placeholder
"

Teksir Kağıdı

" araması için 38 sonuç listeleniyor
Umur Teksir Kağıdı A4 125 Li
UmurTeksir Kağıdı A4 125 Li
(239)
Teksir Kağıdı A4 125 Li
26,50 TL
Sepete Git
EMRE KIRTASİYE Teksir
EMRE KIRTASİYETeksir
(2)
Teksir
30 TL
Sepete Git
DEFTERSAN A4 Teksir Kağıdı 125 'li 70 Gr
DEFTERSANA4 Teksir Kağıdı 125 'li 70 Gr
(1)
20 TL
Sepete Git
Westyle Teksir Kağıdı 100 Adet
HIZLI TESLİMAT
WestyleTeksir Kağıdı 100 Adet
24 TL
Sepete Git
Only Kağıt A4 Teksir Saman Kağıt
Only KağıtA4 Teksir Saman Kağıt
49 TL
Sepete Git

Teksir Kağıdı

Teksir Kağıdı

Zamanla artan ekolojik eğilim ve sürdürülebilir malzemelere verilen önemle birlikte kağıt endüstrisinde değişimler ve dönüşümler yapılmaya devam ediyor. Özellikle kağıt hamurlarında geliştirilen prosedürler yalnızca yayınevleri için değil, kişisel kullanımda da kağıt kullanımının artmasını sağlıyor. Selüloz ve kağıt merkezlerine sahip birçok marka tarımsal kalıntılardan, minerallerden, elyaftan, buğday samanından, geri dönüştürülmüş malzemelerden kraft yöntemi ve benzeri üretim teknolojileri ile ürün elde ediyor. Böylelikle üretimin artmasının yanı sıra kaliteli ve sağlıklı ürünler kullanıcılara sunulmuş oluyor. İçerdiği malzeme yüzdesine göre değişkenlik gösteren türler arasında teksir kağıdı veya saman kağıdı olarak bilinen kağıt çeşitleri hem yumuşak hem dayanıklı yapısıyla öne çıkıyor.

Teksir Kağıdı Özellikleri

Bitki liflerinden elde edilen, matbaa işlemlerine karşı yüksek duyarlılığa sahip teksir kağıtları, çeşitli kağıt hamuru kombinasyonlarından elde ediliyor. Buğday ve keten samanı elyafı gibi doğal ve geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilmesinin yanı sıra belirli oranlarda mineral çökeltileri kullanılıyor. Uzun, esnek ve sağlam yapıları sayesinde sık tercih edilen keten lifleri kenevir, mısır hatta tütünden elde edilen içeriklerle bir araya getirilerek işleniyor. Bu sayede teksir makinelerindeki mekanik basınca dayanabilen yüksek kaliteli ürünler elde ediliş oluyor.

“Teksir kağıdı nedir?” sorusuna tarımsal kalıntıların liflerinden elde edilen malzemelerle ortaya koyulan işlevsel bir iş veya kişisel kullanım ürünü olarak yanıt verilebiliyor. Mısır sapları, fasulye sapları ve çeşitli tahılların fabrikalarda işlenmesiyle elde edilen yumuşak odun hamuruna eşdeğer bir üretim süreciyle sarı teksir kağıdı elde ediliyor. Özellikle selülozun elde edilmesini sağlayan mısır sapı, yüksek miktarlarda dönüştürülebilir kağıt hamuru elde edilmesine yardımcı oluyor. Bu üretim sonucu orman rezervleri korunarak ürün, yarattığı ekolojik avantajla birlikte kullanıcıya sunuluyor. Şablon çoğaltıcı veya teksir makinesi olarak bilinen çoğaltma makinelerinde, belirlenen şablonun mürekkep ile kağıda basılması işlemi gerçekleştiriliyor. Yalnızca teksir kağıtlarının kullanılabildiği bu işlem yaygın olarak ofis işlerinde, okul materyallerinin hazırlanmasında, bazı bültenlerin ve fanzinlerin basılmasında kullanılıyor. Özellikle nostaljiyi seven kullanıcılar tarafından daktilo kullanırken A4 teksir kağıdı tercih edilebiliyor. Daktilo şeridinden kaydırılan kağıt ile kopyalanacak bilgiler şablona yazılarak tuşların şablon üzerindeki kaplamayı kesmesi, böylelikle fiber tabana mürekkebin geçmesi sağlanmış oluyor. Kağıt üzerinde gerçekleştirilecek düzeltmeler ise hatanın bulunduğu nokta üzerinden yeniden yazmaya izin veren sızdırmazlık özelliğine sahip bir sıvı ile yapılabiliyor.

