"

Katalizör

" araması için 244 sonuç listeleniyor

Aracınıza Uygun Dayanıklı Katalizör Çeşitleri Trendyol'da!

Günümüzde motorlu taşıtların çok yoğun olarak kullanıldığı şehirlerde yaşıyoruz. Bu araçların çevreye yaydıkları dumanlar, hava kirliliği ile birlikte insan sağlığını da etkiler. Devletin belirlediği kanunlar çerçevesinde çevreye salınan bu kirli gazları en düşük seviyeye getirmemiz gerekmektedir. Katalizör egzoz borusuna takılan ve yakıt dumanının yanması sonucu ortaya çıkan karbonmonoksitin zararsız bir şekilde çevreye salınmasını sağlayan kimyasallardır. Katalitik konvektör içerisinde bulunan bu kimyasallar sayesinde çevreye daha az zarar verir ve bunun yanı sıra aracınızı da korumuş olursunuz. Ancak bu maddenin ve parçanın kullanılmasının temel amacı doğadır. Doğayı korumak ve emisyon salınımını azaltmak için kullanılması gereken bu parça, yanmış yakıtın kirli gazlar ortaya çıkarmasını engelliyor. Belli aralıklarla emisyon ölçümleri yapılmakta ve aracınızın çıkardığı kirli gazın belirlenen değerlerin altında olması gerekmektedir. Bu da sadece bu ürünleri kullanarak ve bakımını ya da yenilemesini yaparak mümkün olacaktır çünkü ürünler kirli gazı kimyasallar yardımı ile yaktığı için parçanın içerisinde zaman geçtikçe kirlenme meydana gelir. Bir katalizörün ömrü ortalama olarak 80 bin ila 100 bin kilometre civarındadır. Bakımı yapılan ve zamanı geldiğinde değiştirildiği zaman egzoz ürünleri sayesinde daha az kirli gaz salınımı yapacak ve doğa dostu bir kullanım gerçekleştirmiş olacaksınız. Her otomobil için araca uygun olan parçaları almanız gerekmektedir. Otomobilin marka ve modeline göre seçeceğiniz bu parçalar, uyumlu olması durumunda işe yarar bir çalışma sağlayacaklardır. Renault firmasına ait Megane model otomobiller için uygun olan Megane 2 katalizör tercih edebileceğiniz ürünlerden biridir. Kullanacağınız bu parça ile aracınızın egzozu uyumlu olacak ve kirli gaz salınımını en düşük seviyeye indirerek doğa dostu ve emisyon oranı düşük bir kullanım gerçekleştireceksiniz. Yine aynı markaya ait araçlar için kullanabileceğiniz Megane 1 katalizör de aynı şekilde egzoz dumanının daha zararsız bir biçimde salınmasına olanak tanıyacaktır. Bu parçalar paslanmaz çelikten imal edilmiş olup uzun süre kullanımlar için uygun olacaktır. Arabanız için ihtiyacınız olan katalizör modellerine Trendyol aracılığı ile pratik şekilde ulaşabilirsiniz.

