"

Boraks

" araması için 512 sonuç listeleniyor

Çok Amaçlı Kullanıma Sahip Boraks Çeşitleri Trendyol'da!

Boraks, sodyum borat olarak bilinen bir tuzdur. Genellikle toz veya granül formda bulunan bu madde, suda çözünebilme özelliğine sahiptir. Bilinirliği sosyal medyadaki slime yapımı videolarıyla artsa da su ile karıştığında bazik bir çözelti hâline gelen boraks, temelde iyi bir temizlik malzemesidir.

Sağlığa doğrudan bir zararı bulunmayan boraksın bazı tedavileri desteklediği bile görülür. Oyuncak/kırtasiye sektöründen inşaata, enerji sanayinden temizlik malzemelerine kadar birçok farklı alanda boraks ile karşılaşmanız mümkündür. Farklı türde ve gramajlarda satışa sunulan boraks seçeneklerinden dilediğinizi satın alarak siz de ev yapımı oyuncaklar ve temizlik ürünleri hazırlayabilirsiniz.

Hayatınızın Her Alanında Kullanabileceğiniz Boraks Çeşitleri

Hayatınızın Her Alanında Kullanabileceğiniz Boraks Çeşitleri

Her ne kadar görmeye ve duymaya alışık olmasak da hemen hemen her yerde kullanımı mevcut olan Boraks aslında oldukça çok yönlü bir sodyum tuzudur. Birçok sektörde, hayatlarımızın birçok alanında kullandığından dolayı da yaygın bir şekilde görmekteyiz. Aynı zamanda yemeklerde de kullanılan boraks daha farklı bir şekilde temizlik ürünü olarak da karşımıza çıkar.

Kimyasal özelliği olan sodyum tuzu basınç ile doğada kendi halinde bulunur. Dünyada yeryüzünde birçok farklı yerde bulunan boraks madeni mineral halinde bulunur. O kadar farklı bir kullanım alanları ve doğada doğal halde bulunan versiyonları vardır ki insan vücudunda da bulunur, deniz suyunun içeriğinde de bulunur.

Şeffaf olmayan bembeyaz bir görünüme sahip olan boraks tozu hali ile satılır, yani görünüşte bir buz kırığını andıran beyaz renkli parçalardan oluşur. Bembeyaz ve toz hali her ne kadar una benzese de aslında oldukça farklı bileşenli görünüme sahiptir. Un halinde ve daha çok ezilmiş taş parçalarına benzeyen haliyle de görmeniz mümkündür. Boraks su ile temas ettiği anda çözülen bir formüle sahiptir yani suya konulduğu zaman çözülen bir yapısı vardır.

Boraks formülü aslında temelde doğal bileşenlerden oluşur. İçeriğinde aynı zamanda su da bulunur. Su, bor, oksijen ve sodyum bulunur. Aynı zamanda boraksın uygun fiyatlı satışı sayesinde her sektörde aklınıza gelebilecek her alanda uygun bir kullanıma sahiptir. Bu fiyatlandırma sayesinde de oldukça sık karşımıza çıkan bir üründür.

Tamamen doğal ürünlerle temizlik yapmak istiyorsanız boraks içeren temizlik malzemeleri oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle de piyasadaki temizlik malzemelerinin içeriğini araştırıp boraks kullanılıp kullanılmadığına göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede doğal yöntemlerden faydalanarak temizlik yapmış olursunuz. Boraks sayesinde uygun fiyatlı bir alternatif elde etmiş olursunuz.

Sulandırarak boraksı çözdürdüğünüz takdirde istediğiniz alanda, yüzeyde etkili bir sonuç elde edersiniz. Hem bu işlemi yaparken de daha pahalı olan alternatiflerden bütçenizi uzak tutmuş olursunuz. Masrafsız bir şekilde etkili sonuçlar için herkesin mutlaka bir alanda kullanımına yarayacak boraks ile tanışabilirsiniz. Evlerde, iş yerlerinde ve daha birçok yaşam alanında kullanımı dağılmış ve yaygınlaşmış olan boraks sayesinde maliyeti minimuma kadar indirebilirsiniz.

Temizlik Amacıyla Kullanılan Borak Seçenekleri ve Özellikleri Nelerdir?

Temizlik Amacıyla Kullanılan Borak Seçenekleri ve Özellikleri Nelerdir?

