"

Saz

" araması için 10324 sonuç listeleniyor

Saz

İhtiyacınıza ve Beklentinize Uygun Saz Çeşitleri

Müzik sektörünün tarihi oldukça eski zamanlara dayanır. Her daim hayatın farklı alanlarında kendini gösteren bu sektör, çok çeşitli aletleri bünyesinde barındırır. Bunlar arasında bulunan çalgılı, çengili, vurmalı gibi çeşitler sayesinde her türlü sesi çıkarmak mümkündür. Orta Asya’dan balkanlara kadar bulunan bölgede yaygınlaşan saz da uzun yıllardır farklı müziklerin beslenmesinde kullanılır. Teknik açıdan tekne, sap ve burgu kısımlarından oluşan model, telli olarak geçen bir halk çalgısıdır. 7 adet telden oluşan alet, sesi farklı notalar ile çıkarmanızı sağlar. Genelde gövde kısmı tekne, kapak kısmı ise göğüs olarak nitelendirilir. Anadolu coğrafyasında ister acıklı ister neşeli pek çok türküye ev sahipliği yapan bu çalgı, günümüzde hala sıklıkla kullanılır. Yörelere göre kopuz, dombıra, cura gibi farklı isimleri mevcuttur. Bunların her biri farklı boyutları ile saz ailesinden gelerek geniş kullanım alanına sahip olur. Müzik sektöründe bulunan pek çok aletin farklı kullanım özellikleri sunan modelleri mevcuttur. Bunlar arasında bulunan jak girişli saz, özel girişi sayesinde bilgisayar ve ses sistemlerine bağlanarak kullanılabilir. Bu özellikte bulunan ürünlerin farklı renk seçenekleri de mevcuttur. Klasik görünümden hoşlananların tercih edebileceği kahverengi tonların yanında canlı renkleri sevenler için kırmızı renk tonu da bulunur. Saz üretiminde ağırlıklı olarak maun ve ceviz ağaçları kullanılır. Dayanıklı yapısı sayesinde bu ağaçlardan üretilen aletler uzun ömürlü olur. Genelde aletin gövdesi için kestane ve dut ağacı tercih edilir. Bunun nedeni olarak bu ağaç türlerinin dayanıklı yapısı gösterilir. Aletin sap kısmı için ağırlıklı olarak gürgen ağacı kullanılır. Ardından sap kısmı gövdeye eklenerek parçalar tamamlanır. Ürün alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri perde kısımlarıdır. Perdeler bağlamanın klavyesi özelliğine sahiptir. Notalar klavyede farklı perde aralığında bulunan tellere vurularak ve basılarak çıkarılır. Çok çeşitli perde aralıkları olan seçenekler vardır. 12, 23, 24 perdeli sazlar farklı ses seviyelerine sahiptir. Perde sayısı artarken tizlik oranı da aynı oranda azalır. Farklı çeşitlere sahip saz modellerinden ihtiyacınıza uygun olanlarını gönül rahatlığı ile Trendyol’dan inceleyebilirsiniz.

