İlgili Kategoriler
Fiyat
Garanti Süresi
Satıcı Tipi
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
"

Bağlama

" araması için 2254 sonuç listeleniyor
MSC Mini Cura Saz 40-45 cm

MSCMini Cura Saz 40-45 cm

149 TL
Sepete Git

Kaliteli Bağlama Modelleri Trendyol'da!

Türk Halk Müziği’nde kullanılan telli çalgı aletlerinin başında bağlama gelir. Geçmişten bugüne popülerliğini kaybetmeyen gelenek dokulara sahip bu çalgı aleti, özel yapısı sayesinde bugüne kadar gelir. Farklı boyutlarda tasarlanırken özenle seçilen ağaçlardan üretilir. Belirli tel dizilimi sayesinde tellere vuruş ölçüsüne göre ses çıkışı sağlanır. Değişik alanlarda kullanılan çalgı aletinin farklı ebatlara sahip olması sayesinde geniş ses aralığı sağlanır. 20 cm’den 52 cm’ye kadar değişebilen tekne boyutu, kullanan kişilerin tercihine ve kullanıldığı yöreye göre değişebilir. Farklı boyutlarda üretilen bu aletlerin ses renkleri de değişebilir. Bu müzik aleti, eski kültürleri bugüne getiren bir araç olup bağlama tavsiyeleri ile halen sıklıkla kullanılan bir öğedir. Çeşitli ses tonlarının çıkmasıyla farklı şarkılara eşlik edilir. Halk arasında genellikle bu isimle olarak biliniyor olsa da, kullanıldığı yöreye ve boyutuna göre isimleri değişebilir. Örneğin; kopuz, cura, saz, çöğür, dombra, ikitelli, tanbura, tar gibi çeşitli isimlerle anılır. Ufak tefek değişikliklerin dışında her birinin amacı aynı olup teller sayesinde ses meydana gelir. Kendi başına yeterli düzeyde ses çıkarma özelliğine sahip olan bağlama enstrümantal topluluk önünde çalmak için farklı aparatlar gerekebilir. Bunların başında ise bağlama amfisi gelir. Bu şekilde sesin daha yüksek veya akustik gibi farklı tonlarda çıkması sağlanır. Bu telli çalgı aletinin farklı çalma stilleri olur. Bunlar; mızrap yani tezene ya da parmak yardımıyla çalma işlemi gerçekleştirilir. Parmak kullanarak çalma işlemine şelpe veya dövme de denilebilir. Bu teknikte genellikle aletin alt kısmında yer alan iki çelik ile bir sırma bam orta kısmında iki çelik ve üst kısmında ise bir çelik ile bir sırma bam yer alır. Bu sayede toplam 7 tel bulunur. Her geçen gün daha fazla kişinin ilgi gösterdiği çalgı aleti, kendine has sesi sayesinde vazgeçilmezler arasında yer alır. Kendi başına veya diğer enstrümanlarla beraber çalındığında ses şöleni yaşanır. Farklı seçeneklere tek bir yerden bakmanız mümkündür. Çeşitli özelliklere sahip modellerin detaylarına bakarak Trendyol üzerinden satın alabilirsiniz.