Özellikle mutfak ve banyo en zor temizliğin yapıldığı alanlardır. Pek çok kimyasalın bir arada kullanıldığı alanlar için farklı alternatiflere yönelmek isterseniz özellikle boraksın gücünden faydalanabilirsiniz. İlginç bir şekilde tüm yüzeylerdeki leke, pas ve kir gibi zorlu etkenlere karşı başarılı bir formülü bulunmaktadır. Bu sayede de kötü kokuları, aynı zamanda da yüzeylere yapışmış zorlu lekeleri, zorlayıcı küfleri anında sökebilir. Masrafsız ve de en doğal yöntem olarak suda çözüldüğünde birçok alanda etkili bir görünüm elde edersiniz.

Boraks temizlik ürünü olarak karşımıza çıkarken aynı zamanda derinlemesine bir temizlik yaptığı için de iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bulaşık yıkarken bulaşık deterjanına birkaç tatlı kaşığı kadar su ile ilave ederseniz, daha iyi bir bulaşık temizliği elde etmiş olursunuz. Suyun boraks ile birlikte kullanılmasının sebebi tamamen çözünmesini sağlamak içindir. Bulaşık deterjanı olarak başka kimyasallara gerek duymadan sadece boraksı su ile birleştirerek kullanabilirsiniz. Bu işlemi hızlandırmak için doğrudan boraks suyu kullanmanız da mümkündür. Sıvı boraks da bu süreç için tercih edebileceğiniz bir başka seçenektir.

Özellikle boraks çamaşır deterjanı olarak derinlemesine temizlikte iyi bir temizlik ürünü olabileceğinden kullanılması önerilebilinir. Ayrıca temizlenmesi zor olan ve neyle temizlenmesi gerektiği bilinmeyen tarak ve saç fırçalarının temizlenmesi işlemi de boraks ile yapılabilir. Bunun dışında özellikle buzdolabı gibi temizliği zor alanlarda da boraks deterjan olarak kullanılır. Paslanmış yüzeylerdeki paslar bir miktar boraks ve limon suyu ile aydınlık, temiz pürüzsüz bir görüntüye yol açar.

Özellikle koltuklar ve halılara dökülen lekelerin birçoğu çıkmaz ve de çıkmadığı gibi uzun süreli kaldığında da daha da yüzeye yapışır. Tuz ile boraksı karıştırdığınızda bu lekelerin üzerine dökebilir ve lekelerden kurtulabilirsiniz. Özellikle nemli yerlerde yaşıyorsanız ve de nem sıkıntısı yaşıyorsanız duvar veya dolap alanlarında oluşan küfleri de temizlemek için boraks kullanabilirsiniz. Yani kısacası temizliğin her türlüsü, özellikle de zorlu olanlarını daha az efor sarf ederek ve de daha derinlemesine bir etki ile boraksla yapabilirsiniz.

Zor lekeler, yapışan lekeler, sakız yağ gibi çözülmesi ve yüzeyden ayrılması zor yapışkanları bile saf boraks ile çıkarabilirsiniz. En derinlemesine temizliğin gerektiği banyolarda lavabo ve gider tıkanıklıklarında da kullanılabilir, bu sayede de en kısa sürede ve eforda kirlerden yüzeyler arındırılabilir.

Boraks Çeşitleri Hangi Sektör ve Alanlarda Kullanılır?

Boraks Çeşitleri Hangi Sektör ve Alanlarda Kullanılır?

Adını Arapça parlak kelimesinden alan boraks en çok da deterjana alerjisi olanlar tarafından kullanılabilecek en güzel alternatif olabilir. Özellikle küçük çocuk sahibi ebeveynler evlerinin dört bir yanında çekinmeden boraks kullanabilir. Boraksın kullanım alanları o kadar farklıdır ki nerelerde kullanılacağını tahmin etmek zordur.

Öyle ki, hayatımıza sosyal medyadan katılan slime videolarında boraksı görmüş olabilirsiniz. Slime aslında yumuşak, oldukça değişik, stresi etkileyen ve insanı rahat hissettiren yapısı ile popüler kültürün ve ilgililerin odağındadır. Boraks slime yapımında hammaddelerden birini oluşturur. Boraksın yer almadığı bir slime düşünülemez. Slime için boraks kullanırken jelleştirme özelliği bulunan seçeneklerin tercih edilmesi önemlidir. Jellendirici boraks ile çeşitli slimelar elde etmeniz mümkündür.

