placeholder
"

H4 Led Xenon

" araması için 3164 sonuç listeleniyor

H4 Led Xenon

H4 Led Xenon Yeni Nesil Far Teknolojisi

Araç farları genelde haklarında az şey bilinen, fakat özellikle geceleri trafikteki bir aracın, görme, görülme, fark edilme fonksiyonunu belirleyen çok önemli parçalardır. Farların yetersiz aydınlatma yapması, sürücünün geceleyin görüş alanını kısıtlayabilir ya da tersine farların aşırı aydınlatma yapması trafikteki diğer sürücülerin görüşünü engelleyebilir. Bu nedenle aracın orijinal yani fabrikasyon çıkışı farlarının değiştirilmesi gerektiğinde veya arzu edildiğinde, aracın yapısal özelliklerine uygun, doğru bir far seçimi yapılmalıdır. Bu sebeple h4 led xenon farlar ve bu farların altyapısını oluşturan teknolojik ayrıntıları bilmekte fayda var. Doğru ve kaliteli bir far, değişen hava ve yol koşullarında aracın ön kısmında güçlü bir aydınlatma sağlarken, yeterli bir menzile sahip olmalı ve en önemlisi geniş açılı, stabil bir ışık yoğunluğu üretmelidir. Tüm bu şartları kendi aracının sürücüsü için sağlarken, trafikteki diğer sürücülerin gözünü almayacak, rahatsız etmeyecek bir ışık dengesine sahip olmalıdır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle üreticiler de yüksek kaliteli akıllı far sistemleri üretmektedir. Far sisteminin gelişimi de üretilen otomobilin türüne göre değişiklik gösteriyor. Örneğin A sınıfı küçük bir arabada klasik halojen farlardan başka seçeneğiniz bulunmamaktadır. Ancak D sınıfı orta segment otomobillerde, seçenek listesinde veya daha üst seviye donanım paketinde halojen dışında xenon veya led teknolojili farlardan birini bulabilirsiniz. Halojen farlar, düşük maliyetleri nedeniyle eskiden oldukça rağbet görüyordu fakat son yıllarda yerlerini xenon farlar almaya başladı. H4 led xenon far olarak anılan fardaki xenon bir soygaz türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, xenon farlar xenon gazı ile çalışıyor. Far sistemindeki lambalar yüksek basınçlı xenon gazı ile doldurulur. Farlar aktif edilince, elektrot içinden geçen akım gazla karşılaşır ve bir parıltıya neden olarak, aracın farlarından çıkan ışık hüzmesi üretilmiş olur. Xenon gazı, aydınlatma endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer nadir gazlardan daha pahalı olduğu için kullanıldığı sektörler sınırlıdır. Xenon lambalar, sıradan lambalara göre daha iyi aydınlatma sağlar. Araba farları ve kamera flaşları, gazın kullanıldığı başlıca ürünlerdir. Xenon ampuller, halojen ampullere göre çok daha yüksek ışık yoğunluğu yayarlar ancak güç tüketimleri çok düşüktür. Ampulün herhangi bir ışıma yönü olmadığı için, dört bir tarafa saçılan ışığın belli bir bölgeye yönlendirilmesinde sadece far reflektörü yeterli olamaz. Bu nedenle lens tipi bir far kullanılmalıdır. Ek olarak, xenon farlar da bir far temizleme sistemi ile donatılmalıdır çünkü farların kirlenmesi hızla yansımalara ve göz kamaşmasına neden olur. Aksi takdirde araç, periyodik muayeneden onay alamayabilir.

