placeholder
"

Fon Kağıdı

" araması için 1290 sonuç listeleniyor

Fon Kağıdı

Fon Kağıdı

Kağıt, icadıyla dünyayı değiştiren bir maddedir. Kağıttan önce insanlar çeşitli nesneleri bu amaçla kullanmış ancak asıl atılımını kağıdın icadıyla gerçekleştirmiştir. Ağaç başta olmak üzere birçok farklı bitki türünden üretilen selüloz liflerinin tekrar tekrar işlemden geçmesiyle elde edilen ince ve yayvan malzemeye kağıt denir. Yüzyıllar boyunca oldukça büyük zahmetlere katlanılarak üretilse de günümüzde artık makinelerle kolayca üretimi yapılmaktadır. Kağıtlar günlük hayatta birçok amaç için kullanılsa da asıl amaç bunların üzerine bir şeyler yazılması ya da basılmasıdır. Fotokopi kağıtları, gazete kağıtları, kitap kağıtları, defter kağıtları, teksir kağıtları, saman kağıtları ve benzeri diğer kağıt türleri bu amaca uygun olarak üretilir. Kağıttan yapıca daha kalın tabakalı, daha dayanıklı ve sert selüloz bazlı ürüne ise karton adı verilir. Kartonun da kağıt gibi bir sürü çeşidi bulunur. Ayrıca birçok alanda kullanılır. Fon kartonu ya da daha çok kullanılan adıyla fon kağıdı ise gazete, defter, kitap ve fotokopi kağıtlarından daha kalın kartondan ise daha incedir. Fon kağıdı yine kağıttan daha dayanıklı ve sert kartona göre ise daha yumuşak yapıdadır. Fon kağıdı kolay kesilebilen, zorlanmadan şekil alabilen bir maddedir. Fotokopi kağıtları da benzer özelliklere sahip olsa da daha dayanıksızdır. Karton dayanıklı bir madde olsa da fon kağıdı kadar esnek değildir. Dolayısıyla fon kağıdı şekil vermek için en ideal kağıt türüdür. İşte gündelik yaşamda fon kağıdı bu özellikleri nedeniyle tercih ediliyor. Tabii fon kağıdının kullanım alanı bunlarla sınırlı değil.

Fon Kağıdının Kullanım Alanları

Fon kağıdı okul öncesi eğitim için hayati bir materyal. Eğer ana okuluna giden çocuğunuz varsa öğretmenin verdiği alınacaklar listesinde mutlaka fon kağıdı da yer alır. İlkokul 1. sınıfa giden çocuklarda da durum benzerdir. Öğretmenlerin verdiği bu listede 10 farklı renkli fon kağıdı alınması istenir. Kırtasiyelerde ve marketlerde bunlardan bazılarını bulup bazılarını bulamamak her zaman can sıkıcı olur. Bunun yanında bir de simli fon kağıdı isteyen öğretmenler vardır. Simsiz ya da simli renkli fon kağıtları çocukların öğrenim süreçleri için oldukça faydalı olur. Çocuğunuzun renkleri tanıması ve iyice benimsemesinde bu kağıtlarla uğraşması, daha terimsel bir ifadeyle etkinlik yapması ciddi anlamda yarar sağlar. Öğretmenler bu kağıtları kullanarak çocuklara birçok etkinlik yaptırır. Bu etkinlikleri yaparken fon kağıtlarını keser, biçer ve yapıştırırlar. Yani hem makas kullanmayı, hem yapıştırıcı ile bir yüzeye bir şey yapıştırmayı, hem de elleriyle bir nesneye şekil vermeyi öğrenmiş olurlar. Öğretmenler hemen her öğrenciye aynı hedefi verse de genelde farklı sonuçlarla karşılaşırlar. Mesela öğrencilerden renkli fon kağıtları ile beyaz fon kağıdı üzerine bir araba yapmaları istendiğinde hepsi başka başka şeyler ortaya koyabiliyor. İşte bu noktada yaratıcılık devreye girmiş oluyor. Yani fon kağıdı kullanmak çocukların yaratıcı düşünme kabiliyetlerine ciddi katkılarda bulunuyor. Bu amaçla öğretmenler tarafından mutlaka tercih ediliyor. Bunların yanında bir de fosforlu fon kağıdı vardır. Parlak renkleriyle çocukların dikkatini çeker. Özellikle dikkat eksikliği yaşayan çocuklar için oldukça faydalıdır. Fosforlu fon kağıdı çeşitleri kampanyalı fiyatlarıyla Trendyol'dan satın alınabilir.

