Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Havyar

" araması için 17 sonuç listeleniyor
Takasu Sazan Havyarı 1 kg
Kargo Bedava

TakasuSazan Havyarı 1 kg

590 TL
Sepete Git
Takasu Somon havyarı Norveç 50gr.
Kargo Bedava

TakasuSomon havyarı Norveç 50gr.

250 TL
Sepete Git
Gusto Kırmızı Havyar 100 Gr
Kargo Bedava

GustoKırmızı Havyar 100 Gr

852,80 TL
Sepete Git

Yüksek Besin Değerlerine Sahip Havyar Çeşitleri Trendyol'da!

Balık yumurtası adıyla da bilinen havyar, her çeşit balıktan elde edilebilen bir yiyecek türüdür. Bazı balıkların yumurtaları, gerek tadı gerek elde edilme biçimiyle ayrı olarak daha büyük bir kıymete sahiptir. Özellikle Hazar Denizi’nde yaşayan mersin balık havyarı, piyasada büyük önem arz eder. Sofranıza gelene kadar çeşit çeşit zahmetli süreçlerden geçen ürün, lüks otellerin ve restoranların yemek menüsünde sıklıkla kullanılır. Her gün tüketilemeyecek kadar sıra dışı ve lezzetli olan bu yiyecek, Japon mutfağında da özel bir yere sahiptir.

Rusya, Azerbaycan ve İran orijinal havyarların üretiminde etkin bir rol oynar. Ürünün üretiminde %80’lik pay ise Azerbaycan’a aittir. Bu durum da Azerbaycan’ı bir havyar üretim merkezi hâline getirir. Havyar yumurtası, elde ediliş şekliyle çeşitli tartışmalara yol açsa da gastronomideki önemi yadsınamaz derecede büyüktür. Balık türü gibi birçok faktör, havyar çeşitlerinin genişlemesine yol açar.

Besleyici ve Faydalı Havyar Çeşitleri

Besleyici ve Faydalı Havyar Çeşitleri

Havyarın, vücut için son derece faydalı bir yiyecektir. B12 vitamini bakımından zengin içeriğiyle bilinen besin âdeta bir protein deposudur. Bu özelliği sayesinde gıda, kemik ve kas gelişimini destekler. Ürünün zihin ve beyin gelişimi üzerinde de olumlu etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Vücuda enerji vererek yorgunluk ve stresin azaltılmasında etkili bir rol oynayan havyar, cilt hücrelerini yenileme özelliğine de sahiptir. Kırışıklık karşıtı etkileriyle ürün, kozmetik sektörünün önemli malzemelerinden biri olarak bilinir. Havyar, son derece farklı çeşitleri bulunan bir yiyecektir.

Balığın türü, söz konusu gıdayı çeşitlendiren temel özelliktir. Bu şekilde bir sınıflandırma yapıldığında bu çeşitler; mezgit, somon, kefal, levrek, sazan, morina, turna balığı, tobiko ve ringa balığı havyarı olarak sıralanabilir. Balık çeşidi, yiyeceğin değerinin belirlenmesinde de oldukça etkilidir. Elmas ve mumlu havyar, bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Elmas adıyla bilinen yiyecek, soyu tükenmek üzere olan Beluga balığından elde edilir. Bu nedenle bu iri taneli yiyecek, bilinen değerli havyar çeşitleri arasında yer alır. Mumlu olan türü ise kefal ya da orkinos balıklarından toplanır.

Lüks yemek menülerinin yıldızı olan bu ürünün kıymeti belirli koşullara bağlı olarak değişiklik gösterir. Sunum ve servis konusu da besin için oldukça önemlidir. Her biri farklı tat ve aromaya sahip olan yiyecek, havyar jeli ve sosuyla zenginleştirilerek masalarda yerini alır. Tüm bunların yanında besin kaynağının kendisi de jel ve sos olarak kullanılabilir. Bu gıda ordövr olarak da sıklıkla tercih edilir. Servis edilmeden önce buzdolabında bekletilmesi gereken yiyecek, içi buz kaplı kristal kâselerde sunulur. Soğan, yumurta, tost ekmeği ya da limonun iyi bir eşlikçi olduğu besin özel davetlerin vazgeçilmezleri arasındadır. Kutusundan çıkarılan ürünün, 2 ya da en fazla 3 gün içerisinde tüketilmesi gerekir. Hassaslığı nedeniyle çok çabuk bozulan havyar, son derece besleyici ve faydalı bir besin kaynağıdır. Ayrıca; Havyar kg bazında seçeneklerine Trendyol üzerinden göz atabilirsiniz.

