"

Salon Tabloları

" araması için 100.000+ sonuç listeleniyor

Salon Tabloları

Oturma alanlarında yer alan boş duvarlar iç karartıcı bir atmosfere sebep olabilir. Resimler, fotoğraflar ve salon için yağlı boya tabloları ile mekânı daha samimi ve sıcak kılabilirsiniz. Ancak sanat eserleri ile dekorasyon yapmak zor olabilir. Salon tabloları seçmeden önce hem salonunuzun özelliklerine göre hem de seçeceğiniz tablonun niteliklerine göre seçim yapmanız gerekir. Dekorasyon yapmak zaman ve emek isteyen bir süreçtir. Siz de şık salon tabloları ile çalışmaya başlamadan önce yapmanız ve yapmamanız gerekenler konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Ev sahiplerinin en sık sorduğu sorular arasında, "Doğru sanat eserini nasıl seçerim?" sorusu yer alır. Belirli bir alan için doğru parçayı seçtiğinizden emin olmak adına dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunur. Duvarınızda yer vereceğiniz salon tabloları, sizin kişiliğinizi yansıtır ve mekânın atmosferinin oluşmasına yardımcı olur. Farklı tablo tarzlarını bir arada kullanarak kendinize özgü bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz. Bu evinizin sahip olduğu karakteri belirleyecektir. Birbirinden çeşitli salon tabloları modellerine Trendyol sitesinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Salon için Birbirinden Farklı Tablolar

Oturma odası misafirlerinizle sohbet ettiğiniz ve onları ağırladığınız bir mekândır. Bu nedenle, oturma odasının ambiyansı davetkâr, dinlendirici ve sıcaklık dolu olmalıdır. Bir oturma odasının yeni boyanmış duvarlarının görünümü ve hissi, çarpıcı ve zarif salon duvar tabloları ile zenginleştirilebilir. Ancak güzel salon tabloları alıp onları duvara asmanız yeterli değildir. Stili, temayı ve rengi tamamlayacak bir duvar dekoru olarak mükemmel tabloyu seçmek, oturma odasının estetik çekiciliğini büyük ölçüde artırabilir. Salon tablo modelleri ile salonun iç mimarisini uyuşturmak düşündüğünüzden daha fazla zaman alır. Zevkinizi, karakterinizi ve hikâyenizi yansıtan bu tabloları seçerken dikkat etmeniz gereken özellikler bulunur.

Salon Tabloları için Stil ve Tema

Salonun tarzına ve temasına uygun bir tablo seçmek mantıklıdır. Örneğin, bir oturma odası antika dekorlarla nostaljik bir görünüme sahipse, klasik salon tabloları ya da geleneksel tarzda ele alınmış bir resim seçmek akıllıca olacaktır. Etnik tarzda döşenmiş bir oturma odası için, yöresel ögeleri barındıran temalı resimler çok uygundur. Çağdaş mobilyalara sahip bir oda için modern salon tabloları ya da soyut ve gerçeküstü resimler daha mantıklı olacaktır. Minimalist bir salonda gerçekçi temalardan hareketle yapılan bir resim harika görünecektir. Şık salon tabloları için karar vermeden önce, resmin bulunacağı yerde salonla bütünlüklü bir etki yaratmasına dikkat etmek gerekir. Salonunuzun tasarım stiline uygun olacak şekilde, tablolar karar verdikten sonra bunları üzerinde sevdiğiniz sloganları barındıran resimlerle, ahşap ya da metal aksesuarlarla bir arada kullanarak istediğiniz etkiyi sağlayabilirsiniz.

Evinizi bir stil yerine temaya dayandırarak tasarladıysanız, bu temaya göre belirleyeceğiniz salon tabloları ile bütünlüklü bir görünüm elde edebilirsiniz. Örneğin, yazlık bir sahilden ilham alarak düzenlemiş salonunuza deniz temalı büyük salon tabloları çeşitlerini dahil edebilirsiniz. Salonunuzu bir tema etrafında dekore etmek daha kolaydır, çünkü temanıza uymayan ögeleri hızlı bir şekilde eleyebilirsiniz. Yer vermek istediğiniz tabloları seçerken, sadece temanıza uyan resimleri arayabilirsiniz. Dikkatinizi tek bir noktada toparlayarak zamandan ve ekstra harcamalardan tasarruf edebilirsiniz.

Bir tema etrafında tasarım yapmaya benzer şekilde, ilham aldığınız bir parça ile de salon tablolarını belirleyebilirsiniz. İlham verici eşyanız salonda yer alan bir biblo, bir kanepe ya da sevdiğiniz bir halı olabilir. İlham verici bir parça bulduğunuzda, salon tabloları seçmek için o objenin rengine ya da stiline uyumlu özellikleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda doğal içgüdülerinize de güvenmeniz gerekir. Aradığınız %100 bir uyum değilse bile sevdiğiniz eşyaları bir araya getirebilirsiniz.

