placeholder
"

Ekran Saati

" araması için 24259 sonuç listeleniyor

Ekran Saati

Ekran Saati

Güneş saati ile insanlık için bilinebilir hâle gelen ve bir bakıma insanlığın hayatına giren saat kavramı, zaman içerisinde bambaşka çözümlerle takip edilebiliyor. 1900’lü yıllarda kullanıcıların sıklıkla başvurduğu duvar, masa, kol saatleri, 2000’li yıllarda yerlerini teknolojinin ruhuna daha uygun çözümlere bırakıyor. Yapısal olarak farklılık arz eden ama görevlerinden biri, saatin kaç olduğunu gösterebilmek olan ürünler, gelişmiş yazılımlar sayesinde geleneksel saatleri aratmayan arayüzlerle zenginleştirilebiliyor. Nihayetinde son yıllarda, zamanı doğru yönetmek ve saatten tam manasıyla haberdar olmak, ekran saati olarak nitelendirilen yazılım arayüzleriyle mümkün olabiliyor. Cihazın kullanım alanı, aygıtların işletim sistemi ve benzeri değişkenlerden bağımsız şekilde, yazılım uzmanlarının, kullanıcıların faydasına olacak biçimde dizayn ettikleri arayüzler, özelleştirilebilir yapıları ve farklı temaları sayesinde teknoloji meraklılarının, saat ve tarih gibi bilgileri kolayca öğrenebilmelerine yardımcı oluyor. PC, masaüstü ekran saati çözümlerinin yanında telefon ekran saati gibi araçlar bugün, kullanıcıların vazgeçilmezi hâline geliyor. Dijital ekran saati çeşitlerinin, hangi cihazlarda ve platformlarda bulunduğunu öğrenmek ise ilgili araçlar hakkında fikir sahibi olunabilmesini sağlıyor.

Akıllı Cep Telefonları ve Tabletlerde Ekran Saati

2000’li yılların sonlarına doğru ortaya çıkan ve yüz milyonlarca kullanıcıya ulaşan akıllı cep telefonları ve tabletler, kullanıcı dostu arayüzlere sahip işletim sistemleriyle popülerliklerini her geçen gün biraz daha artırıyor. Teknoloji meraklılarının sesli, yazılı ve görüntülü iletişim işlemlerini gerçekleştirebilmelerinin yanı sıra eğlenceye yönelik dijital içeriklerle zaman geçirebilmelerine de imkân tanıyan ürünler, dijital içerik üretiminin de merkezi olmaya başlıyor. Zira mobil işletim sistemleri, cihazlara bilgisayar çevre birimi gibi çözümlerin bağlanabilmesine imkân tanırken bu cihazlarda bulunan kameralar, kullanıcıların, farklı formatlarda dijital içerik hazırlayabilmelerine olanak veriyor.

Tüm bu sürecin yönetilebilmesi ise akıllı cep telefonlarının ve tabletlerin, genellikle yüksek çözünürlüklü, geniş, dokunmatik ekranları aracılığıyla mümkün oluyor. Kullanıcıların komut verme ve komutların karşılığını görme gibi işlevleri bulunan dokunmatik ekranlar, spesifik uygulamalar ve eğlenceye yönelik içerikler etkin değilken ana ekran ve kilit ekranı gibi durağan görüntüler sunuyor. Ana ekran, işletim sistemlerinin yapısına bağlı olarak farklı parametrelere dair bilgiler içerse de hemen her platformun ana ekranında saat verisi bulunuyor. Benzer biçimde kilit ekranı şeklinde isimlendirilen arayüzde de hem saat hem de tarih ve hava durumu gibi bilgiler yer alabiliyor. Ana ekran saati de bu noktada devreye giriyor. Kullanıcıların, telefonlarının kilit ekranlarını parola, parmak izi, yüz tanımlama ve benzeri güvenlik mekanizmalarını kullanarak açtıktan sonra karşılaştıkları ana ekrandaki saat, seçilen saat teması doğrultusunda değişiklik gösterebiliyor. Rakamlardan ve farklı sembollerden oluşan dijital saat formunda olabilen ana ekran saatleri, dijital saatler kullanmaya alışan teknoloji tutkunlarının beklentilerini karşılıyor. Analog saatlerden kopamayan ama teknolojik ürünleri de bir o kadar severek kullananlar içinse analog saat görünümünde saat temaları bulunabiliyor. Akrep, yelkovan gibi temel birimlerin yer aldığı, seçilen temaya göre rengi ve tasarımı değişiklik gösteren analog saat görünümlü ekran saatleri, hem akıllı cep telefonlarına hem de tabletlere farklı bir ambiyans kazandırabiliyor.

