Avantajlı Ürünler
Fiyat
Paket İçeriği
Fiyat Geçmişi
Yaş
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Kaleydoskop

" araması için 42 sonuç listeleniyor

Kaleydoskop

Yeşilçam filmlerinde, televizyonlarda ve internette denk geldiğiniz görüntülerde, projektörlü kaleydoskoplar ile sahnenin farklı ebatlar ve yansımalarda bir araya çoklu şekilde getirildiğine oldukça sık rastlamışsınızdır. Kaleydoskop ne işe yarar sorusunun cevabı, o çarpıcı görüntülerin esinlenme kaynağını oluşturan alettir. Bilimden çok sanatsal imgeler oluşturmak amacıyla günümüze kadar taşınmıştır.

Defterlerde, ajandalarda, banyo düzenleyicilerde, ev tekstilinde kullanımı oldukça fazla olan puflarda, anaokulu kitaplarında, hatta kimi zaman albüm kapaklarında kaleydoskoptan üretilen motiflere denk gelebilirsiniz. Çoğunlukla hipnotize edici, geometrik desenlerle bezenmiş, her biri sarmal yapıda açılan pek çok kaleydoskop motifi vardır.

Renkler ve motifleri kullanmak tamamen hayal gücüne kalmış olan bu sanatsal görüntü, oldukça doyurucu desenlere de ev sahipliği yapıyor. Trendyol’dan satın alacağınız ürünün özelliklerine göre çeşitli kaleydoskop motifli malzemeler ve kaleydoskop fiyatları uygun ve indirimli fiyatlarla sizleri bekliyor.

Görüntülere Cümbüş Katan Kaleydoskop Nedir?

Kaleydoskop çiçek dürbünü, Yunanca’da kalos (güzel), eidos (şekil), scopos (izlemek) kelimelerinin türetilmesinden meydana gelmiş bir alettir. Sonu skop ile tamamlanan aletler bilimsel araştırmalar için kullanılıyor olsa da kaleydoskop içerdiği görev bakımından bu aletlerden tamamen ayrılmaktadır. Işığın polarizasyonundan faydalanılarak icat edilen bu alet, sanatsal ve sınırsız birçok ögeyi de işlevine sığdırmıştır.

Polarizasyon ise dalganın hareket noktasına dik gelen düzlemdeki salınımların gittiği noktadaki rotasını ifade eden terimdir. Söz konusu kavram, optik ve sismoloji gibi birçok teknik ve bilgiyi kapsayan bilim ve teknoloji dallarında kullanılmıştır. Bugünkü kaleydoskop aletinin ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır.

Kaleydoskop nedir sorusuna karşılık iç dizayn yapısını inceleme imkanı bulduğunuzda, dürbünün iç yapısının siyah ve beyaz renkle boyalı olduğunu görmeniz mümkündür. İçerisinde arasında 60 derece eğime sahip birbiriyle yan yana üç ayna bulunur. Aynaların arasında ışığın yansıyarak farklı motifler meydana getirmesi için çeşitli değişik materyaller bulunur. Bu materyallere örnek verilecek olursa renkli camlardan oluşan farklı ebatlarda parçalar, rengarenk tüyler, ince ve küçük renkli boncuklar, ışığın parlamasını sağlayacak pul ve payetler bulunur.

Kaleydoskopun açık ucundan diğer ucuna baktığınızda muhtemelen bir daha şekil itibarıyla aynısını göremeyeceğiniz motifler görmeniz mümkündür. Cazibesi de tam olarak buradan gelen kaleydoskop, çokgen şekilleri farklı yansımalarda ve renk cümbüşü içerisinde parlarken görmek için vazgeçilmez bir üründür. Geometrik şekillerin her baktığınızda farklı olduğunu gördüğünüzde oldukça şaşıracak ve büyüleneceksiniz.

Trendyol’dan yapacağınız siparişlerde uygun fiyatlı olarak satın alabileceğiniz kaleydoskop, yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da oldukça hoşuna gidecek bir ürün olarak karşınıza çıkar. Sanatsal imgeler yaratmak ve ilham almak için kullanıldığı kadar eğlence ve eğitici oyuncak olarak da kategorilerden kaleydoskop dürbününe ulaşabilirsiniz. Çocukların hayal dünyasını zenginleştirmeye yönelik içerikler yaratan kaleydoskop, bir hobi ürünü olarak da farklı görüntüler yakalamak için kullanılabilir.

