placeholder
"

215 55 R16

" araması için 654 sonuç listeleniyor

215 55 r16 Kış Lastiği ve 215 55 r16 Yaz Lastiği Modelleri Trendyol'da!

Bir aracın tüm yükünü taşıyan en önemli bileşeni, lastiktir. Araçların en önemli parçalarından biri olan lastik, her marka ve büyüklükte farklı ebat ve özelliklerde bulunur. Bununla birlikte aracı uygun lastikle tamamlamak, güvenli bir sürüş için çok önemlidir. Lastik seçimi yaparken birçok özellik değerlendirilir. Lastiğin ebadı, belirli bir hız oranına göre hesaplanarak seçilir. Önemli bir faktör de lastiğin yük taşıma kapasitesidir. Lastiklerin üzerinde bulunan rakamlar, özelliklerini belirtir ve bu özelliklere göre seçim yapılması daha uygun olur. Örneğin belli bir yük kapasitesine sahip olan bir lastik ile yola çıktığınızda, belirli bir hız limitini aşmadan gitmeniz gerekir. Araç, kapasitesinin üzerinde bir yük ve hız ile gidiyorsa lastikler patlayabilir. Doğru lastik seçimi yapmak için dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar; lastiğin ebadı, hız sınırı ve yük endeksidir. Doğru lastiği belirlemek için, özelliklerini bilmeniz gerekir. Bu özelliklere dikkat ederek aldığınız lastik ile güvenli ve konforlu bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Kullandığınız aracın kapısında yazan bilgiler doğrultusunda, aracınıza uygun olan lastiklerin ne gibi özellikler barındırması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Lastiklerin üzerinde, bazı sayı ve rakamlar ile karşılaşılır. Bunlar, lastiklerin künyesini oluşturan önemli bilgilerdir. 215 55 R16 lastik, birçok araçta kullanılan özelliklere sahiptir. Bu rakamların anlamı ise; lastiğin 215 milimetre taban genişliğine, 55 yanak yüksekliğinin lastik taban genişliğine yüzde olarak oranına, R (radyal) yani telli ve 16 inç jant çapına sahip olduğudur. Basınç karşısında gösterilen direnç, lastiğin içinde bulunan teller sayesinde gerçekleşir. Bu özelliklerinin yanı sıra güvenlik için hız sınır ve yük endeksleri orantılı olmalıdır. Lastiklerinizi konfor, yol tutuş veya görünüm amaçlı da değiştirmek isteyebilirsiniz. Önde gelen markaların 215 55 R16 lastik modellerine Trendyol’dan ulaşabilir ve özelliklerini inceleyebilirsiniz. Geniş ürün yelpazesinden istediğiniz özelliklerde lastikleri belirleyebilirsiniz.

Mevsime Uygun 215 55 R16 Lastikleri

Lastik ebatlarının güvenliğe etkisi dışında; konfordan performansa, yakıt tüketiminden yol tutuşuna kadar birçok rolü bulunur. Lastik tabanı ne kadar geniş olursa, fren kabiliyeti de bu oranda artar. Bu genişliğin artması, yer ile temas eden yüzeyin artması anlamına gelir. Yola iyi tutunan lastiğin frenleme mesafesi kısalır, bu da yol tutuşunda olumlu bir etki yaratır. Motordan gelen gücün tekerler vasıtasıyla zeminde yarattığı etki, lastik genişliği ile bağlantılıdır. Genel olarak lastikler üretim aşamasında; performans, tutuş ve maliyet olarak optimize edilir. 215 55 r 16 lastiklerinin; taban genişliği ile jant orantısı, yol tutuş performansı ve lastik yapısı, tercih edilmesinin sebeplerindendir. Konfor açısından önemli olan bir diğer konu ise lastiğin yanak yüksekliğidir. Uzun yol yapmayı seviyorsanız konforlu bir yolculuk yapmak isteyebilirsiniz. 55 yanak yüksekliğine sahip olan bu lastiğin darbeye karşı gösterdiği direnç yüksek olacağından, konfor açısından tercih edebilirsiniz.