Slime yapımında boraks ve tutkal bir araya gelerek yapışkan bir madde ortaya çıkarır ve ele yapışmayan fakat yüzeylere kısa süre tutunabilen eğlenceli bir ürün çıkar. Ancak piyasada buna alternatif olarak borakssız tutkalsız slime da bulunmaktadır. Ellerden düşmeyen bu slime, çocukların ve ilgililerin oynamaktan ziyade hazırlanışı ile de ilgisini çeken bir yana sahiptir. İlgi çekici birçok kullanım alanı ile boraks ilaç bileşeninde de yer edinir.

Mantar önleyici özelliği bulunan selüloz yalıtımı sayesinde susuz boraks, ilaç sanayisinde de en çok kullanılan ürünlerdendir. İlaç sektörü ile birlikte kozmetik sektörü, inşaat sanayii, atık sanayii, enerji sektörü gibi birçok yerde kullanımı yaygındır. Özellikle inşaat ve enerji sektöründe alüminyum boraks kullanımı dikkat çeker. Uygun fiyatlarla karşınıza çıkan boraksı temin ettiğiniz vakit size uygun fiyatlarla düşük bir maliyetle yüksek bir performans sunar.

Birçok farklı sektör ve alanda en çok kullanılan kimyasallardan olan boraks ziraat alanında da geniş bir kullanıma sahiptir. Başkaca kimyasallara birlikte karıştırıldığında boraks gübre sanayisinde sektörlere göre kullanım alanı bulundurur bünyesinde. Böcek ilacı olarak etkili bir sonuç almanıza yardımcı olabilir.

Ev tipi temizliklerin yanı sıra boraks dezenfektan olarak da çeşitli sanayi kolları ve endüstrilerde kullanılabilir. Kötü kokuların çıkarılmasında ve kötü kokulardan kurtulmak yöntemi olarak bir şişeye sulandırılmış boraks ve su koyup havaya püskürttüğünüz vakit tüm kokulardan yüzeyleri ve havayı kurtarabilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntemi çöp kutularını temizlemek ve çöp kutularını kötü kokulardan arındırmak için de kullanabilirsiniz. Mutfak gibi yemek pişirdiğiniz zaman koku çıkabilecek yerlerde veya banyo gibi yerlerde de bu yöntemi kullanarak havayı değiştirebilirsiniz.

Boraks Çeşitlerini Kullanmanın Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Boraks Çeşitlerini Kullanmanın Sağlığa Etkileri Nelerdir?

En çok da kimyasallardan oluşan temizlik ürünlerinin kullanılması maliyetli bir hal alır. Böylece daha uygun fiyatlardan ve maliyetsiz yöntemlerden faydalanmak oldukça yararlı olabilir. Sağlığa da olumsuz etkilerini düşündüğümüzde en çok da bu sebeple zararlı kimyasallardan kaçınmak için kimyasal deterjanlardan uzak durmakta fayda var. Evde hazırlanabilecek uygun fiyatlı doğal reçeteler ve tarifler sayesinde de sizin sağlığınızı ve sevdiklerinizin sağlığını en doğru şekilde koruyun.

Boraks faydaları sayesinde de az miktarda kimyasalla vakit geçirerek daha doğal ürünlere limon gibi sirke gibi yöneleceksiniz. Temizlik veya dezenfektan olarak karşımıza çıkan karışımları genellikle limon suyu veya sirke kullanarak oluştururuz. Bunlar sayesinde de boraks sulanır ve çözülme işlemini başlatır. Yüzeylerde ve de insan bedeninde olumsuz herhangi bir etkisi bulunmadığından dolayı da sıklıkla başvurabileceğiniz bir adres haline gelir boraks.

Özellikle de boraks borik asit her ne kadar kulağa zararlı bir kimyasal ismi gibi gelse de barondan elde edilen ve mantar karşıtı çözümleri olan bir maddedir. Hem uygun kullanımı hem de uygun fiyatlı bir bileşen olması dolayısıyla borik asit en yaygın haliyle vajinal mantar enfeksiyonları için etkili ve de sağlığa oldukça yararlı.