Kaleydoskopun yalnızca eğlence amaçlı kullanılan bir dürbün gibi görünmesine rağmen aslında teknolojinin temellerini içerisinde barındıran bir icat olduğunu unutmamak gerekir. Dramatik film sahnelerinde, tıpkı Yeşilçam filmlerinde 6 parçalı görüntü halinde kullanıldığı gibi halen kullanılmaktadır. Görüntünün bulanık ve renklerin buğulu çıkmasını sağlayan bu teknik, sahnenin istediği kurguyu sağlamaya yardımcı bir araçtır. Bazı sanat merkezlerinde ve sergilerde çeşitli otantik sanat eserleri ve farklı film sahne çekim tekniği oluşturmak amacıyla kaleydoskop dürbünü kullanımına denk gelmek mümkündür.

Sanat Dünyasında Kaleydoskop

Kaleydoskop, insanlara görsel olarak yarattığı cazibeden dolayı çeşitli sanatçıların ilgisini çekmiş ve kaleydoskop motifleri sadece defter, ajanda ve kitap kapaklarında kalmayıp albüm kapaklarına kadar da kullanılmıştır. Günümüze kadar taşınmış albüm örneklerini görmek mümkündür.

Kaleydoskop aletinin renklerinden etkilenerek oluşturulan sanatçılar ve albümlerine örnek vermek gerekirse Coldplay (Kaleidoskope), Kaleidoskope isimli kurulan Amerikalı bir grup, The Beatles (Lucy in the Sky with Daimonds), Teoman (İstasyon İnsanları) gibi örneklerden bahsetmek mümkündür. Oluşturulan görüntüler, insanları hayran bıraktığı gibi sanatçıları da hayran bırakmıştır. Kaleydoskop görüntüleri pek çok alanda rağbet gördüğü gibi müze ve bu görüntüleri toplayan, zevk alan koleksiyoncular tarafından da rağbet edilmektedir.

Kaleydoskop Yapım Setleri

Yetişkin ve çocuklar için oldukça verimli bir etkinlik önerisi vermek gerekirse kaleydoskop yapım setlerini kullanmanız keyifli vakit geçirmeniz için bir alternatiftir. Oldukça kolay ve her yaş grubuna uygun kaleydoskop dürbün yapım setini kolayca kurabilir ve eğlenebilirsiniz. Temel becerinizi geliştirecek bu aktivite sizler ve sevdikleriniz için de güzel bir etkinlik olabilir. Trendyol’dan yapacağınız kategoriler aramasında kaleydoskop yapım setlerini uygun ve indirimli fiyatlarla temin edebilirsiniz.

Simetrik açıların ve yansımanın sihri kullanılarak oluşan desenleri kaleydoskopta görebilir ve cihazınızı sağa sola çevirdikçe birbirinden farklı görüntüler, çarpıcı motifleri eşsiz bir şekilde yakalayabilirsiniz. Çocuklar için de temel motor becerilerini ve hayal kurma becerilerini geliştiren kaleydoskop seti, çocuğunuzun bu etkileyici dünyada yer almasını sağlayacak ve dikkatini arttıracaktır.

Kaleydoskop dünyasının tadını çıkarmak için bu yapım setlerinden Trendyol üzerinden yapacağınız siparişle indirimli fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Kaleydoskop yapım setlerinde ayrıca çeşitli fikirler bulmak da mümkündür. Satın aldığınız kaleydoskop yapım setleri içerisinde detaylı talimatlardan faydalanarak birçok fikir içerisinden size en uygun olanı seçebilir ve ürününüzü istediğiniz materyaller olacak şekilde tamamlayabilirsiniz.

Ürün içerisinde genelde yer alan kağıttan külah, kaleydoskop gözlük, çıkarılabilir farklı aynalar, holografik folyo kağıtları, değişik renklerde ve ebatlarda boncuklar, kaleydoskop ucu kapağı, ışıltılı kart şeritleri, çift yapıştırıcılı bantlar kendinize uygun süsleyeceğiniz materyallerle yer almaktadır. Dilediğiniz gibi materyalleri çoğaltabilir veya şekillendirebilirsiniz. Unutmamanız gereken ve dikkat etmeniz gereken nokta, aynı görüntüyü muhtemelen bir daha göremeyeceksiniz, bu yüzden keyfini çıkarmalısınız. Başka bir deyişle, evrende varlığa sahip olan kaleydoskoplar değildir, binlerce evren bir tane kaleydoskopa sığar.

