Litre
Fiyat
Viskozite
Yakıt
Fiyat Geçmişi
Araç Marka ve Model
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Fren Hidrolik Yağı

" araması için 432 sonuç listeleniyor

Fren Hidrolik Yağı Çeşitleri ile Zamanında Bakım

Çoğu taşıma aracını kullanan kişilerin güvenli bir şekilde yavaşlamasını ve durmasını sağlamak amacıyla taşıma araçları hidrolik fren sistemi ile dizayn edilmiştir. Bu sistemin en bileşenlerinden birisi de fren hidrolik yağıdır. Ayak veya el ile fren pedalına uygulanan kuvvetin iletilmesini sağlayan hidrolik yağı çeşitleri ile bu kuvvet basınca dönüşecektir. Dönüşen basınç da tekerlek pistonlarına iletildikten sonra araçtaki balatalar disklere baskı yapacaktır. Bu baskı sonucunda araç fren yapıp duracaktır. Herhangi bir fren hidrolik yağında bulunması gereken özellikler ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Birçok çeşit fren hidrolik yağı bulunmasının nedeni kuru ve ıslak kaynama noktalarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Fren Hidrolik Yağı Çeşitleri ile Aracınızın Fren Sistemi Kontrol Altında

Fren Hidrolik Yağı Çeşitleri ile Aracınızın Fren Sistemi Kontrol Altında

Fren hidrolik yağının saf halinin kaynama noktasına kuru kaynama noktası; nem aldıktan sonraki kaynama noktası da ıslak kaynama noktası olarak bilinmektedir. Kuru ve ıslak kaynama noktaları DOT numaraları olarak standart hale getirilmiştir. DOT 2’nin kuru kaynama noktası 190, ıslak kaynama noktası 140 derecedir. DOT 3’ün kuru kaynama noktası 205, ıslak kaynama noktası 140 derecedir. DOT 4’ün kuru kaynama noktası 230, ıslak kaynama noktası 155 derecedir. DOT 5’in kuru kaynama noktası 260, ıslak kaynama noktası 180 derecedir. DOT 5.1’in kuru kaynama noktası 270, ıslak kaynama noktası 180 derecedir. Her aracın sistemine göre bulabileceğiniz fren hidrolik yağı alternatifleri ile bisiklet için hidrolik fren yağı seti, arabalar ve motosikletler için aracın kuru ve ıslak kaynama noktasına göre üretilen ürünlerden birisine bakabilirsiniz.

Fren Hidrolik Yağı Ne İşe Yarar?

Fren Hidrolik Yağı Ne İşe Yarar?

Araçlardaki fren sistemine yapılan basınç ve kuvvetten dolayı yüksek sıcaklık oluşacaktır. Oluşan yüksek sıcaklıkta fren sistemin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için fren hidrolik yağlarına ihtiyaç vardır. Güvenli bir sürüş deneyimi acil bir durumda çalışan fren sistemi ile mümkündür. Fren hidrolik yağı özellikleri arasında yüksek ısıdan etkilenmemesi bulunur. Bu sayede fren hidrolik yağı kaynamayacağı için herhangi bir buhar oluşumunu engelleyecektir. Buhar oluşumu ile fren hızının düşmesi gibi durumlar yaşanmadan güvenli sürüş deneyimi yaşayabileceksiniz. Fren sistemindeki borularda çatlak veya yırtık olduğunda, ana merkez silindirinde kaçak mevcutsa bağlantı noktalarında gevşeme olmuşsa ve tekerlek fren sisteminin bozulması durumlarında fren hidrolik yağı ekleme ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Eğer hidrolik fren yağı azalırsa sistemdeki sensör sinyal gönderir. Bunun sonucunda gösterge panelindeki ikaz lambası yanmaya başlayacaktır. Eğer erken müdahale edip yağ eklemesi yaparsanız aracınız eskisi gibi çalışmaya devam edecektir. Bu problem giderilmez ise aracın fren sistemi çalışmayacaktır. Zehirli ve aşındırıcı maddeler bulunan fren hidrolik yağı içeriği insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Bu yüzden fren hidrolik yağı kapağı sıkıca kapatılarak muhafaza edilmelidir. Vücuda temas ettiği zaman vücudun bol su ile yıkanması gerekir. Daha sonra da hastaneye gidilmelidir. Aynı zamanda boyalı yüzeylerden uzak bir yerde tutulup saklanmalıdır. Fren hidrolik yağları araçların özelliklerine göre üretildiği için farklı çeşit karıştırılmadan uygulanmalıdır. Fren hidrolik yağı bisiklet, motosiklet ve arabaların DOT numaralarına göre üretilmektedir. Fren hidrolik yağı yorumları ile birçok kişi bu etkene dikkat ederek ürün satın aldığı görülmektedir.

Fren Hidrolik yağı Ne Zaman Değişir?

Fren Hidrolik yağı Ne Zaman Değişir?

