placeholder
"

Çamaşır Sodası

" araması için 256 sonuç listeleniyor
YETİŞ Çamaşır Sodası 700gr
YETİŞÇamaşır Sodası 700gr
(7)
14,99 TL
Sepete Git
HepCix Çamaşır Sodası - 1 Kg
HepCixÇamaşır Sodası - 1 Kg
35 TL
Sepete Git
Berr Doğal Çamaşır Sodası (500 Gr)
Berr DoğalÇamaşır Sodası (500 Gr)
19,90 TL
Sepete Git
EMIR Soda Matik
HIZLI TESLİMAT
EMIRSoda Matik
(1)
14,90 TL
Sepete Git
TARGA TEDARİK Çamaşır Sodası 500 gr
TARGA TEDARİKÇamaşır Sodası 500 gr
18,02 TL
Sepete Git

Çamaşır Sodası

Çamaşır Sodası Kullanımı ile Can Sıkıcı Lekelerden Kurtulun

Şu anki nesilden önce büyük büyük annelerimizin de kullanmış olduğu yani çok eski zamanlardan beri nesillerce kullanılan ve sodyum karbonat, çamaşır sabunu gibi isimler ile de anılan çamaşır sodası çevre sağlığı ya da insan sağlığı için zehirli kimyasal maddelerden uzak bir şekilde daha ekolojik ve doğal bir temizlik için tercih edilmektedir. Çamaşır sodası içeriği yalnızca sodyum karbonat, soda külleri ya da soda kristalleri bulunduran bir bileşimdir. İçeriğinde çok fazla kimyasal madde bulundurmadan çok zor olan kurumuş kahve, yağ, çay, çilek, kiraz, çikolata, gibi lekeleri bile çıkarabilme özelliğine sahiptir. Çamaşırların alt katmanlarına hapsolan özellikle de beyazlarda oluşan kirlerin çok hızlı bir şekilde çözümlenip suya geçmesini ve çok kolay bir şekilde temizlenmesini sağlar. Yapısı değişkenlik göstermekle beraber çoğu zaman tuza benzeyen irili ufaklı parçacıklardan oluşur ve toz şeklinde olur. İsmi çamaşır sodası olarak geçse de yalnızca çamaşır temizliğinde değil evin her alanında temizlik amacıyla kullanılabilir. Çamaşır sodası çok az miktarda yakıcı bir etkiye sahip olabilir ve küçük çaplı tahrişlere sebep olabileceği ihtimali olduğu için çıplak el ile kullanılması yani cilt ile temas ettirilmesi pek önerilmez. Eldiven ile kullanılması ellerin tahriş olmaması için daha sağlıklı olacaktır. Çamaşır sodası ph değeri 11 ve üzeri olması sebebiyle oldukça bazal bir yapısı vardır. Doğal bir temizleyici olduğu için de birçok faydası bulunmaktadır. Çamaşır sodası faydaları için örnekler vermek gerekirse; içeriğinde klor maddesi bulundurmadığından renkli çamaşırların renklerini soldurmaz ve hassas yapıdaki çamaşırları da yıpratmaz ve eskitmez. Kıyafetler ağır kimyasallardan elde edilen parfümlere maruz kalmadan derinlemesine temizlenir ve koku hassasiyeti ya da kokulara alerjisi olan bireyler için de herhangi bir reaksiyon oluşturmaz. Çamaşır makineleri, rezistanslarında çoğu zaman deterjan kalıntıları oluşması ile bozulabilir bu durumun yaşanmaması için temiz bir kullanım gerekmektedir ve çamaşır sodası ile çamaşır makinesi rezistanslarının ya da diğer parçalarının bu kalıntılardan temizlenmesi de mümkündür. Özellikle deterjan bölmesi soda ve su ikilisi ile kalıntı olmayacak bir şekilde temizlenebilir. Çamaşır sodası ve aromatik yağlar sıcak su ile birleştirilerek çamaşır makinesinin boş bir şekilde çalıştırılması ya da direk olarak makine içerisinin bu karışım ile bezler yardımıyla temizlenmesi halinde ise çamaşır makinesindeki rahatsız edici kokular da giderilebilmektedir.