Birbirinden Opsiyonel Kaleydoskop Türleri

Günümüzde kullanılmakta olan birkaç ana kaleydoskop vardır:

Klasik kaleydoskop bu dürbün çeşitlerinden biridir. Kaleydoskop gövdesi eksen etrafında şekillenir ve hareket mekanizması döndüğünde çok renkli dolgu maddesine sahip olduğunu belli eder. Renkler daha canlı ve görüntü oldukça ışıltılıdır. Basit bir mekanizmaya sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Jel (yağ) kaleydoskoplar ise çeşitli sürümlerde bulunur. İçerisinde renkli boncuklar, süslü taşlar, folyodan kıvırcık şekilli kağıtlar, renkli gözlükler, farklı ebatlarda konumlandırılmış aynalar ve daha da çeşitlendirilebilir materyaller bulunur. Bütün bu materyaller çok renkli dolgu maddenin varlığı ile birleştirilir. Bu dolgu maddesi genelde jel kıvamındadır. Hareket mekanizması, kaleydoskop ucunda yer alan gözden önce ayna düzlemine yansıyan jel çözeltisinin taşması sebebiyle hareket oluşturması prensibine dayanır.

Diğer bir kaleydoskop çeşidi ise Doğu ülkelerinde nispeten iyi bilinen dönen halkalar sahip olan kaleydoskop dürbünüdür. Geleneksel optik dizayna sahiptir. Çalışma prensibi, kaleydoskop içerisinde genelde yer alan üç ayna gövdedeki tüpün uç kısmında konumlandırılmış bir veya iki halkanın döndürülmesiyle oluşturulan görüntülere dayanır.

Dünyada bilinen en önemli örneği Roy Cohen Gillad’ın kaleydoskoplarıdır. Tasarlamış olduğu birçok modeli görmek mümkündür. Bunlardan ünlenen birisi olan cilalı gövde ucuna sahip ve şeffaf katı bir tüpten meydana gelen tünel kaleydoskop modelidir. Renk dolgulu iki farklı halkayı tasarımında barındıran tünel kaleydoskopu, kullanıcıları farklı renklerin yansımalarıyla büyüleyen müthiş bir tünele dönüştüren sonsuz bir renk döngüsü ve deseni oluşturur.

Taleidoskoplar (teleskoplar) ise içerisinden renk dolgusu olmayan geleneksel optik dizayna sahip aletlerdir. Desenler kaleydoskoptan farklı olarak etrafımızda dönüp duran dünya parçacıklardan yansıtılarak oluşturulur. Tanınan ve bilinen dünya evreni çok daha farklı görüntülerle olağanüstü dünya evrenine dönüşür. Bu aygıtların kullanımında lensler ve ayna iç prizması oldukça önemlidir. Görüntülerin kalitesi ve yakınlığı, netliği gibi pek çok işlevi lenslerin ergonomik yapısından almaktadır.

Felsefi Oyuncak Kaleydoskop’un Malzemeleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze kaleydoskoplar (çiçek dürbünleri) her ne kadar bilimsel bir aygıt olarak icat edilmiş olsa da sanatın ana dallarında yer alan tiyatro, müze, sinema, koleksiyon vb. gibi alanlarda kullanım görürken parti ve oyun amaçlı eğlence alanlarında da tercih edilmektedir. Trendyol’dan ürünü satın almadan önce işlevselliğini tanımanız ve hangi alanda kullanacağınızı bilmeniz size ürünün uygunluğu açısından avantaj sağlayacaktır.

Kaleydoskop fiyatları ise kullanılan kalite malzemesi, ürün tipi, içerisinde kaç cam bölmesi barındırdığı, optik tasarımı ve ergonomikliği sebepleriyle değişkenlik gösterir. Trendyol’dan uygun kategorilerde arama yapmanız halinde indirimli ve size özel fiyatlarla kaleydoskopa sahip olabilirsiniz. Ürünün özellikle gövde materyalleri de bu sebeplere göre değişebilir. Sıklıkla kullanım gören malzemelere örnek vermek gerekirse karton, ahşap, plastik, cam (şeffaf, vitray, sırlı, renkli, kristal ve daha fazlası) ve metaller (özellikle pirinç yaygın) gibi materyallerle çoğaltılabilir.

