placeholder
"

Yaban Mersini Fidanı

" araması için 469 sonuç listeleniyor

Bahçecilik Severlere Özel Yaban Mersini Fidanı Çeşitleri

Yaban mersininin anavatanı Kuzey Yarım Küre’nin dağlık ve serin bölgeleridir. Bu bölgelerde yaban mersininin birçok farklı türü yetişmektedir. Yaban mersini meyvesi, Kuzey Amerika ve Batı Asya’nın kayalık dağlarında yetişmektedir. Adapte olabildiği bu iklim koşullarında yetişen yaban mersini fidanı, oldukça uzun ömürlüdür. Ülkemizde Doğu Karadeniz’in yüksek rakımlı ormanlık bölgelerinde birçok yaban mersini fidanına rastlamak mümkündür. Yaban mersini fidanı, ılıman özelliklere sahip iklimlere adapte olmuş bir fidan türüdür. Yoğurt, tatlı, kek gibi birçok yiyeceği aromalandırmak için yaban mersini meyvesinden yararlanılmaktadır. Yaban mersini meyvesi, oldukça sağlıklı olduğu gibi lezzetli bir aromaya da sahiptir. Doğal içeriği ile yaban mersini meyvesi, birçok hastalığın tedavisi için de kullanılır. Yaban mersini fidanının büyütülmesi sonucu elde edilen yaban mersini meyvesi, mide rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Yaban mersini, A vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca yaban mersini fidanının yapraklarından da faydalanılabilmektedir. Yaban mersini fidanı yaprakları, çay olarak demlenebilmektedir. Elde edilen çayın ishal önleyici bir etkisi vardır. Şifalı yapısı ile yaban mersini fidanı yaprakları idrar yolları iltihabına da iyi gelmektedir. İltihaplanmaya karşı antibiyotik etkisi ile tercih edilmektedir. Bluecrop, chandler, spartan, elliott, bluegold gibi birçok alt çeşidi bulunur. Dilediğiniz türünü her ortamda yetiştirebilirsiniz. Hobi olarak yetiştirilmesi de mümkün olan yaban mersini fidanını teras ve bahçe gibi alanlarınızda saksıda yetiştirebilirsiniz.

Yaban Mersini Fidanı Çeşitleri

Yaban Mersini Fidanı Çeşitleri

Yaban mersini blueberry fidesinin birçok farklı alt çeşidi bulunmaktadır. Bluecrop yaban mersini fidanı, kuvvetli gelişim gösteren bir alt türdür. Dik büyüyen çalıları yayvan ve çok verimlidir. Fide yetiştiğinde oluşan meyve salkımları aralıklı bir yapıdadır. Bluecrop meyve taneleri çok iridir. Açık mavi renkteki bu meyveler sert, çatlamaya karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Hafif aromatik yapıdaki bu meyveler oldukça lezzetlidir. Kolay yetişen ve oldukça fazla meyve veren yapıdaki bu türün düzenli olarak budanması gerekmektedir. Chandler alt türündeki fideler çok az yayvan özelliğe sahiptir. Yetiştiğinde vereceği meyveler oldukça iridir. Büyük meyvelerinin olgunlaşması zaman aldığından görece daha uzun bir olgunluk sezonuna sahip olmasına neden olmaktadır. Spartan isimli dik ve kuvvetli gelişen alt türü de oldukça verimlidir. Taneleri oldukça iri yapılı meyveler verirler. Bu iri meyveler orta büyüklüktedir ve oldukça lezzetlidir. Çiçeklenmesi daha geç olduğu için ilkbahar mevsiminde oluşan donlardan zarar görmez. İki hasatta meyvelerini toplamak mümkündür. Drenajı iyi olan topraklarda yetiştirilmeye uygundur. Elliott isimli yaban mersini alt türü, dik bir şekilde büyüme gösterir. Çalıları oldukça kuvvetli bir yapıya sahiptir. Sürekli verim vererek meyvelerinden bolca yararlanabilmenizi sağlar. Meyveleri orta iriliktedir. Açık mavi renkli bu lezzetli meyvelerin aroması, hafif bir ekşiliğe sahiptir. Mayhoş tadı ile damakta farklı bir tazelik hissi bırakmaktadır. Bluegold isimli yaban mersini fidanı alt türünün çalıları da oldukça kuvvetli bir yapıdadır. Diğer türlere oranla daha yavaş gelişim gösterse de verimliliği oldukça yüksektir. Meyvelerinin büyüklüğü orta iriliktedir. Açık mavi renkteki bu meyveler oldukça lezzetlidir. Meyvelerin raf ömrü oldukça uzundur. Mavi renkli bu alt türlerin yanı sıra kırmızı yaban meyvesi fidanı çeşitleri de bulunmaktadır. Kırmızı yaban mersini fidanı, A vitamini bakımından oldukça zengin meyveler verir. Kırmızı, parlak yapıdaki iri meyveleri gibi yaprakları da çay olarak tüketilebilmektedir. Yaban mersini blueberry fidesi, evinizde saksıda yetiştirmeye de uygun yapısı gereği oldukça rağbet görmektedir. Sağlıklı ve lezzetli meyvelerini tüketebilirsiniz. Kolay bakımı sayesinde yaban mersini fidanınızı her ortamda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Yaban Mersini Fidanı Yetiştirme Koşulları

