placeholder
"

Elma Yağı

" araması için 3584 sonuç listeleniyor
BD GURME Tatlı Elma Yağı 20 Ml
BD GURMETatlı Elma Yağı 20 Ml
24,99 TL
Sepete Git
Faida Adaçayı (elma) Yağı 10 Ml
FaidaAdaçayı (elma) Yağı 10 Ml
(1)
65,01 TL
Sepete Git

Elma Yağı

Elma Yağı

Dünyada en çok tüketilen meyvelerden biri olan elma, zengin oranda antioksidan, vitamin, mineral ve lif içeriyor ve ülkemizde de bolca yetiştiriliyor. Elmanın faydaları saymakla bitmiyor; kalp ve beyin sağlığından göz ve diş sağlığına kadar vücudun neredeyse tüm işlevlerini güçlendirirken, hipertansiyondan diyabete, anemiden Parkinson hastalığına, cilt yaşlanmasından hafıza sorunlarına kadar pek çok rahatsızlığa karşı adeta kalkan görevi görüyor. Elma, meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra, elma yağı formunda da kullanılıyor. Tatlı elma yağı ve acı elma yağı olmak üzere iki ayrı tipte bulunan elma yağının sağlığa yararlı etkileri saymakla bitmiyor. Acı elma yağı, elma adaçayı yağı olarak da biliniyor.

Tatlı Elma Yağı Faydaları

Yeşili andıran sarımtırak bir renge sahip tatlı elma yağı, kırmızı elmanın kendisinden soğuk sıkım yöntemiyle elde ediliyor. En bilinen faydaları arasında sindirimi düzenlemesi, gaz problemlerini gidermesi, metabolizmayı hızlandırması, cildi onarması, sivilce ve akneleri iyileştirmesi, saçları doğal bir şekilde beslemesi, yaşlanmaya neden olan etkileri azaltması sayılabilir, fakat şifalı özellikleri bunlarla bitmiyor. Elma yağı kullanımı ile elde edilen diğer faydalar şöyle sıralanabilir:

 • Solunum sistemini güçlendirir. Astım, KOAH, amfizem gibi kronik solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Tansiyonu düzenler. İçerisindeki potasyum sayesinde vücuttaki elektrolit ve sıvı dengesini düzenleyerek kan basıncını düşürür.
 • Böbrek fonksiyonlarını güçlendirir. Diüretik özelliğiyle böbreklerin onarımına yardımcı olur ve böbrek taşı birikme ihtimalini azaltır.
 • İdrar yolu iltihabını iyileştirir. İdrar pH seviyesini alkali hale getirerek bakteriyel üremeyi önlüyor. Böylece idrar yolu enfeksiyonları ile başa çıkmayı kolaylaştırır.
 • Kabızlığı önler. Lif içeriği ile kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Sorbital adında doğal şeker bazlı müshil içerdiği için kabızlık tedavisinde kullanılabilir.
 • Zihinsel işlevleri destekler. İçerdiği antioksidanlar ve polifenoller sayesinde, özellikle ileri yaşlarda görülen beyinsel işlev kayıplarını hafifletir. Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklarda bir noktaya kadar iyileşme sağlar.
 • Menopoz semptomlarını azaltır. Östrojen hormonuna benzer bitki bazlı fitoöstrojenler içerdiği için, östrojen üretiminin düştüğü menopoz döneminde semptomların hafifletilmesine yardımcı olur.

Farklı markaların soğuk sıkım tatlı elma yağı ürünlerini Trendyol'da uygun fiyat avantajıyla bulabilir, bu doğal şifa yöntemini hemen deneyebilirsiniz.

Acı Elma Yağı Nedir?

