"

Küçülen Kağıt

" araması için 67 sonuç listeleniyor

Küçülen Kağıt

Küçülen Kağıt

Küçülen kağıt kendi boyunun tam 7 katına kadar küçülüyor. Bu özelliğiyle dünya çapında takılarda, süslemelerde, aksesuarlarda kullanılıyor. Makasla kolaylıkla kesiliyor, zımbalanıyor, keçeli kalemlerle, lastik damgalar ve boyalı kalemlerle rahatça süsleniyor. Bu kağıtla model tasarlamak çok kolay oluyor. Kağıda model veriliyor. Model verilen kağıt ısıtıldığında dokuz kata kadar sertleşiyor. Sertleşirken de modeli, rengi ve desenlerini koruyor. Elde edilen minik tasarım oldukça sert ve dayanıklı bir hale geliyor.

Esnek polistiren plastik tabakalardan oluşan küçülen kağıt mükemmel dekoratif objelere model oluşturmasıyla birçok zanaatkar ve sanatçının model yapımına uygun olarak üretiliyor. Kolay renk alması için siyah ve beyaz renklerde üretilen tabakalar boyamaya uygun bir zemin oluşturuyor. Bu süslemelerle renk renk anahtarlıklar, evcil hayvan kimlik kartları, hatta tebrik kartları bile yapılabiliyor. Ham maddesi plastik olan küçülen kağıt normal bir plastikten tamamen fazlasını vadediyor çünkü normal plastik ısıtıldığı zaman eriyor ve kötü kokulu bir gaz bulutu oluşturuyor ancak polistiren plastik tabakalar ısıtılmaya özel olarak üretiliyor ve güvenle kullanılabiliyor. Bu kağıt fırına konduğu zaman önce büzüşüyor ve şekli bozulmuş gibi görünüyor ama tamamen ısıtılma süresi dolduktan sonra orijinal şeklinin alıyor. Bu orijinal şekil fırından 7 kat küçülmüş ve mika kadar sertleşmiş olarak çıkıyor.

Küçülen Kağıt Nedir?

Aksesuar ve süslemelerde bu kağıdı tercih edenler tarafından küçülen kağıdın ne olduğu sorusu sıklıkla soruluyor. Küçülen kağıt polistirenden üretiliyor. Polistiren petrolden elde ediliyor ve ambalajlamada kullanılıyor. Gıda ambalajlarında ve sandviç paketlerinde kullanılan bu maddeyi üreticiler bir ısıtma işleminden geçiriyor, daha sonra da soğuk odalarda hızla şoklayarak ince küçük tabakalar elde ediyorlar. Bu sayede bu küçük tabakalar evde ısıtılarak kullanılabilir hale geliyor. Küçülen kağıt seçeneklerinin küçülürken yaptığı tüm kayma ve bükülmeye rağmen düzleştiğinde tüm detaylarını koruması bu kağıtları aksesuarların vazgeçilmezi kılıyor.

Küçülen kağıtlar sert ama esnek bir plastik olmaları nedeniyle fermuar süsü, düğme olarak bile kullanılabiliyor. Bu sayede evde kullanılan düz renkli spor çantaların klasik fermuarlarını süsleyerek çanta şıklığını zirveye taşımak mümkün oluyor. Düz renkli, dolapta bekleyen artık giyilmek istenmeyen hırkalara 7 kat küçülen kağıt ile yepyeni düğmeler yapılabiliyor. Küçülen kağıt modellerinin içerdiği polistiren teknolojisi etiketlemede de kullanılıyor. Tel ve kablolar üzerine kullanılan şeritler makine yardımıyla hızlıca ısıtılıp yüzeye yapıştırılıyor. Bunlar küçülen özellikleri sayesinde esnekliğini koruyor. Rahatlıkla eğimli ve yoğun dokulu yüzeylere yapıştırılabiliyor. Isıyla küçülebilen şerit modellerinin kendinden yapışkanlı ve farklı renklerde seçenekleri bulunuyor.

