placeholder
"

Bios Pili

" araması için 474 sonuç listeleniyor

Bios Pili

AnaKart Üzerindeki Bios Pili Ne İşe Yarar?

Bilgisayarların en önemli merkezi donanımı olan anakartlar, aslında sadece bilgisayarda yer almadığından günlük yaşamdaki pek çok yerde bu ürünler kullanılır. Üzerinde çok sayıda yonga bulunan anakartlarda yuvarlak bir soket dikkatinizi çekmiş olabilir. Düğme pil olarak da görebileceğiniz bu ürünleri daha önce sıkça kullanmış olmanız olasıdır. Bu ürünlere bios pil denir. Ancak bunu duyan kullanıcılar “bios pili nedir?” sorusunu arama motorlarına sorarak meraklarını gidermek isterler. Teknik bir ifade içeren bu aygıtı değiştirmek de bittiğini anlamak da çok kolaydır. İşe yarayan ve kolayca takılan güç araçlarından olan bu ürünler farklı çeşitlerdedir. Bu türe daha çok mekanik ve elektronik cihazların iç donanımında rastlanır. Bu nedenle teknolojiyle iç içe olmayan çoğu kişi bu terime yabancı olabilir. Yalnızca masaüstü ve dizüstü bilgisayarların anakart sistemlerinde değil; tartılarda, kol saatlerinde, LED ışıkların güç kaynağında, hesap makinelerinde, araba alarmlarında, okuma lambalarında ve az enerji harcayan aygıtlarda bu yonga birimini görmek mümkündür. Boyutları sabit olan bu ürünleri bulmanız için oldukça çok seçenek bulabilirsiniz. Standart ebatlarda oldukları için marketlerden elektronik dükkanlarına kadar her yerden bios pili satın alabilirsiniz. Bu ürünlerin asıl işlevi cihazınızdaki kısa süreli bilgilerden bazılarını tutmaktır. Bu bilgilere BIOS verileri denir. Cihazdaki girdi-çıktı bilgilerinin kontrolünü sağlar. En fazla bilinen ve bittiğinde ayarların bozulmasına yol açan tarih ve saat bilgileridir. Geçici hafıza olan RAM içinde, sistemi her açıp kapattığınızda bios pili devreye girer ve sabit tuttuğu bu bilgiyi düzenli olarak ekranınıza verir. Her tipte olduğu gibi bu tiplerde de tükenme durumu olabilir. Pek çok çeşidini bulmak kadar değiştirmek de kolaydır. Her türün de aynı sokete girmesi gerektiği için bunu aygıtı biraz kurcaladıktan sonra siz de yapabilirsiniz. Bu piller diğerlerinden biraz farklıdır. Bilgisayar çalışmayıp bazen arıza verdiğinde devreye girer. Her elektronik aygıtın son kullanma tarihi vardır ve buna dikkate edilerek satın alınmalıdır. Küçük voltaj kaynağı veren bu yapılarda da yarı metal yapının içinde kimyasal bileşenler son kullanma tarihinden sonra reaksiyona duyarlı olmazlar. Bu nedenle yazılımın hata vermemesi için BIOS ayarlarınızın güncel kalması gerekir. Cihazınızın ihtiyaç duyduğu parçaları Trendyol üzerinden inceleyebilirsiniz.

