İlgili Kategoriler
Ürün Değerlendirmesi
"

Canon 5D Mark 2

" araması için 1 sonuç listeleniyor

Canon 5d Mark 2

Canon EOS 5D Mark 2

Markanın 80 yılı aşan tarihinden beslenen Canon 5D Mark 2, fotoğraf ve video meraklılarının beğenisine 2008 yılında sunuldu. Hem profesyoneller hem de amatörlerin ihtiyaçlarını sonuna dek karşılayan selefi Canon EOS 5D'ye yapılan eklemeler ile piyasada yerini alan model, günümüze dek birçok otoriteden yüksek puanlar alarak defalarca kendini kanıtladı. Sektör standardı üzerinde özellikleri ve ergonomik yapısıyla Canon EOS 5D Mark 2, DSLR dünyasının en kullanışlı ve efektif modellerinden biri olarak varlığını sürdürüyor.

5D Mark 2 ile Göz Kamaştırıcı Çözünürlükte Fotoğraflar

Çekilen fotoğraf, her diğer sanal görüntü gibi birçok küçük kareden oluşur. Bu karelere piksel adı verilir. Görüntünün büyüklüğüne oranla piksel sayısı ne kadar fazla ise bu pikseller gözükmez hale gelir ve fotoğraftaki sivri kenarların sayısı azalır. Canon 5D Mark 2, sektör ortalaması olan 17.6 megapikselin üzerindeki 21.1 megapiksel çözünürlüğüne sahip sensörü ile çok yüksek kalitede fotoğraf ve videolar yakalamaya olanak tanır. Böylece, profesyonel ve amatör ihtiyaçları sonuna dek karşılar.

Farklı Fotoğraf Formatları ve Efektif Düzenleme İmkanı

Canon EOS 5D Mark 2, birçok farklı formatta fotoğraf çekimine olanak tanır. PNG, JPEG gibi klasik formatlar dışında profesyonel formatta fotoğraf çekimi de 5D Mark 2 ile mümkündür. Bu profesyonel format RAW olarak isimlendirilmiştir. RAW çekimle yakalanan fotoğraflar, jpeg gibi klasik formattaki fotoğraflara göre daha büyük boyutlara sahip olsa da kullanıcıya sonrasında daha detaylı düzenleme imkanını tanır. Bir RAW fotoğrafın pozlaması çekim anında istendiği gibi ayarlanamamış olsa bile, bilgisayar üzerinde bu eksiklikler kolaylıkla giderilebilir.

Yalnızca Fotoğraf Değil, Video Kalitesiyle de Göz Kamaştırıcı

Canon EOS 5d Mark 2, FULL HD kalitesinde videolar yakalamaya olanak sağlar. Üstelik video kaydı sırasında devreye giren sürekli otomatik netleme özelliği sayesinde, değişen kadrajlar ile kaçan netlik sorunuyla karşılaşılmasına izin vermez. 1920x1080 piksel çözünürlüğünde, profesyonel kalitede filmler elde edilebilir. Üstelik bu filmler, FULL HD kalitede saniye başına 30 kare akıcılık değeriyle desteklenir.

Canon 5D Mark 2 ile Pozlamaya İlk Adım ve Akıllı Otomatik Pozlama

Pozlama, fotoğrafın temelidir. Üç farklı değerin birleşiminden oluşan bir üst değer olan pozlama, fotoğrafın maruz kaldığı ışık seviyesini ifade eder. Fotoğraflar, az pozlanmaları durumunda karanlık çıkacakken, fazla pozlamada ise ışık patlaması yaşayarak olması gerektiğinden çok daha parlak hale gelir. Doğru pozlama diyafram açıklığı, ISO ve perde hızı değerlerinin ortam şartlarına uygun olarak ayarlanmasıyla elde edilir. Canon 5D Mark 2, akıllı otomatik moda alınması durumunda ışık şartlarını algılayarak en iyi ortam için en iyi değerleri kullanıcı için ayarlar. Otomatik akıllı pozlama modunda çekim yapabilmek için makinenin sol üstünde bulunan mod tekerleğinden "A" simgesi seçilmelidir.

Zorlu Şartlarda Manuel Pozlama ile İstenilen Işık Şartlarını Yaratma İmkanı

Otomatik pozlama birçok durumda ideal olsa da, kullanıcılar bazı ışık şartları altında ya da özel kareler yakalamak istediklerinde pozlamaya müdahale etmek zorunda kalabilir. Canon 5D Mark 2, değiştirilebilir perde hızı ve ISO değeri ile kullanıcılarına farklı şartlarda sağlıklı fotoğraflar elde etme imkanını sağlar. Pozlamaya tamamen hakim olunan; ISO, diyafram açıklığı ve perde hızı değerlerinin özgürce değiştirilebildiği manuel moda geçmek için mod tekerleği “M” konumuna getirilmelidir. Böylece pozlama dilenen şekilde ayarlanabilir. Bu sayede fotoğrafın ışık şartları kullanıcının seçimleri doğrultusunda değişir.

