İlgili Kategoriler
Fiyat
Etki
Ek Özellik
Cinsiyet
Saç Tipi
Hacim
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Bit Şampuanı

" araması için 210 sonuç listeleniyor

Bulaşıcı Parazitler İçin Etkili Çözüm Olan Bit Şampuanı Çeşitleri Trendyol'da!

Bit, saç derisinde yaşayan kan emici bir parazittir. Saçlı deriden beslenen bu böcek, cilt üzerinde kaşıntıya ve yaralara neden olur. Bu sebeple bitlenmek, kişinin yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Bu parazitler, oldukça özel bir fiziksel yapıya sahiptir. Saç telleri üzerine sıkı bir şekilde tutunan bitleri yalnızca su ile yaşam alanlarından uzaklaştırmak mümkün değildir. Ayrıca oldukça hızlı bir şekilde çoğalan bu parazitlere, doğru şekilde müdahale edilmezse bu canlılar kısa bir sürede tüm saç derisini kaplayarak ciddi bir sağlık sorununa neden olabilir. Bu canlıları saçtan uzaklaştırmak için çeşitli ilaç ve şampuanlar üretilir.

Bit spreyi ve şampuanı, bu canlının saçtan kolay bir şekilde ayrılması sağlar. Pek çok farklı form ve içeriğe sahip bit ilacı bulunur. Farklı şekillerde etki gösteren bu ilaçlar, bitlerin öldürülmesini sağlar. Ancak bu ürünler tek başlarına bit sorunundan kurtulmak için yeterli olmayabilir. Çoğu zaman ölen bit kalıntılarının ve sirkelerin saçtan uzaklaştırılması için ek ürünlere ihtiyaç duyulur. Sirke, bit yumurtasına verilen isimdir. Dişi bitler günde ortalama 10 adet sirke oluşturabilir. Dış koşullara karşı oldukça dirençli olan bit yumurtaları da özel yapıları sayesinde saça kuvvetli şekilde tutunur. Bu nedenle uygun kimyasallar kullanılmadan saçtan ayrılmaları neredeyse imkânsızdır. Bit tedavisi sırasında sirkelere yönelik önlemlerin alınması oldukça önemlidir. Bu aşamada çeşitli şampuanlar kullanılır.

Bit Şampuanı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bit Şampuanı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bit oldukça rahatsız edici bir sağlık sorunudur. Saç derisinde kaşıntı ve tahrişe neden olan bu canlılardan kurtulmak için sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemi bit şampuanıdır. Saç biti şampuanı, bu canlının baş bölgesinde yaşayan çeşidine özel olarak üretilir. Kafa derisi ile saç üzerinde bulunan bu bitler, şampuanlar ile etkili bir şekilde temizlenir. Saç bitleri için geliştirilen şampuanlar, bu asalakları tamamen yok edecek içeriğe sahiptir.

Vücut bitleri, çok daha nadir olarak görülen bir türdür. Saç bitlerinin aksine bu canlılar, insan vücudu üzerinde yaşamadıkları için kişilerin kıyafetlerinde barınır. Yalnızca beslenmek için vücut üzerine geçer. Çoğunlukla geceleri beslenen bu canlılara rastlamak zordur. Özellikle toplu yaşanan ortamlarda bulaşma riski oldukça yüksek olan bu canlının tedavisinde kullanılan çeşitli vücut biti şampuanı ve losyonu çeşitleri mevcuttur. Ancak bu ürünler hastalığın tedavisinde ikincil olarak kullanılır. Öncelikle vücut bitinin üzerinde yaşayabileceği yatak örtüsü, yastık kılıfı, çarşaf ve giysilerin yüksek ısıda yıkanarak steril edilmesi gerekir. Bu aşamada böcek öldürücü kimyasallardan da yararlanılabilir. Tedavinin sonraki aşamasında bir için ilaç ve losyonlar kullanılmalıdır.

Bir diğer bir şampuanı çeşidi ise koruyucu olarak geliştirilendir. Bit, bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Özellikle okul ve yurt gibi toplu ortamlarda hızlı bir şekilde yayılır. Bu gibi yerlerde bulunan kişiler bite karşı koruyucu önlemler alabilir. Bitten koruyan şampuan ve spreyler, belirli periyotlarla kullanıldığında bu hastalığının bulaşmasını önler. Bit koruyucu şampuanlar, özellikle bir salgın olduğu biliniyorsa düzenli olarak kullanılmalıdır.

Koruyucu Özelliğe Sahip Bit Şampuanı Çeşitleri Hangileridir?

Koruyucu Özelliğe Sahip Bit Şampuanı Çeşitleri Hangileridir?