Kaliteli Materyallerden Üretilen Bağlama Çeşitleri

Kaliteli Materyallerden Üretilen Bağlama Çeşitleri

Yıllardır süregelen geleneğin devamı niteliğinde olan bu telli çalgı aleti, çoğunlukla kırsal bölgelerde kullanılıyor gibi gözükse de, Türk Halk Müziği için olmazsa olmazların başında gelir. Özel yapısı, tel dizilişi, çalma teknikleri ve bunlar sonucunda çıkardığı ses sayesinde beğeni kazanır. Tek bir bölgede değil, birçok coğrafyada kullanılan aletlerin, yöresine ve çalgının boyutuna göre farklı adları olabilir. Saz, divan, cura, tambura (dombıra), kopuz, bozuk, çöğür ve ikitelli gibi isimlerle de anılır. Birden fazla ismi olması zaman zaman karışıklığa sebep olsa da, aynı adın farklı bölgelerde farklı boyutta olanlar için de kullanıldığı görülür. Geniş seçeneklere sahip olan bağlama markaları da kendi aralarında farklılaşır. Yaygın olarak kullanılan dört farklı tür vardır. Boyutlarına göre büyükten küçüğe doğru giderek şu anki halini alan bu aletler şu şekildedir; meydan sazı, divan sazı, bağlama (uzun saplı ve kısa saplı), cura. Boyut olarak en büyüğü olan meydan sazı, genellikle Orta Anadolu bölgesinde tercih edilir. 50 cm boya, 30 cm derinliğe sahip olan araçlar, oldukça gür sesler çıkarır. Tellerin parmaklara zarar vermemesi adına müzisyen, bağlama mızrabı, mikrofonu, penası gibi aparatından faydalanarak geniş alanlara rahatlıkla çalabilir. Üründeki tel sayısı 12 adet olabilir. Bu sebeple de halk arasında on iki telli saz olarak da bilinir. Genellikle tekne boyu 50 cm, derinliği ise 30 cm olan divan sazı, yedi ya da dokuz telli olarak tasarlanır. Meydan sazına göre 4 ses daha tiz bir ses çıkarır. Bağlama akort cihazı sayesinde akort işlemi gerçekleşir ve kusursuz bir ses meydana çıkar. Halk arasından yaygın olarak kullanılan temel sazın boyutu diğerlerine göre daha küçüktür. Boyutunun küçük olması sebebiyle kullanımı daha kolaydır. Bağlama kısa sap, uzun sap olarak ikiye ayrılır. Kısa saplı olanlar çıkmadan önce saz bağlama denildiğinde ilk akla gelen modellerdir. Yöresel türküler ve farklı hareketler gereken ezgilerin çalınmasında genellikle bunlar tercih edilir. Uzun sağlı olanlarda Si ve Do perdelerinin kesilerek sapın kısaltılmasıyla bağlama kısa sap modeller tasarlanır. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan aletler, çeşitli çalma teknikleriyle farklılaşır. Kimisinin tel sayısı kimisinin tekne boyu ve derinliği değişiktir. Bunlardan ve yörelerinde fark etmesi üzerine çeşitli adlar almıştır. Bir diğer çeşit cura ise, en küçük boyutta olan türdür. Küçük olması sebebiyle de oldukça tiz bir ses çıkarır. Ege ve Akdeniz’de yörük ozanları tarafından sıklıkla kullanılan halk çalgısı olarak adlandırılır. Tekne boyu 22-26 cm arasında olan cura, genellikle altı telli olur. Ancak daha az telli olanları da vardır. Müzikseverlerin yanında olan Trendyol, farklı türlerde saz modellerine ev sahipliği yapar. Bağlama yorumlarını değerlendirerek uygun fiyatlarla dilediğiniz modele sahip olabilirsiniz.

Farklı Boyutlarıyla Herkese Uygun Bağlama Modelleri

Farklı Boyutlarıyla Herkese Uygun Bağlama Modelleri

Halk müziğinin temel çalgı aletlerinden biri olan bu enstrüman çeşidi, özel dokusu ve çıkardığı sesler sayesinde, kültürel ezgilerin çalınmasında yardımcı olur. Kullanıldığı yöreye isimleri değiştiği gibi modelleri ve çalma şekilleri de farklılık gösterilir. Bu bağlamda üretilen modeller değişir. Yoğun değişiklikler olmasa da bağlama saz modelleri, boyutuyla, kullanıldığı materyalle, tel sayısıyla farklılık gösterebilir. Bu şekilde ürünlerden farklı ses tonları çıkar. Modeller değiştiği gibi ürünlerin üzerinde yer alan teller de değişebilir. Uzun sap ve kısa sap şeklinde olan modellerden kısa olanlar için 0.18 bağlama teli kullanılır. Çelik malzemeden tasarlanan ürünler, konforlu kullanımı sayesinde eşsiz sesler çıkmasında etkilidir. Akort tutması, ses kalitesi kısa süre içerisinde paslanıp paslanmaması gibi detaylara bakılarak tel seçimi yapılır. Çalgı aleti ne kadar kaliteli olursa olsun, tel seçimi istenilen sesin çıkması adına en önemli öğelerdendir. Tekne ve sap kısmı birbirine orantılı şekilde hazırlanan bağlama modelleri, kimi zaman kişilerin talepleri doğrultusunda özel olarak detaylandırılır. Tekne kısmına çeşitli detaylar işlenebilir ya da isim yazılabilir. Bu sayede ürünler kişiye özel olur. Kültürel müziğin sembolü olarak nitelendirilen bu aletleri çalmak için nota bilgisi, müzik kulağı ve el becerisi gerekir. Çeşitli eğitimlerin ardından nasıl çalındığı öğrenilir ve söylenen şarkıya eşlik edilebilir. Bu enstrümanın ham maddesi ağaçtır. Fakat her saz aynı ağaçtan yapılmaz. Sazın teknesi, sapı ve kapağı ağaç kullanılarak üretilir. Burada önemli olan nokta ağacın yaş olmamasıdır. Bekletilmiş ağaçtan tasarlanan modeller çok daha sağlam olur. Ağacın kalitesinin yanı sıra işçilik de bir o kadar önemlidir. Burguların akordu yapılırken sağlam olması, teknenin sesi aynı oranda yayabilecek düzeyde olması, göğüs kapağının çökük şekilde olmaması, sapın tekneye orantılı bir şekilde uzaması için işçiliğin iyi olması şarttır. Bu koşullar sağlandığında ise kusursuz bir ürün ortaya çıkar. Müzik keyfinizi kusursuz bir şekilde yaşamak ve şarkılara doğru şekilde eşlik etmek adına kaliteli malzemelerden üretilen saz seçimi yapabilirsiniz. Trendyol bu konuda birçok seçenek sunar. Trendyol’da yer alan modellerin detaylarını inceleyerek uygun fiyatla sahip olabilirsiniz.