Küçülen Kağıt Kullanımı

Küçülen kağıt çeşitleri çeşitli boyutlarda piyasaya sürülüyor. Boyut seçeneklerinde küçülen kağıt A4 ve A5 en sık tercih edilenler arasında yer alıyor. Küçülen kağıda şekil vermek için tamamını kullanmak gerekmiyor. İstenildiği bölgeye şekil çizilip kesiliyor. Doğru kesim yapabilmek için önce siyah bir boyayla yüzeye kontur yapmak öneriliyor. Konturun içi renklendirildikten sonra model makasla kesiliyor ve fırına konmaya hazır hale getiriliyor. Boyamak için küçülen kağıt beyaz renkte en uygun zemini sağlıyor. Ancak takılar için siyah zeminli olanlar ekstra şıklık sağlıyor. Küçülen kağıdı fırına koymadan önce fırını ortalama 170 dereceye ayarlamak en iyi sonucu almayı sağlıyor. Fırın teli veya fırın tepsisi üzerine yerleştirilen pişirme kağıdı ya da alüminyum folyo küçültme işlemini kolaylaştırıyor. Tasarımın boyalı kısmının yukarıya bakacak şekilde fırına konması öneriliyor. Eğer boyalı kısım alüminyum folyonun üstüne denk gelecek şekilde konulursa tasarım folyoya yapışabiliyor. Böyle bir durumda cımbız yardımıyla küçülen kağıt folyodan ayrılabilir, ısıtma işlemine devam edilebilir. Fırın tepsisi kullanılacaksa tepsinin soğuk olması doğru modeli çıkarmaya yardımcı oluyor çünkü fırın tepsisi sıcak olursa model istenilenden daha fazla ısınabiliyor.

İlk denemede eğer istenilen sonuç alınamadıysa küçülen kağıtla tasarlanan model tam soğumadan tekrar fırına konulabiliyor fakat yeniden ısıtma süresi ilk ısıtma süresinden birkaç dakika uzun sürüyor. Ufak tasarımların küçültme işlemi iki üç dakika sürüyor. İşlem bittikten sonra tasarımın ısıya dayanıklı bir zemin üzerine konularak soğuması bekleniyor. Fırından çıkarılan küçülen kağıt tam olarak soğuyana kadar esnek durumda kalıyor. Bu süre içerisinde istenilen şekil için tekrar işlem yapılabiliyor. Eğer model tam olarak küçülmeden fırından çıkarıldı ise güvenle tekrar fırına konulabiliyor. Farklı boyutlardaki modellerin küçülme süresi değişiyor. Büyük tasarımlarda süre 15 dakikaya kadar çıkabiliyor ve ısıyı azaltmak gerekebiliyor. Ayrıca, modellerin fırında birkaç dakika fazla kalması tasarıma zarar vermiyor. Yine de modellerin istenilen boyuta ulaşma aşamasında ara sıra kontrol edilmesi gerekiyor. Küçülen kağıtlar fırın içerisinde düzleşene kadar fırın kapağını açmamak en iyi sonucu elde etmeyi sağlıyor. Kağıdın üzerinde kıvrım, ortasında balon ya da kenarlarında oluşan kıvrımlar fırından çıkarılmaya hazır olmadığı anlamına geliyor. Küçülen kağıt tasarımlarının üstüne fırından çıktıktan sonra bir ağırlık koymak ideal düzlüğü yakalamayı sağlıyor.

Isınınca Küçülen Kağıt Seçeneklerinin Yazıcı İle Kullanılması

İstenilen aksesuarı yapmak için elle boyama yapılabildiği gibi ısınınca küçülen kağıt seçeneklerinin çoğu yazıcı modelleri ile kullanılabilecek şekilde üretiliyor. Bu durumda yazıcının özelliklerine de bakmak gerekiyor. Yazıcı ile istenilen model kağıt üzerine basıldıktan sonra fırınlama işlemi yapılıyor. Lazer jet yazıcılar lazer ısıtmayla çalıştığı için küçülen kağıdı mürekkep püskürtmeli yazıcılarla kullanmak gerekiyor. Hem yazıcı hem de elle boyama kullanıldığında ısınan renklerin koyulaştığını unutmamak gerekiyor. Örneğin, ısınma işlemi sırasında turkuaz koyu maviye dönebiliyor. Eğer açık renk bir tasarım yapılmak isteniyorsa boyama sırasında en açık tonların tercih edilmesi ile istenen sonuç elde edilebiliyor. Yazıcıda baskı yoğunluğu azaltılırsa istenen rengi ortaya çıkarmak mümkün oluyor. Doğru sonuca ulaşmak için küçülen kağıt üzerine yazıcı yardımıyla baskı yapıldıktan sonra iyice kurumasını beklemek gerekiyor. Isınınca küçülen kağıt seçenekleri farklı derecede ısı isteyebiliyor bu yüzden kullanmadan önce kullanma talimatına bakmak faydalı oluyor.

