placeholder
"

Para Çiçeği

" araması için 1383 sonuç listeleniyor

Para Çiçeği

Rüzgar ve su anlamına gelen Feng Shui; doğadaki yaşamı, yaşam alanlarında da var etme felsefesine dayanır. Buradan yola çıkarak para bitkileri, Feng Shui ile ilişkilendirilmiştir. Canlı olan bitkilerin enerjisinin, yaşam alanlarını olumlu etkilediği düşünülür. Feng Shui para bitkisinin; para ağacı ve para çiçeği olmak üzere iki yaygın türü bulunur. Şans ve refahın sembolü olarak kabul edilen para ağacı, popüler bir iç mekan bitkisidir. Pachira Aquatica yani para ağacı, diğer ağaçlardan farklı olarak örgü şeklinde bir gövdeye sahiptir ve fazla uzayabilen bir tür bonsai ağacıdır. Kapalı alanda yetiştirmek için uygun olan örgülü para ağacının, Tayvan’da başlayan hikayesi, Doğu Asya ve Japonya’da devam ederek günümüze kadar gelmiştir. Hızla yayılan ilgi ile ikonik bir bitki haline gelen bu ağaç, günümüzde de popülerliğini sürdürür. Gövdesinde bulunan örgülerin kıvrımlarının, bereket getirdiği düşünülen ağacın saplarında beş adet yaprak bulunur. Her sapında bulunan bu beş yaprağın; rüzgar, toprak, su, metal ve ateş elementlerini temsil ettiği düşünülür. Para, bolluk ve bereket ile özdeşleşen bir diğer bitki de para çiçeğidir. Feng Shui de kullanılan bu yeşim bitkisi Crassula Ovata olarak da adlandırılır. Eğer bir para çiçeği yetiştirmek istiyorsanız, alanınızın yeteri kadar aydınlık olmasına dikkat etmeniz gerekir. Işığı çok seven ve ihtiyaç duyan bu çiçek, görüntüsü ile de ferahlık verir. Evinde ilk defa bitki yetiştirmek isteyenler için harika bir seçimdir. Bu bitki çok hızlı büyür ve uzun yıllar yaşayabilir. Yapraklarında depolayabildikleri su rezervleri sayesinde, çok fazla suya ihtiyaç duymaz ve dolayısıyla bakımı kolay olur. Hiçbir canlı susuz yaşayamayacağı için bitkilerinizi düzenli bir şekilde sulamanız hayati bir önem taşır. Bitkilerin verdiği huzur ve mutluluk şüphesiz mükemmeldir. Sağlıklı ve yeşil bitkilerin yaşam alanlarında yaydıkları enerji, dinlendiricidir. Bitki yetiştiriyorsanız ve alanınıza fazladan yaşam ve yeşillik katmak istiyorsanız, para ağacı bitkileri iyi bir seçenektir. Trendyol’un filtreleri ile istediğiniz para bitkilerine kolayca ulaşabilir ve avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Yaşam alanınıza uygun renk ve enerjiyi Trendyol’da bulabilirsiniz.