Aracınıza Uygun Tipte ve Boyutta Lastik Seçimi

Lastiklerinizi belirli bir sınıra kadar istediğiniz ebat ve özelliklere göre değiştirmeniz mümkündür. Bu sınırın, aracın fabrikadan çıkan lastiğinin taban genişliği, yanak yüksekliği ve jant çapı gibi ebatlarını baz alarak yüzde 3’ü geçmemesi tavsiye edilir. Artı ve eksi olarak hesaplanabilir. Herhangi bir sınır aşımı ve güvenlik riski yaratmamak adına, mevcut lastik ölçülerinin birer ebat yukarı ve aşağı ölçülerinde lastik değişimi yapabilirsiniz. Genel olarak en ideali, aracın fabrikadan çıkan stok lastik ölçülerinin kullanılmasıdır. Lastiklerin tek belirleyicisi ebat değildir. Araçların hız ve yük endeksleri de göz önünde bulundurularak lastik seçimi yapılması doğru olur. Aracın çıkabileceği en yüksek hız ve taşıyabileceği maksimum yük önemli ve belirleyici bir unsurdur. Değişen lastik ebatları; hız, güvenlik ve konforda olumlu ve olumsuz etkiler yaratabilir. Lastik alırken üzerinde bulunan üretim tarihine dikkat etmeniz önerilir.

Hava şartları ve kullanım şekli sebepleri ile lastiklerin yapısında aşınma ve yıpranma olması doğaldır. Kullanıma ve yol şartlarına bağlı olarak, ancak belirli bir süre üretildiği kalitede kalabilir. Bu durumda lastiklerinizi yenilemeniz gerekir. Güvenliğiniz için maksimum 5 yılda bir lastiklerinizi değiştirebilirsiniz.

Lastik seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise, lastiğin araca uygun tipte olup olmadığıdır. Lastiğin üzerinde tüm bilgileri ve özellikleri yazılır. Buradaki kodlar sayesinde lastik hakkında tüm detayları kolayca öğrenebilirsiniz. Hafif ticari bir araca sahipseniz, 215 55 R16 C tipi lastik modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Burada tüm ölçülerin sonunda bulunan C ibaresi, hafif ticari araçlara uygun bir lastik olduğunun göstergesidir. Karavan gibi farklı araçlarda bu ibare CP olarak değişir. Binek araçlarda ise herhangi ekstra bir ibare bulunmaz. Araştırmalarınızı yaparak güvenli alışverişinizi Trendyol’dan tamamlayabilirsiniz. 

Hız ve Yük Oranlarına Göre Lastik Çeşitleri

Lastiklerin üzerinde bulunan kodlar, bir nevi kimlikleridir. Bu bilgiler ışığında aracınız için uygun ve doğru olan lastiği kolayca seçebilirsiniz. İlk verilen kod lastiğin taban genişliğini gösterir. 215 55 R16 lastiklerini incelediğinizde verdiği bilgiler ışığında seçimlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. 215; şişik lastiğin en geniş yerinin milimetre cinsinden ölçüsünü ifade eder. İkinci kod olan 55 ise; yanak yüksekliğinin, lastiğin tabanına yüzde olarak oranını söyler. Sonrasında kullanılan harf, lastiğin tipidir. R ibaresi; çelik tellerden oluşan radyal bir lastik olduğunu ifade etmek için kullanılır. Radyal bir lastik diğer lastiklere oranla esneklik avantajı yaratır. Kolay soğuyabilen ve daha az ısınan bir yapıya sahip olması da tercih edilen bir özelliğidir. Yol tutuşunda da fark yaratır. Son rakam olan 16; jant çapının inç ölçüsüdür. Bütün bu bilgilerin sonunda önemli ölçütler de verilir. Yük ve hız endeksleri aracın ağırlığı ile ulaşabileceği maksimum hız oranını belirtir. Yük endeksi; lastiklerin ne kadar yük taşıyabileceğini gösterir. Sonrasında bulunan hız endeksi kodları ise; lastik performansının maksimum hız limitini belirtir. Ortalama bir araç ile normal bir hız gereksinimi için maksimum 210 km hız limitine sahip olan H tipi lastik seçimi yapabilirsiniz. 215 55 R16 93H, bu hız oranından her lastiğin maksimum 650 kilogram yük taşıyabileceği ifade eder. Bu, toplamda 2600 kilo yükü maksimum 210 km hız ile taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Burada önemli olan nokta ise bu yük sınırında aracınızın kendi ağırlığı ve ekstra yük ağırlığıdır. Çok büyük bir araca sahipseniz, yük oranından aracın ağırlığını çıkararak kullanabileceğiniz yük taşıma kapasitesine ulaşabilirsiniz.