Manuel Pozlamanın Kafa Karıştırıcılığına Karşı 5D Mark 2'nin Yarı Otomatik Modları

Pozlamayı tamamen makineye bırakmak ya da tamamen ele almak her durumda ideal olmayabilir. Yarı otomatik akıllı çekim modlarında fotoğraf makinesi, bazı değerlerin ayarlanmasını kullanıcıya bırakırken, kalan değerleri kullanıcının atadığı değerlere göre kendisi yaparak zaman kazandırır. Bu modlar arasında program modu, diyafram öncelikli mod, perde hızı öncelikli mod ve ve bulb modu yer alır. Yarı yardımlı modlar arasında seçim, manuel mod ve tam otomatik modda olduğu gibi kameranın sol üstünde yer alan mod tekerleği vasıtasıyla yapılır.

Program Modu ile Yalnızca Basit Ayarlamaları Yapın

Program modu, mod tekerleğinde “P” harfi ile gösterilir. Manuel ve tam otomatik akıllı pozlama modlarından farklı olarak program modunda makine, diyafram açıklığı ve perde hızı gibi kafa karıştırıcı ayarları kendisi yaparken, kullanıcıya ise yalnızca ISO değerini ve ortamın ışık dengesini seçmek gibi menü üzerinden yapılabilen basit ayarlamaları yapmak kalır. Yeni başlayan kullanıcılar için ideal olan bu mod ile bir amatör, gelişmiş özellikleriyle Canon 5D Mark 2’yi kullanmaya temel seviyeden başlayabilir.

Diyafram Öncelikli Mod İşinizi Kolaylaştıracak

Manuel mod dışında kullanılabilecek ikinci mod, diyafram öncelikli moddur. İngilizce’de “aperture priority mode” olarak ifade edilen bu mod, tekerlekte “AV” harfleri ile gösterilir. AV modu, önceliğin fotoğrafın çekim süresi olmadığı durumlarda kullanılabilir. AV modu sayesinde kullanıcı yalnızca makinenin lens diyaframından geçecek ışık miktarını ve makinenin ISO değerini ayarlayarak, perde hızı ayarını makineye bırakabilir. Makine yapacağı akıllı ölçümler sayesinde, girilen diyafram açıklığı ve ISO değerlerine göre uygun perde hızını doğru pozlama için tespit edip ayarlayacaktır.

Hızın Önemli Olduğu Anlar İçin Perde Hızı Öncelikli Çekim Modu

Perde hızı öncelikli mod, çekim hızının öncelik olduğu durumlar için idealdir. Perde, açılıp kapanarak makinenin lensten ne kadar süre ışık alacağını kontrol eder. 1/200 perde hızı ile çekilen bir fotoğrafta makine, saniyenin 200’de biri kadar süre kadar açık kalarak görüntüyü yakalayacak ve hızla hareket eden cisimleri net olarak görüntülemede başarılı olacaktır. 1/10 gibi düşük sürelere ayarlanmış perdelerse daha aydınlık fotoğrafları elde etmeye imkan sağlar. Yalnız bu uzun perde sürelerinde hareketli cisimleri net olarak yakalamak zorlaşır. Makineyi perde öncelikli moda almak için mod tekerleği TV konumuna getirilmelidir.

Bulb Modu ile Daha Uzun Pozlamalar

Bulb modu ise makinenin diğer modlardakinden daha uzun süreli perde açıklıklarına ulaşmasını sağlar. Örneğin TV modunda 30 saniyelik bir maksimum pozlama süresine ulaşılabilirken, bulb modunda bu süre üzerine çıkılabilir. Böylece perdenin uzun süreler açık kalmasıyla sensör daha uzun süre ışığa maruz kalır. Bu sayede çok daha karanlık ve zorlu şartlarda uzun pozlama yoluyla aydınlık fotoğraflar elde edilebilir.

