placeholder
"

Dekupaj Kağıdı

" araması için 257 sonuç listeleniyor
Cenova Art Dekupaj Kağıdı 048
Cenova ArtDekupaj Kağıdı 048
17 TL
Sepete Git
Rich Pirinç Dekupaj Kağıdı A3 N:8069 150226
RichPirinç Dekupaj Kağıdı A3 N:8069 150226
21 TL
Sepete Git

Dekupaj Kağıdı

Dekupaj Kâğıdı

Pratik ve işlevsel bir dekorasyon yöntemi olan dekupaj, özel kâğıtlar yardımıyla mükemmel sonuçlar sağlıyor. Değişik motif ve desenlere sahip dekupaj kâğıdı seçenekleri ve özel tutkal kullanılarak uygulanan bu yöntem, özgün dekorasyon fikirlerinin kolayca hayata geçirilmesini mümkün kılıyor. Sözcük kökeni olarak oymacılık anlamına gelen ve zaman içinde ahşap süsleme sanatları için de kullanılan dekupaj için çeltik sapından yapılmış çok özel kâğıtlar kullanılıyor. Tamamen boyanan ve pürüzsüz bir fona kavuşan yüzeylere özel kâğıtlar yapıştırılarak istenen süsleme ve tasarımlar elde ediliyor. Tutkal kâğıdın arka yüzüne sürülerek boşluk ve kabarcık bırakmayacak biçimde yapışması sağlanıyor. Tutkalın kurumasının ardından uygun bir vernik kullanılması daha uzun ömürlü ve dayanıklı bir kullanım sunuyor. Vernik aynı zamanda kâğıdın kalınlığından kaynaklanan yüzey farklılığını da ortadan kaldırıyor. Böylece hem daha estetik bir görünüm elde ediliyor hem de desen kâğıdının takılıp soyulmasının önüne geçiliyor.

Farklı markalara ait dekupaj kâğıdı modelleri Trendyol’un avantajlarla dolu alışveriş dünyasında kolayca bulunabiliyor. Kâğıt modellerinin dışında dekupaj uygulaması için başka ürün ve araçlar da gerekiyor. Dekupaj uygulaması için özel olarak üretilmiş tutkalın yanı sıra uygulama sırasında spatula, merdane, makas, falçata gibi araçlara da ihtiyaç duyuluyor. Akrilik boya ile yüzeyin boyanması ve çift kat vernik uygulaması için de iki ayrı sentetik kıllı yumuşak fırça gerekiyor. Trendyol’da bu özel ürünler ile birlikte çocuklar ve yetişkinler için tasarlanmış özel dekupaj tasarımları uygun fiyat seçenekleri ile satın alınabiliyor. Dönemsel kampanyalar ve özel indirimler sayesinde oldukça uygun dekupaj kâğıdı fiyatları elde edilebiliyor.

Dekupaj Kâğıdı Ne Amaçla Kullanılır?

Ev dekorasyonu ve eşyaların tasarımlarının yenilenmesi için tercih edilen bu özel ürünler, her türlü eşya üzerinde gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. Eşyaların yeni alınmış gibi olmasını sağlayan ve yeni tasarımlarla evin havasını değiştiren dekupaj modelleri, doğal çeltik sapı kullanılarak üretiliyor. Görünümü eskiyen ve hasar gören eşyaları yenilemek için de bu yönteme başvurulabiliyor. Masa, gardırop ve duvar yüzeyleri gibi geniş alanlar kadar tepsi, kutu gibi eşyalar da bu yöntemle yenilenebiliyor. Masa ve diğer ahşap eşyaların yanı sıra çerçeveler, fayanslar, TV üniteleri, yer zeminleri da yepyeni bir görünüme kavuşabiliyor. Dekupaj kâğıdı mutfak dolaplarının kaplanması ve tamamen yenilenmiş mutfaklara kavuşmayı da kolaylaştırıyor. Hobi amaçlı dekoratif eşya yapımında da bu ürünler büyük kolaylık sağlıyor.