Şans Getiren Para Çiçeği Türlerini Keşfedin

Hızlı büyüyebilen, saksıda ve bahçede yetiştirilebilen para çiçeği türlerinin şu zamana kadar 70 adet olduğu bilinir. Bunlar arasından en yaygın olanlardan biri, yeşim bitkisi olan Crassula Ovata çiçeğidir. Güney Afrika Doğu Cape ve Mozambik’e özgü olan bu bitki, dolgun bir yaprak yapısına sahiptir. Yaşam alanlarında ve iş yerlerinde hoş ve güzel bir görüntü oluşturan bitkinin, pembe ve beyaz çiçekleri bulunur. Boyutları değişkenlik gösteren bu bereket bitkisi, dayanıklı bir bitki unvanına sahiptir. Çok farklı koşullara ayak uyduran, doğru miktarda ihtiyacı olan ışık ve suyu almasıyla tam kapasiteye ulaşan bir türdür. Zarif ve şık görüntüsü ile dikkat çeken bitki; şans, huzur, bereket ve bolluğun simgesi haline gelmiştir. Bitkilerin iyileştirici gücü yadsınamaz. Bakımları da bir bebeğe bakmak gibidir. İlgi, sabır ve sevgi ister. Bu sebeple her canlıda olduğu gibi bu çiçek de ihtiyacı olan doğru bakıma muhtaçtır. Bir diğer yaygın bitki Pachira Auatica’dır. Örgülü bir gövdeye sahip olan bu bitkinin boyu oldukça yükseğe çıkabilir. Çok fazla dolgun ve parlak yapraklara sahip olan para çiçeği bonsai ağacı türü olarak nitelendirilir. Bonsai; bazı teknikler kullanarak saksıda bulunan ağaçların budanması ve bodurlaştırılarak yetiştirilmesi anlamına gelir. Para ağacı da bu şekilde eğitilebilen bir türdür. Gövdesi büyüdükçe yaprakları da zaman içerisinde kahverengi tonuna bürünerek odunsu bir görünüm elde etmeye başlar. İlk defa bitki yetiştirmek isteyenler için başlangıç aşamasında bakım ve yetiştirme konusunda ideal olur. Para çiçeği sukulent de yine bereket ve bolluğu temsil ettiği için bu unvanı almıştır. Yapraklarında su depolayan etli bir bitkidir. Yapraklarına depoladığı su sayesinde ihtiyacı olan besinleri karşılayarak kuru iklimlerde uzun süre ayakta kalma becerisine sahiptir. Köklerinin aşırı suya maruz kalması sonucu çürümeye başlayacağından, dikkatli sulama gerektirir. Egzotik bir görünüme sahip olan sukulentler, revaçta ve tercih edilen bir ev bitkisidir. Yaşam alanınızın dizaynında da büyük fark yaratabilecek olan sukulent para çiçeklerini, evinizde en çok vakit geçirdiğiniz alanlarda yetiştirebilirsiniz. Böylece hem alanın enerjisini yükseltmiş olursunuz hem de evinizin en güzel köşesine yerleştirebilirsiniz. Stresi azaltma etkisine sahip bu bitki sayesinde dinlenebilirsiniz. Evinizde kolayca yetiştirebileceğiniz bu bitkiler için önemli olan unsurlar; güneş ışığı, su, sıcaklık ve nemdir. Oda sıcaklığı, koyduğunuz alan ve sulama dönemlerine dikkat etmeniz para çiçeği için yeterli olacaktır. Bitkileriniz için kaktüs ve sukulentlere özel toprak karışımı kullanmanız, daha sağlıklı ve güzel yetişmelerini sağlayacaktır. Kahvenizi yudumlarken pencerenizin önüne koyacağınız bir para çiçeği ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Trendyol sayfalarında evinize uygun seçenekleri bulabilir, güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Para Çiçeği Bitkisinin Özellikleri

