placeholder
"

Ebru Malzemeleri

" araması için 2834 sonuç listeleniyor
Artebella Kolay Ebru Seti No-8
KARGO BEDAVA
ArtebellaKolay Ebru Seti No-8
850,18 TL
Sepete Git
Koza Sanat Hazır Sıvı Kitre
Koza SanatHazır Sıvı Kitre
(8)
Hazır Sıvı Kitre
29,90 TL
Sepete Git
Südor Ebru Seti
KARGO BEDAVA
SüdorEbru Seti
169,90 TL
Sepete Git
Artebella Kolay Ebru Seti No-8
KARGO BEDAVA
ArtebellaKolay Ebru Seti No-8
1.035 TL
Sepete Git
Artebella Kolay Ebru Seti No-3
KARGO BEDAVA
ArtebellaKolay Ebru Seti No-3
335 TL
Sepete Git
Artebella Kolay Ebru Seti No-6
KARGO BEDAVA
ArtebellaKolay Ebru Seti No-6
530 TL
Sepete Git

Ebru Sanatı Malzemeleri ve Modelleri Trendyol'da!

Ebru Malzemeleri

Geçmişi Orta Asya’ya kadar dayanan ebru, kağıt süsleme sanatı olarak da biliniyor. Osmanlı döneminde yaygın olarak kullanılması bu sanatın gelişimine büyük katkı sağlıyor. Tüm sanat dallarında olduğu gibi hayal gücünü ön plana çıkaran ebru, geleneksel Türk sanatlarından biri olarak kabul ediliyor. Ebru yaparken kağıt üzerinde oluşan şekiller bulutları andırdığı için ilk önce Farsçada bulut anlamına gelen Ebri kelimesi kullanılıyor. Ancak yüzyıllar boyunca kullanılan bu isim zamanla değiştirilerek daha ahenkli olan ebru kelimesi ile anılmaya başlıyor. Geçmişte özellikle kitap ciltlerinde ve süslemelerinde kullanılırken, günümüzde tekstilden modern sanata pek çok alanda kullanılıyor. Avrupa’da Türk kağıdı ya da mermer kağıdı olarak da biliniyor. Su üzerinde yapılan bu sanat dalı hem yapılma şekli hem de benzersiz motifleri nedeniyle geçmişte olduğu gibi günümüzde de ilgi çekmeye devam ediyor. Yoğunlaştırılmış su üzerine uygulanan toz boyaların şekillendirilmesi ile yapılıyor. Ebru sanatının yapım şekli beraberinde felsefesini de getiriyor. Stabil bir alanda yapılan sanat dallarının aksine su gibi kaygan ve akışkan bir yüzey üzerinde gerçekleştirilen bu sanat dalı, sabrı ve dinginliği bünyesinde barındırıyor.

Günümüzde ebru sanatında kullanılan geleneksel teknik ve motiflerin yanında modern motifler ve teknikler kullanılıyor. Sakin ve dinlendirici etkisi ile son yıllarda pek çok kişi hobi olarak ebruyu tercih ediyor. Özel malzeme ve teknikler ile yapılan ebru, her yaş grubuna hitap ediyor. Hayal gücünü harekete geçirirken, psikolojik olarak da rahatlamaya yardımcı oluyor. Boş vakitleri değerlendirmek, üretmek ya da yeni sanat dallarını öğrenmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği ebru, zihinsel gelişim için de oldukça faydalı oluyor. Günlük rutinlerin arasında yorulmuş yetişkinler için rahatlama ve kaliteli kişisel zaman imkanı sunuyor. Ebru yapmak, çocuklara kazandırılacak değerler konusunda da ebeveynlere yardımcı oluyor. Çocuklara yaratıcılıklarını kullanırken, sabırlı ve dikkatli olmayı öğretiyor. Ebru malzemeleri, uygun fiyatları ile kolay ulaşılabilir olması, evinizi ve ofisinizi süsleyecek tablolar, tekstil ürünleri ya da benzersiz kitap ayraçlarını rahatlıkla yapmanızı sağlıyor.

Ebru Malzemeleri Nelerdir?

