Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
Satıcı Tipi
"

İnstant Maya

" araması için 43 sonuç listeleniyor
Pakmaya Instant Kuru Hamur Mayası 500 gr

PakmayaInstant Kuru Hamur Mayası 500 gr

149 TL
Sepete Git
YUVA Instant Kuru Ekmek Mayası 3 lü

YUVAInstant Kuru Ekmek Mayası 3 lü

(18)
Instant Kuru Ekmek Mayası 3 lü
27,90 TL
Sepete Git
Dr. Oetker Dr Oetker 3 Lü Instant Maya* 5adet

Dr. OetkerDr Oetker 3 Lü Instant Maya* 5adet

125 TL
Sepete Git
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Instant Maya Çeşitleri ile Tam Ayarında Hamurlar

Maya asıl olarak doğada yer edinen bir mikroorganizmadır. Maya, gözle görülemeyecek kadar küçük bir tek hücreli canlıdır. Gerekli olan uygun koşullar sağlandığı takdirde maya, tomurcuklanarak gelişir ve çoğalır. Pek çok kişinin mayanın ne olduğunu merak etmesinin en büyük sebeplerinden birisi mayanın gıda sektöründe kullanılmasıdır. Yediğimiz yiyeceklerin pek çoğunda maya yer almaktadır. Ekmek, poğaça, hazır bisküviler, simit, kurabiye, pizza hamuru ve kraker gibi ürünler maya içermektedir. Ancak maya yalnız bu gibi alanlarda kullanılmamaktadır. Ayrıca yemeklere tat katması için kullanılan soya sosunda, sirkede, turşu çeşitlerinde, ketçapta ve salata soslarında da maya kullanılmaktadır. Bu yiyeceklerin yanı sıra içeceklerde de mayaya rastlamak mümkündür. Yoğurt, süt ve kefir gibi içeceklerde doğal olarak mayaya rastlanabilir. Instant maya da bu maya çeşitlerinden bir tanesidir. Instant maya, sahip olduğu uzun süreli raf ömrü ve kolay bir kullanım ile mutfakların vazgeçilmezi arasında yer alabiliyor. Hızlı bir şekilde gerçekleştirmek zorunda kaldığınız yiyeceklerin kurtarıcısı olan instant maya ile pek çok tarifi bekleme süresini kafanıza takmadan gerçekleştirebilirsiniz. Instant maya denildiğinde insanların aklına gelen ilk şey pratik bir maya çeşidi olmasıdır. Aynı zamanda herhangi bir çözme işlemine gerek kalmadığı için kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlar. Bu bakımdan kişilerin ilk tercihleri arasında bu maya çeşidi yer almaktadır. Son zamanlarda evlerde ekmek ya da onun gibi yiyecekleri yapmak oldukça yaygındır. Bu tariflerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi de instant maya ile pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Instant maya kullanımında mayayı süt ya da herhangi bir ılık su ile çözünme gerekmemektedir. Instant maya ile tatlı tariflerden tuzlu tariflere kadar pek çok tarifi gerçekleştirebilirsiniz. Bu maya ile yapmış olduğunuz tarifler sizlerin ağzınızı sulandıracak ve sizlere birbirinden lezzetli tatlar sunacaktır. Eski zamanlardan beri evlerde poğaça, ekmek ya da onun gibi yiyecekleri yapmak sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu yiyecekleri gerçekleştirebilmek için de mayalar büyük yere sahiptir. Özellikle günümüzde mayalar farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Bunlardan bir tanesi de instant mayadır. Bu maya, acelenizin olduğu bir anda en büyük yardımcınız olacaktır. Diğer mayalar gibi instant maya da hamuru kabartma özelliği ile en büyük kolaylığı sağlar. Bu nedenle en çok tercih edilen maya çeşididir. Ayrıca; Trendyol üzerinden kuru maya instant maya ve instant maya içindekiler ilgili bilgilere Trendyol üzerinden göz atabilirsiniz.

