placeholder
"

Mevlüt Şekeri

" araması için 490 sonuç listeleniyor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mevlüt Şekeri Çeşitleri ile Aradığın Lezzet

Şeker, karbonhidrat sınıfına giren bir besin ögesidir. Vücudumuzda enerji tüketimi için kullanılmaktadır. İçerisinde karbon, hidrojen ve oksijen bulunmaktadır. Şeker doğal olarak meyve, sebze, süt ve süt ürünlerinden alınabileceği gibi rafine olarak ise birden çok gıda içerisinde bulunmaktadır. Şeker insan sağlığı için fazla tüketimi yapılmadığı takdirde oldukça gerekli bir besindir. Beyin fonksiyonları ve vücudun enerji tüketimi yapabilmesi için şekere ihtiyaç duymaktadır. Günlük hayatta, günlük rutinlerde bu besin oldukça sık kullanılmaktadır. Hemen hemen her yenilen yiyeceğin içinde bulunmaktadır. Çocuklardan yaşlılara kadar özellikle şekerleme türü her kesimin mutlaka severek tükettiği bir yiyecektir. Şekerlemeler çocuklar için vazgeçilmez tatlardandır. Düğünlerde, nişanlarda, özel günlerde veya günlük hayatta tüketilen bu yiyecekler birden çok çeşit içerisinde karşımıza çıkmaktadır. Örneğin mevlüt şekeri bir diğer adı akide şekeri olarak da anılmaktadır.

Mevlüt Şekeri Nedir ?

Mevlüt Şekeri Nedir ?

Geleneksel bir şekerleme türüdür. Mevlüt okunduktan sonra gelen misafirlere dağıtılan çeşitli aromalardan oluşan şeker çeşididir. Renk renk birbirinden farklı modeller de ve tatlarda şeker bulunmaktadır. Mevlüt şekeri modelleri ise külah, sabunluklu, magnet, bebek şekeri, kutu gibi birçok model de ve şekilde tasarım vardır. Her özel güne ait istenilen tarzda şeker bulabilmek mümkündür. Mevlüt şekeri çeşitleri ise bergamot ve meyve aromalı, limon, tarçın, susamlı, kırmızı, sarı, mavi, turuncu, mor gibi birçok renk ve tatta şekerler vardır. Bazı şekerler ise içlerinde kuruyemiş barındırmaktadırlar. Genellikle kuru badem üzerine kaplanan çikolata beyaz şeker ile buluşturulup süslenerek mevlütlerde dağıtılmaktadır. Mevlüt şekeri malzemeleri içinde şeker, süsleme, kutu, külah, etiketler, kurdeleler, kurutulmuş çiçekler gibi birçok süsleme eşyası bulunmaktadır. Her biri birbirinden renkli, farklı ve çok çeşitlidir. Mevlüt şekeri paketleri külah, kutu gibi koruyucu malzemelerden oluşmaktadır. Yapılacak mevlütün çeşidine göre bu paketlemerin şeklini, tasarımı ve yapısı da değişmektedir. Bebek mevlütlerinde bebeğin cinsine, ismine, yaşına uygun şeyler, cenaze için yapılacak mevlüt şekerlerinde ise çok daha farklı paketlemeler bulunmaktadır.

