"

Denge Topu

" araması için 4494 sonuç listeleniyor

Denge Topu

Denge Topu Çeşitleri

Denge topları, spor yaparken kullanılan toplardan denge balans topu, stres topu, futbolda kullanılan antrenman topuna kadar çok farklı fonksiyonda ve çeşitte piyasada mevcuttur. Spor yaparken aynı zamanda kasların da çalışmasını sağlayarak, sağlıklı karın kasları ile vücudun duruşunu düzenleyen denge topu birçok farklı fonksiyon ve modelleri ile de dikkat çeker. Topun sağlıklı yaşam ekipmanı olarak insan hayatına girmesi 1960’lı yıllara dayanır. İlk fizyoterapi alanında başarı sağlayan toplar, sonrasında fiziksel aktivitelerde kullanılarak insan hayatına daha doğrudan girmiştir. Sadece fizyoterapi merkezlerinde değil günümüzde spor salonlarında, evlerde farklı formdaki toplara rastlamak mümkün. Pilates yaparken kullanılan top tam yuvarlak şekle sahip olup, vücudu güçlendirerek, forma kavuşmak amacı ile kullanılırken, yarım denge topu ile yapılabilecek egzersiz çeşitleri farklıdır. Farklı vücut yapılarına göre boyutları değişen topları bilinçli kullanmak sağlıklı bir vücuda sahip olmak için önemlidir. Pilatesin eğlenceli hareketleri meditasyon ile birleştirildiğinde, ruhsal olarak da rahatlama sağlar. Diğer yandan stres topu olarak metalden üretilmiş bilye büyüklüğündeki modelleri farklı boyut ve özellikleri ile çalışma masalarında yerini alır. Yarım daire olarak üretilen ve yüzeyi kaydırmaz malzemelerden üretilen dikenli denge topu yüzeyindeki kaydırmaz diken benzeri tırtıklar ile motor becerilerin gelişmesinde ve zorlayıcı egzersizlerde başarılı sonuçlar verir. Boyut olarak üzerine yatılabilecek kadar büyük pilates topunun yanında ayak denge topu kauçuk yapısı ile tüm vücut ağırlığına uygun olarak üretilmiştir. Sıkışmış kas bölgelerine ulaşarak rahatlamayı sağlar. Farklı boyut ve özellikte üretilen toplar spor salonlarından masalara uzanan hikayeleri ile vücut dengesinden psikolojik dengeye kullanıcılarına keyifli deneyim yaşatır. Tepeden ayağa kadar vücudun her bölgesini çalıştırmak için farklı topların olması kullanıcıya kolaylık sağlar. Evlerde, spor salonlarında, açık alanlarda olmak üzere oldukça geniş kullanım alanı olması, sadece kapalı mekanlara bağlı kalınmaması avantajdır. Profesyonel desteğin yanında deneyerek de öğrenilebileceği için kullanım kolaylığı vardır. Bununla birlikte spor amaçlı kullanılan topların vücut hassasiyetlerine göre bir program dahilinde kullanılması olası sakatlanmaların önüne geçebildiği gibi, başarılı sonuç almada da etkilidir. Denge topu egzersizleri günlük rutinin bir parçası olarak yapıldığında, uygulayıcısına dik duruşun yanında esneklik kazandırır. Kasları açarak ağrıların geçmesini sağlar. Grup halinde yapıldığında ise sosyalleşmeyi sağlayan bir spor ekipmanıdır. Ev konforunda yapılabilmesi ise ayrıca avantajdır.

Pilates Denge Topu ve Masa Üstü Denge Topu Ne İşe Yarar?