Şimşek Kadar Güçlü H4 Led Xenon

Türkçe'de "ışık yayan diyot" anlamına gelen led teknolojisi, aslında icattan ziyade keşif olarak adlandırılabilir. 1920'lerde Ruslar, radyo içindeki diyotun parladığını keşfetti ve bu durumu daha da geliştirmeye karar verdiler. Günümüzde birçok alanda kullanılan led ampuller otomotiv aydınlatma sistemlerinde de kullanılmaktadır. Led farlarda çok sayıda led ampul bulunmaktadır. Led sadece farlar için değil, park lambaları ve sinyal lambaları için de kullanılabilir. Led ampul özellikle şekil verilebildiği ve değişik formlarda tasarlanabildiği için tercih edilmektedir. Farlarda led kullanımındaki ana etken yüksek verimlilikleridir. Bu sayede küçük bir hacimden yüksek aydınlatma elde edilebilmektedir. Led titreşimden etkilenmez ve kullanım ömrü üstünde bulunduğu aracınki ile aynıdır. H4 led xenon beyaz renk ışığa sahiptir ve ışık renk sıcaklığı 6500 kelvin civarıdır. Ledlerin tepki süresi halojen ampullere göre çok daha hızlıdır. Bu nedenle selektör yapılan uzun hüzmeli led far, yıldırım efektine sahiptir. Meraklıları arasında H4 led xenon şimşek etkili denmesinin sebebi budur. Led ampulleri genellikle projektör farları ile birlikte kullanılırlar. Ledler beyaz ışık üretirler ve sarı ışık veren halojen ampullere göre enerji tüketimleri çok daha azdır. Bu, daha az yakıt tüketimi ve daha düşük araç emisyon değerleri anlamına gelir. Ledlerin halojen ve xenondan daha uzun ömürlü olduğu bilinen bir gerçektir. Halojenlerdeki gibi içinde filament olmadığı için patlama riski bulunmayan led lamba genellikle otomobilin ömrüne eşdeğerdir. Dağınık ışık yerine, led ürettiği doğrusal ışık yönlendirilebilir olması, otomobil üreticilerinin ileri teknoloji üretmek için ledleri kullanmasına izin veriyor. Led ampüllü farların faydaları saymakla bitmez. Bir kere halojen ampule göre yüzde 80 daha verimlidir. Kamyonlar ve otomobiller için en iyisi led fardır, aracınızın aküsünü koruyacak, böylece daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Halojenlerden 5 kat daha uzun ömürlüdür. En iyi led yedek far ampulleri 30.000 saat veya daha fazla dayanır. Buna karşılık, tek bir led ampul kullandığınız süre içinde, beş veya daha fazla halojen ampulü değiştirmeniz gerekir. Uzun vadeli olarak bakıldığında daha ucuza gelir. Led farlar kutudan çıkar çıkmaz daha pahalı olsa da, uzun süre kullanılacak dayanıklılıkta olması sebebiyle paradan tasarruf edeceksiniz çünkü ledleri sık sık değiştirmeniz gerekmeyecek. Halojenlerden daha parlaktır, sisli görünen veya karanlık noktalar içeren ışık huzmelerine sahip olabilen halojen lambalara kıyasla üstün performans sunar. Yolu daha iyi aydınlatır. Gece araç kullandığınızda, led farlar yolu halojen ampullere göre daha uzak mesafelerden görmenizi sağlar. Parlama önleyici özelliklere de sahiptirler. H4 led xenon montajı kolaydır, çoğu otomobil, SUV ve kamyona led farların, uzman kişilerce takılması 20 dakika veya daha kısa sürer.

Işık Renk Sıcaklığı İdeal H4 Led Xenon

Araçların farlarından çıkan renklerin birbirinden farklı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni ışığın renk sıcaklığı ile ilgilidir. Işık renk sıcaklığını sayısal olarak ifade ederken birim olarak Kelvin kullanılır. Kelvin değerine göre renk sarıdan buz mavisine değişir. Bu ışık renk skalasına göre 2000 Kelvin ışık sarı, 5000 Kelvin ışık gün ışığına yakındır. 10000 Kelvin civarında ise mora yakın bir mavi renk görülür. Örneğin h4 led xenon 6000k bir far lambası, tam olarak beyaz renk sıcaklığına sahiptir ve oldukça popüler bir tercihtir. Özellikle 8000 kelvin ve üstü değerlerde, ışığın rengi daha çok buz mavisine yaklaşacaktır. Bu değerlerdeki ışık rengi çok şık ama biraz koyu bir ışık hüzmesi oluşturabilir. H4 led xenon buz mavisi far ampulü, gerçekten de otomobilinize farklı bir tarz katacak, özellikle tam karanlıkta aracı cazip kılan bir görüntü yaratacaktır. Bunun dışında bilinmesi gereken bir de lümen terimi vardır. Bir ışığın yoğunluğu ve gücü lümen cinsinden ölçülür. Lümen değeri, aracın far aydınlatma sistemindeki ampulün ışık gücünü temsil eder. Lümen değeri yüksek bir ampul far aynasından yansıyacak ve yola daha fazla ışık verecek, bu nedenle yolu daha iyi aydınlatabilecektir. Bir ışık kaynağından 1 metre mesafedeki 1 m2'lik bir yüzeye dikey olarak yayılan ışık miktarına lümen denir. Fizikteki sembolü lm'dir. 6.000-6.400 lümen küçük yoğunluklu ışıklar yolu düz bir çizgide 500 metreden fazla aydınlatır ve çoğu sürücü için yeterlidir. 8.000 lümenli, orta yoğunluklu ışıklar, yolu 600-700 metre düz bir çizgide aydınlatır. Parlak ve süper parlak renklerle kullanıldığında yoğun bir ışık hüzmesi oluştururlar. 10.000 lümen yüksek yoğunluklu ışıklar ise, yolu neredeyse gün ışığı kadar aydınlatır. Yani h4 led xenon 12000 lümen bir araç farı ile yoldaki ayrıntıları, adeta gündüz gözüyle görüyormuş gibi yakalayabilir, oldukça güvenli bir sürüş ortamı yaratabilirsiniz. Fakat fiyat performans açısından genelde 2000-3000 lümen arası değerler bile, yol aydınlatması için gereken ışık yoğunluğunu sağlayabilir. Fazlası sürücünün konforunu artırabilir fakat karşıdan gelen sürücünün gözünü alma, kamaştırma gibi olumsuz etkiler de yaratmamasına dikkat etmek gereklidir.