Bit şampuanı içeriği yoğun olarak kimyasallardan oluşur. Bitlerin solunum yollarını etkileyerek ölmelerini sağlayan bu ürünler, bilinen şampuanlardan çok daha farklı bir yapıya sahiptir. Bit için şampuan, saça uygulandıktan sonra 10 – 20 dakika kadar bekletilip ardından durulanır. Bu uygulama sonrasında saçtaki bitler, büyük oranda etkisiz hâle gelir. Ancak her bit şampuanı, bu canlının yavrusu olan sirkelere etki etmez. Kimyasallara karşı dirençli bir yapısı olan sirkelerin giderilmesi için tasarlanmış özel kimyasallar bulunur. Bit, sirke şampuanı olarak bilinen bu ürün, çoklu bir etki mekanizmasına sahiptir. Bu şampuanlar, bitin tüm gelişim evrelerinde etkili olmayı başarır. Böylece sorunun tekrarlanmasını önler.

Bit ve sirkelerle mücadelede kullanılan bir diğer ürün çeşidi ise spreylerdir. Bit ve sirkelerin etkisiz hâle getirilmesi için geliştirilmiş olan spreyler, kolay bir uygulama şekline sahiptir. Saç diplerine ve boyalarına uygulanan bu ürün, belli bir süre bekletildikten sonra durulanır. Kimi spreyler yanlarında ayrıca bir bit ve sirke şampuanı ile birlikte satılır. Böylece eğer spreyin etki etmediği herhangi bir canlı kalmışsa diğer ürün ile yok edilmesi mümkün olur.

Bu setlerin içinde yer alan bir diğer ürün ise bit tarağıdır. Bu taraklar oldukça sık dişli bir yapıya sahiptir. Bu sayede saç tellerine tutunmuş olan bit ve sirkelerin kafadan ayrılmasını sağlarlar. Sirke bit şampuanı ve spreyi özel içeriği ile saça yapışan bu canlıları öldürerek etkisiz hâle getirir. Aynı zamanda bit ve sirkelerin saçtan çok daha kolay bir şekilde ayrılmasına da yardımcı olur. Set içeriğine bağlı olarak sprey veya şampuanlama işleminden sonra saç taranır. Dilerseniz tarama işlemini birden fazla gerçekleştirmek de mümkündür.

Bit şampuanı çeşitleri arasında içerik bakımından farklı olan alternatifler de mevcuttur. Çoğu ürün, bitleri öldürmeye yarayan kimyasallar içerir. Ancak kimi şampuanların içerikleri çok daha doğaldır. Çoğunlukla bitki özleri ve yağları içeren doğal bit şampuanı çeşitleri; geleneksel ve modern yöntemleri bir araya getirir. Bu ürünlerde kullanılan doğal kaynaklı içerikler de böceklerin öldürülmesini sağlar. Doğal şampuanlar, sülfat ve silikon gibi zararlı kimyasallar barındırmaz. Bu sayede hassas bünyeli bireylerin de kullanımına uygundur. Doğal ve organik bit şampuanı çeşitlerinin de set hâlinde satılan versiyonları mevcuttur. Bu ürünler, daha etkili bir sonuç için organik bit spreyi ile birlikte kullanılabilir.

Evcil Hayvanlarınız için Kullanabileceğiniz Bit Şampuanı Çeşitleri

Evcil Hayvanlarınız için Kullanabileceğiniz Bit Şampuanı Çeşitleri

Bit yalnızca insanlara bulaşabilen bir parazit çeşidi değildir. Bu can sıkıcı parazit, evcil hayvanlar üzerinde de yaşayabilir. Kedi, köpek, kuş, büyük ve küçükbaş hayvanlar gibi pek çok farklı canlıda bit görülebilir. Kimi türlerde yaşayan bitler dikkat edilmediği takdirde insana da geçebilir. Bu durumu önlemek için hayvan sahiplerinin tedbirli davranması ve koruyucu önlemler almayı ihmal etmemesi oldukça önemlidir.

Evlerde sıklıkla beslenen hayvanların başında kedi ve köpekler gelir. Bu canlıların sık bir kürke sahip olmaları kimi zaman bit sorunun fark edilmesini zorlaştırabilir. Bu nedenle özellikle dışarıda vakit geçirmesine izin verdiğiniz hayvanlarınıza koruyucu olarak belirli periyotlarla bit kontrolü yapabilirsiniz. Ayrıca yine önlem olarak belirli aralıklarla evcil hayvanlarınızı koruyucu bir şampuan ile yıkayabilirsiniz. Evlerde beslenen bir diğer canlı türü olan kuşlarda da bit görülür. Üstelik kuşlarda bulunan bitler insana geçebilme özelliğine de sahiptir. Bu nedenle önemsenmesi gereken bir sorundur.

