"

Rölyef Pasta

" araması için 767 sonuç listeleniyor
Rich Rölyef Varak Pasta 150cc
RichRölyef Varak Pasta 150cc
(3)
75 TL
Sepete Git

Rölyef Pasta

Rölyef Pasta Nedir?

Rölyef Pasta Nedir?

Fransızca kökenli bir kelime olan “relief”, Türkçeye rölyef” kelimesi olarak geçmiştir. Kelimenin anlamı ise “kabartma” olarak karşımıza çıkar. Çeşitli yüzeylerin (kağıt, alüminyum, taş, ahşap vb. ) üzerlerine yapılabilen kabartma ya da yükseltme ve çökertme gibi sanatsal çalışmalara verilen isim rölyeftir. Tek başına bir resim tekniği olan rölyefe desen ve dekor çalışmaları ile yeni bir stil kazandırılmıştır. Rölyef (kabartma ) çalışmalarında kullanılan rölyef pasta, çalışma yapılan yüzeyde üç boyutlu bir görünüm kazandırmaya yarayan bir üründür. Sadece boyut kazandırmak için kullanılmayan rölyef pasta aynı zamanda yapılan çalışmaları renklendirmek ve boyamak amacı ile de kullanılmaktadır. Rölyef uygulama tekniğine rölyef pasta denilmesinin nedeni ise malzemesinin pasta kreması gibi bir görüntüyü andırmasıdır. Genelde rölyef pasta ile tarihi yapılar resmedilerek veya insan figürlerinin ve ağaçların boyutlandırılarak canlı bir tasvir oluşturulması sağlanır. Aynı zamanda rölyef pasta ile yapılan sanatsal çalışmalara derinlik kazandırılmış olunur. Hayatın birçok noktasında görülmesi mümkün olan rölyef pasta çalışmaları sanatsal çalışmaları süslemek amacıyla mimari eserlerde sıklıkla görülür. Taş ve mermer üzerine yapıldığı gibi şamdanlar ve kapı tokmakları gibi metal işlemelere de uygulanmaktadır. Ayrıca rölyef çalışmalarının kapı ve pencere gibi ahşap mimarilerdeki işlemelerde de görebilmek mümkündür. Her alanda kullanıma uygun olan rölyef pastalar ile bir çalışma yapmak isteyen kişiler için de bir hobi çalışması olarak yerini almıştır. Yapımı eğlenceli ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkabileceği rölyef çalışmalarını siz de deneyebilir ve sanatsal çalışmalar ortaya çıkarabilirsiniz. El becerilerinizi ve hayal gücünüzü birleştirerek kullanıma uygun yüzeylerde rölyef çalışması yapabilir, rölyef pasta ile yapılan kabartmalar sayesinde üç boyutlu görsellik ile çalışmalarınıza derinlik ve canlılık kazandırabilirsiniz. Kaliteli ürünler tercih ederek çalışmalarınızın daha düzgün olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca düzgün bir zeminde yapacağınız çalışma ile alacağınız sonuç pürüzsüz bir görünümde olacaktır. Boyama işleminde sert darbelerden kaçınmak daha doğru sonuçlar elde etmenize olanak sağlar. Çalışmanız bittiğinde vernik kullanarak ürettiğiniz ürünü daha dayanıklı ve uzun ömürlü hale getirebilirsiniz. Küçük dokunuşlara verdiğiniz önem sayesinde kusursuz ve düzgün bir rölyef pasta çalışmasına sahip olabilir ve devamını getirmek için bir an önce yeni çalışmalara başlamanın hevesini yaşayabilirsiniz.

