"

Gres Yağı

" araması için 733 sonuç listeleniyor

Gres Yağı Modelleri ile Pratik Tadilatlar

Gres Yağı bir bünye vericinin içerisine yerleştirilmiş olan bir yağdır. Yapısında baz yağı, katıklar ve kalınlaştırıcı vardır. Kimi gres yağı içeriğinde katıklar bulunmaktadır. Tıpkı bir süngerin yapısına benzeyen bir yapıya sahiptir. Basınçla birlikte harekete geçen bir çalışma sistemine sahiptir. İsteğe bağlı bir şekilde renklendiriciler eklenerek kullanılabilir. Bu isteklerden biri sanayi ortamında pratik bir şekilde bu yağın bozulup bozulmadığını anlamak için parlak renkler tercih edilmesi olabilir. Sıvı gres yağı çoğunlukla sanayide kullanılan bir yağdır. Gres yağı ne işe yarar denecek olursa; oldukça önemli bir işleve sahiptir. Genel anlamda bu işlevi değerlendirecek olursak; makinalardaki sürtünmeden kaynaklı olarak oluşabilecek her türlü ısınma, aşınma veya kırılma gibi durumun karşısında makine içi parçaların uyum içerisinde çalışmasın engel olabilecek durumlara engel olur. Makinenin düzen ve uyum içerisinde çalışmasını sağlar. Yağın hemen hemen katı bir halde, süngere benzeyen bir yapıda olduğu söylenebilir. Kıvamının sıvı olmamasından kaynaklı olarak üzerine sürüldüğü metal parçaların üzerinde akıp gitmeyip uzun süre sabit bir şekilde kalabilirler. Katı gres yağı bu açıdan değerlendirildiğinde oldukça kullanışlı ve avantajlı bir yağdır. Akışkan bir yapıya sahip olmaması işleri oldukça kolaylaştırır. Üstelik çalışma sırasında herhangi bir durumda elinize bulaştığı takdirde kolaylıkla temizlenebilir. Böylelikle elinizde herhangi bir yağlı his kalmayacaktır. Basınçla işlevsellik kazanan bu yağ, kullanıldığı makinenin dayanıklılığını önemli ölçüde arttırır. Bir makinenin büyük bir basınca yağsız bir şekilde uzun süre bir dayanıklılık göstermesi mümkün değildir. Yağsız bir şekilde bir basınca maruz kalan makinenin dayanıklılık süresi oldukça kısadır. Otomobil, kamyon, tır gibi otomotiv sanayiye ait araçların mekanizması büyük basınçlarla karşılaşmaktadır. Isıya dayanıklı gres yağı sayesinde otomotiv sanayisine ait makinaların içeriğindeki parçacıkların birbiri ile teması kolaylaşır. Aynı zamanda yağın içeriğindeki sabun sayesinde de temizlik işlemi de sağlanmış olur. Bununla birlikte de parçacıkları hava ile temasını önleyen bir yağ olmasından kaynaklı olarak, bu parçacıkların paslanmasını önemli ölçüde engeller. Bulunduğu bölgedeki hava ile teması kestiği gibi su ile teması da tamamen engeller. Genel anlamda bu yağı değerlendirirsek, bu yağın temelde bir sabun jeli ve mineral bir yağı bir araya gelmesiyle metalik nitelikteki bir sabun-yağ karışımı olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak bu karışım birbiri içerisindeki çözülmeyen iki farklı sıvının birbiri içerisinde dağılması sonucu oluşan bir yağdır. Buna da emülsiyon denmektedir. Yüksek derecede akmaz niteliğine sahiptir.