Etkileyici Tasarıma Sahip Bağlama Çeşitleri

Etkileyici Tasarıma Sahip Bağlama Çeşitleri

Çeşitli aşamalardan geçerek bugünkü halini alan bu telli çalgı aleti, yöresel ezgiler, türküler, maniler ve buna benzer daha çok halk ozanları tarafından seslendirilen parçalara eşlik etmek adına kullanılır. Teller yardımıyla sesin çıkması sağlanır. Tellerin hareket etmesi parmaklar kullanılarak yapıldığı gibi bağlama kullananlar çalmak için pena tercih edebilir. Sert plastik yapıda olan ürünler tellerin hareket etmesinde kullanılır. Bu müzik aletleri fabrikasyon veya el işçiliği şeklinde üretilir. El işçiliği olanlar özel detaylarla süslenebilir. Bunlar genellikle kişiye özel üretilir. Özel olarak yaptırılanlar kişilerin parmak ölçülerine uygun şekilde tasarlanabilir. Burada kişilerin taleplerine göre tasarım yapılır. Bu aletin gövdesi önemli olduğu gibi sapı da önemlidir. Uzun veya kısa olan sapın tekneyle düz birleşmesi gerekir. Kullanmanın ardından herhangi bir zarar görmemesi adına ürünü bağlama standı ile sabitlemekte fayda vardır. Stant sazın ölçülerine göre tasarlanan ayaklık olarak da düşünülebilir. Telleri ve tekne kısmının doğru orantılı bir şekilde tasarlanması, bireylerin daha rahat kullanmasını sağlar. Müzik tutkunuzu kusursuz bir şekilde yaşamak için ihtiyacınız olan seçenekleri sunan kaliteli materyallerden üretilen bağlama türleri, kendi aralarında farklı gruplara ayrılır. Boyutlarına ve yöreye göre farklılık gösteren bu çalgı aletini yeni çalmaya başlayanların orta bütçeli seçim yapması önerilir. Akord ayarlaması yaparken telin ayarlamasını orantılı şekilde ayarlamak gerekir. Gerekli ayarlamaların yapılmasının ardından şarkılara eşlik edilebilir. Meslek olarak veya hobi olarak tercih edilen ürünler, çeşitli çalma teknikleriyle kullanılır. Birbirinden farklı modeller Trendyol'da yer alırlar. Bu çalgı aletinin yanı sıra ona yardımcı araç gereçler de vardır. Zengin ürün çeşitliliğine sahip olan Trendyol üzerinden inceleyerek bütçenize uygun olanlardan tercih yapabilirsiniz.

