İlgili Kategoriler
Cinsiyet
Marka
"

adata su650

" araması için 3 sonuç listeleniyor

ADATA SU650

1990’lı yılların sonlarında yaşanan teknolojik gelişmeler, bellek ürünlerinin farklı alanlarda değerlendirilmesine ve teknoloji meraklıları arasında yaygın şekilde kullanılmasına ortam hazırlıyor. Teknoloji söz konusu olduğunda akla ilk gelen ülkelerden biri olan Tayvan’ın önemli markalarından ADATA’nın sektör macerası da 2000’lerin başına kadar uzanıyor. Li-Pai Chen tarafından 2001 yılında kurulan ve temel görevi DRAM modülleri, flash bellekler ve multimedya çözümleri üretip dağıtmak olan ADATA, rengârenk tüyleri olan bir sinek kuşu bulunan logosuyla teknoloji dünyasına adım atıyor. Ürün yelpazesini zaman içerisinde geliştiren ve SSD modellerinin ortaya çıkmasıyla flash bellek modülü geliştirme tecrübesini, SSD üretimine de yansıtan marka, genel kullanıma yönelik ürünler hazırlarken doğrudan doğruya oyunculara hitap eden bileşenlere de imza atıyor. Bilgisayarındaki mekanik diskleri yavaş yavaş emekliye ayırıp yerine, yüksek performanslı SSD’ler almak isteyenlere sayısız alternatif sunan ADATA SU650 serisi ürünleriyle dikkat çekiyor.

Markanın kendine özgü geliştirme süreçleri sayesinde oldukça yüksek performans sergilerken dayanıklılık ve uzun ömür gibi parametrelerde de başarılı iş çıkaran seri, farklı kapasiteli SSD modellerinden oluşuyor. ADATA’nın hazırladığı fonksiyonel yazılımlar ise hem SSD’lerin daha verimli çalıştırılabilmesini hem de mekanik disklerdeki verilerin kısa sürede SSD’ye aktarılabilmesini sağlıyor.

3D NAND Flash Teknolojisiyle Gelen Güç

Hâlihazırda 5400 RPM veya 7200 RPM’lik mekanik diskler kullanıyor; programlarınızı yürüttüğünüz işletim sisteminin tepkiselliğinin azaldığını, uygulama ve oyunların, beklediğinizden geç açıldığını deneyimliyorsanız, SSD modelleri sizin için ideal seçenek olabiliyor. Fiyat performans segmentinin en başarılı çözümleri arasında yer alan ve 2,5 inç form faktörüne göre üretilen SU650 serisi ADATA SSD’ler, SATA arayüzü aracılığıyla masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara kolayca monte edilebiliyor. 60 gramın altında kalan ağırlığıyla özellikle taşınabilir bilgisayarlarda varlığını hissettirmeyen modellerin fiziksel boyutları da birbirleriyle aynı değerleri taşıyor. 100,45 mm’lik uzunluğa, 69,85 mm’lik genişliğe ve 7 mm’lik kalınlığa sahip çözümlerde SATA 6 Gb/s arayüzü ve standart SATA güç bağlantı noktası bulunuyor. İlk defa SSD alacak kullanıcılar için en uygun seçenekler arasında bulunan modeller, farklı kapasitelerde üretiliyor. Modellerin kapasiteleri değişse de teknolojilerinde ve gösterdikleri performansta herhangi bir farklılık bulunmuyor. Ürünlerin performansının temelinde 3D NAND Flash yongalarıyla birlikte akıllı SLC önbellek mekanizması ve gelişmiş hata düzeltme teknolojileri bulunuyor.