İhtiyacınıza ve Beklentinize Uygun Saz Çeşitleri

Müziğin dünyadaki varlığı uzun yıllara dayanır. Özellikle eski zamanlardan günümüze gelen pek çok beste ile bunu fark etmek mümkündür. Yaşanan acı ve tatlı anıları ölümsüzleştirmek için bestelenen pek çok müzik türü vardır. Besteler çok eski tarihlerden bu günlere kadar gelerek milli birer değer oluşturur. Bu değerin oluşmasında büyük etkisi bulunan saz, Orta Asya’dan yayılan bir enstrüman türüdür. Aynı zamanda çeşitli ebatlarda üretilip kullanıma sunulan çalgı türleri arasındadır. Özellikle enstrüman üretilirken kullanılan ağaçların çeşitliliğinden dolayı tek tip bir ölçüye sahip değildir. Bu durumun nedenleri arasında aletin uzun yıllar boyunca göçebe yaşam tarzından etkilenmesi de gösterilebilir. Saz, ilk zamanlar Orta Asya’da bulunsa da göç esnasında gezgin ozanlar tarafından Anadolu’ya kadar getirilir. Göçler sırasında farklı çeşitler üretilirken aynı zamanda gittikleri yöreye göre de şekillenir. Göçler gerçekleşirken bulunduğu yöreye özgü farklı isimler alan saz çeşitleri mevcuttur. Divan sazı olarak geçen çeşitler, ağırlıklı olarak stüdyo kayıtları esnasında kullanılır. Meydan sazı ise büyük enstrümanlardandır. Ağırlıklı olarak Orta Anadolu’da kullanılır. Cura, küçük boyu ve tiz sesi bulunan bir çalgı çeşididir. Türk halk müziğinde bağlama olarak kullanılan bu çeşit, aynı zamanda aletin diğer adı olarak geçer. Kısa saplı bağlama, yeni başlayanlar için önerilen ve adı üstünde sapı kısa olan bir türdür. Uzun saplı bağlama ise profesyoneller tarafından tercih edilen bir çalgı türdür. Bu çeşitler arasından müzik anlayışınıza ve ilerlemek istediğiniz yöne göre seçim yapabilirsiniz. Geleneksel yapısıyla çoğu kişinin aşina olduğu bir görüntüye sahip olan oyma saz, genelde dut ağacı kullanılarak üretilir. Dut ağacının dayanıklı yapısı sayesinde enstrümanınızı uzun yıllar kullanabilmeniz mümkündür. Ürün üretilirken kullanılan ağaçların kuru olması da önemlidir. Enstrüman uzmanlarına göre yaş bir malzeme ile üretim sağlanması sonucu zaman içerisinde çalgı aletinde bozulma meydana gelebilir. Bu durum da ürününün uzun süreli olma özelliğini bozar. Her enstrümanın taşınmasını ve dış darbelere karşı korunmasını sağlayan bir kılıfı mevcuttur. Saz kılıfı, enstrümanı koruyan türde tasarlanır. Genelde içerisine konulan ekstra göz sayesinde nota gibi eşyalarınızı rahatlıkla yanınızda taşırsınız. Aynı zamanda kolaylık sağlaması için tasarıma eklenen kulp kısmı ile çantayı ister elinizde isterseniz de omzunuzda taşıyabilirsiniz. Bu sayede aleti rahatça taşırken dışarıdan oluşabilecek hafif darbelere karşı enstrümanınızı korursunuz. Sahip olduğu özellikleri sayesinde pratik ve kullanışlı olan ürünü, online alışveriş ile elde ederek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Günümüzde alışveriş yapmaya vakit bulamayanlar için tasarlanan Trendyol’da birbirinden farklı saz modellerini inceleyerek ihtiyacınıza uygun olan seçeneği tercih edebilirsiniz.