Kaliteli ve Sağlam Katalizör Modelleri

Kaliteli ve Sağlam Katalizör Modelleri

Zaman içerisinde, uzun kullanımlar sonucu ürünler iyi verimle çalışmayabilir. Bundaki en önemli sebep de kirli gazı egzozdan temiz bir şekilde çıkmasını sağlamak için içerisinde bir yanma gerçekleştirmesi ve bu yanma sonucu bazı kalıntıların ürün içerisinde birikmesi olarak açıklanabilir. Biriken bu kalıntılar sebebiyle karbonomonoksit gazını iyi bir şekilde filtreleyemeyen bu parçalar çevreye kirli gazların salınmasına izin verir duruma gelirler. Oto sanayide kimyasallar vasıtası ile sıkça yapılan ürün temizliği kısmi olarak bir temizlik sağlayabilir. Ancak uzun vadede pek etkili olduğu söylenemez. Parçanın tıkanması kullanım ömrünün artık yavaş yavaş dolduğunu gösteren durumlardan biridir. Temizlik sayesinde belki bir süre daha kullanabilirsiniz ancak istediğiniz verimi almanız pek mümkün olmayacaktır. Yapacağınız en etkili işlem yeni bir ürün almak olacaktır. Özellikle 80 bin kilometreyi doldurmuş ya da geçmiş araçlar için temizlik etkili bir yöntem olmayacaktır. Bu parçaları her marka ve her modele göre bulmanız mümkün. Renault markasına ait, Clio modelinde bir aracınız var ise Clio 2 katalizör aracınız için uygun bir parça olacaktır. Bu değişimleri profesyoneller yardımı ile yapabilirsiniz. Genellikle yetkili servisler tarafından yapılması önerilen bu parça değişimleri belli teknik bilgi ve deneyim gerektirmektedir. Yeni değişimi yapılmış olan parçalarla 80 bin ila 100 bin kilometre daha menzil mesafesine sahip olabilirsiniz. Bu süre zarfında egzoz dumanınız çevreye tekrar zararsız ve sağlıklı bir şekilde salınım yapmaya devam edecektir. Uyum ve verimli kullanım için otomobil modeline uygun olan parçaların yerleştirilmesi son derece önemlidir. Opel markasına ait Astra modeli için Astra G katalizör ürününü bulabilir ve kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanmak çevreye ve insan sağlığına yarar getirdiği kadar arabanız için de önemlidir. Daha fazla yakıt tüketimi yapmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca kullanılmadığı ya da periyodik bakımı düzenli olarak yapılmadığı takdirde duman rengi giderek koyulaşacak, çevreye verdiği zararın yanı sıra kötü bir görüntü sergileyecektir. Fiat markasına ait Palio modeline ait bir aracınız var ise Palio katalizör çeşitleri kullanarak otomobilin emisyon oranını azaltabilirsiniz. Günümüzde otomobillerin emisyon oranlarının düşük olması son derece önemlidir. Belli yasal düzenlemelerle birlikte çevreye duyarlı otomobil kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Yenilemesini ve bakımlarını yaptırmanız hem sizi çevreye duyarlı biri, hem de yasalara uyan bir vatandaş yapacaktır. Honda Civic, Ford Focus, Golf 5, Linea katalizör gibi her marka ve modele ayrı ve özel olarak tasarlanıp üretilen parçaları temin ederek profesyonel ellerle değişiminizi yaptırabilir, çevreye ve otomobile zarar vermeden güvenle kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken şey sadece otomobil modelinize uyan, testlerden güvenle geçmiş olan parçaları satın alarak, değişimi yaptırmak olacaktır.