Para çiçeği özellikleri bakımından insanların yaşam alanlarına uyum sağlayan, zahmetsiz bir bitkidir. Saksı ve bahçe yetiştiriciliği için çok uygun olan para çiçeği, ev ortamında yetiştirilmesi en kolay canlılardan biridir. Zahmetsiz ve sorunsuz bir bakımı olan bu bitki, yaşayacağı alan konusunda da oldukça rahattır. Her çeşit saksıda yetiştirmeye uygundur. Her bitki gibi geniş boyuttaki saksılarda daha rahat ve kolay kök salabilirler. Uygun ortamda hızlı bir gelişim süreci yaşarlar. Madeni paraya benzeyen yuvarlak ve yeşil yaprakları kalp şeklindedir. Kapalı alanlarda yetiştirilmeye uygun olan bitki, yerinin değiştirilmesinden etkilenir. En önemli özelliklerinden biri, yaşam süresinin uzun olmasıdır. Bu bitkiler aynı zamanda havayı temizleme özelliklerinden dolayı çok değerlidir. Suda da yetişebilen para çiçeği, akvaryumlarda da kullanılır ve suyu temizleme özelliğine sahiptir. Gölgeli alanlarda da yetişebilen bu bitki, evinizle çok kolay uyum sağlar. Parlak ve yemyeşil yapraklarının yanı sıra beyaz ve pembe çiçeklere de ev sahipliği yapar. Ayrıca ürettiği tohumlar, büyür ve patlar. Bu şekilde düşen tohumlardan yeni bitkiler doğar. Örgü şeklinde bir gövdeye sahip olan tropikal para ağacı bitkisi, ev ortamında yetiştirilebilecek yapıda ve büyüklüktedir. Oval ve uzun yaprakları farklı büyüklüklerde gelişebilir. Suyu depolamasını sağlayan bir gövde tabanına sahip olan bu bitkinin kabuğu kahverengidir. Uçları kırmızı olan bitki, sarıya çalan veya krem renkli çiçekler üretebilir. Bu bitki, güçlü ve dayanıklı büyümek için gübrelemeye ihtiyaç duyar. Farklı mevsimlerde farklı özelliklerde gübre koymanız, bitkinin yaşam kalitesini de artıracaktır. Budanması da yine bitkinin sağlığı ve bakımı için önemlidir. Gösterişli çiçekleri bulunan bu bitkinin şans ve para getirdiği düşünülür bu yüzden para şans çiçeği olarak da adlandırılır. Trendyol’da evinize uygun bitki çeşitlerini hızlı ve kolay bir şekilde filtreleyebilirsiniz. Beğenilerinize göre vakit kaybetmeden alışveriş yapabilirsiniz.

Kolayca Yetiştirebileceğiniz Para Çiçekleri

Mükemmel bir ev bitkisi olan para çiçeği ağacı, soğuğa çok dayanıklı olmayan bir yapıdadır. Yeterli ışık ve sıcaklık, daha mutlu ve canlı bir bitki olmasını sağlayacaktır. 15 ile 35 derece arası sıcaklıkta bakılması uygun olan bu bitki, ani hava değişimlerinden etkilenmesi sebebiyle cereyanda bırakılmamalıdır. Butik bahçeler için de uygun olan bu ağaç, ihtiyacı olan ışığı alması sonucunda en iyi rengi ortaya çıkarır. Yapraklarından ve ana gövdeden yararlanılarak çoğaltılabilir. Dikkatli bir dikim ve bakım gerektiren para çiçeği ağacı, özellikle ekim ve şubat ayları arasında hareketsiz bir dönem geçirir. Bu süre esnasında sınırlı ve kontrollü bir şekilde sulamak yeterli olacaktır. Tüm çiçekli bitkilerin ihtiyacı olan uygun koşulları sağlamak, bitkilerin yaşam kalitesi ve ömürleri açısından çok değerlidir. Temel ihtiyaçlarının başında toprak seçimi ve bakımı gelir. Para çiçeğinin en önemli özelliği ise her tür toprakta büyüyebilmesidir. Para çiçeği toprağını bitkinize en uygun şekilde ayarlamanız gerekir. Uzun bir gövdeye ve eşsiz bir görünüme sahip olan örgülü para çiçeği, salonlara mükemmel bir hava katar. Kapalı bir balkonda da yetişebilen bitki için maksimum 35 derece oda ısısı yeterli olacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, toprağının susuz kalmamasıdır. Ağacınızın uzamış dallarını ilkbahar ve yaz aylarında budayabilir veya dallara şekil verebilirsiniz. Bu sayede nefes alarak yenilenmiş olur. Ayrıca köklerinin durumuna göre saksısını da değiştirmeniz gerekebilir. Zamanla toprağındaki vitamin ve minerallerin azalması sebebiyle bitkinize yılda iki kereden fazla olmamak koşuluyla mineral ve vitamin desteği aşılayabilirsiniz. Bu bitkiler, hava akımları ve yer değişikliklerine uyum sağlamakta zorluk çekebilir. Bu yüzden sık sık yerini değiştirmemeniz bitkinin yaşam kalitesi ve süresi açısından önemlidir. Renkli seramik saksıda örgülü para çiçeği yetiştirmeye başlamak için Trendyol’un sunduğu geniş ürün yelpazesini inceleyerek yaşam alanınıza uygun olan ürünü kolayca seçebilirsiniz. Kaliteli ve orijinal ürünlere tek tıkla ulaşabilir ve güvenle sahip olabilirsiniz.

