placeholder
"

Laminasyon Filmi

" araması için 385 sonuç listeleniyor

Laminasyon Filmi Modelleri Trendyol'da!

Laminasyon Filmi

Laminasyon kavramı temelde bir yüzeyin koruma malzemesi ile kaplanması anlamına gelmektedir. Yüzey kaplanarak uzun süreli koruma sağlanır. Bu durum özellikle günümüzde matbaa sektöründe önemlidir. Basılan kitapların ve ciltlerin laminasyon filmi ile kaplanması hem kozmetik olarak görünümde avantaj sağlar hem de cilt için ekstra koruma sağlar. Matbaa sektöründe sıklıkla kullanılsa da bu uygulama pek çok farklı sektörde de uygulanmaktadır. Laminasyon filmi için kullanılan malzemeler ve yöntemler değişse de yöntem temelde aynıdır.

Laminasyon uygulamalarının farklı avantajları vardır. Laminasyon işlemi laminasyon kaplama cihazları ile yapılabilir. Bu cihazlar profesyonel kullanım için büyük kapasitelerde olabileceği gibi ofis ya da evlerde kullanım için de küçük boyları mevcuttur. Özellikle ev tipi uygulamalarda sık sık evrak baskısı alan kişilerin rahatlıkla laminasyon yapması mümkün hale gelir.

Laminasyon İşleminin Avantajları

Günümüzde neredeyse her kitapta ve pek çok farklı alanda kullanılan laminasyon işlemi herkesin aklına iki farklı soruyu getirir: “Laminasyon filmi ne işe yarar?” ve “Laminasyon filmi nedir?” Yüzey kaplama malzemesi olan laminasyon filmi yüzeylerde kalitenin artmasını sağlar. Aynı zamanda bu durum yüzeyin farklı dış etkenlerle de karşılaşmasını engellediği için yüzeye ekstra dayanıklılık da sağlar. Bu noktada farklı avantajları bulunsa da işlemin pek çok inceliği de vardır. Özellikle kaplama malzemesinin kaplanacak olan malzeme ile uyumlu olması çok önemlidir. Kaplanacak olan kağıt tipine en uygun kaplama malzemesi seçilmezse kısa sürede aşınmalar meydana gelebilir.

Bu durumun avantajları günlük hayatta kurtarıcı olabilir. Örnek vermek gerekirse bir kitabın üzerinde sıvı damlaması durumunda laminasyon olmayan kitapta kağıt hasar görecektir. Baskılı kitapta bu hasarı düzeltmek mümkün olmaz. Özellikle değerli ve eski basım bir kitap için bu durum son derece can sıkıcıdır. Laminasyon uygulanmış kitaplarda ise laminasyon filmi sayesinde orijinal kağıt korunmuş olur ve kitap üzerine dökülen sıvı kağıdı etkilemez. Bu durum yazının okunurluğu ve kağıt ömrü gibi en önemli parametrelerin etkilenmemesini sağlar.

Laminasyon Filmi Çeşitleri

Laminasyon filmleri amaca yönelik olarak farklı çeşitlere sahiptir. Bu çeşitler mat, yarı mat ve parlak laminasyon filmi olarak ayrılır. Mat laminasyon filmi özellikle dergi gibi ürünlerde sıklıkla kullanılır. Doğal bir görünüm vermenin yanında ürünün son derece şık görünmesini de sağlar. Yine parlak laminasyon da sıkça uygulanan bir yöntemdir ve kullanım amacı farklılık gösterir. Yazının daha okunur olması gereken durumlarda parlak laminasyonun tercih edilmesi daya yaygındır.

Kir, toz, leke ve sıvılara karşı dirençli olan parlak laminasyon filmi aynı zamanda parmak izi oluşmasına da izin vermez. Parlak laminasyon filmlerinin bir diğer avantajı ise parlak selefondan üretilmesidir. Bu malzeme son derece düşük bir maliyete sahip olduğu için parlak laminasyon filmlerini daha düşük fiyatlara bulmak muhtemeldir. Laminasyon filmleri aynı zamanda boyutlarına göre de ayrılmaktadır.