Çamaşır Sodası Birçok Alanda Kullanılabilir

İsmi dolayısıyla yalnızca çamaşırların temizlenmesi için kullanılan bir formül gibi görünebilir ancak birçok alanda temizlik ve hijyeni sağlamak amacı ile de kullanılabilmektedir. Yani çamaşır sodası kullanım alanı yalnızca çamaşırların temizlenmesine yönelik kullanım ile sınırlandırılmamalıdır. Bulaşık temizliğinde de rahatlıkla kullanılabilir ve çay bardaklarını, tencere ya da tavaları parlatarak güzel sonuçlar ortaya çıkarır. Bulaşıklarda kullanma işlemi elde yapılacaksa küçük tahrişler oluşması ihtimali ile eldiven kullanılması önerilir. Özellikle kaşık çatal ya da bıçak gibi hammaddesi çelik olan mutfak araç gereçleri parlatılmak isteniyorsa bulaşık süngeri yardımı ile ovalanarak uygulanabilir. Elde kullanıldığı gibi bulaşık makinesi içerisinde kullanımında da bir sakınca görülmemektedir. Fırınların, ocak gözlerinin ve ocakların demirlerinin yağlardan ve yemek artıklarından temizlenmesine yardımcı olmak için de su ile karıştırılarak yine sünger yardımı kullanılabilir. Küvet, lavabo ve duş başlıklarının temizliğinde de kullanılabilir. Ovma fırçası ile kullanımında kireç parçacıkları yüzeylerden kolay bir şekilde çıkarılabilir. Klozet ve tuvaletlerde fırça yardımı ile uygulanması sonucunda yine bembeyaz lekesiz bir görüntü ortaya çıkarır. Perdelerde de çamaşır sodasıyla yıkanması durumunda kirlerinden tamamen arınmış ve açılmış bir görüntü ortaya çıkacaktır. Su ile çamaşır sodasının karışımına perdeler batırılır perdelerdeki hoş olmayan kokuları alır ve kirlerini suda çözer. Döşeme ve halıların diplerindeki toz, kalıntı ve kirlerin arındırılmasında da tercih edilebilir. Çamaşır sodası 5 kg halı yıkama işlemlerinde halı yüzeyine dökülerek bir fırça yardımı ile diplere yedirildiğinde diplerdeki kalıntı ve tozları çıkarır. Gün içerisinde birçok çöp attığımız çöp kutularında oluşan kötü kokuların giderilmesi için çöp kutuların yıkanmasında da kullanılır ve geride kötü koku bırakmaz. Bir diğer kullanım alanı ise gümüş takıların parlatılmasıdır. Gümüş takılar su ile birleştirilen çamaşır sodası kullanımı ile parlaklık ve canlılık kazanmaktadır. Duvarlara çivi ile zarar vermek yerine çift taraflı bantlar kullanılarak bir şeyler sabitlenmiş ise ve tekrar çıkarıldığında da iz kalmış ise bunun çözümü de çamaşır sodasıdır. Ilık bir su ile karıştırılmalı ve erimesi beklenmelidir. İyice çözündüğünden emin olduktan sonra bir bez yardımı ile nazikçe bant izleri üzeri silinebilir. Bir süre silme işlemini uyguladıktan sonra bu izlerden eser kalmayacaktır.