Fon Kağıdıyla Yapılabilecek Etkinlikler

Fon kağıdı çocukların gelişiminde önemli bir rol oynar. Okulda ve evde fon kağıdı kullanarak birçok etkinlik yapılabilir. Bu etkinliklerdeki amaç çocukların hem nesneleri tanıması, hem renkleri öğrenmesi hem de hayal güçlerini kullanmalarının sağlanmasıdır. Fon kağıdıyla ne gibi etkinliklerin yapılabileceği ise başlı başına bir konudur. Gelişim çağında henüz okula gitmeyen çocuklarınız için ya da okula giden ama okuldan artakalan zamanını verimli değerlendirmek istediğiniz çocuklarınız için fon kartonuyla yapılabilecek çok sayıda etkinlik vardır. Bunlardan en basiti uçak yapımıdır. Fon kağıdından uçak yapımı oldukça kolaydır. Öncelikle istediğiniz renkte ve tercihen A4 büyüklüğünde bir fon kağıdını alın. Elinizle boydan katlayın. Sonra açıp kağıdın üst taraflarını kıvırarak ortadaki katlama yerini uçağın sivri ucunu yapmak için katlayın. Katladığınız köşelerin üzerini sıkıca bastırın. Böylece kolay kolay şekli bozulmayacaktır. Sonra içe doğru bir kez katlayıp iki tarafını eşit olacak şekilde kanatlar için bu kez dışa doğru kıvırın. Uçağınız hazır. Fakat uçak yapmanın tek yolu bu değil. İnternet sitelerinden veya çocuklar için hazırlanmış etkinlik kitaplarından çok farklı şekillerde veya küçük ve büyük fon kağıdı kullanarak farklı boyutlarda uçaklar da yapabilirsiniz. Uçaklar her zaman için çocukların dikkatini çekmiştir. Çünkü yaşları itibarıyla uçan nesnelere ilgi duyarlar. Kendi uçağınızı yapınca da bunu büyük mutlulukla karşılayacaklardır. Uçağın yanı sıra günlük hayata dair başka eşyaları da yapabilirsiniz. Mesela kartondan bir ev yapıp çevresini de farklı renkte fon kağıtları ile dizayn edebilirsiniz. Çatısını kırmızı fon kağıdı ile yapabilirsiniz. Etrafındaki ağaçlar için yeşil fon kağıdı kullanabilirsiniz. Ağaçların kökü için kahverengi fon kağıdı kullanılabilir. Havuzlu bir evse mavi fon kağıdı ile havuzun yapılması mümkündür. Havuzun içinde minik ördekleriniz bulunsun istiyorsanız sarı fon kağıdı kullanabilirsiniz. Siyah fon kağıdı ya da gri fon kağıdı kullanarak eve giden yolu yapabilirsiniz. Pembe fon kağıtlarıyla da evinizin bahçesini süsleyebilirsiniz. Turuncu fon kağıdı ile ağaçlarınızı portakal ağacına, açık yeşil fon kağıdı ile armut ağacına, kahverengi fon kağıdıyla kestane ağacına dönüştürebilirsiniz. Örnekleri çoğaltmak tamamen sizin ve çocuğunuzun hayal gücüne kalmış.