Küçülen kağıtlar farklı şekillerde piyasaya sürülüyor. Beyaz model beyaz, siyah model siyah, buzlu model mat bir bitiş sağlıyor. Küçülen kağıt buzlu seçenekleri mat yüzeyiyle boyaların tamamen tutunmasını sağlıyor. Dokulu yapısı boyaların tutunma işlemini destekliyor. Bazı küçülen kağıt modelleri kendinden desenli olarak üretiliyor. Kendinden desenli küçülen kağıt seçeneklerinin içini boyayıp kesmek mümkün oluyor. Ayrıca bir model oluşturmaya gerek kalmıyor. Sevimli hayvanlar, arabalar gibi modelleri içeren bu seçenek çocukların 7 kat küçülen kağıt ile model oluşturmasını kolaylaştırıyor. Bu model çocukların eğlenceli vakit geçirirken yaratıcılığının gelişmesini sağlıyor.

Siyah küçülen kağıt çok hızlı küçülüyor ve parlak siyah bir bitiş sağlıyor. Beyaz küçülen kağıt keskin renkler ve kurşun kalem kullanmak için uygun zemini sağlıyor. Buzlu zemin çeşitli efektleri ve mat bitişi destekliyor. Küçülen kağıdı renklendirirken daha donuk renkli olan tarafı kullanmak gerekiyor. En iyi sonucu elde etmek için küçülen kağıda konturların permanent kalemle çizilmesi öneriliyor. Pastel boya ısıdan etkilenebileceği için en iyi sonucu kuru boyalar ve mürekkepler veriyor. Tasarımlarda kuru boya, mürekkep ve keçeli kalemler kalıcı ve canlı renkler sağlıyor

Küçülen Kağıt Kullanmanın İpuçları

Küçülen kağıt buzlu modelde boyama ve baskılama işlemini pürüzlü tarafa, düz küçülen kağıtta mat tarafa yapmak gerekiyor. Bu durum boyanın kağıda nüfuz etmesini sağlıyor. Küçülen kağıt ısındıktan sonra sertleştiği için kolye, anahtarlık, düğme tasarlarken fırınlama işleminden önce kağıda delik açmak gerekiyor. Kağıt ısınmadan önce esnek ve yumuşak yapıda olduğu için delgeç yardımıyla rahatlıkla delik açılabiliyor. Delgeçle açılan delik tasarlama işlemi sırasında model için büyük görünebiliyor ancak fırınlanma işlemi sırasında deliğin de küçüleceğini hesaba katmak gerekiyor. Fırınlanmadan önce model kesilip çıkarılırken, kağıdın özelliğine göre pürüzlü ya da mat yüzeyin yukarı bakması kesim sırasında ufak çatlakların oluşmasını önlüyor. Beyaz akrilik boya, 7 kat küçülen kağıt fırından çıkıp soğuduktan sonra arka yüzeye sürülürse kağıda çizilen model daha canlı görünüyor. Boya eğer mat renkler elde etmek istenirse parlak yüzeye, parlak renkler edilmek istenirse mat yüzeye sürülebilir. Modelin her iki tarafı da çok şık bir görüntü sunuyor. Bu yüzden bu durum tercihe bağlı olarak değişebilir. Tüm işlemler bittikten sonra modele vernik uygulamak, tıpkı diğer el sanatlarında olduğu gibi boyanın daha uzun ömürlü, tasarımın daha sağlam olmasına yardımcı oluyor. Vernik, tasarımların iki tarafına da uygulanabiliyor ancak parlak yüzeylere vernik uygulamak gerekmiyor. Ayrıca küçülen filmi fırınladıktan sonra üzerine tekrar boyama yapmak mümkün oluyor. Isındıktan sonra ekstra süslemeler için oje bile kullanılabiliyor.