Laminasyon Filmi Boyutları

Laminasyon filmi her boyutta üretilebilir ve uygulanabilir. Bu noktada kullanılan boyutlar en çok tercih edilen boyutlardan yararlanır. Günümüzde A4, A3 ve A5 gibi kağıt boyutlar ısıklıkla kitap, dergi ve broşür gibi ürünler üretmek için kullanılır. Durum böyle olunca bu boyutlardaki laminasyon filmlerine olan talep inanılmaz derece de büyür. Bu boyutlar standart olarak kullanıcıların talep ettikleri boyutlar haline geldiği için Trendyol üzerinde de sıkça yer verilir.

A4 boyutu özellikle genel kitap baskı boyutu olduğu için A4 laminasyon filmi sıkça tercih edilir. Yine A3 laminasyon filmi daha çok masa üstü takvim gibi ürünlerin kaplamasında kullanılır. Bu ürünler özellikle ofis gibi ortamlarda hem parlak hem de mat laminasyon seçenekleriyle çok şık görünür. A5 laminasyon filmi ise el broşürü gibi çok sayıda basılan ürünlerin daha şık görünmesi ve daha dayanıklı olması için kullanılır. Bunlara ek olarak A6 laminasyon filmi de kartvizit gibi küçük boyutlu kağıtların kaplanması için son derece idealdir.

Laminasyon Filmi Kalınlıkları

Laminasyon filminin kullanım amacına göre farklı kalınlıkları bulunmaktadır. Bu kalınlık filmin kalitesini ve koruma potansiyelini belirler. Buna rağmen kalınlığın çok arttırılması maliyeti orantısız derecede arttıracağı için dengeli bir kalınlık belirlemek gerekir. Bu noktada sıklıkla kullanılan laminasyon filmi kalınlık standartları mevcut. A4 125, 125, 250 micron laminasyon filmi seçenekleri bu noktada film kalınlığı için farklı seçenekleri temsil ediyor. Film kalınlıkları micron birimi ile ölçülüyor. 125 micron en çok tercih edilen çeşit olarak dikkat çekiyor.

250 micron ile 125 micron arasında bulunan fark oldukça önemli bir fark. Daha kalın bir hissiyat oluşturan 250 micron laminasyon filmi aynı zamanda daha kapsamlı bir koruma da sağlıyor. Kağıt ve dış atmosfer arasında kalın bir koruma oluşturan bu film 125 microna kıyasla daha iyi bir koruma sağlar ve kağıt ömrünü uzatır.

Laminasyon Uygulaması

Laminasyon filmi nasıl kullanılır?” diye soranlar için laminasyon uygulaması için iki alternatif bulunuyor. Sıcak laminasyon ve soğuk laminasyon. Sıcak laminasyon özellikle atölye gibi ortamlarda daha profesyonel bir çalışma gerektiriyor. Bu nedenle sıcak laminasyon uygulamaları için laminasyon cihazı kullanmak şart. A3 pvc laminasyon filmi bu durum için en ideal uygulama örneklerinden biri. Makine kullanımı zorunlu olan pvc kaplama günümüzde pek çok farklı boyuttaki kağıtların kaplanması için etkili bir sıcak kaplama yöntemi. Yine günümüzde sıklıkla kullanılan laminasyon filmlerinden biri olarak A4 sarf laminasyon filmi örnek verilebilir. Uygulanması için makine kullanımı gerekli olsa da son derece kaliteli ve pratik bir uygulama sunar.

