placeholder
"

Ps4 Dualshock

" araması için 697 sonuç listeleniyor

Ps4 Dualshock

Ps4 Dualshock

Başlangıcını 1994’de beşinci nesil ile yapan Sony Playstation, video ve oyun konsolu olarak tasarladığı ilk ürününden bugüne itibaren oyun endüstrisinde beğeni toplamaya devam ediyor. 2000’de Playstation 2, 2006’da Playstation 3’ü üreten Sony, ilk sürümünden itibaren mevcut kartuş oynatıcılara göre grafik kalitesiyle öne çıkıyor. CD-ROM’lara kodlanan oyunların hızlı yüklenme süreleri, geliştirilmiş grafik kullanıcılar ve arayüzlerle zengin görsellere sahip oyun deneyimleri sunuyor. Sistemi çalıştıran temel talimatlara yanıt veren ve işleyen mantık devresi CPU Playstation 2’de, saniyede 66 milyon poligon kapasitesiyle oyun teknolojisinde sıçrama yapıyor, USB bağlantı noktaları ve modemi sayesinde kullanıcıların çevrimiçi oyun oynamasına izin veriyor. Playstation 3 ise 3.2 gigahertz dalga frekans birimine sahip hücre işlemcisiyle biliniyor. Bu sayede daha hızlı olmanın yanı sıra daha fazla işlemi gerçekleştirebilme özelliği bulunuyor. 2013’te sekizinci nesil oyun konsolları arasında piyasaya sürülen Playstation 4, hızlandırılmış 64 bit işlem birimi ile merkezi işlem birimi ve grafik işlemcileri birleştiriyor. Bu hızlandırılmış entegre sistemi, güçlü arka plan uygulamalarını içermesinin yanı sıra düşük güç işlemcisini de beraberinde getiriyor. Ayrıca konsol HDR10 yüksek aralıklı video ve 4K çözünürlüklü multimedya oynatmayı destekliyor. Tüm bu özellikleri kontrolünüze sunulması ise kablosuz kontrol cihazlarına kalıyor. Playstation4 dualshock, rahat kullanımı ve yüksek hassasiyeti ile yeni nesil oyun deneyimini sunuyor.

Sony DualShock Kontrol Cihazı

İlki 1994’de çift analog olarak, Dualshock versiyonu ise 1997’de tanıtılan oyun kontrol cihazları, titreşimli geri bildirim sağlayabilen ve denetleyici olarak oyun esnasında ekrandaki eylemler üzerinde iki analog çubuk aracılığıyla müdahalede bulunmayı sağlayan cihazlar olarak biliniyor. Çift titreşim motor anlamına gelen Dualshock, farklı titreşim seviyelerine izin vermek için sol taraf sağdakinden daha büyük ve güçlü olacak şekilde cihaz kollarının içine yerleştiriliyor. Dualshock kolunda önceki analog çubuklardan farklı olarak girintili oluklara sahip yumuşak uçlar yerine dokulu lastik noktalar bulunuyor. L2 VE R2 düğmeleri daha uzun ve ergonomik tutma yerleri üzerinde bulunuyor, oyun esnasında hızlı hareketlere karşı ele yerleşerek düşme ve zedelenmeleri önlüyor. Yeşil üçgen, kırmızı daire, mavi çapraz ve pembe kare etiketiyle temsil edilen “evet”, “hayır”, “onayla” ve “iptal” düğmelerinin yanı sıra yön pedi, başlatma ve seçim düğmesini bulunduruyor. Üçgen ve kare menülere ulaşmayı sağlarken, daire ve çarpı iptal etme veya onaylama yerine geçiyor. 2000 yılında Playstation One ile beraber yeniden tasarlanan DualShock kontrolör, beyaz renk ve PSOne logosuyla, kordonun ve kolların parlaklığı arttırılmış renkleri, belirgin yarım daire şekline sahip konektörü ile öne çıkıyor.