İnce Detayları ile Bağlama Modelleri

İnce Detayları ile Bağlama Modelleri

Esasında el işçiliği yapılanların ön plana çıktığı bu telli çalgı aletleri fabrikasyon sürecinden geçerek de üretilir. Fabrikasyon ürünler, belirli ölçülere göre üretilir. Hata payı minimum olup tek tip ürünler tasarlanır. Ancak el işçiliği modellerde desen, isim gibi kişiye özel detaylar yer alır. Kimileri hobi olarak bu aletleri tercihe derken kimileri ise meslek olarak kullanır. Meslek olarak kullanan kişilerin, çeşitli ekipmanlara sahip olması gerekir. Bunların başında ise bağlama mikrofonu gelir. Mikrofon yardımıyla ses aynı andan birçok kişiye iletilir. Topluluk önünde çalınması halinde bağlama jak girişi kısmında yerleştirilen mikrofon yardımıyla sesin olması gerekenden yüksek çıkması sağlanır. Seste bozulma yaşanmadan şarkılara eşlik edilerek topluluğa sunulur. Genellikle dut, maun ve ardıç ağaçları tercih edilerek üretilen telli çalgılar, kestane, ceviz, paduk, venge, karaağaç, pelesenk gibi ağaç türlerinden de hazırlanabilir. Sazın göğüs kısmında kullanılan materyaller, sesin temizliği ve yayılması için oldukça etkilidir. Bu sebeple burada çam veya ladin ağaçları tercih edilir. Bunların her birinden daha da önemli bir detay varsa o da, hangi ağaç tercih edilirse edilsin işçiliğin önemli olmasıdır. İşçilik ne kadar kaliteli olursa ürün de bir o kadar güzel olur. Ürünlerin tekne kısımları, oyma veya yaprak şeklinde iki türde tasarlanır. Oyma olanlar zahmetli olup büyük ağaç parçalarının oyularak hazırlanmasından oluşur ve tek parça halinde olur. Yaprak denilen yapım şekli ise ince ağaç dilimlerinin kalıba yerleştirilerek yapıştırılması doğrultusunda hazırlanır. Her birinin kendine has üretim aşamaları vardır. Farklı aşamalardan geçerek üretilen modellere göz atabilirsiniz. Bağlama online alışverişinde her bütçeye uygun çeşitler bulunur. Uzun sap veya kısa sap olmak üzere daha birçok seçeneği Trendyol’dan bulabilirsiniz.

Uygun Fiyat Aralıkları ile Bağlama Seçenekleri

Uygun Fiyat Aralıkları ile Bağlama Seçenekleri

Kendine has ses rengine sahip olan enstrüman çeşitlerine son derece uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Sık kullanılan bir alet olması halinde yardımcı araçlardan da faydalanılır. Bunların başında gelen bağlama kılıfı, taşıma halinde ürünün zarar görmemesini sağlar. Ürünün uzun süre ilk günkü gibi kullanılması için bakımına özel göstermeli ve mutlaka kılıf kullanarak koruma sağlanmalıdır. Hobi olarak mı yoksa meslek gereğince mi kullanılacağına dikkat ederek buna uygun bir seçim yapılmalıdır. Aynı zamanda ürünün yanı sıra çeşitli aparatlara da ihtiyaç duyulabilir. Türk Halk Müziği’nin vazgeçilmez telli çalgısı olan enstrüman ile her türlü parçaya eşlik etmek mümkündür. Şarkılara eşlik ederken yardımcı olacak öğelerden faydalanılır. Bağlama sehpası, notaları unutmamak için karşınıza yerleştirmeniz için destek sağlar. Sahne almadan önce mutlaka bağlama akort ayarlamasının yapılması gerekir. Bu konuda bireylere yardımcı olacak aparatlar bulunur. Ayarladığını akordu sabitlemek ve herhangi bir durumda bozulmaması için bağlama kelepçesi kullanılır. Ayarlanan akort aparatlar sayesinde sabitlenir. Çıkarana kadar akort bu şekilde devam eder. Geçmişten bugüne popülerliğini kaybetmeden devam eden telli çalgı aleti, büyük, küçük bağlama çeşitleriyle herkesin kullanımına uygun şekilde tasarlanabilir. Çalacağınız alan uygun seçeneklere göz atarak vücudunuza uygun seçim yapılır. Bu şekilde çalarken çok daha verimli sonuçlar elde edilir. Şarkılara eşlik ederken kusursuz bir ritim yakalamak için nota kağıdından faydalanarak müziğe kulak verebilirsiniz. Böylece uygun ritmi tutturarak kulağa hoş gelen sesler çıkarabilirsiniz. Trendyol’dan bütçeniz doğrultusunda doğru ürünü seçtiğinizden emin olmanız önemlidir. İster hediye isterseniz de kendinize özel bir seçim yapmak adına birçok seçenek sunar. Her birinin detaylarını inceleyerek indirimli fiyatlarla ürünü temin edebilirsiniz.