Soğuk kaplama ise daha pratik ve her ortamda uygulanabilir. Soğuk laminasyonda kaplama filmi ve yüzey arasındaki yapışkanın kuruma süresi daha uzundur. Bu noktada iki yüzey arasına yapıştırıcı uygulanır ve ardından kaplama filmi yüzeyin üzerine koyulur. Baskı uygulanarak yapışkanın kuruması beklenir. Bu uygulama atölyelerde yapılsa da günümüzde bu daha pratik çözümler mevcut. Yapışkanlı laminasyon filmi ile ev ve ofislerde ekstra çaba harcamadan ve cihaz kullanmadan kaplama yapmak mümkün.

Laminasyon Makinesi İçin Film Seçenekleri

Laminasyon makinesi çok farklı çeşitlerde olabilir. Bu makineler küçük ve ev tipi kullanıma uygun olduğu gibi sanayi tipi olarak da kullanılır. Sanayi tipi olanlar bir günde binlerce kaplama yapabilirken ev tipi cihazların uygulama sayısı bunlara kıyasla daha düşüktür. Özellikle evde amatör şekilde baskı işiyle uğraşanların ya da ofiste sık sık baskıya ihtiyaç duyanların basımlarını kaplamak için kullanabilecekleri bu makineler son derece pratik. Uygulamayı yapan yerlerde kaplama yaptırmaktan çok daha düşük bir maliyetle evde ya da ofiste kaplama yapmak mümkün. Sıcak şekilde sıvı halde olan yapışkanı kaplama filmi ve yüzey arasına süren cihaz iki yüzeyi birbirine yapıştırıyor. Henüz yüzey sıcakken yapıştırma sağlanmadığı için soğuması bekleniyor. Soğuma tamamlandıktan sonra katılaşan yapıştırıcı iki yüzeyin bağlanmasını sağlıyor. Bu işlemden sonra iki yüzeyi ayırmak çok zor olduğu için sıcak laminasyon daha kalıcı bir sonuç veriyor.

Laminasyon makinesi kullanımı için elbette ki film gerekiyor. Laminasyon makinesi filmi hem küçük hem de sanayi tipi cihazlarda kullanıma uygun olacak şekilde pek çok seçeneğe sahip. Laminasyon makinesi için üretilen filmler belirli bir süre boyunca kullanmak üzere toptan alım imkanı sunuyor. Tek seferde çok sayıda alınan laminasyon filmleri de normalden daha düşük bir maliyete denk oluyor. Bu nedenle çok sayıda kaplama yapılacağı durumlarda laminasyon makinesi için üretilen filmleri tercih etmek daha ekonomik hale geliyor.

Laminasyon Filminde Ekonomik Seçenekler

Laminasyon filminin hem makinede kullanılan hem de makine gerektirmeyen çeşitleri için ekonomik seçenekler bulmak mevcut. Trendyol kullanıcılarına sunduğu A4 laminasyon filmi fiyatları ile fark yaratıyor. Laminasyon filmi fiyat seçenekleri değerlendirildiğinde yüksek kaliteli ürünleri uygun fiyata sunuyor.

Laminasyon filminde düşük fiyatın maliyet açısından önemli olduğu biliniyor. Özellikle çoklu kullanımlarda birim başına maliyetin az miktarda bile düşmesi genel maliyeti büyük oranda etkiliyor. Durum böyle olunca kaplama işlemi için ekonomik seçeneklerin değerlendirilmesi özellikle profesyonel olarak kaplama işlemi yapan kişilerin yüksek kar etmesini sağlıyor. Bu şekilde laminasyon filmi a4 fiyatları hem amatör hem de profesyonel kullanıcılara düşük maliyet sağlıyor.

Laminasyon İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laminasyon işleminden sonra yapıştırıcının kuruması kısa süreli bir iş değildir. Genellikle kullanıcılar bu kuruma işlemini birkaç saat sonunda tamamen bitmiş şekilde değerlendirerek büyük hata yapıyorlar. Hem sıcak hem de soğuk laminasyon için işlemden sonraki saatlerde kuruma işlemi büyük bir hızla devam ediyor. Bu kuruma süresince iki yüzey arasındaki tutunma da yüksek oranda artıyor. Bu durum saatler içinde önemli ölçüde tamamlansa da yapıştırıcının son sertlik seviyesine ulaşması birkaç saatten fazlasını gerektiriyor.

