placeholder
"

Grenli Boya

" araması için 825 sonuç listeleniyor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Grenli Boya

Grenli Boya

Grenli boya özellikle son dönemlerde modern görünüm elde etmek üzere kullanılan dış cephe boyası türüdür. “Grenli boya ne demek?” sorusunu merak eden kişilerin grenli boya ile tekstürlü boyanın aynı boya türü olduğunu bilmesi gerekir. Halk arasında farklı isimlere sahip olan boya, bazı ustalar ve çalışanlar arasında efekt boyası olarak da bilinir. Bunun sebebi grenli boyanın duvar üzerindeki görünüme ekstra bir boyut eklemesidir. Duvarın sıva halinde olduğu gibi görünmesini sağlayan bu moya aynı zamanda duvarın renkli olmasını da sağlar. Mat bir görünüme sahip olduğu için grenli boya tercih ederken koyu renklerin seçilmesi yaygın bir durumdur. Koyu gri ya da siyah gibi renkler başta kafe ya da restoran gibi mekanlar olmak üzere pek çok yerde kullanılır.

Kullanıldığı ortama salaş bir hava veren grenli boya işletmelerde sıklıkla tercih edilir. Dışarıdan bakıldığında samimi bir ortam görünümü vermek isteyen işletmeler aynı şekilde müşterilerine de sıcak bir ortam hissi vermeyi hedefler. Bu duruma en uygun şekilde kullanılabilecek boyalardan biri olan grenli boyanın farklı avantajları da mevcut. Özellikle su bazlı olması çevreye ve sağlığa zararlı olmamasını sağlar. Bu şekilde doğa dostu binalar üretmek mümkün hale gelir. Aynı zamanda boyanın yağmur suyuyla birlikte kendini temizleyebilir olması uzun yıllar boyunca temiz ve kaliteli bir görünüm sağlar. Boyanın kaliteli bir görünüm sağlaması için uygulama yöntemini doğru yapmak gerekir.

Grenli Boyanın Avantajları

Greni boya almak için pek çok avantaj var. Boya kullanırken en önemli noktalardan biri olan yüksek oranda kimyasal kullanımı grenli boyalar için geçerli değil. Su bazlı olarak üretilen grenli boya sayesinde boya içinde kullanılan kimyasalların büyük bir kısmı bulunmuyor. Bu durum başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın engellenmesinde kilit role sahip. Aynı zamanda boya içeriğinde bulunan kimyasalların zaman içinde doğaya karışması, toprak ve suyun yapısını bozması da önemli sorunlardan biri. Grenli boyaların su bazlı olması sayesinde ekolojik sorunlar da ortadan kalkıyor. Dış cephe boyaları da çevre dostu bir hal alıyor.

Dış cephe boyalarında yaşanan en büyük sorunlardan biri de sık kirlenme durumu. Bir yapının uzun yıllar boyunca görünüşünü belirleyen dış cephe boyalarının kısa zamanda kirlenmesi büyük bir sorun. Kirlenme durumu tüm boya uygulamalarında görülür ancak grenli boyalar yağmur ile kendini temizleme özelliğine sahip. Yağmurla birlikte grenli boya üzerindeki kir akar gider. Bu durum grenli boya ile boyanmış binaların dış cephelerinin sürekli temiz kalmasını sağlar. Boyanın kullanım avantajlarına ek olarak kabarık desenli görünümü dekoratif anlamda da tercih edilebilir. Özellikle güzel bir dış cephe tasarımı yapmak için tercih edilen grenli boya pek çok ortamda mimari güzellik kazandırmak için tercih edilir.

Grenli Boya Uygulaması İçin Sebepler

Grenli boyanın dış cephelerde tercih edilmesinin farklı sebepleri var. Dış cephe grenli boya sahip olduğu üstünlükler sayesinde yüksek kullanışlılık sağlar. Grenli boya özellikleri bu noktada kullanım avantajlarını doğrular nitelikte. Grenli boya özellikle dış cephede uzun süre kirlenmeye sebep olmaz. Bu durum dış cephe uygulamalarının uzun süreli yapılmasından dolayı avantajlıdır. Su karşısında çok iyi bir direnç gösterir ve bu özelliği sayesinde de boya zarar görmezken üzerindeki tüm kirler su ile birlikte akıp gider. Bu sayede de uzun yıllar boyunca boyanın üzerinde kir birikmez ve kirli bir görünüm oluşmaz.