Akıllı SLC önbellek mekanizması, sahip olduğu bellekleme algoritmaları sayesinde NAND Flash’ın, tek seviyeli hücre modunda çalışarak performansını artırmasını mümkün kılıyor ve gerek okuma gerekse yazma hızlarının, ideal seviyede seyretmesine imkân tanıyor. Bunun neticesinde işletim sistemi önyüklemeleri, dosya transferleri, internet üzerinden dosya indirme süreçleri, oyun ara bölüm yüklemeleri ve kurulum işlemleri, ADATA’nın SU650 serisi için belirlediği saniyede 520 okuma ve saniyede 450 MB yazma düzeyinde seyrediyor. Bu değerler, gerek sıralı gerekse rastgeleme okuma ve yazma değerleri de hesaba katıldığında mekanik disklerle karşılaştırıldığında birkaç kat daha yüksek performans manasına geliyor. Gelişmiş hata düzeltme teknolojileri ise sahip olduğunuz dosyalardaki veri bütünlüğünü korurken SSD’nin ömrünü uzatmaya yardımcı oluyor. Bu teknoloji devreye girdiğinde diskteki hatalar anında algılanıp düzeltilebiliyor ve MTBF olarak nitelendirilen arızalar arası ortalama süre, 2D NAND SSD’lere oranla %25 daha fazla oluyor. Marka, ürün serisinin MTBF değerini 2 milyon saat şeklinde açıklıyor. Bahse konu değer, SSD’ye yazdığınız verinin boyutuyla değişiklik gösterebiliyor. Şayet bir günde terabaytlarca veri ile çalışıyor, diskinize sürekli yazma işlemi yapıyorsanız MTBF değeri azalabiliyor. Ancak SSD’yi standart kullanım senaryolarında ve temel düzeyde dijital içerik üretiminde kullanmayı amaçlıyorsanız, ADATA’nın sunduğu verilerden çok daha fazlasını elde etmeniz mümkün olabiliyor.

Geleneksel mekanik disklerle kıyaslandığı zaman birçok açıdan avantajlı ve kullanıcı dostu olan SSD’ler, yeni nesil 3D NAND Flash içeriyor. Depolama cihazı içinde herhangi bir mekanik parçanın bulunmaması, diskin çalışması esnasında gürültü ve titreşim gibi mekanik disklerde karşılaşılabilen durumların ortaya çıkmasını engelliyor. Benzer şekilde mekanik ve motor sistemlerinin SSD’lerde yer almaması, bu disklerin, hem bekleme konumundayken hem de etkin şekilde çalıştıkları sırada son derece düşük güç tüketmelerini mümkün kılıyor. Buradan hareketle eğer bilgisayarınız, masaüstü bilgisayar değil de dizüstü bilgisayarsa ve laptop’ınızın prize bağlı olmadığı zamanlarda da maksimum batarya verimliliği göstermesini arzu ediyorsanız, SU650 serisi ADATA SSD modelleri, alışveriş listenize girmeyi bekliyor. İlgili modellerden dilediğinizi satın alıp taşınabilir bilgisayarınıza taktıktan sonra bilgisayarınızı yolculuklarınızda kullanmanız da daha risksiz hâle geliyor. Zira mekanik diskler, etkin kullanıldığı esnada darbe ve titreşimlere maruz kalırsa, geçici ya da kalıcı arızalara muhatap olabiliyor, bunun neticesinde veri kayıpları kaçınılmaz oluyor. ADATA SSD’ler ise darbe, şok ve sıra dışı çevre koşullarından etkilenmedikleri için bilgisayarınızı seyahatlerinizde de saha çalışmalarında da kullanmanız noktasında herhangi bir engel bulunmuyor. 0 ila 70 santigrat derece arasında sorunsuz şekilde çalışan ve -40 ila 85 santigrat derece arasında veri saklayabilen SSD’ler, hava ve ortamın sıcaklık koşullarından da asgari oranda etkileniyor.

Kapasitesi doğrultusunda ürün seçimi aşamasında, bilgisayarınızı nasıl kullandığınız, disk sürücünüze hangi oranda uygulama ve oyun yüklediğiniz gibi unsurları göz önünde bulundurmanız, ADATA SSD satın alma sürecinde işlerinizi kolaylaştırıyor. Şayet temel bir bilgisayar kullanıcısıysanız ve işletim sisteminin yanı sıra birkaç temel program, sizin için yeterli geliyorsa, bütçenizi de dikkate alarak ADATA SU650 120 GB ve ADATA SU650 240 GB modellerini tercih etmeniz, sizin için doğru bir adım olabiliyor. İşletim sistemine ek olarak pek çok uygulama ve popüler bazı oyunları da sahip olduğunuz SSD’ye kurmayı planlıyorsanız, daha yüksek kapasiteli ADATA SSD’lere yönelmeniz gerekebiliyor. Bu noktada ayırabileceğiniz bütçe doğrultusunda; ADATA SU650 480 GB ve ADATA SU650 960 GB seçenekleri masaya geliyor. Eğer disk alanı kısıtlamalarına takılmadan; işletim sistemi, uygulama, oyun, multimedya içerikleri ve daha birçok dijital içeriği, edindiğiniz SSD’de bulundurmayı hedefliyorsanız, 1,92 TB kapasiteli modeller sizleri bekliyor. Dilerseniz tek bir partisyon dilerseniz birkaç partisyona ayırabileceğiniz ürünler, gündelik yaşamda ve iş hayatında başvurduğunuz bilgisayarın, daha hızlı tepki vermesine yardımcı oluyor.