Şehirlerde spor yapılabilecek açık alanların azlığı ya da şehre uzaklığı insanları spor salonlarında ya da evlerde spor yapmaya itmiştir. Spor amacın ne olduğuna, vücut sağlığına ve kilosuna göre değişkenlik gösteren bir aktivitedir. Amaç kilo vermekse önerilecek spor aktivitesi farklı, kasları güçlendirmekse farklıdır. Bazı durumda spor yap önerisi doktordan geldiğinde, hastanın durumunu uzmana iyi anlatması önemlidir. Bazı hastalıklarda pilates önerilirken bazı durumlarda ağır sporlar iyi gelebilir. Her durumda spora uzman desteği ile başlamak ve bir program dahilinde ilerlemek gerekir. Pilates denge topu gibi malzemeler spor salonlarının ve evlerin vücudu gevşeten, kasları uzatarak ağrıları azaltan, düzgün duruşu garantileyen vazgeçilmez ekipmanlarıdır. Pilates topu ile yapılabilecekler arasında köprü kurma, sırt esnetme, mekik çekme gibi hareketler yapıldığında sırtın rahatladığı görülür. 55, 65, 75, 85 cm olmak üzere 4 farklı boyda pilates topu vardır. Boyu 1,50 cm ve 1,60 cm arasında olan sporcular için 55 cm’lik top uygunken, 1.60 ile 1.70 cm arası olanlar 65 cm’lik topu tercih ettiklerinde başarılı sonuç elde ederler. Diğer yandan boyu 1,70 cm ila 1,80 cm arasında olanlar için 75 cm’lik top uygundur. 1,80 cm ile 1,90 cm boyu olanlara 85 cm’lik topu tercih etmeleri önerilir. Pilates sporu yoga ile birleştirilerek de yapılan bir spordur. Yoganın verdiği ruhani duygu pilates sporu ile birleştiğinde başarılı sonuçlar elde ederken, psikolojik olarak da rahatlamayı sağlar. Top ile top üzerinde oturarak yapılan sporların yanında top üzerine yüzüstü, sırtüstü ve yan yatarak yapılan aktiviteler, eler ya da ayaklar top üzerinde yapılan aktiviteler hem eğlenceli hem de vücudun tamamını çalıştırdığı için sağlıklıdır. Diğer bir top çeşidi denge stres topu stresin bol olduğu ofislerde masalarda yerini alır. 10x7 cm ve 17.5 x 18 x 14.5 cm gibi farklı boyutları ile stresi alırken, stratejik düşünceye de kapı açar. Masa üstü denge topu olarak da geçen toplar renkli ve LED ışıklı özellikleri ile masaları süslerken, odağı topa toplayarak günlük stresin atılmasına yardımcı olur. Toplar spor salonlarından masalara uzanan hikayeleri ile vücut dengesinden psikolojik dengeye kullanıcılarına keyifli deneyim yaşatır.

Denge Topu Spor Alanında Sıkça Kullanılır

Son zamanlarda sağlıklı yaşam aktivitelerinin fiziksel ve beyinsel aktiviteler ile birlikte yapılması dikkat çekici. Bir yandan pilates yaparken diğer bir seansını yoga ve meditasyona ayırmak günümüzün hızlı temposunu biraz yavaşlatmak için önemli. Hemen hemen her şehrin irili ufaklı spor salonunun olması, parklarda spor aletlerinin bulunması sporun insan hayatındaki anlamını kavramak açısından önemli. Teknoloji ile birlikte her şey çok kolay ulaşılabilir duruma geldi. Eskiden bakkala bile uzun yürüyüşler sonucu ulaşılabilirken online verilen siparişler marketi ayağa getirdi. Dolayısı ille de ev içindeki sınırlı aktiviteler gün içinde oluşan stresi uzaklaştırmaya yetmezken, bu durum en çok spor farklı spor aletlerinin gelişiminin önünü açtı. Evlerde geçirilen atıl zamanı keyifli bir aktivite ile tamamlamak için evlerde bulunan spor ekipmanları ile yapılan denge topu hareketleri vücudun formunu korurken, gün içindeki iş performansına da katkı sağlar. İş verenler sporun iş performansındaki etkisini önemsediklerini; iş yerlerine açtıkları küçük spor salonları ya da çalışanların spor salonu üyeliklerini karşılayarak veya öğle saatlerinde yoga, fitness gibi konularda uzman kişileri davet ederek gösterdiler. Sadece masa başı çalışanlar değil futbolcuların da denge topunu rutin antrenmanlarında kullanmaları ile denge topu futbol sahalarında da girmiş oldu. Fonksiyonel performansta etkili olan denge topu ile çalışma yöntemi vücudu tanımada farkındalık geliştirmekte ustadır denilebilir. Vücudu eşit oranda geliştiren ve kasları güçlendirmenin yanında esnekliği de sağlayan denge hareketleri futbolda sakatlanmaların önüne geçmek ve hareket halindeyken ya da stabil haldeyken dengeyi korumak için önemlidir. Kaslar arasındaki koordinasyonu geliştirmesi, ani hareketlerde dengenin kolay sağlanması açısında da başarılı sonuçlar elde edilir. Genel olarak denge topu spor alanında sağladığı başarılar ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Yürümek, koşmak, cardio hareketleri belirli bölgelere odaklanır ve belirli bölgeleri çalıştırırken, pilates gibi sporlar vücudun en küçük detayına kadar uzanarak, en küçük kası bile çalıştırmayı hedefler. Küçüklü büyüklü topları ve ip, çember, ağırlık gibi yardımcı ekipmanları ile parmak uçlarından el kaslarına kadar her bir kası çalıştırmak için ayrı teknik uygular. Esas amaç vücudun dengesini sağlayarak dış etkenlere karşı sağlam duruşunu korumaktır. Sırt, karın gibi kaslarının güçlü olması duruş bozukluklarının önüne geçer. Şınav, mekik gibi hareketleri zemin üzerinde yapmak vücudu zorlar. Bu tip hareketler bir denge topu üzerinde yapıldığında topun esnek dokusu hareketleri yumuşatır ve keyifli hale getirir.