Halk arasında adaçayı yağı olarak da bilinen acı elma yağı, adaçayı bitkisinin yapraklarının su buharı distilasyonu ile elde ediliyor. Bu yağa, elde edildiği adaçayı türünün dallarında minyatür elmayı andıran, koyu yeşil renkli mazılar bulunduğu için elma yağı da deniliyor. Adaçayı bitkisi ülkemizde özellikle Muğla ve Fethiye bölgesinde yaygın olarak bulunabiliyor. Sağlık ve kozmetik alanında yalnızca haricen kullanılan bu şifalı yağ, cilt ve mide rahatsızlıklarına iyi geliyor. Acı elma yağı kullananlar sivilce, cilt yağlanması gibi problemlerine, saç sorunlarına, hazımsızlık ve gaz gibi mide rahatsızlıklarına şifa bulabiliyor. "Acı elma yağı ne işe yarar?" diye daha detaylı bakılacak olursa, faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Antibakteriyeldir. Vücuttaki mikrop ve bakterileri öldürür, iltihaplanmaları giderir.
 • Kırışıklıkları azaltır. Hücre yenileyici özelliğiyle cilt yaşlanmasını geciktirir, gözenekleri sıkılaştırarak daha canlı, parlak ve sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Sivilceleri giderir. Yağlı ciltlerde yağlanmayı dengelediği için sivilcelerin oluşumunu önler, var olan sivilce sorununu iyileştirir.
 • Yaraları iyileştirir. Ciltte oluşan yara ve kesikler için doğal merhem işlevi görür, daha çabuk iyileşmelerini sağlar.
 • Saç sağlığını korur. Saç derisini güçlendirerek saç dökülmelerini önler, mantarları iyileştirir. Saçları enfeksiyon ve bakterilerden uzak tutar. Yumuşaklık verir, kolay taranmasını sağlar. Elektriklenmeyi önler.
 • Ciltteki çatlakları iyileştirir. Ciltte hamilelik veya başka sebeplerden oluşan çatlak izlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Mide dostudur. Hazımsızlığı, şişkinliği, mide yanmasını, mide ve karın ağrısını rahatlatır. Kronik mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Regl ağrılarını giderir. Regl düzensizliğini ve sancılarını gidermede etkilidir. Regl döneminde ortaya çıkan gergin hali yatıştırır. Menopoz döneminin çarpıntı, sıcak basması, gece terlemeleri gibi olumsuz etkilerini de azaltır.
 • Doğal yatıştırıcıdır. Kokusu sinirleri yatıştırır. Bu özelliğiyle aromaterapi alanında sıkça kullanılmaktadır. Ayrcıa zihinsel işlevleri güçlendirir, dikkat dağınıklığını azaltır.
 • Ağız sağlığı dostudur. Diş ağrılarına, ağız içinde oluşan iltihap ve enfeksiyonlara iyi gelir.
 • Solunum yollarını güçlendirir. Özellikle bronşit ve astım hastalıklarında etkili olduğu bilinmektedir. Nezle ve gribe de iyi gelir.

Acı elma yağının faydaları ile tanışmak için Trendyol'un uygun fiyatlı ürün seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Gazlı Bebeklere Doğal Rahatlatıcı

Bebeklerde gaz problemi sıkça görülüyor. Beslenme sırasında hava yutan bebeğin mide ve bağırsakları geriliyor ve bu da canını acıtan spazmlara, huzursuzluğa ve uykusuzluğa neden oluyor. Gaz sancısı için etkili bir ilaç çözümü bulunmuyor. Gaz giderici olarak verilen çaylar da, tokluk sağladığı için tüketilen süt miktarını azaltıyor. Elma adaçayı yağı, yani acı elma yağı kullanımı, bebeği rahatlatmanın en iyi yollarından biri olarak biliniyor. Doğal bir gaz giderici olan bu yağı, önce çocuk doktorunuza danışarak, 2 yaşın üzerindeki bebeğinizin gaz spazmlarını dindirmek için kullanabilirsiniz. Yoğun bir yağ olduğu için, suya 1-2 damla damlatarak bebeğinizin karnına ve ayaklarına masaj yapabilirsiniz. Günde en fazla 2-3 kez kullanmanız yeterli olacaktır. 2 yaşından büyük bebeklerde suyla ya da diğer sabit yağlarla seyrelterek cilt yaralarını iyileştirmekte de kullanabilirsiniz.

