İlgili Kategoriler
Jant Çapı
Taban Genişliği
Kesit Oranı
Mevsim
Hız Endeksi
Fiyat
Yük Endeksi
Gürültü Seviyesi
Islak Zeminde Frenleme
Yakıt Verimliliği
Araç Tipi
Popüler Ebatlar
Garanti Süresi
Yıl
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Run Flat Lastik

" araması için 60 sonuç listeleniyor

Run Flat Lastik ile Güvenli Sürüşler

Gelişen otomobil teknolojisi ile araçlar daha güçlü, daha hızlı, daha akıllı olacak şekilde gelişme göstermektedir. Bu gelişmeler araç parçalarının ve dahili ürünlerinde gelişmesine katkı sağlamaktadır. Daha güçlü daha uzun ömürlü araçlar ile beraber kat edilen mesafeler, farklı yol durumları gibi etkenlere karşı daha dayanıklı ve uzun bir kullanım deneyimi sunmaktadır. Güçlü ve hızlı araçlarda dikkat edilen en önemli hususlardan birisi de lastik tercihi. Yol tutuşu, aracın dinamiği, farklı yol koşullarına karşı en etkili performansı sunabilmek adına epey bir önem arz etmektedir. Yolculuk esnasında lastik patlaması olayı hayati riskler taşımaktadır. Bu durum hız, yol durumu, hava durumu gibi etkenlerle bu risk artış göstermektedir. Her ne kadar araçlar güvenlik donanımı konusunda gelişse bile yanlış lastik tercihi tehlikeli durumlar sebep olabilmektedir. Bu sebeple gelişen lastik teknolojisinde patlama anında yaşanacak sorun ve tehlikeleri en aza indirebilmek adına run flat lastik teknolojisi hayatımıza girmiştir. Bu teknoloji normla lastikler gibi patlama anında hemen hava basıncını kaybederek lastiğin inmesine parçalanmasına engel olmakta. Run Flat lastikler patlama anında hava basıncını normla tutarak uzun süre normal yolculuğun devam edebilmesini ortalama 80 km hız ile 80 kilometreye kadar yolculuk yapılmasını sağlamaktadır. Bu durum daha güvenli bir şekilde yolculuğu tamamlamanızda ve kaza riskini en aza indirgeme aşamasında önemli bir rol oynamaktadır.

Run Flat Lastiklerin Yapısı

Run Flat Lastiklerin Yapısı

Özellikle lastikler ile ilgili merkezden uzak ve yol kenarı gibi alanlarda yaşanan problemlerde yardım çağrılması, lastik değiştirilmesi, çekici işleri gibi durumların önüne geçilerek, Run Flat lastikler ile uzun süre yolculuğa devam edip o sırada uygun bir tamirci veya alan bulabilme şansına sahip olabilirsiniz. Yolculuklar sırasında hem araç ve buna bağlı olarak can güvenliğinizi en maksimum seviyede koruyabilmek adına geliştirilmiş olan run flat lastikler yapısı gereği diğer normal lastiklere göre temel bazı farklı yapı ve özelliklere sahiptir. Bu tarz lastikler normal lastiklere göre iç yapısında daha sağlam ve korunaklı yapılar barındırarak darbe ve patlamalara karşı daha korunaklı bir görev üstlenmekte. Normal şartlarda kullanılan lastiklerin yapısında dış kısımda yol tutuşu için izler ve girintiler mevcuttur. İç yapısını incelediğimiz zaman ise yine aynı maddeden oluşan bir yapı mevcut ve ekstra bir yapı yoktur. İç ve yan kısımlarda herhangi bir yanak takviyesi bulunmamaktadır. Bu durum patlama anında lastiğin havasının boşalarak janta yük binmesine sebep olmakta. Bu koşul her aciliyet anında araba hakimiyeti gibi hususlarda problem yaratırken jantlara fazla yük binilmesi sebebi ile jantlarda hasarlar, kırılmalar, çatlamalar meydana gelmesine sebep olabilir. Run flat lastikler ise normal kullanılan lastiklerin yanı sıra dış kısımda benzer bir görüntü hakim olsa bile iç kısımda lastiklerin yan kısımlarına dahil edilen özel yanak kısımları ile patlama anında güvenli bir sürüş yapmaya olanak sunmaktadır. Yan kısımlarda bulunan yanaklar patlama anında havanın bitip jantlara yük binmesini engellemektedir. Yan kısımlar patlama veya hasar anında lastikler yan yanak kısımların üzerine binerek sürüşe devam edilmesini sağlamaktadır. Lastiğin normal şeklinin bozulmadan yan yanaklar üzerinde devam eden araçlarda patlama esnasında normal lastiklerin yanı sıra araç hakimiyetini kaybetme gibi durumlar olmadan uzun kilometre süresince hareket etmesini sağlamaktadır. Bu durum yaşanan patlama veya hasar durumlarında kriko ile lastik değişikliği yapılmasına gerek kalmadan aracın 70-90 kilometre kadar yol almasına olanak sunmaktadır. Yapı olarak run flat lastikler diğer lastiklere göre daha ağır bir yapıya sahiptir. Bu durum aracın ağırlığını da arttırmaktadır.

