placeholder
"

Kömür Kalem

" araması için 1109 sonuç listeleniyor

Kömür Kalem

Siyah Kömür Kalem Nedir?

Siyah Kömür Kalem Nedir?

Kalem ya da doğal çubuk formunda çeşitleri bulunan kömür kalem modelleri, özel dokusu ve renk seçenekleri ile öne çıkıyor. Eşsiz tonları ve doğal görünümü ile göz dolduran kalemler, asma, söğüt, ceviz gibi ağaçların özel tekniklerle odun kömürü haline getirilmesi ile elde ediliyor. Değişik kalınlık ve biçim seçenekleri sanatsal çalışmalardaki farklı ihtiyaçlara yanıt veriyor. Siyah kömür kalem ürünleri toz haline getirilerek de, özellikle yüzey boyamaları ve gölge taramaları için kullanılabiliyor. Füzen kalem de denilen bu özel kalemler Trendyol’un indirim ve kampanyaları sayesinde oldukça uygun kömür kalem fiyatları ile satın alınabiliyor. Kömür kalem seti olarak ya da tek tek satın alınabilen kömür çubukları ve kalemleri, farklı sertlik dereceleri sunan siyah ve gri tonlar dışında beyaz renkli de olabiliyor. Bilinen en eski sanatsal boya malzemeleri arasında yer alan odun kömürü esaslı kalem ve çubuklar, özel ağaç dalları kullanılarak üretiliyor. Belirli ağaçların dalları yakılarak kömürleştiriliyor ve boyama amaçlı kullanıma uygun hale getiriliyor. Doğrudan kömür çubukları olarak kullanılabildiği gibi, kurşun kalem gibi etrafı ahşap koruma ile sarılarak pratik kullanım da sağlanabiliyor. Bu kalem türüne özel boyama ve resim yapma teknikleri bulunuyor. Kara kalemi andıran çizim tekniği ile desen çizmek, tarama yapmak, leke oluşturmak ve yüzey boyamak mümkün oluyor. Kömür çubukları genellikle 10-15 cm arası uzunluğa sahip, farklı inceliklerde doğal kömürler şeklinde satışa sunuluyor. Kalemler ise değişik sertlik dereceleri yanında farklı incelik seçenekleri sunuyor. Doğal tonlar ve değişik sertlik dereceleri sunan füzen kalemler arasında yağlı kömür kalem çeşitleri de bulunuyor. Kömür tozlarının sıkıştırılması ile elde edilen modellerde ise ekstra bağlayıcı maddeler bulunuyor. Kil ve yağ içeren bu özel kalemler, daha koyu ve daha yağlı bir boyama imkânı sunuyor. Sıkıştırılmış kalem modelleri içerdikleri yağ ve kil oranına göre pastel boya ya da kuru boya benzeri sonuçlar verebiliyor. Bu kalemlerin uç kalınlıkları da farklı işlevler üstlenecek biçimde değişkenlik gösteriyor. Kömür çubukları daha kalın bir yapıda oldukları için detay çizimleri için yeterli olmayabiliyor. Kalem formundaki ürünler ise değişik uç kalınlıkları ile çok yönlü olarak kullanılabiliyor. Etrafı ahşap malzeme ile kaplı olan bu kalemler ellerin ve kağıdın kirlenmesine neden olmadığı için daha pratik bir kullanım sağlıyor. Kalemlerin tonları ise farklı sertlik dereceleri ile sınıflandırılıyor ve kurşun kalemlerdekine benzer bir kodlama ile istenen koyuluk derecelerine ulaşılıyor. Sertlik derecesi bir sayı ve B harfi ile simgelenirken, rakam yükseldikçe daha koyu bir sonuç elde ediliyor.