Instant Maya Kolaylığı

Instant Maya Kolaylığı

Bir misafir geldiğinde ya da normal bir zamanda evlerde en çok yapılan yiyeceklerden birisi hamur işleridir. Hamur işlerini yaparken en çok ihtiyaç duyulan ürün mayadır. Hamur işlerinin ya da ekmeğin kabarması ve yumuşak olması için maya olmazsa olmaz ürünlerden bir tanesidir. Asıl olarak mantar ailesinin bir üyesi olan maya, etrafımızdaki havada yaşayan canlı bir organizmadır. Ekmek mayası, kabartma tozu ve kabartma tozu gibi unlu mamulleri mayalamak için kullanılmaktadır. Kabartma tozu kimyasal olarak tepkimeye girerek fırınlanmış ürünlerin yükselmesine neden olan karbondioksiti üretir. Ancak maya, herhangi bir kimyasal tepkimeye neden olmaz. Bunun yerine ürettiği karbondioksit, mayanın tam anlamı ile hamurla beslenmesinin bir sonucudur. Genel olarak bakıldığından maya evlerinde yemek yapan kişiler için büyük kolaylıktır. Özellikle maya çeşitlerinden instant maya, ev kullanımına fazlası ile uygundur. Bazı zamanlar evlerinize beklemediğiniz bir anda misafir gelebilmektedir. Ancak aniden gelen misafirleriniz herhangi bir yiyecek hazırlığı yapmamış olabilirsiniz. Bu nedenle böyle bir zamanda pratik ve hızlı bir şeyler hazırlamak her zaman kurtarıcı olabiliyor. Instant maya da sizlere bu kolaylığı fazlası ile sağlamaktadır. Hiçbir şekilde beklemenize gerek kalmadan hızlıca poğaça ya da onun gibi yiyecek türlerini hazırlayabilirsiniz. Böyle anlık olaylar için dolabınızda instant maya bulundurmak sizlere büyük kolaylık sağlayabilir. Bu bakımdan herkes için instant maya kullanımı oldukça önemli ve pratiktir. Ev kullanımı için oldukça uygun olan instant maya, üst düzey hamur kabartma gücü uzun süre boyunca korumaktadır. İleri teknolojinin bir ürünü olan instant maya, serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Doğru bir şekilde saklandığı takdirde oldukça uzun süreli bir kullanım sağlar. Instant maya kullanımı için kullanmadan önce herhangi bir şekilde suda ya da sütte çözmeye gerek yoktur. Bu nedenle hamurun kabarması için ne kadar süre beklemek gerektiği ile ilgili bir kafa karışıklığı yaşamadan kolay bir şekilde tariflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizler de büyük kolaylık sağlayan bu maya ile kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız 1 paket instant maya olacaktır. Paket instant maya ile hem kendinize, hem de sevdikleriniz birbirinden farklı tarifler sunmanız fazlası ile mümkün olacaktır. Birbirinden lezzetli bu tarifler ile hem misafirlerinize hızlıca yiyecekler hazırlayabilecek, hem de lezzetli tarifleriniz ile anın tadına varabileceksiniz.

Instant Maya Çeşitleri

Instant Maya Çeşitleri

İnternette ya da kitaplarda birbirinden farklı pek çok tarif görebiliriz. Bu tariflerin her birinde de birbirinden farklı maya çeşitleri ve instant maya çeşitleri kullanılmaktadır. Bu tarifleri bazen zaman nedeni ile gerçekleştirmek mümkün olmayabiliyor. Ancak instant maya çeşitleri ile bu tarifleri gerçekleştirmek mümkündür. Instant maya çeşitleri iki şekilde karşınıza çıkabilmektedir. Bunlar aktif kuru maya ve hızlı yükselen mayadır. Şekil ve besinlerde bazı küçük farklılıklara sahip olsalar da hızlı yükselen maya, instant maya ile hemen hemen aynıdır. Bu iki tür instant maya, bazı sınırlamalar ile birbirinin yerine kullanılabilmektedir. Aktif kuru maya ekmek makinesinde de kullanılabilen bir yapıdadır. Aktif maya, özel bir şekilde kurutma teknolojisi ile üretilmektedir. Ev kullanımı için oldukça uygun olan bu maya çeşidi, kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Aktif kuru maya çeşidinin raf ömrü 12 ay olarak bilinmektedir. Saf instant maya çeşidine göre bu maya kullanılmadan 15 dakika öncesinde bir ılık suda eritilmelidir. Eritmek için kullanacağınız suyun ne çok soğuk ne de çok sıcak olması mayanın zarar görmesine neden olur. Bu nedenle kullanılan su ılık olmalıdır. Hızlı yükselen mayanın aktif mayaya göre avantajı, yükselme süresinin aktif mayanın yarısı kadar olması ve yalnızca bir kabartmaya ihtiyacı olmasıdır. Instan maya çeşitleri arasında bulunan aktif maya, doğruca kuru maddelere eklenebilmektedir. Hızlı yükselen maya ise genel olarak ekmek yapımında kullanılan bir instant maya çeşididir. Aktif maya ise fırın mayası olarak bilinmektedir. Bu instant maya çeşitleri dışında paket instant maya çeşitleri de bulunmaktadır. Instant maya, birbirinden farklı paketlerde yer alıyor. Kişilerin ihtiyacına ve kullanım miktarına göre 2’li paket, 5’li paket ya da tekli bir şekilde satın almanız mümkündür.