Çamaşır Sodası Kullananlar ve Kullanımları Sonucu İzlenimleri

Çamaşır sodasının tek bir alanın temizliğinde değil de mutfak gereçleri, banyo, renkli ve beyazlı çamaşırlar, bulaşıklar, halı, kilim ve battaniye gibi birçok alanın ve eşyanın temizliğinde kullanılması ve içeriğinde de çok fazla ağır kimyasal madde bulundurmaması gibi özellikleri ev kadınları için oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Her bir alan ve her bir eşya için farklı farklı ürün temin etmek yerine tek bir ürün ile bütün alanları mükemmel bir şekilde temizleyebilmek daha da avantajlı bir durumdur. Temizlik rutinlerinde genellikle çamaşır sodası kullananlar çamaşırları beyazlatma konusunda çok etkili olduğunu ve bu performansının makinede yıkama ya da elde yıkamaya göre herhangi bir değişiklik göstermediğini her iki yıkamada da etkisinin görülebilir derecede olduğunu belirtmişlerdir. Hatta kullanıcılar yalnızca beyazlık konusunda değil yumuşaklık konusunda da oldukça başarılı olduğu ve yumuşatıcı madde kullanımına gerek kalmadan kıyafetleri yumuşacık yaptığı konusunda da geri bildirimlerde bulunmuşlardır. Tüm bunların yanı sıra çamaşır makinesinde kullanıldığında makine parçalarında kireci de önleyerek makinenin ömrünü uzatmaktadır. Yerleri silerken de kullanılabildiği ve hatta yüzeyler üzerinde tozlardan eser bırakmadığı şeklinde izlenimler de bulunmaktadır. Zehirli kimyasal maddeler içermediğinden dolayı bebeklerin kıyafetlerinin yıkanırken kullanılmasında da herhangi bir sakınca görülmemektedir hatta bebek kıyafetleri kimyasal parfüm içermeyen çamaşır sabunu ile yıkandığında bebeklerin sağlığı için daha uygun bir temizlik olacaktır. Deri ürünlerdeki lekelerin çıkarılması şeklinde kullanımı da oldukça yaygındır. Deri kumaş ile kaplanmış sandalyelerin silinmesi tozlarının alınmasında, deriden imal edilmiş olan çanta ve cüzdanların yüzeylerinin temizlenmesinde, deri ayakkabıların ve botların çamurlarının temizlenmesinde ya da deri kumaştan imal edilmiş montlarda oluşan lekelerin temizliğinde kullanılmaktadır. Çoğu kullanıcı tarafından deri yüzeylerde aylar süren leke çıkarma çabasının sonlandırılması açısından da oldukça ilgi görmüştür. Yünlerin temizliği için kullanan bireyler ise yünlerde sağlamış olduğu temizliğin uzun süre kalıcı olduğu şeklinde izlenimler elde etmiştir. Kullanıcıların deneyimlerinden de anlaşıldığı üzere Çamaşır sodası özellikleri oldukça fazladır. Çok az miktarda kullanımında bile üst düzeyde etkili sonuç vermesi ile ev kadınlarının gözdesi durumuna gelmiştir. Özellikle bahar temizliği, bayram temizliği gibi dönemsel şekilde temizlik yapacak olan kadınlar çamaşır sodasının perdeleri arındırma, zorlu lekeleri çıkarma, yüzeyleri parlatarak derinlemesine temizleme ve kötü kokuları giderme gibi özelliklerinden faydalanmaktadır.

Doğal Çamaşır Sodası ile Kimyasal Zehirlenme Yaşamadan Daha Derinlemesine Temizlik