Bütçenize Uygun Avantajlı Katalizör Fiyatları

Bütçenize Uygun Avantajlı Katalizör Fiyatları

Araç marka ve modellerine göre katalizör fiyat olarak değişiklik göstermektedir. Katalitik konvektörün yapıldığı malzeme ve kalitesi de fiyat konusundaki farklılıklarda önemli bir etkendir. Aracınız için tasarlanmış ürünleri kontrol ederek fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Hem özellikleri, hem de kalitesini göz önünde bulundurarak yapacağınız bu seçimle uzun süreler boyunca kullanabilirsiniz. Aracınızdaki ürünün kullanım süresi son zamanlarına yaklaştığında, verdiği emisyon değerleri ile anlaşılır. Bu bakımlar sonucu çok zaman geçirmeden yenisini almanız ve profesyonel ellerle bu değişimi yaptırmanız gerekmektedir. Aracınıza ve çevreye zarar vermeden, çok süre geçirmeden bu değişimi yaptırmanız oldukça önemlidir. Volkswagen markasına ait Golf modeli için üretilmiş olan Golf 4 katalizör kullanarak otomobilin emisyon değerini düşürerek çevreye zararlı gazların salınımını engellemiş olursunuz. Temizleme işlemi bazı oto sanayide yapılmasına rağmen, çok da verimli olmadığı ve bu sebeple değişimin gerekli olduğu önerilmektedir. Uzun vadede maddi olarak da değişim daha hesaplı bir duruma gelmektedir. Egzoz Katalizör kullanırken uzun ömürlü olmasını ve yaptığınız değişimlerin daha verimli olmasını istiyorsanız otomobilin bakımlarını aksatmamanız ve düzenli olarak bu bakımları yaptırmanız, uzun süreli kullanımlar konusunda size yardımcı olacaktır. Opel Astra katalizör de bunlardan biridir. Çelik malzemelerden üretilen bu parçaları güvenle kullanabilir ve dünyadaki karbon salınımı konusunda duyarlı bir tavır sergileyebilirsiniz. Ürünün kullanım süresinin dolması, yapılan muayenelerden de anlaşılacağı gibi, geç kalındığı takdirde sizin de kolaylıkla fark edeceğiniz bir durum ortaya çıkabilir. Egzozdan çıkan dumanın rengi koyulaşmakla birlikte, bu duman etrafa kötü bir koku yayarak kendini belli eder. Otomobili kullanım esnasında camlar kapalı olsa dahi sizi rahatsız edecek boyutta oluşacak bu kötü koku katalizörün kullanım ömrünün sona erdiği ve değişim gerektiği anlamına gelecektir. Çok vakit kaybetmeden yeni bir ürün alarak değişimi gerçekleştirmeniz hem sizin, hem aracın hem de çevrenin sağlığı için önemlidir. İçerisinde yaşadığımız dünyanın temiz ve sağlıklı olması için otomobilinizde tercih edebileceğiniz ürünlere Trendyol farkıyla ulaşabilirsiniz.

Çevre Dostu Egzoz Katalizör Özellikleri

Çevre Dostu Egzoz Katalizör Özellikleri

Katalizör özellikleri itibarıyla oldukça basit bir çalışma prensibine sahiptir. Yapısında platin, radyum ve palladyum bulunan kimyasalları sayesinde zararlı gazların bu kimyasallarla tepkimeye girmesinden sonra zararsız olan oksijen ve su buharı gibi maddeleri egzozdan salarak, çevrenin ve insanların zararlı gazlardan etkilenmemesini sağlar. Her marka ve model için özel olarak tasarlanan bu parçaları, kendi araç modelinize göre kolaylıkla bulmanız mümkündür. Ford marka araçların Focus modeli için tasarlanmış olan Focus 1 katalizör otomobilinize uyumlu bir şekilde çalışacak ve karbon emisyonunu en düşük seviyede tutacaktır. 1975’ten bu yana kullanılan bu parçalarla şehirdeki hava kirliliğinin yanı sıra dünya üzerindeki arabaların artması ile birlikte ortaya çıkan yüksek miktardaki karbon salınımının dünyaya verdiği zararların önüne geçilmesi ve minimuma çekilmesi amaçlanmıştır. Bu parçanın bakımını ve değişimini yapmak, kendi çevremize, aracımıza olduğu gibi dünyaya karşı da bir sorumluluğumuzdur. 80 ila 100 bin kilometre arasında kullanım süresinin sonuna erişebileceğiniz bu parçanın yıl olarak ortalama 5 yıl içerisindedir. Sıfır kilometre arabalar için 3. yılın sonunda ve ardından her 2 yılda bir egzoz emisyon ölçümleri yapılmaktadır. Belirlenen değerin altında çıktığı takdirde otomobiliniz bu sınavı vermiş olur. Ancak egzoz emisyon değeri yüksek çıkarsa katalizörü değiştirmeniz gerektiği ve tekrar bu ölçümleri yaptırmanız gerektiği sonucu çıkmaktadır. Bu parça görevi itibarıyla en basit tabirle, kirli gazı, temiz bir gaza çevirerek doğaya salar. Görevini yerine getiremediği durumlarda egzoz dumanı ve kokusundan anlaşılabileceği gibi, otomobilin gösterge panellerinden de bu durumu anlayabilirsiniz. Seramik cam kırılmış ya da katalizörde tıkanma meydana gelmiş olabilir. Her iki durumda da yapılabilecek en uygun eylem, arabanın marka ve modeline göre yeni bir ürün almak olacaktır. Spor katalizör modelleri ve avantajlı fiyatlar için Trendyol’dan faydalanabilirsiniz.