Sahip Olduğu Üstün Teknik Yapısı ile Dikkat Çeken Sazlar

Sahip Olduğu Üstün Teknik Yapısı ile Dikkat Çeken Sazlar

Eski zamanlardan günümüze kadar müziğin kullanım alanı oldukça geniştir. İnsanlar müziğin iyileştirici gücünden yaralanırken aynı zamanda rahatlatıcı yönünü de kullanırlar. Böylece birbirinden farklı özellikleri olan çok çeşitli müzik aletleri ortaya çıkar. Farklı yörelerde çeşitli isimler ile anılan bu aletlerden olan saz, pek çok duyguyu içinde barındıran bir ezgiye sahiptir. Yöresel olarak bozuk, tambura, çöğür gibi isimler ile anılan bu aletlerin farklı türleri de mevcuttur. Bu türler genel olarak bakıldığında farklı ölçülerde tasarlanarak üretilir. Göçebe yaşam tarzından dolayı standart bir ölçüye sahip değildir. Her yörede farklı boyutlara sahip türleri mevcuttur. Yıllar önce usta ve çırak ilişkisi ile farklı boyutlarda ve ölçülerde üretilerek bu günlere kadar getirilir. Saz ölçüleri söz konusu olduğunda bazı noktaların iyi bilinmesi gerekir. Boyutlar genelde 20 ile 52 cm arasında farklılık gösterir. Tekne boyu 20 ile 30 cm arasında olan cura ya da 36 ile 44 arası olan tambura gibi örnekleri mevcuttur. Aletin sap uzunluğu ile tekne boyu arasında belirli bir formül vardır ve bu formül sayesinde denge sağlanır. Böylece enstrümandan çıkan ses ahenk halini alır. Teknik özellikler arasında bulunan sap boyutları da özen gerektirir. Eğer bu aleti çalmaya yeni başlayacaksanız kısa sap saz size rahat bir kullanım sunar. Sapın kısa olması teller üzerinde sorun yaşamadan hareket etmenize imkan tanır. Uzun süredir bu tür aktiviteleri yapıyorsanız uzun sap saz modelleri keyifli ve rahat bir kullanım alanı sunar. Özellikle profesyonel müşteriler tarafından tercih edilen uzun boyutlu saplar, teller üzerinde rahat hareket edilmesini sağlar. Aynı zamanda 4, 5, 6, 9 telli saz türleri de mevcuttur. Tel sayılarına göre tizden kalına doğru ses boyutları belirlenir. Dört telli model tiz bir sese sahipken tel sayıları artış gösterdiğinde kalınlaşma ortaya çıkar. Ürün seçiminde bu özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Böylece son derece kaliteli bir ürün deneyimi yaşanır. Trendyol sahip olduğu online satış sistemi ile her müşteriye rahat bir alışveriş deneyimi sunar. Zamandan tasarruf etmeyi amaçlayan bu sistem sayesinde kısa sürede yüzlerce farklı modele ulaşabilmeniz mümkündür. İhtiyacınız olan saz türünü farklı model seçenekleri ile Trendyol’dan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Saz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzyıllardır pek çok kültürün acı ve tatlı hatıralarını dillendiren aletlerden biri de sazdır. Bu enstrüman birbirine bağlı tahta bir gövdeden ve saptan oluşur. Bir diğer adı bağlama olarak bilinen alet, Türk halk müziği alanında büyük bir yere sahiptir. Ürün tercihinde bulunmadan önce detaylı bir araştırma yapmak önemlidir. Hem yeni başlayanlar hem de uzun süredir bu enstrümana aşina olanlar için farklı seçenekler mevcuttur. Bu noktada deneyimli kişiler tarafından yapılan saz önerilerine göz atabilirsiniz. Farklı ölçülere sahip olan seçenekler vardır. Bu seçenekler arasında yer alan uzun sap, kısa sap, divan ve cura gibi modelleri deneyiminize göre tercih edebilirsiniz. Yeni başlayanlar için kısa saplı olan modeller idealdir. Bunlarla yol kat etmek kolay olur. Bunun sebebi ise sapın uzunluğu ile perde genişliğinin orantılı olmasıdır. Uzun saplı modellerde ise geniş ses aralıkları elde etmeniz mümkündür. Deneyimli kişilerin tercihi olan uzun saplı modellerde sap hareketleri zor olduğu gibi basılan nota da güçlük çıkarır. Kısa saplı modellerde çıkan tınılar ile pratik bir kullanım sağlayabilirsiniz. Bu tip çeşitlerde sapın hakimiyeti profesyonel olmayanlar için son derece rahattır. Alet seçiminde öneriler arasında bulunan diğer bir faktör ise aletin tonunun sesinize uygun tınıya sahip olmasıdır. Bu özellikle çalarken şarkıyı söylemeyi sevenler için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ayrıca enstrüman yapılırken kullanılan malzemenin yapısına da dikkat etmek gerekir. Farklı pek çok ağaçtan üretilen bu enstrümanlar arasından sağlam malzemeden üretilenleri seçmek gerekir. Bu modeller dayanıklılığı ile uzun ömürlü kullanım sunar. Teknenin yapısı da oldukça önemlidir. Sesin tınısını yansıtabilen çapta ve derinlikte olan tekne tasarımları, keyifli kullanım sunması açısından son derece idealdir. Böylece beklentinizi karşılayan tonda müzikler elde edebilmeniz mümkün olur. Bu öneriler doğrultusunda sizin için uygun olan modellere Trendyol üzerinden göz atabilirsiniz.

