placeholder
"

H4 Ampul

" araması için 13180 sonuç listeleniyor

H4 Ampul

Günümüzde elektrik ile çalışan ampuller birçok farklı alanda aydınlatma ve dekorasyon amacıyla kullanılır. Hiç şüphesiz insanlık tarihinde gerçekleştirilen en büyük buluşlardan biridir. Ampulün icadı halen tartışılan bir konu olmasına karşın bir çok bilim adamının geçmişte bu konuda çalışmalar yaptığı bilinmektedir. Thomas Edison gerek kendisinin gerekse diğer bilim insanlarının yaptığı prototip çalışmaları nihai hale getirerek bu alana imza atmıştır. İnsanlığın sürekli ışığa ulaşması için yapılan çalışmaların 1880’lerde başlandığı bilinmektedir. Taşıtlarda kullanılan aydınlatma sisteminin bir parçası olan H4 ampul tasarımı hem uzun, hem kısa mesafelerin aydınlatılmasında kullanılır. Taşıtlarda kullanım amacına göre farklı türlerde bulunur. Far, sis, stop, sinyal, park ve iç ışıklar gibi amaca göre farklı özelliklere sahiptir. Bağlandığı duylar ve ürün tipi taşıtın kategorisi ve modeline göre değişir. Ürünleri satın almadan önce sizin aracınıza uygun olup olmadığını bilmeniz gerekir. “H” kodu ile başlayan ve yanında yazılı olan “1,2,3,4…” gibi sayılarla grubu değişen türler uzun ve kısa farlarda, sis ışıklarında kullanmaya uygundur. Aracınızın modeline göre uygun olan rakamı seçmelisiniz. Seçim yaparken Trendyol’dan ulaşabileceğiniz gerçek kullanıcı deneyimlerine dayanan yorumlardan yararlanarak H4 ampul tavsiyesi alabilirsiniz. Hangi ürünün size uygun olduğunu belirlerken izlenen birkaç farklı yol bulunur. Arama motorlarından araç modeli ve sınıfını girerek öğrenmeniz bu yollardan biridir. Taşıtınızla beraber gelen kullanım kılavuzu da parça kodlarını içeren bilgilere sahiptir. Eğer kılavuzunu saklamıyorsanız servisinizi arayarak da kolayca ihtiyacınız olan türün ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Basit sökme-takma işlemlerini yapabilen biri iseniz araç çalışır durumda olmadığında ürünü yerinden sökebilirsiniz. Taban kısmında ihtiyacınız olan bilgiler yazılıdır. İhtiyacınız olan modeli belirlediğinizde Trendyol’dan satın alabilirsiniz. Ampul değişimi kolay bir işlem olduğundan araştırma ve kullanıcı deneyimlerinden faydalanarak bilgiye erişebilirsiniz. Trendyol’dan H4 kodlu ürünlere ve soketlerine tek başına ulaşabileceğiniz gibi set halinde olanlardan da satın alabilirsiniz. Set halinde olanların içerisinde anında takıp kullanmanızı sağlayan tüm gerekli malzemeler ve kullanım kılavuzları bulunur. H4 kodlu ürünlerin özelliklerini ve fiyatlarını Trendyol’dan kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

