placeholder
"

Damacana Kılıfı

" araması için 504 sonuç listeleniyor

Damacana Kılıfı

Damacana Kılıfı Modelleri ve Özellikleri

Onlarca farklı modelde, farklı farklı malzemelerden farklı farklı desenlerde ve biçimde üretilmiş su damacana kılıfı ürünleri sunulmaktadır. Halk arasında damacana örtüsü veya damacana kabı olarak da anılabilen bu ürünler, damacana veya sebil gibi eşyaların üzerinde koruyucu bir örtü veya kılıf görevi görür. Hem damacana ve sebillerinizi pisliklerden korumaya hem de bu araçlarınıza şık, zarif ve hoş bir görüntü kazandırır. Bu ürünler suyunuzu güneşten koruyarak suyun güneşle teması sonucu oluşan bakterilerin de engellenmesini sağlar. Bu sayede su taze kalır ve koku sorunu da önlenmiş olur. Sayfamızda yer alan ürünlerin kimisi örtü veya kılıf şeklinde üretilmişken, kimisi de özellikle sebil üstlerinde kullanılmak üzere “devasa bir yumurta” şeklinde hoş bir formda dizayn edilmiştir. Plastikten üretilen ürünlerimiz ABS (Akrilonitril bütadien stiren) plastik kullanılarak imal edilmiştir. ABS günlük hayatta çok sık karşılaştığımız hijyenik plastiklerden olup, medikal alanlar, beyaz eşya üretimi, oyuncaklar, pencere kolları ve tutacakları, küvet ve duşakabin gibi pek çok şeyin de üretiminde kullanılmaktadır. Su insan için vazgeçilmezdir ve ölümcül derecede önemlidir. Ancak sadece su içmek yeterli değildir. İçtiğiniz suyun temiz ve mikroplardan uzak kalmış olması gereklidir. Mikroplar, tozlar, kirli hava, bakteriler gibi suyun yapısına zarar verebilecek zararlı oluşumlar üstü açık damacanalara ve sebillere girebilmektedir. ABS plastik ile üretilen damacana ve sebil üstü damacana kılıfı ürünleri kullanıcılarına maksimum temizliği ve güvenliği sağlamaktadır. Plasikten üretilenlerin yanı sıra çok farklı malzemelerden üretilip de yine de maksimum hijyeni ve korumayı sağlayan kılıf modelleri de mevcuttur. Bunlara örnek olarak bambu, pamuklu kumaş ve hasır damacana kılıfı gösterilebilir. Sade ve klasik hasır görünümü için hasır ve bambudan üretilmiş olan modeller mevcutken, farklı ve yaratıcı tasarımlar için kumaş veya ABS plastik kılıflara göz atılabilir. Bambu hasır damacana kılıfı modelleri nispeten sade ve klasik bir görünümdeyken, plastik ve kumaş kılıflarda gülen yüz, kuş motifleri, İstanbul tasvirleri, çiçekler ve hayvanlar, kişilere özel hediyelik modeller (üzerinde annem, en iyi arkadaşım gibi yazılar bulunduran) modeller mevcuttur. Pamuklu kumaştan imal edilen damacana kılıfı örgü modelleri ise kullanıcılar tarafından çok beğenilmekte ve farklı modellerde seçenekleri müşterilere sunmaktadır.