Kömür Kalem Teknikleri ve Kullanım Alanları

Kömür Kalem Teknikleri ve Kullanım Alanları

Eskiz seti olarak ya da farklı tonlarda ürünlerin yer aldığı kömür kalem seti olarak satışa sunulan bu özel kalemler, özel çizim teknikleri ile değişik alanlarda kullanılıyor. Sanatçılar tarafından eskiz amaçlı olarak ya da karakalem çalışmalarında kullanılan kalemler, portrelerden soyut desenlere sayısız resim çalışmasında yerini alıyor. Kömür çubukları tekniği ile taramalar, ışık ve gölge oyunları, yüzey boyamaları ve benzeri pek çok işlem rahatlıkla uygulanabiliyor. Geleneksel kömür çubuklarında leke sorunu yaşanmasına karşın, kalem formundaki kömür ürünleri bu sorununun önüne kolayca geçebiliyor. Kömür çubuklar ve kalemler ile çalışırken titiz ve dikkatli olunması gerekiyor. Küçük hatalar ise bir silgi ya da bez yardımıyla silinebiliyor. İster kalem, ister çubuk şeklinde olsun kömür ile çalışma yaparken gölgelendirme, tarama ve ışık oyunları büyük önem taşıyor. Beyaz kömür kalem seçenekleri de parlaklık ve yansıma efektleri için kusursuz bir seçim oluşturuyor. Oluşturduğu özel efektlerle resimlere farklı bir boyut katan beyaz kömür kalem, bazı hataları gidermeye ve detaylı çizimlerde özel işlevler üstlenmeye uygun bir özellik taşıyor. Yağlı kömür kalem çeşitleri ise içerdikleri kil ya da yağ oranına göre farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Daha koyu ve parlak özellik taşıyan yağlı kalemler, pastel bir doku oluşturabiliyor, daha belirgin resimler yapmayı mümkün kılıyor. Kuru boyaya benzeyen kalem seçenekleri de kullanım kolaylıkları ile öne çıkıyor. Geniş yüzey boyamaları için kalem ucunu kalemtıraş ile hafifçe açarak tozu parmak yardımıyla yaymak yeterli olabiliyor. Kömür çubukları da özel kalemtıraşlar yardımıyla kolayca toz haline getirilebiliyor. Bazı kömür içerikli kalemler su ile karıştırmaya ve sulu boyaya benzer bir işlev üstlenmeye uygun özellik taşıyor. Sulandırılabilir kömürler ürünleri mavi, sarı, gri, bej, lavanta gibi açık renk tonlarında da olabiliyor.

Kömür Kalem Çeşitleri ve Avantajları

Kömür Kalem Çeşitleri ve Avantajları

Kendine has tekniklerle geniş bir kullanım alanı bulunan kömür çubukları ve kalem seçenekleri, özel paketler ve setler halinde satın alınabiliyor. Dünyaca ünlü markaların kalem setleri içinde değişik tonlarda kalemler bir arada yer alıyor ve ihtiyaç duyulan tüm tonları içeriyor. Aynı tonda kalem ve kömür çubuklarının yer aldığı çoklu paketler de oldukça avantajlı fiyatlar sunmanın yanında aynı tonu stabil olarak elde etme olanağı sağlıyor. Değişen sertlik derecelerinde kalemlerin bulunduğu özel setler, 3’lü, 6’lı, 12’li ya da daha fazla kalem içerecek biçimde üretiliyor. Kömür çubukları ve kalemleri ile resim yaparken tercih edilen kağıdın özellikleri de büyük önem taşıyor. Özel dokulu kağıtları, lifli yapıdaki kağıtlar, sulu boya kağıtları, Bristol tipi ürünler ya da dokusuz standart resim kağıtları üzerine kömür kalem çalışmaları uygulanabiliyor. Ancak bu teknik dokulu ve lifli kağıtlar üzerinde daha etkili sonuçlar veriyor, kraft kağıdı gibi özel tonlu dokular ortaya eşsiz eserler çıkmasını kolaylaştırıyor. Kağıt üzerine yapılan kömür çalışmalarının daha uzun ömürlü olması için resim tamamlandıktan sonra sprey ya da sıvı sabitleyicilerin uygulanması tavsiye ediliyor. Kalem setleri içinde silgi ve ihtiyaç duyulan diğer malzemelerin yanı sıra kağıt ya da sabitleyici çeşitleri de bulunabiliyor. Kapsamlı resim çalışmaları için ihtiyaç duyulan bütün ürünleri içeren başlangıç setleri, özellikle yeni başlayanlar için kusursuz bir seçim oluşturuyor. Kalem, kağıt ve diğer malzemeleri set halinde almak fiyat bakımından da avantajlı sonuçlar veriyor. Geleneksel kömür çubukları ve özel tasarım kalemler, her ihtiyaca uygun paket ve kutu seçenekleri ile satın alınabiliyor. Markasına, kalitesine, içerdiği kalem ya da çubuk sayısına ve üretim özelliklerine göre farklı fiyat seçenekleri sunan kömür ürünlerini, tek tek, iki üçlü setler halinde ya da çoklu paketler olarak satın almak mümkün oluyor. Sanatsal çalışmalar için mümkün olduğunca farklı tonların yer aldığı kapsamlı setlerin tercih edilmesi öneriliyor. Bu özel setler ahşap, metal ya da karton kutularla kalemlerin doğru biçimde korunmasına da yardımcı oluyor. Trendyol’un sanatsal malzemeler ve kırtasiye ürünleri kategorisinde farklı ihtiyaçlara uygun ürün seçenekleri arasından seçim yapılabiliyor. Eğitim amaçlı kullanımlar, teknik çizimler ya da sanatsal çalışmalar için gereken kömür çubuk ve kalemleri, her bütçeye uygun fiyat avantajlarıyla satın alınabiliyor. Yüksek kaliteli kömür ürünlerinin tek tek ya da çoklu setler halinde alınmasını mümkün kılan Trendyol, dönemsel kampanyalar ve özel indirimlerle kaçırılmayacak fiyat fırsatları sunuyor.