Yapıştırıcı uygulandıktan sonraki birkaç gün içinde bu kağıtların zorlanmaması gerekiyor. Zorlama gibi durumlarda yapıştırıcının yeteri kadar sertleşmemiş olmasından kaynaklı deformasyonlar gözlenebilir. Bu gibi durumlar laminasyonun başarısız olmasına sebep olduğu gibi sonraki aşamalarda yeniden laminasyon yapılmasını da imkansız hale getirir. Bu nedenle uygulamaların profesyonel eller şekilde yapılması ya da yeteri kadar bilgi edindikten sonra yapılması son derece önemli. Aksi takdirde kağıtların yüksek oranda deforme olması son derece muhtemel.

Hangi Türlere Laminasyon Uygulanmaz?

Laminasyon uygulaması kağıt ve mürekkep türüne göre değişiklik gösterir. Kağıt üzerinde kullanılan mürekkep metalik mürekkep ise bu kağıt üzerinde laminasyon uygulaması yapılmaz. Bunun nedene metalik mürekkep üzerinden zaman içinde çıkan hava kabarcıklarının yapıştırıcı içinde kalmasıdır. Bu durum yapıştırıcının iki yüzey arasında yeteri kadar temas etmesine engel olur. Bu durumun sonucunda da laminasyon filmi yüzeyden kısa sürede ayrılmaya başlar.

Bir diğer önemli husus da kağıt tipi. Gramaj olarak 135 gramdan daha hafif olan kağıtlar için laminasyon uygulanmaması gerekir. Bu küçüklükteki kağıtların uygulama sırasında kırılması ve yırtılması son derece muhtemeldir. Bu nedenle laminasyon uygulaması kağıda zarar verebileceği için önerilmemektedir ve amatör olarak da uygulanmamalıdır.

Kaliteli Kaplama Malzemesi: Selefon

Laminasyon işlemleri bir yüzey kaplama işlemidir. Yüzey kaplama için en önemli faktörlerden biri kaplama malzemesinin kalitesidir. Kaplama malzemesi olarak selefon tercih edilir. Selefon kaplama için uygun olan, su geçirmeyen ve leke tutmayan bir malzemedir. Aynı zamanda son derece düşük maliyete sahip olan selefon sayesinde kaliteli ve ekonomik kaplamalar yapmak mümkün hale gelir.

Selefon uygulaması sıcak kaplama gerektirir. Bu nedenle sıcak laminasyon filmi olarak da bilinen selefon kağıt üzerinde baskı kalitesinin bir miktar değişmesine sebep olabilir. Bu durum selefonun ışığı ve renkleri normalde daha farklı bir şekilde yansıtmasından kaynaklanır. Bu nedenle selefon uygulamalarından önce renk değişiminin basit bir ton bazında da olsa görülme ihtimali düşünülmelidir.

Sıcak Kaplama Seçenekleri

Sıcak kaplama uygulamaları sıklıkla karşımıza çıkan uygulamalardır. Özellikle pek çok yerde görülen pvc kaplama işlemi sıcak kaplama uygulamaları için en iyi örnektir. PVC kaplama için son derece pratik makinelerin kullanımı yeterlidir. Bu makinelerin kullanımı ile PVC laminasyon filmi istenen pek çok yüzey üzerine kaplanabilir. PVC kaplama işlemi bir sıcak laminasyon işlemi olduğu için uygulama sonrasında kurumanın gerçekleşmesi beklenir. Küçük boyutlu uygulamalarda bu kuruma süresi birkaç dakikadır ancak A4 PVC laminasyon filmi ile kaplanmış büyük boyutlu kağıtlarda kuruma süresi çok daha fazla olur. Bu durum yüzey alanının ve kuruması gereken yapıştırıcı miktarının artmasından kaynaklanır.