Şık Salon Tabloları için Renkler

Oturma odasının renkleri ile uyumlu bir tablo seçmek önemlidir. Salon evin en çok vakit geçirilen mekânlarından birisidir. Bu alanları sıcak tonlarda ve hoşunuza giden renklerle bezemek geçirdiğiniz zamanı daha keyifli kılabilir. Duvar tablolarını renge göre belirlemek için iki ana yaklaşım bulunur. Bunlardan ilki tablonun renklerinin, salonun renkleri ile uyumlu olmasıdır. Tablo, bir duvar dekoru olarak aynı zamanda oturma odasının duvar tonlarıyla estetik bir birliktelik sağlamalıdır. Daha derin ve cesur renklere sahip bir resim, oturma odasında daha çekici ve şık görünecektir. Nötr renklerle düzenlenmiş bir oda için, parlak ve canlı renklere sahip bir tablo seçmek daha davetkâr bir görünüm sağlayabilir. Özellikle minimalist ve modern evlerde açık renkler ve doğal tonlar ön plandadır. Kullanacağınız salon tabloları için bir canlı renk seçerek, bu rengin salonda öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Salon tabloları için renk seçimi konusunda, duvarınızın sahip olduğu rengin farklı tonlarını tercih edebilirsiniz. Açık mavi ve beyaz bir tablo, lacivert bir duvarda şık görünecektir. Buna göre belirleyeceğiniz tablolarda, dört renkten daha fazlasının yer almamasına dikkat edin. Bu sayede monokrom bir uyum sağlayabilirsiniz. Salon tablolarındaki renkleri, odadaki var olan renklerin oranlarıyla benzer tutmanız daha uyumlu bir görüntü yakalamanızı sağlar. Örneğin, salonunuzda siyah ve beyaz bir tasarım kullanıyorsanız ve kırmızı kırlentleriniz varsa, içerisinde kırmızı bir dokunuş barındıran siyah beyaz bir tablo seçebilirsiniz.

Renkleri kullanmanın başka bir yöntemi ise renklerle beraber stilleri bir araya getirmektir. Birbirine benzer tarzda salon tablolarını farklı renklerde olsalar dahi beraber kullanabilirsiniz. Örneğin doğadan ilhamla tasarlanan yeşil rengin ağırlıklı olduğu bir salonda, yeşil rengin hakim olduğu bir bitki tablosunun yanına gri bir dağ tablosu ve mavi ağırlıklı bir deniz tablosu yerleştirebilirsiniz. Renklerle beraber ahşap ya da metal gibi farklı dokuları bir araya getirerek dengeli bir görünüm elde edebilirsiniz. Resmin ana rengi salondaki eşyalarla ve duvar rengi ile uyum göstermese bile resmin alt tonlarına dikkat edebilirsiniz. Alt tonlar göze direk çarpmasa da bilinçaltında oluşan uyumu etkilerler.

Salon Tabloları için Çerçeve Kullanımı

Çerçeve, izleyicinin dikkatinin resme odaklanmasını sağlar. Ancak; galeride yer alan tablolar gibi evinizde yer alan her resmi çerçevelemeniz gerekmez. Birkaç tabloyu çerçeveleyerek duvarınızda farklı bir doku elde edebilirsiniz. Aynı zamanda çerçeve renklerinden faydalanarak tasarıma hareket ekleyebilirsiniz. Kullandığınız çerçevenin hem tablo ile hem de oturma odasındaki eşyalar ile iyi bir uyum içinde olmasını sağlamak hayati önem taşır. Geleneksel veya tarihi temalı bir resim için, altın veya zarif bir ahşap çerçeve uyumlu olacaktır. Gerçeküstü ve soyut resimler, hafif ve şık çerçevelerde harika görünür. Bununla birlikte, oturma odasında resim için doğru çerçeveyi seçmek için katı kurallar yoktur. Çoğu zaman, farklı stilleri denemek ve sezginizin size rehberlik etmesine izin vermek en doğru seçimi yapmanıza olanak sağlar.

Salon Tablosu Boyutları

Mekânın boyutları ile uyum içinde olacak, doğru boyutta bir resim seçmek kolay değildir. Salonu daha çekici kılmak ve estetik göstermek için duvar boyutlarına uyan bir salon tablosu kullanmak akıllıca olacaktır. Bunu yapmak için öncelikle tablonun asılacağı duvarı belirlemeniz gerekir. Bir resim satın almadan önce oturma odasına iyi bakmak ve alanı ölçmek çok önemlidir. Eğer küçük bir oturma odasına sahipseniz, büyük salon tabloları mekânı daha küçük gösterebilir. Böyle durumlarda, salonun her duvarına tablo asmayı tercih etmeyebilirsiniz.

