Fiyat
Materyal
Ürün Tipi
Parça Sayısı
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Satır

" araması için 929 sonuç listeleniyor

Satır

Satır Bıçak Çeşitleri ile Mutfakta Kendinizi Kanıtlayın

Satır Bıçak Çeşitleri ile Mutfakta Kendinizi Kanıtlayın

Tarihi devirler insanoğlunun keşfettiği madenleri bir şekilde işlemesi ile oluşurlar. O dönem keşfedilen ve alet edevat yapımında kullanılan madenin adı ile anılırlar. Keşfedilen madenlerden sivri aletler yapıp yaşamlarını kolaylaştırmak istemişlerdir. Madenleri kullanarak yaptıkları ilk aletlerden biri bıçaklardır. Bıçaklar kullanılarak insanoğlunun kendi kuvveti ile kesemediği cisimlerin kesimi kolaylaşmıştır. Bıçakların tanımı kabaca yapılacak olursa ağız kısmı geniş olan, demirden yapılan ve birçok farklı biçimi bulunan el aleti olarak yapılabilir. Bıçaklar, birçok farklı formda bulunur ve bu farklı formların her biri farklı işlevleri yerine getirmek üzere oluşturulmuştur. Bir bıçağın 3 kısımdan oluştuğunu söyleyebiliriz. İlk olarak bıçağın namlu ucundan bahsetmemiz gerekir. Bıçağın namlu ucu keskin ve sivri yapıda olup cisimleri kesmeye delmeye ve işlemeye yarar. Bıçağın namlu ucu, kendi içerisinde 9 bölüme ayrılabilir. Bıçağın namlu ucunun sırt kısmı genel olarak sivri değildir. Kör kısım olan sırt kısmı ile cisimleri ezmeye çalışabilirsiniz. Bıçağın ağız kısmı sivri olan kısım olarak bilinir. Ağız kısmı sayesinde cisimler kesilir ve ufak parçalar haline getirilir. Ağız kısmı sürekli kullanımda körleşebilir. Bu durumda bıçağın bilenmesi gerekir. Bıçağı bilemek için başka bir bıçak kullanılabilir veya bıçak için özel olarak oluşturulmuş aletler kullanılabilir. Birçok popüler bıçak çeşitlerinin arasında bu yazıda sizlere tanıtacağımız bıçak çeşidi satır olarak adlandırılır. Satır bıçaklarını hepimiz hayatımız boyunca muhakkak bir kere görmüşüzdür. Kasaplarda görmeye aşina olduğumuz bu bıçak çeşidi sayesinde eti kemikten kolay bir şekilde ayırabiliriz. Bizim mutfağımızda satır bıçakları eti kemikten ayırmak için kullanılsa da Uzak Doğu mutfağında ise ana bıçak olarak kullanılmakta olup her işi bu bıçak ile halletmek onlar için normalleşmiş bir gelenek haline gelmiştir. Satır bıçakları genel olarak çelik satır bıçakları şeklinde üretilirler. Üretilen satır bıçakları, çelikten olmasından dolayı oldukça sağlam yapıdadırlar. Sağlam yapılı olan bu satır bıçakları ile etin kemikten kolayca sıyrılması sağlanır. Satır bıçaklarının sivri tarafı kasaplar tarafından genel olarak kullanılırken düz tarafı ile birtakım şeyleri ezebilirsiniz. Ezebileceğiniz en popüler ürünler arasında sarımsak bulunur. Bıçak çeşitleri arasında en cüsseli yapıda olan satır kullanımı sırasında oldukça dikkat edilmesi gerekir. Küçük satır bıçakları, tavuk gibi ufak et parçalarını birbirinden ayırıp kemikleri kesmek için kullanılır. Satırların sahip olduğu bu özellik sayesinde minik satır çeşitleri oldukça fazla tercih edilir. Bunun başlıca nedeni evde kemik doğrama veya tavukları parçalama işlemine ihtiyaç duyulmasıdır.