Aracınızı hangi iklimde ve ne sıklıkla sürdüğünüze göre fren hidrolik yağı kullanımı değişkenlik gösterecektir. Güvenli bir sürüş keyfi için fren hidrolik yağını maksimum kullanım süresi iki yıl olarak kabul edilmektedir. Ancak aracınızdaki ikaz panel lambası yanmaya başlarsa hemen değiştirmeniz gerekmektedir. Acil bir durum ile karşılaşma riskini azaltmak için her yıl fren hidrolik yağını kontrol ettirebilirsiniz. Bu durum motosiklet fren hidrolik yağı değişimi için de geçerlidir. Fren hidrolik yağı zehirli ve aşındırıcı bir sıvı olduğu için değişim işlemini yaparken dikkatli davranmalısınız. İlk başta arka tekerleğin yanında bulunan pistonun önündeki tapayı uygun anahtar ile yavaşça gevşetmelisiniz. Bu işlem sırasında altta bir kap bulundurmanız önerilir. Tapanın içindeki fren hidrolik yağı kabın içerisine yavaşça dolmaya başlayacaktır. Dolduktan sonra tapayı gevşek bırakarak fren pompalanmalıdır. Bu işlemler ile boruda yağ dışarı atılacaktır. Daha sonra yeni fren hidrolik yağı doldurulmaya başlanır. Doldurduktan sonra deponun kapağını kapatıp fren tekrardan pompalanır. Fren hidrolik yağı fren pompalandığı için sıkışacaktır. Bu yüzden tapayı biraz gevşetip bir miktar yağın sızdırmalısınız. Bu işlemi yağın köpüksüz olduğunu görene kadar birkaç kez tekrarlamalısınız. Arka frenlerde yapılanlar aynı şekilde ön frene de uygulanmalıdır. En sonunda fren hidrolik yağın fren sistemini etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için kısa mesafede sürüş yapabilirsiniz. Aracınızın türü ve DOT numarasına göre fren hidrolik yağı tavsiyeleri yapılmalıdır. Aracınıza uygun olmayan fren hidrolik yağı satın alırsanız verimli etkisini göremezsiniz. Fren hidrolik yağı fiyatları DOT numarasına, boyutuna ve markasına göre değişkenlik göstermektedir. Trendyol sayfasında kendi aracınıza uygun olan hidrolik fren yağ değişim seti alternatiflerinden birisini inceleyebilir, ihtiyacınız olan ürünü bu sayfa üzerinden anında satın alabilirsiniz.

Fren Hidrolik Yağı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araçların güvenli şekilde yavaşlamasını ve durmasını sağlayan Fren hidrolik yağın bittiğini ekranda yazan uyarıya bakarak kolayca anlayabilirsiniz. Fren hidrolik yağının azaldığı durumlarda genellikle araçta çekme ya da savurma sorunları yaşanabilir. Fren hidrolik basınç oluşturmayacak kadar azaldığında frenleme özelliği tamamen biterek tutmaz hale gelir. Aracın en önemli bileşenlerinden olan bu ürün; ayak ya da el ile fren pedalına uygulanan kuvvetin emniyetli şekilde iletilmesine yardım eder. Hidrolik yağın bitip bitmediğini düzenli aralıklarla kontrol etmeniz gerekir. Islak kaynama noktası her araçta farklı derecede olur. Bu nedenle söz konusu ürünü bitme durumlarına karşı aracınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

Fren Hidrolik Yağı Ne İşe Yarar?

Fren hidrolik yağı; aracınızdaki fren sisteminin sorunsuz ve güvenli şekilde çalışmasına olanak sağlar. Güvenli bir sürüş deneyimi yaşamanız için acil durumda fren sisteminizi emniyetli ve rahat şekilde çalıştırmanıza yarar. Yüksek ısıdan etkilenmeyen bu ürünler; kaynama noktasına erişmediği zamanlarda buhar oluşumunu engeller. Bu sayede fren hızının aniden düşmesi gibi bir durum yaşamadan konforlu bir sürüş deneyimi elde edebilirsiniz. Fren sistemindeki borularda çatlak ya da yırtık olduğunda aracınızın fren sistemi bozulmuş olabilir. Aracınıza fren hidrolik yağını ekleyerek sensör sinyalini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sayede fren tutmama problemi yaşamadan yolculuğunuza güvenli ve rahat şekilde devam edebilirsiniz.

Fren Hidrolik Yağı Nerede Satılır?

Fren hidrolik yağı; yüksek basınç ve kuvvetten oluşan yüksek sıcaklık farkını ideal seviye indirebilir. Bu sayede aracın fren sisteminin sorunsuz ve güvenli şekilde çalışmasına olanak sağlar. Fren hidrolik yağı çeşitlerini Trendyol'dan satın alabilirsiniz. Fren pompalandığı zaman sıkışma gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu yüzden bir miktar yağın sızdırılması gerekir. Aracın kullanıldığı iklim ve ne sıklıkta sürüldüğü fren hidrolik yağ kullanımını doğrudan etkiler. Güvenli bir sürüş deneyimi için fren hidrolik yağını aracınızdan eksik etmemeniz gerekir. Maksimum kullanım süresi 2 yıl olan bu ürünleri ikaz panel lambası yanmaya başladığında hemen eklemeniz gerekir. Acil durumlarla karşılaşma riskini minimum seviye indirebilen ve araç güvenliğinizi artıran bu yağı Trendyol üzerinden cazip biçimde satın alabilirsiniz.