placeholder
"

Ahşap Cilası

" araması için 3637 sonuç listeleniyor
Worldchem Ahşap Cilası
WorldchemAhşap Cilası
42,40 TL
Sepete Git

Ahşap Cilası

Ahşap Cilası

Ahşap, kendine has dokusu ve rengi ile mekanlara estetik değer ve sıcaklık katar. Diğer yandan doğal bir malzeme olduğu için ahşap eşyaların ya da yapı elemanlarının böceklerden, küflerden, UV ışınlarından ve çevresel etkilerden korunması gerekir. Ahşap parlatma cilası, masa ve sandalyelerden şifonyerlere ve gardıroplara kadar ahşap yüzeylere parlaklık kazandırmak için uygulanan temel bakım ürünlerinden biridir. Bazı cilalar ahşabı sadece parlatmakla kalmaz aynı zamanda temizler, görünümünü yeniler ve altta yatan kaplamanın korunmasına yardımcı olur.

Ahşap Cila Çeşitleri

Ahşap cilaları kaplama türüne bağlı olarak yüzey cilaları ve nüfuz eden cilalar olmak üzere iki ana türde üretilir. Yüzey cilaları, ahşabın üst kısmında kalır ve iç kısmına nüfuz etmez. Ancak kuvvetli, sert ve kalın bir tabaka bırakır. Bu sayede, nem ve aşındırıcı maddelerin ahşap yüzey ile doğrudan temas etmesini önler. Penetran ya da nüfuz eden ahşap cilaları ise ahşabın yüzeyine ve bileşimine nüfuz eden genellikle yağ bazlı maddelerden oluşur. Keten tohumu yağı, tink yağı ve tung yağı gibi yağ bazlı ürünler ahşaba nüfuz ederek, gözenekleri sertleştirir. Ahşaba nüfuz eden cilalar, aynı zamanda doğal bakım ürünleri olarak ahşabın yapısını destekler. Bazı ürünler böcek ve küf gibi sorunlara karşı özel olarak formüle edilir.

Poliüretan Ahşap Cilaları

Poliüretan cilalar su geçirmez özellikleri ile bilinir. Herhangi bir alanda, su teması nedeniyle oluşabilecek hasardan endişeleniyorsanız poliüretan cila idealdir. Ahşap kaplamalar, mutfak dolapları, dolaplar, kapılar, pencereler ve neredeyse her türlü mobilya ve hatta döşemeler için en iyi cila türlerinden biridir. Poliüretan cila ile kaplanmış yüzeyler su temasına, çizilmelere ve darbelere karşı dayanıklı hale gelir. Bu sayede ahşap ürünlerinizin uzun ömürlülüğünü olumlu yönde etkiler. Renk, doku ve kuruma özellikleri ile yüzlerce formüle sahip olan poliüretan ahşap cilalarını ahşap eşyalarınıza parlaklık kazandırmak için tercih edebilirsiniz. Daha doğal ve estetik bir görünüm için saten ya da mat ahşap cilası seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Poliüretan ahşap cilası suya ve neme dayanabilirken ultraviyole güneş ışınlarından olumsuz etkilenebilir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak, cilalı yüzeylerin sararmasına neden olur. Bu nedenle poliüretan cilaların çok fazla güneş ışığına maruz kalan dış mekân uygulamalarında kullanılması tavsiye edilmez.

Lake ve Su Bazlı Ahşap Cilaları

Lake cilalar, çok yönlü olarak kabul edilen ahşap cilası türlerinden biridir. Daha yüksek zemin koruması sağlayan bu cilalar çok hızlı kurur. Ayrıca ahşabı ekstra dayanıklı hale getirir ve yüzeye lüks bir görünüm kazandırır. Lake ahşap cilasının çıkarılması da kolaydır. Bu sayede ahşaba her istenildiğinde yeni bir cila uygulanabilir. Cila kısa sürede kuruduğu için püskürtme yöntemi ile hızlı bir şekilde yüzeylere uygulanabilir. Su bazlı ahşap cilası; boyalı, çıplak ve lekeli yüzeyler gibi farklı ahşap yüzey türlerinde kullanılabilir. Dekoratif ahşap eşyalarda zamanla bozulmayan şık bir görünüm elde etmek için su bazlı cila tercih edilebilir.