Mıknatıslı Denge Topu Konsantrasyonu Arttırır

Spor genelde bireysel olarak yapılan bir aktivitedir. Her ne kadar toplu olarak yapılan sporlar olsa da kişinin bireysel olarak kaybettiği kilo, oluşturduğu kas kütlesi kişinin bireysel olarak harcadığı efora bağlıdır. Çabanın karşılığı ise takım sporlarında da etkin görev alan sporcuların bulundukları takımın yüksek performansı olarak ortaya çıkar. Masa başı iş yapanlarda ise bu durum iş performansı, sağlıklı kolay hasta olmayan bünye olarak kendini gösterir. Günümüz koşullarında mental sağlık da oldukça önemli bir yere sahiptir. Teknolojinin gelişmesi her şeyi ulaşılabilir hale getirirken beraberinde yalnızlaşmayı da getirir. İletişim genelde bilgisayar, telefon gibi online platformlardan yapıldığından eskiden olan uzun sohbetlerin yerini kısa görüşmeler almıştır. Özellikler gençlerin büyük bir çoğunluğu masa başı bilgisayar oyunları ile vakitlerini geçirirler. Her ne kadar oyun sektörü başarılı bilgisayar sandalyesi, masası, klavyesi, oyun konsolu tasarımları ile gençlerin sağlıklarına yönelik çalışmalar yapmış olsalar da fiziksel olarak da hareket etmeleri gerekir. Spor salonları bu konuda kurtarıcıdır. Özellikle uzun süre hareketsiz kalan kasların çalıştırılması önemlidir. Dengeli pilates topu olarak da tanımlanabilen tam daire pilates topu, yarım denge topu gençlerin fiziksel ve mental sağlıklarını korumada iddialıdır. Denge topu sadece spor aktivitesi olarak değil piyasada oval, sarkaç, salıncak, asimetrik şekilli mıknatıslı denge topu olarak da piyasada bulunur. Bu tip toplarda herhangi bir fiziksel aktivite yoktur. Sadece topun hareketini izlemek ve o anda top hareketinden başka bir şey düşünmeyerek anda kalmak insana iyi gelir. Bir an bile olsa odağın değişmesi beyni dinlendirir. Topun birbirine yaklaşırken ya da dönerken ortaya çıkardığı enerji kişide hipnoz etkisi yaratır. 5 toptan oluşan düzeneğe Newton'un beşiği de denir. Çalışma mantığı ise ilk topu hareket ettirince top enerji yükleniyor bırakıldığında ise yerçekiminin etkisi topta var olan enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürür. Böylece top yanındaki 2. Topa vurur. Birinci topun momentumu son topa kadar gider. Çalışma mantığının değişimin birbirini tetiklediği üzerine kurgulanmış olması topun tarihsel geçmişi hakkında da bilgi sahibi olduğunda anlam kazanır. Sporda kullanılan denge toplarının da fizyoterapi alanındaki başarısı ile yaygınlaşmış olmasını da tekrar hatırlamakta yarar var. Dolayısı ile her bir denge ekipmanının uzun araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış olmasını ve tarihsel gelişimini bilmek performansına güven açısından da önemlidir.