Dayanıklı Yapısıyla Katalizör Çeşitleri

Dayanıklı Yapısıyla Katalizör Çeşitleri

Egzoz içerisine yerleştirilen ve temiz bir hava salınımına katkıda bulunan parçanın tam ismi katalitik konvertördür. İçerisindeki kimyasal bileşenlere verilen isim katalizör olup, parçanın tamamı için de katalizör ismi kullanılır olmuştur. Genel olarak bir kimyasal maddenin değişimini sağlayan ve dönüştüren kimyasal maddelere verilen isimdir. Kullanım esnasında yanan yakıtın egzozdan çıkışını daha temiz bir gaza çevirerek doğaya ve araca katkı sunar. Peugeot 206 katalizör Peugeot marka araçlar için tasarlanmış bir parçadır. Ve egzoz dumanını 100 bin kilometreye kadar temizleme özelliğine sahiptir. Her ne kadar yeni bir katalizör kullanırsanız kullanın araç bakımlarını zamanında yaptırmanız önemlidir. Özellikle şehir trafiği içerisinde kullanılan araçlarda uzun süreler boyunca dur, kalk yaparak ilerlenen trafiklerde, egzoz daha fazla duman çıkarır ve bu da katalizörün daha fazla tepkimeye girmesi demektir. Kullandığınız aracın marka ve modeline göre almanız gereken bu parçanın güvenilirlik testlerinden geçmiş olduğunu ve araç modelinize uygun olduğunu kontrol etmenizde fayda vardır. Değişimini her ne kadar teknik bilginiz ve beceriniz bulunsa da profesyonel olarak bu işi yapan teknik servislere yaptırmanız en doğrusu olacaktır. Değişim için gerekli olan materyalleri almanız ve zaman harcamanız gerekecektir. Katalizör değişimi başlı başına profesyonel işidir ve aklınızda soru işaretleri kalmaması için en güvenli yol, bu işi sürekli yapan kişiler tarafından yapılmasıdır. Yapılan değişim sonrası 100 bin kilometreye kadar kullanabileceğiniz bu ürünlerin tahmini ortalama süresi ise 5 yıldır. Özellikle şehir içerisinde kullanılan ve trafiğe maruz kalan otomobillerde 5 yıl sonra değiştirilmesi önerilmektedir. Katalizör etkisi kullanılan süre ve sıklığa göre değişmekte ve uzun yol giden araçlara göre şehir içinde, trafikte kullanılan araçlarda daha sık aralıklarla kontroller yapılması gerekebilmektedir. Motosiklet katalizör çeşitleri ve farklı yüzlerce ürün seçeneğine Trendyol aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Katalizör Sensörü Faydaları