Ayrıntılarda Ortaya Çıkan Performans

Bilgisayar teknolojilerine merak duyan ve donanım bileşeni incelemelerini ilgiyle takip eden kullanıcılar için SU650 serisi ADATA SSD’lerin teknik özellikleri dikkat çekici olabiliyor. Bu noktada, ürünlerin detaylı analizlerini gerçekleştiren teknoloji duayenlerinin incelemelerini değerlendirmek gerekebiliyor. Dünyanın önde gelen donanım editörlerinin yakın markaja aldığı ürünlerin ayrıntılarına inildikçe, modellerin sahip olduğu performansı nereden aldığı ortaya çıkıyor. SU650 serisindeki SSD’lerde, Maxio’nun MAS09024-B2C flash yonga denetleyicileri görülüyor. QLC ve TLC önbellekleri çalıştırabilen denetleyici, SLC kullanan SU650 serisinde de performans bakımından tatmin edici sonuçlar elde edilmesine katkıda bulunuyor. SSD’nin içindeki devre bileşenlerinde, her flash yongası için birer tane bağımsız anahtarlama dönüştürücü yer alıyor. Düşük kapasiteli ADATA SSD’lerin devrelerinin ön yüzü oldukça kalabalık bileşenlerle dolu olurken arka kısımlarında çeşitli boşluklar bulunuyor. Bu boşluklar, 960 GB ve 1,92 TB’lık modellerde flash belleklerle donatılıyor. Her modelde devre kartının aşırı akımdan korunması için çoklu sigortalar kullanılıyor. İleri seviye verimlilik ve performans için ürün geliştirme sürecinde en uygun devre bileşenlerine başvuran marka, bu sayede ortaya oldukça başarılı bir ürün koyabiliyor.

Popüler test araçlarıyla gerçekleştirilen testler ise SU650 serisinin kâğıt üzerinde vadettiği değerleri rahatlıkla gerçeğe dönüştürdüğünü gösteriyor. Etkin şekilde çalıştırılmaya başlandığında 60 santigrat derece civarında çalışan modeller, genel itibarıyla güvenli sıcaklık değerlerinde seyrediyor. Modeller, test süreçlerinde 60 santigrat derecenin biraz üstüne çıksa da işletim sisteminin boşta kaldığı anlarda bu değerlerin çok altına iniyor. Yapılan sentetik testlerde okuma değerleri, 520 MB/s’ye civarlarında kalırken kimi uygulamaların ortaya koyduğu yazma değerleri, ADATA’nın sunduğu 450 MB/s’den çok daha yükseğe çıkabiliyor. Bu noktada SATA kontrolcülerinin ve genel test bileşenlerinin farklılığının, elde edilen test verilerini, olumlu yönde değiştirebileceği sonucuna varılabiliyor.

ADATA imzası taşıyan SSD Toolbox yazılımı ise hem satın aldığınız diskle ilgili kapsamlı veriler sunuyor hem de sorun giderme veya performans iyileştirme gibi işlemleri, kullanımı kolay arayüze sahip uygulama üzerinden yapabilmenize olanak veriyor.