Bir önceki analog modelle hemen hemen aynı olan Dualshock 2 yapısal özellikleri arasında arasında vidalarının farklı konumlanması, kol üzerine eklenen mavi logo, hem kablo hem de konnektörün gri yerine siyah olması ve daha sert dokuya sahip çubuklar bulunuyor. Siyah, saten gümüş, seramik beyaz, barut grisi, okyanus mavisi, zümrüt yeşili, koyu kırmızı ve şeker pembesi renkleriyle biliniyor. İlk ve ikinci model Dualshock, USB bağlantı noktası sayesinde Playstation 3 ile uyum gösterebiliyor. Kablosuz özelliğiyle öne çıkan Dualshock 3, diğer modellerde bulunan özelliklere ek olarak dokunsal geri bildirim veriyor. Hem titreşimi hem hareket algılamayı içeren bu geribildirim, müdahaleye gerek kalmadan aynı anda harekete geçebiliyor. Playstation 4’e uyumlu Dualshock diğer modellerde bulunmayan, kol ön yüzünde yer alan ve tıklanabilen dokunmatik yüzeyi ile öne çıkıyor. Bu dokunmatik yüzeyin dört köşesinin de ayrı eylemlere duyarlı olması birden fazla düğmenin kullanıldığı çoğu oyunda kolaylık sağlıyor. Sabit kütle merkezine sahip ve her yöne dönebilen üç jiroskop ekseni ve üç ivmeölçer ekseni hareket algılamayı destekliyor. 3,7 volt 1000 mAh gücündeki lityum iyon pili sayesinde dinlenme modunda iken şarj edilebiliyor. 162x52x98 mm boyuta 210 gram ağırlığa sahip bu kontrolörün dokunmatik yüzeyi nedeniyle ön yüzünde logosu bulunmuyor.

PS4 Dualshock

Playstation deneyimini üst düzeye çıkarmak oyun kalitelerinin olduğu kadar aksesuarlarının da işlevlerine bağlı olarak değişebiliyor. Harici diskler, kulaklıklar ve kollar bu deneyimi daha gerçekçi kılmanın bir yolu olurken Dualshock yeni nesil kollar mevcut ve geliştirilen özellikleriyle Playstation karşısında keyifli dakikalar geçirmenize olanak tanıyor.

PS4 Dualshock 4 ana özellikleri arasında oyun esnasında sadece bir düğmeye basarak yakalayabileceğiniz anlara sahip olmanızı sağlıyor. Devam eden oyun boyunca kontrolü kaybetmenize izin vermeden PS4 sistemindeki oyun videoları ve ekran görüntülerini yükleyip oyunu canlı olarak yayınlayabiliyor. Işık çubuğuna sahip yerleşik dokunmatik yüzeyi oyun esnasında hassas kontrol gerektiren durumların üstesinden gelerek oyunlara ekstra boyut eklemenizi kolaylaştırıyor. Ön kısmında bulunan analog çubuklar ile oyun içi eylemlerde kontrolün tamamen kullanıcıda olmasını sağlıyor. Yine oyun içi eylemlere bağlı olarak parlayan çeşitli renklerdeki ışıkları dokunmatik ekranda görmek mümkün hale geliyor. Doğrudan kablosuz kontrol cihazına bağlı olan ses efektleri, cihazın ön orta yüzünde bulunan hoparlörler sayesinde her ayrıntı daha anlaşılır hale geliyor, daha gerçekçi oyun deneyimi elde etmenizi sağlıyor. Kulaklıklar için entegre edilmiş 3,5 mm ses jakı ile oyun sesleri özel olarak dinlenebiliyor. Son teknoloji kullanılarak üretilmiş hareket sensörleri, hassas yerleşik ivmeölçer ve jiroskopları sayesinde cihazın hareketini, eğimini ve dönüş hareketlerini algılıyor. Şarj edilebilir pilleri PS4 USB bağlantı noktasından oyun esnasında dahi kolaylıkla doldurulabiliyor. Sağ ve solda olmak üzere çift yönlü geniş kontrol alanı sağlayan baş parmak boyutunu tamamlayan kısımlar, analog veya kontrol çubuğu olarak biliniyor. Orjinal Dualshock 4 modellerinde oyun denetleyicisi rolünde olmakla beraber cihaz üzerinde çıkıntı yaratan bir tür joystick görünümü veriyor. Video oyunlarında sık kullanılan bu kısımlar oyun için gereken kontrolün ve inceliklerin uygulanmasında cihaza yardımcı oluyor. Oyun içerisinde bazı oyun nesnelerini ve oyun karakterlerini hareket ettirmek amacıyla kullanılmakla beraber kamerayı karakterin etrafında döndürme işlevi de görüyor. Oyun türüne bağlı olarak farklı amaçlara hizmet edebiliyor olsa da Dualshock dahil çoğu cihazda içeri itilebilen ve çevrilebilen yapısı sayesinde kontrol gücünü arttırıyor. Aksiyon ve macera, platform ve atış oyunlarında sol çubuk karakterin hareketini kontrol ederken diğer çubuk kamerayı kontrol ediyor. İkinci bir kontrol çubuğunun ihtiyaç duyulduğu bazı platform oyunlarında kameranın kötü konumlandırılması ile meydana gelen sorunlar böylelikle kaldırılmış oluyor. Sağ çubuk, yalnızca üçüncü kişinin oyun içerisinde kontrolüne izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda oyuncunun bakışını ve nişanını kontrol ettiği oyun türlerinde de hareket yönetimini sağlıyor.

