placeholder
"

Boru Anahtarı

" araması için 1605 sonuç listeleniyor

Boru Anahtarı Seçenekleri Sizleri Bekliyor

Boru anahtarı adından da anlaşılacağı üzere boruların montajı için icat edilmiş ve geliştirilmiş pratik anahtar çeşitleridir. İngiliz boru anahtarı olarak da bilinen bu anahtar, yalnızca boruların değil farklı birçok donanımın da montajında büyük rol oynamaktadır. Mekanik el aleti olarak oldukça kullanışlı ve fonksiyonlu bir üründür. Genellikle çelik ve benzeri malzemelerden üretilmesi nedeniyle uzun yıllar kullanılabilmesi mümkün olan bir el aletidir. Farklı boyutlarda tasarlanması ve üretilmesi sayesinde elle söküm takım işlemlerini mümkün kılmaktadır. Çoğu el aletinde olduğu gibi boru anahtarlarında da kullanılacak alana ve yapılacak işe göre özel tasarımlar mevcuttur. Farklı metallerden üretilmiş farklı boyut ve tasarımlara sahip birbirinden farklı boru anahtarlarını alabilirsiniz. Bu kapsamda boru anahtarı çeşitleri bir hayli fazladır.

Pratik ve Çok Fonksiyonlu Boru Anahtarları

Pratik ve Çok Fonksiyonlu Boru Anahtarları

Boru anahtarların bir diğer adı da kurbağacık olarak bilinmektedir. Farklı ağız yapıları sayesinde yalnızca boru montajlarında değil aynı zamanda somun cıvata gibi çeşitli materyallerinde sıkılması veya gevşetilmesi için kullanılabilmektedir. Çok geniş kullanım alanı olması sayesinde oldukça pratik ve oldukça işlevseldir. Anahtar bulamadığınız yahut birçok farklı anahtarı yanınıza taşıyamadığınız dönemlerde yalnızca bir kurbağacık sayesinde farklı boyutlardaki cıvata ve somunu kolaylıkla sökebilmenize imkan sağlamaktadır. Çok fonksiyonlu bu alet farklı çeşitlerle bilinmektedir. Genellikle su boru anahtarı olarak bilinmekte ve kullanılmakta olan bu anahtarlar metal borular ile kullanılmaya başlanmıştır. Geçmiş zamanlarda tesisat borularının demir olması nedeniyle bu alanlarda kullanılan boru anahtarı boyutları ve özellikleri farklılık gösterse de günümüzde de plastik borularda boru anahtarlarını kullanabilmek mümkündür. Boru anahtarı ölçüleri kullanılacak alana göre tercih edilmektedir. Yapılacak olan işe boru anahtarı ile tutulacak olan malzemeye göre boru anahtarı boyutunun özel olarak seçilmesi gerekmektedir. Büyük borularda veya büyük boyuttaki malzemelerin tutulmasında ve sökülüp takılmasında büyük boru anahtarı modelleri tercih edilirken daha küçük olan tesisatlar için daha küçük boru anahtarı çeşitlerinden faydalanmak mümkündür. Ayrıca borunun veya sıkma gevşetme işlemi yapılacak olan malzemenin üretilmiş olduğu malzemeye göre de boru anahtarlarını seçimi gerçekleştirilebilir. Plastik boru anahtarı daha hassas malzemelerin sıkılmasını ve geri çekilmesini sağlarken ağır tip boru anahtarı çok daha ağır ve sağlam malzemeler için tercih edilmektedir. Boyut ve özellik bakımından en doğru tercih edilen boru anahtarları sayesinde işlemin de kolaylıkla yapılabilmesi sağlanmaktadır. İşe ve malzemeye uygun el aleti seçimiyle en zorlu işlemlerin bile kolaylıkla yapılabilmesi mümkün olabilmektedir.