Akıllı telefon üreticileri, temeli açık kaynak kodlu olan işletim sistemlerini kullanıyorsa, bu işletim sistemleriyle uyumlu kullanıcı arayüzleri hazırlayarak kullanıcılarıyla buluşturabiliyor. Markalara kendi adlarına prestij kazandıran bu adım, kullanıcılarda, telefonlarını özelleştirebilmeleri yönünde karşılık buluyor. Çünkü üreticiler, hazırladıkları telefonların yazılım tarafını da güçlü tutarak teknoloji meraklılarına, kullandıkları telefonlara dair yepyeni yazılımlar ve arayüz zenginleştirmeleri sunabiliyor. Bu aşamada ekran saati indirme işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Telefon üreticilerinin kendi uygulama marketlerinde yer alan ücretli ya da ücretsiz ekran saat temaları ve kaplamaları, kullanıcıların ilgisini çekiyor. Sahip olduğu ve gün içerisinde belki saatlerce ekranına baktığı telefonunu kendince özelleştirmeyi hedefleyen teknoloji tutkunları, tarzlarına ve kullanım alışkanlıklarına uygun ekran saatlerini yükleyip anında çalıştırabiliyor. Saat verilerini, işletim sisteminden, dolayısıyla internet üzerinden alan ekran saatleri temaları, yapıları, ekranda kapladığı fiziksel alanları itibarıyla farklılık gösterse de sunduğu saat bilgisi, telefon yapılandırması çerçevesinde bölge seçimi başarılı şekilde yapıldıysa kesinlikle değişmiyor ve daima doğru saat bilgisini kullanıcılara sunuyor.

Akıllı cep telefonu ve tablet üreticileri, ekran saatlerini daha fonksiyonel kılmak adına bu araçlara farklı bilgiler de atayabiliyor. Saat bilgisinin yanında; gün, ay ve yıl şeklinde tarih bilgisi sunan aynı zamanda basit görseller eşliğinde hava durumuyla ilgili günlük veya haftalık bilgiler verebilen ekran saatleri de bulunuyor. Kullanıcıların bu aşamada, telefon veya tabletlerinin ana ekranlarında ve kilit ekranlarında, ne tür verileri görmeye ihtiyaç duyduklarını belirlemeleri ve ekran saatlerini bu doğrultuda indirip yüklemeleri öneriliyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji markalarından bazıları, ürettikleri özel tip ekranlar sayesinde akıllı telefon ve tabletlerin ekranlarını kullanıcı müdahalesi olmadan daima etkin kılabiliyor. “Daima açık” gibi isimlendirmeler eşliğinde tanıtılan ve ekran teknolojisinden ileri gelen bu özellik yardımıyla gelen bildirim ve cevapsız arama bilgilerinin yanı sıra ekran saatleri de görüntülenebiliyor. Teknoloji meraklılarının telefon ve tabletlerine dokunmadan saati ve seçtikleri diğer verileri anında görebilmeleri, onların verimliliklerini artırabiliyor. Cihazlardaki özel ekranların, bu özellik aktifken büyük oranda batarya harcamamaları ise kullanıcıların böylesi ekran saatlerini etkin şekilde değerlendirmelerine ortam hazırlıyor. Hatta kimi kullanıcılar, telefon ya da tabletlerini, yataklarının yanında yer alan küçük, çekmeceli komodinlerin üstüne yatay veya dikey biçimde yerleştirerek âdeta bir alarmlı saat gibi kullanabiliyor. İlgili cihazlara ait ekranların, ortam ışığına uyarlanabilmesi, teknoloji meraklılarının bu tür kullanım senaryolarını başarıyla uygulamalarına imkân tanıyor. Zira tamamı karartılan ve yalnızca saat bilgisi bulunan ekranda saat verisi, ortam aydınlıkken beyaz ya da ekranla kontrast oluşturacak renkler şeklinde ortaya çıkarken ortam karartıldığında aynı veriler koyu gri, ışığı azaltılmış turuncu, yumuşak mor gibi bireylerin gözlerini rahatsız etmeyecek renklerde üretilebiliyor. Bu durum da akıllı cihazlardaki “daima açık” özelliğinden istifade edilerek ekran saati kullanılmasına yardımcı oluyor.