Uzun yolda güvenli bir hız seviyesine ulaşmak istiyorsanız 215 55 R16 V lastik tipini seçebilirsiniz. V tipi bir lastik ile maksimum 240 kilometre hız limitine sahip olabilirsiniz. Aracınıza uygun olan 215 55 R16 93V lastiği ile maksimum 2600 kg ağırlığı, iyi bir hız ile taşımanız mümkün. 215 55 R16 V93, spor araçlarda tercih edilen bir lastik modelidir. Trendyol’da birçok özelliğe sahip olan lastik çeşitlerini kolayca bulabilirsiniz.

215 55 R16 Lastiklerini Keşfedin

Araç modellerinin seçimleri, beklentilere ve zevklere göre değişir. Beklenilen konfor, hız ve yol tutuş performansının sağlanması konusunda araç lastikleri devreye girer. Çok konforlu bir araca doğru lastik takılmazsa istenilen hız limitine ve fren mesafesine ulaşmayabilir. Aracınızın özelliklerini göz önünde bulundurarak beklentilerinizi belirleyebilirsiniz. Bu kriterlere uygun olarak seçeceğiniz 215 55 R16 lastik ile amacınıza ulaşabilirsiniz. Hafif ticari bir araca sahipseniz ve yük taşıyorsanız 215 55 R16 97W bir lastik seçebilirsiniz. Bu lastiğin maksimum hız limiti 270 km’dir. Ayrıca lastik başına düşen maksimum ağırlık 730 kilograma kadar çıkabilir. Hız tutkunları için de ideal bir lastik oranlarına sahiptir. Spor bir arabanız varsa yine bu lastikleri tercih edebilirsiniz. Biraz daha düşük hız limitine sahip olan 215 55 R16 97V lastiklerde beklentileri karşılar. Bu lastikler ile maksimum 240 km hız limitine sahip olabilirsiniz. Binek araçlar için uygun olan 215 55 R16 91V lastiklerde; lastik başına düşen taşıma kapasitesi maksimum 615 kilogramdır. V tipine sahip olması sebebiyle 240 km hız yapabilmeye olanak tanır. Bütün bu özellikler aracın özellikleriyle uyumlu olduğunda ideal güvenli bir sürüş deneyimi yakalamak mümkündür. Araçlar sadece bir noktadan başka bir noktaya taşıma amacı ile kullanılmaz. Aynı zamanda bir tutku ve keyif verici bir deneyimdir. Araç kullanırken rahat ve güvenli hissetmek de önemlidir. Tüm bu özelliklerin öneminin yanı sıra farklı avantajlarla üretilen lastikler ile daha iyisi hedeflenir. Teknik özellikler ile tamamlanan tasarımsal özellikler ile birlikte, farklı koşullar için uygun birçok lastik modelleri ile karşılaşmak mümkündür. Trendyol filtreleri ile birçok model arasından ihtiyacınız olan ürüne kolayca ulaşabilirsiniz. Kaliteli markaların ürünlerinin karşılaştırmasını yaparak kriterlerinizi belirleyebilirsiniz.