Teksir Kağıdı Üretimi

Yaygın olarak selüloz ve odun hamurunun farklı işlem basamaklarına tabi tutularak bir araya getirilmesi sonucu oluşturulan kağıtlar, kişisel kullanımda olduğu kadar endüstriyel ürünlerin ana malzemelerinin yapımında da sıklıkla kullanılıyor. Ahşap, bitkiler, atık kağıtlar ya da bezlerin lignoselülozik elyaflarının kimyasal ve mekanik işlemler sonucu ayrılmasıyla meydana gelen selüloz, su ve diğer kimyasal veya bitki bazlı maddelerle bir araya getirilerek kağıt yapımında kullanılıyor. Odun hamuru ise birden fazla türde kağıt hamurunun yapımında kullanılıyor olsa da genellikle iğne yapraklı ağaçlardan elde edilen hamurların selüloz lifleri daha uzun olduğundan çoğu kağıdı daha güçlü hale getirebiliyor. Kağıt üretiminde sık kullanılan ağaç türleri arasında ladin, çam, köknar, karaçam, baldıran, okaliptüs, kavak ve huş ağacı bulunuyor. Özellikle okaliptüs ve kavak ağacı gibi genetik değişikliğe uğrayan türlerdeki artan çoğalma oranı nedeniyle endüstriyel işlemlerde diğerlerine oranla daha sık tercih ediliyor. Üretim tesislerine gelen tahta parçaları veya bitki lifleri, hamur değirmeni olarak bilinen mekanizmalarda dönüştürülüyor, kraft veya sülfit proseslerine tabi tutularak uygulanan kimyasal veya yarı kimyasal yöntemlerle işleniyor. Nihai ürün ihtiyaca göre ağartılabiliyor veya doğal renginde bırakılabiliyor. Kağıt hamurunun yapımında su hariç üç ana bileşen kullanılıyor. Selüloz lifleri, liflerin birbirine bağlanmasını sağlayan üç boyutlu polimerlerden olan lignin, kısa dallara sahip karbonhidrat polimerlerinden olan hemiselülozlar kağıt yapımında görev alan üç ana bileşeni oluşturuyor. Bu bileşenler kullanılarak yongalar, saplar veya diğer bitki liflerinin yığın halindeki yapısı işlenebilir hale getiriliyor. Sanatsal içerikleri ve ince baskılar için odun materyali dışındaki kaynaklardan veya geri dönüştürülmüş tekstil ürünlerinden yapılan hamurlar kullanılıyor.

Hemen hemen bitkiden yapılan tüm materyallerde bulunan ligninin düşük olduğu el yapımı sanat kağıtları daha güçlü ve uzun liflerden üretiliyor. Bu kağıtların lifleri kenevir, keten, abaca, pamuk, koza ve benzeri malzemelerden yapılıyor. lignin gazete veya teksir kağıdı gibi yüksek lignin içeriğine sahip kağıtların kahverengileşmesini ve gevrekleşmesini sağlıyor. Bazı tarımsal faaliyetler sonucu elde edilen hamurların pişirilmesi, odun hamurlarının gördüğü işlemeden daha az zaman alabiliyor. Böyle olunca tarım kaynaklı kağıtların üretiminde daha az enerji, su ve kimyasal kullanılıyor. Buğday ve keten samanından yapılanlar aynı avantaja sahip olduklarından ekolojiye yaptıkları olumlu etkiyle biliniyor. Yenilenebilir bir kaynak olan kenevir kağıdının hamurunun yaklaşık %90’ı plantasyonlardan oluşuyor. Odun dışı lif kaynakları arasında bulunan bu kağıt türü lif kaynaklarına erişim, mevsim, kimyasal geri dönüşüm sorunları, hamur parlaklığı gibi nedenler ötürü tercih edilebiliyor. Bu tür odun dışı hamur işleme oranının yükselmesi aynı zamanda su ve enerji kullanımının artmasını sağlıyor.