Dış cephe boya uygulamalarında en büyük sorunlardan biri de çatlaklardır. Boyalarda meydana gelen çatlaklar boya uygulamasının ana amaçlarını anlamsız hale getirir. Özellikle standart boyalarda kuruma sırasında gazlar açığa çıkar. Hızlı kuruma süreci tamamlansa da ilerleyen dönemlerde bu gazla çıkmaya devam eder. Boyanın hava geçirgen olmaması durumunda kurumuş boyanın içindeki gazlar basınç ile boyayı çatlatır. Bu durum boyanın çatlak yerlerinden su girmesi ve duvarın zarar görmesiyle sonuçlanır. Grenli boya yüksek hava geçirgenliği sayesinde çatlak oluşumuna engel olur. Bu şekilde boya bütünlüğü uzun yıllar boyunca sağlanır ve suyun çatlaklardan içeri girmesi engellenir. Bu durum duvar kalitesini koruduğu gibi sıvaların da uzun yıllar boyunca zarar görmemesini sağlar.

Grenli Boya Uygulamak İçin Gerekenler

Grenli boya uygulamak sıradan boya uygulamalarına göre farklılık gösterir. Özellikle dış cephe için uygulanacaksa ve daha önceden bu duvara farklı bir uygulama yapıldıysa yüzeyin güzelce temizlenmesi gerekir. Eski boyanın yüzeyden uzaklaştırılması için zımparalama yapılır. Bunun dışında grenli boya uygulamak için rulo ve astar boya da ihtiyaçlar arasında. Grenli boyanın uygulanması için sıradan rulo kullanımı mümkün değil. Grenli boya rulosu olarak da bilinen mercan rulo, dış cephe rulosuna ek olarak kullanılır. Kullanılan rulolardan dış cephe rulosu astar boyanın uygulanması için kullanılırken mercan rulo da grenli boyanın istenen görünümde ve doğru şekilde uygulanması için kullanılır.

Ruloda olduğu gibi boya için de tek ihtiyaç duyulan malzeme grenli boya değil. İlk olarak astar boya kullanılır ve bunun üzerine grenli boya uygulaması yapılır. Bu nedenle grenli boya astarı da ihtiyaç duyulan malzemelerden biridir. Astar uygulaması grenli boyanın istenen görünümde olması için önemlidir. Bu noktada duvarın grenli boya ile aynı renkte olması ve altta uyumsuz bir tabakanın kalmaması sağlanır. Bu nedenle alınacak astar boyanın grenli boya ile aynı tonlarda hatta mümkünse aynı renkte olması gerekir. Bu şekilde grenli boya ile astar rengi uyum sağlar ve uygulamanın daha şık durması sağlanır.

Grenli Boya Uygulama Alanları

Grenli boyanın tercih edilmesi için birden fazla sebep var. Durum böyle olunca çok sayıda kişi farklı ortamlarda grenli boya kullanmayı mantıklı buluyor. İlk olarak dış cephe boyası olarak tercih edilen grenli boya son dönemlerde iç cephe boyası olarak da kullanılıyor. Grenli boya iç cephe boyası olarak özellikle geniş alanlara ve ofislere uyum sağlıyor. Yine iç cephe boyası olarak kafe ve restoranlarda samimi bir ortam yaratmak adına kullanılıyor. Bu şekilde ortamın havası daha sade bir hale sokuluyor ve misafirlerin de bu şekilde kendilerinin yabancı hissetmemeleri sağlanıyor. Grenli boyanın su bazlı olması iç cephe boyası olarak da gönül rahatlığıyla kullanılmasına olanak tanıyor. Uygulama için yine dış cephede olduğu gibi farklı basamaklar bulunuyor.

Grenli boya dış cephe boyası olarak ilk uygulamaları görülmeye başlanan boyanın verimli kullanıldığı alanlardan biri de elbette dış cephe. Dekoratif görünümü sebebiyle sıklıkla dış cephe seçenekleri arasında değerlendirilen grenli boya yine dış cephe için pek çok kullanım avantajını barındırıyor. Uygulama olarak diğer boyalardan daha zahmetli olsa da hoş görünümüyle sık tercih ediliyor. Normal uygulamalarında tek kat olarak uygulanan grenli boya bu şekilde tek kat uygulamanın yeterli olmadığı durumlarda iki katlı da uygulanabilir. Tek katın üzerinden ikinci kat uygulanması durumunda son derece ince bir şekilde uygulama yapılması boyanın görünümü için çok önemli. Aynı zamanda katlar arasında kurumanın sağlanması için en az 12 saat beklemek de gerekiyor.