Oldukça kullanışlı bir ürün olan ve dokusu naylonu andıran doğal bir malzeme olan bu özel kâğıtlar, kısmi hasar görmüş ya da çizilmiş mobilyaların onarımı için de tercih ediliyor. Görünüm bozukluklarını gidererek oldukça makul fiyatlarla ev eşyalarını yenileme olanağı sağlayan dekupaj ürünleri, masalardan sehpalara, gardıroplardan küçük eşyalara tüm eşyaların yeni gibi görünmesini mümkün kılıyor. Tamamen kaplama yerine dekoratif biçimde detaylar eklemek de tercih edilebiliyor. Çeltik sapından üretilen bu ürünler tamamen doğal bir yapı sunuyor. Bu özel kâğıtların yapıştırması da oldukça pratik biçimde gerçekleştiriliyor. Temiz ve pürüzsüz yüzeylere kolayca uygulanan kâğıtlar, özgün motif ve desenleriyle sınırsız bir tasarım imkânı tanıyor. Desen yer aldığı yüze değil arka kısmına özel dekupaj tutkalı sürüldükten sonra ve özenli biçimde zemine yapıştırmak yeterli oluyor. Dekupaj yaparken en sık yaşanan sorunlar arasında resim ya da motifin dengesiz durması, doğru hizalama yapılamaması yer alıyor. Yanlış hizalama riskine karşı son yapıştırma işleminden önce resmin açısının kontrol edilmesi tavsiye ediliyor. Yapıştırmaya objenin ya da eşyanın kenarından başlamak da hizalama açısından kolaylık sağlayabiliyor.

Kabarcık ya da kırışıklık olmadığından emin olduktan sonra kısa bir süre kuruması için bekleniyor. Ayrıca hem kâğıt üzerinde hem de zeminde akrilik boya kullanılarak objeler ve tasarımlar daha şık bir görünüme kavuşturulabiliyor. Ahşap, metal, kompozit, karton, seramik, kalın kumaş, polyester gibi yüzeylere rahatlıkla uygulanabilen bu özel ürün, yapıştırma sonrası iki kat vernik kullanılarak sağlamlaştırılıyor. Pirinç varaklı ya da pirinç cadence olarak üretilen dekupaj modelleri çoğunlukla 30x50 cm arasındaki ölçülerde üretiliyor. Markaya ve desene göre bu ölçüler değişse de oran olarak genellikle benzer ebatlar bulunuyor. Motif içeren kâğıtlar bütün olarak yapıştırılabildiği gibi üzerindeki desen ve motifler kesilerek farklı tasarımlar da oluşturulabiliyor. Kullanılacağı zeminin durumuna, eşyanın özelliklerine ve planlanan tasarımın ihtiyaçlarına göre özel kombinasyonlar yapılabiliyor.

Dekupaj Kâğıdı Modelleri ve Özellikleri

Oldukça uygun bütçelerle eşyaları yenilemeye olanak tanıyan dekupaj kâğıdı mutfak, banyo, oturma odası ve diğer tüm alanlarda gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. Geleneksel ya da modern motifler içeren tasarımların yanı sıra daha soyut desenler ve farklı renk seçenekleri de tercih edilebiliyor. Geometrik desenlerden çiçek motiflerine varak işlemelerinden karo taşlarını çağrıştıran dokulara pek çok estetik tasarım arasından herkes kendi zevkine göre modeller bulabiliyor. Kalıp halinde satın alınan metrelik, yuvarlak, boş dekupaj kâğıdı ürünleri sayesinde değişik tasarımlar yapmak mümkün oluyor. Hobi çalışmalarının vazgeçilmezleri arasında yer alan bu özel ürünler, objelerin yanı sıra duvar ve zeminler için özel motifler de sunuyor. Banyo ya da mutfak fayansları için tasarlanmış dekupaj kâğıdı desenleri ev dekorasyonlarına yeni ve hareketli bir boyut katıyor. Hem eğlenceli vakit geçirmeye hem de dekoratif sonuçlar elde etmeye yarayan bu özel hobi için büyük pirinç dekupaj kâğıdı modelleri arasından gönül rahatlığıyla seçim yapılabiliyor. Ahşap boyama hobisi olanlar da bu hobi ile uyumlu biçimde dekupaj ürünlerinden yararlanıyor. Boyamış zeminler üzerine özel desenler yerleştirme olanağı veren saat, vintage, çini, çiçekli dekupaj kâğıdı seçenekleri eşsiz tasarımlar için mükemmel tercihler sunuyor. Hazır motif ve resimler sayesinde ahşap objeler göz alıcı tasarımlara kavuşuyor.