Farklı Form Seçenekleriyle Havyar Çeşitleri Nelerdir?

Farklı Form Seçenekleriyle Havyar Çeşitleri Nelerdir?

Geleneksel açıdan incelendiğinde havyar türleri üç farklı kategori altında sınıflandırılır. Balık ailesi ve hayvanın tutulma yöntemine göre yumurtalar farklılık gösterir. Aynı çeşitteki balıkların yumurtaları bile renk, tat ve tane bakımından birbirinden ayrılır. Havyar renkleri, sınıflandırma hususunda son derece önem arz eder. Lüks mekânlarda sıkça tercih edilen türler, siyah ve kırmızı havyarlardır. Siyah olan çeşidi, Hazar Denizi’nde bulunan mersin balığı ve bir türü olan çiroz yumurtalarından elde edilir. Kırmızı olanlar ise somon balıklarından toplanır. Bu besin türü, sadece bu iki renkle sınırlı değildir.

Kırmızı ve siyah hâricinde; turuncu, yeşil, beyaz ve sarı havyar da bulunur. Yumurtaların renklerine göre adlandırılan bu ürünler, diğer balıklardan toplanan mahsüllere göre belirlenir. Balık yumurtaları, yapılış biçimine göre de farklı bir kategori altında sınıflandırılabilir. Çeşitli işlemlerden geçirilerek servis edilen besin kaynağı, yöntemlerine göre kurutulmuş, kuru çiğ, vegan ve ballı havyar olarak sıralanır. Kurutularak sofranıza gelen türün yanı sıra çiğ olarak tüketilebilecek ürünler de bulunur.

Genel olarak ordövr tabaklarında kanepenin üzerine sürülmüş bir şekilde sunulan çiğ besin, pişirilerek de servis edilebilir. Balla birlikte özel olarak soslanabilen yiyecek, vegan olarak da tüketilebilir. Bu ürünün vegan versiyonunda balık yumurtası yerine çeşitli yosunlardan yararlanılır. Dolayısıyla besin tamamen bitkisel kaynaklı olarak da raflarda yerini alabilir. Aynı zamanda ürün, balığa yem olması açısından da önem arz eder. Balık yemi havyarı sayesinde yumurtalarının toplanması gereken hayvanları elde etmek kolaylaşır.

Havyar Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Havyar Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Havyar fiyatları hakkında net bir cevap alabilmek pek mümkün değildir. Balık yumurtasının çapına ve çeşidine göre fiyatlar değişiklik gösterir. Denizlerin en masraflı yiyeceği olarak bilinen gıda, değer konusunda balığın türüne göre sınıflandırılır. Örneğin, her bir yumurtası 2,5-3 mm çapa sahip olan Beluga, havyarlar arasındaki değerli türler arasındadır. Elmas olan tür de nesli tükenmekte olan bir balıktan için oldukça yüksek maliyetlidir. Değer açısından Beluga’dan sonra gelen türü ise Kaluga olarak bilinir. Çin ve Rusya arasındaki Armur Nehri’nden toplanılan bu ürün, eşsiz bir tada sahiptir. Bu nedenle yarım kilosu bile oldukça yüksek bir değer aralığında alıcı bulur.

Ürün, tercih ettiğiniz gramaja göre de fiyat konusunda çeşitlilik gösterir. Raflarda 50, 100 gram ya da kilogram havyar bulabilirsiniz. Besinin gramajıyla doğru orantılı olarak ödeyeceğiniz tutar da artar. Ancak, yüksek gramajlarda havyar aldığınızda hızlı tüketmeniz gerektiğini unutmamanız gerekir. Ürün, narin ve hassas bir yapıya sahip olduğu için son derece kolay bir şekilde bozulabilir. İnsan sağlığına zarar vermemesi adına kutu açıldıktan sonra 2-3 gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir. Havyarın bozulmaması için derin dondurucu yerine buzdolabında saklanmalıdır. Aksi takdirde lezzetinde farklılık meydana gelebilir.