Asit boraks, göz tahrişi ve de göz enfeksiyonlarının temizlenmesinde göz yıkama suyu olarak kullanılır bu sayede de gözler rahatlatıcı bir etkiye kavuşur. Özellikle son zamanlarda herkesin ve de bilakis gençlerin bir sorunu haline gelen sivilcelerin oluşmasına sebep olan bakterilerin öldürülmesinde kullanılıyor. Borik asit cilt için oldukça faydalı bir doğal bileşendir. Çok miktarda kullanımı ise cildi tahriş edebilir, dikkatli kullanmakta fayda var.

Boraks kullanım alanları bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Temin edilmesi kolay, maliyeti ucuz olan bu ürün sayesinde hemen hemen her alanda uygun bir kullanım miktarı ile mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Sağlığa zararı bulunmamakla birlikte de birçok alanda kullanımı için her evde, iş yerinde bulunması yer edinmesi gereken bir ürün.

Laboratuvarlarda, araştırma yapılan merkezlerde, ilaç sektörlerinde, üniversitelerde bolca yer alan boraks genellikle de bu alanlarda reaksiyonlarda, denklemlerde kullanılır. Boraks Dekahidrat rafine edilmiş bir üründür. Cam ürünlere katılmada, tarımda, kozmetikte, birçok pH ayarlaması ve hayati reaksiyonların elde edilmesinde kullanılır. Hemen hemen tüm sektörlerde bir kullanım alanına sahip olan bu ürün sayesinde tepkimeler daha kolay ayrışır ve de hayati birçok eylemin laboratuvar ortamlarında yaşanmasına yardımcı olur.

Boraks Ürünlerinin İçeriği Nasıldır?

Boraks Ürünlerinin İçeriği Nasıldır?

Genel olarak boraks malzemeleri olan bir ürün değildir. Yani standart boraks içeriğinde farklı maddeler bulunmaz. Doğada doğal haliyle bulunur ve neredeyse her yerde bulunabilir. Doğal içerikli bir ürün olduğundan da içeriğindeki malzemeler olarak adlandırabileceğimiz bileşenler daha çok organik elementlerdir. Bu sayede de doğal bir içerik olmasından dolayı kullanıcı deneyimleri oldukça olumlu bir şekilde üretici firmalara yansır. Ancak tutkal boraks gibi maddeler farklı içeriklerle birleştirilmiş ve işlenmiştir. Slime borakslar da bu maddenin işlenmiş versiyonlarından biridir.

Boraks kullananlar sağlıklı alternatif yollar elde etmek için böyle bir yola başvurmuş ve boraksun çeşitli birbirinden farklı kullanım alanları bulunduğundan dolayı da her yerde yer edinmesini istemiştir. Başta temizlik olmak üzere evlerde neredeyse en gerekli şey haline gelmeye başlayan boraks temin edilmesi kolay ve masrafsız bir bileşen olduğundan dolayı da tercih ediliyor. Genel olarak insanlar daha az maliyetli ve daha az kimyasallı bu alternatif yolu da sıklıkla boraks ile deneyimliyor.

Sağlığın her şeyden önemli bir hal almaya başladığı günümüzde de insanların sevdiklerini koruma içgüdüsü ile hareket ettiklerini düşünebilirsiniz. Özellikle çocukların ve bebeklerin büyüme zamanlarında onlara temiz bir yaşam alanı sunmak için yüzeyleri, zeminleri temizleme malzemeleri ile yani kimyasallar yerine daha doğal içerikli olan boraks kullanarak temizlersek daha sağlıklı alternatiflerle yol çizmiş oluruz.

En çok kullanılan ürün olan sabunu da boraks ile yapmak ve de daha güvenilir yollardan gitmek mümkün. Boraks sabunu ile de cildinizi ellerinizi en doğru şekilde yıkayabilir ve de sağlıklı tutabilirsiniz. Özellikle de ellerin temiz bir şekilde mikroplardan ayrılması için kuvvetli bir bileşen ve formül gerekli. Bu özellikler de genel olarak boraksta bulunmakta.

Yüzeylerden kirleri, ellerden de mikropları ve de hatta virüsleri bile çıkartabilir bir etkiye sahip. Ayrıca da sivilce ve gözlerde oluşan mikropları, zararlı tozları arındırdığı için boraksa cilde de çok faydalıdır. Cildin yapısını bozmadan uygun bir miktarda kullanım ile oldukça temiz bir cilt elde edebilirsiniz. Özellikle de arınmış bir his sahibi olabilirsiniz.