Rölyef Pasta Kullanımı ve Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Rölyef Pasta Kullanımı ve Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sanatsal çalışma tekniği olarak kullanılan rölyef için kullanmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Yüzeye kabartma ya da çökertme vermek amacı için kullanılan rölyef çalışmalarına başlamadan önce uygulama yapılacak olan yüzeyin (kağıt, ahşap, metal, vb.) zımparalanmış ve iyice temizlenmiş olması en önemli kurallardan biridir. Eğer temiz olmayan ve pürüzlü bir yüzeyde rölyef çalışması yapılır ise yüzeyin sahip olduğu doku, çalışmanızı olumsuz yönde etkileyecek ve rölyef çalışmanıza zarar verecektir. Yüzeyde bulunan tozlar veya pürüzler kusursuz bir desen elde etmenize mani olacak ve kabartma yapılan yerlerdeki desenin bozulmasına yol açacaktır. Bir başka dikkat edilmesi gereken unsur da rölyef pasta kullanımı ilk defa uygulanacak ise öncelikle basit bir çalışmadan başlanması gerektiğidir. İlk defa kullanacak kişiler, küçük yüzeylerde bir çalışma ile daha az kabartma ve derinlik uygulamalıdır. Böylece el daha hızlı rölyef tekniğine alışacak ve kısa sürede daha büyük yüzeylerde daha karışık kabartma ve derinlik çalışmaları yapılması sağlanacaktır. Zaman ve bol pratik gerektiren rölyef çalışması ile ilerleyen zamanlarda usta olacak ve ustalık çalışmaları yapmaya başlayacaksınız. Rölyef çalışmasına başlamadan önce kullanacağınız desen kalıbını ya da stencil şablonunu düzgünce sabitlemek gerekir. Sabitlemenin sebebi ise çalışma sırasında oluşacak kayma sonucu ortaya çıkacak olan çalışmanın olumsuz etkilenmemesi içindir. Sabitleme sırasında işlem bittikten sonra kolayca çıkarabilmek de önemlidir. Çalışma bittikten sonra sabitlemek için kullandığınız malzemede de desene ve çalışmanıza zarar verebilir. Bu nedenle sağlam ancak kolayca çıkarabileceğiniz bir bant işinize yarayacaktır. Şablon çeşitlerinden biri olan stencil rölyef pasta çalışmalarında sık sık kullanılan şablonlardan biridir. Düzgün bir yüzeye yerleştirilecek olan stencil şablonun üzerinde spatula yardımı ile rölyef pasta uygulanır. İşlemi biten çalışma sonrasında stencil şablon yüzey üzerinden kaldırılır ve pasta kurumaya bırakılarak çalışma tamamlanmış olur. Çalışma yapılacak yüzey de sabitlenmelidir. Bu nedenle düz alanlar tercih edilirse çalışma daha rahat olacaktır. Çalışılacak alan geniş olursa daha kolay bir ürün ortaya çıkarılabilir. Çalışmanız tamamlandıktan sonra kuruması için en az bir gün beklemek gerekir. Rölyef kuruduktan sonra da kalıbı çıkarırken nazik davranmak gerekir. Bu nedenle elastik bir kalıp kullanmalı ve kaliteli ürünler tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Rölyef Pasta ile Kabartma Çalışmaları Yapılan Alanlar