Kopya Sayfası Olarak Teksir Kağıdı

Üretiminde karbon gerektirmeyen, ön yüzüne yazılan bilgileri aşağıdaki sayfalara aktarmak için tasarlanmış kağıtlar arasında yer alan teksir kağıdı, karbon kağıdına bir alternatif olarak biliniyor. NCR kağıdı veya karbonsuz kopya kağıdı olarak da bilinmesinin yanı sıra mikro kapsüle sahip boya, mürekkep veya reaktif kil ile kaplanmış kağıt yaprakları bulunuyor. İlk tabakanın arkası küçük kapsüllerle kaplı olurken kopya kağıtlarının en alt tabakası hızlı şekilde reaksiyona giren kalıcı bir iz oluşturması amacıyla kil ile kaplanıyor. Yaprakların üzerine baskı veya darbe uygulandığında bu basınç mikro kapsüllerin kırılmasını ve boyalarını bırakmasını sağlıyor. Kapsüllerin mikro boyutlarda olması baskının daha doğru elde edilmesini sağlıyor.

Mimeograf olarak bilinen teksir makinelerinin kullanımında A5 teksir kağıdı sık kullanılıyor. Kullanımı şablonlar kadar eski olmasının yanı sıra teksir makinelerinin gerçekleştirdiği farklı kopyalama tekniklerinde de kullanılıyor. Papyograf olarak bilinen yöntem belgelerin çoğaltılması amacıyla uygulanıyor. Vernik ve kağıt liflerinden oluşan ve yazının bulunduğu yerde delikler bırakan kostik mürekkebin vernikli kağıt üzerine uyguladığı bu yöntem ile kopyalama işlemi gerçekleştirilmiş oluyor. Teksir kağıdı elektrikli kalem adı verilen, el yazısıyla yazılan belgeleri ve çizimleri kopyalamak için kullanılan ofis cihazlarının işlemlerinde de kullanılabiliyor. Şablon yapmak için kullanılan bu kalem ile şablon üzerine yerleştirilen yivli bir metal plaka, kağıt üzerinde baskı oluşturuyor. Bilinen yaygın kullanımı ise hala devam eden fotokopi makinelerinde gerçekleştiriliyor. Diğer kopyalama yöntemlerinin aksine şablonu tek sayfaya basmak yerine silindirler yardımıyla işlemin birden çok sayfa üzerinde daha hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Geleneksel baskıdan daha hesaplı olması bu yöntemin popüler hale gelmesini sağlarken basılı materyallerin dolaşımını ve kullanımını arttırmış oluyor. Mimeografi sürecinde kullanılan ilk teksir kağıtlarında pirinç liflerinin kullanıldığı biliniyor. Devamında plastikleştirilmiş nitroselülozun eklenmesiyle daha uzun liflere sahip kağıtlar elde edilmeye başlıyor. Bu esnek mumlanmış tabaka, üstte ciltlenmiş iki tabaka ve sert bir kart tabakası ile destekleniyor. Şablon hazırlandıktan sonra cihazın mürekkep dolu tamburunun etrafına sarılıyor. Dönen tambur ve basınç silindiri arasına boş bir kağıt sayfası konularak mürekkebin şablon deliklerinden kağıt üzerine geçmesi sağlanıyor. Sonrasında sülfatlanmış hint yağı olarak bilinen, kopyalama kağıtları üzerine kullanılan mürekkeplerde lanolin olarak bilinen yün yağı, su ile karıştırılarak emülsiyon haline getirildikten sonra kullanılıyor.

Teksir Kağıtlarında Mimeografi Süreci

Geleneksel yöntemlerde şablon oluşturmak için daktilo kullanılıyor. Kullanıcı tarafından daktiloya şablon kağıdı yükleniyor, daktilo ile kağıt arasındaki şeridi kaldıran kısım devre dışı bırakılıyor. Böylelikle keskin uç doğrudan kalıba vuruyor, ince dokuya sahip kağıdı yağ bazlı mürekkep geçirgen hale getiriyor. Bu yöntemin yanı sıra illüstrasyon ve diğer sanatsal özellikleri işlemek için kullanılan A3 teksir kağıdı üzerinde farklı özellikteki kalemler kullanılabiliyor. Hata yapıldığında ise özel olarak formüle edilmiş düzeltme sıvıları kullanılıyor. Düzeltme işlemine gerek bırakmayan bazı fotokopi makineleri, kopyalamayı kızılötesi yöntemlerle gerçekleştiriyor. Elektro Stencil adı verilen cihazda ise daktiloda oluşturulan veya teksir kağıdından elde edilen kalıplar kullanılıyor. Hareketli optik bir kafaya sahip dönen tamburu, tarayıcı görevi görerek mürekkebi algıladığı yerlerde elektrik kıvılcımı ile boş şablonu yavaşça yakıyor. Böylelikle bu cihazlardan alınan metinler yazılı şablonlardan daha düşük çözünürlüğe sahip olabiliyor. Bu cihazların devamında şablonlar, kişisel bilgisayarlarda da kullanılabilen nokta atış yapan yazıcılarla yapılmaya başlanıyor.