İhtiyacınıza Uygun H4 Ampuller

Taşıtlarda kullanılan aydınlatma çeşitleri kullanım amacına ve yerine göre farklı biçim ve aksam özelliğine sahiptir. Bunların görevi aracın aydınlatmasını yaparak güvenliğin sağlanmasıdır. İlerleyen teknoloji ile aydınlatma sistemleri gelişim gösterir ve farklı şekillerde yeni tasarımlar sektöre giriş yapar. Halojen, xenon ve led, sis gibi terimler taşıt aydınlatmasında önemlidir. Sis farı yağmurlu ve sisli havalarda yol ve levhaların daha iyi görünmesi sağlayan özel bir tasarıma sahiptir. Yağışlı hava ya da mevsimsel sebeplerle oluşan yoğunluk farkı nedeni ile yaşanan buğulanmadan sürücünün en az oranda etkilenmesini hedefler. H4 sis ampulü çeşitlerine göre farklılık gösterir. Genel özellikleri sürücünün bozuk havalarda görünüşü kolaylaştırması, yüksek ışıktan dolayı kapakta kararma yaşanmaması ve selektörün belirgin olarak yapılabilmesidir. Aydınlatma sistemlerinin bir diğer parçası da çakarlardır. Kişisel tercihe göre aracınızın daha fazla dikkat çekmesini istiyorsanız H4 çakar ampul kullanabilirsiniz. Farklı mod seçenekleri ile beyaz, kırmızı, mavi çakar renklerini uzun ve kısa mesafeli olarak kullanabilirsiniz. Bazı modellerde karşıdan gelen sürücünün gözlerini rahatsız etmemesi için far aynasından yansıma ile çalışan tasarı uygulanır. Uzun ve kısa farlarında beyaz ışık isteyenler için de modeller bulunur. H4 ampul beyaz rengi ile yüksek aydınlatma sağlar. Hem uzun hem kısa mesafeli aydınlatma için kullanılabilir. Düşük güç tüketimi ile aküyü bitirmez ve uzun ömürlü kullanıma sahiptir. Kısa, uzun ve sis her işlev için bir set alınması gerekir. Sarı H4 ampul her mevsim kullanıma uygundur. Özellikle kötü hava şartlarında yüksek performans sergiler. Ultraviyole ışınlara dayanıklı, cisimlerin şeklini bozmayan ve termal şoka dayanıklı modelleri bulunur. Quartz camdan üretilenleri far kapağı kırıldığında eğer ürüne su değerse patlamanın önüne geçer. H4 ampul mavi daha çok modifiye amacıyla araç dekorasyonlarında tercih edilir. Koyu ve baskın renk isteyenler H4 deli mavi ampul satın alabilirler. Baskın mavi renk sayesinde ışık yoğunluğu halojen olanlara oranla %40 daha fazladır. Düşük güç tüketimi ile yüksek performans sağlar. Park lambaları için ise H4 turuncu ampul kullanabilirsiniz. H4 kolormatik ampul %30 civarı artan performansı ile her mevsimin hava şartlarında kullanıma uygun bir modeldir. Ürünlerin renkler dışında güç tüketimine göre de sınıflandırılır. Genellikle far reflektörleri standart bir güce göre tasarlanır. H4 55w ampul kullanımı ile oluşan bu standart cam ve elektrik tesisatının da uygun olduğu tüketim miktarıdır. ECE R37 standardına uygun olarak halojen olanların kullanımı için tasarlanır. Daha yüksek ışık yayan bir ürün isteyenler H4 ampul 100w gibi yüksek olanlara yönelebilir. Aydınlatma gücü yüksek olan modellerde far camı ve reflektörün zarar görmemesi, karşıdan gelen taşıtın gözünü almaması için özel tasarımlar kullanılır. Ürünlere Trendyol’dan ulaşarak uygun olan modeli satın alabilirsiniz.

