Fiyat
Garanti Süresi
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
Satıcı Tipi
"

Kılavuz Pafta Seti

" araması için 76 sonuç listeleniyor

Birçok Yüzey İçin Kullanışlı Kılavuz Pafta Seti Modelleri

Erkek vida kullanarak silindirik parçaların dış yüzeylerine vida profili açmak için kullanılan pafta seti, kesici ağızlara sahip olan bir adet pafta lokması ve bu lokmanın çevrilmesini sağlayan pafta kolundan oluşur. Tüm pafta aletleri ile çeşitli yüzeylere diş açmak veya bozulmuş dişleri yeniden oluşturmak amacıyla kullanılan kılavuzların yer aldığı söz konusu setler, tezgah gerektirmeyen çalışma prensipleri sayesinde oldukça pratik aletlerdir. Genel olarak kılavuz, delik içine vida açmak için kullanılırken pafta ise silindirik parçalar üzerine vida açma amacıyla kullanılır.Çok fazla hassasiyet gerektirmeyen yüzeylere az sayıda ve küçük çaplı vida deliği açmak için uygun olan kılavuz pafta takımı, mm ve parmak ölçü sistemlerine göre farklı şekillerde sınıflandırılır. Kılavuz yardımı ile vida açabilmek için takım çeliğinden üretilerek sertleştirilen ve üzerinde vida dişli kısmın yer aldığı kılavuz adlı takımlardan faydalanılır. Kılavuzun çalışma prensibi oldukça basittir. Söz konusu parçanın dişli kısmında 3 veya 4 kanal bulunur ve bu kanallar dişlerde kesici ağızlar oluşturur. Bunu yaparken de kesilen malzemenin dışarı atılmasını sağlar. Daha çok matkap tezgahı bulunmadığında kullanılan kılavuz pafta setleri, pratik kullanımı ile dikkat çeker. Kılavuz pafta ile ilgili tüm birimlerin yer aldığı setler halinde olabildiği gibi sadece pafta seti veya kılavuz kolu seti olarak da kullanıcıların beğenisine sunulan ürün, yüksek dayanıklı malzemeden üretildiği ve aşınmalara karşı dirençli olduğu için uzun bir kullanım ömrü sunar.

Kılavuz Pafta Seti Özellikleri

Kılavuz Pafta Seti Özellikleri

Kılavuz pafta seti 40, 110 parça gibi farklı miktarda parçalar içeren setler halinde kullanıcıların beğenisine sunulur. Tıpkı lokma takımlarında olduğu gibi farklı büyüklüklerde buji kolu da denilen pafta kolları ile pafta uçlarının yer aldığı setler, kullanım amaçlarına göre farklı özelliklere sahip parçalar içerir. Oldukça dayanıklı olan bir çanta ile birlikte kullanıcılara sunulan Farklı miktarlarda parça içeren kılavuz pafta setlerinde 6 mm'den başlayıp 21 mm'e kadar ulaşan kalınlıkta paftalar ile farklı uç şekillerine sahip kılavuz kolları yer alır. Söz konusu pafta setlerinin birbirinden farklı miktarlarda parça içermesinin nedeni budur. Metrik ölçü sistemine göre üretilen ve metrik kılavuz pafta takımı olarak adlandırılan setler, parmak ölçüsü kullanılan ürünlere göre daha fazla tercih edilir. Pafta kalınlığının mm olarak belirtildiği tüm kılavuz pafta setleri metriktir. Söz konusu pafta setleri arasında ters kılavuz seti veya kalın pafta kılavuz seti olarak adlandırılan ürünler de yer alır. Bu set içerisinde yer alan ters kılavuzlar, daha çok kırılmış cıvataların yüzeyden çıkarılması için kullanılır. Bunu yaparken de ilk etapta çıkarılmak istenen kırıl parçaya bir delik açılır ve çıkarıcı kılavuz sola doğru çevrilerek söz konusu deliğe vidalanır. Vidalama işlemi devam ettikçe parça yüzeyden yavaş yavaş ayrılır. Çoklu parçaya sahip olan ve paftalar arasında milimetrik parklar bulunan kılavuz pafta setleri genellikle profesyonel kullanım için uygundur. Genel olarak standart kullanıcılar tarafından tercih edilen ve yeterli bir ürün olan 32 parçalık setler ile birçok işlem gerçekleştirilebilir. 32 parçalık kılavuz pafta seti içinde genellikle M3, M4, M5, M6, M8, M10, M12 olarak adlandırılan toplamda 21 adet pahta ucu ile M3, M4, M5, M6, M8, M10, M12 ölçülerinde kılavuz anahtarı yer alır. Kılavuz anahtarları krom vanadyum çeliğinden üretilirken pafta uçları ise sarsım dirençli takım çeliğinden üretilir. Kendi çantası ile birlikte gelen ürün, pafta ucu ve kılavuz kollarının yanı sıra, metrik dişler için diş açıklığı ayarlayıcı, pafta açmadan önce pafta uçlarının yağlanması için yağ, tornavida ve pafta kolu bulunur. Daha fazla parça içeren kılavuz pafta setlerinde ise pafta uçları, kılavuz kolları ve diş açıklığı ayarlayıcıların farklı ölçülerde olanları da yer alır.

