İlgili Kategoriler
DAHA FAZLA GÖSTER
Marka
Renk
"

Vdsl2 Modem

" araması için 259 sonuç listeleniyor

Vdsl2 Modem

Vdsl2 Modem

Telefon hatları üzerinden gelen sinyaller aracılığıyla cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi cihazların internet bağlantısı kurmasını ve bu cihazların uzaktan kontrol edilmesini sağlamak için kullanılan cihazlara modem deniliyor. Modemler, bilgi ve veri transferiyle iletişim kurulmasını da sağlıyor. Bilgisayarlardan alınan bu dijital verileri analog veri haline getirerek karşı tarafa gönderen modem, aldığı analog veriyi ise dijital veriye çevirerek tekrar bilgisayara iletiyor. Bilgisayarları birbirleriyle konuşturmak için kullanılan hatlar, dijital verileri aktaramadığı için bu işlem modemler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. İnternet, dijital verilerin transfer edildiği bir mecra olduğundan internet hizmetinden faydalanabilmek için muhakkak bir modem kullanmanız gerekiyor. Özellikle sağladığı hız bakımından birbirinden ayrılan modemler arasında VDSL2 modemler ise daha yüksek bir bağlantı kalitesi ve hız deneyimi sunuyor. Siz de hem evinizde hem de iş yerinizde VDSL2 modem kalitesine sahip olmak istiyorsanız, onlarca markanın birbirinden farklı tasarım ve modeldeki modemleri inceleyebilir, Trendyol güvencesi ve avantajlarıyla sizin için en uygun olan modemi tercih edebilirsiniz.

Modem Çeşitleri ve VDSL2 Modem

Modem, verileri ses sinyallerine ya da tam tersi şekilde, ses sinyallerini veriye çevirerek ve taşıyarak çalışıyor. Eğer geniş ağ bir internet bağlantısı kullanıyorsanız, bunu modem aracılığıyla sağlayabiliyorsunuz. Bir başka deyişle modem, bir ağ elemanı işlevi görüyor. Modemler, aktarım yapabildikleri veri kapasiteleri baz alınarak birbirinden farklılaşıyor. Bu veri aktarım miktarı bit/saniye cinsinden hesaplanıyor. Modem sayesinde faks gönderebiliyor, telefon görüşmesi yapabiliyor, uzak bir bilgisayarı kontrol edebiliyorsunuz. Modemler temel olarak, sahip oldukları port sayısı, bağlantı hızı ve bağlantı mesafesi bakımından değerlendiriliyor. Modemler, harici (external) ve dahili (internal) olmak üzere ikiye ayrılıyor. Harici modemler ise kendi içinde kablosuz (wireless), ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line - Asimetrik Dijital Abone Hattı), VDSL (Very High Data Rate DSL - Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı) ve dial-up (çevirmeli) olmak üzere dört başlıkta sınıflandırılıyor.

Harici (External) Modemler:

En çok kullanılan modem çeşidi olarak öne çıkıyor. Bu tarz modemler, adından da anlaşılacağı üzere, bilgisayardan ayrı bir yere konuluyor. Bir kablo aracılığıyla bilgisayarın ana kartına bağlanan harici modemler, sahip olunan internet bağlantısının hızını en doğru şekilde kullanıcıya yansıtma özelliği taşıyor. Harici modemlerin çok fazla kişi ya da kurum tarafından tercih edilmesinin nedeni de bu noktada yatıyor. Ayrıca, harici modemler kullanım süresi yani dayanıklılık anlamında da diğer modemlere kıyasla artı özelliklere sahip bulunuyor. Harici modemlerde, özellikle ısınma problemi yok denecek kadar az yaşanıyor. Bu sayede ısınma nedeniyle oluşacak olası performans kayıplarının önüne geçilmiş oluyor. Harici modemlerin arızalanması halinde kolayca sökülebilmesi de bir diğer önemli artısı olarak öne çıkıyor. Bu tarz modemler ev telefonu ya da hatta doğrudan bağlanabiliyor. Harici modemler, bilgisayarınızdan ayrı bir cihaz olarak çalışıyor ve elektriğini harici bir adaptör ile elektrik hattından alıyor. Harici modemlerde, internet bağlantısı, güç ve farklı bağlantı seçeneklerini gösteren ışıklı simgeler yer alıyor.

