"

Cırcır Kolu

" araması için 783 sonuç listeleniyor
Retta Cırcır Kolu 3/8"__0306
Kargo Bedava

RettaCırcır Kolu 3/8"__0306

500 TL
Sepete Git
İzeltaş 3/4 Cırcır Kolu 510mm
Kargo Bedava

İzeltaş3/4 Cırcır Kolu 510mm

1.650 TL
Sepete Git
CETA FORM 1"cırcır Kolu
Kargo Bedava

CETA FORM1"cırcır Kolu

5.443 TL
Sepete Git

Cırcır Kolu Modelleri Trendyol'da!

Bir çeşit el aleti olan lokma, tek başına kullanılabilen bir alet olmamakla birlikte lokma ucu adı verilen ve 1/2 lokma kolu, 1/4 lokma kolu, 3/8, 3/4 lokma kolu gibi farklı ölçülerde olan ek parçalar ile birlikte işlevsel hale gelir. Lokma kolu yanında bulunan ve lokma ucunun daha hızlı ve daha kolay kullanılmasını sağlayan cırcır isimli bir mekanizma yer alır. Bu mekanizmanın bulunduğu kola da çalışırken çıkardığı ses sebebiyle cırcır kolu adı verilir. “Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran küçük el aletleri arasında yer alan cırcır kolu ne işe yarar?” sorusuna verilebilecek en basit yanıt "cıvata, vida ve somunları takıp-sökmek" olur. Lokma cırcır kolu, sökme ve takma olmak üzere iki yönlü olarak çalışır. Çalışma yönünün ayarlanması ise cırcır kolu üzerinde yer alan bir düğme ile gerçekleşir. Özellikle ulaşılması zor olan yerlerdeki somun ve civataları söküp takmak için cırcır koluna cırcır uzatma, tornavida kolu adı verilen parçalar eklenir. Ancak uzatmalı, ayarlı lokma kolu adı verilen yeni nesil alet ile ek parça takmadan da erişilmesi güç olan yerlerdeki somun ve cıvatalara ulaşmak mümkündür. Ayrıca vida kılavuzlarını kavramak için cırcır kılavuz kolu ismi verilen ve genellikle 100 mm uzunluğundaki ek bir alet kullanılır. Öte yandan cırcırlı makaslar için kullanılan ve genellikle lastik değiştirmek için otomobili kaldırmak amacıyla kullanılan cırcır kriko kolu adı verilen bir el aleti de vardır.

Cırcır Kolu Kullanım Alanları

Cırcır Kolu Kullanım Alanları

Cırcır anahtar kolu veya lokma anahtar kolu olarak da adlandırılan söz konusu el aletinin vida numaralarına ve işlevine göre birçok çeşidi bulunur. Lokma isimli gerecin cırcıra bağlı olan kısımlarını temsil eden ve farklı ölçüler ile ifade edilen 1/2 cırcır kolu ve 1/4 cırcır kolu gibi aparatlar, farklı ölçülerdeki cıvata ve somunlar için uygundur. Genellikle 1/2 cırcır kolu kullanılırken özel durumlarda 3/8 cırcır kolu, 3/4 cırcır kolu da kullanılabilir. 1/2" cırcır kolu için 75mm, 125mm ve 250 mm; 3/4" için 200mm ile 400 mm uzatma ucu kullanılırken çok fazla güç uygulanması gereken durumlarda cırcır kolunun zarar görmemesi için T lokma kolu adı verilen ek bir gereç kullanılır. Tek lokma kolu veya lokma takım kolu olarak set haline kullanıcıların beğenisine sunulan el aleti, hem hafif hem de ağır el işlerinde kullanım için uygun yapıdadır. Lokma veya cırcır seti içinde yer alan ve farklı numaralar ile adlandırılan her bir parça farklı bir somun tipi ile birlikte kullanılabilir niteliktedir. Başka bir ifadeyle cırcır ucu ile somun arasında anahtar kilit ilişkisi vardır ve sadece birbirleri ile tam uyumlu olan parçalar birlikte kullanılabilir. Dolayısıyla doğru boyuttaki somun ve cıvata ucunun seçildiğinden emin olduktan sonra çalışmaya başlanması önerilir. Ancak hem somun hem de cırcır ucundan oluşan bazı parçalar standart ölçülerde üretilmekte olup çok özel durumlar dışında birçok somun ile uyum sağlar. Somun ve cıvataların yer aldığı her yerde ihtiyaç duyulan cırcır kolu ve cırcır setleri genellikle otomotiv sektöründe kullanılır. Otomobillerin yanı sıra bisiklet tamiri gibi durumlarda da işlevsel olan cırcır kolu, anahtar ile müdahale edildiğinde boşa dönen cıvataların çıkarılmasında da önemli rol oynar. Farklı yapı ve ölçülerdeki cıvata ve somunların sökülüp takılması, gevşetilip sıkılaştırılması gibi aktiviteler için de uygun olan cıvata kolu, birçok kullanım alanı bulunan fonksiyonel bir el aleti olarak yoğun talep görür. Sağlam yapısı ve kolay deforme olmaması ile oldukça uzun ömürlü bir el aleti olan cırcır kolu, cırcır seti ve çeşitli işlevsel ek aparatlar ile birlikte alındığında ömürlük olarak tabir edilen uzun kullanım ömrü vadeder.