Sürücü bilgisi kısmında, sisteminizdeki mantıksal sürücülerle ilgili ayrıntıları sizlere sunan uygulama, sahip olduğunuz SSD’nin sağlığı ve kalan ömrüne dair ayrıntıları da anlaşılır grafiklerle sunuyor. Diskin gerçek zamanlı sıcaklığını ve kullanıma başlandığından itibaren hangi boyutta veri kaydettiğini de gösteren uygulama, SMART ayrıntıları tuşuyla diskinizle ilgili pek çok ayrıntıyı görüntüleyebilmenizi mümkün kılıyor. Yazılımın tanılama kısmında ise diskinizin spesifik parçalarının neler olduğunu öğrenebilmenize imkân veren tarama araçları bulunuyor. Aynı zamanda yüksek sıcaklık ve sürücü ömrüyle ilgili alarmları etkinleştirebileceğiniz kısımlar da tanılama bölümüne konumlandırılıyor. SU650 diskinizin firmware olarak nitelendirilen donanım yazılımını güncellemeniz ise araçlar bölümü üzerinden uygulanabiliyor. Bunun yanı sıra diskinizdeki verileri güvenli şekilde silmeyi hedefliyor, üçüncü parti yazılımlarla yapılabilecek disk taramalarında, eski verilerinizin ortaya çıkmasını engellemek istiyorsanız, güvenli silme özelliği de yine araçlar bölümünde yer alıyor. Sistem optimizasyonu kısmında ise yeni nesil işletim sistemlerinin kendiliğinden gerçekleştirdiği TRIM işlemini elle yapabilmenize olanak tanıyor. SSD’nizin performansını artırmak ve ömrünü uzatmak için başvurabileceğiniz uygulama, eğer işletim sisteminiz tarafından düzenli şekilde yapılamıyorsa oldukça işinize yarayabiliyor.

Satın aldığınız SU650 serisi SSD’leri uzun süre boyunca, ilk günkü performansıyla kullanmayı amaçlıyorsanız, işletim sistemi geliştiren isimlerin, diske ilk defa işletim sistemi kurulumuna dair paylaştıkları dokümanları dikkatle okumanız yararlı olabiliyor. Özellikle önyükleme gibi noktalarda karşılaşılabilecek sorunlarla ilgili kapsamlı anlatımlar içeren dokümanlarda, kullandığınız bilgisayarın anakartının BIOS özellikleri doğrultusunda izlemeniz gereken yollar, MBR ya da GPT seçimleri ve daha pek çok teknik ayrıntı bulunabiliyor.

SU650 Serisi SSD’ler, Bilgisayar Kullanım Deneyiminizi Değiştiriyor

Yıllar önce kendiniz topladığınız ya da hazır satın aldığınız masaüstü bilgisayarınızın disk harici donanım bileşenlerinin performansı sizi tatmin ediyor, çalışmalarınızı ve içerik üretim süreçlerinizi dilediğiniz gibi yönetebiliyorsanız, SU650 serisi ADATA SSD’ler genel kullanım deneyiminizi baştan aşağı değiştirebiliyor. Saniye bazında okuma yazma hızlarıyla ilk etapta bilgisayarınızın açılıp kapanma hızıyla fark edebileceğiniz performans artışı, konu uygulama kullanımına gelince kendini daha da fazla belli ediyor. Çok sayıda plakadan oluşan ve her plaka için ayrı ayrı okuyucu kafalar bulunan mekanik disklerde, uygulama çalıştırdığınızda disklerin doluluk oranı ve okuyucu kafanın performansı çerçevesinde kimi zaman bir dakikaya varabilen yükleme süreleri, ADATA imzalı SSD’lerde yalnızca birkaç saniye sürüyor. Böylece kimi zaman işlerinizi zorlaştıran kimi zamansa bilgisayar karşısındayken canınızı sıkabilen yavaşlıklar birer birer geçmişte kalıyor.

Dijital içerik üretimi de SSD modelleri sayesinde hayli kolaylaşıyor. Yapısı gereği diskte oldukça geniş yer kaplayan video, müzik ve fotoğraf prodüksiyon uygulamaları, SSD’lerle son derece hızlı çalışıyor. Üzerinde çalıştığınız birkaç gigabaytlık verilere efekt eklemek, bu verilerin üzerinde gerçek zamanlı değişiklikler yapmanız, saniyede yüzlerce megabayt okuma yazma gerçekleştirebilen SSD’lerle âdeta çocuk oyuncağı oluyor. Video düzenleme araçlarının scratch disk şeklinde tanımlayabildikleri SSD’ler, mekanik disklerde onlarca dakika hatta üzerinde çalıştığınız projeye göre saatler sürebilen işlerinizi, birkaç dakikada tamamlayıp teslim edilebilir hâle getirmenize yardımcı oluyor. Yüksek performanslı disklerin bir diğer artısı da kullandığınız çok çekirdekli işlemcinize, ekran kartınıza ve belleğinize herhangi bir şekilde darboğaz oluşturmaması olarak değerlendiriliyor. Zira bilgisayarınızdaki; işlemci, ekran kartı ve RAM gibi donanım bileşenler ne kadar hızlı ya da yüksek kapasiteli olurlarsa olsun, onları sınırlayan diskler varsa özellikle dijital içerik üretim sürecinde hedeflenen verimliliğe ulaşmanız mümkün olmayabiliyor. Zira dijital içerik üretim sürecinde diskten okunan ve diske yazılabilen veri nispetinde yeni veri hazırlanabiliyor.