Bal Mumu Ahşap Cilası

Ahşap bal mumu ya da wax çeşitleri ahşap bakımında kullanılan popüler ürünlerdir. Bal mumu arılar tarafından üretilen bir sıvıdır ve sıcakta kötü performans gösterir. Bu nedenle sertliği artırmak için karnauba mumu gibi maddelerle karıştırılarak üretilir. Bal mumu, ahşaba özel bir patina, parlaklık ve koku kazandırır. Bununla birlikte sentetik cilalara göre daha az koruma sağlar. Ahşabın doğal rengini ve dokusunu korumak ve temel bir koruyucu yüzey tabakası sağlamak için sıvı ya da katı ahşap bal mumu çeşitleri bulabilirsiniz. Ahşap yüzeyini karartmak ve opaklaştırmak için renkli bal mumu uygulaması yapabilirsiniz. Mobilya ve döşeme tahtalarındaki çatlakları gizlemek ve ara sıra kullanım için dolgu çubuğu biçiminde ürünler de bulabilirsiniz.

Ahşap Türüne Göre Cilalar

Ahşap mobilya ve döşemeler başta olmak üzere ahşap ürünlerinde her biri genel olarak üç kategoriye ayrılan, 70'den fazla farklı ağaç türü kullanılır. Yumuşak ağaçlardan elde edilen ahşaplar hem yapısal hem de dekoratif uygulamalarda kullanılabilir. En iyi bilinen yumuşak ağaçlardan bazıları köknar, çam, karaçam ve köknardır. Sert ağaçlar meşe, kestane, kayın, kara akasya gibi türleri içerir. Çok dayanıklı olmaları nedeniyle yapısal ahşap işçiliğinden mutfak dolap ve diğer ünitelerinde kullanılan kaplamalara kadar birçok kullanım alanına sahiptir. Sert ağaçlar genellikle yumuşak ağaçlardan daha yüksek fiyatlıdır ve bu nedenle genellikle daha büyük ölçekli (örneğin yapısal) uygulamalar için kullanılır. Maun, tik, ipe, gül ve abanoz gibi egzotik ağaçlar esas olarak Güney Amerika, Asya ve Afrika'dan ithal edilir. Bu nedenle fiyatları nispeten yüksektir. Bu tip ahşaplarda Kırmızıdan siyaha kadar geniş bir renk yelpazesinde mevcuttur.

Ahşap Parke Cilası Renkleri ve Fiyatları

En yaygın iç mekan ahşap bakım görevlerinden biri, ahşap zeminleri iyi durumda tutmak ve ömrünü uzatmak için güçlü bir koruyucu tabaka oluşturan bir ürün uygulamaktır. Ahşap parke cilaları genel olarak iki ana türe sahiptir. Su bazlı cilalar, solvent içeren cilalara kıyasla sağlığa zararlı kimyasallar içermez ve kokusuzudur. Genellikle üç kat olarak uygulanır. Bununla birlikte su bazlı formülü nedeniyle solvent içeren ürünler kadar dayanıklı bir kaplama performansına sahip değildir. Solvent içeren cilalar dayanıklılığı ile tercih edilir. Diğer yandan uçucu bileşikler içeren bu ürünleri uygulama sırasında yeterli havalandırmanın sağlanması ve solvent dumanını solumaktan kaçınmak için koruyucu bir maske takılması gerekir. Uygulanan ürünün aşamasına ve türüne bağlı olarak, temizlik gereksinimleri değişiklik gösterir. Bu nedenle hem uygulama hem de temizlik için üreticinin talimatlarına uymanız önerilir.