Dekupaj yaparken kullanılacak resim ve motifleri seçerken dikkatli olunması, çözünürlüğü yüksek görsellerin tercih edilmesi gerekiyor. Özellikle büyük boyutlu resimler ve desenler için çözünürlük büyük önem taşıyor. Net olmayan, buzlu ya da çözünürlüğü düşük resimler olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Üzerinde çok sayıda desenin yer aldığı kâğıtları kesip kullanmak gerekiyor. İstenilen ebatlarda kesilen motifler daha özel tasarımlar yapmayı sağlıyor. Ancak desen ve motiflerin doğru biçimde kesilmesi ve bütünlüğünün korunması gerekiyor. Özellikle girintisi çıkıntısı fazla olan ve yuvarlak hatlara sahip desenlerde bu işlem büyük bir titizlik gerektiriyor. Düzgün biçimde kesilmiş girintili ve çıkıntılı kâğıtların yapıştırılması esnasında katlanma ya da kırışma gibi sorunlar olmaması için özenli davranılması öneriliyor. Küçük detaylar yapıştırılırken dekupaj tutkalının doğru miktarda sürülmesi ve kabarıklığın oluşmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Yapıştırma işlemi için kullanılan özel tutkal çabuk kuruyan yapıda olduğu için hem dikkatli hem de hızlı olunması büyük önem taşıyor. Acele biçimde yapıştırma yapmak hava kabarcığı oluşumuna neden olabileceğinden pasta spatulası ile düzeltme yapmak ve kabarcıkları yok etmek gerekebiliyor. Sünger ya da kâğıda zarar vermeyecek başka bir malzeme de bu iş için kullanılabiliyor. Gereken dikkat ve özenin gösterilmesine karşın oluşabilen hava kabarcıkları ise toplu iğne ucu batırılarak kolayca yok edilebiliyor.

Transfer Kâğıtları ve Kendinden Yapışkanlı Ürünler

Geleneksel olarak dekupaj, ince kâğıtlar kullanılarak transfer yöntemiyle yapılırken, gelişen teknoloji ile birlikte büyük pirinç dekupaj kâğıdı modelleri kullanılmaya başlanıyor. Özel bir tutkal ile yapıştırılarak kullanılan bu ürünlerin yanı sıra dekupaj transfer kâğıdı da tercih edilebiliyor. Kullanıma hazır dekupaj transfer kâğıdı seçenekleri de hem eşyalar hem de ev dekorasyonu için kullanılabiliyor. Farklı desen ve motif alternatifleri bulunan transfer kâğıtları resimli yüzeyleri objenin üzerine gelecek biçimde yerleştiriliyor ve ardından nemli bir sünger yüzeye uygulanıyor. Birkaç dakikalık işlemin ardından resim ya da motif yüzeye transfer edilmiş oluyor. Pirinç kâğıtların aksine yüzeyde herhangi hiçbir bir kalınlığa neden olmayan bu işlemin ardından da vernik kullanarak desenler daha kalıcı hale getiriliyor. Maksimum incelikte olan pirinç kâğıtlar gibi, transferler de uzun ömürlü bir kullanım sağlıyor.