Daha Canlı, Parlak bir Cilt

Hem tatlı hem acı elma yağının cilt için sayısız faydası bulunuyor. Elma yağı kullanımı cildin kolajen üretimini ve aktivasyonunu destekliyor. Cildi besleyerek kuruluğun yol açtığı çatlakları gidermeye yardımcı oluyor. Ciltteki yağ oranını dengeleyerek sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelliyor. Cildi toksinlerden arındırıyor. Böylece cilt daha parlak ve canlı oluyor. Gözenekleri sıkılaştırıyor, kırışıklık oluşumunu yavaşlatıyor. Yaşlanma etkilerine karşı doğal bir bariyer işlevi görerek, cildin daha uzun süre genç ve diri kalmasını sağlıyor. Elma yağı kullanımı faydalarını cildinizde tam olarak görebilmek için, Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi başka sabit yağlarla ya da suyun içerisine 2-3 damla karıştırıp incelterek, bir pamuk yardımıyla kullanabilirsiniz. Elma yağı kullananlar, hafif ve tatlı aromasından dolayı bu yağı parfümlere, krem, nemlendirici, losyon gibi bakım ürünlerine de ilave ediyorlar. Böylece pürüzsüz ve yumuşak bir cilde kavuşuyorlar.

Bakımlı ve Güçlü Saçlar

Elma çekirdeği yağı faydaları ve kullanımı saç bakımında da etkili sonuçlar veriyor. Saç uçlarını güçlendirerek saç kaybını önlüyor. Anti-fungal özelliğiyle saç derisindeki mantar oluşumlarını iyileştiriyor. Kepeklenme ve pul pul dökülme sorununa iyi geliyor. Boyalı ve yıpranmış saçları eski nemine ve gücüne kavuşturmaya destek oluyor. Yağ dengeleyici olduğu için saçlarda aşırı yağlanmanın önüne geçiyor. Elektriklenmeyi önlediği için, zor şekil alan saçlarda da kolaylık sağlıyor. Saçlardan enfeksiyonu ve bakterileri uzak tutuyor. Elma yağının saçları güçlendirici ve parlatıcı etkisinden doğru şekilde faydalanmak için saçlarınıza damlatıp friksiyon yapabilir ya da saç bakım ürünlerinizin içine birkaç damla ekleyerek kullanabilirsiniz. Sizi sorunsuz, güzel saçlara kavuşturacak elma yağı ürünlerini Trendyol'dan uygun fiyat avantajıyla satın alabilirsiniz.

Kalp ve Beyin Sağlığına Destek

Elma yağında bulunan pektin, kan basıncını düşürüyor ve kolesterolün dolaşımdan atılmasına yardımcı oluyor. Düzenli kullanıldığında kolesterol seviyesinde iyileşme görülüyor. Bu sayede, kan damarlarını kaplayan ve kalp krizine neden olan yağ birikmesi riskinin, kalp ve damar tıkanıklıklarının önüne geçilebiliyor. Elma yağı, beyin sağlığını da etkili bir şekilde destekliyor. Konsantrasyon, problem çözme, hafıza işlevlerini güçlendiriyor, odaklanmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca yüksek lif ve antioksidan içeriğiyle Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklardan korunmaya, yaşlanmanın beyindeki etkileriyle mücadele ederek mevcut hastalıkların iyileşmesine yardımcı oluyor.

Kansere Karşı Koruyucu

Elma adaçayı yağı ve tatlı elma yağının faydaları arasında kanser karşı koruyucu etkisi öne çıkıyor. Bu yağlar, içeriğindeki antioksidanlar, pektin, fenolik asit ve vitaminler sayesinde, kanserin başlıca sebebi olan serbest radikallere ve diğer reaktif oksijen türlerine karşı savaşıyor. Hücre hasarlarının onarılmasına yardımcı oluyor. Fenolik asitin bağışıklığı güçlendirdiği de biliniyor. Elma yağı prebiyotik özelliğe de sahip olduğu için, kanserojen maddeleri etkisiz hale getiriyor. Elma yağları, vücut sağlığınızı kansere ve daha pek çok rahatsızlığa karşı desteklemek, bağışıklığınızı güçlendirmek ve hayatınıza zindelik katmak için Trendyol'da en uygun fiyatlarla sizi bekliyor.