Ahşap Astar Çeşitleri

Boya çeşitlerinde olduğu gibi, ahşap zemin kaplamaları mat, saten veya parlak bitiş seçeneklerine sahip olabilir. Ek olarak cilalar daha çeşitli yüzeyler elde etmek için üretim sırasında renklendirilebilir. Beyaz, şeffaf, koyu ve renkli ahşap cilası çeşitleri bulunabilir. Parke cilası satın alırken ürün kalitesi dayanıklılığı belirler. Kaliteli ürünler çok daha dayanıklı bir yüzey sağlar ve çoğu cila yalnızda 3 ila 4 yılda bir yeniden uygulama gerektirir. Cila uygulaması için döşemenize zımpara ya da sistre uygulaması yapmayı planlıyorsanız, bir sızdırmazlık maddesi veya astar uygulaması ile yüzeyi cilaya hazırlayabilir ve cilanın dayanıklılığını artırabilirsiniz. Cila öncesi astar uygulaması ahşabın gözeneklerini doyurur ve cila uygulamasını en iyi şekilde yapmanıza yardımcı olur. Parke cilası genellikle birden fazla kat gerektirir. Yüzeye doğru yükselmiş olabilecek ahşap liflerinin üstesinden gelmek için uygulamalar arasında yüzeyi zımparalamanız gerekebilir.

Ahşap Kapı, Yer, Merdiven ve Mobilya Cilası

Ahşap kapılar gibi iç mekan ahşap ürünlerinde üç ana cila türü kullanılır. Sık temizlenmeyen ve su ile teması sınırlı ahşap kasa ve çerçeveler için en iyisi selülozik ciladır. Hızlı kuruyan selülozik cilalar, çizilmelere ve sert temizlik ürünlerine karşı savunmasız tek bileşenli bir ciladır. Katalizlenmiş cila, daha iyi kimyasal ve fiziksel direnç sağlamak için geliştirilmiş bir selülozik vernik türüdür. Poliüretan cilalar ise daha dirençli ve iki bileşenli bir cila çeşididir. İki bileşenli cilalara, kaplama dayanıklılığını artırmak için sertleştirici bileşenler eklenir. Zeminlerin aksine, kapı kasaları çok katlı ve çok dayanıklı cila uygulaması gerektirmez. Cila, yüzeye bağlı olarak fırça veya rulo ile uygulanır. Sıvı veya jel formunda olabilir. Bitiş türüne göre mat, saten veya parlak cilalar bulabilirsiniz. Kapının yapıldığı ahşaba göre renksiz ya da koyu meşe, açık meşe, köknar, kayın ve ceviz gibi renkli cila çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Ahşap Mobilya Cilası Çeşitleri

Mobilya cilaları dört ana formülde gelir. Formül seçimi mevcut ahşap kaplamasına ve arzu ettiğiniz parlaklık seviyesine göre değişiklik gösterir. Silikon bazlı cilalar silikon, mum ve diğer temizlik maddelerini içerir. Ahşabı cilalarken, yüzeyden suda çözünen kiri çıkarır ve sert bir film oluşturur. Bu da silikonlu cilaları, gomalaklı ve poliüretan cilalı mobilyalarla uyumlu hale getirir. Silikon formülünden gelen kayganlıkları sayesinde, cilalanan yüzeyler toz tutmaz ve temizliği kolaydır. Bazen krem ​​cila olarak da etiketlenen emülsiyon cilaları, su, yağ ve temizleme maddelerinden oluşur. Yüzeyi cilalarken, ürün ahşap yüzeyindeki suda çözünür ve yağ bazlı birikintiyi kaldırmaya olanak tanır.