Çeşitli Özelliklere Sahip Bağlamalar

Çeşitli Özelliklere Sahip Bağlamalar

Online alışverişte sık sık adından söz ettirmeyi başaran Trendyol, birbirinden farklı markaların enstrüman modellerine de ev sahipliği yapar. Burada küçük büyük herkesin beğenisini kazanan seçenekler yer alır. Bağlama fiyatları, materyaline, üretim yöntemine, tellerine veya görsel detaylarına göre değişir. Farklı zevklere hitap edecek şekilde gruplanan ürünlerin detaylarına Trendyol’dan göz atabilirsiniz. Hem detaylar hem de yorumlar ürün hakkında verimli bilgiler elde etmenizi sağlar. Saz olarak adlandırılan bu çalgı aleti Anadolu’nun geleneksel cihazlarının başında gelir. Her geçen bu kültür beslenerek büyümeye devam eder. Topluluklara müzik ziyafeti yaşatmak için yüksek ses ihtiyaç duyulur. Saz kullanılırken sesin yüksek çıkması için hoparlör, mikrofon gibi yardımcı araçlardan faydalanılır. Telli çalgı sazın yanı sıra yardımcı araçlara Trendyol üzerinden göz atabilirsiniz. Trendyol’da elektro bağlama jak kablosu, sehpası, kılıfı, kelepçesi teli gibi daha birçok detay yer alır. Her bir ürünün detayına bakarak uygun fiyatlarla sahip olunur. Hangi ürüne sahip olacağınız konusunda kararsız kalıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ürün yorumlarından faydalanarak olumlu yorumun çoğunlukta olduğu modele sahip olabilirsiniz. Hem kalitesi hem de özellikleriyle müşteri memnuniyetini yüksek tutan seçenekleri listeleyebilirsiniz. Kampanya günlerine özel olarak yapılan indirimlerden anında haberdar olabilirsiniz. Online alışverişin sevilen kısımlarının başında indirimler gelir. Bu indirimleri kaçırmamak için satın almak istediğiniz modeli favorilere ekleyip indirime girdiğinde haberdar olabilirsiniz. Kullanışlı materyallerden tasarlanan ve çeşitli detaylarla da özel hale getirilen seçenekler özgün tarzınıza hitap eder. Ekstra aparatlar ekleyebilir ve bu şekilde sorunsuz bir kullanım elde edebilirsiniz. Kusursuz müzik zevki yaşamak için Trendyol’daki seçeneklerin size uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ürünlerin detayları hakkında da derin bilgiler edinerek bağlama satın alabilirsiniz.

Bağlama Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Geleneksel Türk çalgılarından biri olan ve herkes tarafından sevilen bağlama; en az bir ya da iki yıl içerisinde profesyonel şekilde öğrenilebilir. Öğrenmek için kendinize iyi bir bağlama satın alarak notaların yerlerini ezber edebilirsiniz. Daha sonrasında bu notalar ve telli çalgılar ile ilgili eğitimleri alarak ya da kursa giderek kısa sürede bağlama çalmayı öğrenmeniz mümkündür. Genellikle farklı ağaç türlerinden imal edilen ve el yapımı tasarımları da mevcut olan bağlama çalgısı ile sevdiğiniz türküler ile şarkıları rahat bir şekilde çalabilirsiniz. Ayrıca hoş sesi sayesinde hem çalmaya hem de çalarken söylemeye müsait bir alettir.

Bağlama Modelleri Nelerdir?

Çıkardığı sese ve boyutuna göre pek çok farklı bağlama modeli bulunur. Bunlardan en küçük boya sahip olan modelin ismi cura bağlamadır. Genellikle daha çok küçük yaştaki kişiler tarafından tercih edilen bu bağlama modeli ile ileride son derece iyi bir eğitim almak mümkündür. Bir diğer bağlama türü de büyük boy olandır. Bunun da ismi divan sazıdır. Yetişkinler tarafından tercih edilen ve öğrenilmesi diğer modellere göre zor olan divan sazının sesi türkülerde yankılanır. Bir diğer bağlama da tüm bağlama türleri arasında en büyük olanıdır. Bu seçeneğin ismi meydan sazıdır. Aşık atışmalarında ve pek çok türkü de bu bağlamanın sesini duymak mümkündür. Bu tür bir saz çalmak istiyorsanız muhakkak kaliteli ve iyi ağaçtan yapılanı tercih etmeniz gerekir.

Bağlama Nereden Alınır?

Bağlamaya merak sardıysanız ve çalmayı planlıyorsanız kendinize Trendyol’dan uygun bir bağlama türü seçebilirsiniz. Bağlamayı aldıktan sonra herhangi bir çalgı kursuna yazılarak kısa sürede öğrenebilir ya da evde pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bağlama ile ne kadar çok vakit geçirirseniz o kadar çok kısa sürede öğrenmeniz ve iyi çalmanız mümkündür. İyi bir ağaçtan oluşturulan bağlama ile iyi ses çıkarmanın yanı sıra doğru şarkıları çalabilmek de son derece önemlidir. Kulağa hitap eden şarkılar ve türküler için Trendyol’dan kaliteli aynı zamanda bütçenize uygun bir bağlama alabilirsiniz.