placeholder
"

Çinko Krem

" araması için 116 sonuç listeleniyor
Biobaby Pisik Kremi 40 Cinko 75 ml
BiobabyPisik Kremi 40 Cinko 75 ml
63,68 TL
50,99 TL
Sepete Git
Hartmann Çinko Krem
KARGO BEDAVA
HartmannÇinko Krem
230 TL
Sepete Git
Dermo Clean Çinko Oksit Krem 20 ml
Dermo CleanÇinko Oksit Krem 20 ml
(2)
Çinko Oksit Krem 20 ml
35 TL
Sepete Git
saponi Çinko Oksit Kremi Natural 50 gr
saponiÇinko Oksit Kremi Natural 50 gr
47,30 TL
Sepete Git
Mega-Farma Çinko Oksit Pomad 20gr
Mega-FarmaÇinko Oksit Pomad 20gr
(9)
21,40 TL
Sepete Git

Çinko Krem

Çinko Krem

Çinko, bağışıklık sistemini güçlendirmek, yaraları iyileştirmek, DNA / protein sentezine ve büyümesine yardımcı olmak ve çocukların gelişimi dahil olmak üzere çok sayıda sağlıklı vücut işlevi için gerekli olan temel bir mineraldir. Çinko vücutta uzun süre depolanmadığı için günlük tüketimi genel sağlık için önemlidir. Çinko eksikliği kızarıklıklar ve lezyonlar gibi çeşitli durumlara yol açabilir. Cildin üst tabakası, altındaki herhangi bir tabakadan daha fazla çinko içerir. Bu yüzden çinko kremi ile cildi takviye etmek, yeni ve sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesini destekleyebilir. Çinko oksit aynı zamanda etkili bir güneş koruyucudur. Çinko oksit kreminizi hem cilt sağlığını geliştirmek hem de cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumak için kullanabilirsiniz. Erişilebilir çinko oksit krem fiyat seçenekleri ile cilt tipinize uygun en iyi ürünleri satın alabilirsiniz.

Çinko Oksit Krem Nedir?

Hava, su ve toprakta doğal olarak oluşan metal element çinko oksijen ile birlikte ısıtıldığında meydana gelen kimyasal reaksiyon çinkonun oksitlenmesine neden olur. Her iki element de buharlaştıktan ve buhar fazı kristaller halinde yoğunlaştıktan sonra çinko oksit meydana gelir. Çinko oksit doğal haliyle oldukça ince ve beyaz bir toz formundadır. Çinko vücutta uzun süre depolanmadığı için günlük tüketimi genel sağlık için önemlidir. Protein sentezi ve metabolik fonksiyonun yanı sıra enzimlerin üretiminin başlatılması ve desteklenmesi gibi sağlıklı vücut fonksiyonları için çok sayıda faydaya sahiptir. Yatıştırıcı, koruyucu, sıkılaştırıcı ve renklendirici nitelikleri sayesinde cilt bakımında popüler bir bileşendir. Çinko insan vücudundaki her hücrede bulunur ve 100'den fazla farklı enzimin işlev görmesini sağlar. Deri hücreleri özellikle çinkonun güçlü özelliklerine bağlı olarak işlevini sürdürür.

Çinko krem cilde uygulandığında, çinko oksit cilt yüzeyinde kalır ve özellikle UV radyasyonu ve çevresel tahriş edicilerin zararlı etkilerine karşı koruyucu bir ajan olarak işlev gören ince ve yansıtıcı bir kaplama meydana getirir. Bu özelliği ile losyonlar, kremler ve merhemler gibi cilt bakım ürünlerinde kaşıntıyı, enfeksiyonları ve cilt hasarını yatıştırmak veya önlemek için kullanılır. Çinko oksidin antiseptik ve sıkılaştırıcı özellikleri, cildin geçirgenliğini azaltarak bakteriyel enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Cilt tarafından emilmeden bakteri üremesini engeller. Bu sayede küçük yanıkların, yüzeysel yaraların ve siğillerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Çinko oksit etkinliği kanıtlanmış bir mineraldir ve en güvenli UV filtresi olarak kabul edilir. Uzmanlar, günlük güneş korumasını en sağlıklı cilt alışkanlıklarından biri olarak gördüğünden çinko oksit içeren mineral gündüz kremi, makyaj ürünleri ve çinko güneş kremi gibi bir ürün kullanmak her cilt tipi için etkili bir UV koruması sağlamaya yardımcı olur.