Boya, fırça, tekne, kitre, su, kağıt ve öd ebru sanatında kullanılan malzemeler arasındadır. Kendine has yapım şekli olan ebruda kullanılan malzemelerin her biri oldukça önemlidir. Ancak bu malzemeler arasında boya, en önemli yere sahiptir. Geçmişte yalnızca doğada bulunan toprak, kaya ve bitkilerden elde edilen doğal boyalar kullanılırken, günümüzde daha fazla renk çeşitliliği ile birlikte sentetik boyalar kullanılmaya başlanıyor. Ebru şekillerinin doğru ve tam olarak ortaya çıkabilmesi için su üzerine uygulanan bu boyaların, yağ barındırmaması ve suda erimemesi gerekiyor. Ebru sanatı malzemelerinden biri diğeri de fırçalardır. Klasik ebru yapımında at kıllarının gül dalına sarılmasıyla elde edilen fırçalar kullanılırken, günümüzde modern malzemelerden üretilen farklı ebatlarda fırçalar kullanılıyor. Ayrıca boyalara şekil vermek amacıyla metal çubuk ve tarak gibi gereçler ebru yapımında gerekenleri arasında yer alıyor. Ebru yapılacak kağıttan birkaç cm daha büyük olması gereken tekne, ebru malzemeleri arasında yer alıyor. Dikdörtgen biçimde olan teknenin çinko, galveniz ya da diğer metallerden üretilmesi gerekiyor. Ayrıca bu kapların 4-6 cm derinliğe sahip olması gerekiyor.

Ebru yapmak için gerekli malzemeler arasında kitre de yer alıyor. Kitre, suya yapışkan bir koyuluk vermek için kullanılanılıyor. Kitre zamkı, Anadolu’da yetişen Geven isimli bitkinin gövdesinden elde ediliyor. Ebrunun yanı sıra kozmetik ve ilaç sektöründe de kullanılıyor. Boyaların kitreli suyun üzerinde çökmeden yayılmasını sağlayan madde sığır ödüdür. Öd, ebru malzemeleri isimleri arasında en çok dikkat çeken ve merak uyandıran malzemedir. Ebrunun en temel öğesi olan öd, suyun yüzeyinde bir gerilim sağlayarak boyaların birbirine karışmasını engelliyor. Ayrıca şekillendirme işlemi bittikten sonra boyaların kağıda yapışmasına yardımcı oluyor. Bunların yanında renklerin farklı tonlarının kullanılmasını sağlıyor. Kitre ve öd ebru sanatı suyu malzemeleri olarak da biliniyor. Kağıt ve su da ebru için gerekli malzemeler arasında yer alıyor. Ebru yaparken kullanılacak kağıdın emici ve asitsiz olması gerekiyor. Profesyonel ebru malzemeleri arasında yer alan bu kağıtlar, bulunması zor ve pahalı olduğu için parlak yüzeyi olmayan kağıtlar da kullanıma uygundur. Ebru yaparken ihtiyaç duyacağınız her şeyi, ebru malzemeleri seti seçenekleri ile kolayca elde edebilirsiniz.

Ebru Nasıl Yapılır?

Geleneksel sanat dallarından biri olan ve hala yaşatılmaya devam eden ebrunun yapımının belirli aşamaları bulunuyor. İlk aşamada tekneye doldurulan suyun, kitre ile yeterli miktarda yoğunlaştırılması gerekiyor. Kitre ve öd kullanımı ebru yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor. Doğru oranda kullanılması gereken bu iki ürünün de ebru yapımını doğrudan etkileme gücü bulunuyor. Öd eklenerek sulandırılmış boyalar, farklı ebatlarda fırçalar kullanılarak kitreli suya damlatılıyor. suya damlatılan boyalara biz adı verilen metal çubuklar yardımıyla istenilen şekiller veriliyor. Hayal gücünüzü sınırlamadan, içinizden gelen şekilleri boyalar aracılığı ile yansıtma imkanı sunuyor.Tekne üzerinden çeşitli renkler ile ortaya çıkarılan şekillerin uzun süre bozulmadan kalması pek mümkün değildir. Bu nedenle şekil verme işlemi bittikten sonra kağıdın, teknenin bir tarafından yavaş yavaş suya yatırılması gerekiyor. Bu işlem sırasında kağıt ve suyun arasında hava kalmaması önemlidir. Mat kağıtların aksine emici özelliği bulunan kağıtların kullanılması bu işlem sırasında fazlasıyla kolaylık sağlıyor. Şeklin tamamen kağıda geçmesi için en az 15 saniye tekne üzerinde bekletilmesi gerekiyor. Teknenin kenarlarına sürtülerek çıkarılması kağıt üzerindeki fazla kitrenin alınmasını sağlıyor.