Katalizör Sensörü Faydaları

Oksidasyon katalizörü olarak da adlandırılan katalitik konvektör, motorlu araçların yaktığı yakıtların çevreye zarar vermeden salınmasını sağlayan, egzozdan çıkan dumanın zararlarını en aza indirerek doğaya katkıda bulunan ürünlerdir. Katalizör filtresi olarak da adlandırılan partikül filtresi zamanla dolarak verimsiz bir çalışma gösterebilir. Bu durumda temizliği yapılabilir ya da temizliği yapılamayacak durumda olan ürünlerin değişimi sağlanabilir. Katalizörün herhangi bir parçasının iyi bir şekilde çalışmaması ya da bozulması, tüm işleyişine etki edebilmektedir. Sıfır kilometre araçlarda, ilk kullanıma başladıktan 3. yılın sonra ilk emisyon kontrolünü yaptırmanız gerekmektedir. Emisyon değerleri belirlenen yasal sınırın altında çıkması durumunda emisyon pulu tarafınıza verilerek, aracınızın muayeneden başarı ile geçtiği ve herhangi bir değişim yapmadan kullanmaya devam edebileceğiniz teyit edilir. Sonraki her 2 yılda bir bu kontrolleri yaptırmanız gerekecektir. Emisyon değerleri yasal sınırın üstünde olan araçlara bu pul verilmez ve katalizörü kontrol ettirmeniz gerekir. Egzoz sistemleri katalitik konvertörden oluşur ve iki tane oksijen sensörü barındırır. Katalizör sensörü herhangi bir risk durumunda uyarı vererek hayat kurtaran ürünler arasında yer alır. Katalizör ömrü 80 ila 100 bin kilometre arasında olup ortalama 5 yıldır. Bu süreler dolmuşsa değişim yaptırmanız gerekecektir. Eğer daha erken bir sürede yine emisyon kontrollerinde yasal sınırın üzerinde bir değer gözükürse bakımı ve temizliği konusunda işlem yaptırmanız gerekebilir. Her ne kadar ortalama bir ömür biçilse de ürünlerin, araç kullanım sıklığı, kat edilen mesafe gibi durumlarda bu değişiklik gösterebilmektedir. Emisyon kontrollerine gitmeden önce bir bakım yaptırmanız önerilen işlemlerden biridir. Seçebileceğiniz ve satın alabileceğiniz bu ürünlerin değişimini pek çok yetkili servis kısa sürelerde gerçekleştirmektedir. Avantajlı fiyatlarla ve kaliteli malzemelerle üretilen bu parçalara ulaşmak ve güvenilir bir şekilde sahip olmak için Trendyol üzerinden kolaylıkla satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tercih Edilen Egzoz Katalizör Markaları

Tercih Edilen Egzoz Katalizör Markaları

Katalizör araba marka ve modeline göre seçilebilir. Aracınızda bulunan bu ürün sayesinde, egzoz dumanında bulunan karbonomonoksit, dönüştürülerek azot, oksijen gibi zehirsiz gazlara dönüşecek ve egzozdan bu şekilde çevreye salınarak daha sağlıklı ve çevreci bir kullanıma dönüşecektir. Birçok farklı araç modeli için üretilmiş olan bu ürünlerden Tofaş marka araç müşterilerinin, araçları için kullanabileceği Tofaş katalizör de bulunmaktadır. Fiat marka aracın Albea modeline sahipseniz Albea katalizör alarak değişimini gerçekleştirebilir ve yapacağınız bu değişim sayesinde hem muayeneden geçer, yasal düzenlemelerle belirlenmiş emisyon kurallarına uygun bir sürüş gerçekleştirirsiniz, hem de kötü koku ve koyu renkli ve kötü bir görünüme sebep olan dumanların önüne geçmiş olursunuz. Egzozdan kötü bir duman ya da koku gelmesini beklemeden, yapacağınız bakımlar ve ölçümlerle de bu duruma karşı önceden hazırlık yapabilirsiniz. Böylelikle beklemediğiniz bir anda ortaya çıkmamış ve sizin kontrolünüzde gerçekleşecek bir değişim yapabilirsiniz. Peugeot 307, Astra H, Polo katalizör şeklinde isimlendirilen ve araç modeli ile belirtilen bu ürünü bulmanız ve satın almanız çok kolaydır. Değişim sonrası uzun süre boyunca kullanabileceğiniz bu ürünler, aracınızın emisyon testinden geçmesini sağlayacaktır. Aracınızın emisyon testinden geçmesi yasal düzenlemelere bağlı bir zorunluluk olsa da bunun yanı sıra doğanın korunmasına katkıda bulunduğunuzu hissedeceğiniz bir durumdur. Katalizör faydaları itibarıyla çevreci ve doğa dostu bir üründür. Özellikle şehirlerde taşıt trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde egzozdan çıkan dumanların çevreye olumsuz etkileri zamanla gözlemlenmiş ve araçların bu konudaki bakımı, emisyon değerleri belli yasalarla kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Zamanında bakımını ve zamanı geldiğinde değişimini yaptırmamız hem aracımız, hem de doğa için oldukça önem taşımaktadır. Kullandığınız marka ve modele göre tasarlanmış olan, aracınız için uyumlu modelleri bularak değişimini yaptırabilirsiniz.