Hazır yapışkanlı dekupaj kâğıdı uygulama bakımından yapışkanlı pirinç kâğıtlar ile aynı özellikleri taşıyor, ancak yapıştırma işlemi için özel tutkala gerek bırakmıyor. Arkasında yapışkan bir yüzey bulunan bu ürünler doğrudan objelerin ya da yüzeylerin üzerine yapıştırılabiliyor. Düzgün ve kabarcık oluşmayacak biçimde yapıştığından emin olunduktan sonra vernik kullanılıyor ve çok daha uzun süre kalıcı olması sağlıyor. Doğal çeltik sapı kullanılarak üretilen kendinden yapışkanlı kâğıt modeller de pek çok farklı yüzeyde kullanılabiliyor. Hazır yapışkanlı dekupaj kâğıdı uygulama seçenekleri arasında ahşap yüzeylerden değişik objelere, mobilyalardan fayanslara, polyester ya da plastik ürünlerden metal yapıdaki yüzeylere hemen her türlü zemin bulunuyor. Yapıştırma işlemi öncesi yüzeyin tamamen temizlenmesi, pürüzsüz ve kuru olması büyük önem taşıyor. Kâğıdın altındaki beyaz tabaka söküldükten sonra motif ya da resim tıpkı bir sticker yapıştırır gibi yüzeye uygulanıyor. Kuru bir bez yardımıyla hafifçe silinmesi ürünün tam olarak yapışmasını kolaylaştırıyor. Yüzeye vernikle son hali verilmeden önce mutlaka hava kabarcığı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Özel yapışkanlı tutkalı yüzeyi sıkı biçimde kavrarken, kâğıt ile yüzey arasında boşluk kalmasının da önüne geçiyor. Ahşap, cam, metal gibi sert yüzeylerin yanı sıra deri başta olmak üzere sert yapılı kumaşlara da uygulanabilen hazır yapışkanlı modeller, deri çantalar başta olmak üzere pek çok ürünün daha şık bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Bu yolla solmuş ya da yıpranmış bölümler de kolaylıkla ve estetik biçimde kapatılabiliyor. Transfer kâğıdı uygulaması öncesinde zeminin akrilik boya kullanılarak boyanmış olması olası kötü görüntüleri önüne geçiyor. Çift kat vernik sürülmesi de hem daha düzgün bir görüntü oluşturuyor hem de daha ürünün daha dayanıklı olmasını sağlıyor.

Geleneksel ve Modern Desen Alternatifleri

Dekupaj kâğıdı desenleri çiçekler başta olmak üzere çok sayıda geleneksel motif seçeneği sunuyor. Metrelik, yuvarlak, boş dekupaj kâğıdı ürünlerinin yanı sıra belirli ölçülerde klasik motifler içeren ürünler yaygın biçimde tercih ediliyor. Saat, vintage, çini, çiçekli dekupaj kâğıdı seçenekleri ahşap yüzey ve eşyalar için tercih listelerinin ilk sıralarında yer alıyor. Yüzey ve eşyaların vintage ve klasik bir görünüme kavuşmasını sağlayan motiflerin yanı sıra oldukça çağdaş ve soyut tasarımlar arasından da seçim yapılabiliyor. Desen ve motiflere karar verirken malzeme yapısından eşyanın tasarım özelliklerine pek çok faktörü göz önünde tutmak gerekiyor. Geleneksel çizgilere sahip bir mobilya ile soyut motiflerin yer aldığı bir dekupaj tasarımı uyumsuz sonuç verebiliyor. Aynı şekilde oldukça modern görünümlü bir metal yüzeyde klasik çini tasarımları hoş durmayabiliyor. Dekupaj motifleri doğru biçimde uygulandıktan sonra son bir kez kontrol edilmesi ve hatalar varsa kalem ile düzeltilmesi gerekiyor. Tamamlama desen yapıştırılarak da oluşmuş tasarım kusurları ortadan kaldırılabiliyor. Düzeltme ve ekleme işlemlerinin mutlaka vernik sürülmeden önce tamamlanması önem taşıyor.