Gres Yağı Çeşitleri

Gres Yağı Çeşitleri

Gres yağı çeşitliliği kişilerin beklentisine göre artırılabilir niteliktedir. Bu durumda önemli olan nokta yağın parçalarına uygulanacağı makinenin nerede kullanıldığına, türüne, ne derece sıcaklığa maruz kaldığına ve aksanına bağlı olduğudur. Örneğin bisiklet gres yağı yaygın kullanılan bir yağdır. Birbirinden farklı olan bu yağlar içerisine katılan farklı renklendiriciler sayesi ayırt edilebilmektedir. Gres yağı renkleri beş tanedir. Bunlar kırmızı gres yağı, yeşil gres yağı, beyaz gres yağı, rulman gres ve silikonlu gres olarak adlandırılmaktadır. Bir de mavi gres yağı bulunur. Gres yağı faydaları her bir çeşit için farklılık gösterir. Dolayısıyla her gresin uyum gösterdiği kriterleri iyi bilmek gerekmektedir. Kırmızı gres yağı, genellikle endüstriyel tarım makinelerinde veya yol makinelerinde yenilemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu makinelerin ve bulunduğu ortamın sıcaklığı 80 dereceyi geçmemelidir. Bu niteliklere uygun makine ve mekânlarda kullanılması uygundur. Örneğin; taşıt araçları veya fabrika makineleri bunlara örnektir. Çoğu zamanda şase uygulamalarında başarılı olarak kullanılan yağlardır. Yeşil gres yağı, ise 65 dereceye kadar sıcaklığa direnç gösterebilen bir yağdır. Renginden dolayı şasi yağı da denebilmektedir. Otomobil şasi yağı olarak kullanılabilmektedir. Yeşil kauçuklu gres yağı olarak da bilinmektedir. Beyaz gres yağı, çok yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı değildir. 70 dereceyi aşmayan sıcaklıktaki mekanizmalarda tercih edilir. Genellikle hidrolik türbinlerin yağlanması işlemi sırasında kullanılır. Düşük ve orta sıcaklıkta, orta devirli makinelerde, normal basınçta kullanıma uygundur. Otomotiv sektöründe daha çok mekanik parçacıkların yağlanması işleminde kullanılmaktadır. İçeriğinde baz yağlar ve kalsiyum içeren sabunların birbiriyle karıştırılmasıyla ortaya çıkar. Rulman gres yağı, adı üzerinde rulman yağlama işlemleri sırasında kullanılır. Dolayısıyla oldukça yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklılık göstermektedir. 135 dereceye kadar dayanıklılığa sahiptir. Bundan dolayı da büyük basınç ve tük gerektiren alanlarda kullanılmak için oldukça idealdir. Örneğin; ağır yük taşımacılığında kullanılan bir yağdır. Kış aylarında, soğuk havalarda üstün kapasitede çalışma performansı gösteren de bir yağdı aynı zamanda. Bundan dolayı da makine içerisindeki parçacıkların donmaması için kullanılır. Kullanıldığı bölgelere kaymalı yataklar veya merkezi yağlama sistemleri örnek olarak verilebilir. Silikon gres yağı, oldukça kaliteli bir yağlama ekipmanıdır. Her makinede ve parçalarında kusursuz bir şekilde kullanılabilir ve kullanıcısına sonuçtan kesin memnuniyet garantisi verir. Nem, pas ve kir gibi olumsuz faktörlerin makine ve önemli parçacıklarına temas etmesini önemli ölçüde engeller. Dolayısıyla tüm hareketli mekanik ürünlerde kullanıma uygun olduğu gibi parçaların yağlanma işlemi sırasında da gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Gres Yağına İhtiyaç Duyulan Yerler

Gres Yağına İhtiyaç Duyulan Yerler

Yıllardır kullanılmaya memnuniyetle devam edilen bir yağ olan gres yağı, yağ katkıları arasında yer almaktadır. Bu açıdan detaylı bir şekilde değerlendirildiğinde ihtiyaç duyulup kullanıldığı yerler oldukça geniştir. Isı ve basınçla işlevsel hale gelerek tepkimeye girer ve katı halde sıvı hale geçiş yapar. Dişli gres yağı mekanik akşamların olmazsa olmazı bir yağdır. Plastik dişli gres yağı ise ondan farklıdır. Genellikle içeriğinde sabun emülsiyonu ve mineralli yağlar bulunmaktadır. Pek çok çeşidi bulunan bu yağlar çeşitlerinin içeriğine ve yapısına göre yüksek veya düşük ısılarda, büyük basınçlar altına işlevsel olabilmektedir. Çoğunlukla otomotiv sektöründe sıklıkla kullanılan bu yağ, mekanik parçaların işlevselliğini arttırdığı gibi bu aksanların temizlenmesini de sağlamaktadır. Devamlı temiz tutulan ve basınçlara karşı daha az hasar görür hale gelen parçacıkların ait olduğu makinelerin ömürleri önemli ölçüde uzamaktadır. Otomotiv sektörü için bir değerlendirme yaptığımızda, bu yağ sayesinde araçların iç mekanizmasındaki aksanları çok daha sağlıklı ve uzun süre çalışabileceği gibi, servise gitme süreleri de uzamaktadır. Bununla birlikte makinelerin daha düşük miktarda yağ kullanmasını da sağlayıp uzun süre istikrarlı bir şekilde çalışmalarını da sağlar. Suya dayanıklı gres yağı sayesinde metal aksanlar paslanma faktörüne karşı korunmakta ve ömrü uzatılmaktadır. Makine içerisinde sürtünme ve basıncın sonucu meydana gelebilecek aşınmalar önemli ölçüde engellenmektedir. Makinanın iç parçaları bu yağ sayesinde çok daha uyum içerisinde çalışıyor hale gelir. Sanayide yağlayıcı madde olarak kullanılan bu yağ, pek çok mekanizmanın can damarıdır diyebiliriz. Çünkü bu yağ diğer pek çok yağdan farklı olarak akışkan bir özellikte olmadığı için kullanılmak istendiği yüzeyde akıp dağılmadan kalabilmektedir. Böylelikle uzun süre makine içerisindeki aksanların birbirlerine yaptığı sürtünme hareketi sonucu ısınıp aşınması engellenmiş olur. Aynı zamanda gres yağının bu özelliği sayesinde, bu yağın akıp damlayarak istenmeyen yüzeylere bulaşıp kullanıcısına sıkıntı çıkarması da mümkün değildir. Makineleri basınca karşı çok daha dayanıklı bir hale getirerek kullanım ömrünü ve konforunu arttırır.