Satır Bıçaklarının Görevleri Hakkında Bilgiler

Satır Bıçaklarının Görevleri Hakkında Bilgiler

Bıçak çeşitleri arasında en fazla tercih edilen modellerden biri satırlardır. Satır sayesinde koskoca kemikler kolay bir şekilde ufak parçalara bölünebilir. Bunun için özel olarak tasarlanmış olan satırlar, birbirinden farklı tasarımları sayesinde farklı boyutlardaki kemikleri kesmek üzerine özelleşmişlerdir. Satırların namlu kısmı birbirinden farklı maddelerden yapılmış olabilirler. Bu maddelerin farklılığı satıra özellik katıp satırı çok daha keskin hale getirebilir. Satıra keskinlik kazandıran namlu kısmı, bazen gümüş gibi değerli madenlerden yapılmış olabilir. Gümüş metalinin sahip olduğu özellikler bıçak yapımında oldukça değerli olan özelliklerdir. Gümüş metali doğada sahip olduğu kendine has rengi ile meşhurdur. Saf beyaz renginde olan gümüş soy metaller arasında yer alıp doğada bulunan elementler ile tepkimeye girme isteği en az olan elementler arasında yer alır. Bu durum gümüş metalinin işlenmesini ve alet edevat yapımında belirli bir şekle sokulmasını kolaylaştırır. Özellikle dekoratif malzemeleri yapımında kullanılan gümüş, oldukça estetik duran madenler arasında yer alır. Dekoratif maddelerin yapımında kullanılmasının yanı sıra ayrıca bıçak gibi kesici madenlerin de yapısında kullanılabilir. Gümüşün bıçaklarda kesici madde olarak kullanılması bıçakların oldukça değerlenmesini sağlar Sağlık için önemli olan unsurlardan biri de yemek yerken kullanılan aletlerin yapımında sağlığa herhangi bir zararı olmayan aletlerin kullanılmasıdır. Gümüş, doğada bulunan en değerli madenlerden olan altından sonra en fazla kullanılan madenler arasında yer alır. Bu özelliği ile gümüş hem kolay işlenebilir, hem de ulaşılması kolay bir maden haline gelir. Gümüş hem dişçilik alanında, hem süs eşyası yapımında, hem de para imalatında kullanılan madenler arasında yer alır. Bu durum gümüşün ulaşımı kolay olan madenler arasında yer almasından kaynaklanmaktadır. Gümüşün bıçaklarda kullanılması hem de estetik bir görüntü katar, hem de sağlamlığını kuvvetlendirir. Bu nedenle gümüş satır en fazla tercih edilen satır modelleri arasında yer alır. Satır çeşitleri arasında gümüş özelliğine sahip olan satırlar, özel oldukları kadar oldukça estetik dururlar. Satır çeşitlerinden olan oval satır oval ağzı sayesinde eti ufak parçalar haline getirebilir. Sadece eti değil ufak ufak doğramak istediğiniz bütün yiyecekler için gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Çift taraflı tutma yerleri sayesinde tüm gücünüzle doğramak istediğiniz madde üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