Grenli Boya Uygulama Basamakları

Grenli boya uygulamak için farklı basamaklar bulunur. Bu basamakların doğru bir şekilde takip edilmesi uygulamanın başarılı olması için son derece önemli. İlk olarak eskiden kalan boyanın kazınması gerekir. Bu noktada zımparalama işlemiyle boyanın yüzeyden kaldırılması gerekir. Bu süreçte yüzeyde bulunan kir, toz ve yağ gibi maddeler de uzaklaştırılır ve bu maddelerin uzaklaştırılması boyanın yüzeyde daha rahat tutunması için önemlidir. Yine zımpara işleminden kalan tozların da yüzeyde kalmaması için temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde bu tozlar da boyanın tutunmasını engeller. Bu noktadan sonra uygulamanın ilk aşaması olarak astar boya dış cephe boyası ile yüzeye sürülür. Bu şekilde yapılan boyamanın ardından astar boyanın kuruması beklenir.

Astar boya kuruduğunda bir sonraki aşama olarak grenli boyanın uygulanması gelir. Grenli boya uygulanmadan önce güzelce karıştırılır. Bu karıştırma aşamasında boyanın hacmen %10’u kadar su eklenir. Boyanın uygulanması için mercan rulo kullanılır. Mercan rulo boyanın tekstürlü görünümünü kazanmasını sağlar. Duvarın durumuna ve kişinin isteğine göre boya uygulaması bir ya da iki kat olarak yapılır. Bu uygulama eğer iki kat yapılacaksa birinci kattan ikinci kata geçmeden önce ilk katın kuruduğundan emin olmak gerekir. Bu kuruma süreci en az 6 saat sürer ve ideal olarak da 12 saat beklenmesi önerilir. Boyanın yağmurla temas eden yatay yüzeylerde kullanılması önerilmez.

Grenli Boya Renk Seçenekleri

Pek çok boya uygulamasında olduğu gibi grenli boyalar için de farklı renk seçenekleri mevcut. Bu renk seçenekleri arasında tasarıma en uygun olanın seçilmesi de mümkün. Grenli boya yapısı gereği koyu bir görünüm oluşturur. Bu görünüm sebebiyle mat bir renk algısı veren gren boya koyu renkler için daha iyi uygulanabilir. Özellikle gri ve siyah gibi renkler pek çok kafe ve restoran gibi mekanda ambiyans oluşturmak için sıklıkla tercih edilir. Bu gibi renklerde grenli boya uygulaması mat görünümün de sağladığı avantajlar sayesinde son derece mantıklıdır.

Durum böyle olsa da üreticiler tarafından açık renk ve bu renklerin tonları için farklı seçenekler geliştiriliyor. Beyaz gibi açık renklerin de grenli boya renkleri arasında değerlendirilmesi mümkün. Aynı zamanda bej ya da pembe gibi renklerle de genişletilen yelpaze tüm renklere uygun seçenekler barındırıyor. Farklı tasarımlarla güzel bir konsept oluşturmak ve kafesinde ya da işletmesinde bu konsepti yürütmek isteyenler için farklı renk seçenekleri değerlendirilebilir. Özellikle beyaz ve pembe gibi açık renklerde parlak bir görünüm yerine koyu bir görünüm elde edilmesi konsepti daha hoş bir görünüme sokabilir. Bu gibi durumlarda sıradan açık renklerde bile standart boyalar gibi açık renk tonları yerine daha mat bir görünüm elde edileceği bilinmelidir.

Grenli Boya ile Yapılabilen Desen Seçenekleri

Grenli boya nedir sorusunu merak edenler için grenli dış boya, uygulanma şekli itibariyle duvar üzerinde farklı desenler oluşturmaktır. Küçük ve birbirine benzer binlerce desen sayesinde bir bütün oluşuyor ve estetik bir görünüm sağlanıyor. Bu noktada oluşturulan desenlerin nasıl olduğu son derece önemli. Bunun nedeni ise desenlerin bir araya gelerek dün duvar tasarımını oluşturması. Bu nedenle desenlerin görünümüne müdahale ederek duvarın nasıl bir görünüm alacağı da belirlenebilir. Bu noktada desenlerin nasıl olacağına karar vermek mümkün. Bu durum için desenler boyama sırasında uygulanan farklılıklarla ortaya çıkarılıyor. Bu nedenle boyama işleminden önce hangi desenlerin oluşturulmasının hedeflendiğinin belirlenmesi gerekiyor.