Kablosuz (Wireless) Modemler:

Harici modemler arasında bulunan kablosuz modemler, işlevlerini kablo olmaksızın yerine getiren modemler olarak biliniyor. Kablosuz modemlerin kullanılabilmesi için kablosuz alıcıya sahip bir cihaza sahip olmanız gerekiyor. Bugün artık cep telefonlarında, tabletlerde, bilgisayarlarda ve birçok farklı elektronik cihazda kablosuz alıcı özelliği olduğu düşünüldüğünde, kablosuz modemlerin kullanım alanının ne kadar fazla olduğu anlaşılıyor. Ev ya da iş yeri fark etmeksizin en çok kullanılan modemler arasında kablosuz modemler geliyor.

ADSL Modemler:

ADSL teknolojisine sahip modemlere ADSL modem adı veriliyor. ADSL modemler veri alışverişini sabit ev telefonları üzerinden alarak sağlıyor. Dolayısıyla, bu tarz modemlerin çalışması için sabit ev telefonuna sahip olmanız gerekiyor.

VDSL Modemler:

Yüksek hızlı internet bağlantılarında kullanılan VDSL modemler, ADSL’ye nazaran daha gelişmiş ağ teknolojisine sahip cihazlar olarak kabul ediliyor. Bir altyapıya ihtiyaç duyan VDSL modemler yüksek hızda internet erişimi sağlarken, kesintisiz bir internet deneyimi de sunuyor.

Dial-up (Çevirmeli ağ) Modemler:

Artık neredeyse hiç kullanılmayan bu modemler, internet servis sağlayıcılar tarafından önceden tayin edilen numaraları çevirerek internet bağlantısı sağlama özelliği taşıyor. Bu modeldeki modemlerin kullanımı da ADSL modemler gibi sabit bir ev telefonu gerektiriyor. Dial-up modemler, kullanım esnasında telefon hattını meşgul ediyor. Bu handikap nedeniyle dial-up modemler geliştirilmiş ve yerine ADSL ve VDSL modemler kullanılmaya başlanmıştır.

Dahili (Internal) Modemler:

Az kullanılan modem çeşitleri arasında yer alan dahili modemler, bilgisayar kasasının içinde yer alıyor. Bilgisayara dahil bir şekilde kullanılan dahili modemlerin ebatları da bu nedenle küçük oluyor. Bu modemlerin en önemli handikabı fazla ısınmaları ve performans düşüklüklerine sebebiyet vermeleri olarak kabul ediliyor. Bu modemler, biri telefon hattına, diğeri ise doğrudan telefona bağlanmak üzere iki uca sahip bulunuyor. Bu tarz modemler güçlerini, bağlı oldukları bilgisayarın ana kartı üzerinden temin ediyor.

VDSL modemler ADSL modemlerden, çok daha gelişmiş bir ağ teknolojisi kullanmasıyla ayrılıyor. Yüksek hızda internet erişimi sağlayan bu modemler özellikle yüksek hızlı internet paketi kullananlar için uygun kabul ediliyor. VDSL modem, ADSL modemden çok daha yüksek hızları mümkün kılıyor ve verileri daha güçlü bir sinyal ile göndererek 100 Mbps gibi yüksek hızlara ulaşabiliyor. VDSL modem, ADSL modeme göre indirme (download) hızında 5 kat civarı, gönderme (upload) hızında ise 10 kat civarı fazla hıza sahip bulunuyor. VDSL2 modem ise VDSL teknolojisinin sahip olduğu yüksek bant genişliğinden daha yüksek bir bant genişliği sunan üst bir teknolojiye karşılık geliyor. VDSL modem VDSL2 modem farkı da bu noktada ortaya çıkıyor. VDSL2 modem de veri aktarımında bakır altyapı kullanıyor ancak VDSL modemden farklı olarak VDSL2’nin kurulumunda bazı farklılık bulunuyor. VDSL2 teknolojisi kurulurken merkezi santrallerden açık hava santrallerine kadar fiber kablo çekiliyor veya bazen bu durum kullanıcının yaşadığı binaya kadar gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede hız 300 Mbps’ye kadar ulaşabiliyor. Ancak bu yüksek teknolojiyi kullanabilmeniz için VDSL2 destekli modem sahibi olmanız gerekiyor.