Ahşap Krem Mobilya Cilaları

Hem poliüretan hem de masif, doğal, organik ve fransız ahşap cilası uygulanmış ahşapta kullanım için uygun olan krem cilalar mat (düşük parlaklıkta) veya saten (orta parlaklıkta) parlaklık seviyelerine sahiptir. Ayrıca silikon cilalara göre toza daha yatkındır ve daha az silinebilir. Bununla birlikte bal mumunda göre daha dayanıklıdır. Yağ bazlı cilalar genellikle mineral yağ bazı ve çözücüler içerir. Yağlı cilalı ahşap için çok uygundur. Mobilya üzerinde bıraktığı ince yağ tabakası, ahşabın doğal yapısını vurgulayan zengin ve parlak bir sonuç elde etmenizi sağlar. Karnauba veya bal mumundan yapılan mumlar, toz tutmayan ve yüksek parlaklık sağlayan pasta cila mumlarından, toza daha yatkın ve mat veya saten bitişe sahip kremsi mumlara kadar çeşitlilik gösterir. Bal mumunun sağladığı ince ve sert katman, lekeleri ve sıyrıkları giderir. Lake cilalı mobilyalarla iyi bir şekilde eşleşir. Bal mumu sızdırmazlık maddesi görevi gördüğünden, bitmemiş ahşapta da kullanıma uygundur.

Mobilya Türüne Göre Ahşap Cilaları

Tipik olarak, cilaladığınız mobilya türü, uygun ürün seçenekleri daraltmanıza yardımcı olur. Yemek masasın sandalyelerinden sehpalara kadar her gün yoğun olarak kullanılan mobilyaların temiz ve parlak kalması için her ay daha sık mobilya cilası uygulanmasını gerektiren faydalı ögelerdir. Mumların gerektirdiğinden daha az çabayla bu ögelere mattan çok parlak bir parlaklık kazandırmak için aerosol veya sıvı cilalar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Antika mobilyalar genellikle en iyi yağ bazlı cilalar veya bal mumu ile vurgulanan süslü ayrıntılara sahiptir. Bu objeleri ya da mobilyaları uygun bir ürün ile yılda iki veya üç defadan fazla cilalamanız genellikle yeterlidir. Diğer yandan antika ahşaplar için silikon bazlı cilalardan kaçınmanız gerekir. Silikon formülü, antikanın dokusunu bozabilir ve rahatsız edici parmak izi görünümüne neden olabilir.

Dış Mekan Ahşap Cilaları

Ahşap ürünler korunmasız bir şekilde açık havada bırakıldığında hava koşulları ve diğer faktörler nedeniyle hızla çürümeye başlar. Güneş ışığına ve suya maruz kalmak ahşabın yüzeyini aşındırır. Aşınan ahşapta çatlaklar gelişerek yüzeyin pürüzlü olmasına neden olur. Pürüzlü yüzey, özellikle yatay yüzeylerde renk değişimine ve kir birikmesine yol açar. Ahşabın çürümesine mantarlar neden olur ve ahşabı hava koşullarından çok daha hızlı parçalar. Küf, polen, kir ve odun gibi organik maddeler üzerinde yaşayan hava kaynaklı bir mantardır. Soğuk ve kuru iklimlerde çürüme çok daha az yaygındır veya yoktur. Dış mekan ve iklim özelliklerine bağlı olarak farklı koruma özelliklerine sahip çeşitli dış cephe ahşap cilaları vardır. En iyisini seçmek için ürünü projeniz ile eşleştirmeniz ve bazı kararlar vermeniz gerekir. Örneğin, güvertede kullanılan bir cila, yeni bir masif maun kapı için en iyi seçim olmayabilir. Bazı yüzeylerde cila diğer yüzeylere kıyasla daha uzun dayanır. Cilayı temizleme, temizleme ve yeniden uygulama sıklığına bağlı olarak bakım ve onarım sürecinin kolaylığını da dikkate almanız gerekir. Ahşabın derinliğini ve güzelliğini en üst düzeye çıkarmak, doğal rengini ve şeklini ortaya çıkarırken onu aşınmadan, hava koşullarından ve çürümeden korumak istiyorsanız, şeffaf bir film oluşturan yüzeyler en iyi seçimdir. Su itici cilalar, ahşabı doğal bir görünümde bırakır. Şeffaf cilalar su emilimini sınırlayarak eğrilmeyi ve çatlamayı azaltmaya yardımcı olur. Tik ve tung yağı ahşabın rengini ortaya çıkarır ve kısa bir süre için doğal bir görünüm kazandırır.