Doğru salon tablosu boyutuna karar vermek istiyorsanız, ilk olarak tabloların boyutlarına göre nasıl kategorize edildiğini bilmeniz gerekir. En büyük boy olarak adlandırılan tablolar genellikle 100 santimetre veya daha fazla uzunluğa sahiptir. Bu kadar büyük bir parça satın almadan önce, onu asacağınız uygun bir yer olup olmadığına bakmanız gerekir. En büyük boyutlu salon tabloları, duvarın ve odanın odak noktası olurlar. 80 ila 100 santimetre uzunluğundaki salon tabloları büyük boy kategorisindedir. Büyük salon tabloları tek başına merkezi bir görev üstlenebilir ya da her iki tarafta küçük parçalarla dengelenebilir. Oda başına bir ila iki büyük parça estetik açıdan yeterli olacaktır.

Orta boy salon tabloları 60 ila 70 santimetre uzunluğundadır. Bazı parçalar tek başına da konumlandırılabilir. Ancak orta boyutlu parçalar birbirleri ile gruplandığında daha çekici olurlar. Küçük boy salon tabloları 45 ila 59 santimetre uzunluğunda olduğu için rafların, mobilya parçalarının ve kısa duvarların üzerinde yer alabilirler. İkili veya üçlü şekilde bu parçaları beraber kullanabilirsiniz. Mini boy salon tabloları 25 ila 44 santimetre aralığındadır. Bu tarz tabloları hem tek olarak satın alabilir hem de uyumlu tablolarla set haline edinebilirsiniz.

Salondaki Görsel Denge

Bir oturma odasında görsel dengenin sağlanması estetik açısından avantaj sağlar. Görsel denge olmadan, herhangi bir oturma odası izleyicilere rahatsız ve orantısız gelir. Bir salon tablosu olarak resim, odanın görsel dengesini korumak için doğru ölçekte ve uygunlukta olmalıdır. Salonun duvarları veya döşemeleri ile tekrar eden renkler içeren bir tablo, odaya görsel olarak daha dengeli bir görünüm kazandıracaktır. Resmin yerleştirilmesi de aynı derecede önemlidir. Bir duvardaki büyük boy bir resim, sadece odanın görsel dengesini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda oturma odasına bir odak noktası verir, böylece etrafına başka mobilyalar yerleştirilebilir.

Salon Tabloları ve İç Aydınlatma Uyumu

Salondaki tablonun ziyaretçilerin ve evde yaşayanların ilgisini çekmesini sağlamak için salonun mevcut aydınlatması, tabloyu aydınlatacak şekilde düzenlenebilir. Resmi vurgulamak için yeni aydınlatma noktaları da eklenebilir. Ancak, resme odaklanmak için oturma odasının iç aydınlatmasını değiştirmeden önce dikkate alınması gereken birkaç husus vardır. Salon için yağlı boya tabloları üzerine denk gelen yoğun bir spot ışığı, davetkar olmayan gölgeler yaratacaktır. Daha geniş bir aydınlatma, yağlı boyayı tabloyu daha iyi aydınlatır. Bir resmi aydınlatmaya çalışırken yansıma ve parlamalardan kaçınmak gerekir. Bunu sağlamak için hem yansıma engelleyen cam çerçeveler kullanabilir hem de resmin parlak güneş ışığının geldiği bir pencere önüne yerleştirilmediğinden emin olabilirsiniz.

Salon Tabloları Yerleştirmek için Öneriler

Renge, boyuta, temaya ya da stile uygun salon tabloları seçimini tamamladıktan sonra, bu tabloları farklı şekillerde konumlandırabilirsiniz. Bu konuda birden fazla yöntem bulunur. Tablonuz için salonunuzda mükemmel bir konum belirlemek istiyorsanız, bunun çeşitli yollarını bulabilirsiniz.

İlk uygulayabileceğiniz tasarım şekli, salon tablosunu uygun bir mobilyayı ortalayarak onun üzerine asmaktır. Standart bir boyutta olmasa bile, tablonun boyutlarına göre mekânı biçimlendirmek önemlidir. Özellikle büyük salon manzara tabloları oturma odalarındaki kanepeler, sedirler ve masalar üzerinde ortalanmış olarak harika görünür. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tablo ve mobilya arasında en az 20 santimetre boşluk bırakmaktır. Böylece oturduğunuz zaman tabloya çarpmazsınız.

Tabloya yer vereceğiniz alan herhangi bir mobilyanın üstü değilse, tablonun orta noktasının yerden bir buçuk metre yukarıda olması gerekir. Bir salon tablosunu en iyi konumlandırma yolu onu göz hizasına göre asmaktır. Sıklıkla yapılan hataların başında tabloları çok yüksek ya da alçak noktalarda konumlandırmak gelir.