Çinko Oksit Krem Özellikleri

Çinko oksit krem, çoğu zaman cildi UV ışınlarına karşı korumak için kullanılan topikal bir güneş koruyucu olarak bilinir. Cilt sağlığı için en güvenli bileşenlerden biri olan çinko oksit, cildinizin zararlı UV ışınlarına karşı ihtiyaç duyduğu korumayı sağlar. UVA ve UVB ışınlarına karşı doğal geniş spektrumlu koruma sağlaması sayesinde mevcut olan en güvenli UV filtrelerinden biri olarak kabul edilir. Hücrelerin zarar görmesin ve yaşlanmanın neden olduğu hasarı hafifletmeye yardımcı olur. Zararlı UV ışınlarını filtreleyerek cilt kuruluğunu önler. Cildiniz ile güneş ışığı arasında doğal bir bariyer oluşturduğu için uygulamadan hemen sonra etkilidir. Güneş yanıklarının neden olduğu hassasiyeti azaltır ve ayrıca çatlamış cilde yumuşak bir his verir.

Yaraları çevreleyen alanı nemli ve temiz tutarak ve cildin onarımı kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğu ilave çinkoyu sağlayarak cilt onarımına yardımcı olur. Antiseptik ve sıkılaştırıcı özellikleri ile başta kozmetik olmak üzere sağlık ve bakım ürünlerinde çinko yoğun olarak kullanılır. Çinko oksit suda çözünmez. Bu nedenle etkili bir şekilde işlev görmesi için bir yağ veya benzeri başka bir taşıyıcı maddeyle birlikte kullanılır. Güneş kremleri ve kırışıklık karşıtı kremler ve losyonlar başta olmak üzere mineral makyaj ürünleri, bazlar, kapatıcılar, BB kremler, bebek pudraları, bebek pişik kremleri, koruyucu kremler, antiseptik merhemler ve balsamlarda yüksek oranda çinko oksit bulunur. Güneş kremleri % 25 ila 30, makyaj ürünleri ise % 10-19 oranında çinko oksit içerir.

Çinko Oksit İçeren Kremler ve Faydaları

Çinko oksit, cilt yüzeyinde yağ oluşumunu önleyen bir cilt sıkılaştırıcı görevi gördüğü için losyon ve kremlerde yaygın olarak kullanılır. Ciltteki fazla yağın kurutulmasında etkilidir. Dahası, hasarlı cildi onarmaya yardımcı olmak için büyük gözenekleri küçülterek cildi sıkılaştırır. Bağ dokusunun oluşumu ve onarımı için gerekli olan kolajen sentezi için çinko ve diğer iz mineraller gereklidir. Yeterli mineral seviyesi cildinizin ışıltısını canlandırmaya yardımcı olur. Çinko oksit teknik olarak bir antioksidan olmasa da (örneğin C ve E vitaminleri gibi) çinko, cildinizin beslenme ve savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Zararlı serbest radikallerin oluşumunu azaltır. UV ışığına, kirliliğe, lekelere ve cilt sağlığını tehdit eden diğer maddelere karşı cilt lipitlerini (yağlarını) ve cildin yapı taşı olan fibroblastları (kolajen yapan hücreler) korur. Cildin doğal yapısını destekleyen ve hemen hemen her cilt tipinde kullanıma uygun olan çinko krem lekeler ile mücadele de en büyük yardımcınız olabilir.