Kümes ve besi hayvanları da bitler açısından risklidir. Bu canlıların üzerinde yaşayan parazitlerin de insana geçebilmesi mümkündür. Bu nedenle beslediğiniz hayvanın üzerinde bit olabileceğinden şüpheleniyorsanız öncelikle bir veteriner hekime danışarak sorunu teyit etmeniz gerekir. Eğer bit varsa ve insana bulaşma riski bulunuyorsa hayvanınız için gerekli tedaviyi uygulayabilirsiniz. Ayrıca kendiniz ve aileniz için de bitten koruyucu ilaç ve şampuanları kullanabilirsiniz.

Hayvanlar için üretilen çeşitli boy ve miktarlarda bit şampuanları mevcuttur. Ancak bu ürünlerdeki içerik, hayvan türüne ve kilosuna göre farklılık gösterebilir. Örneğin, kanatlı hayvanlar ve köpekler gibi farklı türler için özel şampuanlar üretilir. Ayrıca küçük ve büyük ırklar için hem ürün değişir hem de uygulama sıklığı ve miktarı farklılık gösterebilir. Bu nedenle herhangi bir uygulama yapmadan önce ürünün içeriğini iyi şekilde araştırmak ve veteriner kontrolünde ilerlemek tavsiye edilir.

Bit Şampuanı Çeşitleri Kimlerin Kullanımına Uygundur?

Bit Şampuanı Çeşitleri Kimlerin Kullanımına Uygundur?

Bit, hemen herkeste görülebilen bir sağlık sorunudur. Bu rahatsızlık, çoğunlukla çocuklarda görülse de her yaştan kişiye bulaşması mümkündür. Bu nedenle farklı grupların kullanımına uygun bit şampuanı ve spreyleri üretilir. Bit temas yoluyla bulaşan bir canlıdır. Saçında bit bulunan bir kişiyle sarıldığınızda veya bu kişinin tarak, atkı, şapka gibi kişisel bir ürününü kullandığınızda bu parazit size geçebilir. Bilinenin aksine bit bulaşmasının pis olmakla bir alakası yoktur.

Hastalık kolay bulaşma şekli nedeniyle küçük çocuklar arasında daha hızlı yayılır. Kreş ve ilkokul çağındaki çocuklar, oyun sırasında yoğun şekilde yakın temas hâlindedir. Aynı zamanda bu yaş grubu, oldukça hassas bir cilt yapısına sahiptir. Bu nedenle yetişkinler için uygun olan pek çok ürünün çocuklarda kullanılması mümkün olmaz. Çocuklarda görülen bit rahatsızlığının tedavisi için özel şampuan ve spreyler üretilir. Çocuk bit şampuanı çeşitleri, pek çok farklı form ve içeriğe sahiptir. Bu ürünler de çoğunlukla set halinde satılır. Şampuanın yanında ürün setinde bitlerin öldürülmesini ve sirkelerin etkisiz hâle getirilmesini sağlayan bir ilaç da yer alır. Bu ilaç, kolay bir uygulama için sprey veya damlalık formunda olabilir.

Nadiren de olsa bebeklerde de bit sorununa rastlanır. Ancak çoğu bit şampuanı ve ilacı 2 yaş üzeri için uygundur. Bunun nedeni bu yaş grubun oldukça hassas bir cilde sahip olmasıdır. Bebek bit şampuanı çeşitleri çoğunlukla 2 yaş üzeri için üretilir. Daha küçük bebekler için bit şampuanı ve spreyi bulunur. Kimi spreyler, 6 ay üzeri bebeklerin kullanımına uygundur. Daha küçük yaşlar için bu ürünler toksik etkilere neden olabilir. Bu sebeple herhangi bir ürün kullanmaya başlamadan önce bir çocuk doktoruna başvurulması tavsiye edilir.

Yetişkinler de bit şampuanı kullanabilir. Bu ürünlerde genellikle kesin bir yaş kısıtlaması bulunmaz. Yetişkin kişilerin kullanımına uygun çok sayıda ürün çeşidine rastlamak mümkündür. Ancak egzama ve roza gibi farklı cilt rahatsızlığı olanlar, alerjik bünyeliler ve hamileler herhangi bir bit şampuanı kullanmadan önce doktora başvurmalıdır.

Bit Şampuanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bit Şampuanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Piyasada pek çok farklı bit ilacı bulunur. Farklı özellikler taşıyan bu ürünler, etkileri bakımında da değişir. Bu nedenle bit şampuanı satın alırken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır.