Diğer çoğaltıcılardan farklı olarak mimeograf teknolojisi, özellikle dayanıklı bir şablon kağıdı kullanıldığında uzun süreli kullanılabiliyor. Pratik ve hesaplı olması bu kopyalama yönteminin uygulama sıklığını artırıyor. Yine diğer kopyalama yöntemlerine kıyasla mimeografi daha koyu ve okunaklı görüntüler sağlıyor. Açık mor veya lavanta rengine karşılık gelen bu koyu renk kopya sonucu elde edilen dokümanların daha anlaşılır hale gelmesine yardımcı oluyor. Mimeografi işleminde kullanılan mürekkepler ultraviyole ışığa daha dirençli olduğundan çoğu kopyalama yöntemine göre daha dayanıklı baskılar veriyor. Bazı durumlarda dayanıklılık kağıt kalitesine göre değişkenlik gösterebiliyor. Düşük kaliteye sahip kağıtlarda, kağıdın yapıldığı işlenmiş hamurdaki artık asit, yüzeyin sararmasına ve çabuk yıpranmasına neden olabiliyor. Özellikle asitsiz kağıtlar, orta düzeydeki dayanıklılıkları ile biliniyor. Bu nedenle teksir kağıdı satın almadan önce içeriği, kullanım alanı ve hamur özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş mimeograf benzeri cihazlar, çağdaş kullanım için sık tercih ediliyor. Kağıdın kalitesini ve işlenebilirliğini de koruyan bu cihazlar modern anlamda dijital çoğaltıcı veya yazıcı olarak biliniyor. Bu cihazlar tarayıcı, şablon kesimi için bir adet termal başlık ve ünite içerisine yerleştirilen şablon rulosundan meydana geliyor. Kullanılan kağıtlar ise uzun lifli, işlenmemiş bir dokuya lamine edilen ince bir polimer yüzeyden oluşuyor. Şablonlar otomatik olarak yerleştirilip baskı tamburundan çıkarılmasıyla işlem gerçekleştirilmiş oluyor. Özellikle risograf makineleri bu işlemi profesyonel olarak gerçekleştiren makineler arasında yer alıyor. Orta düzey enerji verimi ve ekonomik sağlayan çalışma sistemine sahip olması mimeografların modern anlamda daha çok tercih edilmesini sağlıyor.

Baskı Kağıtlarının Kullanımı ve Boyutları

Her baskı türüne özgü olarak tasarlanan farklı kağıtlar olmakla beraber piyasada bulunan çoğu kağıt türü ve boyutu, yazıcı türüne ve kullanım amacına göre seçiliyor. Hangi iş için hangi kağıt türünün seçileceğine karar vermek bazen zaman alıyor olsa da dayanıklı ve sürdürülebilir hamur özelliklerine sahip doğru kağıdın seçilmesi, yapılan işlemlerin de daha kolay hale gelmesine yardımcı oluyor.