AnaKart Üzerindeki Bios Pili

AnaKart Üzerindeki Bios Pili

BIOS Sistemi ve Pilinin Çalışma Şekli

BIOS Sistemi ve Pilinin Çalışma Şekli

Aynı anda milyonlarca girdiyi algılayıp onlara göre komut oluşturan ve çıktı şeklinde sunan cihazlar oldukça komplekstir. İç donanım parçaları yazılımsal cihazda bu girdileri almak ve onları çıktı olarak vermek için özelleşmiştir. BIOS yazılımı da bu sistemde kontrolü sağlayan en önemli yazılımlardandır. Kalıcı olarak bazı yazılımları güncel olarak bellekte tutar. Bu nedenle ROM belleği kullanır. Sistem her açılıp kapandığında bu bilgiler silinmez ve ekranda karşınıza yüklenir. Güncellenebilir ama veriler burada silinmez. Dolayısıyla cihazın bu yazılımı sağlayan ayarları da güncel olmalıdır ve bu ayarlarında sorun olan cihazların hata vermesi sık karşılaşılan bir durumdur. Sistemin açılması için ilk ateşlemeyi veren yazılım olarak da düşünebileceğiniz BIOS yazılımı, cihazın açılması için sorunsuz olmalıdır. Bilgisayarın yazılım ve çevresel donanım aygıtları arasında bağlantı kuran bu sistem ayarları bir tür köprü işlevi görür. Görevlerini incelediğinizde bu yazılımın bilgisayarda en sık kullandığınız özellikleri kontrol ettiğini görebilirsiniz. Bu görevlerden en önemlisi her sistem açılışında RAM bellek, ekran kartı gibi önemli donanımların kontrol edilmesidir. Bu donanım birimlerinin cihazdan harcadığı voltaj ayarlarını kontrol eder. Kullanılmayanları kapatmamızı sağlayan komutu cihaza verir. Tarih ve saat bilgilerinin her sistem açılışında tekrar eski hale dönmesinin nedeni de bu yazılımın neden olduğu problemlerdendir. Kolayca geri döndürülebilir bir durumdur ve cihazda kalıcı bir hasar bırakmaz. Eğer bir yazılım hatası varsa BIOS yazılımı sistemin çalışmasını durdurur. Bu durum bazen bilgisayarı açtığınızda göreceğiniz hata ekranının çıkmasına neden olur. Aslında can sıkıcı gibi duran ve işlerinizi bir süre sekteye uğratan bu durum cihazın daha büyük sorunlarla karşılaşmasını engeller. Bu nedenle avantajınıza olan kısa süreli bu sorunu ayarları kolayca düzelterek halledebilirsiniz. Bios pili nasıl çıkarılır? sorusuna cevap bulduktan sonra sistemdeki bu gibi önemli sorunları yardım almadan da çözebilirsiniz. Uygun bulduğunuz ürün özelliklerini Trendyol’dan araştırabilirsiniz. 

Tüm sistem adına çok önemli olan BIOS yazılımları çoğu insanın duyduğu ya da karşılaştığı ama detaylarını bilmediği bir konudur. Cihazın açılıp kapanmasında ilk etkiyi veren BIOS için farklı yazılım firmaları üretim yapar. Piyasada çeşitli üretimler yapan bu firmalar sistemler için yazılımlarını hazırlar ve sunar. BIOS ile sıkça karıştırılan bir terim ise CMOS’tur. Birbirlerine yakın iki birim olmaları da karıştırılma nedenleri arasındadır. Bios pili ve CMOS çipi yan yana iki farklı yonga setidir. Anakart üzerinde bulunur ve yuvarlak yapıdaki BIOS soketinin hemen yanında neredeyse onun yüksekliğinde olan CMOS çipini görebilirsiniz. İkisi arasında yardımlaşmaya dayalı bir bağlantı vardır. BIOS yazılımı okunabilir bellekteki bilgileri saklar ve cihaz kapalıyken de bunları korur. Bu nedenle güç kaynağına bağlı olmasa da aygıtınız yeniden açıldığında size kapanmadan önceki bilgileri sunabilir. Bu bilgileri CMOS depo eder. CMOS RAM bellekteki bilgileri okur. Aslında sürekli bir depolama alanı değildir. Bu nedenle güç kaynağından ayrılan ve kapanan sistemdeki bilgileri saklı tutamaz. Bu bilgileri size sunmak için her sistem açılışında bios pilinden alarak ekranda sunar. Bios pilinden kaynak alan bilgisayarınızı açtığınızda bilgilerin yeniden görünmesini sağlar. Depodan çok aracı görevi görür. Bu nedenle boyutu kB ile ölçülecek kadar küçüktür. Ayarların güncel olmasını ve hata verdiğinde düzelmesini siz de sağlayabilirsiniz. Ekranınız açılırken size bir hata sayfası veriyorsa ve açılmıyorsa ayarları yaparak düzeltebilirsiniz. f10, f2 ve del tuşlarını kullanarak yazılım ayarlarını görüntüleyebilirsiniz. Her BIOS yazılımı yapan firma çeşitli kodlar kullandığı için ayar değişikliği de farklı olabilir. Ancak sayfayı görüntüledikten sonra nasıl yapacağınız konusunda cihaz sizi yönlendirir. Eski cihazlarda bu yazılım için mouse kullanımı uygun değilken yeni yazılımlarda mouse kullanımına imkan verilir. Eğer bios pili bilgisayarınız hata veriyorsa yeni ürün alarak hatayı düzeltmek isterseniz sayfadan çeşitli seçeneklere ulaşabilirsiniz.