Kendi Çekim Modunuzu Yaratarak Zaman Kazanın

Canon 5D Mark 2’nin mod tekerleği üzerinde bu yardımlı modlardan başka bulunan 3 mod seçeneği daha vardır. Bu modlar C1, C2 ve C3 şeklinde isimlendirilmiştir. C1, C2 ve C3 modları diğer modlar gibi seçenekleri kullanıcıya sunmaz. Mod tekerleğindeki bu bölümler, kullanıcıların menü üzerinde yapacakları ayarları kaydedip bu ayarlara kolayca dönebilmeleri için konulmuşlardır. 5D Mark 2, yapılan ayarlamaları kullanıcı için hafızasında saklar ve kullanıcıya ön ayarlara tekrar ihtiyaç duyması halinde yalnızca tekerlek üzerinden uygun modu seçmek kalır.

Yüksek ISO Değerleri ile En Zorlu Şartlarda Aydınlık Çekimler

Canon EOS 5d Mark 2, üzerinde taşıdığı güçlü teknoloji sayesinde, aynı anda hem diyafram açıklığı hem de perde hızının kullanıcı isteklerini karşılayamadığı ışık şartları altında bile çalışabilmeyi sağlar. 25600 gibi yüksek bir değere kadar arttırılabilen ISO ayarı ile zorlu şartlar altında gerekli pozlama elde edilebilir. Yalnız diğer DSLR'larda olduğu gibi, ISO değeri arttıkça fotoğraftaki "noise" yani gürültü seviyesinin de artarak karıncalı bir görüntü ortaya çıkmasına neden olacağı unutulmamalıdır.

Yüksek Kalitedeki Görüntüleri Bozulmaksızın Yansıtabilen LCD Ekran

5D Mark 2’nin 3 inçlik ekranı, yakalanan görüntüleri ve kamera menülerini yüksek çözünürlükte izleyebilmeyi sağlar. 920 bin noktalık çözünürlüğüyle ekran, görüntülerin kalitesi bozulmadan doğrudan kamera üzerinde izlenebilmesi için tasarlanmıştır. Ayrıca ekrandan görüntülenebilen akıcı ve modern menüler ile tüm ayarlamalar kolayca yapılabilir. Ekranda gezinmek için makinenin sağ tarafında bulunan kumanda düğmelerini kullanmak yeterlidir.

Eklentiler, Aksesuarlar ve Değiştirilebilir Lensler

Canon EOS 5D Mark 2, birçok aksesuarı destekler. Üzerinde bulunan flaş yuvasına ek bir flaş ya da mikrofon kolaylıkla yerleştirilebilir. Ayrıca altında bulunan tripod yuvası da kamerayı bir tripod ya da slider gibi sabitleyicilere yerleştirerek daha efektif kullanabilmeyi sağlar. Canon EOS 5D Mark 2 üzerindeki lensler de kolaylıkla çıkartılarak başka biriyle değiştirilebilir. Bu sayede kullanıcılar kameralarına takacakları farklı lensler ile farklı ışık şartları altındaki ya da farklı uzaklık ve açılardaki cisimleri yakalayabilirler.

Canon 5D Mark 2 Kit ve Body Arasındaki Farklar

DSLR makineler iki ayrı ana parçadan oluşur: “Body” yani kamera gövdesi ve lens. Bu makineler satış noktalarında bazen yalnızca “body” şeklinde satılırken, bazense “kit” yani takım halinde satılabilmektedirler. Bir Canon 5D Mark 2 body makine tercih edildiğinde, kullanıcının fotoğraf ya da video çekmeye başlayabilmesi adına ayrıca bir lens temin etmesi gerekir. “Kit”ler ise bir “kit lens” ile beraber gelir. Böylece kullanıcı bir Canon 5D Mark 2 kit tercih ederek başlangıç için ayrıca bir lens satın almak zorunda kalmaz.

Canon 5D Mark 2 Kit İle Fotoğrafçılığa Kolay Giriş

“Kit lens” terimi, kit olarak isimlendirilen DSLR takımı içinde hazır olarak bulunan lensi ifade eder. Modeller ve markalar arasında bir “kit lens” standardı yoktur. Bu lenslerin özellikleri kameraya göre değişmektedir. Örneğin satıcıların genellikle sunduğu Canon EOS 5D Mark 2 kit lens, Canon'un EF serisinden 24-105mm f4/L IS USM olmaktadır. Buna karşın giriş seviyesi bir model olan Canon EOS 650d ile yine Canon'un EF-S 18-55mm lensi sunulmaktadır.

Eğer giriş seviyesi bir kullanıcıysanız ve lens dünyasına adım atmanın erken olduğunu düşünüyorsanız, bir kit lensli 5D Mark 2, daha spesifik istekleri olan bir fotoğrafçı haline gelene dek işinizi görecektir. Lensler konusunda daha fazla bilgiye sahip olup isteklerinize en uygun kombinasyonu yaratmak isterseniz, bir body makine tercih ederek lensinizi ayrıca almak daha tasarruflu olacaktır.