PVC malzeme son derece dayanıklıdır ve sudan etkilenmez. Uzun yıllar boyunca kimlik kaplamaları için kullanılmış olan bu kaplamalar aynı zamanda sert ve kırılgandır. Bükülme gibi durumlarda çok fazla esneklik gösteremez ve kırılır. Parlak laminasyon filmlerinden biri olan PVC yazıların daha iyi okunmasına olanak verir.

Laminasyon Filminde Doğru Kalınlık Seçimi

Laminasyon filmi için micron cinsinden ölçülen kalınlıklar değişiklik gösterir. Bu durum kaplama yapmak isteyenlerin aklına “Laminasyon filmi kaç micron olmalı?” sorusunu getirir. Bu kalınlıkların seçiminde uygulamanın nasıl yapılacağı ve ne tür bir kağıt üzerine yapılacağı çok önemlidir. Özellikle kartvizit ya da kimlik kartı gibi kağıtlarda yüksek kalınlık tercih edilebilir. 250 micron ve üzerindeki kalınlıklara sahip kaplama malzemeleri genellikle daha kırılgan olmaktadır. Bu durum aynı şekilde bu malzemelerle kaplanmış kağıtların daha sert olmasını sağlar. Bu nedenle çok fazla esnek olması gerekmeyen kartvizit gibi ürünlerde kalın kaplamalar kullanılabilir. Bu durum özellikle buruşması ve katlanması durumunda zarar gören kağıtlar için son derece idealdir. Bu şekilde kağıt sert malzeme sayesinde katlanmadan durur. Bu durumun tek dezavantajı yüksek kuvvet uygulandığında kaplamanın kırılmasıdır.

İnce kaplamalar ise daha çok uygulama alanı bulur. ÖZellikle kitap ve cilt gibi kaplamaların hepsinde ince laminasyon filmi türleri tercih edilir. 125 micron seviyesinde kullanılan bu ince kaplama malzemesi yüzeye koruma ve parlaklık sağlar. Aynı zamanda kağıdın hareket etmesine de olanak tanır. Bu nedenle sık kullanılan kitapların yapraklarında kaplama filmi olarak kullanılması idealdir. Buna ek olarak pvc gibi kalın kaplama malzemelerinin üzerine herhangi bir mürekkep ile not yazmak oldukça zor olur. Not almak başarılı olsa bile bu mürekkep izinin silinmesi imkansızdır. Bu nedenle üzerine not almayı gerektirebilecek kağıtlarda ince laminasyon kaplama filmlerinin tercih edilmesi gerekir.

Soğuk Kaplama Seçenekleri

Soğuk kaplama özellikle uygulamanın pratik olmasıyla bilinir. Bu uygulama türünde yapışkan harici olarak kullanılabildiği gibi laminasyon filminin arkasında da bulunabilir. Yapıştırıcılı film olarak bilinen türlerin uygulaması diğerlerine göre daha basittir. Özellikle soğuk laminasyon işlemi olduğu için yapıştırıcılı yüzey ile laminasyon uygulanacak olan yüzeyin birbirine temas etmesi yeterli. Ardından baskı uygulanarak yapıştırıcının kuruması beklenir. Bu tür soğuk laminasyon işlemlerinde yapıştırıcının kuruması için beklenmesi gereken süre sıcak laminasyondan daha yüksektir.

Soğuk laminasyon filmi uygulamak için kullanılan makineler de mevcut. Bu makineler uygulanması gereken baskının bir silindir yardımıyla uygulanması ve filmin yüzey üzerine hizalanması için son derece avantajlı. Bu şekilde yapıştırıcının iyi şekilde tutunması ve filmin yüzeyden kaymaması sağlanır. İpek ya da kumaş laminasyon filmi olarak bilinen film türleri de soğuk laminasyon filmlerine birer örnektir ve bunların uygulanması için makine kullanımı gerekir.