Farklı Para Çiçeği Türlerini Keşfedin

Yuvarlak ve koyu yeşil yapraklara sahip olan Çin para çiçeğinin, parlak bir görünümü vardır. Düşük ışıkta da yaşamını sürdürebilen çiçek, aynı zamanda kuruluğa da ayak uydurabilir. Kısmen güneş alan bir alanda veya gölgede rahatlıkla yaşar. Kış aylarında beyaz çiçekler açan bu çiçek, harika bir pencere bitkisidir. Bakım ihtiyacının az olması sebebiyle popüler bir ev bitkisi haline gelmiştir. Gövdesinin dik büyümesine yardımcı olmak için düzenli aralıklarla döndürmek gerekir. Bu bitki, yaklaşık 40 santimetre yüksekliğe kadar büyüme gösterir. Yaş alması sonucunda ise yaprakları bükülmeye başlar. Bu bitkinin mutlu ve sağlıklı yetişmesi için haftada bir su vermek gerekir. Toprağına ise çok kuru ve çok ıslak olmamak kaydıyla dengeli bir şekilde bakılması gerekir. Çin para bitkileri, 20 ile 30 santimetre yüksekliğine kadar büyüme gösterirler. Şans bitkisi olan Japon para çiçeği, ılıman alanlarda yetiştirilmeye uygun olan bir bitki türüdür. Bu bitkinin büyümesinde sabit sıcaklık kadar, yüksek nem de olumlu bir yönelim sağlar. Kolay ve hızlı büyüyebilen bu tür, teraryum dikimi için idealdir. Özü ve suyu olan anlamına gelen Sukulent para çiçeği ise kaktüs familyasına ait etkili bir bitkidir. Aloe vera ve kalem kaktüsünün de aralarında bulunduğu birçok çeşide sahiptir. Güneş ışığını çok seven bu bitki, ışıkta daha hızlı çiçeklenmeye başlar. Evinizin içinde yetiştiriyorsanız, alanınızın en ışık alan yerine yerleştirmeniz daha sağlıklı büyümesini sağlayacaktır. Bu güneşlenme esnasında yapraklarının yanmamasına dikkat etmeniz önemlidir. Büyüleyici bir görünüme sahip olan sukulentler, sıcak ülkelerde çok rahat yetişebilir. Yapraklarında su depolayabildikleri için uzun bir ömre sahip olan bu bitkilerin bakımı kolaydır. Mütevazi bir yapıya sahip olan sukulentler, uyumlu ve kendi kendilerine yetebilen bitkilerdir. Yaşam alanınıza renk katacak bu bitkilerin bakımındaki en önemli nokta ise toprağıdır. Çok yaş bırakılmaması gereken bir toprak yapısına sahiptir ve fazla ıslaklık yapraklarını da şeffaflaştırır. Trendyol filtreleri ile para çiçeği türlerini inceleyerek, seçimlerinizi hızlı ve kolay yapabilirsiniz.

