Kullanma Amacı
Form
Tip
Fiyat
Cilt Tipi
Ek Özellik
Etki
Hacim
SPF
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Çinko Krem

" araması için 90 sonuç listeleniyor
Nema Natural Çinko İçeren Bebek Pişik Kremi

Nema NaturalÇinko İçeren Bebek Pişik Kremi

180 TL
Sepete Git

Cildinize Fayda Sağlayan Çinko Krem Çeşitleri Trendyol'da!

Çinko, bağışıklık sistemini güçlendirmek, yaraları iyileştirmek, DNA, protein sentezine ve büyümesine yardımcı olmak, çocukların gelişimine katkıda bulunmak dahil olmak üzere çok sayıda sağlıklı vücut işlevi için gerekli olan temel bir mineraldir. Element vücudun içerisinde uzun süre depolanmadığı için günlük tüketimi genel sağlık açısından oldukça önemlidir. Eksikliği kızarıklık, lezyon gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Cildin üst tabakası, altındaki herhangi bir tabakaya oranla fazla çinko içerir. Bu yüzden krem ile takviye etmek yeni, sağlıklı hücrelerin büyümesini büyük ölçüde destekleyebilir. Çinko oksit aynı zamanda etkili güneş koruyucular arasında yer alır. Krem hem cilt sağlığını geliştirmek hem de güneşin zararlı ışınlarına karşı korumak için kullanılır. Erişilebilir çinko krem fiyat seçenekleri ile size uygun çeşitleri satın almanız oldukça kolaydır. Hava, su ve toprakta doğal olarak oluşan metal element çinko oksijen ile birlikte ısıtıldığında meydana gelen kimyasal reaksiyon maddenin oksitlenmesine neden olur. Her iki element de buharlaştıktan, buhar fazı kristaller halinde yoğunlaştıktan sonra çinko oksit meydana gelir. Madde doğal haliyle oldukça ince, beyaz toz formundadır. Vücutta uzun süre depolanmadığı için günlük tüketimi genel sağlık açısından önemlidir. Protein sentezi ve metabolik fonksiyonun yanı sıra enzimlerin üretiminin başlatılması, desteklenmesi gibi sağlıklı vücut fonksiyonları için çok sayıda faydaya sahiptir. Yatıştırıcı, koruyucu, sıkılaştırıcı, renklendirici nitelikleri sayesinde günlük bakımda popüler bir bileşendir. Bu madde insan vücudundaki her hücrede bulunur ve 100'den fazla farklı enzimin işlev görmesini sağlar. Deri hücreleri özellikle maddenin güçlü özelliklerine bağlı olarak işlevini sürdürür. Çinko krem uygulandığında, çinko oksit cilt yüzeyinde kalır. Özellikle UV radyasyonu ve çevresel tahriş edicilerin zararlı etkilerine karşı koruyucu bir ajan olarak işlev gören ince, yansıtıcı bir kaplama meydana getirir. Bu özelliği ile losyonlar, merhemler gibi bakım ürünlerinde kaşıntıyı, enfeksiyonları ve hasarı yatıştırmak ya da önlemek için kullanılır. Trendyol üzerinden satışa sunulan çinko bariyer krem çeşitlerine kolaylıkla ulaşabilir, ihtiyacınızı karşılayacak tüm ürünleri avantajlı seçeneklerle sipariş edebilirsiniz.