Emoji Yapmak İçin Bire Bir

Dijital dünya ilk başta gerçek yaşamdan kopuk, ara sıra içerisine dalıp sonra normale döndüğümüz bir alemdi. Şu anda ise dijital dünyayı gerçek dünyadan izole etmek neredeyse mümkün değil. Birçok yetişkin bilgisayarla ve telefonla ancak yetişkin olduktan sonra tanışmıştı. Şimdiki çocuklar ise hayata akıllı telefonlarla, tabletlerle ve sınırsız internet ile merhaba diyorlar. Birçok ebeveyn çocuklarını telefon ve tabletlerden yeteri kadar uzak tutamamaktan şikayetçi. Elbette çocukları teknolojiden tamamen mahrum bırakmak imkansız. Zaten bu doğru da değil. Ancak teknolojiyi verimli bir şekilde kullanmalarını, ölçüyü kaçırmamalarını, gerçek dünyayla bağlarını tamamen koparmamalarını sağlamak da bizim elimizde. Çocuklar, özellikle erken çocukluk dönemlerinde, oyun oynamaktan başka bir şey düşünmezler. Her şeyi birer oyun olarak algılarlar. Günümüzde mobil oyunlardan kafalarını kaldıramamaları da bundan. Fakat onları belli bir saati aşmaları takdirinde durdurmanız gerekir. Birkaç saatliğine de olsa ekran başından uzak kalmalarını, gerçek nesnelerle oynamalarını, anne ve babalarıyla ya da arkadaş ve kardeşleriyle yani gerçek kişilerle diyalog kurmalarını sağlamak gerekiyor. Bunun yolu da gerçek hayatı dijital hayat kadar çekici kılabilmekten geçiyor. Bildiğiniz gibi sosyal medya yazışmalarında kullandığımız emojiler de hayatımızın bir parçası artık. Çocuklar da bu emojileri çok seviyor. Öyleyse bu emojileri birer oyun haline getirmek iyi bir fikir olabilir. Birkaç farklı renkli fon kağıdı kullanarak tüm emojileri yapabilirsiniz. Sarı fon kağıdı en çok kullanılan olacaktır. Öncelikle sarı renkli kartonları daire biçiminde kesin. Daha sonra kırtasiye ve tuhafiyelerden alacağınız ya da Trendyol'dan daha uygun fiyata toplu bir şekilde temin edebileceğiniz gözleri yapıştırabilirsiniz. Bu malzeme elinizde yoksa gözleri siyah fon kağıdı kullanarak da yapabilirsiniz. Emojiye yerleştirmek istediğiniz ifadeyi kalemle çizebilir ya da başka renkte fon kağıtlarından parçalar keserek yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu emojileri bir pano fon kağıdı üzerine yapıştırabilirsiniz. Dilerseniz dondurma çubuklarına monte ederek bunları birer oyuncak haline de getirebilirsiniz. Fon kağıdı kullanarak yaptığınız bu emojiler çocuklarınız için eğlence kaynağı olacaktır.

Evinizi Süslemenin Pratik Yolu: Fon Kağıtları

Fon kağıtlarının işlevi çocuk etkinlikleri ile sınırlı değildir. Fon kağıtları oldukça farklı alanlarda başka başka amaçlarla kullanılmaktadır. Mesela dekorasyon amaçlı kullanılan fon kağıtları vardır. Evinizi dekore etmenin az maliyetli ve pratik yolu fon duvar kağıdı kullanmaktan geçer. Fon duvar kağıtları ile odalarınızın duvarlarına şık bir görünüm kazandırabilirsiniz. Fon duvar kağıtlarının da birçok çeşidi vardır. Desenli fon kağıdı bunlardan biridir. Fon duvar kağıtlarının desenli olanları özellikle tercih edilir. Bu kağıtlar evinizin görüntüsünü daha çekici kılar. Bunun yanında istediğiniz zaman başka kağıtlar kullanarak çabucak odanızın görünümünü değiştirebilirsiniz. Yalnızca desenli olanları tercih edilmez, beyaz fon duvar kağıdı da çokça talep gören bir modeldir. Beyaz duvar kağıdını doğrudan kullanabileceğiniz gibi üzerinde kendi desenlerinizi de yaratabilirsiniz. Bazı ebeveynler, çocukları sürekli duvarlara resim çizdiği için beyaz fon duvar kağıtlarıyla duvarları kaplama eğilimindedir. Siz de bu yola başvurabilirsiniz. Böylece çocuklarınız duvar yerine beyaz kağıt yüzeylere resim çizebilir. Hem duvarlarınız zarar görmemiş olur hem de çocuğunuzun içindeki yaratıcı ruhu baskılamak zorunda kalmamış olursunuz. Tüm bu fon kağıdı ve fon duvar kağıdı çeşitleri Trendyol'da bulunuyor. En uygun fon kağıdı fiyatları Trendyol'da sizi bekliyor. Siz de isterseniz mobil uygulamadan veya internet sitesinden alabilirsiniz. Her markadan her bütçeye uygun fiyatlara kolayca ulaşıp alışverişinizi zahmetsiz bir şekilde güvenilir bir ortamdan yapabilirsiniz.