Akıllı cep telefonu ve tabletlerdeki gelişmiş kablosuz ağ bağlantı olanakları, yazılım desteğini de arkasına alarak kablosuz ekran yansıtma özelliklerinin değerlendirilebilmesini olanaklı kılıyor. Yeni nesil akıllı televizyonlar, masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar, şarjlı ve kablosuz monitörler, hatta eğitim tahtaları, akıllı cihazlardaki görüntünün yansıtılabilmesi için ideal ortamlar oluyor. Dijital içeriklerin, telefon ve tabletler üzerinden takip edilebilmesi noktasında görev alabilen ekranlar, bu cihazların ekran saatlerinin de görüntülenebilmesini sağlıyor. Kullanıcıların dijital içerik takibine ara verdikleri anlarda otomatik olarak telefon veya tablet ekranında çıkan saatler, gerçek zamanlı olarak kablosuz olarak bağlandıkları görüntü birimlerine de yansıyor.

Giyilebilir Teknoloji Ürünlerinde Ekran Saati

Çocuk, genç ya da ileri yaştaki teknoloji meraklılarının hayatına dâhil olan giyilebilir teknoloji ürünleri, gelişen teknolojiyi en iyi biçimde temsil eden çözümler içerisinde yer alıyor. Boyutlarından beklenmeyecek kadar güçlü donanım bileşenlerine sahip olan akıllı bileklikler ve akıllı saatler, kullanıcıların sağlık verilerini takip edebilmelerini mümkün kılıyor. Bileğe takıldıktan sonra tercih edilen çözüme göre kan içindeki karbondioksit miktarından uyku sürecinin nasıl geçirildiğine dair verilere kadar sayısız bilgiyi kullanıcılarıyla paylaşan giyilebilir teknoloji ürünleri, sağlık verileri haricinde de pek çok işlevi beraberinde getiriyor. Bluetooth ve Wi-Fi destekli ürünler, cep telefonuna erişimin mümkün olmadığı anlarda gelen aramalara yanıt verilebilmesine imkân tanırken daha kapsamlı iletişim odaklı çözümler ise elektronik SIM’lerle, telefondan bağımsız şekilde sesli aramalar ve SMS gönderimleri gerçekleştirilebilmesine olanak veriyor. Kendilerine özgü işletim sistemleri ve başarılı arayüzleriyle bu tür aygıtlara yabancı olan kullanıcıların bile birkaç dakika içerisinde adapte olabildikleri giyilebilir teknoloji ürünleri, yerleşik depolama alanlarıyla multimedya içeriklerini depolayabiliyor. Kablosuz kulaklıklar aracılığıyla teknoloji meraklılarının diledikleri her an, favori müzik parçalarını dinleyebilmelerine fırsat tanıyan modeller geometrik yapı, fiziksel genişlik, çözünürlük ve benzeri yönlerden farklılık arz eden ancak saat verisi sunabilen ekranlarıyla yönetilip takip edilebiliyor.

Giyilebilir teknoloji ürünlerindeki ekran saatleri de akıllı cep telefonları ve tabletlerdekine benzer şekilde tasarlanıyor. Ancak ürünlerin, kol saati formunda üretilmesi nedeniyle saat konsepti genel itibarıyla analog saat formunda oluyor. Akıllı saat ve akıllı bileklik üreticilerinin kendilerinin belirledikleri tasarımlar çerçevesinde şekillenen ekran saatleri, yine “tema” mantığıyla kolayca değiştirilebiliyor. Kullanıcıların tarzlarına ve saat kullanım alışkanlıklarına göre analog ya da dijital saat tasarımları arasından dilediklerini seçmeleri mümkün kılınırken akıllı saatlerde yer alan uygulama marketleri aracılığıyla ücretli ve ücretsiz saat temaları, ilgili cihazlara saniyeler içerisinde indirilip yüklenebiliyor. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin teknik açıdan en bıçak sırtı olduğu nokta, batarya kapasiteleri ve batarya dayanma süreleri olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle akıllı saat ve akıllı bileklik modellerindeki ekran saatleri, özellikle ayarlanmadıkça sürekli açık durmuyor ve bu sayede ekranın bataryadan alacağı güç korunmuş oluyor.