Satır Çeşitleri ile Mutfağınıza Zenginlik Katın

Satır Çeşitleri ile Mutfağınıza Zenginlik Katın

Bıçaklar genel olarak bir şeyleri kolay bir şekilde parçalamak üzerine icat edilmiş aletlerdir. En eski uygarlıklardan günümüze farklı amaçlar için özel olarak tasarlanmış birtakım bıçak türleri ve modelleri süregelmiştir. Bıçaklar birçok farklı elementler tarafından yapılabilirler. Yapılan bıçakların her tarihi dönemde keşfedilen madenler tarafından farklı amaçlara uygun olarak tasarlanmış modelleri mevcuttur. Günümüzde bıçak yapımında genel olarak çelik ve gümüş kullanılır. Kullanılan bıçak çeşitlerinden en popüler olanı satır bıçak türleridir. Satır sayesinde sıradan bıçakların kesemeyeceği türden ürünler rahat bir şekilde kesilebilir. Bu ürünlerin arasında et ve kemiği birbirinden ayırma işlemi ilk sırada yer alır. Et ve kemiğin birbirinden kolayca ayrılmasında satır kullanılır. Bunun yanında etin ufak parçalar haline getirilmesinde de satır bıçaklarından faydalanılır. Bu işlemi yaparken faydalanılan satır bıçağı türü çift taraflı satır bıçağıdır. Çift taraflı yapısı sayesinde kolay bir şekilde tutulabilen satır ile doğramak istediğiniz ürünü kolay bir şekilde en kısa sürede doğrayabilirsiniz. Satır çeşitleri birçok farklı boyutta bulunabilir. Bu satır çeşitlerinden ufak satır genel olarak evde tavukları kesmek için veya ufak kemik parçalarını birbirinden ayırmak için kullanılır. Büyük satırların aksine fazla yer kaplamazlar ve kullanımı da oldukça rahattır. Ufak satırlar, genel olarak çift taraflı üretilmişlerdir. Ürünleri ufak parçalara ayırmaya yarayan çift taraflı satır her türlü ürünü ufak parçalara ayırabilir. Ufak satırlar, evde ihtiyacınız olan durumlarda amatörce kullanabileceğiniz şekilde tasarlanmış bıçaklar arasında yer alır. Çift taraflı satırlar hem keskin ucu, hem de sırtı kullanılabilen satırlardır. Keskin ucu ile malzemeleri ufak parçalara ayırabilirken sırt tarafı ile malzemeleri ezebilirsiniz. Çift saplı satır sayesinde satırların kullanımı oldukça kolay hale gelmiştir. Satırı kolay bir şekilde tutup bütün gücünüzü ürünün üzerinde yoğunlaştırabilirsiniz. Ürünün ufak parçalar haline gelmesi için özel olarak tasarlanmış bu satırlar ile sizler de kendi etinizi kendiniz ufak parçalar haline getirebilirsiniz. Satırlar, bizim ülkemizde genel olarak kasapçılıkta kullanılır. Uzak Doğu mutfağında ise mutfağın ana bıçaklarından biridir. Neredeyse her işi satır ile halleden uzak doğu mutfağı, satır üretimi konusunda özel tasarımlara sahiptirler.