Tarzınıza Uygun Farklı Saz Modelleri

Tarzınıza Uygun Farklı Saz Modelleri

1500 yıllık geçmişe sahip olan saz, ilk olarak Orta Asya’da yaşayan Türk Boyları tarafından kullanılır. Zaman içerisinde gezginler tarafından Anadolu’ya kadar taşınır. Pek çok farklı türü bulunan saz, her türlü duyguyu barındıran bestelere ev sahipliği yapar. Besteler nesilden nesile aktarılarak kültürel değerler halini alır. Bunların gerçekleşmesini sağlayan aletlerden olan saz, farklı pek çok modele sahiptir. Teknik özellikleri açısından üç ayrı parçaya sahip olan bu alet; sap, gövde (tekne) ve kapak (göğüs) kısımlarından oluşur. Sapın üç ayrı kısmına yerleştirilen burgu isimli yapılar mevcuttur. Kaliteli ve kuru ağaçlardan üretilen her bir parçanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bu benzersiz ürün, 17 ila 24 arasında perdeden oluşur ve 7 adet tele sahiptir. İskelet yapısına eklenen özellikler sayesinde çeşitli modelleri ortaya çıkar. Bu modeller arasında bulunan elektro saz, gelişen farklı müzik anlayışı ile modern bir doku oluşturur. Çağa ayak uyduran havası ile büyük ilgi toplayan model, çeşitli özelliklere sahiptir. Ses manyetikleri ile tellerdeki titreşimleri kullanan alet, fazladan bir amplifikatör kullanılarak sesi ortaya çıkarır. Ürün oluşturulurken baz alınan amaç ise kalabalık ortamlarda dahi sesin kalitesinden ödün verilmeden müziğin herkese duyurulmasıdır. Böylece bu modeller düğün, davet, nişan gibi ses seviyesinin yüksek olduğu ortamlar için son derece uygun olur. Aynı zamanda model içerisinde ses seviyelerinin değiştirilmesi özelliği de bulunur. Bu tarz müzik türlerinde ses tonları değiştirilerek hoş ve net bir ses oluşturulur. Çok çeşitli avantajlara sahip olan bu ürünü kullanarak dilediğiniz müziği ortaya çıkarabilirsiniz. Kaliteli ve güvenilir yapısı ile aradığınız her ürünün farklı çeşitlerini Trendyol’dan bulabilmeniz mümkündür. Dilediğiniz sazın farklı modellerini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Her Bütçeye Uygun Saz Fiyatları