En Unutulmaz Fotoğraflar İçin Fon Kağıtları

Fon kağıtlarının kullanım alanı oldukça geniştir. Çocuk etkinlikleri ve duvar süslemenin yanında başkaca işlevleri de vardır. Bunlardan en önemlisi arka plan işlevi görmesidir. Stüdyo fon kağıdı fotoğraf ve kamera kayıt stüdyolarında uygun arka planı oluşturmak için kullanılır. Stüdyo fon kağıtları çok farklı renklerde olabilir. Her renkten düz stüdyo fon kağıdı seçeneğinin yanında desenli stüdyo fon kağıdı da bulunmaktadır. Tabii fon kağıdını background olarak kullanıp fotoğraf veya video çekmek yalnızca profesyonellerin yapacağı bir şey değil. Amatör kullanıcılar da fotoğraf arka fon kağıdı bir başka deyişle arka fon duvar kağıdı yardımıyla gayet güzel fotoğraflar çekebilir. Vesikalık fotoğraftan özel gün fotoğraflarınıza kadar bu arka fon kağıtları çok işinize yarayacak. Sosyal medyada fotoğraf paylaşmak ve etkileşim almak için illa o şehir senin bu şehir benim gezmeniz gerekmiyor, farklı desenleri, manzara resimli çeşitleri ile arka fon kağıtlarını kullanıp yeni profil resimlerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Trendyol vasıtasıyla birbirinden farklı çeşitlere sahip onlarca çeşit fon kağıdının yanı sıra farklı renklerde arka fon duvar kağıdına, fotoğraf arka fon kağıdına ve stüdyo fon kağıdına ulaşabilir sizin için en uygun olanını buradan temin edebilirsiniz.

Klasik Çeşitlerle Sınırlı Kalmak İstemeyenlere

Fon kağıtlarından ne amaçlarla yararlanıldığı kadar merak edilen konulardan biri fon kağıtlarının çeşitlerinin neler olduğudur. Hemen her renkte düz fon kağıtlarının yanı sıra simli fon kağıdı, stüdyo fon kağıdı, fon duvar kağıdı gibi birçok çeşit bulunmakta. Tüm bunlardan farklı olarak avrupa fon kağıdı denen bir tür bulunmakta. Yanı sıra dokulu fon kartonu da en çok tercih edilen çeşitlerden biri olarak dikkat çekiyor. Bu kağıtları farklı markalar farklı paket seçenekleriyle sunuyor. Sonsuz fon kağıdı ise tüm bunlardan farklı olarak rulo biçiminde satılmakta. Bunlar arasındaki farklar ise metre hesabı olarak görülüyor. 5 metrelik seçeneğin yanı sıra, 6 metre, 7 metre, 8 metre, 9 metre, 10 metre, 11 metre, 12 metre, 13 metre, 14 metre, 15 metre ve daha birçok farklı ölçekte sonsuz fon kağıdı almak mümkün. Tüm bu fon kağıtlarının en çok satan renkleri de dikkat çekiyor. Beyaz fon kağıdı, siyah fon kağıdı, gri fon kağıdı, sarı fon kağıdı, mavi fon kağıdı, yeşil fon kağıdı, turuncu fon kağıdı, kırmızı fon kağıdı, pembe fon kağıdı, mor fon kağıdı ve kahverengi fon kağıdı en çok satan seçenekler arasında yer alıyor. Mavi, yeşil ve kırmızı başta olmak üzere her rengin koyu ve açık tonlarını bulmak da mümkün. 10 renkli fon kağıdı gibi paketler halinde her renkten bir tane olacak şekilde toplu satılan modellere de rastlayabilirsiniz.

