Fiyat
Fiyat Geçmişi
Tip
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Yaş Hurma

" araması için 237 sonuç listeleniyor

Yaş Hurma Çeşitleri ile Lezzetli Meyveler

Mineral ve vitamin deposuna sahip hurma, farklı çeşitleri ile de oldukça sevilen bir meyve türüdür. Anavatanı Kuzey Afrika ve Arabistan yarımadası olan hurma, ülkemizde de Akdeniz Bölgesinde ve Güney Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Tarihi ve varlığı binlerce yıl öncesine dayanan yaş hurma, faydaları ile de mutlaka tüketilmesi gereken bir üründür. Yaş hurma kurusu da farklı çeşitlerde farklı içeceklerle birlikte tüketilmektedir. Yetiştirildiği bölgeye göre farklılık gösteren yaş hurma çeşitleri, o bölgenin adıyla anılmaktadır.

Yaş Hurma Çeşitleri

Yaş Hurma Çeşitleri

Farklı bölgelerin yaş hurmaları, hem yapıları ile hem de lezzet itibari ile birbirinden ayrılmaktadır. Medine yaş hurma çeşitleri, bütün yaş hurma çeşitleri arasında oldukça popüler olan ve en çok tercih edilen yaş hurma çeşididir. Aynı zamanda Arap ülkelerinde ravtana, sukkeriye, berhi, hulva gibi türleri de üretilmektedir. Medine hurması yanında Kudüs hurması, Tunus hurması, sukkari hurma ve İran hurması da diğer hurma çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerdir. Genellikle ramazan aylarında tüketilen hurma yaş, kuru ve taze olmak üzere farklı çeşitlere sahiptir. Ülkemizde genellikle tercih edilen İran taze yaş hurma çeşitlerini her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Yaş hurmanın yanında kurutulmuş yaş hurma da lezzeti ile çay ve kahvelerin yanına eşlik eden besinlerden biridir.

Yaş Hurma Faydaları

Yaş Hurma Faydaları

Taze yaş hurma faydaları ile içerisinde bulunan vitaminler ile de çeşitlilik göstermektedir. Bol miktarda lif içeren yaş hurma A, C, B1, B2 vitaminlerinin yanında yüksek miktarda nişasta, glikoz, ve mineraller içeren tatlı lezzetli bir meyvedir. Yaş hurma çeşitli faydaları ile doğum yapmış bayanlara özellikle tavsiye edilen bir üründür. Rahim adalelerini kuvvetlendirmeye yarayan yaş hurma, doğumun kolay geçmesine yarar sağladığı gibi süt miktarını artırması ile de kullanılması gereken bir besindir. Doğum sancısını da azaltmasının yanında doğum sonrası kanamaları da önlemeye yardımcı olur. Kaybedilen enerjiyi doğal ve dengeli bir şekilde kazanmaya yarayan yaş hurma, kansere karşı da koruyucu besinlerden biridir. Sinir sisteminin düzenli çalışmasına yarar sağlayan yaş hurma, özellikle süt ile birlikte tüketilirse rahatlatır ve sakinlik verir. Kana kolay karışması sebebiyle yorgun ve bitkin düşenler için enerji ve dinçlik vermesi ile kullanılan bir besindir. Yaş hurmanın cilde faydaları da oldukça fazla olmakla birlikte cilt hücrelerini yenileme özelliği ile dikkat çekmektedir. Kırışıklıklara da faydalı olan yaş hurma, cildi fazla yağdan arındırarak daha genç ve taze görünmesine katkıda bulunacaktır.