Fakat aynen akıllı cep telefonu ve tablet modellerinde olduğu gibi dünyaca ünlü teknoloji markalarının özel ekran teknolojileri, ekran saatlerinin giyilebilir teknoloji ürünlerinde daima görünür kalmasını sağlayabiliyor. İlgili ekranlar, yapıları ve çalışma mantıkları itibarıyla ekranda siyah renk olarak görünecek kısımlardaki LED aydınlatmalarını tamamen kapatıyor ve yalnızca siyahtan daha açık renklerin LED aydınlatmalarını etkinleştiriyor. Böylece ekranda, sadece gerekli olan kısımlar aydınlatıldığı için harcanan enerji, geleneksel ekranlı giyilebilir teknoloji ürünlerine kıyasla daha az oluyor. Bunun neticesinde giyilebilir teknoloji ürünlerinin batarya doluluk oranları, ekran saati sürekli etkin olsa bile tatmin edici süreler boyunca azalmıyor. Bununla birlikte bazı teknoloji öncüleri, geliştirdikleri akıllı saat ve bilekliklerin ekranlarını, kullanıcıların bilek hareketlerine göre etkinleştirip devre dışı bırakabiliyor. İnsanların kol saatine bakma hareketinden esinlenerek geliştirilen bu yöntem, giyilebilir teknoloji ürünlerindeki algılayıcılar aracılığıyla çalışabiliyor. Kullanıcılar, gerçekten de saate bakar gibi bileklerini kendilerine doğru yükselttikleri zaman ekran etkinleşiyor ve ekran saati ortaya çıkarak teknoloji meraklılarının zamanı öğrenebilmelerini sağlıyor.

Hem giyilebilir teknoloji ürünleri geliştiren markalar hem de bu ürünler için yazılım geliştiren profesyoneller, akıllı telefon ve tablet modellerinde olduğu gibi ekran saatleri için çeşitli alternatifler sunabiliyor. Yapısal bakımdan değişiklik gösterebilen ekran saatleri, yalnızca saat verilerini göstermekle kalmıyor, seçilen tema ve ekran saati formu doğrultusunda tarih, gün içinde atılan adım sayısı, metre ve kilometre cinsinden alınan mesafe, yakılan kalori, kalp atış hızı gibi pek çok bilgiyi gösterebiliyor.

Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlarda Ekran Saati

1980’li yıllarda genellikle iş yerlerinde kullanılan ve 1990’lı yılların başlarından itibaren kullanıcıların da evlerini ziyaret etmeye başlayan masaüstü bilgisayarlar, aradan geçen yılların ardından gerek yapısal gerekse işlevsel bakımdan sayısız farklılık içeriyor. Bu farklılığın oluşmasının temel nedenleri arasında ise donanım alanındaki gelişmeler ve zaman içerisinde yalnızca bilgisayar uzmanlarının anlayabileceği kod temelli işletim sistemlerinin yerini, sade ve kolay anlaşılır arayüzlü işletim sistemlerinin alması bulunuyor. Teknoloji dünyasındaki hemen her yenilik, farklı alanlarda faaliyet gösteren markalar için ilham kaynağı olabiliyor. Özellikle akıllı telefon ve tablet işletim sistemlerinin, teknoloji meraklılarını cezbederken onlara konforlu bir kullanım deneyimi sağlayan arayüzleri, önceki versiyonlarında herkese hitap etmeyen arayüzlere sahip bilgisayar işletim sistemlerine farklı bir kapı açıyor. Buna, teknolojinin getirdiği imkânlarla ortaya çıkan güvenlik çözümleri de eklenince masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan işletim sistemlerinin ekran saatleri kullanmaları da kaçınılmaz hâle geliyor.