Aygıtlar markasına ve sahip olduğu yazılıma göre bazen hata verebilir. Genelde 3-5 yıllık ya da daha uzun süre kullanımda olan bilgisayarlar açılırken hata verdiğinde kullanıcılar bios pili kaynaklı bir neden olduğundan şüphelenir. Böyle bir durumda doğal olarak Bios pili biterse ne olur? sorusunu sorabilirsiniz. Henüz bilgisayar ekranında marka ve işletim sistemi amblemi belirmeden hata raporu gördüğünüzde sorunun ne kaynaklı olduğunu anlayabilirsiniz. Eski bilgisayarlarda klavye desteği ile yeni bilgisayarlarda mouse kullanarak da yazılım ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz. Ancak ürünün gücü tükenmek üzereyse ya da tükenmişse sistem her açılıp kapandığında bu sorunlar tekrarlar ve bu hata ekranını görürsünüz. Böyle bir durumda yapmanız gereken ürünü yenilemektir. Yazılımını anlamak ve CMOS bağlantısıyla olan ilişkiyi öğrenmek kadar kolay olan diğer bir konu ise bu küçük voltaj biriminin değiştirilmesi ve temin edilmesidir. Masaüstü bilgisayarlarda kasada, laptoplarda ise klavye kısmının altındaki tüm donanımların olduğu yerde bu ürünleri görebilirsiniz. Masaüstü bilgisayar kasasını açmak ve diğer donanım araçlarıyla ilişkisi olmadığından anakarttaki herhangi bir yonga birimini değiştirmek onlarda daha kolaydır. Ancak kablolu bios pili ya da kablosuz olanın değişimini yaparken mutlaka cihazın elektrikle bağlantısını kesmeniz gerekir. Laptoplarda da bios pili kablolu çeşitlerden olabilir. Kablolu veya soket yuvalı olsun, dizüstü bilgisayarın ihtiyacı olan bu ürünü değiştirirken veya yenilerken klavye altındaki tabanı ayırmanız gerekir. Bu nedenle masaüstü bilgisayardaki yonga birimi değişiminden biraz daha fazla aşama gerektiren bir işlemdir. Eğer bilgisayar parçalama ve toplama hakkında bilgi sahibi değilseniz ürünün değişimi için yardım alabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki bios pili kaynaklı hataları engellemek ve tükenen pili değiştirmek için çok çeşit arasından Trendyol’dan alışveriş yapabilirsiniz. 