Havyar, fiyat açısından yüksek profilli bir besin olsa da çeşitliliği sayesinde ulaşılabilir seçenekleri de bulunur. Her yerde kolaylıkla bulunmayan bu besin kaynağını hazırlamak, korumak ve elde etmek son derece zahmetli bir süreçtir. Bu sebeple yiyecek, geniş bir fiyat skalasında sunulur. Gıdanın tutar aralığı havyarın rengine göre farklılık gösterir. Siyah olan tür, daha ender olarak rastlandığı için daha yüksek bir değere sahiptir. Geniş rakam aralığında müşterinin beğenisine sunulan ürünün hemen hemen herkesin rahatlıkla ulaşabileceği türlerini de bulmak mümkündür. Bu türler arasında seçim yapabilmek için ne amaçla kullanacağınızı ve bütçenizi belirlemeniz önerilir.

Ürünün üretildiği yer de rakamlar konusunda oldukça belirleyicidir. Birbirinden lezzetli balık yumurtalarının İran ve Rusya’da elde ediliyor olması, buradan alınan gıdaların daha pahalı olmasına neden olur. Bu anlamda satın almayı düşündüğünüz besin kaynağının menşei ülkesi de fiyat aralığının belirlenmesinde etkili bir unsurdur. Siz de lezzeti ve kalitesi ile dillere destan balık yumurtasına sofranızda yer vererek ürünün faydalarından yararlanmak isterseniz dilediğiniz havyar çeşidine Trendyol üzerinden erişebilirsiniz. Çevrimiçi alışveriş platformunun avantajlı fırsatlarından yararlanarak bu yiyeceği kolaylıkla satın alabilirsiniz. Sonrasında ise tek yapmanız gereken ürünü afiyetle tüketebilir ya da sevdiklerinize armağan edebililirsiniz.

Havyar Nasıl Pişirilir?

Havyarı pişirilmeden önce taze ve kaliteli olduğundan emin olunmalıdır. Havyarın pişirilmesi için öncelikle hafifçe tuzlu suya batırılır. Ardından süzülür. Teflon bir tavada az miktarda tereyağı ya da zeytinyağı ilave edilerek havyarın üstüne dikkatlice dökülür. Havyar tavada çok kısa sürede pişirilir. Daha uzun süreler pişirmek lezzetini ciddi oranda bozulabilir. Pişirilen havyarın üzerine limon suyu sıkarak servis edebilirsiniz. Limon suyu havyarla birlikte son derece yakıştığı için çoğu kişi tarafından bu şekilde tüketilir. Havyar genellikle çiğ olarak tüketilse de bazı tariflerde pişirilerek kullanıldığı unutulmamalıdır. Pişirme işlemi havyarın tadını ve dokusunu değiştirebileceğinden dolayı kısa süre pişirmeye özen göstermelisiniz.

Havyar Nerede Satılır?

Trendyol farklı markaların havyar çeşitlerini satışa sunar. Burada ürünlerin özelliklerini ve fiyatını görerek dilediğiniz gibi karşılaştırma yapabilirsiniz. Havyarın kalitesi, fiyatı ve tadı markadan markaya farklılık gösterir. Bazı markalar havyarlarını doğrudan çiftliklerinden tedarik ederek kişilere taze ve kaliteli ürünler sunar. Taze havyar daha lezzetlidir. Aynı zamanda son derece sağlıklıdır. Bundan dolayı satın almadan önce tazeliğini kontrol etmelisiniz. Seçkin markalar tarafından satışa konulan ürünleri tercih ederek daima taze havyar tüketebilirsiniz. Seçkin markaların taze ürünlerine ulaşmak ve güvenli bir şekilde satın almak için Trendyol’a göz atabilirsiniz.

Havyar Hangi Balığın Yumurtasıdır?

Havyar, balık yumurtalarından yapılır. Genellikle Mersin balığı, somon balığı, uskumru balığı ya da levrek gibi balık türlerinin yumurtaları kullanılır. Balık yumurtaları işleme sürecinde tuzlanarak ya da tuzlanmamış olarak kullanılabilir. Tuzlanmamış havyarlar, daha hafif bir tada sahip olur. Çoğu kişi bu nedenle tuzlanmış havyar yemekten hoşlanır. Tuzlu havyarlar daha yoğun bir tada sahip olduğundan fazlasıyla sevilir. Havyarın tadı ve rengi kullanılan hem balık türüne hem de işleme yöntemine bağlı olarak farklılık gösterir. Kaliteli havyarlar yuvarlak, tane tane ve parlak renkli olmalıdır. Satın almadan önce ürünü kontrol ederek kaliteli ve taze bir havyar satın alabilirsiniz.