Yaban Mersini Fidanı Yetiştirme Koşulları

Bitkileri yetiştirirken uygun koşulları sağlamak oldukça önemlidir. Bitkilerden alınan verimin arttırılması açısından her bitkiyi kendisine uygun koşullarda yetiştirmek gerekir. Bu sebeple her bitkinin yetiştirilme koşulları hakkında bilgi edinilmelidir. Yaban mersini fidanı, nemli toprakları seven bir bitki türüdür. Bu sebeple yetiştireleceği toprağın düzenli olarak sulanması, yaban mersini fidanının sağlıklı yetiştirilmesine olanak tanır. Rüzgardan hiç hoşlanmayan yaban mersini blueberry fidesini yetiştirirken çubuklarla destekleyebilirsiniz. Böylece rüzgardan kaynaklanacak olumsuz etkilerden fidenizi korumanız mümkün olacaktır. Yaban mersini fidanınız saksıda gönderileceği için toprağın donmadığı her dönemde bahçenize fidan ekimini yapabilirsiniz. Dilerseniz evinizin balkonunda ya da terasında, ofisinizin bir köşesinde yaban mersini fidanınızı saksı içerisinde yetiştirebilirsiniz. Dış ortamda yetiştireceğiniz yaban mersini fidanı, geç çiçeklendiği için don olaylarından çok etkilenmez. Bu sayede daha geniş bir zaman diliminde bitkinizi yetiştirebilirsiniz. Kış aylarında yapraksız bir forumda olan yaban mersini fidesinin hasat zamanı haziran ayında başlar. Mevsimsel koşulların uygunluklarına göre hasat zamanı Ağustos ayına kadar uzayabilmektedir. Bitkilerin topraktaki nem ve minerallerden faydalanabilmesini iyileştirmek için her bitkinin ekilme sıklıkları farklıdır. Genel olarak fidanlarınızın arasında 1.5 metre, fidan sıralarınızın arasında 1.5 metre boşluklara yer vermelisiniz. Bu sayede fidanların her biri kendisine gereken suyu rahatlıkla emebilir. Bodur yaban mersini fidanınızı evinizde saksı içerisinde veya bahçenizde yetiştirerek kendi doğal yaban mersini meyvelerinizi elde edebilirsiniz.

En Verimli Yaban Mersini Fidanı için Trendyol

En Verimli Yaban Mersini Fidanı için Trendyol

Yaban mersini meyvesi; C vitamini, K vitamini, A vitamini, folik asit, bakır, potasyum, manganez ve lif bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Yüksek su içeriğine sahip yaban mersini, taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da tüketilebilir. Kurutulmuş veya taze olarak tercih edebileceğiniz yaban mersini meyvelerini yoğurdunuza ekleyerek sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalık oluşturabilirsiniz. Yaban mersini fidanının aşılı ve tüplü çeşitleri bulunmaktadır. Trendyol’un zengin ürün yelpazesi sayesinde aşılı yaban mersini fidanı çeşitlerini ve tüplü yaban mersini fidanı çeşitlerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Her ürünün ürün fotoğrafları sayesinde yaban mersini fidanınızın görüntüsünü inceleyebilirsiniz. Ürünler saksı içerisinde gönderilecektir. Bahçenize kolayca ekebilir ya da evinizin teras ve balkon gibi alanlarında fidanınızı yetiştirebilirsiniz. Ürün açıklamalarında fidanların boyutları anlatılmıştır. Fidanın yaş bilgisini de öğrenebileceğiniz açıklamalar sayesinde fidanınıza uygun alanı ayarlayabilirsiniz. Karton kutu içerisinde özenle paketlenerek gönderilen fidanınız kargo sürecinde hiçbir zarar görmeyecektir. Tüplü ve aşılı fidan alternatiflerini inceleyerek aradığınız yaban mersini fidanına kolaylıkla erişebilirsiniz. Yaban mersini fidanı fiyatı, ürünün çeşitli özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Fidanın olgunluk düzeyi, ürün fiyatını etkilemektedir. Fidanın boyutuna göre fiyat farklılıkları oluşabilir. Birçok farklı satıcıya ulaşabildiğiniz geniş ürün yelpazesine sahip Trendyol sayesinde ihtiyacınıza cevap veren fidanı bütçenize en uygun alternatifi değerlendirerek satın alabilirsiniz. Kolay erişebildiğiniz yaban mersini fidanınızı yetiştirerek meyvelerine sahip olabilirsiniz. Yaban mersini meyvesini hem kuru hem de taze olarak tüketebilirsiniz. Ara öğün olarak tüketeceğiniz yoğurdunuzu yaban mersini meyvesi parçacıkları ile zenginleştirebilirsiniz. Çay ve kahvenizin yanında lezzetli yaban mersinleriyle aromalandırdığınız bir kek pişirerek çay ve kahve molalarınızı lezzetlendirebilirsiniz. Yaban mersini fidanı yaprakları da tüketimi sağlıklı yapısını enfes lezzeti ile desteklemektedir. Evinizde veya ofisinizde su kaynatıp yaban mersini yapraklarını içerisinde birkaç dakika demleyebilirsiniz. Bu sayede siz de üretimi size ait olan %100 sağlıklı yaban mersini fidanı yapraklarından yapılmış doğal çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz. İçerisinde bulunan destekleyici vitaminler nedeniyle hazırlayacağınız çayı diyetlerinizde de tercih edebilirsiniz. Trendyol’un ayrıcalıklı dünyasında siz de kendi yaban mersini fidanınıza bir tık ile kolayca erişebilirsiniz.