VDSL2 Modem Teknolojisi ile İnterneti Daha Verimli Kullanın

İnternet sayesinde birçok veri hiçbir engele takılmadan bir başka kişi ya da cihaza kolaylıkla iletilebiliyor. Teknolojinin sunduğu bu avantaj ile internet kullanıcıları birden çok veriye daha hızlı bir biçimde erişebiliyor. Elbette bu hız da, teknolojinin gelişmesi ve veri iletişiminin gittikçe daha önemli bir hal almasıyla daha yüksek bir seviyeye erişmiş bulunuyor. İnterneti daha sorunsuz ve etkin bir şekilde kullanabilmek için ise kullanıcılar yüksek hızlara ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle internet kullanıcılarına, ihtiyaç duyduğu dosyaları en kısa sürede ve güvenli şekilde indirmeleri veya göndermeleri için VDSL2 modem tavsiye ediliyor. İnternetin çok önemli bir ihtiyaç, hatta bir zorunluluk haline geldiği bugün VDSL2 modem, gerek iş gerek günlük kullanımda yüksek hız ve yüksek kalite arayanlar için bir gereklilik haline gelmiş bulunuyor.

Teknolojinin gelişimi markaları da ağ çözümleri sunan modemler geliştirme noktasında zorluyor. Bu sayede çeşitlenen ürün yelpazesi, değişen altyapılar ve bugünün teknolojisine uyumlu olmayan modemlerin artık kullanılamaması sayesinde giderek zenginleşiyor. Yeni çözümlerin üretildiği ağ teknolojileri arasında VDSL2 bağlantısı başta geliyor. Üstün bir performans veren bu bağlantı ile kesintisiz veri aktarımı mümkün hale getirilmiş oluyor. Gerekli altyapının kurulu olduğu yerlerde bulunan ev ve iş yerleri için VDSL2 modem önerisi, internet kullanımını daha kaliteli hale getirirken, işlerinizde daha hızlı sonuç almanızı sağlıyor. VDSL2 modem, ADSL, VDSL ve fiber altyapının kurulu olduğu yerlerde de kullanılabiliyor. Ağırlıklı olarak kablosuz olarak tasarlanan VDSL2 modemler, sahip olduğu geniş bant aralığı teknolojisi sayesinde sinyallerin görülemediği bölgelerde dahi kaliteli sonuçlar veriyor.