Sivilceler; yağ, bakteri ve cilt hücrelerinin gözenekleri tıkaması sonucunda meydana gelir ve oluştuğu alanda kızarıklığa ve şişliğe neden olur. Bağışıklık fonksiyonunu artıran çinko, bu enflamatuar tepkiyi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Çinko bazlı kremler doğal olarak cilt tahrişini ve iltihaplanmayı giderir. Ciltteki sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olarak, sivilce oluşumunu tetikleyen anti mikrobiyal ve antibakteriyel faaliyetin azaltılmasına katkıda bulunur. Bakterilerin neden olduğu iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Tıkanmış gözeneklerin ve sivilcelerin tekrarlama olasılığını azaltır. Çinko krem sivilce maskesi çeşitleri ve fiyat açısından her bütçeye hitap eden seçeneklerle sivilce oluşumunu önleyebilirsiniz.Çinko oksit, iltihaplanmayı hafifleten doğal özelliklerinden dolayı cilt tahrişi, sıyrıklar ve pişik tedavisinde sıklıkla kullanılır. İltihaplanmayı önleyerek yeni dokuların büyümesini ve cildin iyileşme sürecini destekler. Çinko oksit, cildi kuru tutarak ve kontaminantların cilde nüfuz etme şansını azaltarak bakteriyel enfeksiyonu önler. Aynı zamanda enfeksiyon vakalarının azalmasına katkıda bulunurken cilt geçirgenliğini azaltır ve bakterileri uzak tutmak için cildinizin gerginliğini artırır.

Çinko Oksit İçeren Güneş Kremleri ve Faydaları

Güneşin zararlı ışınları kırışıklık oluşumu başta olmak üzere, kolajen seviyesinin azalması ve güneş lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerinin başlıca nedenidir. Güneş kremi kullanımı tarihsel olarak oldukça yeni olsa da mineral bazlı güneş kremlerinde birincil bileşen olarak çinko oksidin kullanımı çok eskilere dayanır. Medikal kullanımı milattan önceki yıllara kadar uzanır. Çinko oksit en iyi güneş koruyucu maddelerden biridir. Bu sayede çinko içeren güneş kremleriYanıklara, cilt hasarına ve cilt kanserine neden olan hem UVA hem de UVB ışınlarını engeller. Güneşe ve suya karşı dayanıklıdır. Çinko oksit hem cilt kanseri hem de yaşlanma belirtilerinden sorumlu olan daha uzun UVA ışınlarından bazılarına karşı koruma sağlar. Bu ışınlar her zaman mevsimden bağımsız olarak, bulutlu günlerde bile cilde zarar verebilir. Bu nedenle UVA koruması için cildinizi dört mevsim korumanız önemlidir.

Çinko oksit içeren güneş kremleri cildinizin daha genç, eşit tonda ve en önemlisi yıllarca sağlıklı görünmesini sağlayabilir. Pek çok cilt tipi çinko içerikli kremler kullanmaktan fayda görse de özellikle cildi yetişkinlerinki kadar gelişmiş olmayan bebekler ve küçük çocuklar için çinko oksit yararlıdır. Ayrıca çok hassas cilde sahip olanlar için de idealdir. Bunun nedeni, fiziksel güneş kremlerinde birincil bileşen olan çinko oksidin, kimyasal güneş kremleri gibi cilt tarafından emilmek yerine cildin üzerini koruyucu bir film tabakası gibi kaplamasıdır. Temel olarak, daha genç ve hassas ciltler (egzama veya sedef hastalığından etkilenen ciltler de dahil), ürünlerin daha derinlemesine nüfuz etmesine izin veren daha zayıf bir cilt bariyerine sahiptir. Kimyasal güneş kremlerinde bulunan çoğu bileşen zararlı değildir, ancak bu cilt tiplerinde reaksiyona neden olabilir. Kısacası, çinko oksit tahriş edici ya da alerjen değildir. Kullanılan çinko oksit yüzdesi, SPF seviyelerinin belirlenmesinde bir faktördür. Yalnızca nemlendirici özelliğe sahip mineral bazlı bir güneş kremi arıyorsanız, SPF 30 korumalı çinko oksit kremleri tercih edebilirsiniz. Gün boyunca sizi güneş ışınlarından koruyacak şekilde rötuşlar yapmak için çantanızda ya da çekmecenizde SPF 25 korumalı çinko krem bulundurabilirsiniz.