Katalizör Nedir?

Büyük araçlarda yer alan motor ve susturucu arasındaki parçaya katalizör denir. Katalizörün çalışma amacı, araç çalıştırıldıktan sonra egzozundan çıkan zehirli gazların emilimini sağlamaktır. Bu sayede havaya temiz duman çıkarılması desteklenir. Katalizörler, araçların yürümesi için ihtiyacı olan yanıcı bir yakıtı çevreyi daha az kirleten ya da hiç kirletmeyen bir yakıta çevirir. Bu işlemi yaparken yakıtı genellikle oksijene ya da suya dönüştürür. Aracın önemli bir parçası olarak kullanılır. Havada bulunan kirli hava miktarını azaltırken, yanma ile yayılan hidro karbondioksit ve nitro gibi gazların miktarını azaltmada rol oynar. Çevre kirliliğini azaltıcı olmasının yanı sıra ortamdaki hava kalitesini de iyileştirmeyi destekler. Bu yüzden düzenli olarak bakımın yapılması ve belirli periyotlarda değiştirilmesi gerekir.

Katalizör Hangi Araçlarda Bulunur?

Katalizör bütün araçlarda yer alan bir parçadır. Egzozların içerisinde filtre görevi görür. Araç çalıştıktan sonra gazın belli standartlara uygun olarak havaya salınım yapmasını sağlar. Araçtan çıkan gazın çevreye zararsız ve temiz çıkmasını destekler. Benzinli araçların motorlarının sağlıklı çalışması için gerekli olan katalizörler dizel araçlarda da kullanılır. Yakıt tipi, araç modeli ya da markası fark etmeksizin genel olarak bütün araçlarda vardır. Araçta katalizör olduğunu, egzozdan kötü koku gelmediğinden anlamanız mümkündür. Motorun performansının korunmasını destekleyen, yakıt tüketimine katkı sağlayan ve motorun çalışmasında zorlanma olmaması da katalizör ile gerçekleşir. Değişen katalizör türü hem dizel hem de benzinli olabilecek her türlü araca takılır.

Katalizör Kaç KM'de Değişir?

Katalizörler, araçların kullanım koşullarına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 100.000 kilometrede bir değiştirilmesi gereken bir parçadır. İçerisinde filtrelerin yer aldığı özel bir sistemden tasarlandığından herhangi bir hasarda tamiri yapılamaz. Yaklaşık olarak 10 ila 12 yıl arası kullanılabilir. Ancak bu süre içerisinde bazı etkenler yüzünden devre dışı kalabilir. Katalizörün çalışmama gibi bir durumunda motorun performansı azalır, yakıt ekonomisi düşer ve motor gücü düşer. Bu durumların ortadan kaldırılması için değiştirilmesi gerekir. Değiştirileceği zaman ilk olarak motor durdurulur ve egzoz sisteminin en az yarım saat olacak şekilde soğuması beklenir. Kriko yardımıyla kaldırılan aracın altından değişim yapılır. Takılma yerinden alınır ya da kesme işlemi ile yerinden çıkarılır. Yeni katalizör ise sahip olduğu tırnaklar yardımıyla yerine oturtulur ve montajı yapılır.