Temiz Su İçmenin Önemi

Su, bütün insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için dışarıdan temin etmeleri ve almaları gereken en önemli bileşendir. Kimse su içmeden yaşayamaz. Genelde yetişkin bir insanın su tüketmeden en fazla 3 gün yaşayabileceği tespit edilmişken, bu sürenin nadiren de olsa 7-8 güne kadar çıkabileceği görülmüştür. Ancak genel kanıya göre bu süre ortalama olarak 3-4 gündür. İnsanların sudan başka 3-4 gün almadığında öleceği hiçbir şey yoktur. Su bu yüzden insanlar için tüketilmesi en önemli bileşendir. Fakat sadece su içmek yeterli değildir. Suyun içilebilir, sağlıklı ve temiz olması şarttır. Damacana ile sipariş edilen suların içilebilir, sağlıklı ve temiz olduğunu biliniyor ancak alınan suyun temizliğine dikkat edilmezse tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bildirdiği verilere göre yaklaşık 2 milyar insan kanalizasyon suyu karışmış içme suları tüketiyor ve bu kirli su insan sağlığını doğrudan tehdit ediyor. Bu suların tüketilmesi dizanteri, kolera, polio ve tifo gibi hastalıkların suyu içenlere bulaşmasına yol açabiliyor. Açıklamanın devamında ise dünyada her yıl 2 milyon insanın kirli su içmenin sebep olduğu çeşitli nedenlerden dolayı hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bu yüzden pek çok evde temiz, güvenilir ve sağlıklı olduğu, arıtıldığı için damacana su tüketiliyor. Ancak bazı insanlar şunu unutuyor: Damacanadaki su açıldıktan sonra tekrar kirlenebilir. Temiz olarak alınan sular tekrar zararlı bir kirliliğe bürünebilir. Açıkta bırakılan damacanaya havadaki toz, pislik, gözle görülmeyen mikroplar ve bakteriler, temas sebebiyle bulaşan virüsler gibi birçok zararlı oluşum ve mikroorganizmalar girebilir. Bu zararlı oluşumlar ve mikroorganizmalar suya nüfuz ettiği takdirde içilen su büyük bir tehlike arz etmeye başlar. Suyun içine sızan bu oluşumlar suyun tadını veya kokusunu fazla etkilemediği için bu durumun tespitini yapmak da zordur. Bu sebeple, birçok insan temiz olduğunu zannederek farkında bile olmadan kirli ve zararlı sular tüketiyor olabilir. Damacananın güneş görmesi de su için zararlı bir durumdur çünkü içme suları güneşle temas ettiğinde bazı bakterilerin oluşumu meydana gelir ve bu bakteriler su için hem zararlıdır hem de suyun tazeliğini götürürler. Bu bakteriler suya kekremsi ve bayat bir tat verir. Aynı zamanda suda kötü koku oluşumuna da sebep olan bu bakterileri önlemek için en çok başvurulan ve tercih edilen yöntem damacana kılıfı kullanmaktır.