H4 Led Xenon Ampulün Diğer H sınıflarından Farkı

Aracınız için en iyi ampul kategorisi hakkında çok araştırma yaptınız, ancak bulduğunuz ürünün yine de sizin için uygun olmayabileceğinden şüphe edebilirsiniz. Çünkü H1, H3, H4, H7, H11 gibi birçok lamba türü vardır ve aralarındaki fark sadece küçük bir değişikliktir. Çoğu sürücü bu sınıflar arasındaki farkı bilmemektedir. Burada bahsi geçen tüm H1, H3, H4, H7, H11, HB3 ve HB4 ampulleri sınıflandırmadan dolayı far olarak tanımlanırlar. Bu farklı ampul türleri aynı kategoriye aittir, ancak birbirlerinin yerine kullanılamazlar. H1 ve H7 ampullerinin ışık çıkışı eşdeğer olarak görünse de, H7 ampulü H1 ampulünün yuvasına uymaz. Bu, soket özelliklerinin kategoriler arasında farklı olduğu anlamına gelir, bu da aracınızda kullanılan ampul soket tipine uygun ampul almanız gerektiği anlamına gelir. Gerekli bağlantı sınıfından emin değilseniz, kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz. Bazı ampullerin yalnızca bir filamenti vardır, ancak bazılarının iki filamenti vardır. Çift flamanlı ampuller olarak da adlandırılan bu ampuller, farların uzun huzmesine ve kısa hüzmesine güç sağlamak için kullanılır. Tek bir filaman kullanan araçların başka bir ampul eklemesi gerekir. H4,H13, H13A, H14, H15 kodlu ampuller çift flamanlıdırlar. Yani h4 led xenon uzun kısa olmak üzere çift farlıdır. Çoğu durumda, bu ampuller aynı miktarda ışık üretir, ancak gereken volt sayısı ve her ampul tarafından üretilen ve nominal güç olarak da bilinen watt değeri farklıdır. Farklı h kodlarına sahip bu ampullerin çoğunun farklı güç değerleri vardır. Her bir ampul değişik miktarda güç gerektirdiğinden, örneğin H1 tip ampulünüz varsa bunu h7 tip ampulle değiştirmek bir takım sorunlara yol açar. Bu, Amerikan tarzı bir prize Türk tipi bir priz takmak gibi bir davranıştır ve cihazın aşırı ısınmasına veya hasar görmesine neden olabilir. Aynı şey araba ampullerinde de olur. Neyse ki, her bir ampul armatürünün benzersiz bir tabanı vardır, bu nedenle birbiriyle karıştırılması zordur. H4 led xenon ampul, işte bu çift flamanlı, uzun kısa aynı ampulden yanan sisteme sahip araçlara uygun olarak çift devrelidir.