Bu sebepten kaynaklı olarak da, çok büyük bir basınçla çalışan arabalar, tırlar, traktörler veya kamyonlar için oldukça idealdir. İçeriğinde bulunan sabun mineralleri sayesinde de sürüldüğü aksanların uzun süre temiz kalmasını sağlar. Aynı zamanda da hem hava hem de su ile temasını tamamen kestiği aksanların paslanmasını, küflenmesini de engeller. Parlama sıcaklığı 1500 derecenin üzerinde olduğundan kaynaklı olarak da yanmaya karşı güvenlidir. Gres yağının faydaları özellikle mekanik aksanlar üzerinde gösterdiği üstün performans sayesinde oldukça büyük ve fazladır. Kullanılmaya elverişli yapısı sayesinde işinde profesyonel olan bir ustanın da, amatör bir ilgilinin de pratik bir şekilde uygulayabileceği bir yağdır. Akışkan bir yapıya sahip olmadığı için kullanıcısının işin çok büyük bir miktarda kolaylaştırır. Böylelikle de hem zamandan hem de emekten kullanıcısının tasarruf etmesini sağlar. Uygulandığı makinenin iç aksanlarının uzun süre basınçlardan ve sürtünme kuvvetinden etkilenmeden sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bu aksanları paslanma, aşınma veya küflenme gibi olumsuz faktörlerden de korur. Böylelikle iç aksanları düzgün bir şekilde çalışan makinenin ömrü de uzar. Bundan dolayı da kullanıcısı yeni bir masraf yapmaktan kurtulur. Bu yağ önemli bir işleve sahip olup kullanıcısını çok büyük masraflardan kurtardığı için alınan yağın kaliteli gres yağı olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kaliteli olan bir yağdan ancak kaliteli bir performans beklenebilir. İçerik ve işlevsellik açısından pek çok farklı çeşidi olan bu yağın, kullanış biçimi olarak da çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin; sprey gres yağı kullanış şekli farklı ve kimisine göre daha pratik olabilen bir yağdır. Taşınması da kullanımı kadar oldukça pratik bir yağdır. Genel anlamda sanayi sektöründe kullanımının oldukça yaygın olan bu yağın kullanım geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Makinelerin aksanlarının hem birbirlerinden hem de basınçtan en düşük seviyede etkilenmesini sağlayarak, makinenin çalışışının bir düzen içerisinde gerçekleşmesini sağlar. Pek çok motorlu taşıtta, yük taşıyan araçlarda veya endüstriyel tarım araçlarında çoğunlukla bu yağ kullanılır. Makineler bu yağ sayesinde hasar görmekten kurtularak düzgün bir şekilde çalışabilir. Genel itibariyle epey geniş bir kullanım şekline ve yerine sahip olan bir yağdır. Çünkü tüp gres yağı özellikleri itibariyle pek çok farklı olumsuz koşullarda üst düzey performans sağlayabilen bir yağdır. Bundan kaynaklı olarak da havada, karada veya suda çalışacak hareketli mekanik aletlerde oldukça sık bir şekilde tercih edilir. Özellikle de yağlamak için koşullarının pek elverişli olmadığı makinalarda gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Çünkü uzun süreli kullanım ömrü olan bu yağlar oldukça dirençlidir ve bununla birlikte uzun süre kullanıldığı takdirde işlevselliğini hiçbir şekilde yitirmez. Böylelikle de yağlama aralıklarının genişlediği zamanlarda herhangi bir sıkıntı çıkmasına sebep olmuyor.