Sabun şeklindeki boraks tarifi oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Özellikle 1890’lı yıllarda insanlar bu yöntemle sabunlarını kendileri yaparmış, belki de bu sebepten daha sağlıklı yaşarmış. Tek ihtiyacınız olan doğal zeytinyağlı veya başkaca bir aromalı bir sabunu rendeleyip bir su içerisinde kaynatmaya bırakın, daha sonra da içerisine boraks eklediğinizde işleminiz tamamdır. Bu şekilde sabunlar yaparak daha az kimyasal kullanmış ve boraksı hayatınıza dahil etmiş olabilirsiniz.

Çok Fonksiyonlu Boraks Modellerinin Fiyatları Nasıldır?

Çok Fonksiyonlu Boraks Modellerinin Fiyatları Nasıldır?

Boraks oldukça maliyetsiz ve de uygun fiyatlarla karşımıza çıkan bir ürün olduğundan ötürü de hemen hemen her türlü sektörde yaygın bir kullanım alanına sahip olmuştur. Bu fiyatlandırma politikası sayesinde de her evde, işyerinde veya ihtiyaç duyulan sektörde kendine yer edinmeyi başarmış. Doğada kendi başına doğal bir şekilde bulunduğu için de maliyeti düşük, temini kolaydır. En doğal alternatif olarak da herkes tarafından korkmadan kullanılır.

Uygun ölçülerde ve dozlarda kullanmanız gerektiği için de kullanırken dikkat etmeniz gereken tek şey miktarıdır. Onun dışında güvenerek kullanmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Boraks miktarı, kullanacağınız alana göre farklılık gösterir. Örneğin 1 adet slime yapımı için 20 gr boraks yeterlidir. Küçük bir slime yapmak isterseniz 10 gr boraks da kullanabilirsiniz. 100 gr boraks satın alarak 10 defa slime hazırlayabilirsiniz. Küçük bir çocuğunuz varsa ve sık sık slime yapıyorsanız 1 kg veya 5 kg boraks satın alabilirsiniz.

Bu malzemeyi, farklı ürünlerin ham maddesi olarak kullanan ve seri üretim yapan birinin ise 20 kg boraks gibi büyük gramajlı paketlerden yararlanması gerekir. Daha fazla malzemeye ihtiyacı olanların 25 kg boraks kullanmaları mümkündür. Boraks özellikleri sayesinde de kullanıcılarını memnun etmeyi başaran bir yapıya sahip. Oldukça faydalı birçok yerde hayatlarımız kolaylaştıran formülü ile her derde deva bir nitelikte. En çok da cilde ve insan sağlığına faydalı olduğunu düşünürsek de alıcılarını bulmak için çok beklemiyor. Neredeyse herkesin aşina olduğu bir ürün haline geldiği için de kullanım alanın bolluğu keşfedildikçe alıcıları artıyor.

Boraks fiyatları ise belirli bir çizginin etrafında seyreder, üretici firmalar kullanıcı odaklı bir ürün yelpazesi ortaya çıkarmışlardır. Daha çok ihtiyaçlara ve de kullanım yerlerine göre müşteri odaklı üretilen ürün genellikle uygun fiyatlı bir alternatif olarak gözünüze yansıyabilir. Uygun fiyatlı olduğu gerekçesiyle de maliyetsiz bir şekilde birçok alanda kullanıma sunulur.

Temizliği daha uygun fiyatlarla hayatlarının bir parçası haline getirebilirsiniz. İlk başta temizlik olmak üzere birçok yerde maliyeti düşürerek boraks kullanmaya başlayabilirsiniz. Böcek ve de fare zehirlerinin içeriğinde de bulunan boraks bu kullanım alanında tek başına bile etkili olabilir. Tek yapmanız gerek şey boraks su ile etkinleştiğinden uygun miktarda boraksı ölçekli bir şekilde yine uygun miktardaki su ile birleştirerek kullanmak.

Size bu sayede hem daha etkili bir sonuç kazandıracak hem de maliyeti çok daha düşük olan bir kullanım sunacaktır. Az miktarda ürün ile bile isteğinize uygun sonuçlar elde etmek sizin elinizde. Elinizin altında her daim bulunmasını isteyeceğiniz modeller ve uygun fiyatlar ile sizde boraks edinmek isteyebilirsiniz. Uygun fiyatlı ve birbirinden farklı alternatifleri bir arada bulabileceğiniz Trendyol sayfasında boraks ile ilgili tüm ürünleri bir arada görmeniz mümkün.