Temizlik yapılırken içeriğinde tehlikeli ve zararlı kimyasal maddeler bulunduran ürünler kullanılması hem temizliği yapan hem de ortamda bulunan ve yaşayan bireylerin sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Özellikle temizlik yapılacak olan alanda küçük yaşta çocuklar da yaşıyorsa çocuklar her yere dokunabileceği için kimyasal madde ile temizlik onlar için de tehlikelidir. Sağlık açısından zararsız bir temizlik için içeriğinde zararlı kimyasal maddeler bulunmayan ve ekolojik, doğal temizlik dendiğinde akla gelen ve temizlikte doğallığı evlere taşıyan doğal çamaşır sodası içeriğinde kimyasal madde bulundurmadığı için bireylerin sağlığına özellikle de solunum yollarına zarar vermez. Küçük çocuklar ve bebekler gün içerisinde evin her köşesinde bulunabilmektedir. Kimyasal maddeler ile temizlenen bir ev içerisinde her yere temas edebilir ve ağır kimyasal maddelere maruz kalabilir. Çocukların ve bebeklerin bu zararlı kimyasallara maruz kalmamaları için ev temizliği yapılırken ya da çocukların kıyafetleri yıkanırken doğal olan çamaşır sodası tercih edilebilir. Mutfakta yemekler hazırlanırken çok sık bir şekilde neredeyse tüm malzemeler için kullanılan kesme tahtalarının temizliğinde de kimyasal madde kullanımı tehlikeli olabilir. Kesme tahtalarının temizlenmesi için de doğal etkiye sahip çamaşır sabunu kullanılabilir. Doğal çamaşır sabunu yardımı ile kalıntı olmadan doğal bir şekilde temizlenen kesme tahtaları yemekleri hazırlarken kimyasal kalıntıların yemeklere geçip geçmemesi gibi bir şüpheye yer vermeden hazırlanmasında etkili olmaktadır. Yemeklerin pişirildiği diğer bir alan olan fırınlarda ve bu fırınların iç kısımlarında bazen yemek yapımı sonrasında aşırı miktarda yağ birikimi olabilir. Temizlemesi zor olan ve tam olarak temizlenememesinden kaynaklı olarak biriken bu yağlar zamanla kalıp haline gelebilir ve temizlenmesi çok daha zor bir hal alabilir. Sodyum karbonat yani doğal çamaşır sodası en zorlu yağ kirlerini bile kolay bir şekilde çok fazla uğraş gerektirmeden temizler ve kimyasal maddeler kullanmaya gerek kalmadan bütün yemek kalıntılarını temizler ve kurumuş kalıplaşmış yağ lekelerini çıkarır. Bu ve buna benzer temizlikler için kullanımlarda daha iyi sonuçlar elde etmek amacı ile sıcak suyla karıştırılarak kullanımı önerilir. Kanalizasyon tıkanıklarının giderilmesi için de gidere bir bardak çamaşır sabunu dökülür kısa bir süre sodanın gideri temizlemesi beklenir ve arkasından da bol miktarda su ile durulanır. Bu adımların izlenmesi ile kullanılan soda sayesinde bu tıkanıklık giderilebilir.

Çamaşır Sodası ile Renkli Beyazlı Fark Etmeksizin Tüm Çamaşırlarda Derinlemesine Temizlik

Çamaşır sodası temizlik için oldukça doğal ve içeriğinde herhangi bir zararlı kimyasal madde bulundurmayan bir temizlik ürünüdür. Doğal olması sayesinde çamaşırları yıkarken çamaşırların kumaşlarına zarar vermez ve onları eskitmez. Özellikle beyaz renkli çamaşırlar üzerinde gözle görülür bir şekilde olan temizlik etkisi oldukça yüksektir. Beyaz renkli çamaşırlardaki kirleri, lekeleri söküp alır ve bunun yanı sıra beyazların ilk günkü kadar yeni, tazelenmiş şekilde görünmesini sağlar. Etkisi yalnızca beyaz renkli çamaşırlarla sınırlı değildir ve renkliler için çamaşır sodası kullanıldığında da kıyafetlerin renklerinde solma yapmadan derinlemesine temizler ve tazeler. Çamaşırları soldurmadığı gibi dokularında ipeksi şekilde yumuşak bir etki oluşturarak kıyafetleri kullanan bireylerde de yumuşaklık ve temizlik hissi yaratmaktadır. Çamaşır sodası çamaşır makinesinde de kullanılmak isteniyorsa çamaşır makinesinin hem deterjan bölmesine hem de yumuşatıcı bölmesine çamaşırların yoğunluğuna ve kirlilik seviyesine göre belirlenen bir ölçütte eklenerek kullanılabilir. Çamaşır makinesinin rezistans adı verilen parçalarında kireç oluşumunu da engellemektedir. Lavanta gibi güzel kokulu yağlar ile birlikte çamaşır makinesi temizliğinde kullanıldığında çamaşır makinesinin kireci ile birlikte kötü kokuları giderilir ve geride temizlik hissi veren ferah ve lavantadan kaynaklı hoş bir koku bırakır. Kötü kokularının giderilmesi amacıyla yalnızca çamaşır makinelerinde değil buzdolaplarında da kullanılmaktadır. Yine hafif ılık bir suya katılıp çözünmesi beklenir ve çözüldükten sonra ise bir bez yardımı ile içerisi boşaltılan dolap güzelce silinir. Bu işlem sonucunda yalnızca kötü kokular değil dolap içerisindeki lekeler de giderilir. Aynı temizleme işlemi dondurucularda, bulaşık makinesinde ve aspiratör temizliğinde de uygulanabilmektedir. Sert bir yapıda olan suyun yüksek oranda yumuşamasını sağladığı gibi çamaşırlardaki kirleri de yumuşatarak çamaşırların görünümünde de çok daha etkili ve temiz sonuçlar verir. Makinede yıkanması mümkün olmayan kış boyunca kullanılmış olan battaniyeleri, hazır alınan yastık ve yorganları, minderleri ve küçük yolluk paspasları yıkamada da etkisini göstermektedir. Bu şekilde makineye sığmayan ve makinede yıkanması mümkün olmayan ev eşyaları sıcak suya çamaşır sodası 1 kg karıştırılarak ve eldiven kullanımı ile elde yıkanabilir. Halılar yıkanırken de ilk olarak halıların ıslatılmasından sonra soda dökülerek halılar fırçalanır ve halı diplerindeki kalıntıların yüzeye çıkarılması sağlanır.