Her kişinin maya kullanım miktarı farklıdır. Bu nedenle bazı kişiler daha fazla instant mayaya ihtiyaç duyabiliyor. Bazı kişiler de tam tersi bir şekilde daha az instant maya ihtiyacı duyabiliyor. Bu ihtiyacı etkileyen faktörlerden bir tanesi de aile sayısı ya da kullanım sıklığıdır. Eğer kalabalık biri aileye sahipseniz instant maya ihtiyacınız daha fazla olabilir. Ancak daha az kişi ile yaşıyorsanız 1 paket instant maya sizler için yeterli olabilmektedir. Her eve kullanım kolaylığı getiren instant maya, farklı paket instant maya çeşitleri ile istediğiniz tarifi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.Instant maya, eşsiz üretim süreci sayesinde doğrudan ambalajından kullanıma hazırdır. Küçük tane boyutu ile instant maya, bir hamurun ortam neminde kolay bir şekilde çözünerek rehidrasyon ihtiyacını ortadan kaldırır. Kararlılığı ve raf ömrü göz önüne alındığında instant mayayı toplu bir şekilde satın almak güvenli olabilmektedir. Bu maya çeşidi soğuğa karşı dayanıklı olan hamurlar için oldukça uygundur. Instant maya, ekmek mayası ve bitkisel orijinli gıda emülgatörü içeriğine sahiptir. Bu içeriği sayesine hamurunuzun hızlı bir şekilde kabarmasına yardımcı olur. Hamur işlerinizi yapmak için herhangi bir eritmeye ihtiyaç duymayan instant maya içeriği ile sizler de zamanınızı kaybetmeden lezzetli tariflere imza atabilirsiniz. Diğer maya çeşitlerine göre çok ince bir granül yapıya sahip olan instant maya, gelişen teknoloji ile 12 ay boyunca hamur işleriniz için kabartma özelliğini koruyabiliyor. Kuru maya çeşidinden ayrıldığı en önemli nokta, hamurun içerisine hiçbir şekilde bir eritme işlemine gerek duyulmamasıdır. Maya çeşitlerinden instant maya kullanımı oldukça kolaydır. Doğrudan bir şekilde ekleyerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Hamurunuz için gerekli olan tüm malzemeleri ekledikten sonra instant mayayı ekleyerek iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Eğer instant maya içerisine herhangi bir sıcak ya da soğuk su eklerseniz mayanızın yapısına zarar verebilirsiniz. Hem uzun bir süre boyunca dayanması, hem de büyük bir kolaylık sağlaması bakımından herkesin ilk tercihi instant maya oluyor. Aynı zamanda vakumlu bir şekilde alınan bu mayayı bir kavanoza koyarak 1 ay boyunca saklayabilirsiniz. Pek çok tarifin başkahramanı olan instant maya, hamur işi denildiğinde ilk akla gelen üründür. Ayrıca farklı çeşitleri ve içeriği ile de kullanıcıları için önemli bir yere sahiptir. Instant maya, doğrudan bir şekilde una karıştırılmaktadır. Doğrudan hamur kabının içerisine katarak kullanabileceğiniz bir maya çeşididir. Tek kullanımlık paketlerde olduğu gibi çoklu paketlerde de satılmaktadır. Özel kurutma teknolojisi sayesinde ürünün içeriğindeki su içeriği oldukça düşmüştür. Her bakımdan kullanıcıların pratikliği ve kolaylığı amacı ile üretilmiş olan bu ürün, kullanan kişiler tarafından fazlası ile beğeni görmektedir. Eli hamurdan çıkmayan ya da ilk kez hamur işi deneyecek olan kişilerin her türlü birbirinden lezzetli yiyecekler yapmasına imkân tanıya instant maya ile pek çok tarifi gerçekleştirmek oldukça kolay olacaktır.