Temel İhtiyaçları Karşılayan Çinko Krem Çeşitleri

Temel İhtiyaçları Karşılayan Çinko Krem Çeşitleri

Antiseptik, sıkılaştırıcı özellikleri cildin geçirgenliğini azaltarak bakteriyel enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Cilt tarafından emilmeden önce bakteri üremesini engeller. Bu sayede küçük yanıkların, yüzeysel yaraların, siğil gibi problemlerin hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak sağlayabilir. Çinko oksit etkinliği alanında uzman olan kişiler tarafından kanıtlanmış bir mineraldir. En güvenli UV filtresi olarak kabul edilir. Uzmanlar, günlük güneş korumasını sağlıklı alışkanlıklardan biri olarak gördüğünden mineral, gündüz ürünleri, makyaj malzemeleri ve çinko güneş kremi gibi bir ürün kullanmak her cilt tipi için etkili bir UV koruması sağlamaya yardımcı olur. Çinko oksitli krem, çoğu zaman UV ışınlarına karşı korumak için kullanılan topikal bir güneş koruyucu olarak bilinir. Cilt sağlığı için güvenli bileşenlerden biri olan mineral, cildinizin zararlı UV ışınlarına karşı ihtiyaç duyduğu korumayı sağlar. UVA, UVB ışınlarına karşı doğal geniş spektrumlu koruma sağlaması sayesinde mevcut olan en güvenli UV filtrelerinden biri olarak kabul edilir. Hücrelerin zarar görmesini, yaşlanmanın neden olduğu hasarı hafifletmeye yardımcı olur. Zararlı UV ışınlarını filtreleyerek kuruluğu önler. Yüzünüz ile güneş ışığı arasında doğal bir bariyer oluşturduğu için uygulamadan hemen sonra etkilidir. Güneş yanıklarının neden olduğu hassasiyeti azaltır. Ayrıca çatlamış bölgeye yumuşak bir his verir. Yaraları çevreleyen alanı nemli ve temiz tutarak, onarımı kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğu ilave mineral sağlayarak destekleyebilir. Antiseptik, sıkılaştırıcı özellikleri ile başta kozmetik olmak üzere sağlık ve bakım ürünlerinde bu madde yoğun olarak kullanılır. Suda çözünmediğinden dolayı etkili bir şekilde işlev görmesi için bir yağ ya da benzeri başka taşıyıcı maddeyle birlikte kullanılır. Güneş losyonları, kırışıklık karşıtı losyonlar başta olmak üzere mineral makyaj ürünleri, baz, kapatıcı, bebek pudrası, pişik kremi, koruyucu, antiseptik merhem ve balsamlarda yüksek oranda çinko oksit bulunur. Güneş losyonları %25 ile 30, makyaj ürünleri ise %10 ile 19 oranında oksit içerir. Çinko oksit, yağ oluşumunu önleyen bir sıkılaştırıcı görevi gördüğü için losyon ve kremlerde yaygın olarak tercih edilir. Yüzdeki fazla yağın kurutulmasında etkilidir. Hasarlı cildi onarmaya yardımcı olmak için büyük gözenekleri küçülterek sıkılaşma sağlayabilir. Bağ dokusunun oluşumu ile onarımı için gerekli olan kolajen sentezi için çinko ve diğer iz mineraller gereklidir. Yeterli mineral seviyesi cildinizin ışıltısını canlandırmaya yardımcı olur. Teknik olarak bir antioksidan olmasa da cildinizin beslenme ve savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Zararlı serbest radikallerin oluşumunu azaltır. UV ışığına, kirliliğe, lekelere, cilt sağlığını tehdit eden diğer maddelere karşı lipitleri ve yapı taşı olan fibroblastları koruyabilir. Trendyol üzerinden paylaşılan çinko krem tavsiyelerine göz atabilir, detaylı özellikleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Farklı Özelliklere Sahip Çinko Krem Seçenekleri