Sağlıklı Sindirim İçin Doğal Prebiyotik

Prebiyotik, vücuttaki faydalı bakterilerin besini olarak tanımlanıyor. Elma yağlarında probiyotik gibi davranan bir tür lif olan pektin bulunuyor. Bu madde bağırsak hareketlerini düzenliyor, sindirim sistemindeki hastalıkları azaltan yararlı bakteri aktivitesini uyarıyor. Zararlı bakterilere ve toksinlere karşı savaşıyor. Kabızlığı önlüyor, kolon kanseri riskinin azalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca vücutta kalsiyum, magnezyum gibi minerallerin emilimini ve kullanım etkinliğini artırıyor. Bağışıklık sistemini, kemik yoğunluğunu, kilo alımını düzenliyor.

Hamilelik Çatlaklarına Karşı Etkili

Hamilelik döneminde, bebekle birlikte büyüyen bölgenin gerilmesi sebebiyle, çatlak oluşumu oldukça sık görülüyor. Tatlı elma yağının ciltteki çatlaklara iyi geldiği biliniyor. Nemlendirici ve kırışık açıcı özelliğiyle var olan çatlaklarınızın görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Çatlakların sebep olduğu kaşıntı problemini de rahatlatıyor. Su, Hindistan cevizi yağı veya badem yağıyla seyrelterek kullanabileceğiniz tatlı elma yağını günde iki kez cildinize masaj yaparak yedirebilir, böylece çatlak oluşumunu en az düzeye indirebilirsiniz. Acı elma adaçayı yağını, rahim kasılmalarını aktive edip beklenmeyen kasılmalara sebep olabileceği için, hamilelerin kullanması tavsiye edilmiyor. Bebeğinizi beklerken cildiniz en iyi şekilde korumanıza yardımcı olacak elma yağı ürünlerini Trendyol'un uygun fiyatlarıyla satın alabilirsiniz.

Elma Yağıyla Daha Sağlıklı Ağız ve Dişler

Elma yağları, ağızda meydana gelen kötü kokuları önlerken, daha beyaz dişlere sahip olmayı da kolaylaştırıyor. İçeriğinde bulunan malik asit, ağızdaki iyi huylu bakterileri çoğaltarak ağız sağlığının korunmasına katkıda bulunuyor. Ağızdaki zararlı bakterileri yok etmek ve diş lekelerini çıkarmakta doğal yöntem olarak tercih ediliyor. Bir bardak suyun içerisine 2-3 damla acı elma yağı damlatarak dişlerinizi fırçalamadan önce gargara yapabilir, ağız sağlığınızı ve dişlerinizi kötü kokulardan ve lekelerden koruyabilirsiniz. Elma çekirdeği yağı, antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için ağız içi iltihaplanmalarına ve diş eti enfeksiyonlarına karşı da etkili bir şekilde savaşıyor.

Güçlü Bir Solunum Sistemi

Elma yağı, özellikle kış aylarında görülen bronşit, nezle, grip gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı oluyor. Antibakteriyel özelliğiyle, öksürüğe sebep olan boğaz akıntılarının sorumlusu virüs, bakteri ve toksinleri etkisiz hale getiriyor. Böylece akciğerlere daha fazla oksijen gitmesini kolaylaştırıyor. Bağışıklığı güçlendirdiği için kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlığı vakalarına karşı koruyucu görevi görüyor. Ayrıca, astım, KOAH, amfizem gibi kronik solunum yolu rahatsızlıklarında tedaviye doğal destek olarak kullanılıyor. Kış aylarına elma yağının faydalarıyla hazırlanmak isterseniz, Trendyol'daki ürün seçeneklerini inceleyebilir, doğal şifadan hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Düzgün Böbrek Fonksiyonları İçin Elma Yağı

Tatlı elma yağının sahip olduğu diüretik özellikler, böbreklerin onarımını kolaylaştırıyor. Böylece böbrek taşı birikme olasılığını azaltıyor. Bu şifalı yağ ayrıca, idrardaki pH'ı alkali hale getirdiği için bakteriyel üremenin önüne geçiyor, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine destek oluyor. Böbrek taşlarının parçalanıp daha kolay bir şekilde düşmesini sağlıyor. İdrar yolu enfeksiyonları da böbrek taşı oluşumu için risk oluşturuyor. Tatlı elma yağı antibakteriyel özelliğiyle bu tip enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu için, böbrek taşı oluşma riskini doğal olarak düşürüyor.