Para Çiçeğinin Faydaları

Şans, bolluk, bereket ve para getirmesi dışında, evde para bitkisi yetiştirmenin farklı avantajları da bulunur. Öncelikle evin içinde olmasından keyif alacağınız bir salon bitkisi özelliği taşır. Aynı zamanda bakmaya doyamayacağınız bir görünüme sahiptir. Feng Shui felsefesi ışığında da yaşam alanınıza olumlu ve pozitif bir enerji sağlayacaktır. Havayı filtreleyerek ve oksijen girişini artırarak da bulunduğu ortama enerji verir. Ayrıca insanlar üzerinde pozitif enerjinin seviyesini de artırır. Para çiçeği faydalarından biri de psikolojik ve fiziksel stres üzerindeki etkisidir. Yaşam alanlarında para ağacı yetiştirmeniz, stres seviyenizin azalmasına ve güven duygusunun artmasına yol açar. Gelişen teknoloji ile birlikte yaşam alanlarının elektronik cihazlara çevrili olması, düzenli olarak radyasyona maruz kalmak demektir. Bunun yarattığı negatif enerji ve stresi ortamdan uzaklaştırma görevini para çiçeği üstlenir. Feng Shui felsefesine göre bu bitkinin, Wi-Fi yönlendiricilerinin yakınına yerleştirilmesinin, çocukları ve ileri yaştaki kişileri koruyucu etkisi olduğu ve havadaki toksinleri uzaklaştırdığı belirtilir. Bu felsefeye göre bitkiyi, yaşam alanlarındaki keskin köşelere yerleştirmek de yine kaygıyı azaltır ve sakinleştirici bir etki yaratır. Gece boyunca oksijen sağlaması sebebiyle yatak odanızda bir para bitkisi yetiştirebilirsiniz. Evinizin farklı köşe ve odalarında bulunduracağınız para bitkisi ile günün kaygı ve stresinden uzaklaşabilirsiniz. Kaktüs toprak karışımı, para ağacı ve sukulentlere özel olarak tercih edilir. Bu karışım sayesinde sağlıklı ve kaliteli bir büyüme süreci geçirirler. Büyüyen yaprakların daha düzgün ve rahat genişlemesini sağlamak için, para çiçeğinin yanında başka bir bitki bulundurmamak gerekir. Para ağacı çiçeği evinize şans ve para getirebilir. Bakımı kolay ve ev ortamında yetiştirilebilen, huzur ve bolluk getiren para bereket çiçeğinin enerjisinden yararlanabilirsiniz. Aynı enerjiyi sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Trendyol’un geniş ürün yelpazesinden istediğiniz türdeki bitkilere kolayca ulaşarak güvenle alışveriş yapabilirsiniz.  

Trendyol Avantajlarıyla Para Çiçeği

Canlı olması sebebiyle bitki yetiştirmek, sorumluluk gerektirir. Bitkinizin ihtiyaçlarını belirleyerek bu ihtiyaçlara uygun çözümler bulmanız gerekir. Bu bitkileri yetiştirmenin püf noktalarını daha önce para çiçeği kullananların yaptığı yorumlardan inceleyebilir, bu kişilerin deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Seçtiğiniz bitkilerin özelliklerini öğrenmeniz, bitkinin sağlıklı bir yaşam süresi geçirmesi için çok önemlidir. Bunun yanı sıra budanması gereken dönemleri ve su ihtiyaçlarını da bilmeniz, bitkiniz için hayati öneme sahiptir. Para çiçeği çeşitlerine göre bakım ve yaşamsal alanlara ihtiyaç duyar. Trendyol, en yaygın kullanılan türleri kullanıcıları ile buluşturur. Bu çeşitlere göre de para çiçeği fiyatı değişir. Salon sehpasının üzerine bir Çin para çiçeği, salonun giriş köşesine bir para ağacı ve yatak odanız için bir sukulent para çiçeği düşünebilirsiniz. Para ağacı fiyatı, bitkinin boyuna göre farklılık gösterir. Sahip olduğu saksı da fiyatları etkiler. Plastik veya seramik saksı seçenekleri arasında evinize uygun olanı seçebilirsiniz. Para çiçeği fiyatı da yine boyutuna göre farklılaşır. 15 ila 20 santim, 20 ila 25 santim ve 25 ila 30 santim arasında bulunan para çiçeklerinden istediğinizi seçebilirsiniz. Yaşlarına da dikkat ederek seçim yapabilirsiniz. Trendyol’da yerli ve yabancı tüm markaların kaliteli ürünlerini listeleyebilirsiniz. Ayrıca Trendyol fiyat avantajlarından faydalanarak indirimli online alışveriş fırsatı yakalayabilirsiniz.