Instant Maya Lezzeti

Instant Maya Lezzeti

Mantarlar içerisinde yer alan maya tek hücreli bir mikroorganizma olmasını yanında pek çok çeşide sahiptir. Mayanın bilinen 600 kadar çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerin birçoğu hamur işlerinde kullanılırken aynı zamanda endüstri ve tıp alanında da kullanılmaktadır. Ayrıca bira ve şarap yapımında da maya kullanılmaktadır. Mayalar, sahip olduğu özelliklere göre farklı çeşitlerde karşınıza çıkmaktadır. Bunlardan en sık tercih edileni instant mayadır. Instant maya, diğer hamur maya çeşitlerinden daha aktiftir ve toz halindedir. En çok bu maya çeşidinin tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birisi suda eritmenize gerek kalmamasıdır. Ayrıca daha uzun bir raf ömrüne sahip olması ile de gönülleri kazanmaktadır. Hamurun olduğundan daha hızlı bir şekilde kabartmasını sağlayan instant mayanın kabartma etkisi diğer maya çeşitlerine göre daha hızlı ve fazladır. Az bir kullanımda dahi etkisini göstermektedir. Diğer maya çeşitlerinde olduğu gibi instant maya çeşidini de her zaman kuru ve serin bir yerde saklamalısınız. Ayrıca mayanın ağzı her daim kapalı olmalıdır. Bu detaylara dikkat edildiği takdirde sizlere sağlıklı ve uzun süreli bir kullanım sağlar. Poğaçalarınızda, ekmeklerinizde ve pizza gibi hamur işlerinde sık sık kullanılan maya, içerisindeki enzimler sayesinde hamurun kabarmasını sağlar. Isıya karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan instant maya, hamur ile bir tepkimeye girdiği zaman unun içerisinde bulunan nişastayı glikoza çevirir. Kısacası hazırlamış olduğunuz hamur, mayanın ortaya çıkarmış olduğu gaz ile kabarmaktadır. Instant maya sayesinde birbirinden lezzetli tarifleri tatlısıyla, tuzlusuyla kolay bir şekilde hazırlayabileceksiniz. Zaman kaybı yaşamak istemeyen kişiler için birebir bir maya çeşidi olan instant mayanın en önemli özelliği suda çözünmesine gerek kalmamasıdır. Bu instant maya özelliği sayesinde sizler hiçbir şekilde bir süre beklentisi geçirmeden gerçekleştirmek istediğiniz tarifleri kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

Ayrıca hazırlamış olacağınız bu nefis tarifler ile ailenizin ya da arkadaşlarınızın beğenisini kazanabileceksiniz. Sunduğu kolaylığın yanı sıra lezzetli tariflerinizin de başkahramanı olan instant maya ile hamur işi yapmak daha kolay olacaktır. Bu maya ile çayınızın ya da kahvenizin yanında birbirinden enfes tarifleri hazırlayabilirsiniz. Birbirinden lezzetli bu tarifler ile ister arkadaşlarınız ile isterseniz de aileniz ile geçireceğiniz zamanları daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey mayanın gerekli olduğu tariflerde ihtiyacınıza göre bir instant maya tercih etmektir.İsterseniz deneyimli olun isterseniz de ilk defa hamur işi yapıyor olun, unlu mamulleri hazırlamak oldukça önemlidir. Özellikle söz konusu doğru bir maya çeşidini seçmek ise bu durum daha önemli bir hale gelmektedir. Herkesin sık sık karşılaştığı maya çeşitleri arasındaki en önemli fark, maya türünün içerisinde yer alan nem içeriğidir. Bunu özü kuru mayanın diğer malzemelere katılmadan önce süt ya da su gibi sıvılar ile çözülmesi gerektiğidir. Ancak instant maya doğrudan bir şekilde kuru malzemeler ile karıştırılabilir. Instant mayayı hiçbir şekilde beklemeden doğruca kuru malzemeleriniz ile karıştırabilirsiniz. Aynı zamanda tipik olarak glüteni güçlendirmeye ve hamurun daha hızlı bir şekilde kabarmasına yardımcı olan enzimler ile zenginleştirilmiş çeşitli instant maya çeşidi olan hızlı yükselme olarak sizlere sunulmaktadır. Instant mayayı kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli birkaç detay bulunmaktadır. Bunlardan ilki, instant mayalı hamuru yoğurmak için kullanacağınız unun bayatlamış olmamasıdır. Kullanacağınız un, bayat olduğu takdirde yapacak olduğunuz hamur işi sert olabilir. Aynı zamanda hamurunuz için kullanacağınız yumurta ve süt gibi malzemelerinde oda sıcaklığında olması gerekir. Aksi takdirde hazırlamış olduğunuz tarifler istediğiniz gibi olmayabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için kullanılan maya kadar kullanılan diğer malzemeler de oldukça önemlidir. Instant mayanın doğru bir yerde ve doğru bir şekilde saklanması da oldukça önemlidir. Bir kiler ya da buzdolabı gibi serin bir yerde saklanmalıdır. Bir paket instant maya açtığınız zaman geri kalan mayayı buzdolabınızın arkasındaki hava geçirmeyen bir kabın içerisinde saklayabilirsiniz. Genellikle açıldıktan sonra instant maya kullanımı üç ile dört ay içerisinde kullanılmalıdır. Ancak yine de mayanızın ne kadar süreli bir kullanım sağladığını görmek için maya paketinizin üzerinde yer alan son kullanma tarihine göre kullanmak daha uygun olacaktır. Instant maya içerisinde yüksek miktarda B vitamini, demir, magnezyum, krom, çinko gibi mineraller içermektedir. Bu nedenle de pek çok faydası bulunmaktadır. Bağırsaklarda bulunan iyi bakterileri güçlendirdiği gibi bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Ayrıca maya, cilt ve saç bakımında da kullanılmaktadır. Bütün bu instant maya özelliği ile sizler de hem lezzetli tarifler yapabilir, hem de instant mayanın faydalarından yararlanabilirsiniz. Instant mayaya kolay bir şekilde Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz.