Rölyef Pasta ile Kabartma Çalışmaları Yapılan Alanlar

Birçok kullanım yeri olan rölyefler, sanatsal alanlarda, mimari eserlerde, takı tasarımları ve resim, heykel gibi sanatsal çalışmalarda sık sık başvurulan bir yöntemlerden biridir. Endüstri sektöründe, tarım alanlarında, teknik resim ve gıda sektöründe de kullanılan rölyef pastalar hobi amacı için günlük hayatta da sık sık kullanılır. Aynı zamanda rölyef pasta hobi objelerini de onarmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Serbest çalışmalarda, stencil şablonlarla veya pane çatlatmada spatula yardımı ile rölyef pasta sürülerek çalışma gerçekleşir. Uygulanacak yüzey çeşidi çok fazla olan rölyef pasta, seramik, ahşap, taş, cam, kumaş, tuval gibi pek çok yüzeyde boyama ya da figür yapmak için uygulanır. Bununla birlikte başka bir kullanım amacı da hobi objelerini onarmaktır. Kırılan veya çatlayan alandaki hasarlı yerlerin tamirini sağlamak ya da hasarlı alanları saklamak maksadı ile rölyef pasta kullanılır. Bu sayede hasarlı bölge tamir edilmiş olur ve yüzey pürüzsüz hale gelir. Kırılan objeyi rölyef pasta ile tamir etmek oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Kırılan yer rölyef pasta ile doldurulduktan sonra obje kurumaya bırakılmalı ve sonrasında da tam kuruma olduğunda zımpara ile işlem tamamlanmalıdır. Uygulanacak yüzeyde bir canlılık kazandıran ve boyut veren rölyef pasta tekniği güzel bir sanat dalı olmaktadır. Yapılmak istenen alanın fotokopisi ile rölyef pasta yapımı gerçekleştirilebilir. Mimarlık alanında alçı, kil ya da taş gibi işlenmesi kolay malzemelerin yüzeyinde çökertme ve kabartma çalışmaları ile yeni şekiller verilebilir. Sanat eserini ortaya çıkarabilmek için emek ve el işçiliği gerekmektedir. Kullanılan malzemelerin de kaliteli olması gerekir. Yapılan çalışma sırasında kullanılan hammadde olan rölyef pastanın kapağı sürekli olarak açık bırakılmamalıdır. Açık bırakılan pasta kısa süre içerisinde kurur ve sağlayacağı işlevi yerine getiremez hale gelir. Çalışma yapılacak rölyef sanatının rengine doğru karar vermek gerekir. Çünkü rölyef çalışmasında kullanılacak renkler ile karışım elde edilemez. Kullanılacak renkler ile tasarımlar elde etmek isterseniz farklı ürünleri birlikte kullanabilmeniz mümkündür. Pastanın sahip olduğu güçlü yapıştırıcı özelliği sayesinde cam parçaları ya da küçük taşları eserinizde kullanabilir ve farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Kullanımı ilk başta zor gibi olsa da yapılmaya devam edildikçe el işçiliğini geliştiren çalışmalardan biri olan rölyef çalışmalarına siz de başlayabilirsiniz. Her türlü yüzeye uygulanabilmesi de mümkün olan pasta ile hayal gücünüzü birleştirebilirsiniz. Popülerliğini uzun süredir koruyan rölyef çalışması uygulanacak yüzey çeşitliliği fazla olduğu için kullanılmaya da devam etmektedir.

Rölyef Pasta Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Rölyef Pasta Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Rölyef çalışmalarında kullanılan ve yapılan çalışmaya kabartma ya da çökertme yapılarak ona boyut kazandıran bir teknik çalışmadır. Çalışmalarınızda kullanmak için aldığınız rölyef pastanın kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü çalışmalarda kullanılacak malzemeler, ortaya çıkacak ürünün düzgün ve güzel olmasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Hobi çalışmalarında kullanılacak olan rölyef pastalar kullanıma hazır ambalaj ile bulunur. Bu ürünler su bazlıdır. Rölyef pasta malzemesinin su bazlı olması, çalışmanın çabuk kurumasına olanak sağlar. Ayrıca su bazlı pastalar çalışma sırasında rahatsız edecek bir koku vermediği için rahat bir kullanım avantajı sağlar. Temizleme işlemini sadece su ile kolayca yapabilirsiniz. Bununla birlikte su bazlı olan rölyef pastalar zararlı kimyasal maddeler içermediği için sağlık açısından zararlı değildir. Kullanım amacına bağlı olarak farklı alanlarda kullanılacak rölyef pasta çeşitlerinde ise sentetik, silikon veya kauçuk katkı maddeleri de bulunmaktadır. Sentetik rölyef pastalarda silikon malzeme daha dayanıklı ve esnek olması sebebi ile sık tercih edilir. Eğer kendiniz rölyef pasta hazırlamak isterseniz bunu da çeşitli malzemeleri karıştırarak elde edebilirsiniz. Ev yapımında kullanılacak pastalarda genelde malzeme olarak tutkal, akrilik boya ve talk pudrası kullanılmaktadır. Aynı zamanda simli rölyef pasta ve varak kullanımı da rölyef çalışmalarında sık tercih edilen ürünlerdir. Rölyef çeşitleri alçak rölyef ve yüksek rölyef olmak üzere iki çeşittir. Ayrıca çalışmadaki ışık alma durumlarına ve yüzey şekillerine göre de yüksek, orta, alçak olarak çeşitlenmektedir. Çalışmada rölyef eğer yüzey üzerine çökertilecek şekilde yapılıyor ise buna alçak rölyef denilmektedir. Bu çalışmalarda kabartma yüzeyden çok az ayrılmaktadır. Madalyon ve para alçak yüzeydeki rölyef çalışmalarına örnek olarak verilir. Eğer yüzey alanına yükseltme işlemi yapılıyor ise de buna yüksek rölyef denir. Yüksek rölyeflerde yüzeyden oldukça yükselen kabartmalar yapılır. Kabartma tekniğinden olan rond bos kabartmalar da heykel görünümüne yaklaşan bir tekniktir. Kabartma çeşitleri dört adettir. Bunlar bakır kabartma, alüminyum kabartma, ahşap kabartma ve kağıt kabartmadır. Bakır kabartmalara rölyef pasta ile eskitme çalışması uygulanır. Her çeşit markada ve kalitede bulunan rölyef pastalar alınırken kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Çalışmalarınızda kusursuz bir görünüm istiyor ve kullanım süresinde sıkıntı yaşamak istemiyorsanız fiyatı normalin altında olan ürünleri tercih etmemeniz gerekmektedir.