Kirli Su İçmenin Tehlikeleri

Eğer damacanaların temizliğine dikkat edilmezse, kılıfsız ya da koruyucusuz kullanılırsa ve güneşe maruz kalacak şekilde bırakılırsa suyun kirlenme ihtimali fazladır. Bu koşullarda kullanılan bir damacananın temiz kalması pek de mümkün değildir. Kirli su insanlarda su zehirlenmesine ve hatta ölümlere yol açabilir. Sadece kirli sularda yaşam formlarını sürdürebilen mikroorganizmalar vardır. Temizliğe ve hijyene dikkat edilmezse bu mikroorganizmalar evlerdeki içme sularında da rahatlıkla oluşabilirler. Bunlardan bazıları escherichia coli, salmonella, shigella; halk arasında “amip” olarak bilinen entamoeba histolytica, cryptosporidium parvum ve giardia intestinalis gibi parazitler; Hepatit A, rota ve adeno gibi virüslerdir. Sıcak ve sulak koşulları çok severler ve özellikle yaz aylarında kirli sularda yaşam formları bulurlar. İçinde bu oluşumların bulunduğu suları içmek ise mide ve bağırsak rahatsızlıklarına sebep olabilmekle beraber, semptomlar dikkate alınmayıp fazla tüketilirse ölüme kadar yol açabilecek kadar tehlikelidir. Bağışıklığı zayıf olan kişilerin de kirli su tükettikleri zaman ölüm riski artıyor. Temizliğinden şüphe duyulan veya kirli olabileceği bilinen bir suyu direkt içilirse veya bu su ile yıkanmış olan yiyecekleri yerse, sonraki saatler dikkatle takip edilmelidir. Kısa bir süre sonra kusma, ishal, halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı ve ateş gibi belirtilere rastlanılırsa derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kirli bir suyun direkt veya dolaylı olarak tüketilmesinin ardından görülen bu belirtiler büyük ihtimalle su zehirlenmesi yaşandığının göstergesidir. Böyle bir durum yaşanırsa ve erkenden fark edilirse unutulmamalıdır ki bu tip zehirlenmelerde öncelikli amaç, kusma ve ishal yoluyla kaybedilen sıvıyı yerine geri koymaktır. Kusmayı ve ishali önlemeye çalışmak ise asla yapılmaması gereken bir şeydir çünkü vücuttaki zehri atmak ancak kusarak ve ishal şeklinde dışkılayarak mümkün olabilir. Bunları önlemeye çalışmak ciddi sorunlara sebep olabilir. Eğer su zehirlenmesi geçiren ve bunu fark eden birisi kaybedilen sıvıyı temiz su içme yöntemiyle yerine koymaya çalışıyor ancak temiz olmasına rağmen suyu içtikten hemen sonra kusup aldığı sıvıyı geri kaybediyorsa, acilen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve ihtiyacı olan sıvıyı damardan enjekte yöntemiyle almalıdır. Kaybedilen sıvı bir şekilde yerine konulmazsa, zehirlenen kişiler uzun süre boğuşacakları mide ve bağırsak rahatsızlıkları geçirebilirler. Bağışıklığı zayıf insanlar (özellikle küçük çocuklar ve yaşlılar) ise kaybedilen sıvıyı geri alamadıkları takdirde ciddi bir ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar.

Neden Damacana Kılıfı Kullanılmalı?

Yukarıda da bahsedildiği üzere su bütün insanlar için en önemli besindir ve herkes su tüketir. Su için halk arasında “hayat, yaşam” bile denir. Ancak “hayat, yaşam” diyerek içilen bazı sular hayatları ve yaşamları sonlandırmaktadır. Bunlara dikkat etmek için ise bazı önlemleri almak şarttır. Günümüz şehirleşmesinde altyapılar suları içme suyu olarak tüketme imkanı tanımıyor. Her ne kadar şehirlerde şebeke suları klorla dezanfekte ediliyor olsa da, suyun evlere ulaştığı boru hatlarını dezanfekte etmek mümkün olmuyor. Daha doğrusu dezenfekte edilse bile temiz tutulamıyor. Bu sebeple çeşme sularını içme suyu olarak tüketmek sağlıklı bir seçim değildir. Çeşme suyundan başka tercih edilebilecek iki alternatif mevcuttur. Bunlardan birincisi arıtma sistemi kullanmaktır. Evlerde küçük veya büyük çaplı arıtma sistemleri kullanmak oldukça yaygın ve tercih edilen bir yöntemdir. Doğrudan musluk bağlantısına arıtma takıp musluk suyunu anında arıtmak mümkün olduğu gibi çeşmeden akan suyu daha sonra arıtacak küçük, portatif arıtma sistemleri de mevcuttur. İkinci alternatif ise hazır damacana su almaktır. Bu yöntem en güvenli, sağlıklı ve tercih edilen yöntemdir çünkü her zaman ilgili bakanlık ve devlet onaylı imalathanelerde, sağlığa ve temizliğe uygun yöntemlerle üretilirler. Birçok insan damacana suları temiz olduğu için alıyor. Ancak birçok kişinin gözünden kaçan bir nokta ise su her ne kadar üretildiğinde temiz olsa bile kullanım aşamasında kirlenebilir. Damacana özel bir fanusta muhafaza edilmediği sürece havadaki tozlara, mikroplara, bakterilere ve mikroorganizmalara maruz kalacaktır. Sırf damacana için böyle bir fanus veya mekanizma kullanmak da mümkün olmayacağına göre damacanaları ve dolayısıyla içme sularını temiz tutmanın en etkili yöntemi damacana kılıfı kullanmaktır. Damacana kılıfı plastik de olabilir, bambu hasır da, pamuklu kumaş da ancak hepsi aynı işlevi görür: Suyu ve damacanayı temiz tutmak. Bu kılıfların diğer bir kullanım amacı ise suyu güneşten korumaktır. Güneşle temas eden içme sularının içinde bazı bakteriler oluşur ve bu bakteriler suyu bayatlatır ve kötü kokutur. Onlarca damacana örtüsü modellerinden biri seçilerek, içme suları rahatlıkla ve kolaylıkla muhafaza edilebilir. Cam damacana kılıfları da mevcuttur ancak damacanayı güneşten koruyamadığı için pek fazla tercih edilmez. Beyaz örgü damacana kılıfı son zamanlarda bambu hasır damacana kılıfı ile birlikte en çok tercih edilen kılıf ürünleridir.