Çamaşır Sodası Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Tamamen doğal bir şekilde üretilen ve doğal bir içeriğe sahip olan çamaşır sodasının ev kadınları arasında en çok bilinen ve en çok kullanılmakta olan özelliği çamaşırları en ince ayrıntısına kadar temizlemesi ve daha canlı, temiz bir görünüme kavuşturmasıdır. Çıkarılması oldukça zor yağ, çay, kahve, kan, çikolata, çamur, çilek, nar, kiraz, boya, mürekkep, makyaj, deodorant ve ter gibi lekeleri kıyafetlerin üzerinden kolay bir şekilde yok etme özelliği ile bireyler için kolaylık sağlamaktadır. Özellikle kadınların dönemlik bir şekilde bahar ve kış dönemlerinde temizliklerini yaparken en çok şikayet ettikleri durum tül perdelerini kokulardan ve kirlerden arındırmakta zorluk yaşamalarıdır. Özellikle mutfakta bulunan perdeler sürekli yemek yapılan bir ortamda olduğu ısıya ve yemek kokularına maruz kaldığı için kısa bir sürede diğer perdelere oranla çok daha fazla kirlenmektedir. Çamaşır sodası yumuşatıcı, köpürtücü ve parlatıcı özelliği ile hem normal perdeleri hem de stor perdeleri zehirli kimyasal maddelere maruz bırakmadan doğal bir şekilde içeriğine hapsolan tozlardan, kokulardan ve kirlerden arındırır. Banyo temizliğinde de oldukça etkili olan çamaşır sabunu sararmış derz dolgulara uygulandığında derz dolgularındaki sarılığı gidererek oldukça beyaz bir görünüm oluşturur, küvetlerde ve lavabolarda oluşan lekelerin üzerine uygulandığında da bu lekeleri giderir ve duşa kabin camlarını da parlak bir şekilde derinlemesine temizler. Ham maddesi gümüş olan eşyaların parlatılması konusunda da büyük oranda etkilidir. Gümüş takılar özellikle de gümüş kolye, küpe ve bileklikler her zaman ilk alındığı şeklinde ve parlaklığında kalsın istenir. Gümüş eşyalar parlatılmak ve ilk alındığı durumuna döndürülmek isteniyor ise belirli bir ölçüde hafif ılık su ile birleştirilen soda içerisinde bekletilebilir ya da sodaya batırılan bir fırça yardımı ile fırçalanıp durulanarak temizlenebilir. Çamaşır sodası dezenfektan özelliği ile uygulanan yüzeylerdeki mikropları, virüsleri ve zararlı hücreleri etkisiz hale getirmektedir. Gün içerisinde sık sık temas edilen alanlarda çamaşır sodası kullanılabilir ve temas halinde bölgelerde oluşabilecek zararlı hücrelerin bireylere bulaşmaması için bölge soda yardımı ile dezenfekte edilebilir. Çamaşır sodası fiyatları kilogramına ve yapısına göre değişiklik göstermektedir. Çamaşır sodasında alternatifleri görmek ve anında sahip olmak için Trendyol’u ziyaret edebilirsiniz.