Farklı Tesisatlarda Farklı Özellikli Boru Anahtarları

Farklı Tesisatlarda Farklı Özellikli Boru Anahtarları

Günümüzde yalnızca tesisatçılar değil aynı zamanda eli anahtar tutabilen birçok kişi evde ufak tamiratlar yapabilmektedir. Böylece küçücük arızalarda dahi usta getirmeye gerek kalmamaktadır. Günümüzde amatör veya profesyonel olarak tamir tamirat işlemleri ile ilgilenen bireyler için farklı tipte ve özellikte boru anahtarları bulunmaktadır. Zincirli boru anahtarı çok daha teferruatlı büyük tesisatlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ağır tip boru anahtarı olarak da geçmekte olan bu çeşitlerin haricinde farklı ortamlarda kullanılabilecek farklı boru anahtarları da bulunmaktadır. Maşalı boru anahtarı çeşitleri günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan boru anahtarları çeşitlerindendir. Kullanım alanlarına göre maşalı veya akıllı boru anahtarı çeşitlerinden biri tercih edilebilmektedir. Genellikle maşalı boru anahtarları anahtarın kolaylıkla kullanılabileceği açık alanlarda tercih edilmektedir. Metal veya plastik boru fark etmeksizin rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca yalnızca borular için değil somun vida gibi farklı malzemelerin tutulmasında sökülmesine veya sıkılmasında da tercih edilebilmektedir. Maşalı boru anahtarları dönün sıkıştırma özelliği olmazsa sayesinde oldukça geniş alanlarda tercih edilebilmektedir. Bunların yanı sıra ayarlı boru anahtarı çeşitleri de bulunmaktadır. Farklı büyüklüklerdeki bu anahtarlar ile istediğiniz somunu, istediğiniz cıvatayı ölçüsüne göre ayarlamak suretiyle kolaylıkla dökebilirsiniz. Büyük bir kolaylık sağlayan bu ürünler sayesinde dilediğiniz alanda söküm işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sürekli olarak vidaların veya boyutların değiştiği durumlarda sürekli anahtarınızın boyutunu değiştirmek ve uğraşmanız için çok daha uygun bir ekipman tercih etmelisiniz. Bu gibi durumlarda akıllı boru anahtarı devreye girmektedir. Özel yapısı sayesinde somunları veya vidaları kolaylıkla kavramakta ve sizin ayarlama yapmanıza gerek kalmaksızın kendiliğinden de ürüne yapışarak sökme veya takma işlemini gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Faaliyet göstereceğiniz alana ait yapacağınız sistem ve anahtarı kullanacağınız süre göz önünde bulundurularak gerekli ekipmanlardan faydalanmanız gerekmektedir. Bu konuda tesisatçılardan boru anahtarı tavsiye ve önerisi almanız faydalı olabilir. Zira sürekli olarak anahtar kullanmaları dolayısıyla kurbağacık anahtarları, boru anahtarları konusunda oldukça net bilgilere sahiptirler. Sizler de ihtiyacınızı belirterek ihtiyacınıza en uygun boru anahtarının seçilmesinde yardım alabilirsiniz.

Boru Anahtarı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Boru Anahtarı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Boru anahtarının kullanım alanı oldukça geniştir. Evlerden fabrikalara büyük işletmelere kadar birçok alanda boru anahtarı kullanımı gerçekleştirilmektedir. Evlerde küçük tamiratlar da 1.5 inç boru anahtarı iş görebiliyor olsa da daha büyük alanlarda 4 parmak boru anahtarı olarak nitelendirilen büyük boru anahtarlarından yardım alınmaktadır. Günümüzde doğalgaz tesisatları ile ilgilenen bireylerin bu konuda çok daha fazla bilgisi ve tecrübesi bulunmaktadır. Doğalgaz boruları başta olmak üzere birçok farklı boruda ölçü birimi parmak olarak adlandırılmaktadır. Yarım parmak, bir parmak bir veya bir buçuk parmak boru ifadesi ile borunun ölçüsü ifade edilmektedir. Bu kapsamda 2 parmak alanda 2 parmak boru anahtarı kullanılması gerekmektedir. Tamamen borunun büyüklüğüne göre tercih edilebilecek bir durumdur. Ancak işin içerisinde olmayanlar için direkt borunun gerçek ölçülerinin söylenmesi gerekmektedir. Borularda genellikle ölçü birimi inç olarak belirtilmektedir. Bu nedenle anahtarlarda da aynı şekilde inç birimine dikkat edilmesi gerekir. Örneğin 4 inç boru anahtarı 4 inç ve altındaki boruları sökülmesi ve takılması için kullanılmaktadır. 3 inç boru anahtarı 3 inç ve altındaki boruların tutulması ve sıkılıp sökülmesi işlemi için kullanılmaktadır. 3 inçlik bir boru 3 parmak boru anahtarı ile aynı boyutta olması nedeniyle bu anahtar ile de sökülüp takılabilir. Yani imalat dili ile 1 inç = 1 parmak şeklinde ifade edilmektedir. Günümüzde yalnızca boru imalatlarında kullanılmayan kurbağacıklar aynı zamanda somun ve cıvata rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Hatta normal anahtarlardan çok daha pratik ve güvenli kullanım sağlamaktadır. Genellikle İsveç tipi boru anahtarı maşalı yapısı ve üstün kavrayıcı özellikli ağzı sayesinde zorlu boru tesisatlarında tercih edilmekte olsa da somun ve cıvata konusunda da büyük kolaylık sağlamaktadır. Diğer bir adı ile manşonlu boru anahtarı olarak da bilinmektedir. Boru anahtarlarının üretilmiş olduğu malzemeler modelleri ve boyutları birbirinden bir hayli farklıdır. Boru anahtarı fiyatları sahip olduğu özelliklerle doğru orantılıdır. Kayışlı boru anahtarı başta olmak üzere birbirinden farklı markaları birbirinden farklı model ve çeşitleri internet üzerinden bularak inceleme şansı elde edebilirsiniz. Yüzlerce farklı çeşit üzerinden dilediğinizi tercih edebilme şansına sahipsiniz. Kullanacağınız alana, borunun yahut söküm takım yapacağınız malzemenin boyutuna göre anahtar boyutunu açıklamalar kısmında tespit ederek satın alabilirsiniz. Dilerseniz Trendyol üzerinden satıcı ile irtibata geçerek işiniz için %100 uyumlu olan boru anahtarını seçebilirsiniz.