle turistlerin ilgisini çekmekte. Geleneksel Türk şekerlemelerine örnek vermek gerekirse ilk akla gelenlerden olan horoz şekerinden bahsedebiliriz. Ülkemizde horoz şekeri olarak bilinen şekerleme daha önceden hazırlanmış kalıplara dökülen şeker şurubunun çubuklara dondurulması şeklinde üretilmektedir. Son yıllara kadar yaygın olarak tüketilse de şimdilerde etkinliği azalmıştır. Üretim alanı olarak ise yalnızca Bursa ve çevresinde üretimi yapılmaktadır. 19. yüzyılda İngiltere dahil pek çok ülkede üretimi yapılan şeker artık unutulmaya yüz tutmuş durumda. Kağıt helva içerisinde sakız helvası bulunan daire şeklinde gofretlere kağıt helva ismi verilmektedir. Üretimi çok eski yıllara dayanmaktadır. Ancak son dönemde fabrikasyon üretim artmış gerçek kağıt helva yapımı neredeyse yok olmuştur. Türk lokumunun atası olarak geçen tatlı sucuk farklı bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Ceviz, badem veya fıstık gibi yemişlerin ipe dizilmesi ve üzerine pekmez dökülüp kurutulması ile elde edilen şekerleme çok uzun yıllardır geleneksel şekilde üretilmekte. Diğer şekerlemelerin aksine popülerliklerini fazla yitirmeden hayatımızdaki yerini korumakta. Türk lokumu Türkiye’de hem de dünyanın pek çok farklı noktasında çok ünlü olmakla birlikte özellikle Osmanlı döneminde tüm Avrupa'ya tanıtıldı. Çikolata teknolojisinin gelişmesi ile etkinlik alanı daralsa da hala çok aranan ve tercih edilen şekerlemeler arasında yer almakta. Baklava özellikle Antep yöresindeki ustalar sayesinde dünyaca tanınan bir lezzet haline geldi. İçine bol yemiş katılarak yapılması ve ince hamurlu çıtır yapısı ile yiyenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Bonibon Yiyerek Mutlu Hissetme İmkanı

Hayatımıza girdiği günden beri çikolata pek çok tartışmaya neden oldu. Bunlardan en önemlisi ise çikolatanın vücuda faydalı mı yoksa zararlı mı olduğuydu. Yapılan araştırmalar özellikle bitter çikolatanın diğer şekerleme çeşitlerine göre daha fazla vitamin içerdiği ve vücuda faydalı bir besin olduğunu ortaya koymaktadır. Çikolata hakkında fazla bilinmeyenlerden biri ise gereğinden fazla tüketildiğinde vücudun yağ oranını artırarak sivilce çıkmasına neden olabileceğidir. Bu açıdan çikolata tüketirken aşırıya kaçılmaması önerilmektedir. Çikolata vücuda girdiğinde serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Serotonin bilinen ismi ile mutluluk hormonu salgılanması sayesinde uygun miktarda çikolata yemeniz depresyonunuza iyi gelecektir. Son dönemde yapılan bazı araştırmalara göre bazı kişilerin migren ağrısına çikolata iyi gelirken bazı migren hastaları için ise ağrı artırıcı etki göstermektedir. Bu açıdan bakıldığında çikolata tüketmek isteyen ancak aşırıya kaçmak istemeyenler için bir bonibon kutusu yeterli olacaktır. Hem boyutu küçük olmasından dolayı hem da belli sayılarda tüketilebilmesinden dolayı diyette olanlara yardımcı bir besindir. Bonibon kalori açısından diğer çikolatalara göre vücuda daha düşük kalori girmesini sağlamaktadır. Çikolatanın en saf hali olarak bilinen bitterin ise insan vücuduna olan faydaları saymakla tükenmiyor. Son dönemde yapılan bilimsel araştırmalar bitter hakkında pek çok önemli gerçeği gözler önüne serdi. İlk olarak antioksidan bakımından zengin yapıda olan bitter diyet yapanların veya vücudundaki toksinleri atmak isteyenlerin yardımına koşuyor. Bunun yanı sıra kandaki oksitlenmeyi de önleyerek kolesterolün artmasına engel olur. Vücudun insülin direncini düşürerek kandaki şeker oranının düzenlenmesine yardımcı olur. Özellikle kış ve bahar aylarında yaşanan boğaz ağrısı veya öksürüğe iyi gelmektedir. Süt içine eritilerek tüketildiğinde hem boğaz ağrısında hafifletmeye hem de öksürükten dolayı boğazda oluşan tahribata iyi gelmektedir. Belli büyüklükte tüketildiğinde vücuda doygunluk hissi verir ve bunun yanı sıra içerisinde herhangi bir doymuş yağ olmadığı için herhangi bir yağlanma yapmaz. Özellikle tatlı bağımlılığı bulunanların diyet listesinde tatlı krizlerini en sağlıklı şekilde geçiştirmek için koyulmaktadır. Stres altında bulunan veya depresyon hastaları için ise psikiyatrlar tarafından önerilmektedir. Hamilelik ve adet dönemindeki kadınlar için de uzmanlar tarafından önerilmektedir. Verdiği mutluluk hissinin yanı sıra vücudun çalışma düzenine de etkileri bulunmaktadır.