ABS Plastiğin Damacana Kılıfı Malzemesi Olarak Kullanımı

Termoplastik bir malzeme olan ABS, “Akrilonitril bütadien stiren”in kısaltmasıdır. Bu plastik türünün en önemli özelliği eritip tekrar kullanılabilmesidir. Ayrıca tam opaklık sağlar ve güneş ışınlarını kati suretle engeller. ABS’nin damacana kılıfı olarak kullanılmasındaki başlıca sebeplerden biri budur. Bu plastik türü ışık geçirmeyen bir yapısı olduğu için suyu güneş ışınlarından muhafaza ederek hem ısınmasını önler, hem de güneş ışınlarının sebep olduğu suda bakteri oluşumlarının önüne geçer. Kılıf veya koruyucu olarak kullanılacak bir ürünün sağlam ve darbelere dayanıklı olması beklenir. ABS plastiklerinin en dikkat çeken özellikleri darbelere karşı muazzam derecede dayanıklı olmalarıdır. Darbelere karşı dayanıklılığını diğer plastiklerin aksine soğuk havada bile kaybetmeyen ABS plastik, -20 santigrat dereceye kadar sağlamlığını muhafaza edebilir. ABS plastiklerinin bir diğer çok önemli ve damacana kılıfı olarak en gerekli özelliği ise birçok aside, baza, hayvansal ve bitkisel yağlara karşı dayanıklı olmasıdır. Bunların yanı sıra toz, kir, toprak, mikrop, bakteri, mikroorganizma gibi zararlı oluşumlara karşı da adeta koruyucu bir yumruk duvarı gören bu madde damacana kılıfı olarak kullanılmaya son derece uygundur. Bir plastiğin ABS olup olmadığını anlamak için dört yaygın yöntem vardır. Bunlardan ikisi plastik üzerinde tahribat oluşturur, ikisi oluşturmaz. Tahribat oluşturan yöntemlerden birincisi plastiği yakmaktır. Eğer plastik yanıyor ve eriyorsa ABS’dir. Tahribat oluşturan diğer yöntem ise plastiği çizmektir. ABS plastikler bahsedildiği üzere darbelere karşı oldukça dayanıklı olduğu için çizilmesi çok zordur ancak diğer çeşit plastikler çok daha kolay çizilir. Yine de çizik atma yöntemi tam teşhis için zayıf kalan bir yöntemdir. Kesinliği yoktur çünkü bu yöntemde plastiğin çizilip çizilmemesi, çizmek için kullanılan maddeden ortam sıcaklığına kadar pek çok değişkene bağlıdır. Plastik üzerinde tahribat oluşturmadan test etmenin ise iki yöntemi vardır. Bunlardan birisi plastiğin yoğunluğunun tayin edilmesi, diğeri de soğuk damgasına bakılmasıdır. Yoğunluk tayini yapılırken sadece su kullanımı yeterlidir. Eğer test edilen plastik su üzerinde batıyorsa Akrilonitril bütadien stirendir çünkü bu maddenin yoğunluğu sudan fazladır. Eğer suda batmıyor ve yüzüyorsa bu başka bir çeşit plastiktir. Soğuk damgaya bakma yönteminde ise, damgada birbirine dönük üçgen oluşturmuş okların arasında “ABS” yazısı yer almalıdır. Buna alternatif olarak aynı şekildeki üçgenin içinde “7” rakamı olur ve üçgenin altında “ABS” yazısı bulunur.