Eski Ampulünüzün Yerine H4 Led Xenon

Eğer eski tipte, sarı ışık veren halojen lambalı farlarınızdan memnun değilseniz ve değiştirmek istiyorsanız, bütün bu teknik bilgilere sahip olarak işe girişmeniz yerinde bir hareket olur. Çünkü bu değişim işleminde yanlış bir seçim yapılırsa bunun iki olumsuz sonucu olabilir. Birincisi, yeni taktığınız ampulün fazla akım çekmesi, elektrik devresinde dalgalanmalara sebep olması gibi nedenlerle aracınızın diğer elektronik aksamlarında arıza oluşabilir. Veya yeni taktığınız ampul hiç çalışmayabiir ya da kısa süre sonra bozulabilir. Olabilecek ikinci olumsuzluk ise aracınızın periyodik muayeneden geçemeyerek, vize alamamasıdır. Bu gibi olumsuz durumları yaşamamak için, tecrübeli sürücüler, far olarak H4 led xenon tavsiye etmektedirler. Çünkü h4 led xenon akım sınırlayıcı entegre devreye sahiptir ve bu sebeple aracın diğer elektronik aksamını etkilemez. Üzerindeki soğutucu fan ile genelde led lambalar için şikâyet konusu olan sıcaklık yükselmesi problemi çözülmüştür. Ayrıca aracınızın orjinal farları, led ampullere uygun reflektörlere veya mercek yapısına sahipse, ampul değişimi sonrasında muayenede herhangi problem yaşanmıyor. Eski sarı ışıklı ampulünüzü değiştirdiğinizde, kısa tepkime süresi özelliği sayesinde, h4 led xenon şimşek etkili beyaz renkli bir ışık temin edecektir. Bu sayede selektör yapma ihtiyacınız olduğunda, şimşek gibi parlak ve yoğun bir ışık saçılımı sebebiyle, çevredeki hiçbir sürücünün sizi fark etmeme ihtimali olamaz. Bu led ampul, farklı marka ve modeldeki araçlar için uygundur, hatta h4 led xenon motosiklet sürücüleri tarafından bile denenmektedir. Halojen ampulden neredeyse % 50 daha fazla ışık verebilmesi sebebiyle, eski sarı ampulünün yetersiz ışığından dolayı, geceleri yaşadığınız tedirginlikler de ortadan kalkacaktır. Yine 30 W gibi düşük bir enerji tüketimine sahip olduğu için, yakıt tasarrufu yapabilirsiniz ve dolayısı ile çevreye olan emisyonunuz da azalmış olur. İlave olarak xenon far dönüşümündeki gibi farın herhangi bir yerinde modifikasyon gerektirmediğini, kolayca tak çalıştır şeklinde bir montajı olduğunu da belirtmek gerekir.

H4 Led Xenon Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Led farlar çok düşük enerji tüketimi yapan yer problemi yaratmayan küçük boyutları ve yüksek parlaklıkları ile diğer modellerin önüne geçmekteler. Fakat en büyük dezavantajları fiyatlarının yüksek oluşu olarak söylenebilir. Bu nedenle led dönüşümü yapmayı isteyenlerin, h4 led xenon uzun kısa fiyatları hakkında düşünmeleri, maliyet avantajını uzun vadede sağlayacağını hesaplamaları gerekmektedir. Ayrıca ısınma problemi olan led ampullü farlarda, etkin bir soğutma yapabilme yapabilen fan sistemine sahip olması, özellikle aranması gereken bir özelliktir. Bahsedildiği gibi, led ampullü farların geniş bir ışık parlaklığı skalası mevcuttur. Bu aralık 3000 lümenlerden 10 binli lümenlere dek uzanmaktadır. Mesela h4 led xenon 16000 lümen ile inanılmaz bir ışık miktarı oluşur. Böyle bir ışık gücü ile koyu karanlık bir gecede bile, aracın ön tarafında kalan her şey, parlak bir gün ışığındaki netlik ile seçilebilir. Işık rengi sıcaklığı açısından da çok farklı seçeneklere sahip olan h4 led xenon modellerinde, en çok talep edilen renklerden biri de buz mavisidir. H4 led xenon 8000k modeli ile sağlanabilen buz mavisi rengi, aracın görüntüsünü ve tarzını anında fark ettirmektedir. Alışılagelmiş sarı ışık ya da beyaz ışıklı farların arasında buz mavisi bir renk ile trafikte ayırt edilmemenize imkan yoktur. Fakat doğal olarak bu rengin dalga boyu düşük olduğu için, ışık miktarını normalden daha yüksek bir değer olarak seçmeniz fayda sağlayabilir. H4 led xenon ampulünü, aracınızdaki sarı ışıklı halojen tipteki ampulle değiştirdiğinizde, uzun ve kısaları aynı lamba içinde yer alan far yapısını korumuş olursunuz. Yani tek bir ampulün içinde iki farklı led ile seçim yaparak gerektiğinde uzunları gerektiğinde ise kısaları yakabilirsiniz. Fakat bunların ikisi de aynı renkte olmalıdır. Uzunlar beyaz, kısalar sarı gibi bir durum olamaz. Yani h4 led xenon çift renk özelliğine sahip değildir, zaten araç muayenesi açısından böyle bir sistem de kurulmamalıdır. İncelediğinizde markaların h4 led xenon fiyatları arasında büyük farklar olmadığını, dar bir band aralığında fiyatların salındığını görebilirsiniz. İnternet üzerinde yüzlerce site içinde araştırma yapıp kaybolmak yerine pek çok led ampullü far modelinin olduğu Trendyol online mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Küresel düzeyde alışveriş imkânı sunan sitedeki fiyatları karşılaştırabilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü anında bulabilirsiniz.