Şekerleme Çeşitlerinden En Lezzetlisi Bonibon

Pek çok şekerleme çeşidi artık dünyanın her yerinde üretilip satılabilmektedir. Ancak bazıları vardır ki bazı bölgelere özel olarak yapılmaktadır. İşte dünyanın farklı bölgelerine ait lezzetleri ve güzellikleri ile göz kamaştıran özel şekerleme ve tatlılar neler bahsediyoruz. Dizi ve filmlerde adını çokça duyduğumuz bu güzel şekerleme Cannoli İtalya’nın Sicilya bölgesinde üretilen geleneksel bir tatlı. Farklı aromalara sahip türleri üretilse de asıl olarak krema dolgulu olarak tüketilmektedir. ABD’nin en ünlü şekerlemelerinden olan donut son yıllarda tüm dünyayı kasıp kavuran bir lezzet haline geldi. Gulab Jamun Hindistan’ın yöresel tatlılarından biridir ve bu lezzet yapılış açısından diğer şekerlemelerden ayrılmaktadır. Yapılışı sırasında hamur yerine koyulaştırılmış süt kullanılarak tatlının daha hafif olması sağlanıyor. Tatlıya aromasını ise yapılışı sırasında içine eklene gül suyu veriyor. Türk Ortadoğu sentezi bir şekerleme olan burmada tel kadayıf arasına çeşitli yemişler konularak hazırlanmakta. Bir Fransız lezzeti olan sufle pek çok farklı pratik şekilde pişirilebilmekte. İçine tercihe göre bitter veya farklı çikolatalar eritilebilmektedir. Sıcak bir şekilde servis edildiği için genellikle yanına konulan dondurma ile sıcaklık dengelenmektedir. Eski Türk kültürünün bir yansıması olarak kahvelerin yanında servis edilen lokumun tarihi ise çok eskilere dayanmakta. Lokum boğaz rahatlatan anlamına gelen bir kelimeden türemiştir. Tarihi daha eskilere dayansa da 16. yüzyılda İstanbul’da üretime başlanması ile tarih sahnesine çıkmıştır. Özellikle Şekerci Hacı Bekir Efendi ürettiği lokumlar sayesinde lokumun ününü saraya kadar ulaştırmıştır. 16. Yüzyıla kadar lokum üretiminde tatlandırıcı olarak bal veya pekmez kullanılırken kristalize şekerin keşfedilip ülkemize gelmesi ile lokum yapımında bu şekerler kullanılmaya başlanmıştır. Hacı Bekir Efendi ilerleyen dönemde sarayın şekerci başı olmuş ve bu dönemde sarayı ziyaret kişilere lokum ikramına başlanmıştır. Bu dönemde bir İngiliz tarafından lokuma Turkish Delight ismi verilmiştir. Lokumun faydaları ise saymakla tükenmemektedir. Özellikle vücutta hızla yakılabilmesinden dolayı enerji deposu olarak tabir edilmektedir. Bunun yanı sıra fazla protein tüketen kişilerin vücutlarında biriken toksinlerin atılmasında yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Eski dönemde yaraları iyileştirmek için kullanıldığı bilinmektedir. İçerisinde bulunan yemişlerin özelliklerine göre vücudun farklı bölgelerinde farklı niteliklerde yararlar sağlamaktadır. Genellikle kahvenin yanında sunum tabaklarında servis edilir ancak bazı özel günlerde ve cenazelerde de tercih edilmektedir. Pek çok lezzet yarışmasına Türk Şekerlemesi olarak katılan lokum pek çok yarışmadan derece ile dönmeyi başardı. Türk kültürünün dünyada tanınması açısından büyük bir görev üstlenmektedir.

Bonibon Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Günümüzde şekerlemeler ve çikolatalar pek çok farklı alanda farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bonibon hediyelik olarak çocuklara verilebilmektedir. Renkli yapısından dolayı çocukların özellikle dikkatini çekmektedir. Özellikle pembe bonibon kız çocuklar tarafından sevilerek tüketilmekte ve süsleme amacıyla da kullanılabilmektedir. Daha geniş gruplar için daha büyük paketlerin yanı sıra 3’lü bonibon şeklinde de piyasada bulunmaktadır. Ülkemizde pek çok çocuğun ilk tanıştığı şekerlemelerden biri bonibon çikolata olmuştur. İlaca benzeyen yapısı dolayısıyla çocukken oynanan oyunlarında vazgeçilmez bir parçasıydı. İlk çıktığı dönemden bu güne reklamları ile de bir nesli etkilemiştir. Bunun yanı sıra silindirik yapıdaki kutusu pek çok farklı amaçla kullanılabilmektedir. Minik notları saklamak için kullanılmasının yanı sıra takı kutusu gibi de kullanılmaktadır. Kapaklarında harf yazması ve farklı renklerde olması dolayısıyla bir dönem çocuklar tarafından koleksiyonu da yapılmıştır. Bonibon fiyatı muadili olan diğer çikolatalara göre daha uygun bir besindir. Özellikle hedeflediği kitle olan çocuklar için ulaşılabilir bir seviyededir. Bunun yanı sıra tam bir fiyat performans ürünü olarak bilinmektedir. Uzun yıllardır müşterilerini memnun etmesinden dolayı belli bir kalite standardı vardır. Şekerler ve şekerlemeler pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Düğün ve cenazelerde, açılış veya kutlamaların vazgeçilmezleridir. Bunun yanı sıra dini bayramlarda şeker dağıtmak kültürümüzün büyük bir parçası olarak yer almaktadır. Her türlü şeker ve şekerleme ihtiyacınız için Trendyol sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bonibon şeker fiyatlarını öğrenmek ve farklı markaları karşılaştırmak için bu siteyi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda farklı markalara ait bonibonların yanı sıra dilediğiniz her türlü şekerlemeyi de bulabileceğiniz büyük bir alışveriş platformudur. Ev eşyaları, kişisel bakım ürünleri ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Müşterilerine sağladığı güvenli alışveriş yapabilme imkânının yanı sıra özel indirimlerle alacağınız ürünü çok daha uygun fiyata alabilirsiniz.