Halojen Oto Aydınlatma

Halojen otomobil ampullerinin içinde tungsten flaması bulunur. Bunun parlaması ile ışık veren ürünler ön far, arka stop, sinyal, plaka ışığı ve araç içi ışıklarında kullanılır. Yeni nesil araçların ön aydınlatmasında xenon veya LED kullanılır. En yeni modellerde sıklıkla tüm aydınlatmalar LED’lerden oluşur. Trafikte karşınıza çıkan araçların yaklaşık olarak %80’i halojen aydınlatmalara sahiptir. Halojen kısaca “H” harfi ile gösterilir ve farklı türleri bulunur. Otomobiliniz tasarlanırken şekline en uygun model belirlenir ve kullanılır. Değişim zamanlarında sizin de aynı koda sahip ürünleri kullanmanız gerekir. H4 halojen ampul 55 watt standart olan ölçüye sahiptir. Yaklaşık olarak 1300-1600 lümen arası ışık saçar. Lümen ışık miktarının birim ölçüsü olarak bilinir. Değerler ürünün modeli, performansına, ömrüne ve markaya göre değişkendir. Halojen aydınlatmanın kendi içinde avantajları bulunur. Kısa sürede ısınabildikleri için 1 saniye içinde farınız maksimum yanma performansına ulaşır. Özellikle uzun menzilli farlarda yanış süresinin kısalığı hayati önem taşır. Selektör yaparken hızlı tepkisi sayesinde olası aksiliklerin önüne geçer ve kısa olan sürenizi iyi değerlendirir. Uzun farlarda bağımsız reflektörü bulunan otomobillerin sadece kısa farlarına xenon takılır. Takıp hemen çalıştırmaya başladığınız için ek ateşleyici ve balasta ihtiyacınız olmaz. Kolay değiştirilebilir olduğundan patlayan ürünleri oldukça hızlı bir şekilde kendiniz değiştirebilirsiniz. Ampul ömrünün sonuna kadar aşağı yukarı aynı parlaklığı korumaya devam eder. Ortalama olarak markaya ve ürüne göre 200-600 saat arası kullanım ömrü bulunur. Ürünlerde watt (W) elektrik tüketimini lümpen (l) birim ışık miktarını, kelvin (k) ışık renk sıcaklığını gösterir. Örneğin H4 8000k ampul gün ışığı benzeri mavi-beyaz bir ışık verirken 2000k bir ürün sıcak beyaz yani turuncu-beyaz arasında bir renk verir. Aydınlatma renklerinde genel bir sınıflandırma yapılırsa; 2000k-3000k arası sıcak beyaz, 3100k-4500k arası soğuk beyaz, 4500k üzeri de gün ışığı bir renge sahiptir. Aracınızın modeline uygun olan türü belirledikten sonra farklı renk sıcaklıkları ve watt değerleri arasından zevkinize ve kullanım amacınıza göre Trendyol’dan seçim yapabilir, ihtiyaç duyduğunuzu satın alabilirsiniz.

H4 Ampul Ne İçin Kullanılır?

Halojen sistem en yaygın kullanılan ve ekonomik olarak ulaşabileceğiniz ürünlerden oluşur. Bu sistemin türlerinden biridir ve otomobilinize uygun bir çok çeşidi bulunur. Araç bilgilerinize göre gerekli bilgileri edindikten sonra Trendyol’dan satın alabilirsiniz. Çift flamanlı düşük maliyetli bir modeldir. Birinci flaman kısa, ikinci flaman farları uzunları yakar. İkili çalışma sistemi sayesinde iki ayrı reflektör kullanımına gerek yoktur. Reflektör niteliği değişmez fakat artan ışık miktarı farın kısa ve uzun oluşunu ayarlar. H4 ampul özellikleri modeline göre farklılık gösterir. Renk, watt ve kullanım ömrü açısından değişiklikler vardır. Gelişen teknoloji sayesinde halojen üretimlerde yenilikler meydana gelir. Standart ürünlere LED ve xenon özellikler eklenerek aracınızda daha yüksek performans almanız sağlanır. Xenon ampuller yüksek ışık gücü üretirken düşük enerji tüketimi yapar. Aracınız orijinal xenon için uyumlu bir yuvaya sahip değilse H4 xenon ampul satın alarak düşük güç tüketimi ile yüksek ışık sağlayabilirsiniz. Orjinal xenon ürünlerinin D2S girişi yerine yerleştirilen halojen soketlerin üzerinde xenon ampullerin kullanılması ile meydana gelir. Xenon ürünlerde ışık tüketimi yüksek beyazdan düşük sarıya doğru azalarak biter ve bir anda kesilmez. Bu nedenle ışık uyumunun sağlanması için setler halinde değiştirilmesi gerekir. LED ışıklar yüksek devre iletkenliği ile çalışan diyot devre elemanlarındandır. Yüksek verimliliğe sahip bu türün H4 soketlere uyarlanmış modellerini Trendyol’da bulabilirsiniz. Uzun kullanım ömrü ile H4 LED ampul uzun kısa ışıklar için kullanılabilir. Çift devreli bu ürünle selektör yaparken şimşek çakma etkisini alabilirsiniz. Trendyol’dan aracınıza uygun olan H4 ampul LED ve diğer modellere ulaşabilir, işçilik ödemeden değişim yapabilirsiniz.