Kağıdın tekne üzerinden tek seferde alınması ve verilen şekillerin bozulmaması için hiç bir yere temas etmeden kurutulması gerekiyor. Ebru kağıtları kurutulduktan sonra kağıdın şeklinin düzeltilmesi için press yardımıyla düzeltiliyor.Evde yaptığınız ebru kağıdını düzeltmek için iki kalın kitaptan da yardım alabilirsiniz. Ebru kuruduktan sonra yapılan bu işleme ebrunun mührelenmesi deniyor. Ayrıca bilinmesi gereken önemli nokta; tekne üzerinde verilen şekiller yalnızca bir kağıda geçirilebiliyor. Bu nedenle ebru, kopyalanması mümkün olmayan bir sanat dalı olma özelliğini taşıyor. Bunun yanında işlem bittikten sonra teknede kalan kitrenin kurumadan saklanabilmesi için suyun yüzeyine kağıt örtülmesi gerekiyor.

Pek çok incelikli detayı olmasına rağmen ebru sanatı aslında oldukça kolaydır. Bilinmesi gereken detaylar sayesinde ebruda zamanla ustalaşarak istenilen şekillerin verilmesi de kolaylaşıyor. Her seferinde özgün tasarımlar ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Her aşaması bir ritüeli andıran ebrunun ince ince işlenen şekilleri ile zihninizi boşaltıp, stresten uzaklaşabilirsiniz.

Ebru Çeşitleri

Ebru sanatı, Türk motiflerinin yanı sıra doğuda ortaya çıkan bir sanat dalı olarak islam motiflerini de bünyesinde barındırıyor. Klasik Türk ebru çeşitleri arasında bulunan battal ebrusu, bilinen en eski ebru çeşidi olma özelliği taşıyor. Diğer tüm ebru çeşitlerinin kaynağı olan bu ebru çeşidi, tekneye dökülen farklı büyüklüklerdeki boya damlalarının direkt olarak kağıda geçirilmesi ile elde ediliyor. Tek renkli yapılabildiği gibi birden fazla renk kullanılarak da yapılıyor. Bu şekil, ebru malzemeleri arasından yalnızca fırçanın kullanılması ile kolayca elde ediliyor. Tekneye damlatılan bu damlalar sonrasında biz ya da iğne yardımıyla dağıtılması ile de gel-git ebru çeşidi elde ediliyor. Bu ebru çeşitleri, ebru sanatında birer teknik olarak da kullanılıyor. Tek başlarına kullanıldıkları gibi birkaç teknik aynı anda da tercih edilebiliyor. Bir diğer ebru çeşidi de taraklı ebrudur. Taraklı ebru, boya damlaları ile elde edilen battal ebrunun tarak kullanılarak şekillendirilmesi ile oluşuyor.

Yaygın olarak bilinen diğer ebru çeşitleri arasında şal ebru ve bülbül yuvası desenleri yer alıyor. Şal ebru olarak bilinen ebru çeşidi, gel-git ebru üzerine yapılan çapraz ya da s harfi şeklindeki hareketler ile meydana geliyor. Bülbül yuvası deseni, battal ebru üzerine bir çubuk ile çizilen spiraller ile oluşturuluyor. Bunların yanı sıra Anadolu motiflerini barındıran birçok ebru tekniği, çeşidi bulunuyor. Çiçek desenlerinin kullanıldığı çiçekli ebru tekniği, Türk ebru sanatçısı Necmettin Okyay’ın ebru sanatına kazandırmış olduğu bir tekniktir. Bu teknikte kullanılan çiçekler arasında karanfil, lale ve menekşe yer alıyor. Avrupa’da ortaya çıkan kaplan gözü de en çok bilinen ve tercih edilen ebru desenlerinden biridir. Kaplan gözü ebru malzemelerini diğer ebru çeşitlerinde kullanılan malzemelerden ayıran nokta; boyaların içinde kullanılan potasyum karbonat ve alüminyum sülfat gibi maddelerin bulunmasıdır. Tüm bu çeşitlerin tek ya da bir arada kullanılması renklerin ahenkle dans ettiği eserleri ortaya çıkarıyor. Siz de ebru resmi malzemeleri kullanarak bu desenleri kolaylıkla elde edebilir ve istediğiniz alanları süsleyecek benzersiz eserlere hayat verebilirsiniz. Klasik ebru çeşitlerinin yanı sıra geleneksel çizgileri modern dokularla birleştirebilirsiniz. Ebru boya malzemeleri, hobinizi yeni bir üretim şekline de dönüştürme imkanı da sunuyor.