Bit ilacı seçerken dikkat edilecek ilk konu, yaş grubu ve kişinin sağlık durumudur. Çok küçük yaştaki çocuklar ve bebekler, hamileler, saç ekimi tedavisi gibi bir süreç içerisinde olanlar ve alerjik bünyeli kişiler, herhangi bir ürün kullanmaya başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır. Piyasadaki ürünlerde bulunan kimyasallar, bu kişilerde toksik etkilere ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle hassas bünyeli kişilerin doğal ve organik içeriklere yönelmeleri sağlıkları için çok daha güvenlidir.

Dikkat edilecek bir diğer unsur ise seçilen ürünün etkisidir. Piyasadaki kimi ürünler, yalnızca bitler üzerinde etkiliyken kimileri sirkeleri temizler. Kişilerin, ürün tercihi yaparken bu ayrıma dikkat etmesi ve hem bitler hem de sirkeler üzerinde etkinliğe sahip şampuan ve spreyleri seçmeleri önemlidir. Aksi takdirde saçta kalan sirkeler, kuluçka süresini tamamladıktan sonra canlanarak bit sorunun yenilenmesine yol açar.

Ürünün set halinde olması veya tekli satılması da alıcılar tarafından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kimi bit setlerinin içerisinde sprey ve tarak gibi ek ürünler de yer alır. Bu ürünler, saçların bitlerden çok daha kısa bir sürede arındırılmasını sağlar. Böylece başkalarına bulaşma riski azaltılmış olur. Bit tarağı ise bu sorunun tedavisinde büyük öneme sahiptir. Özel yapılı bu tarak, saça yapışan bit ve sirkelerin kolaylıkla ayıklanmasını sağlar. Satın alınan şampuanla birlikte bit tarağı gönderilmiyorsa bu ürünün ayrıca alınması gerekir.

Kaşıntıya Son Veren Bit Şampuanı Fiyatları Nelerdir?

Kaşıntıya Son Veren Bit Şampuanı Fiyatları Nelerdir?

Bit tedavisinde oldukça geniş bir ürün çeşitliliği bulunur. Bu nedenle fiyat konusunda geniş bir yelpaze mevcuttur. Her bütçeye uygun bit için ilaç bulabilmek mümkündür. Bu sorunun tedavisinde kullanılan ürünlerin miktarı ve içeriği gibi çeşitli faktörler, fiyatı doğrudan arttırabilir.

Bit şampuanı fiyatını etkileyen faktörler arasında miktar ilk sırada yer alır. 100, 200, 300 ml gibi farklı ebatlarda satılan bit şampuanı çeşitleri bulunur. Bit, bulaşıcı bir hastalık olduğu için ailede bir bireyde görülmesi hâlinde diğerlerine de kısa sürede bulaşabilir. Bu durumda miktar olarak daha büyük şampuanlar tercih etmek avantajlı olur. Ayrıca koruyucu olarak bit şampuanı tercih eden kişiler de büyük şampuanlara yönelebilir. Miktarın artması durumunda şampuan fiyatının da daha yüksek olması normaldir. Ancak birim bazında incelendiğinde genelde büyük boy ürünler küçüklere kıyasla çok daha uygundur.

Bit ilaçlarında fiyatı etkileyen bir diğer faktör ise ürünlerin tekli veya set hâlinde satılmalarıdır. Bit tedavisinde şampuan kısıtlı bir etkinliğe sahiptir. Tek başına şampuan kullanımı, ürünün içeriğine bağlı olarak yeterli olmayabilir. Ayrıca tek bir ürünle yapılan tedaviler, daha çok tekrar gerektirebilir. Bu ürünün sprey ve tarak gibi diğer yöntemler ile birlikte kullanılması tedavinin etkinliğini arttırır ve süresini önemli ölçüde kısaltır. Bu nedenle set hâlinde satılan ürünlerde fiyat bir miktar daha yüksek olabilir.

Ürünlerin içerikleri, fiyatta değişiklik görülmesine neden olur. Çoğu bit ilacı, böcekler üzerinde öldürücü etkiye sahip kimyasallar barındırır. Bu ürünler, bazı hassas bünyeli kişiler için sakıncalı olabilir. Ayrıca doğal yaşamaya özen gösteren kişiler de bu ürünleri tercih etmeyebilir. Bu nedenle yalnızca bitkisel yağlardan ve özlerden üretilen doğal ürünler bulunur. Bitkisel bit şampuanı çeşitleri daha az bulundukları ve özel bir içeriğe sahip oldukları için fiyat açısından bir miktar daha yüksek bütçelere hitap eder.