Üç İki Bir Perde: Ya da Fon Kağıdı!

Günümüzde video çekim, kurgu ve montaj teknolojileri oldukça gelişmiş durumda. Özellikle 3D bir başka deyişle 3 boyutlu görüntülerde büyük bir aşama kaydedilmiş durumda. Artık elinde bir bilgisayar ve bilgisayarında da kurgu montaj programı bulunan herkes 3D teknolojisiyle görüntü üretebilir. Tabii bunu yapabilmesi için görüntünün uygun formatta çekilmesi gerekiyor. Eğer sinemaya veya reklam filmi dünyasına ilginiz varsa mutlaka "yeşilde çekmek" deyimini duymuşsunuzdur. Bununla kast edilen şey görüntülerin yeşil bir perde önünde çekilmesidir. Daha sonra kurgu aşamasında bu yeşil bölgelere istenilen efekt uygulanabilir. Bugün Youtube'da izlediğiniz birçok videoda arkada bulunan görsel ve yazılar bu metotla yerleştiriliyor. Sinemada izlediğiniz birçok yerli ve yabancı filmdeki efektler de o şekilde. Tabii yeşilde çekmenin tek yolu yeşil perde kullanmak değildir. Koyu yeşil renkli başka nesneler de kullanarak da aynı format yapılabilir. Düz yapısı nedeniyle yeşil fon kağıdı bu çekimler için en çok tercih edilen materyaller arasında yer alır. Bir odaya iki tabure yerleştirerek arka duvarı da komple yeşil fon kağıtlarıyla kaplayarak bir stüdyo ortamı yaratılabilir ve bu ortamda her şey çekilebilir. Sonrasında kurguda 3D teknolojisiyle arkası istendiği gibi düzenlenebilir. Fon kağıtlarının kullanım alanları saymakla bitmez. Fon kartonlarını A5 veya daha küçük boyutlarda keserek sunum kağıtları hazırlamak da mümkün.

İnternetten Fon Kağıdı Satın Almak

Fon kağıtları kırtasiyelerde ve marketlerin kırtasiye reyonlarında bulunabilir. Çeşidine göre bazıları ise başka dükkanlarda yer alabilir. Tüm fon kağıdı çeşitlerini tüm bütçelere uygun seçenekleriyle satan bir market, kırtasiye ya da mağaza bulmak ise çok zordur. Tüm fon kağıt çeşitlerinin en uygun fiyatlarla satın almanın en iyi yolu ise internet aracılığıyla alışveriş yapmaktır. Trendyol, mobil uygulaması ve internet sitesinde aklınıza gelen her markadan tüm fon kağıdı çeşitleri bulunmakta. Yapmanız gereken uygulamadan ya da internet adresinden ilgili başlığa ve kategoriye girerek size uygun olan fon kağıdı çeşidini bulmak, karar verdikten sonra ürünü sepete eklemek ve sonrasında adresinize doğru yola çıkmak üzere siparişi vermek. Trendyol'dan fon kağıdı satın almak işte bu kadar kolay. Fon kağıdı dışında bütün kağıt çeşitleri ve diğer kırtasiye ürünleri için de aynı yolu izleyebilirsiniz. Tabii bunun dışında diğer kategorilerdeki kampanyalardan faydalanmak için siteyi incelemeniz ve beğendiğiniz ürünleri sepetinize ekleyerek sipariş vermeniz yeterli olacaktır.