PS4 Dualshock V2 Fonksiyonları

Sony Interactive Entertainment Playstation 4, şimdiye kadarki başarılı konsol girişimlerinden biri olarak bilinmekle beraber her geçen gün popülerlik kazanmaya devam ediyor. Bu oyun topluluğuna ilk defa katılacak kullanıcılar ise kontrol cihazını çalıştırmakta ve idare etmekle zorlanabiliyor. Oldukça kolay öğrenilebilir sisteme sahip olan kontrol cihazları birkaç günde tanınabiliyor olsa da Playstation ve oyun türüne göre değişebilen özelliklerini bilmek daha kolay ve profesyonel kullanım sağlıyor.

Dualshock adlandırmasından sonra denetleyicinin daha karmaşık bir yapıya dönüştüğünü düşünenler için, diğerlerinden farklı olarak Dualshock 4 modelinde bulunan L3 ve R3 düğmeleri pratik ve çok yönlü kullanımıyla öne çıkıyor. İlk bakışta dikkat çekmese de analog çubukların içerisinde bulunan L3 ve R3 düğmelerini kullanmak için analog çubuklara bakmak yeterli oluyor. Bu esnada hissedilecek tıklama, düğmelerin yerleştirildiği noktaya işaret ediyor. Sağ analog çubuk kontrolör üzerindeki R3 düğmesini sol analog çubuk ise L3 düğmesini ifade ediyor. Diğer modellerde bulunan başlat ve seç düğmelerinin yerini, dokunmatik yüzeyin üst tarafından yer alan paylaşım ve seçenek tuşları alıyor. Ekstra kontrolör alacak kullanıcılar için cihazı şarj etmek adına bir mikro USB kablo da gerekiyor. Fakat PS4 özelliklerinden biri olan çok oyunculu kullanım, aynı anda 4 adede kadar kontrolörün kullanımına izin veriyor. Çevrimiçi oyunculu oyunlarda video yüklemek, skor paylaşmak ve ekran görüntüleri almak için yerleştirilen bir paylaş butonu bulunuyor. Ancak türüne bağlı olarak bazı oyunlarda kullanıcının aktif olduğu esnada spoiler yayınlanmaması adına paylaş düğmesini kullanımını devre dışı bırakılabiliyor. Bu düğme bir video veya ekran görüntüsünü belirli bir yerde paylaşma imkanı verirken, sosyal medyada oluşturulan gruplara ve kullanıcı tarafından belirlenen kişilere görüntü veya video iletilebiliyor. Yine belirli platformlarda canlı yayın akışı olarak oyun deneyimi paylaşılabilir iken gelen tepkileri kaydetmek adına kamera da aktif hale getirilebiliyor. Cihazın orta bölümüne yerleştirilen kapasitif dokunmatik yüzey, 1920x90 çözünürlüğe sahip tıklanabilir iki noktalı dokunmatik yüzeyden meydana geliyor. Yüzey işlevselliği oyunlar arasında farklılık gösterebilmekle beraber yakınlaştırma, kıstırma ve kaydırma işlemleri uygulanabiliyor. Dokunmatik yüzeye sahip diğer modellerin sahip olduğu parlak ekranın aksine, daha net görünüm sağlayan mat yüzeyi bulunuyor. Hem kontrolörün arkasında hem de analog çubuklarda ek tutuş bölmesi görülebiliyor. Tutma kısmını kaplayan ekstra rahatlık sağlayan yumuşak doku sayesinde oyun esnasında el içerisinde daha sabit tutulabiliyor. Kontrolörde bulunan ışıklı çubuk ise oyuncuyu tanımlamak amacıyla birinci katılımcı için mavi, ikinci için kırmızı, üçüncü için yeşil ve dördüncü için pembe renkleri işaret ediyor. Işık çubuğu aynı zamanda hareket işlevine bağlı olarak odanın neresinde olduğunu belirlemenize yardımcı oluyor.