Her Bütçeye Uygun Saz Fiyatları

Telli çalgıların atası olarak nitelendirilen saz, pek çok hikayede adı geçen bir çalgı türüdür. Telli tezeneli olarak bilinen bu alet, farklı yörelerde farklı isimlerle adlandırılır. Ayrıca bunlar boyutlarına göre de isimler alır. Özellikle kopuz, çöğür, ikitelli, tar gibi farklı isimlerle anılan bu enstrümanlar, her dönem büyük ilgi görür. Kullanılan teknik doğrultusunda diğer adı mızrap olan tezene veya parmaklar yardımıyla çalınır. Toplam 7 telli olan alet; tekne, sap ve göğüs olmak üzere üç ayrı parçadan oluşur. Bu parçaların bir araya gelmesiyle saz denilen çalgı aleti ortaya çıkar. Bu çalgı aleti oluşturulurken kullanılan ağaç türleri de son derece önemlidir. Modeller tasarlanırken genelde dut ağacı gibi dayanıklı ağaçlar tercih edilir. Dayanıklı yapısı ile uzun ömürlü kullanım sunan ağaç türleri sayesinde sağlam yapıda bir ürün elde etmeniz sağlanır. Aynı zamanda enstrümanlar hazırlanırken kullanılan ağacın kuru olması önemlidir. Islak bir malzeme ile hazırlanan ürünler kısa sürede bozulmaya başlayarak uzun ömürlü olma özelliğini kaybeder. Saz fiyatları belirlenirken tüm bu özellikler dikkate alınır. Fiyatlar üzerinde ürünün malzeme yapısı son derece önemlidir. Dayanıklı malzeme kullanılarak üretilen ürünler, uzun süre kullanım imkanı sunar. Fiyatlar üzerinde etkisi olan bir diğer özellik ise tel sayısıdır. Üç telli saz ile diğerleri arasında fiyatlar bakımından önemli farklılıklar oluşur. Tel sayılarını tercih ederken modellerin sahip olduğu boyutlara da özen göstermek gerekir. Bu tür boyut özelliklerine göre değişen fiyatlar, ürünlerin renkleri konusunda da farklılaşır. Her daim müşteri memnuniyetini ön planda tutan Trendyol, farklı markaların çok çeşitli modellerini sizlerle buluşturur. Müzik sektörüne adım atarken sahip olabileceğiniz modellerin yanı sıra uzun zamandır sektörde edindiğiniz uzmanlığa uyum sağlayan farklı modeller de Trendyol üzerinde sizi bekler.

İhtiyacınıza Göre Saz Çeşitleri Trendyol’da

İhtiyacınıza Göre Saz Çeşitleri Trendyol’da

Hayatın her alanında müzik büyük bir yere sahiptir. Arkadaş buluşmaları, yolculuklar, eğlenceler olmak üzere pek çok faaliyette müzik farklı çeşitleri ile yaygın olarak kullanılır. İster duygusal ister neşeli olmak üzere farklı türleri ile her dakika insanlar tarafından tercih edilir. Bu müziklerin yaratılmasında kullanılan enstrümanlar ise oldukça çeşitlidir. Bu çeşitlilik arasında bulunan saz, farklı renk ve modelleri ile müşteriler tarafından sıklıkla tercih edilir. İhtiyacınıza uygun özelliklere ve tasarıma sahip olan enstrümanı seçerken büyük bir titizlikle hareket ederek pek çok detaya dikkat etmelisiniz. Ürünü oluşturan tellerden tasarımın boyutlarına kadar pek çok unsur farklı deneyim imkanı sunar. Teller ne kadar kaliteli ve doğru açıda olursa enstrümandan çıkan ses de o kadar profesyonel olur. Uzun sap ve kısa sap olmak üzere iki ayrı şekilde üretilen saz modelleri mevcuttur. Kısa saplı modellerde genel itibari ile 19 adet, uzun saplı modellerde ise 23 adet perde bulunur. Uzun saplı seçenekler geniş bir ses aralığına sahiptir. Böylece enstrümandan uzun tınlamalı ritimlerin çıkması sağlanır. Bunlara ek olarak farklı özellikleri olan modeller de mevcuttur. Bunlar arasında olan ritimli saz, USB girişli hazır ekolayzer ile her türlü ritmi mp3 olacak şekilde dinlemenizi sağlar. Aynı zamanda elektro modelleri bulunan saz türü ile dilediğiniz ritimde müzik keyfi yaşamanıza imkan tanır. Trendyol müşteri memnuniyetini ön planda tutarak geniş seçenek yelpazesini sizlere sunar. Böylece aradığınız ürünün yüzlerce farklı modeline tek bir çatı altında hızlı bir şekilde erişim imkanı bulabilirsiniz. Bu çeşitlilik arasından ihtiyacınıza ve zevkinize uyan modelleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Farklı markaların ürettiği çeşitlere sahip olmak için Trendyol’u inceleyebilir, kampanyalardan haberdar olmak için uygulamayı indirebilirsiniz.