VDSL 2 Modem Özellikleri

VDSL2 modem, sunduğu yüksek teknolojinin yanı sıra dayanıklı olması sayesinde de kullanıcılarına uzun süreli bir kullanım imkanı sunuyor. Aynı zamanda internet bağlantınızda yaşanacak olası kopmaları da minimize eden VDSL2 modem, keyifli ve sorunsuz bir kullanıma imkan veriyor. Yüksek bir internet kullanım performansı gösteren VDSL2 modemler, yoğunlukla kablosuz olarak üretiliyor. VDSL2 modemler ADSL, VDSL ve fiber bağlantı türlerinin hepsini destekliyor ve tüm servis sağlayıcıları için ağ işlevi görebiliyor. Üretici markalar, özellikle nispeten düşük hızlar için birçok modelinde yeni jenerasyon IEEE 802.11 yerel ağ standardını destekliyor. Yeni nesil teknolojilerde ise yerel ağ standartlarına, IEEE 802.11’ye nazaran daha yüksek bant genişliği sunan IEEE 802.11n ve IEEE 802.11ac yerel ağ standartları da ekleniyor. VDSL2 modem teknolojisinde kullanılan IEEE 802.11ac yerel ağ standardı, modemlerin özellikle 5.0 Ghz frekans aralığında çalışmasına imkan veriyor. Bu nedenle de, bu ağ standardına sahip olan VDSL2 modemleri, veri transferi ve haberleşmeyi çok daha hızlı bir düzeyde ve mesafeden minimum düzeyde etkilenerek gerçekleştirebiliyor. Yeni teknoloji VDSL2 modemlerde ayrıca kablosuz kullanım alanı da daha yaygın oluyor. Ana santrale yani modemin altyapıya olan uzaklığı ve modemin bulunduğu yer ile kullanıcı arasındaki mesafenin uzaklığı, eski teknolojilerdeki gibi herhangi bir soruna yol açmıyor. Sinyalin düşük olduğu noktalarda da VDSL2 modemler ile yüksek ve hızlı performans ve kaliteli bağlantı mümkün hale geliyor.

VDSL 2 Modem Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek performansla çalışan VDSL2 modemler birçok farklı tasarım ve özellikte üretiliyor. VDSL2 modeminizi seçerken sahip olduğunuz altyapı, aradığınız teknik özellikler, tasarım ve fiyat gibi birçok farklı değişkene dikkat etmek gerekiyor. Bu faktörler arasında altyapı, dikkat edilmesi gerekenler arasında başta geliyor. Bugün hala devam eden ve gittikçe yayılan internet bağlantısı altyapı çalışmaları, hem ADSL hem VDSL2’ye uygun olarak gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla VDSL2 teknolojisi bugün henüz her noktada bulunmayabiliyor. Farklı bölgeler, farklı teknolojilere sahip altyapılarla internet bağlantısına erişim sağlıyor. VDSL2 modem kullanarak VDSL teknolojisinden faydalanmak için bulunduğunuz yerin uygun altyapıya sahip olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bu altyapıya sahipseniz, hizmet sağlayıcınız tarafından size VDSL2 modem tavsiye ediliyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta olan ethernet çıkışı, modem ve internet kullanım deneyiminizi ve imkanlarınızı artıran bir özellik olarak öne çıkıyor. VDSL2 modemler, tıpkı diğer modemler gibi farklı cihazların aynı anda kullanımına imkan veriyor. Bunu sağlayan ise modeminizin sahip olduğu ethernet çıkışları sayesinde gerçekleşiyor. Evde ya da iş yerinde olmanız fark etmeksizin, VDSL2 modem kullanıcılarının, kullanacakları elektronik cihaz sayısı kadar ethernet çıkışına sahip modemleri tercih etmeleri gerekiyor.