Yaş Hurma Fiyatları

Yaş Hurma Fiyatları

Lezzeti ile her daim tüketilen hurma, vitamin ve mineral deposu olması ile de çok değerli besinlerden biridir. Her gün sabah 3 adet hurma yemenin faydaları oldukça fazladır. Bağırsaklara faydalı olan hurma, günlük enerji ihtiyacınızı da karşılayacaktır. Kahve yanında da tüketilen yaş hurma çeşitlerini ister ceviz, badem gibi kuruyemişlerle isterseniz doğal içecekleriniz de kullanabilirsiniz. Yaş hurma kalori değeri ile de diyet listelerinde yer alan besinlerden biridir. Yaş hurma fiyatları, üretildiği bölgeye, kalitesine, yaş, kuru, taze olmasına göre farklılık gösterecektir. Aynı zamanda çikolatalı yaş hurma çeşitleri de lezzetinin yanında fiyatın değiştiği hurma çeşitlerindendir. Evde kendiniz de kolaylıkla yapabileceğiniz bu lezzetli hurmayı mutlaka denemenizde yarar vardır. Aradığınız çeşitlikle yaş, kuru ve taze hurmaları uygun fiyatlar ile Trendyol’da bulabilirsiniz.

Yaş Hurma Nasıl Kurutulur?

Taze olarak da bilinen yaş hurma için güneş gören bir yerde doğal yöntemler ile kurutma işlemi yapılabilir. Temiz bir yüzeye serilen hurmalar güneş yardımıyla kuru hale gelir. Doğal yöntemleri kullanırken kurutma eleği şeklinde tasarlanan aletleri alabilirsiniz. Ev tipi fırınlar, kurutma işlemi için idealdir 60 derece gibi bir sıcaklıkta 6 ile 10 saat arasında kurutma işlemi yapılabilir. Bununla beraber profesyonel kurutma işlemleri de vardır. Özellikle işyerlerinde kurutma için özel dolap ve fırın gibi makineler kullanılır. Kurutma için ayarlanan ideal sıcaklık ve süre yaş hurmanın kısa zaman içerisinde suyunu kaybetmesini sağlar. Doğal yöntemlerle ya da profesyonel olarak yapılan kurutma işlemleri sonucu istenen yapı elde edilir.

Yaş Hurmada Hangi Vitaminler Vardır?

Yaş hurma içerisinde vücut için gerekli olan ana vitaminler bulunur. Yaş hurma; B vitaminleri bakımından zengindir. Bu meyve içerisinde B1, B2, B3 vitaminleri yer alır. Bununla beraber diğer vitaminler de belirli miktarda bulunur. Yaş hurma içerisinde yer alan diğer vitaminler; A ve C şeklindedir. Bu vitamin gruplarının bulunduğu miktarlar değişkenlik gösterir. Yaklaşık 100 gr yaş hurmada 1.2 mg A vitamini, 15 mg C vitamini yer alır. B grubu vitaminlerinin oranı da değişir. 100 gr yaş hurma içerisinde 0.02 mg B1, 0.03 mg B2, 0.3 mg B3 vitamini bulunur. Vitamin çeşitlerinin yaş hurmada bulunma oranları genellikle bu şekildedir. Bu oranlar hurmanın cinsine göre değişkenlik gösterebilir.

Yaş Hurma Ne İşe Yarar?

Yaş hurma içerisinde yer alan besin bileşenleri sayesinde oldukça faydalı bir gıdadır. Direkt tüketime uygun olan bu meyve tatlı yapımında da kullanılabilir. İdeal şeker oranı sayesinde tatlı ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olabilir. Bu gıdanın faydaları arasında kabızlık gidermeye yardımcı olma, sindirim sistemini destekleme, vücutta biriken toksinlerin atılması yer alır. Yüksek mineral içeriği sindirim sisteminin iyi çalışmasına katkıda bulunur. Günlük vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması amacıyla yaş hurma tüketimi yaygındır. Yaş hurma; hafıza güçlendirme, tansiyonu düzenleme gibi olumlu etkiler gösterebilir. Vücut üzerine faydalı etkiler gösteren bu gıda belirli oranda tüketilmelidir. Aşırı şeker alımını önlemek amacıyla fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.