Yaygın kullanımı olan spyglass ve teleskopu anımsatan tüp biçimli kaleydoskoplar, en çok tanınan kaleydoskop modelleridir. Bu modellere ilaveten namlu biçimli kaleydoskoplar da yaygın modeller arasında yer alır. Serbest şekilli tasarımların zıttı olarak bilinen konik şekillere sahip kaleydoskoplar da vardır. Bazı kaleydoskopların kapladığı alan ve büyüklüğü doğrultusunda ekstra bir standa ihtiyaç duyarken bazıları ise elle tutulabilecek kadar hafif donanımlı tasarımlara sahiptir.

Trendyol’da uygun kategorilerden yapacağınız aramalarda kolye haline getirilmiş veya iki taraflı görme olanağı sağlayan küçük bir minyatür kaleydoskop satın alabilirsiniz. İki arkadaşın karşıt taraflardan aynı deseni görmesini sağlayacak bu kaleydoskop modeli de oldukça küçük fakat işlevsel bir hediye olacaktır.

Bir kaleydoskop dürbününden bakmanız halinde gördüğünüz çarpıcı ve etkileyici desenleri muhtemelen günlük hayatta kullandığınız nesnelere benzetmek zor olacaktır. Günlük hayatta kullandığınız ürün sıradan bir ürün bile olsa kaleydoskop dürbününden tanıtıldığında bambaşka desenlere bürünecek, ilham ve heyecan verici bir sanat eserine dönüşecektir.

Tipik kullanılan nesneler arasında günlük hayatta sıklıkla rastlayabileceğiniz ürünler kullanmaktan kaçınmayın. Sizler de renklerin uyumunu ve simetrisini gördükçe çok şaşıracaksınız. Renkli cam parçaları, ampuller, lambalar, boncuklar, düğmeler, payetler, şeritler, içinde parıltı barındıran ve ışıltı katkısı sağlayacak eşyalar, tüyler veya çiçekler, yapraklar gibi doğal eşyalar kullanarak da kaleydoskopunuz için desen çeşitliliğini ve renk pigmentlerini belirleyebilirsiniz.

Teleskoplar denilen bazı kaleydoskop modelleri ise herhangi bir nesneyi içermez. Gövde sonunda yer alan şeffaf camlardan bakmanız halinde sadece kendi ortamınızı göreceğiniz bir tasarımla karşılaşırsınız.

Nesnelerin eklenip çıkarılabilmesine olanak sağlayan kaleydoskop tasarımları da mevcuttur. En yaygın kullanıma sahip tasarım, ekstra boş hücrelerle nesnelerin eklenip çıkarılmasını sağlayan tasarımdır. Hücrelerin açıklığı genelde kaleydoskopa dışarıdan eklenecek materyallerin ebatları ölçüsünde boş bırakılır. Bu açıklıktan istediğiniz değişik parıltılara sahip materyalleri ekleyebilir ve desenlerinizi renklendirebilirsiniz. Nesnelerin kimi zaman ise ıslak bir jel içerisinde süspansiyon edildiği kaleydoskop çeşitleri de mevcuttur.

Bazı nesne tutucular gövde içerisinde yer alan, uzun borular şeklinde içeri ve dışarıya ayrılan tasarımlara da sahiptir. Bu tasarım modelleri ekstra istediğiniz materyalleri eklemeniz için bırakılmış birbirinin yerine geçebilen açıklıkları içerir. Ancak dikkat edilmesi gereken bu tasarımların şeffaf cam veya saydam plastik yapıda olması gerekliliğidir. Böylece kaleydoskopun içerisine eklediğiniz nesneleri görmeniz mümkündür.

Nesneleri görebilmek için bir ışık kaynağına ihtiyaç duyulur. Genellikle güneş ışığı tasarım için yeterli gelebilirken kimi tasarımlarda da alet içerisine ekstra yerleştirilecek bir lamba ışığı kullanılır. Daha fazla çarpıcı desen ve göze hoş gelecek çeşitli renk yansıtmaları kullanmak için farklı arka planlar da kaleydoskop dürbünü içerisine yerleştirilebilir. Değiştirilebilir cam veya plastikten yapılan arka planlar tercihe göre hoş bir görünümün vazgeçilmez bağlayıcısı olacaktır.