Far Bakımı Nasıl Yapılır?

Polikarbon malzemeden üretilen farlar uzun ömürlüdür. Zaman içerisinde kristal netlik azalarak sararır ve ışık solmaya başlar. Özellikle gece yolculuklarında ve kötü hava koşullarında temizlenmeyen bir far ışığı keseceği için kaza riski ortaya çıkarır. Temizliği yapabileceğiniz farklı yollar bulunur. Diş macunu bu konuda iyi bir temizleyicidir. Tozdan arındırılarak kurulanan far üzerine ve beze diş macunu sıkılır. Su olmadan iyice tüm yüzeye bez ve eski bir diş fırçası ile macun yedirilir ve bolca ovalanır. Ovalama işleminin sonunda su ile durulama yapmalısınız. Çizikli ve sararan yüzeylerde ince zımpara ile üst katmanı alabilirsiniz. Bu işlem hem pürüzleri ve renk değişimini ortadan kaldırır. Bu uygulamada maskeleme bandı ile otomobil boyasını korumaya almanız size fayda sağlar. Çok kirli olmayan yüzeyler pasta ile kolaylıkla temizlenebilir. Polisaj makinesi elinizde bulunmuyorsa eski bir diş fırçası bu iş için yeterli olur. Tüm temizlik maddeleri sürüldükten sonra kirlerin kabarması için bir müddet beklenmeli ardından nemli bez ya da su ile durulama yapılmalıdır. Temizliğini bitirdiğiniz far hala yeterince ışık vermiyorsa ampullerini değiştirmelisiniz. H4 modellerin kolayca takılıp sökülebilmesi sayesinde sanayiye gidip bir ustaya para vermenize gerek kalmadan kendiniz basit bir şekilde halledebilirsiniz. İlk olarak aracınızı stop ettirilir, mümkünse akünün kutup başları sökülür. Kaputu kaldırdığınızda farlara giden kablolar arasında ampulleri görürsünüz. Far muhafazasını saat yönünün tersine doğru döndürerek açmalısınız. Bazı araçlarda akü ve hava filtresinin kolay değişim için sökülmesi gerekir. Ampul kablolarını klips ya da vidayı sökerek çıkarmalısınız. Ardından yeni ampul eskisinin yerine takılır ve işlemler ters sıra ile uygulanır. Trendyol’dan satın alabileceğiniz H4 ampul çeşitleri ile aracınızın ustası olabilirsiniz.