İnatçı Gres Yağı Lekesi

İnatçı Gres Yağı Lekesi

Gres yağı süngerimsi bir yapıya sahip olup akışkan bir yağ olmadığı için kontör dışında istenmeyen yerlere damlayıp leke oluşuma sebep olacak bir yağ da değildir. Bundan dolayı da bu yağ kolay kolay etrafa bulaşarak kullanıcısına sorun çıkarmayacaktır. Ancak gene de bazı koşullarda bulaştığı zemine yerleşebilmektedir. Hal böyle olunca da inatçı yağ lekelerinden de bilindiği üzere bu yağ da çıkması zorlayıcı lekeler oluşturabilir. Bunun için öncelikle yapmanız gereken şey bu yağı kullanmadan önce önlemler almaktır. Aldığınız önlemler koruyucu bir tulum giymek veya lekelenmesinden rahatsızlık duymayacağınız kıyafetler giymek olabilir. İnce gres yağı kolay bir şekilde etrafa bulaşacak bir yağ olmasa da ne olur ne olmaz baştan alacağınız önlemler sonradan sıkıntı yaşamanızın önüne geçer. Eğer bu yağ giysileriniz gibi yağı emebilecek kumaş yüzeylere bulaştıysa, birkaç farklı deneyebileceğiniz temizlik metodu bulunmaktadır. Bunlardan en pratik olanı vazelin yardımıyla leke çıkarma işlemidir. Yağın isteğiniz dışında bulaştığı yüzeye vazelini sürerek bir süre beklemelisiniz. Daha sonra deterjan yardımıyla bu yüzeyi iyi bir şekilde köpürterek yıkamanız gerekmektedir. Yıkadıktan sonra yüzeyin iyice kurumasını lekenin geçip geçmediğine bakmak adına beklemelisiniz. Eğer bu temizlik metodunu uyguladıysanız ancak leke geçmediyse yüzeyin altına ve üstüne peçete yerleştirerek ütülemeyi denemelisiniz. Peçetenin üzerinden ütülediğiniz zemindeki yağın ısı yardımıyla peçete tarafından emilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer her evde kolaylıkla bulunacak bu materyaller ile gerçekleştireceğiniz temizlik ile yağı kumaş yüzeyden temizlemeyi başaramazsanız, yüksek güçlü leke sökücü kimyasallara başvurabilirsiniz. Yağlı zemine bir fırça yardımıyla uyguladığınız leke sökücü kimyasalı zemin üzerinde biraz bekletip durulamalısınız.

Eğer temizlemeye çalıştığınız yüzey renkli bir kumaş değilse bu bekleme süresini uzun tutabilirsiniz. Ancak renkli bir kumaş söz konusuysa rengini yitirmemesi adına bu süreyi iki saat gibi bir zaman dilimine indirgemelisiniz. Sonunda temiz suyla durulama işlemini gerçekleştirerek inatçı gres yağı lekesi ile yollarınızı ayırabilirsiniz. Bu yağı kullanmayı düşündüğünüz sırada uzmanlarından alacağınız gres yağı tavsiyeleri oldukça önemlidir. Aynı şekilde bu kullanım veya marka tavsiyelerinin yanında, bu yağın sebep olabileceği lekeleri çıkartacak temizlik tavsiyelerinin önemi de büyüktür. Böylelikle böyle bir kaza yaşarsanız telaş yapmadan lekeye direkt müdahale edebilirsiniz. Gres yağı özellikleri gereği pek çok açıdan kullanıcısını avantajlı duruma taşıyan bir yağdır. Kullanıcısının bilinçli bir şekilde araştırarak, kullanmak istediği mekanizmaya ve koşullarına en uygun yağ çeşidini almalıdır. Bu yağ oldukça güçlü ve oldukça yüksek performansa sahip bir yağdır. Mekanik aksamlarda doğru bir şekilde uygulandığı takdirde oldukça hayati bir değeri vardır. Kullanıldığı bölgenin düzgün bir şekilde çalışıp yüksek performans elde etmesini sağladığı gibi korunup temizlenmesini de sağlamaktadır. Ve böylelikle de bu yağın kullanıldığı makinenin kullanım ömrü büyük bir ölçüde artış gösterecektir. İhtiyaç duyulan bölgeye uygun cinste yağ seçilmesi gerektiği gibi miktara da önem verilmelidir. İhtiyaca göre gres yağı 16 kg, gres yağı 14 kg, gres yağı 4 kg, gres yağı 1 kg’lık seçenekleri mevcuttur. Sizin yapmanız gereken bu seçeneklerden en iyi şekilde faydalanmaktır. Uygun miktarda gres yağı uygulanan mekanik aksanların hem daha iyi çalıştığı hem de temiz kaldığı gözlenmektedir. Yağ ile korunan bölgenin su ve hava ile teması kesilecektir. Sonuç olarak büyüklü küçüklü basınçlara maruz kalan makinalar için bu dayanıklılığı artırıcı olan yağ büyük önem taşımaktadır. Bu yağ sayesinde kullanıcısı pek çok açıdan karlı olmaktadır. Bu donanım alışverişi için ayıracağınız bütçeyi önceden belirlemelisiniz. Böylelikle alışveriş esnasında karşınıza çıkacak fırsatları çok daha hızlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Online alışverişte fırsatlar dünyası Trendyol’da hızlı ve kolay bir şekilde gres yağı fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Size her açıdan en çok uyum sağlayan yağa karar verdikten sonra yapmanız gereken çok basit. En pratik, hızlı ve güvenli bir şekilde ürününüzü sepete atıp ödeme işleminizi gerçekleştirmek. Siz de kapınıza kadar gelen avantajlı alışverişinizin tadını çıkarın.