Kaleydoskop dürbünü içerisinde yer alan aynalar da şekil itibarıyla elde edeceğiniz görüntüye farklılık katacak malzemelerdir. Aynaların konumlandırma biçimleri ve renkleri de tasarımın ana hatlarını belirleyen unsurlardandır. İki ve üç aynalı yapıda oluşturulan kaleydoskoplar en yaygın kullanım tipine sahip aletlerdir. Ancak daha karmaşık ve döngüsel görüntüler elde edilmek istendiğinde iki veya üç aynalı kaleydoskoplar istenen görüntüyü yeteri kadar karşılamayacaktır.

Bu sebeple dikdörtgen ve belli köşeleri olan aynalar kullanmak yerine konik aynalar ve geleneksel olmayan yöntemlerle yan yana getirilmiş aynalar kullanmak etkileyici görüntüler oluşturmayı sağlayacaktır. Bu tasarım modelinde ayna sayıları iki veya üç yerine birden çok sayıda kullanılabilir. Örneğin üç boyutlu modellemeyi sağlayacak aynalar ve şemsiye biçimli aynalar istenilen görüntüyü yakalamak için yeterli ana yapıyı oluşturan tasarımlardır.

Burada unutmamanız gerekli olan dipnot; eğer bir kaleydoskopa sahipseniz satın aldığınız veya satın alacağınız ürünün sadece sizin hayal gücünüzle sınırlı olduğunu bilmelisiniz. Kaleydoskoplar heyecan veren, ilham yaratan ve göze hoş gelecek her türlü yapıyı sembolize eden felsefi oyuncaklardır.

Kaleydoskoptan gördüğünüz bir deseni muhtemelen bir daha hiç göremeyeceğiniz kadar çok desen oluşturma imkanınızın olduğu bu dürbün her yaştan insanın ilgisini çekebilecek niteliklere sahiptir. Desenleri yaratmak sadece sizin elinizde, dilediğiniz materyali ekleyebilir ve çıkarabilirsiniz. Sizler de kaleydoskop tasarımının renkli ve sıra dışı dünyasına yaratıcılığınızı kullanarak girebilirsiniz. Simetrik, dağınık, puslu ve parçalı görüntüler yaratmak ve keyfini çıkarmak sizi ve sevdiklerinizi mutlu edecek bir etkinlik oluşturacaktır. Yaratıcılığınıza yaratıcılık katmak için kaleydoskop almanız sizi memnun edecektir.

Farklı Kaleydoskoplar ve Kaleydoskop Desenli Ürünler Trendyol’da

Türkiye’nin önde gelen markası Trendyol, sizin için en uygun fiyatlı ve size özel avantajlı ürünleriyle birbirinden farklı kategorilerde kaleydoskop desenli ürünleri ve kaleydoskop marka çeşitlerini bir araya getiriyor. Eğer siz de kaleydoskop desenlerinin eşsiz ve ev dekorasyonunuza iyi gelecek, hoş görünüm yakalayacak motiflerinden yararlanmak istiyorsanız ev tekstilinde kullanılan puflar, defter ve ajandalar, kitaplar ve banyo düzenleyiciler gibi yapacağınız Trendyol kategori aramalarından faydalanabilir ve size uygun modelli ürünleri inceleyebilirsiniz.

Sevdikleriyle keyifli vakitler geçirmek isteyen, sanatsal imgeleri seven, yaratıcılığını kullanmak isteyen, her yaş grubunun severek vakit geçireceği kaleydoskop çeşitleri ise yine Trendyol alışverişlerinizde sizin ve sevdikleriniz için indirimli fiyatlarla yer alıyor. Çocuklar için de gelişim becerisi kazandıracak kaleydoskop anaokuluna, ilkokula ve ortaokula giden çocuğunuza ve size birlikte geçirmek için güzel dakikalar sunuyor.

Size uygun ürünü, en yüksek kaliteye en cazip fiyatlardan Trendyol güvencesiyle ulaşabilirsiniz. Trendyol’un birbirinden avantajlı dünyası sizleri bekliyor. İhtiyacınıza en uygun ürünü hemen kategorilerden göz atarak sipariş verebilir, yalnızca size özel indirimlerden, güvenli ödeme ve hızlı teslimat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Dilediğiniz ürünü sepetinize ekleyin, benzersiz ve güvenilir alışveriş deneyimini doya doya yaşama fırsatını yakalayın!