215 55 R16 Jant Boyutunun Önemi

Lastiğin takılı olduğu aksamın yani jantın boyutu, araçta ve sürüşte bazı etkilere sahiptir. Jantlar, lastik boyutlarına göre farklılık gösterir. Teknik etki ve özelliklerinin yanı sıra, görsel olarak da bir etki yaratır. Günümüzde farklı modellerde jant kullanımı çok yaygındır. Ayrıca farklı malzemelerden üretilen bu jantların birbirinden farklı özellikleri bulunur. Aracın görüntüsüne uyum sağlayan tasarımlarda jant modelleri bulmak mümkündür. 215 55 R16 jantın en dikkat çekici özelliği daha iyi bir görünüm ve frenleme olanağı sağlamasıdır. Ayrıca büyük ve geniş lastiklerin kauçuk yapıları gelişmiş kavrama ve çekiş özelliği sunar. Lastiklerin büyük ve geniş olması aynı zamanda viraj alımını kolaylaştırır. Güçlü araçlarda ise hızlanmayı artırabilme özelliğine sahiptir. Bu lastiklerin akaryakıt tüketimine de olumlu etkileri olur. Estetik olarak tercih edilen bir boyuta sahiptir ve yol tutuşu beklentileri karşılar. Trendyol, kullanıcıların takdirini kazanan ve tercih ettiği kaliteli markaların geniş ürün yelpazesini sunar. Sayfamızda birçok tasarıma sahip farklı modelleri kolayca bulabilirsiniz. Mevsimlere göre bulabileceğiniz lastik modellerini inceleyebilir aracınıza uygun olan seçeneği değerlendirebilirsiniz. Trendyol’da yaz ve kış mevsimlerine uygun lastik modellerini online sipariş edebilirsiniz. Ayrıca kış lastiklerine uygun olan 215 55 R16 zincir çeşitlerini de inceleyebilir ve kış lastiği ile birlikte tercih edebilirsiniz. Lastiğe zarar vermeden kolayca takabileceğiniz zincirler, aynı zamanda lastiğin kalitesini bozmadan pratik bir kullanım sunar. Karda veya buzda lastiklerin performansını sağlamak ve tutmak için kullanılan zincirleri, pratik takma aparatları ile birlikte bulabilirsiniz. Seyahat esnasında kullanılan patinaj zincirleri, kış mevsimi şartlarında araçlarda bulunması son derece gerekli bir üründür. Aracınızın lastiğine uygun bir zincir temin ederek yoğun hava muhalefeti veya olumsuz koşullarda güvenli bir sürüş sağlayabilirsiniz.

Trendyol Avantajlarıyla 215 55 R16

Lastik, aracın en önemli parçalarından biridir. Araca uygun lastik seçimi de çok önemlidir. Doğru seçim yaparak istenmeyen durumların oluşması engellenebilir. Aracın kapasitesine uygun bir lastik seçilmesi, maliyet açısından da isabetli olur. Karar verilmesi zor olabilen bu konuda kolaylaştırıcı etkenler bulmak mümkündür. Bunlardan biri aracınıza uygun olan lastik bilgileridir. Aracın fabrika stokları ile gelen lastik bilgilerini aracın kapı kolunda yazılı olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında, aracın binek veya ticari olup olmamasına göre seçeneklendirilebilir. Seçimleri etkileyen bir diğer faktör ise maliyetlerdir. 215 55 R16 lastik fiyatı; üretim yılına, mevsim çeşidine ve markasına göre farklılık gösterir. Ayrıca lastiğin maksimum hız limiti ve ağırlık ölçütleri de fiyatı etkileyen unsurlardan biridir. Bütçenizi belirleyerek yaz ve kış lastiklerini dönemlerine göre uygun fiyat avantajları ile bulabilirsiniz. Ayrıca tüm markaların fiyatlarını karşılaştırarak bütçenize uygun olan lastiği kolaylıkla seçebilirsiniz. Trendyol kullanıcı yorumlarına göz atarak, kafanıza takılan sorular hakkında diğer kullanıcı deneyimlerini değerlendirebilirsiniz. Kullanıcılardan 215 55 R16 lastik önerisi alabilir ve ürünü inceleyebilirsiniz. Trendyol’un sunduğu fiyat avantajlarından yararlanarak uygun fiyatlarla istediğiniz ürünü seçebilirsiniz. Aracınızın stil sahibi lastiklere sahip olması için farklı jant modellerinden yararlanabilirsiniz. Trendyol’da bulunan markaların modelleri arasından kendi aracınıza uygun ölçülerde lastikleri filtreleyerek güvenle alışveriş yapabilirsiniz.