Model resmedilirken yeterli boyutlarda yapıldığından emin olmak, fırına girince küçüleceğini hesap etmek gerekiyor. Kağıdın 7 kat küçüleceği düşünülerek resmin doğru boyutlarda çizilmesi doğru sonucu ortaya çıkarıyor. Küçülen kağıdın en doğru boyama yeri mat ve buzlu bölgesi olsa bile iki tarafına da boyama yapmak mümkün oluyor. Mat olmayan alana resim çizmek için yüzeyi tırnak törpüsü veya zımpara ile zımparalamak ısınma işleminde boyanın akmamasını sağlıyor.

Mikrodalga fırının ısıtma prensibi normal fırınlardan farklı olduğu için ısıtma işlemi sırasında kullanılması önerilmiyor ancak küçülen kağıt tasarımlarında ısıtma işlemi için fön makinesi de kullanılabiliyor. Fön makinesi kullanırken bir spatula ya da alüminyum folyodan yardım almak gerekiyor çünkü küçülen kağıt işlem sırasında çok ısınıyor. Buna rağmen, saç kurutma makinesi kullanımı ara ısıtma gerektiren modellerde öneriliyor. Normal fırınlar ısınınca küçülen kağıt modellerine gereken ısı ve ortamı sunuyor.

Küçülen Kağıt İle Pratik Tasarımlar

Küçülen kağıtla birçok aksesuarı tasarlamak mümkün oluyor. Kolay ve zahmetsiz tasarlanabilir özelliği küçülen kağıdı alternatiflerinden ayırıyor. Elbiselerin klasik düğmelerine göre farklı düğmeler tasarlamak için ısınınca küçülen kağıt kullanılabiliyor. Bunun için kullanılan elbisenin klasik düğmesi kalıp olarak kullanılabilir. Küçülen kağıdın boyutu, aynı elbisenin düğmeleri boyutunda tasarlanabilir. Küçülen kağıdı orijinal düğme şeklinde kestikten sonra çıkan modeli ikiye katlayıp delgeç ya da delici hobi malzemesiyle üzerinde eşit orantılı küçük delikler açmak gerekiyor. Gerisi tamamen hayal gücüne bağlı olarak değişiyor. Kuru kalem boyalarla istenilen desenler üstüne çizilip fırınlanıyor. Yüksek pigment kaliteli boyalar kullanıldığı sürece bu düğmeler uzun yıllar renklerini kaybetmeden kullanılabiliyor. Elbiseleri yıkama esnasında düğmeler ve düğme renkleri asla zarar görmüyor.

Kitap okumayı sevenler için küçülen kağıtla mükemmel kitap ayraçları yapmak mümkün oluyor. Bir makas yardımıyla istenilen ölçüde kesilen küçülen kağıt üzerine bir delik açılıyor. Isınınca küçülen kağıt üzerine istenilen renkle bir arka fon boyası yapılıyor. Boya üzerine kişisel sözler, özlü sözler, isim veya desen çiziliyor ve fırınlanıyor. Kitap ayracı yapmak için büyük boylarda küçülen kağıt seçmek gerektiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor çünkü küçülen kağıt 7 kata kadar küçülüyor. Fırınlama işleminden sonra yeterinde düzleşmesi için küçülen kağıt üzerine bir ağırlık yerleştirilip soğumaya bırakılıyor. Tüm işlemler bittikten sonra tasarımın üzerindeki küçük delikten tasarıma uygun, istenilen renklerde püskül geçirilip kullanılabilir. Küçülen kağıt anahtarlık yapımında da aynı işlemler uygulanıyor. Bu sefer istenilen anahtarlık modeline göre küçük bir boyut tasarlanması gerekiyor. Eğer istenirse anahtarlık fırından çıkarıldıktan sonra üzerine tüy puflar ve simler yapıştırıcı yardımıyla eklenebiliyor. Çıkarılan modelin üzerine delik açmadan buzdolabı magnetleri de tasarlamak küçülen kağıt çeşitleriyle çok kolay oluyor. Bunun için fırınlanma işleminden sonra çıkarılan model arkasına beyaz bir boya uygulamak boyaların daha canlı görünmesi için yardımcı oluyor. Beyaz boya kuruduktan sonra üzerine silikon yapıştırıcıyla mıknatıs yapıştırılınca magnet kullanıma hazır hale geliyor.