Ayrıca evcil hayvanlar için üretilen bit şampuanlarının fiyatı da oldukça değişkendir. Kedi ve köpek gibi hayvanlarda bit ve pire tedavisi çok daha uzun bir süreçtir. Özellikle dışarıda vakit geçiren hayvanlar için bu tedavilerin belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Bu nedenle evcil hayvanlar için üretilen şampuanlar büyük boyutlu olur. Bu üründe miktarın artması fiyatı önemli ölçüde etkiler. Sevdikleriniz ve kendiniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm bit ürünlerine Trendyol güvencesiyle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bit Şampuanı Nasıl Kullanılır?

Saç derisinde yaşayan bir parazit olan bitin etkili bir şekilde ortadan kaldırılması için özel olarak geliştirilen şampuanlardan faydalanabilirsiniz. Saç derisinden beslenen bu parazitten kurtulmak için temin ettiğiniz şampuandan ele yeterli miktarda alınır. Kuru saça uygulanan şampuanın eşit bir şekilde dağıtılması büyük önem arz eder. Özellikle ense ve kulak bölümlerinin özenli bir şekilde şampuanla temas etmesi gerekir. Bu şampuan, tüm saçlı deri bölgesine masaj yaparak uygulanır. Şampuanı saçınızın ve derinizin tamamına iyice yedirdiğinizden emin olmadan işlemi sonlandırmamanız tavsiye edilir. Şampuanın 15 dakika boyunca durulanmaması büyük önem arz eder. 15 dakika dolduktan sonra saçınızı bol suyla yıkayabilirsiniz. Söz konusu şampuan, saçı temizlemediği için bu işlemden önceki veya sonraki gün de normal şampuandan faydalanabilirsiniz. Bu sayede bitlerin yanı sıra saçlarınızı da kirden ve pislikten arındırabilirsiniz.

Bit Şampuanı Kaç Günde Bir Kullanılır?

Saçtaki tüm sirkelerin ve bitlerin temizlenmesini sağlayan şampuanın etkili olması için doğru bir şekilde uygulama yapılması çok önemlidir. Genellikle ilk uygulamada etki etse de şampuanın saçı bitlerden tamamen arındırdığından emin olmak için ikinci bir kullanım da gerekli olabilir. İlk yıkamadan bir hafta sonra bit şampuanını aynı şekilde tekrar uygulayabilirsiniz. Bu durumda saçta ve derisinde ölmeyen sirkelerin veya bitlerin tamamen temizlenmesi mümkün olur. Bununla beraber ikinci kullanıma rağmen saçların bu parazitten tamamen arındırılması sağlanamadıysa doktora danışmanız tavsiye edilir. Doktorunuzun talimatlarına göre söz konusu bit şampuanını kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun saçlarında sık sık bitlenme görüyorsanız, kendiniz başta olmak üzere yakın çevredeki diğer kişilerin de bu şampuandan kullanması gerekebilir. Bu sayede kişide bitlenmeye neden olan temel etken ortadan kaldırılabilir. Aksi halde bitlenme sorunu, güç kazanarak yaşam kalitenizi düşürecektir.

Bitlenmeden Bit Şampuanı Kullanılır Mı?

Bitlenme sorununa karşı önlem almak isteyenlerin merak ettiği bir konu da ilgili şampuanın koruma amaçlı kullanımının mümkün olup olmadığıdır. Bit şampuanı, henüz bu sorunla karşılaşmayan saç derisinde etkili değildir. Söz konusu ürün, bitlerle temas ettiğinde onları öldürür ancak saçta koruyucu bir etki bırakmaz. Bu şampuanda bitlerin solunum yollarını etkileyen kimyasal maddeler bulunur. Saçlarınız bitlenmeden ürünü kullanırsanız olumlu bir etkiden faydalanma olasılığınız yoktur. Bitlenmeye karşı kendinizi korumak istiyorsanız saçlarınızı, kıyafetlerinizi ve yastık kılıflarını sık sık yıkamanız gerekir. Bilmediğiniz ortamlara girmediğiniz ve kişisel hijyeninize dikkat ettiğiniz müddetçe bitlenmeye karşı önlem alabilirsiniz. Ayrıca çocukların okulda veya sporda arkadaşlarının taraklarını veya şapkalarını kullanmamaları konusunda bilgilendirilmeleri büyük önem arz eder. Bitler, genellikle kalabalık ve küçük mekânlarda salgına yol açtığı için çocukların bu hususta bilgilendirilmesi etkili bir önlemdir.