VDSL2 Modem Fiyatları

Kullanıcılara daha hızlı ve kaliteli bir bağlantı deneyimi sunan VDSL bağlantı türünün daha ileri bir teknolojiye ait versiyonu olarak kabul edilen VDSL2, teknoloji markalarını, bu bağlantıdan faydalanmak isteyen kullanıcılar için yüksek performans veren modemler üretmeye itti. Hem yazılım hem donanım bakımından yüksek özelliklere sahip VDSL2 modem ürün yelpazesi, geniş bir fiyat aralığında kullanıcılara sunuluyor. Modemlerin temel işlevleri ve tasarımları, modemlerin sahip olduğu fiyat aralığının genişliğine de etki ediyor. VDSL2 modemlerin kullanıcılara sunduğu en büyük avantaj olarak hız kabul ediliyor. 300 Mbps hıza kadar ulaşabilen VDSL2 modemler, veri aktarımı noktasında en üst düzey teknolojiye sahip modemler olarak öne çıkıyor. Farklı bağlantı türlerine de uygunluk sağlayan VDSL2 modemler, ADSL, ADSL2 ve VDSL altyapısının bulunduğu yerlerde de kullanılabiliyor. VDSL2 modemlerin kurulum özellikleri arasında ise güvenlik sistemi geliyor. Ebeveyn kontrolü özelliğine de sahip olan VDSL2 modemler, tasarım özellikleri nedeniyle de farklı fiyatlara sahip olabiliyor. VDSL2 modemler, evlerde ve iş yerlerinde yüksek düzeyde performans verme özelliği taşıyor. Özellikle kapasite ve iş hacmi bakımından büyük kabul edilen işletme ve ofislerin kullandığı VDSL2 modemler, yüksek hızlı internet hizmeti sağlaması sayesinde, kısa sürede gönderilmesi gereken büyük boyutlu dosyaları dakikalar hatta saniyeler içinde gönderebiliyor. Özellikle iş hayatında gerçekleştirilen gönderimlerde hızın taşıdığı önem düşünüldüğünde, büyük ölçekli firmaların VDSL2 modem kullanması, onları rakiplerinin bir adım önüne taşıyor. VDSL2 modemler sayesinde yüksek hızın şart olduğu videolar, ses dosyaları ve oyunlar da yüksek performansla çalışıyor. Ana santrale olan uzaklıktan da minimum düzeyde etkilenen VDSL2 modemler, diğer bağlantı türlerine nazaran yüksek hızda veri aktarımı gerçekleştirebiliyor. VDSL2 modemlerin bazılarında 3G ve 4G desteği de bulunuyor. Özellikle kurumsal firmalar için ofis dışı kullanımı iyiden iyiye kolaylaştıran bu özellik sayesinde dijital abone hattı hizmeti olmadığında da internete bağlanabiliyorsunuz.

Yüksek Hız ve Performans İçin VDSL2 Modem Seçin

Farklı teknoloji markalarının farklı tasarımlarla ürettiği VDSL2 modemler, sundukları yüksek hız internet bağlantısıyla, istediğiniz verimlilikte bir internet erişimine sahip olmanızı sağlıyor. VDSL2 modem önerisi her kullanıcı için modemlerin sahip olduğu farklı tasarımlara ve farklı renklere göre değişkenlik gösteriyor. Beyaz, gri ya da siyah renk VDSL2 modem alternatifleriyle siz de dilediğiniz yüksek hızlı modeme sahip olabiliyorsunuz.

VDSL2 modemler, sundukları yüksek hız internet bağlantı hızının yanı sıra uzun ömürlü kullanım avantajıyla da internet keyfinizi katlıyor. Olası performans düşürücü etkenlere karşı dayanıklı olmayan modemler yerine altyapısı yeterli olan hemen her kullanıcının tercihi olan VDSL2 modemlerle güvenilir ve üst düzey bir kullanım deneyimine sahip olabiliyorsunuz. Birbirinden farklı markaların yüksek kalite ve performansa sahip ürünlerini bünyesinde bulunduran Trendyol aracılığıyla siz de, sizin için en uygun olan VDSL2 modem modelini temin edebilirsiniz. VDSL2 modemlerin avantajlı özellikleriyle daha hızlı ve etkin bir internet erişimine sahip olabilir, siz de yenilikçi içeriklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Artık neredeyse bir zorunluluk olan ve sadece işletmelerin ve devlet kurumlarının değil her evin de olmazsa olmazı haline gelen internete bağlanabilmek için edinmeniz gereken modem ile siz de sınırsız ve yüksek hızda internetin tadını çıkarabilirsiniz. Sadece dosya indirmek ya da göndermek amacıyla değil, aynı zamanda sosyal platformlarda dilediğiniz gibi vakit geçirmek ya da medya sağlayıcı platformlarda dilediğiniz dizi ya da filmi izlemek için de VDSL2 modem tercihinizle en uygun seçimi yapmış olacaksınız. Daha hızlı, kaliteli ve kesintisiz bir internet kullanımı için yapacağınız uzun ömürlü ve son teknoloji ağ genişliğine sahip VDSL2 modeminizi seçerken siz de Trendyol’un avantajlı dünyasından faydalanabilir, sizin için en uygun olan modeli kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Yukarı Çık