İnstant Maya Ömrü Ne Kadardır?

İnstant maya doğru şekilde muhafaza edildiği zaman raf ömrü yaklaşık olarak 2 yılı bulur. Bu süre içinde kullanılabilmesi için mutlaka serin ve kuru olan bir alanda saklanması gerekmektedir. Kuru maya olarak da adlandırılabilen instant maya kullanılarak birçok hamur işi yapabilmek mümkündür. Ev kullanımına uygun olan bir maya çeşididir. Hamurların yüksek oranda kabarmasını sağlamaktadır. Yaş maya ömrü ile karşılaştırıldığı zaman çok uzun bir raf ömrüne sahiptir. Paketi açıldıktan sonra buzdolabında saklanarak da kullanılabilmektedir. Aynı durum ekşi maya çeşitleri için de geçerli olmaktadır. Paketi açılmış olan instant mayaların 4 hafta içinde tüketilmesi gerekir. Aynı muhafaza şekli yaş ve ekşi mayalar için uygulanmalıdır. Açık paketli instant mayaların bu süreç içinde buzdolabında muhafaza edilmesi de önemli bir konudur. Saklama koşullarına dikkat edilmeyen mayalar tüketilmemelidir.

İnstant Maya Kaç Dakikada Mayalanır?

İnstant maya 40 dakika ile 1 saat arasında maya olabilmektedir. Hazırlanan hamurların boyutuna bağlı olarak farklı mayalanma sürelerinin ortaya çıkması mümkündür. Yani süre değişken olabilir. Hamurun istenilen sürede mayalanabilmesi için mutlaka hamurun oda sıcaklığında bekletilmesi gerekir. Hamurun bekletildiği alanlar çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Sıcaklığı yüksek olan alanlarda maya çok hızlı bir şekilde aktifleşebilir. Bu da istenen bir durum değildir. Soğuk olan ortamlarda ise mayanın aktifleşme süresi uzayacaktır. Bu durum da hamur mayalamak için istenilen bir durum olmaz. Ortalama bir sıcaklık ortalama bir mayalanma süresi sağlayacaktır. Bu şekilde de hamurlar istenilen kıvama gelmiş olur. İnstant mayanın su kullanılarak açılması ve hamurun bu şekilde hazırlanması da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Hazırlanmak istenen hamur işlerine göre yapılması gereken aşamalar değişebilir.

İnstant Maya Ne Kadar Kullanılır?

İnstant maya kullanım miktarının kullanılan una göre ayarlanması gerekmektedir. Örneğin 5 bardak un kullanılarak harç hazırlanacak ise 1 paket instant mayanın kullanılması gerekmektedir. 1 paket instant maya yaklaşık 10 gramdır. Yani 500 gram un için 10 gram instant maya kullanılması gerekir. İnstant maya kullanırken mayanın eritilmesine gerek yoktur. Ancak su kullanarak açılması gerekebilir. Eğer instant maya paket halinde değil kavanoz içinde muhafaza edilmiş ise 10 gram yani 1 paket instant maya kullanabilmek için 2 tatlı kaşığı maya kullanılmalıdır. Çay kaşığı ile hesaplandığı zaman ise 5 çay kaşığı instant mayaya denk gelmektedir. Paketli olmayan kuru mayalar bu ölçüler kullanılarak da una eklenebilir. İnstant maya kullanılarak çok farklı hamur işi yiyecekler hazırlanabilir. Trendyol’dan instant maya çeşitlerine ulaşabilir ve hamur işlerinde kolaylık sağlayan bu maya çeşidini tercih edebilirsiniz.