Mevlüt Şekeri Fiyatları

Mevlüt Şekeri Fiyatları

Mevlüt şekeri geleneksel Türk şekerlerindendir. Geçmişten günümüze gelen bir gelenek halini almıştır. Cenazelerde, yeni doğmuş bebeklerin mevlütlerinde gelen kişilere, misafirlere nacizane ufak bir hediye mahiyetinde bu şekerlerden dağıtılmaktadır. Genellikle akide şekeri tercih edilmesi sebebiyle mevlüt şekerleri akide şekeri olarak da bilinir. Akide şekeri meyve ve şekerin saatlerce bakır kaplarda yavaş bir şekilde kaynatılarak karıştırılması şeklinde oluşur. Yüzyıllardan beri süregelen bir şekerleme türüdür. Bu şekerler ağzı kapalı bir kavanozda saklanmalıdır. Hava ile teması sonucunda yumuşamaktadır. Mevlüt şekerleri akide şekerin dışında kaplanmış bademden de yapılabilmektedir. Bunlar ise beyaz renkte olurlar. Mevlüt şekeri kutusu çoğunlukla külah şeklinde olmaktadır. Bunun dışında kare, piramit, kabe motifli kutular da bulunmaktadır. Mevlüt şekeri fiyatı her çeşitte farklılık gösterir. Şekerlerin yapımında, paketlemesinde kullanılan malzemeler fiyatı etkileyen etkenlerden biridir. Mevlüt şekeri külahı birbirinden farklı tasarımları ile müşterilerin ilgi odağı olmaktadır. Külah şeklinde yapılan üzerinde farklı tasarımları, çeşitli sembolleri veya kişinin isteğine uygun çizimleri bulunan bir modeldir. Sünnet, bebek mevlüdü, cenaze mevlüdü gibi özel günlerde oldukça sık tercih edilmektedir. Piyasa üzerinde birden çok satıcı tarafından farklı seçenekler bulunmaktadır. Mevlüt şekeri fiyatları ise bu satıcılar tarafından belirlenmektedir. Her satıcı sattığı çeşidin ederi fiyatını tüketici ile paylaşmaktadır. Nasıl ki tüm şekerler aynı malzemelerle aynı tasarımlarla veya aynı modellerde yapılmıyorsa fiyatları da aynı değildir. Mevlüt şekeri kilo fiyatları da alınacak şekere göre değişmektedir. Klasik akide şekeri türü ile bademli yapılan şeker türünün fiyatı farklıdır. Bu farklılık şekerlerin içeriğinde kullanılan malzemelerle ilgilidir. Görünüşleri, tatları, yapılışları ve en son paketlenişleri birbirinden farklıdır. Şekerler ister kilo ile isterse gram ile satın alınabilmektedir. Mevlüt şekeri külah fiyatları ise diğerlerine nazaran daha farklı bir sistem ile fiyatlandırılmaktadır. Bir şekerleme paketi olmasından dolayı belli bir sayıda satılmaktadırlar. Genellikle toplu alımı yapılmaktadır.

Mevlüt Şekeri Çeşitleri

Mevlüt Şekeri Çeşitleri

Mevlüt şekerleri genellikle külah şeklinde olan paketler kullanılarak yapılır. Bu pakete sırasıyla lokum, akide şekeri ve nane şekeri gibi tatlar dizilerek paketlenir. Geçmişten günümüze süregelen bir gelenek halini almıştır. Başlangıçta ölen bir kimsenin ardından mevlüt törenlerinde dağıtılan özel bir dizim, sıralama ile paketlenen şeker olarak hayatımıza girmiştir. Zaman ilerledikçe sadece ölüm, cenaze törenlerinden ziyade yeni doğan bebeklere yapılan mevlüt törenlerinin de vazgeçilmez hediyesi olmuştur. Özellikle bebekler için yapılan bu geleneksel törenlerde dağıtılan şekerler renk renk, farklı tasarımlar ve modeller eşliğinde sunulmaktadır. Çoğunlukla değişik modellerdeki kutular içerisinde sunulan bu şekerler bazen de tüllerden yapılan küçük keseler içinde de verilebilmektedir. Mevlüt şekeri bebek için yapılan, bebeğin cinsiyetini de belli eden değişik şekillerde paketlemeleri bulunan şekerlerdir. Özellikle bebekler için yapılanlar da bebeğe özel tasarımlar bulunmaktadır. Bebek mevlüt şekeri magnet töreni yapılan bebeği hatırlatıcı özellik taşıyan süs eşyasıdır. O anı hatırlatan özel hediyelerdendir. Törene gelen misafirlere, aile bireylerine bu magnetlerden de dağıtılabilmektedir. Magnetlerin arka kısmında mıknatıslar bulunmaktadır. Ön yüzünde ise töreni yapılan bebeği hatırlatan simgeler, ögeler, çizimler veya ismi bulunabilmektedir. Piyasa da yüzlerce çeşit farklı magnet seçenekleri bulunmaktadır. Mevlüt şekeri hediyelik eşya olarak da verilebilmektedir. İçerisinde kuran ve yapılan töreni hatırlatan simgeler konularak gelen misafirlere dağıtılabilmektedir. Mevlüt şekeri süsleri arasında yapılacak paketlemeye özel eşyalar bulunur. Bu süsler paketlere uygun bir biçimde uygulanır. Renkli tüller, kuran, kurdele, etiket gibi malzemeler kullanılır. Renkli mevlüt şekeri bir nevi akide şekeri olarak bilinmektedir. Renk renk farklı aromalarda şekerler mevcuttur. Bazen çift renkli bazen tek renkli bazen susamlı olmak üzere farklı çeşitleri vardır.