Rölyef Pasta ile Yapılan Çalışmalar

Rölyef Pasta ile Yapılan Çalışmalar

Şablon ya da çeşitli kalıplar kullanılarak rölyef pastaları şekillendirmek mümkündür. Kullanılacak spatula veya plaka yardımı ile de şekillendirme yapılabilir. Rölyef pasta, beyaz tutkal ve evlerde kolayca bulunan buğday nişastası ile yapılan karışım ile de rölyef çalışması yapılabilir. Ayrıca bu karışım sayesinde yapılan çalışmaya yırtık bir doku efekti verilebilmektedir. Ahşap boyama esnasında da çok fazla kullanılan rölyef pasta çalışmalarını ahşap olabilecek her türlü yüzeyde uygulayabilmek mümkündür. Rölyef çalışması el sanatı ile uğraşan ustaların ya da el işini seven insanların yapmış olduğu zorlu çalışmalardan birisidir. Kabartma yapılan eşya ya da mobilyalarda rölyef pasta sanatı kullanılmaktadır. Rölyef çerçeve, rölyef mumluk, rölyef pano, kutu veya masa ve sehpa gibi mobilyalarda rölyef pasta sanatını görebilmek oldukça mümkündür. Hobi amaçlı da çok fazla kullanılan klasik rölyef pasta ahşap, metal, seramik, cam vb. gibi uygun yüzeylerde kullanılan ve yardımcı olacak stencil şablonlar ile çalışma sırasında kabartma yapmayı sağlayan spatula gibi gereçlerle işlem yapılan macun kıvamında çok fazla akıcı olmayan dolgu malzemesidir. Çalışmalarda boyut ve derinlik kazandıran klasik rölyef pastaların amacı sadece boyut da değildir. Kırılan ya da çatlayan yüzeyler için uygulanacak klasik rölyef pasta ile tamir mümkün hale gelir ve dolgu tadilat gereken alana doldurularak bu işlem gerçekleşir. Tamir edilen objede pürüzlü yüzey düzgün bir görünüme kavuşur ya da kırılan alan ürün pasta sayesinde gizlenmiş olur. Rölyef çalışması tamamlandıktan sonra ürünün kalitesine göre 2 - 6 saat arasında kurumaya bırakılması gerekmektedir. Kuruma sonrasında ise tamir edilen alan zımparalanarak işlem tamamlanmış olur. Rölyef çalışmasında en fazla tercih edilen su bazlı rölyef pastalar çok çabuk kuruma özelliğinde ve kokusuz oldukları için oldukça kullanışlıdır. Rölyef çalışması su bazlı ürün kullanılarak yapılıyor ise boyama işlemi de su bazlı boyalar ile yapılmaktadır. Bu çalışmalarda en fazla tercih edilen su bazlı boya akrilik boyadır. Çeşitli renklerde boya kullanmak da mümkündür. Boya renginde herhangi bir değişime sebep olmayan şeffaf rölyef pasta çeşitleri de bulunmaktadır. Boyanan yüzeyleri korumak ve dayanıklılığını artırmak için çalışmayı vernik ile bitirmek sanat eseri için avantaj sağlar.