Mürekkep püskürtmeli yazıcı kağıtları özel kullanımlar için tasarlanıyor. Fotoğraf, kartvizit, tebrik kartı gibi püskürtmeli mürekkebin uygulandığı işlemlerde kullanılıyor. Lazer yazıcı kağıtları, ultraviyole ışık kullanan cihazlardaki belge, çek ve posta etiketlerinin yazdırılmasını sağlıyor. Bu tür kağıtlar baskı işlemi esnasında kullanılan sıvı mürekkebi emmek için özel olarak yapılıyor. Lazer yazıcılara uygun ısıya dayanacak şekilde yapılmalarının yanı sıra işlem görecek sayfa üzerine kelimeleri veya görüntüleri basmak için toner adı verilen renkli toza uyum sağlayacak yapılarda üretiliyor. Yazıcının kaynaştırıcı silindirleri yeterli ısıyı sağlayarak tozu sayfaya kaynaştırıyor, böylelikle canlı görüntüler elde edilmiş oluyor. Mat kopya kağıtları, rutin olarak yapılan tüm yazdırma işlemlerinde kullanılabiliyor. Mat kağıt, sahip olduğu beyaz kaplaması sayesinde mürekkebin diğer kağıt türlerine göre daha hızlı kurumasına yardımcı oluyor. Mat kağıtlar arasında yer alan kopya veya yazıcı kağıtları metin içeren belgelerin yazdırılmasında kullanılmasının yanı sıra çok sayıda görüntü içeren yüksek çözünürlük gerektirmeyen görsellerin yazdırılmasında da tercih edilebiliyor. Teksir kağıdı A4 boyutları çok amaçlı kopya kağıdı olarak bu işlemlerde kullanılabiliyor, harf boyutundan görsel boyutlarına kadar çeşitli boyutlardaki metin tabanlı belgelerin yazdırılmasında görev alabiliyor. Parlak beyaz yüzeye sahip sayfalar ise pürüzsüz dokusuyla öne çıkıyor. Yüksek kaliteli basımlar ve prezantabl çift taraflı baskılarda kullanılacak ideal kağıt türleri arasında yer alıyor. Kağıt parlaklığı, diğer taraftaki mürekkebin görünmeden her iki tarafa da basılabilmesini sağlıyor. Metinler yerine genellikle fotoğraf baskılarında tercih edilen parlak kopya kağıtları, ürettiği keskin görüntülerle biliniyor. Parlak yüzey mürekkebi emiyor, böylelikle mat bir kağıda kıyasla çok daha yüksek netlikte görüntüler elde edilmiş oluyor. Metin ağırlıklı olarak kullanılan yazı kağıtlarını ifade eden bond kağıtları kırtasiye, el ilanları, mektuplar, broşürler gibi çok amaçlı belge yazdırma işlemlerinde kullanılıyor. Çeşitli ağırlıklarda ve farklı perforasyonlarda bulunan bu kağıtlar fazla kalın olmamakla beraber birçok kopya kağıdından daha dayanıklı olacak şekilde üretiliyor. İşlenmemiş kağıtları arasında yer alan geri dönüştürülmüş kağıtlar, odun hamuru veya pamuk gibi malzemelerden elde ediliyor. Fotokopi ve baskı kağıtlarından çok teknik veya özel amaçlı kullanıma uygun olarak üretilen bu kağıtlar Uluslararası Standardizasyon Örgütü tarafından belirlenen materyallerden elde ediliyor. Üretim sürecinden kalan malzemelerin değerlendirilmesiyle oluşturulabileceği gibi evlerde, endüstride veya diğer ortamlarda kullanılan malzemelerin öğütülmesiyle de elde edilebiliyor. Ekosistemdeki dengeyi sağlamanın bir yolu olarak da görülebilen tarımsal atık kullanımı, saman hamuru elde edilmesini sağlıyor. Özellikle Kuzey Amerika’da bulunan tarım bölgelerindeki buğday ve keten samanı gibi birçok tarım kalıntısı, kağıt liflerinin oluşumunda rol oynuyor.

Yazdırılacak belgenin boyutu tüm kopyalama ve yazdırma sürecinin başlangıcını temsil ediyor. İş için ideal kağıt boyutunu seçmek, basılacak metinin veya görselin çevresindeki beyaz alanın orantılı olmasını sağlarken boş alanların kağıt düzenini bozmasını engelliyor. Standart boyutlar 8,5x11 inç olarak belirlenmiş olsa da A3, A4 ve A5 boyutlarında da farklı kağıt türlerine ulaşılabiliyor. Kağıt ağırlığı ise farklı baskı türlerine ve kağıdın kullanımına kılavuzluk eden noktalardan biri oluyor. Özellikle sanat eserleri ve promosyon ürünlerinde kullanılacak kağıtlar daha ağır olurken kartvizit ve kartpostal gibi sık el değiştiren kağıtlar daha hafif ağırlıklarda üretiliyor. Basımı tamamlanmış kitapların iç kısımlarında da yine yeterli incelikte ve hafif kağıtlar tercih ediliyor. Risografi mimeograf gibi farklı makinelerde kullanılacak kağıtların seçiminde kağıdın zarar görmemesi için ağırlığa dikkat edilmesi öneriliyor. Teksir kağıdı A4 500 sayfalık paketlerde görülebilecek tüm bu özellikler sayesinde kullanım amacına ve cihaza uygun kağıda kolaylıkla karar verilebiliyor.

Basım cihazlarınızdan ve uyguladığınız tekniklerden ideal sonucu almak, dayanıklı ve doğa dostu ürünler sayesinde işlerinizi daha kolay hale getirmek istiyorsanız Türkiye ve dünyanın başarı, kalite ve güvenilirlik açısından önde gelen markalarını Trendyol sayesinde inceleyebilir, teksir kağıdı fiyat, indirim ve kampanyalarından haberdar olabilirsiniz.