Playstation 4 Dualshock V2 Ses, Pil ve Cihaz Eşleştirmeleri

Dualshock 4, konsol ile beraber verilen kulaklığa uygun girişe sahip olmasının yanı sıra yerleşik bir mono hoparlör ve bir kulaklık jakı bulunduruyor. Dahili mikrofona sahip çoğu kulaklık Dualshock 4 ile uyumlu olmasının yanı sıra bu aparat sayesinde oyun içi ses ve sohbetler dinlenebiliyor. PS3 kulaklıklarıyla da kullanılabilen bu jak girişleri sayesinde oyun esnasında arkadaşlarınızla sohbet etmek de mümkün hale geliyor. Oyun içerisinde verilen uyarıların standart tonlarda duyulmasını sağlıyor, sesin kısılmak istendiği durumlarda konsol ayarlarından ulaşılabilecek kontrolör ses çubuğu seçeneğinden uygun seviye belirlenebiliyor. Dahili lityum iyon şarj edilebilir pil içeren PS4 Dualshock, USB kullanılarak şarj ediliyor. Ayrıca diğer modellerin aksine konsol uyku modundayken de kontrolör şarj edilebiliyor, tamamen şarj olması için iki saat USB girişine bağlı kalması yeterli oluyor. Diğer modellerde dışbükey şekle sahip analog çubuklar, DS4 ile baş parmağın dış hatlarına uyum sağlayan içbükey üst kısımlara dönüştürülüyor.

Dualshock 4 kontrolörleri düğmeler arası eşleşebilen, kontrol şeması beğenilmediğinde düğmelerin değiştirilip rahat hale gelmesine imkan veren özgürlükçü bir kullanım sunuyor. Sony tarafından erişilebilirlik olarak adlandırılan bu özellik bazı noktalarla diğer aksesuar özelliklerinden ayrılıyor. Bu değişiklik işletim sistemi üzerinde gerçekleşmiş olmakla beraber ekrandaki komut istemlerinin kontrolör üzerindeki şekiller yardımıyla gerçekleştirilmesi için hangi harfin hangi komutu ifade ettiğinin belirlenmesi gerekiyor. Oyunlar düğme eşleştirmelerine uyum sağlamayabiliyor, bu durumda kullanıcının düğmeleri yeniden eşleştirdiği sırayı unutmaması gerekiyor. Konsol içerisindeki düğme atamasını özelleştir ekranı, bir düğmeyi diğerine uyumlu hale getirmeyi sağlıyor. Soldaki düğme oyun kumandasındaki fiziksel düğmeyi temsil ederken sağdaki düğme PS4’ün bunu nasıl yorumladığını ifade ediyor. PS4 üçgen, daire, X, kare, yukarı, aşağı, sol, sağ, sol çubuk, sağ çubuk, L1, R1, L2, R2, L3 ve R3 düğmelerini yeniden eşleştirilmesini sağlıyor. L3 ve R3 düğmeleri hariç diğer tüm noktalar konsol kontrolörüne etiketlenmiş halde bulunuyor. L3, sol çubuğa tıklama veya basmayı içeriyorken R3 sağ çubuğa tıklama veya basma amacına uygun komutu uyguluyor. Denetleyicinin PC uyumlu oyunlarda kullanılmak istendiği durumlarda gerekli yazılım kurulması ve bazı adımların uygulanması gerekiyor. Kurulumdan sonra klasörde beliren DS4 dosyasının kaydedilmesiyle ve PC sürümüne uygun olarak yüklenen Dualshock 4 mikro USB kablosu aracılığıyla kontrolör kullanımı hazır hale geliyor. Kablosuz kullanımlarda PC veya dizüstü bilgisayarlarda yerleşik bluetooth alıcısı bulunması gerekiyor. Kablosuz adaptör özelliğine sahip DS4 modellerinden seçilmesiyle kablo olmadan daha özgür oyun deneyimleri gerçekleştirilebiliyor. Akıllı telefon veya tabletlerdeki kullanımı ise oldukça yaygın olan PS4 denetleyiciler bu defa ek uygulama veya yüklemeye gerek olmadan kolaylıkla kurulabiliyor. Bluetooth butonunun açılması sonucu kontrolör ile eşleşen telefon veya tablet, oyunun türüne göre kolaylıkla uyum gösterebilirken bazı özellikli oyunlarda yönlendirmelerle kurulum gerçekleştiriliyor.