Ebru Sanatı Nerelerde Kullanılır?

Dünyada da bilinen ve yaygınlaşmaya devam eden ebru sanatı geçmişte kitap ciltlerini ya da yazışmaları süslemek için kullanılsa da zaman içinde mekanları da süslemeye başlıyor. Ebru sanatının birbirinden güzel parçaları mekanlara zengin bir estetik katıyor. Ebru sanatı ile dekorasyon kişisel zevklerinizi yaşam alanlarınıza yansıtmanın zarif bir yolunu sunuyor. Uygun fiyatlarla sahip olabileceğiniz ebru malzemeleri ile evinizin her alanında mobilyalarınıza ve yaşam stilinize uygun ebrular tasarlayabilirsiniz. Soft renkleri kullanarak tasarladığınız ebru desenlerinin yanı sıra güçlü renk tonlarını bir arada kullanarak da göz dolduracak desenler ortaya çıkarabilirsiniz. Renklerin ahenkli dansını yaşam alanlarınıza taşımanızı sağlayacak ebru resimleri yapmak için ihtiyacınız olan tek şey ebru yaparken kullanılacak malzemeler. Bu malzemelere sahip olduğunuzda evinizin konforunda ebru sanatını kendinize özgü stillerde yeniden yorumlayabilirsiniz.

Ebru sanatının kullanıldığı görsellerin dekorasyonda kullanılmasının tek yolu değildir. Mekanları canlandıran ve derinlik kazandıran ebru desenleri ev tekstil ürünlerinde de kullanılıyor. İstediğiniz ebru desenini ipek ya da pamuk içerikli kumaşlara uyguladıktan sonra bu kumaşları dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Kumaşa ebru malzemeleri arasında diğer ebru malzemelerinin yanında şap da bulunuyor. Boyanın kumaşa sabitlenmesi için kumaşların şaplanması gerekiyor. Üzerine ebru deseni yapılacak kumaş şapa yatırıldıktan sonra kurutulup ütülenerek ebru yapımında kağıtla aynı şekilde kullanılıyor. Tekne içinde oluşturulan desenler, şap ile hazırlanan kumaşa geçirildikten sonra soğuk suyla durulanması gerekiyor. Ardından tersinden ütülenerek boyanın sabitlenmesi sağlanıyor. Ebru kumaş boyama, ebruyu tekstil ürünlerine taşıyabileceğiniz yeni bir alan yaratıyor. Dekorasyonunuzu tamamlayacak kırlent kılıfları masa ve sehpa örtüleri elde edebilirsiniz. Tarzınızı yansıtmak için özgün ve yaratıcı bir yol sunan ebru desenli kumaşları kıyafetlerinizde de kullanabilirsiniz. Eşarp, şal, kravat gibi aksesuarlarınızı ebru desenleri ile süsleyebilirsiniz. Kolay ebru yapımı malzemeleri, evinizin konforunda hem yeni bir hobi edinmek hem de üretmenin keyfini yaşatıyor. Birbirinden şık ebru desenlerini hem kendiniz ve sevdikleriniz için hem de yaşam alanlarınız için kullanma fırsatı sunuyor. Ebru malzemeleri fiyat listesine online olarak ulaşarak, istediğiniz renkleri istediğiniz desenlerde kullanabilir, yeni ürünler tasarlayabilirsiniz.