Satır Modelleri ile Mutfağınızda Çığır Açan Lezzetler Yaratın

Satır Modelleri ile Mutfağınızda Çığır Açan Lezzetler Yaratın

Bıçaklar, bir şeyleri kesmeye yarayan özel yapılı aletlerdir. Üç kısımdan oluşan bıçakların namlu kısmı ile parçalanmak veya işlemek eylemi gerçekleştirilir. Bıçağın yoğun olarak kullanıldığı alanlardan biri mutfaktır. Mutfağın baş tacı olan bıçaklar sayesinde mutfakta parçalanması gereken ürünler kolay bir şekilde parçalanabilir. Birbirinden farklı bıçak çeşitleri vardır. Bu bıçak çeşitleri birbirinden farklı maddeleri doğramak üzere özel olarak geliştirilmiştir. Bıçakların namlu kısımları, birbirinden farklı madenler ile işlenerek farklı görünümlerde üretilebilirler. En sık kullanılan madenlerden biri gümüştür. Gümüş madeni, gerek dekoratif gerekse işlevsel olarak kullanılmaya uygun bir maden olmasından dolayı bıçak yapımında sıklıkla kullanılır. Bıçak çeşitlerinden özellikle uzak doğu mutfağında sıklıkla kullanılan satır, bizim ülkemizde genel olarak kasapçılıkta kullanılır. Kasapta etin kemikten sorunsuz bir şekilde ayrılması sağlanır. Birçok boyutu mevcut olan satırın evlerde sıklıkla kullanılan hali genelde ufak ebatlarıdır. Japon satır çeşitleri oldukça fazladır. Japon mutfağında satır çeşitlerinin fazla olmasının nedeni, satırın mutfaktaki ana bıçaklar arasında yerini almış olmasıdır. Satır sayesinde hem sivri ucuyla yiyecekler sorunsuz bir şekilde doğranabilir, hem de sırt kısmıyla ezilebilir. Satır bıçağının uzak doğuda her konuda kullanılmasından dolayı birbirinden farklı boyutlarda satır modelleri tasarlanmıştır. Tasarlanan bu satır modelleri arasındaki belirgin fark ebat farkıdır. Ebatları farklı olan bu satırlar sayesinde birbirinden farklı yiyecekler kolay bir şekilde doğranabilir. Satır ölçüleri kullanım nedenine göre değişkenlik gösterir. Eti kemikten ayırmak için kullanılan satırlar, genel olarak büyük ölçülü olurlar. Evlerde kullanılan satırlar ise ebat olarak daha küçük boyutlarda tasarlanmışlardır. Bu satırlar sayesinde doğramak istediğiniz malzemeleri, en ufak kuvvetlerle kolay bir şekilde küçük parçalara ayırabilirsiniz. Satır kullanımı satırın yapısına göre değişkenlik gösterir. Çift taraflı satırlar, genelde iki taraflı tutma yerleri sayesinde kolay bir şekilde kullanılır. Bu satırlar sayesinde daha ufak kuvvetler uygulayarak bütün gücünüzü tek bir noktada odaklayıp doğramak istediğiniz ürünü en hızlı ve en kısa şekilde küçük parçalara ayırabilirsiniz. Çift taraflı satırların tutma yerlerine sağlam olması güvenlik açısından oldukça önem teşkil etmektedir. Aksi halde bıçağın sivri tarafı bedeniniz ile temas ettiğinde zarar verebilir. Bundan dolayı, bıçak tercihi yaparken sağlam olan bıçak türlerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Satır bıçaklarının namlu kısımlarının sağlığa zarar vermeyecek maddelerden yapılmış olması da önemli hususlardan biridir.