Dualshock 4 Renk Seçenekleri

Fonksiyonların yanı sıra stil ve renk, teknolojik alet seçiminde öne çıkan kriterlerden biri oluyor. PS4 söz konusu olduğunda her nesilde yenilenen estetik görünümü ve kullanım kolaylaştıran denetleyici fiziği, hem canlı hem ara tonların yumuşaklığını yansıtan renk seçenekleriyle bir araya geliyor.

Dört denetleyici setine sahip Dualshock serisi arasında dut mavisine sahip tasarım öne çıkanlar arasında bulunuyor. Açık ve koyu tonun zıtlığı sedefli mavi görünümüyle bütünleşiyor. Mavi kamuflaj, temsil ettiği vahşi doğa ile oyunlara adapte olmanızı kolaylaştırıyor. Dualshock 4 desenli tasarımları arasında cihazın tüm gövdesini sara kamuflaj deseni, düğmeler ve yön tuşları hariç elinizin temas ettiği her noktayı renklendiriyor. Kamuflajın bilinen tonu yeşil, denetleyiciye mat bir ton katarken mavi ve gri uyumuna sahip kamuflajlı modeller erkek kullanıcılar arasında sık tercih ediliyor. Klasik tonlardan vazgeçemeyenlerin tercihi bakır, sedefli ve parlak görünümü ile şık bir kullanım sunuyor. Turuncunun gün batımı rengini lacivertle buluşturan renk, oyununuza heyecan katmanın yanı sıra iki tona sahip tasarımıyla düğmeleri ve çubukları öne çıkaran bir kontrast sunuyor. Dualshock 4 şeffaf renklerine adını veren kristal koleksiyonu, kullanıcılarını 1990’lara götüren yarı saydam görünümüyle öne çıkıyor. Denetleyicilerin dışında kartuş ve konsolun kendisinin de şeffaf varyantı bulunabilmek ile beraber standart rengi beyaz olmakla beraber mavi ve kırmızı renkleri de üretiliyor. Sınırlı sayıda üretilen bu şeffaf seriler diğer renklere oranla farklı fiyat aralığına sahip olabiliyor. Diğer serilere göre herhangi bir logo veya ekstra tasarımla süslenmeyen Dualshock 4, renk şemasının zenginliği sayesinde kullanıcı favorilerini artırmayı hedefliyor. Fazladan dekorasyon içermeyen, sadeliğin renk uyumu sağladığı bu modellerde tutma kollarını ve dokunmatik yüzeyi süsleyen grafikler bulunmuyor, bu sayede belirli bir eğilimden uzak olması daha geniş kitlelere hitap etmesini sağlıyor. Temelde çelik siyahı ve gece mavisi olarak satışa sunulan DS4, kullanıcılarına ilk denetleyici versiyonlarının hatırlatmasını yaparak kült haline gelen tasarımlarının hala tercih edilebilir olduğunu kanıtlıyor.

Oyun deneyiminizi daha gerçekçi ve keyifli hale getirmek, Sony farkını oyun konsollarının eğlenceli dünyasında yaşamak istiyorsanız Türkiye ve dünyanın başarı, kalite ve güvenilirlik açısından önde gelen markalarını Trendyol sayesinde inceleyebilir, PS4 Dualshock fiyat, indirim ve kampanyalarından haberdar olabilirsiniz.