Ekonomik H4 Ampul Fiyatları

Taşıtlar hayatınızı kolaylaştırmasına rağmen özenli bakım ister. Bakımları yapılmayan ve aksatılan araçlar trafik içerisinde kazaya davetiye çıkarır. Kendinizin ve sevdiklerinizin hayatını önemsiyorsanız bu bakımları zamanında yapılmalı ve bozulan parçaları yenisi ile değiştirmelisiniz. Aydınlatma sistemleri hayati önemi olan aksamlardan biridir. Gece yolda giderken ya da kötü hava şartlarında başka araçları görmenizi ve onların sizi fark etmesini sağlar. Gittiğiniz yolu, şeritleri ve tabelaları bu sayede net bir şekilde görebilirsiniz. Özellikle kış aylarında oluşan yoğunluk farkından dolayı far içinde toplanan nem ampulleri bozar ve değiştirilmeleri gerekir. Tek farı yanar halde gördüğünüz araçların kışın yoğunlukta olmasının sebebi budur. Trendyol ekonomik H4 ampul fiyatları sayesinde kullanıcıların bütçesine dosttur. Kolay sökülüp takılan bu ürünleri beraberinde gelen kılavuzla kendiniz monte edebilirsiniz. Bu sayede servise ve sanayide bir ustaya ödemeniz gereken işçilik parası cebinizde kalır ve sadece maliyet ile bu işlemi kolay bir şekilde halledebilirsiniz. H4 far ampul çeşitleri sadece gerektiğinde değil zevk için de değiştirilebilir. Kullandığınız aydınlatmadan memnun değilseniz daha yüksek performans sağlayan xenon ve LED ürünlerine yönelebilirsiniz. İndirimli fiyatlara daha iyi bir görüşe sahip olabilirsiniz. Soket ve set ürünleri sayesinde ihtiyaç duyduğunuz materyalleri otomobiliniz ve motosikletiniz için satın alabilirsiniz. Tuning sektöründe çalışanlar ve bu alana meraklı olanlar daha iyi ve şık bir görünüm için araç içi ve dışı ışıklarında yenileme yapar. Modifiyeye uygun çift fonksiyonlu ve çakarlı ürünlerle aracınızı kendi zevkinize uygun olarak kaliteli materyallerle kişiselleştirebilirsiniz. Trendyol’da her daim bir kampanya bulabilir ve satın almayı istediğiniz ürünlere indirimli fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Modeller arasında fiyat ve özellik seçimi yapabilir ürün arayışını kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Trendyol’da H4 Ampul Seçenekleri

Taşıtınızın ışıklandırma sisteminde yapacağınız değişiklikler için marka ve model dışında da ilgilenmeniz gereken konular vardır. İhtiyaç duyduğunuz özelliğe göre bir ürünü Trendyol’da mutlaka bulursunuz. Yaş, seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden biridir. Yaşın ilerlemesi ile görme kaybı yaşandığı için Trendyol’dan ulaşabileceğiniz yüksek ışık saçan H4 güçlü ampul çeşitlerinden xenon ve LED modellerini satın almalısınız. Bu modeller Trendyol’dan ulaşabileceğiniz farklı renk ve mod seçenekleri sayesinde tuning meraklısı olanlar için de idealdir. Havanın nasıl olduğu ve çevrenin durumu da seçime etkisi bulunan noktalardan biridir. Örneğin yağmur ve sisli havalarda sarı renkli ışıklar size daha net bir görüş açısı sağlar. Dilerseniz Trendyol’dan bulabileceğiniz her mevsim kullanılabilen kaliteli H4 ampul modellerine yönelebilirsiniz. Far aksamında zamanla içinde bulunan ısı kaynağından dolayı kararma, is ve tozlanma oluşabilir. Periyodik olarak far temizliğinizi yaparak ve harap durumda ise değiştirerek ürün performansınızı arttırabilirsiniz. Fark bakım ve temizliği için kullanılan ürünleri Trendyol’dan satın alarak işinizi hızla halledebilirsiniz. Sadece otomobil kullanıcıları değil motosiklet tutkunları için de kaliteli ve yüksek performanslı ürünler bulunur. Düşük güç tüketimi ve her bütçeye uygun olması ile H4 motosiklet ampul Trendyol’da bulunan ideal fiyat-performans ürünleridir. Beyaz, sarı, kırmızı, mavi ve çift renkli gibi pek çok alternatifi bulunur. Kırmızı ve mavi çakarlı modelleri motosikletinizi modifiye ederken kullanabilirsiniz. Tıpkı otomobil ürünlerinde olduğu gibi xenon ve LED eklemeleri ile yüksek performanslıdır. Trendyol’dan uzun ve kısa mesafelerin aydınlatmaya yarayan modellere ulaşabilirsiniz. Motosiklet ya da otomobiller için modifiye ve değişim setlerine ulaşarak satın alabilirsiniz. Tüm taşıtlara uygun, ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ürünlere farklı model ve fiyat avantajı ile Trendyol’dan ulaşabilirsiniz.