Çinko İçeren Pişik Kremleri

Bebek bezinin neden olduğu pişik çok yaygındır, ancak önlenmesi ve tedavisi kolaydır. Pişik; bağırsak hareketleri, ishal ve idrardaki neme bağlı tahrişten kaynaklanabilir. En emici bezler bile geride biraz ıslaklık bırakır. Pişiğe neden olan diğer durumlar arasında, bebek bezi değişimi, çamaşır deterjanı, sabun ve losyonlarda bulunan bileşenlere karşı alerjik reaksiyon ve cildin iyice kurutulmaması yer alır. Çinko oksit bebek pişik kremi pişiğin neden olduğu kızarıklık ve tahriş gibi sorunları gidermek ya da azaltmak için en etkili ürünlerden biridir. Pişiğe karşı rahatlama sağlar ve etkilenen bölgelerin tedavisine yardımcı olur. Ürünün etkinliği cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturmaya yönelik eşsiz kapatıcı özelliklerinden kaynaklanır. Merhemler cilt üzerinde bir bariyer oluşturur ve cildin hava almasına izin vermez. Çinko krem ise nefes alabilen bir film tabakası oluşturarak kapatıcılık sağlar. Bu sayede cildin doğal bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Antiseptik özellikleri ile bebeğinizin cildinin doğal olarak iyileşmesini sağlar.

Bebeğinizin hassas cildini tedavi etmek ve korumaya yardımcı olmak için özel olarak formüle edilen çinko içerikli pişik kremleri kolay uygulanır. Pürüzsüz dokuya sahip kremler bebeğinizin hassas cildine eşit şekilde ve kolayca yayılır. Her bez değişiminden sonra, bebeğinizin pişikten etkilenen bölgelerine çinko oksit içeren bebek pişik kremi uygulayarak kızarıklık, kaşıntı ve tahriş sorununu önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Bez değiştirme masasında, banyoda bir küvette ve bebek bakım çantanızda saklamak için birkaç çinko pişik kremi satın alabilir, kreme her ihtiyaç duyduğunuzda kolayca erişebilirsiniz. Pişiğin ilerlemesini önlemek ve bebeğinizin konforunu artırmak için bebeğinizin cildinde kızarıklık görür görmez çinko oksit krem uygulayabilirsiniz. Cildin doğal nem ve pH dengesini korumak için cildi tahriş edebilecek koku veya alkol içeren sabun veya tek kullanımlık mendiller kullanmaktan kaçınmalısınız. Her bez değişiminden sonra bebeğinizin altını bir bez kullanarak suyla yıkayarak, hassas cildinin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

Kimyasal güneş koruyucu bileşenler güneş ışığında bozulur ve birkaç saat güneşe maruz kaldıktan sonra etkisiz hale gelir. Bu bileşenleri içeren güneş kremlerini bu nedenle birkaç saatte bir yenilemeniz ve yeniden uygulamanız gerekir. Diğer yandan SPF olarak etiketlenen kremler, fondötenler, losyonlar ve diğer makyaj ürünleri için ürünü her iki saatte bir yenilemek kolay ve sürdürülebilir olmayabilir. Kimyasal SPF koruyucu içeren makyaj malzemeleri, ürünü uyguladıktan ortalama iki saat sonra etkinliğini yitirir. Güneş koruyucu bileşenlerin tümü hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlamaz. Çinko oksit krem, fotostabil ve geniş spektrumlu bir güneş kremi olarak tüm güneş koruyucu bileşenlerin en geniş UVA ve UVB kapsamına sahiptir. Çinko oksit gibi fiziksel güneş koruyucu içeren ürünler, güneşe karşı dayanıklı olduğundan bozulmaz. Su teması çinkonun güneş korumasını etkilemez. Makyaj ürünlerinizde kullanılan SPF bileşenleri kimyasal bazlıysa ve ürünün içindekiler bölümünde çinko oksit yer almıyorsa, zararlı güneş ışınlarından korumak için nemlendirici çinko oksit kremleri tercih edebilirsiniz. Berrak çinko oksit formülasyonları iyi tolere edilir ve ve makyaj astarı olarak kullanılabilir. Makyajınızı yapmadan önce cildinize ince bir tabaka halinde nemlendirici uygulayabilirsiniz. Bu sayede makyaj malzemeleriniz SPF özelliğini kaybetse bile baz olarak kullandığınız çinko kremin SPF etkisi ile gün boyunca güneşten korunabilirsiniz.