Dekupaj yapılacak ürünün malzeme yapısı da motif tercihleri üzerinde etkili oluyor. Cam, ahşap, metal, seramik, polyester zemin yapıları ile uyumlu olabilecek desenlerin tercih edilmesi gerekiyor. Mutfakta kullanılacak bir resim ile banyo için düşünülen bir tasarım da farklı özellikler gösterebiliyor. Hobi amaçlı eşya tasarımları ise retro çizgileri ve çok özel tasarımları ile sayısız seçenek sunabiliyor. Geleneksel süsleme desenlerinin yanı sıra deniz ürünleri ya da gökyüzü temalı tasarımlar ya da çeşitli hayvan figürleri de sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle çocukların kullanacağı eşyalar için yapılacak dekupaj uygulamalarında sevimli hayvanlar özel bir yer tutuyor. Tercih edilen desen ve motif kadar, dekupaj yapılacak yüzeyin boya rengi de önem taşıyor. Akrilik boya ile yüzey boyanırken, uygulanacak dekupaj tasarımı ile uyumlu renklerin seçilmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Akrilik boyanın doğru uygulanmış ve kurumuş olması da doğru ve uyumlu bir dekupaj için büyük önem taşıyor. Tasarımların daha antik bir görünüme kavuşması ve sanki yüzeye resim yapılmış gibi durması için zımparalama da öneriliyor. Kâğıtların kenarlarda potluk yapmasının önüne geçen bu işlemin yanı sıra kenarları hafifçe yakmak da oldukça etkileyici bir görünüm oluşturuyor. Bu işlemlerin de kâğıt üzerinde yer alan tasarımlarla uyumlu olması gerekiyor. Bazı motif ve resimlerde zımpara ya da yakma işleminin olumsuz sonuçlar vermesi de mümkün olabiliyor. Dekupaj resminin doğru biçimde yapıştırılması ve kurumasının ardından vernik sürülmesi aşamasına geçiliyor. En az iki kat vernik sürülmesi tavsiye edilirken, bu uygulama için ayrıca yumuşak sentetik bir fırça kullanılması gerekiyor.

Oldukça Avantajlı Dekupaj Kâğıdı Fiyatları

Dekupaj uygulaması için kâğıt modellerinin yanı sıra farklı ürün ve aparatlara ihtiyaç duyuluyor. Özel dekupaj tutkalı yapıştırma için gerekirken, ayrıca uygulama esnasında başka bazı araçlar kullanılıyor. Doğru bir uygulama için ihtiyaç duyulan eşyaların başında spatula, merdane, zımpara ve sentetik kıllara sahip zemin fırçası gibi ürünler geliyor. Ayrıca su bazlı vernik işlemin doğru biçimde tamamlanması için mutlaka gerekiyor. Makas, falçata ya da kretuvar bıçağı da desenlerin doğru yerlerden titizlikle kesilmesini kolaylaştırıyor. Doğru bir dekupaj için gereken bu ürünler tasarım kâğıtları ile birlikte Trendyol’dan kolayca satın alınabiliyor. Dekupaj amaçlı pirinç kâğıtları üreten markalar bu tür ürünleri de kullanıcıların dikkatine sunabiliyor. Dekupajı ilk defa yapacaklar için tüm bu ürünleri yer aldığı setler de tercih edilebiliyor. 100 gram, 200 gram gibi farklı büyüklüklerdeki özel tutkallar, doğrudan bu iş için tasarlandığı için kusursuz sonuçlar veriyor. Dekupaj tutkalları çoğunlukla dekupaj amaçlı kâğıt ve benzeri ürünleri geliştiren markalar tarafından üretiliyor. Bu markaların yüksek kaliteli malzeme kullanarak geliştirdiği ürünler daha sağlıklı ve uzun ömürlü dekupaj uygulamaları yapmayı kolaylaştırıyor.

Farklı ebatlardaki pirinç kâğıtlar sayısız desen ve motif seçeneği ile Trendyol’un zengin ürün yelpazesi içinde yerini alıyor. Hemen her yüzeye uygun dekupaj tasarımları ile birlikte dekupaj tutkalı da uygun fiyat seçenekleri ile satın alınabiliyor. Dekupaj için uygun nitelikteki sentetik kılı fırçalar ve su bazlı vernik modelleri de Trendyol’un ürün yelpazesi içinde yerini alıyor. Çok özel motif ve tasarımlar sunan dekupaj ve hazır yapışkanlı dekupaj ürünleri Trendyol’un çok özel fırsatları ile oldukça uygun koşullarla satın alınabiliyor. Dönemsel kampanya seçenekleri ve büyük avantaj sağlayan indirimler de Trendyol’da oldukça makul fiyatlarla alışveriş yapmayı kolaylaştırıyor.