Farklı Özelliklere Sahip Çinko Krem Seçenekleri

Doğal yapıyı destekleyen, hemen hemen her cilt tipinde kullanıma uygun olan krem, lekeler ile mücadelede en büyük yardımcınız olabilir. Sivilceler; yağ, bakteri ve hücrelerin gözenekleri tıkaması sonucunda meydana gelir. Oluştuğu alanda kızarıklığa ve şişliğe neden olur. Bağışıklık fonksiyonunu artıran çinko, bu enflamatuar tepkiyi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Çinko bazlı kremler doğal olarak tahrişi, iltihaplanmayı giderebilir. Yüzdeki sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olarak, sivilce oluşumunu tetikleyen antimikrobiyal, antibakteriyel faaliyetin azaltılmasına katkıda bulunabilir. Bakterilerin neden olduğu iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Tıkanmış gözeneklerin, sivilcelerin tekrarlama olasılığını azaltır. Krem sivilce maskesi çeşitleri ve fiyat açısından her bütçeye hitap eden seçeneklerle sivilce oluşumunu önleme konusunda etkili sonuçlar verebilir. İltihaplanmayı hafifleten doğal özelliklerinden dolayı tahriş, sıyrıklar ile pişik tedavisinde sıklıkla kullanılır. İltihaplanmayı önleyerek yeni dokuların büyümesini, iyileşme sürecini destekleyebilir. Cildi kuru tutarak, kontaminantların nüfuz etme şansını azaltarak bakteriyel enfeksiyonu önleyebilir. Aynı zamanda enfeksiyon vakalarının büyük oranda yok edilmesine katkıda bulunurken cilt geçirgenliğini azaltır, bakterileri uzak tutmak için derinin gerginliğini artırır. Güneşin zararlı ışınları kırışıklık oluşumu başta olmak üzere, kolajen seviyesinin azalması ve güneş lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerinin başlıca nedenidir. Güneş kremi kullanımı tarihsel olarak oldukça yeni olsa da mineral bazlı güneş ürünlerinde birincil bileşen olarak çinko oksidin kullanımı çok eski zamanlara dayanır. Medikal kullanımı milattan önceki yıllara kadar uzanır. Çinko oksit en iyi güneş koruyucu maddelerden biridir. Bu sayede güneş losyonları yanıklara, cilt hasarına, kansere neden olan hem UVA hem de UVB ışınlarını engeller. Güneşe ve suya karşı dayanıklıdır. Hem cilt kanseri hem de yaşlanma belirtilerinden sorumlu olan daha uzun UVA ışınlarından bazılarına karşı koruma sağlayabilir. Bu ışınlar her zaman mevsimden bağımsız olarak, bulutlu günlerde bile cilde zarar verebilir. Bu nedenle UVA koruması için cildinizi dört mevsim korumanız önemlidir. Trendyol aracılığıyla çinko krem online satın alma seçeneklerini kullanarak siparişinizi oluşturabilir, günlük bakım rutininize ürünü kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Yüksek Koruma Sağlayan Çinko Krem Modelleri

Yüksek Koruma Sağlayan Çinko Krem Modelleri

Element içerikli güneş losyonları cildinizin daha genç, eşit tonda, en önemlisi yıllarca sağlıklı görünmesini sağlayabilir. Pek çok cilt tipi çinko içerikli ürünler kullanmaktan fayda görse de özellikle yetişkinlerinki kadar gelişmiş olmayan bebekler ve küçük çocuklar için oldukça yararlıdır. Ayrıca çok hassas cilde sahip olanlar için de idealdir. Bunun nedeni, fiziksel güneş kremlerinde birincil bileşen olan elementin, kimyasal güneş ürünleri gibi yüz tarafından emilmek yerine üzerini koruyucu bir film tabakası gibi kaplamasıdır. Temel olarak genç ve hassas ciltler, egzama ya da sedef hastalığından etkilenen kişiler dahil, ürünlerin daha derinlemesine nüfuz etmesine izin veren zayıf bir bariyere sahiptir. Kimyasal güneş ürünlerinde bulunan çoğu bileşen zararlı değildir, ancak bu cilt tiplerinde reaksiyona neden olabilir. Kısacası, bu madde tahriş edici ya da alerjen değildir. Kullanılan mineral yüzdesi, SPF seviyelerinin belirlenmesinde bir faktördür. Yalnızca nemlendirici özelliğe sahip mineral bazlı bir güneş kremi arıyorsanız, SPF 30 korumalı ürünler tercih edilebilir. Gün boyunca güneş ışınlarından koruyacak şekilde rötuşlar yapmak için çantada ya da çekmecede SPF 25 korumalı krem bulundurulabilir. Bebek bezinin neden olduğu pişik çok yaygındır, ancak önlenmesi, tedavisi kolaydır. Pişik; bağırsak hareketleri, ishal ve idrardaki neme bağlı tahrişten kaynaklanabilir. En emici bezler bile geride biraz ıslaklık bırakır. Pişiğe neden olan diğer durumlar arasında, bebek bezi değişimi, çamaşır deterjanı, sabun ile losyonlarda bulunan bileşenlere karşı alerjik reaksiyon ve cildin iyice kurutulmaması yer alır. Bebek pişik kremi pişiğin neden olduğu kızarıklık ve tahriş gibi sorunları gidermek ya da azaltmak için kullanılan etkili ürünlerden biridir. Trendyol’un müşterilerine sağladığı çeşitli avantajları kullanarak çinko krem çeşitlerine ulaşabilir, kaliteli içeriklerin faydalarını hayatınıza katabilirsiniz.