Önceleri ekran koruyucu olarak adlandırılan küçük grafik tabanlı yazılımlar aracılığıyla izinsiz bilgisayar kullanımlarının önüne geçerken ekranda ilgi çekici görüntüler yaratan işletim sistemleri, yeni nesil mobil işletim sistemlerinden aldığı ilhamla kendilerine özgü kilit ekranları sunmaya başlıyor. Parola, PIN, parmak izi okuyucu, desen, görsel tanımlama gibi mekanizmalarla, izinsiz veri girişlerine kapatılan işletim sistemlerinin güvenlik arayüzleri devreye girmeden önce bir çeşit ekran koruyucu formundaki kilit ekranları etkin şekilde çalışıyor. Teknoloji tutkunlarının gereksinimleri doğrultusunda özelleştirebildikleri ve elektronik posta bildirimleri, kablosuz ağ durumu, şayet çalışıyorsa medya oynatıcısı ve oynatıcıda yürütülen eser gibi birçok unsur, masaüstü ve dizüstü bilgisayar kilit ekranlarında kendine yer buluyor. Bunların yanı sıra dijital saat formatında ekran saati gün, ay ve yıl formatında tarih, hava durumu gibi veriler de ilgili arayüzlerde bulunabiliyor. Böylece bilgisayar sahipleri, bilgisayarlarını kullanmadıkları anlarda gerekli şekilde kilit ekranını devreye alabiliyor ve saat başta olmak üzere diğer unsurların görünür olmasını sağlayabiliyor. Özellikle çok sayıda çalışanın bulunduğu ofislerde ve kafe gibi ortamlarda değerlendirilebilen işletim sistemi kilit ekranı, izinsiz kullanıcı girişlerini engellerken saat gibi herkesin yararlanabileceği fonksiyonları da beraberinde getirerek fayda sağlayabiliyor.

Kullanım yönünden rahatlıkla özelleştirilebilen masaüstü ve dizüstü bilgisayar işletim sistemleri, kozmetik yönden de büyük oranda farklılaştırılabiliyor. Kilit ekranının arka planını birkaç adımda değiştirebilen teknoloji meraklıları, yine kilit ekranındaki bileşenleri de çeşitli eklentilerle kişiselleştirebiliyor. Bunda, işletim sistemi üreticilerinin aynı zamanda yazılım dünyasının dev isimleri arasında yer almasının etkisi büyük oluyor. Zira farklı alanlar için yazılım hazırlayan profesyoneller, diledikleri takdirde kullandıkları işletim sistemlerinde de değerlendirebilecekleri araçlar hazırlayabiliyor. Böylesi araçların içerisinde ekran saatleri de bulunuyor. Dünyanın farklı ülkelerindeki yazılım geliştiricileri tarafından üretilen ve işletim sistemlerinin kilit ekranlarıyla uyumlu yapıdaki ekran saatleri, işletim sistemlerinin varsayılan çözümlerinden kozmetik açıdan farklı olabiliyor. Geliştiricilerin bazıları, renk, boyut ve benzeri değişkenler çerçevesinde şekillendirdikleri araçlarla dijital saatler sunabilirken kimi geliştiriciler ise âdeta bir kol saati ya da duvar saati gibi görünen araçlara imza atabiliyor. Bunların yanı sıra mobil işletim sistemlerindeki ana ekran saatlerinden ilham alan geliştiriciler, görsel bakımdan oldukça hoş görünen araçlara hayat verebiliyor.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen işletim sistemlerine, haricî ekran saatlerini yüklemek ise teknoloji tutkunlarının yalnızca birkaç saniyesini alıyor. İşletim sistemlerine özel uygulama mağazalarında bulunan ekran saati çeşitleri, ücretli ya da ücretsiz olabiliyor. İlgili araçların hesaba eklenmesinin hemen ardından yüklenebilen ekran saatleri, herhangi bir uyumsuzluk sorunu çıkarmadan kullanılabiliyor. Ayrıca bu araçları geliştiren yazılım geliştiriciler, sundukları ürünlere zaman zaman güncellemelere çıkararak ekran saatlerine yeni özellikler getirebiliyor.

Eğer siz de gündelik yaşantınızda ya da profesyonel iş hayatınızda ekran saatlerinden en iyi şekilde yararlanmayı istiyor, mobil cihazlarınızla ve bilgisayarlarınızla uyumlu ekran saatleri edinmeyi planlıyorsanız, Türkiye ve dünyanın önde gelen isimlerinin imzasını ürünleri inceleyebilir, dilediğiniz modeli, Trendyol’a özel avantajlı fiyatlarla hemen satın alabilirsiniz.