Kimyasal güneş koruyucu bileşenler içeren ürünleri kullanırken, ürünün SPF korumasından faydalanmak için ürünü sürdükten sonra güneşe çıkmak arasında en az 20 dakika beklemeniz gerekir. Öte yandan çinko oksit fiziksel bir engelleyici olduğu için, uyguladığınız anda işe yarar ve kimyasal bir güneş koruyucunun yaptığı gibi güneşe maruz kalmadan önce uygulanması gerekmez. Çinko oksit cilt koruyucu olarak kullanıldığı için ciltte nadiren tahrişe neden olur. Bu nedenle her cilt tipinde, çok hassas cilde sahip kişilerde bile kullanılabilir. Çinko oksit kremler çoğunlukla komedojenik değildir, bu da çinko oksit krem kullananlar açısından sivilceye neden olma ihtimalinin düşük olduğu anlamına gelir. Dermatologlara göre altı aydan büyük herkes, çinko oksit içeren fiziksel güneş kremlerini kullanabilir. Hassas cilt sorunları, gül hastalığı ve akne de dahil olmak üzere cilt sağlığını geliştirmek için çinko oksit krem kullananlar çinko oksidin antienflamatuar özelliklerinden yararlanır. Ek olarak, melazma da dahil olmak üzere cildinde renk değişikliği olan kişiler, çinko oksidin sadece UV ışığını bloke etme yeteneğinden değil, aynı zamanda pigment problemlerini ağırlaştırabilecek kızılötesi ışığı bloke etme yeteneğinden de faydalanır.

Uyarılar ve Önlemler

Çinko oksit kremi tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Hamile ve emziren kadınların yanı sıra hassas cilde sahip olanların doktor tavsiyesi olmadan, sadece çinko oksit krem yorumları ile ürünü kullanmamaları tavsiye edilir. Çinko oksit içeren ürünleri kullanmadan önce bir cilt testi yapılması önerilir. Test, hassas olmayan küçük bir cilt alanına kremi az miktarda uygulayarak yapılabilir. Çinko oksidin olası yan etkileri arasında nefes almada güçlük, karıncalanma, kaşıntı, kurdeşen ve şişlik, özellikle dudakların, yüzün, boğazın veya dilin şişmesi bulunur. Alerjik reaksiyon durumunda, ürünü kullanmayı bırakmanız ve sağlık değerlendirmesi için uzman bir doktor ile görüşmeniz önerilir. Etkileşimlerden kaçınmak için doktorunuza veya sağlık uzmanınıza sormadan aynı anda ve aynı bölgede başka cilt ürünlerini kullanmayın. Çinko oksit kremi oda sıcaklığında ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Kremi kullanmadığınız zaman ağzını kapalı tutmaya dikkat edin. Kullanılmamış çinko oksit kreminizi son kullanma tarihinden sonra atın.

Çinko oksit doğal içeriği ile hem güneş koruma hem de cilt bakımı için tercih edebileceğiniz çok yönlü bir üründür. Çinko balık yağlı bariyer krem gibi çinko bulunan kremler ile cilt tipinize uygun bir ürün satın alabilirsiniz. Çinkonun cildinize sunduğu doğallıktan ve eşsiz faydalarından yararlanabilirsiniz. Çinko oksit içeren pişik kremleri ve parabensiz leke maskesi fiyatı için Trendyol ayrıcalıklarından faydalanabilir, favori ürününüzü kampanyalı fiyat avantajı ile şimdi sipariş edebilirsiniz.