Satır Bıçaklarının Çeşitliliği ile Mutfağınızı Zenginleştirin

Satır Bıçaklarının Çeşitliliği ile Mutfağınızı Zenginleştirin

Bıçaklar mutfakta bulunması zorunlu olan aletlerin başında gelir. Bıçaklar sayesinde yiyecekler ufak parçalara ayrılıp yenilmeye hazır hale getirilir. Çeşitli bıçak çeşitleri, farklı tasarımları ile kendilerine özel işlevleri yerine getirmek üzere oluşturmuşlardır. Bıçaklar sayesinde insan gücüyle kesilmesi mümkün olmayan yiyeceklerin ufak parçalara ayrılması mümkün kılınmıştır. Bıçak çeşitleri arasında en popüler olan ve genelde kasapların kullandığı bıçak çeşidi olan satır, kendine özgü güçlü yapısıyla diğer bıçak türlerinden ayrılmaktadır. Satır, sahip olduğu oval yüzeyi ile etin kemikten kolayca sayılmasını sağlar. Bu sayede kasapçılıkta kullanılması en uygun olan bıçakların başında yer alır. Satır sayesinde sadece etin kemikten ayrılması sağlanmaz aynı zamanda etin ufak parçalara bölünmesi de sağlanır. Özellikle satır çeşitleri arasında çift tarafı satır, kullanışlı olması yönüyle diğer satırlardan daha uygun yapıda olan ve en fazla tercih edilen tasarımların başında gelir. Ülkemizde her ne kadar et kesmek için kullanılsa da Uzakdoğu mutfağında mutfağın ana bıçakları arasında yerini alır. Uzakdoğu mutfağında hemen hemen bütün kesme işleri satır bıçakları ile birlikte yapılır. Satır şekilleri arasında yer alan oval satırlar, ağız yapısının oval şeklinde olması sebebiyle kullanışlı olan satırlardandır. Oval satırlar, etin özellikle şeritler halinde ince ince kıyılmasında oldukça etkilidirler. Satırların namlu kısımlarının sağlığa zarar vermeyen maddelerden yapılmış olması oldukça önemlidir. Günümüzde satır çeşitleri en çok çelik maddesi kullanılarak yapılır. Çeliğin hem kolay işlenmesi, hem de sağlamlığı yönüyle bıçak yapımında oldukça fazla tercih edilir. Bütün bunların yanında gümüş madeni kullanılarak da bıçaklar şekillendirilebilir. Gümüş madeni kullanılarak yapılan bıçaklar, diğer bıçaklara oranla biraz daha estetik duruşları ile ön plana çıkarlar. Gümüşün diğer elementler ile pek fazla tepkimeye girme isteğinin olmaması bu madenin alet edevat yapımında kullanımını sıklaştırmıştır. Satır çeşitleri arasında en popüler olanı çift taraflı tutma özelliğine sahip olan satırlardır. Çift taraflı tutma özelliği sayesinde gücü tek bir noktada odaklayarak kesilmesi hedeflenen maddenin en ufak parçalara ayrılması sağlanır. Çift taraflı tutma özelliği sayesinde kullanımı oldukça güvenlidir. Satır çeşitlerinin birbirinden farklı boyutlarda çeşitleri mevcuttur. Bu satır çeşitleri ile birbirinden farklı maddelerin ufak parçalara ayrılması mümkündür. Satırların namlu ile tutma kısımlarının birleştiği yerin sağlam bir şekilde birleştirilmiş olması bıçak kullanımında güvenliğin ön koşuludur. Aksi halde herhangi bir fazla kuvvet uyguladığınız anda sağlığınıza zarar verecek şekilde gelişmeler meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için güvenilir bir markanın sağlam bıçaklarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Satır Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Satır Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Mutfakta kullanılan ve mutfağın vazgeçilmez aletlerinden biri olan bıçaklar kesmeye ve işlemeye yarayan aletler olarak tanımlanabilir. Bıçakların birbirinden farklı çeşitleri mevcuttur. Bıçak çeşitleri birbirinden farklı boyutlarda farklı farklı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmışlardır. Bıçakların sahip olduğu özellikler arasında en önemlisi ağız kısımlarının yapısı sayesinde birbirinden farklı görevleri yerine getirebilmeleridir. Bıçakların ağız kısmı ile maddeler doğranıp işlenebilirken sırt kısımları ile genelde ezme işlemi gerçekleştirilir. Bıçaklar arasında popüler olan çeşitlerden biri satır bıçaklarıdır. Satırlar, sahip oldukları özel tasarım sayesinde etin kemikten kolay bir şekilde ayrılmasına fırsat yaratırlar. Bizim ülkemizde kasap sektöründe sıklıkla satır bıçaklarından yararlanılır. Uzakdoğu mutfağında ise satır bıçaklarıyla her türlü kesme işlemi gerçekleştirilir. Buna yönelik olarak tasarlanan birçok satır çeşidi vardır. Profesyonel anlamda hayvan etlerini kesmek için tasarlanmış bıçaklar büyük boyutlu olurlar. Fakat evlerde kullanılan ve genelde tavuk benzeri etleri birbirinden ayırmak için kullanılan satırlar daha ufak boyutludurlar. Satırlar, birbirinden farklı yapılarda tasarlandıkları için kullanım yöntemleri de birbirinden farklıdır. Bunların başında çift taraflı tutma yerine sahip olan satırlar gelir. Satırların sahip olduğu çift taraflı özellikleri ile özellikle et türü yiyecekleri en ufak parçalara ayırma konusunda ilk olarak kullanılan bıçak türleri arasında yer alırlar. Satırlar köreldikleri zaman kendi yapılarına özel olarak üretilmiş olan satır bileme aletleri ile tekrar eski sivriliklerine kavuşturulurlar. Özellikle büyük boyutlu satırların kendilerine özel bileme aletlerinde sivrileştirilmeleri daha uygundur. Çünkü çok sivri oldukları için insan sağlığına zarar verici etkileri bulunabilir. Bunun önüne geçmek için de kendilerine özel aletlerin kullanılması çok daha uygundur. Satır bıçaklarının çok fazla popüler olduğu Uzakdoğu mutfağında her türlü işlemi yerine getirebilmek için oluşturulmuş özel satırlar mevcuttur. Bunlar Japon satırları olarak bilinen özel tasarımlı satırlardır. Bu satırlar sayesinde sarımsağı bile kolay bir şekilde doğrayıp ezebilirsiniz. Satır kullanımı sırasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Çok keskin yapıda olduklarından dolayı kullanımları sırasında ekstra dikkat ve özen gereklidir. Namlu ve bıçağın tutma kısımlarının kesiştiği yerin sağlamlığı da bıçak kullanımının güvenliği hususunda oldukça önemli noktalardan biridir. Satır modelleri, özellikleri ve detaylı fiyat bilgisi için Trendyol sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Satır Nereden Alınır?