Kendinizi sıkı bir gamer/oyuncu olarak tanımlıyorsanız, ADATA’nın imzasını taşıyan SU650 SSD’ler, oyun seanslarınızda da ihtiyaçlarınıza yanıt veriyor. Her geçen sene boyutları biraz daha artan ve gerek diske kurulum gerekse oyun süreçlerinde yoğun veri aktarımı gerçekleştiren dijital oyunları, mekanik disklerle deneyimlemek her zaman o kadar tatmin edici olmayabiliyor. Zira sınırlı düzeyde veri aktarım hızına sahip mekanik diskler, oyunların özellikle oyun içi sekanslardaki veri aktarımlarına her zaman yetişemeyebiliyor. Bunun neticesinde de güçlü işlemci ve ekran kartı gibi birimlerin bilgisayar donanımları arasında bulunmasına karşın oyuncuların takılma ve yavaşlama olarak tecrübe edecekleri kısa süreli anlar yaşanabiliyor. ADATA’nın SSD’leri ise yüksek aktarım ve erişim hızları ile oyunların hem ilk açılışlarında hem de oyun içi yüklemelerinde etkileyici bir performans gösteriyor. Takılma ve benzeri sorunlar SSD’lerde yaşanmadığı gibi görüntü kaydetme araçlarıyla yapılan video kayıtları da oyun sürecinin aksamasına neden olmuyor. Oyun yayıncılığı yapmayı düşünüyorsanız, SU650 serisi bu aşamada da beklentilerinizi karşılıyor. Oyununuzla birlikte çalıştırmanız gereken yayın araçları ve yayın sürecinde kullanacağınız ekipmanlara ait yazılımlar, disklerin yüksek okuma ve yazma değerleri sayesinde size herhangi bir sorun yaşatmıyor.

Kullandığınız bilgisayar masaüstü formda değil de dizüstü bilgisayar şeklindeyse toplamda elde edeceğiniz performans yine de değişmiyor. Son yıllarda üretilen dizüstü bilgisayarların birçoğunda, masaüstü bilgisayarlarda kullanılan donanım bileşenlerine yakın başarım sergileyen çözümlere yer veriliyor. Fakat bu bileşenlerin sunduğu performansı mekanik diskler baskılayabiliyor. Dizüstü bilgisayarınızın 2,5 inçlik mekanik disk sürücü bölmesiyle tamamen uyumlu yapıdaki SU650 serisi ADATA SSD’ler, kısa bir kurulum işleminin ardından taşınabilir bilgisayarınızla kullanılabilir hâle geliyor. Dilediğiniz takdirde, çeşitli yazılımlar kullanarak masaüstü bilgisayarlarda da yapabildiğiniz mekanik diskten SSD’ye veri aktarım işlemi gerçekleştirmenize imkân tanınıyor. Genellikle laptop’lar için şikâyet konusu olan sistemin yavaş açılması ve yüklenmesi, uygulamaların geç tepki vermesi gibi sorunlar, ADATA SSD’lerle tarihe karışıyor. Kurulum ve yapılandırma sürecinde dilediğiniz boyutlarda bölümlendirebileceğiniz SSD’nin bir bölümüne sistem yazılımını kurmanız, geri kalan kısmını depo ve arşiv için değerlendirmeniz mümkün oluyor.

ADATA SU650 120 GB, 240 GB SSD, fiyat değerleri ve yorum sayıları açısından değişiklik gösteriyor. Düşük kapasiteli SSD modelleri, erişilebilir fiyat aralıklarında yer alırken yüksek kapasiteli çözümler ise kullanıcılar tarafından ilgi görürken daha çok sayıda yorum alabiliyor.

Siz de bilgisayarınızın performansını artıracak ve depolama kapasitesini yükseltecek SSD’ler almayı planlıyorsanız, ADATA’nın geliştirdiği SU650 serisi SSD’leri inceleyebilir, dilediğiniz ürünü Trendyol’a özel avantajlı fiyatlarla hemen satın alabilirsiniz.