Hobilerinizi Evinize Taşıma Fırsatı

Geçmiştem günümüze sanat dalları hem sanatçıların hem de sanatseverlerin iyi hissetmesini sağladığı biliniyor. Herhangi bir sanat dalı ile uğraşmak, ilgilenmek bu sanatı icra edenleri olduğu kadar izleyenleri ve meraklılarının da aynı duyguları paylaşmasını sağlıyor. Bu nedenle yalnızca vakit öldürme aracı olarak değil, hem ruhsal hem de zihinsel gelişiminize katkı sağlayabilecek sanat dallarından biri olan ebru sanatı, yüzyıllardır bünyesinde barındırdığı derin değerleri de gözler önüne seriyor. Uygun fiyatlı yalancı ebru malzemeleri, ebru sanatına ilgi duyan, merak eden ve öğrenmek isteyenlere ev konforunda üretme imkanı sunuyor. Son yıllarda en çok tercih edilen hobilerden biri olan ebru sanatı, bir yandan üretirken bir yandan da stresten uzaklaşmanızı sağlayarak zihinsel sağlığınızı da olumlu etkiliyor. Ebru sanatı malzemeleri fiyatı nedir öğrenip, online olarak satın alarak boş zamanlarınızı kaliteli ve verimli geçirebilirsiniz.. Evde geçirilen zamanların hem zihinsel hem de fiziksel sağlık üzerinde olan etkisi son zamanlarda herkesin gündemini çokça meşgul ediyor. Bu nedenle günlük rutinler arasında kendinize ve gelişiminize ayırdığınız zamanı doldurmak için ebru sanatını tercih edebilirsiniz. Evinizin bir köşesinde kendinize özel olarak hazırladığınız bir alanda dilediğiniz gibi ebru yapabilirsiniz. Evde canı sıkılan hem yetişkin hem de çocukların ihtiyaç duyduğu aktivite olarak herkesin imdadına yetişiyor. Avantajlı fiyatlarla ebru malzemeleri satın alarak, hemen üretmeye ve iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Evde ebru yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu noktalar arasında sıcaklık ve toz bulunuyor. Ebru yaparken bulunduğunuz alanın sıcaklığının standart oda sıcaklığında olması gerekiyor. Bunun yanında ebru desenlerini doğrudan etkileyebilecek olan toza da dikkat edilmesi gerekiyor. Ebru yaparken ihtiyaç duyacağınız her şeyi içinde barındıran ebru malzemeleri setleri satın alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.Evde geçirdiğiniz boş zamanlarınızı çeşitli aktiviteler ile değerlendirmek üretkenliğinizi artırarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Yaşadıklarınıza ve çevrenizde olan bitenlere karşı yeni bakış açıları kazandırıyor. Yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanarak ortaya çıkardığınız ürünler motivasyonunuzu artırarak enerjinizi yükseltiyor. Uzun yıllardır var olan bir sanat dalının inceliklerini öğrenerek yaşantınıza renk katabilirsiniz. Ebru sanatını renklerin su ile ahenkli dansı olarak tanımlayan sanatçıların hislerini siz de tadabilirsiniz.

Aradığınız Her Şey Trendyol’da!

Kıyafetten elektroniğe, mobilyadan mutfak gereçlerine ihtiyacınız olan her şey geniş ürün yelpazesi ile güvenli alışverişin adresinde sizi bekliyor. Boş zamanlarınızı değerlendirmenizi, yeni şeyler öğrenmenizi kolaylaştıran fırsatlar ile dilediğiniz hobi malzemelerine avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Ebru sanatı, kendinizi özgürce ifade etmenizi sağlayan ve en çok tercih edilen hobilerden biri. Ebru yapmayı öğrenmek için ihtiyacınız olan ebru sanatı malzemeleri fiyatlarını inceleyebilir, istediğiniz ürünü kolayca satın alabilirsiniz. Trendyol’un ayrıcalıklı dünyasında ebru yapımı malzemeleri fiyatlarını karşılaştırarak istediğiniz ürüne karar verebilirsiniz.

Birbirinden kaliteli satıcıları ve ürünleri sizin için bir araya getiren Trendyol, alışveriş deneyiminizi bambaşka bir boyuta taşıyor. Yeni hobiler edinmek ve ilgi alanlarınızı geliştimek için fırsatlarla dolu bu dünyayı ziyaret edebilirsiniz. Bir yandan keyifli bir zaman geçirirken bir yandan da ebru sanatının dinliğini ve huzurunu yaşamanızı sağlayan ürünlere hızlı teslimat ve güvenli ödeme seçenekleri ile sahip olabilirsiniz. Ebru desenlerinin birbirinden şık kullanıldığı ürünlere hayat vermek için ebru malzemeleri ve fiyatlarını doğrudan inceleyebilir, dilediğiniz ürünü sepetinize ekleyebilirsiniz.