Neredeyse her mekanik ve elektrik bağlantılı cihazda olan bu ürünler uzun süre tükenmez, bozulmaz. Her pilde iletken veya yarı iletken yapı içinde kimyasal bileşikler bulunur. Bu bileşikler bir süre sonra güç vermek için gereken tepkimeyi gerçekleştiremez. Ürünler bazen çalışmayıp bir kenarda durduğunda da bu durum olabilir, aygıtların içinde aktif çalıştıktan bir süre sonra da bu hale gelebilir. Pillerin çeşidine ve markasına göre tükenme süreleri değişken olabilir. Kimi bilgisayarlar kullanılmaya başlandığı 3. yılda, kimi bilgisayarlar çok daha uzun süreler boyunca bios pili konusunda sıkıntı yaşatmaz. Bu nedenle seçeceğiniz tipteki ürünün üreticisi ve seçtiğiniz marka önemlidir. Piyasadaki CR 2032 kodlu ürünleri cihazınız için tercih edebilirsiniz. Bu kodlardaki harf ve sayılara bakarak uygunluk durumunu kontrol edebilirsiniz. C harfi lityumdan yapıldığını, R harfi “round” yani yuvarlak olduğunu, ilk iki rakam 20 mm çapında olduğunu, son iki rakam 32 mm yüksekliğinde olduğunu gösterir. Bu ürünlerde diğer seçenek olan CR 2025 kodlu olanlarını da sıkça görmeniz mümkündür. Pilleri kendiniz değiştirmek istediğinizde bios pili nerede satılır? sorusunu sorup yanıt aramanız en doğru seçenektir. Almak istediğiniz bu ürünler pek çok yerde satıştadır. Değiştirmek istediğinizde anakarttaki soketi bulup pili bir cımbız yardımıyla, hatta tırnağınızla bile çıkarabilirsiniz. Yeni pili kutuplarına dikkat ederek yerine küçük bir kuvvet ile oturtabilirsiniz. Artı kutbun üste gelmesi gerektiğini unutmamalısınız. Ürünü doğru taktığınızda sistem tekrar hata vermeyecektir. Eğer hala aynı durumdan kaynaklı hata oluyorsa sorun pilin oturmamış olmasından ya da yeni olanın da tükenmeye yakın olmasından kaynaklı olabilir. Dilediğiniz pil çeşitleri için sayfa üzerinden seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Elektronik sistem ve yazılımlarda önemli işlevleri yerine getiren bios pili bir süre sonra tükendiğinde yenisi ile değiştirmeniz gerekir. Sorunu tespit ettikten sonra cihaza göre ürün seçtiğinizde yazılım kaynaklı bu sorunu kendiniz de çözebilirsiniz. Bu pillerin değiştirilmesi bir kumanda pili değişimi kadar kolay olmakla birlikte temininde de zorluk yaşamazsınız. Artık pek çok online satış mağazasından, marketlere kadar her yerde bios pillerini görebilirsiniz. Tarih ve saat ayarları her sistem açılışında manuel güncelleme gerektiriyor ya da henüz sistem açılmadan önce cihazın başlatılmasını duruyorsa sorun BIOS kaynaklıdır. Bu nedenle pilinizi değiştirmeniz gerekir. Bu ürünün pil özelliğinde olması, oldukça yüksek voltajla çalışan bilgisayara güç kaynağı olduğu anlamına gelmez. Bu piller cihaza güç vermeyip bilgisayarın donanım araçlarının kullandığı enerji voltajını kontrol eder, ayarını yapar. Ekranda bilgisayar açılmadan önce gördüğünüz yazılım raporları da BIOS kaynaklı hatalardandır. Yani cihazın başlamasına yardım etmez ama sorun olduğu zamanlar daha büyük hataları engellemek için cihazın başlamasını durdurur. Bu yönleriyle BIOS yazılımı ve CMOS çipine küçük de olsa voltaj veren bios pili önemli birimlerdir. Yıllar süren kullanım sonunda pek çok ürün gibi bunlarda da tükenme durumu görülür ve değiştirilmelidir. Bios pili fiyat açısından çok çeşitli ürünlerdir. Her kategoride ve her üründe sizlere sayısız seçenek sunan Trendyol üzerinden cihazınızın ihtiyacına göre pilleri temin edebilirsiniz. İster çoklu ürünleri ister daha az sayıda ürün içeren paketleri kolayca sepetinize ekleyebilirsiniz. Yazılım sisteminin başlatılması ve güncel kalması açısından büyük önem taşıyan bios pilinizi de iyi seçenekler arasından seçmeniz gerekebilir. Tüm ürünlerde ve markalarda kullanıcı memnuniyeti odaklı fırsatlar sunan Trendyol bu konuda da ihtiyacınıza yönelik özellikleri size sunar. Hemen sayfa üzerinden bios pili çeşitlerini sipariş edebilirsiniz.