Run Flat lastiklerin Araçlara Etkileri

Run Flat lastiklerin Araçlara Etkileri

Gelişen teknoloji ile araçlar daha akıllı, daha hızlı, daha teknolojik bir hal aldı. Fakat hala en önemli faktörlerden birisi güvenlik etmeni olarak devam etmektedir. Bu hususta araçların yanı sıra lastiklerde gelişmektedir. Bu konuda run flat lastikler gelişmiş lastik firmaları tarafından üretilmiş ve son yıllarda kullanımı artan bir özellik göstermektedir. Patlama veya hasar görme durumunda aracın hakimiyetini kaybetmeyi engelleyen bu gelişmiş lastikler kaza riskini en aza indirgemesini sağlayarak araç güvenliğini arttırmakta. İç kısmında bulunan özel yanak kısmı ile daha ağır bir yapıya sahip olan run flat lastikler aracın daha ağır olmasına sebep olmakta. Bu husus aracın ağırlığıyla doğru orantılı olarak aracın yola daha fazla dahil olmasına bir başka tabirle yola oturmasına fırsat sunmaktadır. Daha sert bir iç ve dış yapısı olan bu lastikler taş, çukur, kesici madde gibi ürünlerin hissiyatını daha fazla hissettirmektedir. Çünkü yapıları normal lastikler gibi daha esnek ve içerisinde sadece hava basıncı barındıracak kadar yumuşsak ve dayanıksız değillerdir. Daha sert ve ağır lastikler daha sert bir süspansiyon sistemine davet çıkarmaktadır. Daha sert süspansiyonlar olması aracın çukur, tümsek, engel gibi huşulardan geçişi esnasında daha fazla hissedilmesine sebep olabilmektedir. Bu durum kimi kullanıcılar için olumsuz bir durum teşkil etse bile aracın kullanım anında oluşabilecek tehlikelere karşı güvenli bir yol tutuş ve güvenlik sağlaması bu hususun çoğu zaman görmezden gelinmesine sebep olmaktadır. Araçlara etkisi hususunda maddi kısımlarda göz önünde alındığında Run Flat lastikler diğer lastiklere göre daha pahalı bir fiyatla karşımıza çıkmaktadır. Bu durum lastik üretiminde kullanılan teknolojiler ve lastik yapısının ve kullanılan malzemelerin diğer lastikler için kullanılanlardan farklı olmasıdır.

Run Flat Lastiklerde Önemli İpuçları

Run Flat Lastiklerde Önemli İpuçları

Her geçen gün kullanımı artan Run Flat lastikler hakkında kullanım aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu durumlar dikkat edildiği taktirde aracın dinamiğinden, lastik ömrüne, süspansiyon ayarlarından, jant sağlına kadar birçok hususu etkileyen durumlar mevcuttur. Bu hususlardan biri tam takım halinde yani 4 lastik halinde run flat lastik kullanımıdır. Sadece tek lastikte veya bir tarafın iki lastiğinde gibi farklı kombinasyonlar şeklinde kullanılması araç için sorun teşkil etmektedir. Hem aracın süspansiyon ve denge mekanizmasında farklılıklar meydana gelmesine sebep olurken lastiklerin kullanım sürelerinde de farklılıklar meydana getirmektedir. Bu konuda bütün lastiklerin run Ffat lastik olmasına veya en kötü ihtimal ile sadece ön takımlar veya arka takımlar olacak şekilde kullanılmasıdır. Fakat bu durum sadece lastik eksikliği esnasında başvurulması gereken bir durum olmaktadır. Bir diğer farklı konu ise yeni geçiş yapılmış bu lastiklere alışma sürecidir. Normal lastiklere göre farklı bir sertliği, yol tutuş hissinde farklılık ve süspansiyon değişikliği alışılagelmiş sürüşten farklı his ortaya çıkarabilir. Bu sebeple bu sürece dikkat edilerek sürüş yapılması önerilmektedir. Başka önemli bir etmen ise bu tarz lastiklerin tamir edilmeye müsait olmayışıdır. Normal lastikler patlama veya hava kaçırma gibi durumlarda yama şeklinde tamir işlemi uygulanırken run flat lastikler bu aşamada tamir edilememektedir. Bunun sebebi düşük hava basıncı ile kullanılan bu tarz lastiklerin hangi aşamada, ne zaman hasar gördüğü belli olmamasıdır. Bu sebepten ötürü hasar görmüş, patlamış, ömrü tükenmek üzere olan run flat lastikleri yenisi ile değiştirerek sürüşe devam etmek önerilen bir husustur. Birçok farklı markanın run flat lastik modellerini Trendyol’da bulabilir ve kolayca satın alabilirsiniz.