Cırcır Kolu ve Lokma Kolu Çeşitleri

Cırcır Kolu ve Lokma Kolu Çeşitleri

Cırcır kolu ölçüleri veya farklı fonksiyonlara sahip pek çok çeşidi bulunan bir el aleti olarak bilinir. Havalı, uzatmalı, mafsallı cırcır kolu gibi işlevsel farklılık gösteren çeşitlerinin yanı sıra mini, küçük, büyük, uzun cırcır kolu gibi ölçüye göre değişen çeşitleri de vardır. Cırcır başka bir ifadeyle lokma kolu ölçüleri 75 mm, 125 mm, 200 mm, 250 mm, 400 mm gibi uzatmalar ile uyumlu olarak 1/2”, 1/2”, 3/4” gibi farklı seçenekler sunar. Cırcır kolundan maksimum verim alabilmek ve somunları deforme etmeden takıp-çıkarmak için mutlaka uygun ölçüde eşleştirme yapılması gerekir. Ölçülerin yanı sıra farklı işlevlere sahip olan somunları ve cıvataları sökmek veya takmak için uygun olan farklı özelliklerdeki cırcır kolları da bulunur. Uzun, kısa lokma kolu olarak uzunluğuna göre sınıflandırılan cırcır kolları, söz konusu el aletinin çeşitleri arasında yer almakta olup uzanması güç olan alanlardaki somun ve cıvatalara kolay ulaşabilmek amacıyla geliştirilmiştir. Ayrıca 3 farklı fonksiyonu olan mafsallı lokma kolu ile ortalama 500 mm uzunluğundaki ağır lokma kolu adı verilen lokma kollarının ikisi de T lokma/cırcır kolunun çeşitlerindendir. Kullanıcılara konfor sağlayan ve ekstra efor sarf etmelerini önleyen cırcır kolu fiyatları açısından da kullanıcı dostudur. Marka ve modele göre farklılık gösterse de genel olarak bütçe dostu seçenekler sunan cırcır kolu yedek parça avantajı ile de öne çıkar. Cırcır kolu yedek parça takım olarak veya tekli olarak kullanıcıların beğenisine sunulmakta olup yedek parça takımı alırken mutlaka cırcır kolu numarasına dikkat edilmesi ve uygun yedek parçaların alınması önerilir.

Tüm Cırcır Kolu Modelleri Trendyol’da

Tüm Cırcır Kolu Modelleri Trendyol’da

Otomobillerin bakım - onarım işlemlerinde ilgili parçaların sökülüp takılması aşamalarında hayati önem taşıyan cırcır kolu veya lokma kolu olarak adlandırılan el aleti, farklı uzunlukları, numaraları ve ekstra fonksiyonları ile kullanıcılara pek çok seçenek sunar. Genel olarak direkt güç uygulanarak sıkılıp gevşetilemeyecek kadar sıkı ve ulaşılması zor olan cıvata ve somunlar için gerekli olan cırcır kolu, hafiften ağıra birçok el işlerinde kullanım avantajı sunar. Cırcır kolu seçiminde malzeme kalitesinden tutuş konforu sağlayan sap tasarımına kadar pek çok etken bulunmakta olup öncelikli olarak cıvata ile tam uyumlu ölçüde olmasına dikkat edilmelidir. Cıvataya kıyasla daha büyük olan lokma/cırcır ucu cıvatayı kavrayacak kadar büyük olduğu için sıkma ve gevşetme işlemleri sırasında etkisiz kalırken cıvataya göre daha küçük olan cırcır ucu ise cıvatanın deforme olmasına neden olur. Lokma takımları ise bu tür sorunlar yaşanmaması için birden fazla ölçüye sahip cırcır uçlarının bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş ürünlerdir. Hem çok fazla kullanım alanına sahip olması hem de uzun ömürlü olması sebebiyle kullanıcıların sık ihtiyaç duyduğu el aletleri arasında yer alan cırcır kolu, yerli ve yabancı tüm marka ve model seçenekleri ile Trendyol'da yer alır. Siz de cırcır kolu veya lokma takımı olarak bilinen el aletini satın almak istiyorsanız, Trendyol’da yer alan ürün sayfalarını inceleyerek cırcır kolu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilir, lokma kolu fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kendiniz için en uygun olan ürüne kullanıcı yorumlarını da okuyarak karar verdikten sonra, Trendyol sayesinde bütçe dostu fiyat, kişiye özel fiyat teklifleri ve güvenli ödeme seçenekleri ile hemen sipariş oluşturabilirsiniz.