Kılavuz Pafta Seti Fiyatları

Kılavuz Pafta Seti Fiyatları

Kılavuz pafta takımı fiyatları, markadan markaya ve modelden modele değişir. Ayrıca, aynı markanın farklı parça sayısına sahip ürünleri arasında da fiyat farklılıkları bulunur. Başka bir ifadeyle kılavuz pafta seti (32 parça) adlı ürün ile 110 parçadan meydana gelen kılavuz pafta seti arasında fiyat farklılığı söz konusudur. Ancak genel olarak hemen her bütçeye hitap eden ulaşılabilir ürünlerdir. Özellikle çelikten üretilen modelleri ile uzun yıllar deforme olmaksızın sorunsuz kullanım vadeden kılavuz pafta setleri, yoğun kullanımlarda bile uzun ömür vadeder. Kılavuz pafta takımlarında fiyatı belirleyen bir diğer unsur da pafta uçları ile kılavuz uçlarının üretildiği malzemedir. Genellikle krom vanadyum çeliğinden ve takım çeliğinden üretilen söz konusu ürünlerin alüminyumdan üretilen görece daha uygun fiyatlı versiyonları da vardır. Ancak uzmanlar sağlıklı bir kullanım ve etkin performans için çelikten yapılan kılavuz pafta takımlarının tercih edilmesini önerir. Bunun en önemli sebebi ise alüminyum ve benzeri malzemelerden yapılan pafta uçlarının kılavuzda diş hasarına neden olmasıdır. Ancak çelikten üretilen uçlar diş açarken hasar görmeyecek kadar sert olduğu için açılması gereken dişi kusursuz bir şekilde oluşturur. Uzmanlar göre daha uygun fiyatlı olması sebebiyle alüminyum malzemeden üretilen kılavuz pafta setleri yerine görece biraz daha yüksek fiyatlı olsa da her bütçeye uygun olan çelik kılavuz pafta setlerinin alınmasını tavsiye eder. Ayrıca söz konusu ürün profesyonel kullanım için alınacaksa, ilk etapta az parçalı kılavuz pafta takımı alıp daha sonra eksik parçaları yavaş yavaş edinmek yerine 100 parçadan oluşan ve içeriği ile tüm ihtiyaçları karşılayacak nitelikte olan kılavuz pafta takımlarının tercih edilmesi çok daha bütçe dostu olur.

Tüm Kılavuz Pafta Seti Modelleri

Tüm Kılavuz Pafta Seti Modelleri

Vida profili açmak için kullanılan pafta uçları ve bu uçları kontrol etmeye yarayan kılavuz kollarının yer aldığı kılavuz pafta takımları, torna tezgahına erişim olmadığında silindirik yüzeylere vida yuvaları açmak amacıyla kullanılır. Kullanım alanlarına ve işlevlerine göre namlu kılavuz, havuz kılavuz, somun, konik kılavuz gibi kılavuz çeşitlerinin yanı sıra farklı mm olan pafta uçları bulunur. Her bir kılavuz tipi farklı bir kullanım alanı için üretilmiştir. Örneğin konik kılavuzlar sadece konik şekilli vidalara yuva açmak için kullanıma uygun iken kılavuzlar ise makinelerde kullanılan somunlara vida delikleri amaya yarar. Set içinde kılavuzların çevrilmesini sağlayan pafta kolu, buji kolu veya T kolu olarak adlandırılan bir alet de yer alır. Farklı büyüklüklerdeki vidalara uygun olan pafta uçları, çeşitli ihtiyaçlara uygun olacak ölçü, kalınlık ve kalitede üretilir. Genellikle profesyonel kullanıma hitap eden söz konusu ürün, pratik kullanımı ve anlaşılır çalışma prensibi sayesinde daha önce bu yönde bir tecrübesi olmayan kullanıcılar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Yerli ve yabancı çok sayıda markanın farklı kullanım amaçları için geliştirilen ve farklı sayılarda içeriğe sahip olan kılavuz pafta setleri Trendyol’da yer alır. Siz de yeni bir kılavuz pafta seti satın almak istiyorsanız ürünler hakkında detaylı bilgiler edinebileceğiniz ürün sayfalarını inceleyebilir, ürün görselleri sayesinde ürün kalitesini görüntüleyebilirsiniz. İhtiyacınız için en uygun olan kılavuz pafta setini belirledikten sonra Trendyol’un sunduğu avantajlı fiyatlar ve güvenli ödeme seçenekleri ile hemen sipariş oluşturabilirsiniz.