Başka bir yöntem de büyük bir tabloyu ikiye bölerek ayrı ayrı çerçevelemektir. Bu sayede sıra dışı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu tasarımı vurgulamak için mutlaka iki çerçeve arasında 10 santimetre boşluk bırakmanız gerekir. İkiye ayrılmış salon tablolarını bir salon mobilyasını ortalayacak şekilde asabilirsiniz. Satın aldığınız tabloyu kendiniz bölebileceğiniz gibi hazır olarak tasarlanmış çok parçalı salon tablolarını da tercih edebilirsiniz.

Simetrik uyum size göre değilse, kasıtlı olarak asimetrik asılmış tablolar ile farklı ve bir o kadar da iddialı bir görünüm elde edebilirsiniz. Tabloyu asarken, salondaki mobilyayı ortalamak yerine onu yanlara yaslayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta asım tarzınızın hata olarak gözükmemesidir. Eğer orta noktadan sadece on santimetre yana asarsanız, bu tablo yanlış konumlandırılmış gibi görünecektir. Asimetrinin en az 20 santimetre sola ya da 20 santimetre sağa kurulması gerekir.

Salonda sadece tek ve büyük bir salon tablosuna yer vermeniz gerekmez. İsterseniz uygun bir duvarı farklı boyutlarda, renklerde ve dokularda birden fazla tablo ile donatabilirsiniz. Tablolarınız arasına fotoğraflar ve objeler yerleştirerek galeri duvarını andıran bir görünüm sağlayabilirsiniz. Tablolarda kullanacağınız çerçeveleri ortaklaştırarak daha temiz bir estetiğe ulaşabilirsiniz. Katmanlı bir kolaj efekti için yeni ve eski parçaları birbirleri ile karıştırabilirsiniz. Tıpkı tek parça büyük bir tabloda olduğu gibi, tasarım grubunu da yekpare düşünmelisiniz. Bu kolajı salon mobilyalarını ortalayarak kullanabilir. Gerekli boşlukları tıpkı tek tablolarda olduğu gibi belirleyebilirsiniz.

Sahip olduğunuz tabloları sergilemek için tek yöntem onları asmak değildir. Duvarlarınıza zarar gelmesini istemiyorsanız, tablolarınızı basitçe duvara yaslayarak çekici bir görüntü elde edebilirsiniz. Unutmamanız gereken tek nokta, bu formülün sadece en büyük ve büyük boy tablo modellerinde geçerli olduğudur. Sadece bir duvara değil, kitaplık ya da sehpa gibi diğer mobilyalara yaslayarak da tabloları konumlandırabilirsiniz. Benzer bir şekilde küçük boyutlu tabloları ayaklık kullanarak raflar, sehpalar, masalar ve kitaplıkların üzerinde konumlandırabilirsiniz.

Salonunuza Renk Katan Tablolar Trendyol'da

Ev içi dekorasyonda kullandığınız tablolar uzun seneler boyunca size eşlik eden estetik objelerdir. Dolayısıyla bu objeleri seçerken kendi zevk ve tarzınıza uyumlu parçaları tercih etmek sizin için önemli olacaktır. Bunun yanı sıra, tasarlamış olduğunuz mekânın renklerine, dokularına, stiline ve temasına göre farklı salon tablolarını tercih edebilirsiniz. Salon tabloları fiyatları birçok farklı özelliğe göre değişkenlik gösterir. El işçiliğiyle oluşturulmuş orijinal parçalar, bunların replikalarına göre daha yüksek fiyatlıdır. Aynı zamanda tablonun büyüklüğüne ve işlediği temaya göre de salon tablosu fiyatları farklılaşır. Salon, evlerin hem dışarı açılan yüzü hem de sizin için bir rahatlama alanıdır. Bu alanı en hoş şekilde dekore etmek, salonda geçirdiğiniz vakti daha keyifli kılabilir. Dolayısıyla, salonunuzda yer vereceğiniz tabloları sıradan objeler olarak kurgulamak yerine kendinize ve evinize yaptığınız bir yatırım olarak görmek daha avantajlı olur.

İhtiyacınıza ve isteklerinize uygun salon tablo modellerini Trendyol sitesinden kolaylıkla edinebilirsiniz. Alışverişiniz sırasında avantajlı kampanyalar ve size özel indirim fırsatlarından faydalanarak tasarruf edebilirsiniz. Hiç beklemeden size hitap eden salon kanvas tabloları alışveriş sepetinize ekleyerek, güvenli paketleme ve hızlı teslimat seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Yaşadığınız alanı hem kendiniz hem de sevdikleriniz için daha zevkli ve estetik bir hâle getirmek tamamen sizin elinizde. Trendyol'daki en güzel modern salon aksesuarlarından biri olan salon tablolarıyla yaşam alanınızı şık bir şekilde dekore edebilirsiniz.