Aromaterapiye Doğal Destek

Doğal bir yatıştırıcı olan acı elma yağı, hoş aroması ve kokusuyla aromaterapi, yoga ve meditasyon uygulamalarında destekleyici olarak kullanılıyor. Zihinsel işlevleri güçlendirip odaklanmaya yardımcı oluyor. Uykusuzluk, depresyon, stres, anksiyete gibi problemlerde rahatlatıcı görevi görüyor. Sakinleştirici özelliğine nemlendirici ve yumuşatıcı etkisi de eklenince, masaj uzmanları tarafından da sıkça tercih ediliyor. Profesyonel kullanım için acı elma yağı satın almak isterseniz, Trendyol'un uygun fiyatlı zengin ürün çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

UV Işınlarına Karşı Kalkan

Güneşten süzülen UV ışınlarının cilt yaşlanmasına ve kırışıklıklara sebep olduğu herkes tarafından biliniyor. Tatlı elma yağı, içeriğindeki E vitamini sayesinde, cildin UV ışınlarından hasar görmesini engelliyor. Cilt üzerindeki sayısız olumlu etkisiyle adeta doğal bir koruyucu bariyer işlevi görerek cildin yeteri derecede nemli kalmasına da yardımcı oluyor, yaşlanma etkilerini geciktiriyor. Yaz aylarında güneşe çıkmadan önce su, Hindistan cevizi ya da badem yağıyla seyrelttiğiniz iki üç damla tatlı badem yağını cildinize yedirebilir, güneşin zararlı etkilerine karşı doğal bir kalkan oluşturabilirsiniz.

Tatlı Elma Yağı Nasıl Kullanılır?

Tatlı elma yağı harici olarak pamuk yardımıyla cilde sürülerek kullanılabiliyor. Saç derisine direkt olarak ya da saç bakım ürünlerine damlatılarak saçlara masaj yapılabiliyor. Böylece kepeksiz, ideal yağ dengesine sahip, daha parlak ve canlı saçlara kavuşmak kolaylaşıyor. Bu yağı dilerseniz hazırladığınız saç maskesi karışımlarına da ekleyebilir, maskenizin faydalı etkisini artırabilirsiniz. Gaz ve sindirim sorunlarını gidermek için karnınıza masaj yapabilirsiniz. Dairesel hareketlerle yapacağınız bu masaj, spazm sancılarını gidermeye yardımcı olacaktır.

Tatlı elma yağını bir fincan suyun içine 2-3 damla katıp seyrelterek dahili olarak da kullanabilirsiniz, fakat aşırı miktarda kullanmamaya dikkat etmelisiniz, aksi halde hassas ve alerjik ciltlerde nadiren tahriş ve kızarıklık görülebilir.

Acı Elma Yağını Kimler, Ne Kadar Kullanmalı?

Acı elma adaçayı yağı haricen kullanıldığında mutlaka suyla seyreltilmesi gerekiyor. İdeal olarak günlük 0,1 ila 0,3 gram arası, yani yarım çay kaşığından biraz daha az kullanılması öneriliyor. Bu miktar fincan başına 2-3 damlaya denk geliyor. Miktarı doğru şekilde ayarlamanıza yardımcı olacak yağ damlatıcı pompalar eczanelerde bulunabiliyor. Acı elma çayının yalnızca haricen tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Bu yağ, kan şekerini düşürebildiği için diyabet hastalarına önerilmiyor. Kan basıncını yükseltici özelliğe sahip olduğu için tansiyon hastalarına da tavsiye edilmiyor. Sinir sistemini etkilediği için epilepsi hastaları için sakıncalı bulunuyor. Güçlü bir kokuya ve aromaya saihp olduğundan dolayı migren hastalarını olumsuz etkileyebiliyor. Hamilelerin rahim kaslarını aktive edip beklenmeyen kasılmalara sebep olabileceği için hamilelik döneminde, ayrıca emzirme döneminde de kullanılması kesinlikle önerilmiyor.

Siz de doğanın hediyesi elma yağlarının sağlığa faydalı etkilerini hayatınıza katmak isterseniz, Trendyol'un zengin seçenekleri arasından kendinize uygun olan ürünü avantajlı elma yağı fiyatı ile bulabilir, bu şifalı yağlarla hayat ve sağlık kalitenizi artırabilirsiniz.