Grenli boya konusunda en önemli avantajlardan biri de istenen desenin rahatlıkla oluşturulmasıdır. Boyama işleminden sonra duvarın üzerinde oluşturulacak olan desenin duvarın ilk haliyle bir alakası bulunmaz. Duvar ilk aşamada sıradan sıvalı bir duvarken boyama işlemiyle farklı bir görünüm verilebilir. Ustaların uygulamalarıyla doğrudan ilişkili olan bu durum özellikle kişilerin tercihine göre belirlenir. Duvarın dışarıdan bakıldığında sahip olması hedeflenen görünüme göre grenli boya desenleri belirlenir ve boya ustası tarafından önerilir. Bu nedenle boyanın istenen görünüme sahip olması için işini bilen, yetenekli ve tecrübeli bir usta ile anlaşmak önemlidir. Bu şekilde boyadan da en yüksek verimi almak mümkün hale gelir.

Uygun Fiyat Yüksek Kalite

Grenli boya uygulamaları için farklı malzemelerin fiyatlarını bir arada hesaplamak gerekir. Boyama için kullanılan boya en büyük harcama olsa da bunlara ek olarak rulo ve astar boya gibi malzemelerin maliyetleri de önemli birer harcamadır. Bu noktada özellikle binaların dış cephelerine grenli boya uygulandığında yüksek miktarda boya kullanılır ve bu durum birim maliyet açısından da önemlidir. Yüksek miktarlarda boya alımlarında birim maliyetin düşmesi toplam maliyeti önemli oranda etkiler. Bu noktada grenli boya için kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla kullanıcıların beğenisine sunan trendyol geniş bir ürün yelpazesi öneriyor. Ürünler arasından farklı renk seçenekleriyle dış cephe grenli boya fiyatları için detaylı bir değerlendirme yapabilir ve en uygun ürünleri tercih edebilirsiniz.

Grenli boya fiyat anlamında geniş renk seçeneklerini makul fiyatlara sunun Trenyol ile boya alışverişleri daha keyifli hale geliyor. Hem amatör hem de profesyonel kullanıma uygun pek çok boya ürünü arasından ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Bu şekilde kampanyalı fiyatlardan yararlanarak kolayca kar edebilirsiniz. Üstelik sürekli düzenlenen kampanyalar ile karınızı daha da arttırmanız mümkün. Kampanyaları yakalayarak kar etmek için yapmanız gereken tek şey grenli boya ürünlerini takip etmek. Hem rafta hem de sepette farklı indirim seçenekleriyle uygun ve keyifli alışverişin tadını çıkarın.

Tüm Boyutlar İçin Rahat Alışveriş Seçeneği

Grenli boyanın uygulama alanına göre kullanım miktarı da değişiklik gösterir. Dış cephe boyası olarak özellikle büyük binalarda kullanılan boyalar için yüksek miktarlarda boya gerekir. Bu gibi kullanımlar profesyonel kullanıma girdiği için 25 kg seçenekleriyle başlayan boyalardan çoklu alım yapılması gerekir. Bu gibi uygulamalarda boyanın kullanım miktarı boyanacak yüzeyin alanına göre hesaplanır. Dış cephe uygulamalarında birden fazla kat içn boyama yapıldığı için boyanması gereken alan da çok olur. Bu nedenle özellikle binaların boyanması için çok miktarda alım yapılması gerekir. Bu gibi durumlar için birden fazla ürünü kargo seçeneğiyle adresinizde teslim alabilirsiniz. İstediğiniz kadar ürün alarak hiçbir için çaba sarf etmezsiniz.

Grenli boyanın iç cephe uygulamaları için ev ya da ofis gibi ortamlarda kullanılması yine farklı miktarlarda boya kullanımını gerektirir. Bu noktada uygulamanın ölçeği küçüldüğü için kullanılan malzeme sayısı ve boya miktarı da azalır. Daha küçük rulolar kullanılarak yapılan işlemde yine astar boyası için de küçük seçenekler değerlendirilir. İç cephede grenli boya uygulaması için ihtiyaç duyulan tüm ürünler düşük miktarlarda da alınabilir. Trendyol üzerinden astar boya ve rulo seçeneklerinde olduğu gibi grenli boyada da küçük seçenekler bulunur. Özellikle iç cephe uygulamaları için 10 kg grenli boya sıklıkla tercih edilir. Bir ya da iki ortalama boyutta odanın boyanması için uygun miktar olan 10 kg seçeneklerinde de çoklu alım imkanı mevcut.