Kaliteli ve Hijyenik İçerikli Çinko Krem Ürünleri

Kaliteli ve Hijyenik İçerikli Çinko Krem Ürünleri

Çinko kremi, cildi nemlendirir ve nem bariyerini güçlendirir. Kuru ciltlerde veya çatlak ciltlerde kullanıldığında, cildin nem dengesini korumasına yardımcı olur. Ürünün etkinliği koruyucu bir bariyer oluşturmaya yönelik eşsiz kapatıcı özelliklerinden kaynaklanır. Merhemler cilt üzerinde bir bariyer oluşturur, hava almasına izin vermez. Çinko krem ise nefes alabilen bir film tabakası oluşturarak kapatıcılık sağlar. Bu sayede cildin doğal bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Antiseptik özellikleri ile bebeğinizin cildinin doğal olarak iyileşmesini sağlar. Bebeğinizin hassas cildini tedavi etmek, korumaya yardımcı olmak için özel olarak formüle edilen çinko içerikli pişik losyonları kolay uygulanır. Pürüzsüz dokuya sahip ürünler bebeğinizin hassas cildine eşit şekilde ve kolayca yayılır. Her bez değişiminden sonra, bebeğinizin pişikten etkilenen bölgelerine bebek pişik kremi uygulayarak kızarıklık, kaşıntı, tahriş sorununu önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Bez değiştirme masasında, banyoda bir küvette ve bebek bakım çantasında saklamak için birkaç çinko krem satın alınabilir, her ihtiyaç duyulduğunda kolayca erişilebilir. Pişiğin ilerlemesini önlemek ve bebeğin konforunu artırmak için kızarıklık görüldüğünde krem uygulanabilir. Cildin doğal nem ve pH dengesini korumak için tahriş edebilecek koku, alkol gibi maddeleri içeren sabun ya da tek kullanımlık mendiller kullanmaktan kaçınılmalıdır. Her bez değişiminden sonra bebeğinizin altını bir bez kullanarak suyla yıkadıktan sonra hassas cildinin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Kimyasal güneş koruyucu bileşenler güneş ışığında bozulur, güneşe maruz kaldıktan sonra etkisiz hale gelir. Bu bileşenleri içeren güneş kremlerini bu nedenle birkaç saatte yenilemeniz, yeniden uygulamanız gerekir. Diğer yandan SPF olarak etiketlenen fondötenler, losyonlar ve diğer makyaj ürünleri için ürünü her iki saatte bir yenilemek kolay, sürdürülebilir olmayabilir. Çinko yara kremi ya da farklı ürünleri Trendyol üzerinden rahatlıkla inceleyebilir, avantajlı fiyat seçenekleri ile birlikte alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Güneş Koruyucu Etkili Çinko Kremler