Rölyef Pasta Kullanımındaki Yardımcı Malzemeler ve Renkli Boyalar

Rölyef Pasta Kullanımındaki Yardımcı Malzemeler ve Renkli Boyalar

Rölyef yapılırken şablon ya da stencil yardımı ile çalışma tamamlanır. Stencil tekniği uygulanarak yapılan rölyefler daha çok taş duvarda kullanılır. Yüzey boyamayı seven kişiler stencil tekniğini kullanır. Rölyef pastalarının farklı çeşitleri mevcuttur. İri taneli ya da ince taneli olan pastaların esnek ve renkli olmak üzere değişik çeşitleri de bulunmaktadır. İri taneye sahip pastaların macunları gözenekli yüzeye sahip olmaktadır. Bunun yanında ince taneli pastalar ise daha pürüzsüzdür ve ipeksi, yumuşak bir yüzeye sahiptir. Farklı yüzeylerde uygulanması mümkün olan rölyef pastaların uygulandıkları yüzeylerden olan deri ve tuval üzerinde kabartma için kullanılan esnek rölyef pasta sert zeminlerdeki rölyef çalışmalarında da kullanılır. Kuruduktan sonra plastik ve kusursuz bir yüzeye sahip olan esnek pastaların cilalanmasına gerek yoktur. Ancak iri ve ince taneli pastalar, rölyef çalışması bittikten ve kuruduktan sonra zımpara kağıdı ile zımparalanmalı ve pürüzsüz yüzey için cila olmalıdır. Farklı stiller elde etmek ve tasarımlar yapmak için metalik, antik, granit, buz, kristal ve dokulu gibi çok sayıda pasta çeşitleri bulunmaktadır. Hayalinizdeki çalışmayı ve efekti gerçekleştirebilmek için bu pastaları tek tek kullanabileceğiniz gibi birlikte de kullanabilirsiniz. Boyama gerektiren rölyef pastalar olduğu gibi metalik, renkli rölyef pasta çeşitlerinde boyama yapılmaya gerek yoktur. Çalışmalarda uygulanacak renk alternatifleri ise çok çeşitlidir. Gümüş, simli, bakır, altın renginin olabileceği gibi kırmızı, yeşil, mavi, mor, sarı, turuncu, pembe gibi alternatif renkler de bulunur. Kullandığınız renklere işleme başlamadan önce karar vermek daha düzgün bir yol kat etmenize olanak sağlar. Rölyef boyama çalışmalarından biri olsa da bu çalışmalarda renkleri birbirine karıştırmak ve üzerlerinde oynamak pek mümkün değildir. Bu nedenle çalışmanız için doğru renklere karar vermeniz gerekir. Akrilik boyalar kullanarak çalışmanızın daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız renk beyaz renk pasta ise boya biraz daha koyu bir tonda yansıma yapabilmektedir. Yüzeye boyama uyguladıktan sonra çalışmanıza dayanıklılık vermesi için vernik kullanmanız doğru bir karar olacaktır. Vernik çeşitlerinden mat ya da parlak olanı seçerek çalışmanıza şık bir görünüm katabilirsiniz. Hobi ya da profesyonel amaç için kullanmak istediğiniz rölyef pasta ve modellerine Trendyol ile karar verebilir ve sanatsal çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.