Ahşap Cilası Nasıl Seçilir?

Çoğu mobilya cilası bitmemiş ahşapta kullanılamaz. Ham ahşap yüzeylerin gözenekleri uygun ürünlerle doldurulduktan sonra yüzeyi korumak için cila uygulanır. Bu nedenle parlak, lekesiz ve dayanıklı yüzeyler elde etmek için ahşap cilası seçerken bazı faktörlere daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Her şeyden önce, ahşabınızdaki mevcut kaplamanın, kullanılacak mobilya cilası türünü belirlediğini unutmamalısınız. Kaplama türünü belirlemek için mobilyanın göze çarpmayan bir parçası üzerinde keten yağı testi yapabilirsiniz. Ahşaba birkaç damla keten tohumu yağı sürdükten sonra, yağın yüzeyden emildiğini görüyorsanız yüzeye yağ uygulaması yapılmış demektir. Bununla birlikte, yağ yüzeyde toplanıyorsa yüzeye kalıcı bir cila kaplaması yapılmış olabilir. Cila tipini belirlemek için, asetona batırılmış bir pamuklu çubuğu yüzeye sürmeyi deneyebilirsiniz. Aseton 30 saniye içinde çözülürse, solvent bazlı bir cila kullanılmış demektir. Yağ bir veya iki dakika içinde jel benzeri bir maddeye dönüşürse gomalak; küçük boncuklar halinde öbekleşiyorsa poliüretan /ya da polyester kaplamaya sahip olabilirsiniz.

Ahşap Cilası Nasıl Uygulanır?

Yukarıdaki formüllerin her biri, mobilyalara farklı şekillerde uygulanır. Silikon, emülsiyon ve yağ bazlı seçenekler de dahil olmak üzere aerosol cilalar, basınçlı sprey kutularda satılır. Piyasadaki mobilya cilalarının büyük bir kısmını bu ürünler oluşturur. Sprey cilalar hızlı ve kolay uygulama avantajına sahiptir. hem iç mekan hem de dış cephe su bazlı, sprey, su geçirmez ahşap cilası çeşitleri bulunur. Uygulama yapmak için basınçlı şişeyi doğrudan mobilyaya püskürtmek için sprey düğmesine basmanız yeterlidir. Sprey cilaları uygularken bir bez kullanmanıza veya yüzeyi ovmanıza gerek yoktur. Sıvı, emülsiyon ve yağ bazlı cilalar sıvı formdadır ve bir bezin üzerine dökerek uygulayabileceğiniz şekilde şişelenir. Yarı katı cilalar, genellikle küçük bir kavanoz içinde satılan bal mumu bazlı ürünlerdir. Ürünü bir beze az miktarda sürmeniz ve ardından ahşabı ovalayarak parlatmanız gerekir. Harcanan çaba açısından en çok efor gerektiren cilalar bal mumu bazlı olanlardır. Bununla birlikte çok yoğun macunlara kıyasla kremsi mumlar daha az ovalama ile daha az parlatma gerektirir.

Doğru ürünü satın aldığınız ve dikkatli bir şekilde uyguladığınız sürece, ahşap cilaları ahşap eşyalarınızı yıpranmaya karşı korur ve ömrünü uzatır. Ahşap için doğru bakımı yapmak ağaç türüne göre doğru cilayı seçmenizi gerektirir. Formüllerine göre yumuşak, sert ya da egzotik ağaçlardan yapılmış ahşap ürünleri için üstün koruma sağlayan cila çeşitleri bulabilirsiniz. Saygın ahşap masa, mutfak tezgahı ve cam cilası markaları tarafından üretilmiş en iyi ürünleri inceleyebilirsiniz. İndirimli Trendyol fiyatları ile hem iç hem de dış mekan ahşap eşyalarınız için en iyi cila seçeneklerini hemen satın alabilirsiniz.