Gres Yağı Ne İşe Yarar?

Sanayi ortamında pratiklik kazandıran sıvı gres yağı, oldukça sık tercih edilir. Genel anlamda makinelerde kaynaklanan sürtünme ile ortaya çıkan aşınma, kırılma ya da ısınma gibi durumlar karşısında makinenin parçalarıyla uyum içinde çalışır. Makinenin uyum ve düzen içerisinde çalışmasına imkan tanıyan ve donanım gücü yüksek bir malzemedir. Süngere benzeyen bu ürünler; sıvı kıvamında değildir. Üzerine sürüldüğü metal parçaların üstünde akıp gitmeyerek uzun süre sabit şekilde durur. Katı gres yağı; kullanışlı yapısı ve avantajlı özellikleriyle oldukça ilgi görür. Gres yağı; içeriğinde kalınlaştırıcı ve baz yağlara yer veren süngerin yapısına benzeyen özel yapıya sahip bir üründür. Basınçla birlikte harekete geçen çalışma sistemine sahip olup isteğe bağlı renklendiriciler eklenerek rahatlıkla kullanılabilir.

Gres Yağı Nerede Satılır?

Akışkan yapıya sahip olmayan, işlemlerinizi kolay ve pratik hale getiren gres yağını Trendyol’dan satın alabilirsiniz. Çalışma sırasında herhangi bir durumda elinize bulaştığı takdirde kolayca temizleyebilirsiniz. Basınçla işlevsellik kazanan bu ürünler; makinelerin ömrünü artırabilir. Makinenin uzun süre basınçla yağsız bir şekilde kullanılmasına yardım eden sağlam bir üründür. Otomobil, tır, kamyon ya da otomotiv sanayisinde araçların mekanizmasını kolaylıkla çalıştırabilen aynı zamanda ısıya dayanıklı bir malzemedir. Otomotiv sanayisine ait makinelerin parçacıklarının birbiriyle temasını kolaylaştırır. İçerisindeki sabun temizleme işlemini rahat ve pratik hale getirir. Parçacıkların hava ile temasını önleyebilen ve malzemelerin paslanmasını önemli ölçüde engelleyebilen bir üründür. Bu seçenekleri Trendyol ile temin edebilirsiniz.

Gres Yağı Renkleri Ne Anlama Gelir?

Kırmızı, yeşil, beyaz, rulman ya da silikonlu gres yağları içerik ve marka kalitesine göre farklı şekilde sunulur. Her birinin uyum gösterdiği kriterleri iyi şekilde analiz etmeniz gerekir. Kırmızı gres yağı; genellikle endüstriyel tarım ve yol makinelerinde tercih edilir. Uzun ömürlü kullanım imkanı sunar. Yeşil gres yağı; 65 dereceye kadar olan sıcaklığı gösterir. Pek çok alanda sık sık kullanılır. Beyaz gres yağı çeşitleri; yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklılık göstermez. Genel olarak 70 dereceyi aşmayan sıcaklıklarda tercih edilir. Rulman gres yağı; avlama faaliyetlerinde sık tercih edilen bir seçenektir. Yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklılık gösteren bu ürünler; 135 dereceye kadar kullanılabilir. Silikonlu gres yağı; oldukça kaliteli bir yağlama malzemesidir. Hemen her makine parçasında tercih edilebilir.