Trendyol’dan temin edebileceğiniz satır çeşitleri, farklı boylara ve özelliklere sahiptir. Genellikle et veya kemik gibi sert gıdalar doğrandığı için son derece keskin imal edilen bu ürünler; büyük, küçük ya da orta boy olarak sıralanır. Çift zırhlı üretilen modeller, kullanım alanlarının farklılıkları ile tercih sebebidir. Konforlu bir tutuş sağlayan çift zırhlı ürünlerle minik parçalara ayırmak istediğiniz her türlü gıdayı doğrayabilirsiniz. Namlu kısımları ile birbirinden ayrılan satırlar sayesinde şekilli kesim işlemleri uygulanabilir. Keskin ağızlı ve geniş sırtlı ürünler, kullanım amacına göre farklı büyüklükte setler barındırır. Geniş hacimli gıdaları dilimlerine ayırırken değerlendirilebilen hilal satır alternatiflere Trendyol’dan ulaşabilirsiniz.

Satır Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mutfakta ve profesyonel alanda işlerinizi kolaylaştırmak için ihtiyacınız olan satır modelini seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta; büyüklüğüdür. Elinizle kavradığınız zaman kolay kontrol edebileceğiniz bir ürün; kaza riskini önemli oranda azaltır. Satırın üretim materyali ve ağırlığı da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır. Paslanmaz çelikten imal edilen ürünlerin performans açısından olumlu sonuçlar verdiği bilinir. Sap ve gövde ağırlığı uygun ölçülerde olan modeller, son derece dayanıklıdır. İhtiyacınıza uygun ürün seçimini yapabilmek için satırı kullanacağınız alanı doğru belirlemek gerekir. Kesme, ayırma ve parçalama işlemleri için farklı uçlar tercih edilir. Özellikle kemik parçalama işlemleri için kalınlık oranı yüksek satırlar tercih edilebilir. Kesinlik derecesi ise satır seçiminin önemli unsurlarından biridir. İşlerinizi kısa sürede halledebilmek amacıyla bu pratik ve güçlü araçlardan faydalanabilirsiniz.

Satır Ne İşe Yarar?

Gıda maddelerini kolay kesip parçalamak üzere tasarlanan satır modelleri, özellikle eti kemikten ayırabilme işine ve kalın kemikleri parçalamaya yarar. Sıyırma işi için üretilen satırlar, ince uçlu ve keskin şekilde imal edilir. Kemikleri parçalamak amacıyla üretilen satırların büyüklüğü de kalınlığı da diğerlerine göre farklıdır. Çift zırhlı ürünler, inceltme işlemleri üzerinde oldukça etkilidir. Kıyma yaparken değerlendirilen bu araçlar, basit hareketler yardımıyla son derece güzel sonuçlar almanızı sağlar. Kullanım esnasında sarf edilen enerji miktarını büyük oranda düşüren satır çeşitleri, aynı zamanda yapılan işi hızlı bir şekilde sonlandırmak için değerlendirilir. Kasapların kullandığı modeller, kolay kavrama sağlayan sap ve baltaya benzeyen ağız kısımlarına sahiptir. Ev tipi ürünler, bu modellere nazaran minimal boyutlarda ve işlevsel olarak üretilir.