Canon 5D Mark 2 ile Uyumlu Lensler

Canon 5D Mark 2 lens tercihi yaparken makineyle ilgili ilk bilinmesi gereken, söz konusu makinenin ne tür lensleri desteklediğir. Canon DSLR makineler, farklı lens sistemleriyle uyumludur. Bu farkı ise sensör boyutu yaratır. Canon EOS 5D mark 2 gibi cihazlar, profesyonel ihtiyaçlara yönelik üretildiklerinden "full frame sensor” yani tam boyutlu sensöre sahiptirler. Buna karşın birçok Canon cihazda "crop sensor" denilen, full frame’in küçültülmüş bir hali bulunur. Lens ağızları da sensör boyutlarına göre üretildiğinden, full frame sensör bir cihaza crop sensör bir lens takmaya çalışmak başarısız bir girişim olacaktır.

Canon EOS 5D Mark 2, Canon’un full frame sensörlü makineleri için ürettiği lens serisi olan EF lensleri destekler. Lens arayışında karşılaşabilecek EF-S modeller crop sensor cihazlar için üretilmişken, EF-M modeller ise aynasız modellerle uyumludur. Ne EF-S lensleri ne de EF-M lensleri, full-frame bir 5D Mark 2 ile kullanmak mümkün değildir. Bu lenslerin yuvaları, 5D Mark 2'nin ön kısmında bulunan lens ağzındaki yuvalarla uyuşmayacaktır.

Canon 5D Mark 2 Lensiniz İçin Uygun Odak Uzaklığını Seçmek

Lens için doğru mm değeri seçimini yapabilmek adına, önce lens üzerinde ve isminde yer alan mm değerinin ne ifade ettiğini bilmek gerekir. Bu değer, lensin odak noktasının sensöre uzaklığını, bir başka deyişle odak uzaklığını ifade eder. Lensin odak uzaklığı yani mm cinsinden uzunluğu arttıkça kullanıcıların daha uzaktaki cisimleri yakınmışçasına yakalayabilmesi mümkün hale gelir. Yakın bölgeler görüntülenmeye çalışıldığındaysa, ancak oldukça dar bir alan sensöre düşer ve fotoğrafa yansır. Örneğin 300mm bir lensle çok uzaktaki bir cisim kolaylıkla görülebilir.

Küçük mm değerlerine sahip lensler ise daha yakın çevreyi görüntülemek için tasarlanmıştır. Örneğin 24mm bir lens ile kullanıcı yakın çevresini geniş biçimde yakalayabilir ama uzak bölgeleri yakınmışçasına yakalamak istediğinde başarısız olacaktır. Daha düşük sayısal odak uzaklıklarına inildiğinde görüntü balık gözü perspektifini yaratacak kadar genişleyebilir.

50mm gibi orta değer lensler ise insan gözününkine yakın perspektifler yakalamak için tasarlanmışlardır. Kullanıcılar, 50mm lenslere özellikle portre fotoğrafçılığı için sıklıkla başvurmaktadır. Birçok kullanıcının favorisi olan arkası flu portre fotoğraflar, 50mm lens uzunluğuna ve yüksek bir diyafram açıklığına sahip lenslerin kullanılması sayesinde ortaya çıkmaktadır.

Geniş Diyafram Açıklığına Sahip Lensler ile Sorunsuz Işık ve Bulanık Arka Planlar

Lens seçiminde kullanıcıların kafasını karıştıran bir başka değer ise diyafram açıklığıdır. Diyafram açıklığı, lensin içindeki diyafram isimki perdenin maksimum açıklığını ifade eder. Diyafram açıklığındaki sayısal değer ile diyaframın geçirebildiği ışık arasında ters orantı vardır. Örneğin f1.8 açıklığa sahip bir lens çok daha fazla ışığı makine içerisine alabilirken, açıklığı f5.6 olan bir lens daha azını alacaktır. Diyafram açıklığı fazla olan lensler, düşük ışık koşullarında çok daha iyi sonuçlar verir. Ayrıca lensin diyafram açıklığı ne kadar fazla yani sayısal değer olarak düşük ise (örn: f1.8), fotoğrafın netlenmeyen bölümü bulanıklaştırma gücü de o derece artar.