Güneş Koruyucu Etkili Çinko Kremler

Kimyasal SPF koruyucu içeren makyaj malzemeleri, ürünü uyguladıktan ortalama iki saat sonra etkinliğini yitirir. Güneş koruyucu bileşenlerin tümü hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayamaz. Krem, fotostabil ve geniş spektrumlu güneş losyonu olarak tüm güneş koruyucu bileşenlerin en geniş UVA ve UVB kapsamına sahiptir. Fiziksel güneş koruyucu içeren ürünler, güneşe karşı dayanıklı olduğundan bozulmaz. Su teması çinkonun güneş korumasında herhangi bir etkiye sebep olmaz. Makyaj malzemelerinde kullanılan SPF bileşenleri kimyasal bazlıysa ve ürünün içindekiler bölümünde yer almıyorsa, zararlı güneş ışınlarından korumak için nemlendirici çinko oksit tercih edilebilir. Berrak çinko oksit formülasyonları iyi tolere edilir, makyaj astarı olarak kullanılabilir. Makyaj yapmadan önce cilde ince tabaka halinde nemlendirici uygulanması önerilir. Bu sayede makyaj malzemeleri SPF özelliğini kaybetse bile baz olarak kullanılan ürünlerin SPF etkisi ile gün boyunca güneşten koruma sağlanabilir. Kimyasal güneş koruyucu bileşenler içeren ürünleri kullanırken, ürünün SPF korumasından faydalanmak için ürünü sürdükten sonra güneşe çıkmak arasında en az 20 dakika beklemeniz gerekir. Öte yandan fiziksel bir engelleyici olduğu için uyguladığınız anda işe yarar, kimyasal güneş koruyucunun yaptığı gibi güneşe maruz kalmadan önce uygulanması gerekmez. Koruyucu olarak kullanıldığı için ciltte nadiren tahrişe neden olur. Bu nedenle her cilt tipinde, çok hassas cilde sahip kişilerde bile kullanılabilir. Ürünler çoğunlukla komedojenik değildir, bu da çinko krem kullananlar açısından sivilceye neden olma ihtimalinin düşük olduğu anlamına gelir. Dermatologlara göre altı aydan büyük herkes, fiziksel güneş kremlerini günlük bakım rutinine ekleyebilir. Yüze çinko krem uygulamak istediğinizde Trendyol’un geniş ürün kataloglarını inceleyerek ihtiyacınız olan ürünleri bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Avantajlı Fiyat Seçenekleri ile Çinko Krem Çeşitleri

Avantajlı Fiyat Seçenekleri ile Çinko Krem Çeşitleri

Hassas cilt sorunları, gül hastalığı ve akne de dahil olmak üzere cilt sağlığını geliştirmek için krem kullananlar çinko oksidin antienflamatuar özelliklerinden yararlanır. Ek olarak, melazma da dahil olmak üzere cildinde renk değişikliği olan kişiler, ürünün sadece UV ışığını bloke etme yeteneğinden değil, aynı zamanda pigment problemlerini ağırlaştırabilecek kızılötesi ışığı bloke etme yeteneğinden de faydalanır. Ürünü tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Hamile ve emziren kadınların yanı sıra hassas cilde sahip olanların doktor tavsiyesi olmadan, sadece çinko krem yorumları ile ürünü kullanmamaları tavsiye edilir. Ürünleri kullanmadan önce test yapılması önerilir. Test, hassas olmayan küçük bir cilt alanına ürünü az miktarda uygulayarak yapılabilir. Maddenin olası yan etkileri arasında nefes almada güçlük, karıncalanma, kaşıntı, kurdeşen, şişlik, özellikle dudakların, yüzün, boğazın ya da dilin şişmesi bulunur. Alerjik reaksiyon durumunda, ürünü kullanmayı bırakmanız ve sağlık değerlendirmesi için uzman doktor ile görüşmeniz önerilir. Etkileşimlerden kaçınmak için doktorunuza ya da sağlık uzmanınıza sormadan aynı anda ve aynı bölgede başka ürünleri kullanmanız önerilmez. Kremi oda sıcaklığında ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklamanız tavsiye edilir. Ürünün kullanılmadığı zamanlarda ağzı kapalı şekilde saklanması gerekir. Doğal içeriği ile hem güneş koruma hem de cilt bakımı için tercih edebileceğiniz çok yönlü bir üründür. Balık yağlı çinko krem cilt tipinize uygun seçenekleriyle beğeninize sunulur. Yüzünüze iyi gelecek çinko asit kremleri ve parabensiz leke maskesi tercihleriniz arasında yerini alabilir. Müşterilerin bütçeleri düşünülerek uygun seçeneklerle satışa sunulan ürünler geniş kitleler tarafından sıklıkla kullanılır. Çinko krem indirimlerini Trendyol üzerinden inceleyebilir, ayrıcalıklı alışveriş fırsatlarıyla birlikte kaliteli parçaları güvenle sipariş edebilirsiniz.