Damacana Kılıfında Kullanılan Diğer Yaygın Malzemeler

Damacana ve sebil damacana kılıfı için diğer yaygın kullanılan iki malzeme hasır ve pamuklu kumaştır. Hasır ve kumaş damacana kılıfı modelleri çok fazla tercih edilen ürünlerin başında gelir. Bu malzemelerden üretilen kılıflar ABS plastiğe göre biraz daha dekoratif ve görsel ürünler olup buna rağmen hijyen konusunda görevlerini oldukça iyi bir şekilde yaparlar. Kumaştan üretilen kılıfların tamamı %100 pamuktur. Bu sebeple güvenle tercih edilebilirler. Biraz daha otantik ve geleneksel bir görünüş için ise hasır kılıf modelleri tercih edilebilir. Hasır aynı zamanda bir örgü tipidir. Genel itibariyle oldukça fazla çeşidi olan ve farklı şekillerde elde edilebilen bir malzemedir. Genellikle bambu, sazlık, kabuk, yaprak bitkilerle örülmüş yaygılara “hasır” ismi verilir. Bilinen doğal renkleri sarımsıdır ancak renkleri oluşturulduğu bitkiye göre değişiklik gösterebilir. Kendi yapıldığı malzemeye veya kendisinin kullanılacağı amaca göre çeşitli üretimleri ve şekilleri mevcut olan hasır, yüzyıllardır insanlık tarihinde kendisine önemli yer edinmiş bir materyaldir. Sağlam olması itibariyle sepet, yük taşıma sandığı, çuval, iplik, sarmaşık, örgü, kılıf, koltuk, sandalye, masa, yatak altlığı, karyola gibi birçok amaçla kullanılan hasır, günümüzde ihtiyaçtan ziyade daha dekoratif ve görsel bir malzemeye dönüşmüştür. Eski zamanlarda ağaçları kesmek ve işlemek zor olduğu için ağaçtan yapılan birçok şey hasırdan yapılmıştır. Bunların arasında tabut bile vardır. Hasır günümüzde genel olarak görselliğinin yanı sıra sağlamlığı, koruyuculuğu ve darbelere karşı dayanıklılığı özellikleri sebebiyle kullanılır. Cam şişe ile üretim yapılan birçok yerde şişelerin hasırlara yatırıldığı veya hasırlara sarıldığı bilinir. Darbe emici ve koruyucu olarak bazı nakliye işlerinde bugün hala hasırın kullanıldığına rastlanabilir. Bütün bu koruyucu ve dayanıklılığı, hasır damacana kılıfı olarak da kullanılmasına imkan sağlar. Sık örgülüsünden seyrek örgülüsüne, modern tasarımlardan klasik tasarımlara, sade tasarımlardan karmaşık desenlilere, yazılısında yazısına birçok kaliteli, işlevsel ve dayanıklı hasır damacana kılıf modeli müşterilerin beğenisine sunuluyor. Hasır damacana kılıfların yanı sıra ustaca dikilmiş, içlerinde el yapımı üretimler de bulunan %100 pamuklu kumaştan damacana kılıfları ve hijyen, dayanıklılık, sağlamlık, koruyuculuk ve işlevsellik konusunda rakipsiz olan ABS plastikten üretilmiş damacana kılıflarını da Trendyol’da bulabilirsiniz.