Sessiz Lensler ve Otomatik Odak ile Sorunsuz Görüntüler

Lensler seçiminde dikkate alınabilecek diğer konular sessiz çalışma ve otomatik odaktır. Canon EF serisi bazı lenslerin isimlerinde bulunan STM ifadesi, sessiz netleme motorunu ifade eder. Bu motorun bulunmadığı lensler özellikle video çekerken, arkadan duyulacak netleme seslerinin ortaya çıkmasına sebep olur. Otomatik odak ise bir başka önemli özelliktir. AF (auto-focus) yani otomatik netleme özelliğine sahip bir lens tercih edilmesiyle, her fotoğrafınızda elle netleme yapma zorunluluğu ortadan kalkar.

5D Mark 2 ile Toz ve Su Problem Olmaktan Çıkıyor

Birçok DSLR kullanıcısı zorlu şartlarda kameralarını test etmeyi ve kareler yakalamayı sever. Bu şartlar altında fotoğraf çekmek isteyen kullanıcılar, kameralarını korumak adına ayrıca kılıflar veya korumalar almak zorunda kalırlar. Canon EOS 5D Mark 2, profesyonel ihtiyaçlara göre tasarlanmış yapısıyla toz ve suya karşı korumasına sahiptir. Buna karşın suya dayanıklılık su altında çekim yapabilme anlamına gelmediğini unutmamak gerek. Cihaz, güçlü biçimde su sıçrayan, fıskiye çevresi, yağmur altı ya da bir şelale kenarı gibi ortamlarda sorunsuz çalışmaya devam edebilir.

Değiştirilebilir Batarya ve Uzun Ömür

1800 mAh gücündeki bataryası ile Canon 5D Mark 2, kullanıcının çekimini aralıksız biçimde rahatça sürdürebilmesini sağlar. Canon 5D Mark 2 batarya modeli olan LP-E6, Canon’un güçlü pil teknolojisinden beslenir. Kullanıcı bataryayı kolayca yerinden sökerek, kamera kutusunda gelen Canon 5D Mark 2 şarj aleti ile doldurabilir. Bataryanın yetmeyeceği uzunlukta çekimlerde ise yedek bir LP-E6 taşınarak pil bittiğinde değişim kolayca yapılabilir ve çekim aralıksız sürer.

SD Kartlar ile Kolay Aktarım

Canon 5D Mark 2 hafıza kartı desteği ile görüntüleri kolayca başka cihazlara aktarabilmeyi sağlar. Yeni görüntüler otomatik olarak yuvaya yerleştirdiğiniz hafıza kartına basılır. Böylece fotoğrafları düzenlemek, videoları kurgulamak gibi işlemleri gerçekleştirebilmek adına tüm makineyi kablo ile bilgisayara bağlamaya gerek kalmaz. Canon 5D Mark 2 Wifi desteğine sahip değildir ve Canon Connect uygulaması vasıtasıyla ağ üzerinden bağlantı kurmayı desteklemez.

HDMI Çıkışı ile Anında İzleme

Canon EOS 5d Mark 2’nin HDMI desteği, kaydedilen görüntüleri anlık olarak bir monitörden görüntüleme imkanı tanır. Uygun tipte bir HDMI kablosu kameraya bağlanarak, harici bir monitörden daha net izlemeler yapılabilir. Böylece film çekimi ya da profesyonel fotoğraf çekimi gibi kamera ekranının görüntüleri izlemek adına yeterli olamayabileceği profesyonel alanlarda, kolayca bağlanacak bir harici ekran ile daha verimli çalışmalar yapılabilir.

Uzaktan Kumanda ile Kolay Kontrol

Fotoğraf ya da video çekerken her an kamera yanında bulunmak ya da kameraya dokunarak deklanşöre basmak mümkün olmayabilir. Uzun pozlama yaparken kamerayı titretmemek ya da kamerayı yerleştirip daha uzak bir bölgeden yapmak adına bir kumandaya ihtiyaç doğabilir. Canon 5D Mark 2 uzaktan kumanda desteği sayesinde kullanıcıların bu zorlukların üstesinden gelebilmesini sağlar.

Canon EOS 5D Mark 2 Özellikleri ve Fiyatı

Canon 5D Mark 2 özellikleri, yüksek profesyonel standartlar göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Cihaz, yüksek fotoğraf ve video çözünürlüğü ile görüntü kalitesi konusunda fire vermez. Canon'un yaratmış olduğu geniş lens dünyasındaki birçok lensi destekleyerek kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını karşılar. Manuel pozlamanın yanında sunduğu akıllı otomatik ve yarı otomatik modları ile profesyonel kullanıcıların yanında amatörlerin de kolayca kullanımına olanak tanır. Canon 5D Mark 2 fiyat, batarya, hafıza kartı, şarj aleti ve aksesuar seçeneklerini Trendyol'da bulabilirsiniz.