Küçülen Kağıt Broş Tasarımı

Isınınca küçülen kağıt broş yapımında da kullanılabiliyor. Broş yapımı için broş iğnesine ihtiyaç duyuluyor. Isınınca küçülen kağıt üzerine çizilen renk renk desenlerle her kıyafete özel broşlar mümkün oluyor. Broş iğnesi, magnet mıknatısı ve ısınınca küçülen kağıt fiyatı herkesin erişebileceği ekonomik rakamlarla sunuluyor. Bu durum küçülen kağıt ile yapılan aksesuarlarda avantaj sağlıyor. Anahtarlık modellerinde çizgi film karakteriyle yapılan tasarımlar çocukların doğum günleri için iyi birer hediye alternatifi olabilir. Aynı yöntemle yapılan rozetler de çocukların okul çantalarını süsleyebilir.

Küçülen kağıt modelleri ile yepyeni takılar yapmak çok kolay oluyor. Takı dolabında artık kullanılmayan takılara ufak eklemeler yapılabilir. Örneğin, eski bir bilekliğe pembe kuşlar, renkli çiçekler tasarlanarak yeni modeller ortaya çıkarılabiliyor. Kolyelerde pop art desenlerle tasarlanmış küçülen kağıt tasarımları çok seviliyor. Ayrıca bir yazıcı yardımıyla sevilen kişilerin fotoğrafları küçülen kağıt modellerinin üstüne basılabiliyor ve fırınlandıktan sonra kolye ucu olarak kullanılabiliyor. Evcil hayvanların resimleri de bu yolla kolye ucu yapılabiliyor. Harfli ve isimli tasarımlar da kolyelere çok yakışıyor. Küçülen kağıt üzerine çizilen küçük desenler eski küpelerin üzerine silikon yapıştırıcı yardımıyla uygulanabiliyor. Bunun dışında halka küpelere de eklemeler yapılabiliyor. Küçülen kağıt seçenekleri ile yüzük yapmak için küçülen kağıdı şerit halinde kesmek yeterli oluyor. Kesme işlemi için parmak ölçüsü almak gerekiyor. Hazırlanan şeritler üzerine desen çizildikten sonra fırınlanıyor. Fırınlama işleminden sonra elleri yakmadan şeridin hala sıcakken bükülmesi gerekiyor. İstenilen şekil elde edilemezse fön makinesinden yardım alınabiliyor.

Evcil hayvanlar için künyeler çok önem arz ediyor. Küçülen kağıt yardımıyla evcil hayvanın resmi model alınarak künye yapılabiliyor. Kağıdın her iki tarafını pürüzlü hale getirmek bu işlem için yardım sağlıyor. Bunun için, pürüzlü olmayan yüzey tırnak törpüsü ya da zımpara yardımıyla hafifçe zımparalanıyor. Kendinden pürüzlü yüzeye evcil hayvanın resmi çiziliyor ya da yazıcı ile baskı yapılıyor. Arka tarafında istenilen renk fon olarak uygulanıyor ve üzerine isim, numara gibi bilgiler yazılıyor. Resmin üst kısmına denk gelecek şekilde bir delik açılıyor. Gerisi sadece fırınlama işlemine kalıyor. Fırınlama işleminden sonra üzerine konulan ağırlıkla preslenen künye iyice soğuduktan sonra bir boyun tasmasına takılıyor. Küçülen kağıt beyaz ve siyah modeller bu işlemde mat bitişi sağlıyor.

Küçülen kağıt modelleri her türlü aksesuarı, giyim eşyasını süslemeyi ve alternatif şıklığı yakalamayı kolaylaştırıyor. Trendyol’un avantajlarla dolu alışveriş dünyası çeşitli ölçü ve renklerdeki küçülen kağıt seçeneklerini sizler için bir araya getiriyor. Siz de kendi aksesuarınızı kendiniz tasarlamak ve eski aksesuarlarınıza yeni bir görünüm kazandırmak için Trendyol’un ısınınca küçülen kağıt seçeneklerine göz atabilir, dilediğiniz modelde küçülen kağıt satın alabilirsiniz.