Çinko Krem Ne İşe Yarar?

Farklı pek çok hastalık tedavisinde ya da bakım rutininde kullanılan çinko kremin iyileştirme ve yenileme özelliği bulunur. Bebek bezinde pişik oluşmasını önlemek için çinko oksit, normalde günlük olarak uygulanır. En iyi sonuçlar için bebeğinizin bezini sık sık değiştirdiğinizden ve bölgeyi hem temiz hem de kuru tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Bu ilacın tam olarak doktorunuzun ya da eczacınızın önerdiği şekilde kullanılması veya verilmesi son derece önemlidir. Çinko krem; kesikler, yanıklar veya pişik gibi cilt tahrişlerini tedavi etmede kullanılabilir. Bazı türler, cildinizi güneşin ultraviyole ışınlarından koruyabilir. Bu seçeneği, belirtilen şekilde cildinize sürebilirsiniz.

Çinko Krem Nasıl Kullanılır?

Pek çok çinko bazlı krem; el ya da pamuk ile uygulanır. Gün aşırı ya da gece gündüz olacak şekilde temiz cilde uygulandığı zaman kısa sürede ciltte yenilenme ve iyileşmeyi destekler. Topikal çinko ve anti-enflamatuvar özelliklerine ek olarak, akneye sebebiyet veren bakterilerin ciltten temizlenip yağ üretimini azaltmasını sağlayabilir. Kullandığınız form nihayetinde sivilcenizin ciddiyetine, cilt tipinize ve mevcut beslenme alışkanlıklarınıza bağlıdır. Cildiniz için doktorunuzun önerdiği sağlıklı ve yararlı çinko kremlerinden alıp kullanarak bakım rutini oluşturabilirsiniz. Çinko türevi kremleri 12 saat içinde tekrar uygulayabilirsiniz. Durumunuz kötüleşirse ya da düzelmezse, 7 günden fazla sürerse veya birkaç gün sonra tekrar ortaya çıkarsa doktorunuza söylemeniz gerekir.

Çinko Krem Nereden Satın Alabilirim?

Çinko içerikli kaliteli ve yararlı kremleri Trendyol’dan inceleyerek rahatlıkla satın alabilirsiniz. Bu sayede cilt problemlerinizi halledip rahat edersiniz. Cildinizi UV ışınlarından koruma konusundaki yeteneği ile bu ürünlerden fazlasıyla memnun kalabilirsiniz. İlgili seçenekler, günlük olarak kullanmanız gereken bir üründür. Cilt tonunu iyileştirme ve renginizin de parlamasına yol açar. Her yaştan birey kullanabilir. Zararsız ve güzel dokusu sayesinde tüm beklentilerinizi karşılar niteliktedir. Dilerseniz ihtiyacınız kadar olan miktarlarda alarak deneyebilirsiniz. Cildinizde reaksiyon göstermesi durumunda doktorunuza başvurmalı ve gerekiyorsa kullanmayı bırakmalısınız. Kaliteli kremler kullanarak kendi cildinizi güzel ve parlak bir hale getirmeniz mümkündür. İlgili seçenekleri Trendyol ile satın alabilirsiniz.