Denge Topu Ne İşe Yarar

Denge topu ne işe yarar, denge topu nedir sorularına cevaben genel olarak; zihinsel konsantrasyonu sağlayan, kasları güçlendiren, kas iskelet dengesini sağlayarak vücudu dış etkenlere karşı koruyan ekipmanlardır demek yanlış olmaz. Bunu yanında her çalışma için farklı ölçü ve şekillerinin olması kullanıcıya kullanım sırasında kolaylık sağlar. Her bir topun hem alt bölümü hem de üst bölümü farklı aktivitelerde kullanılır. Ayak için olan, futbolda kullanılan, dikenli, yarım, pilates, manyetik denge topu gibi çok farklı topların olması kullanıcıya tercih imkanı sunar. Tam yuvarlak ve farklı ölçülerde pilates topu baz alınarak üretilmiş yarım denge topunun bir tarafı düz, diğer tarafı yuvarlak kubbe şeklindedir. Boyutu küçük olduğu için saklamak için küçük bir alan yeterlidir. Kardio egzersizlerinde, merkez kasları çalıştırmada başarılı performansı olan bir toptur. Ters tarafı ise düzdür. Üst beden egzersizleri için ideal olan bu yüzey düz olduğu için biraz daha zorlayıcıdır. Şınav, mekik benzeri egzersizler düz kısım üzerinde rahatlıkla yapılabilir. Evler için de oldukça uygun olan bu top kasları gevşetirken, kaslar ile ilgili de farkındalığı sağlar. Kullanıcı hangi zamanla hangi kası hangi hareketin çalıştırdığını fark eder ve spor programını ona göre yapar. Bosu topu da denilen yarım denge topu ile hem ayakta hem de yerde yapılabilecek hareketlerin tamamı belirli süre ve aralıklar ile yapıldığında vücudun tamamı çalışmış olur. Bosu topunun yüzeyi pürüzsüzken, dikenli denge topu olarak bilinen modelin yüzeyi tırtıklıdır. 4’lü grup halinde de satılan toplar boyut olarak bosu topundan küçüktür. Çocuklarda denge egzersizlerinde kullanıldığı gibi kaymaz yüzeyleri ve boyutları sayesinde büyükler de birden fazla top ile egzersizleri güvenle yaparlar. PVC malzemeden üretilen toplar aynı zamanda ayak ve kol masajı için de idealdir. Yuvarlak şeklinin yanında yer fıstığı şeklinde olanlar da vardır. Farklı renklerde üretilmiş toplar kullanıcıya başarılı bir masaj deneyimi yaşatır. Büyük küçük her yaşta grubun kullanımına uygun bir denge topunun olması sporun ailecek yapılmasını da sağlayan önemli bir avantajdır. Farklı ölçü ve özellikteki denge topunun ilk kullanımı sırasında kullanım ile ilgili bilgi sahibi olmak, topu boya göre almak, topu doğru kullanmak, varsa sağlık problemlerini dikkate alarak spor yapmak, gerekirse konusunda uzman bir eğitmenden destek almak dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardandır.

Renkli Denge Topu ile Egzersizler Daha Keyifli

Dengede olma durumu hayatın her alanında insanı koruyan bir durumdur. Sürdürülebilir fiziksel performans için de oldukça önemlidir. İskelet ve merkezi sinir sisteminin uyumu ile oluşan koordinasyon yeteneği denge egzersizleri ile geliştirilebilecek bir yetenektir. Dolayısı ile denge sağlıklı bireyler için fiziksel performansın da ötesinde görsel ve duyusal işlevlerin de tam olarak yerine getirilmesi anlamına gelir. Denge egzersiz ekipmanları konusunda oldukça gelişmiş olan sektör, farklı özellikte topların yanında renkli denge topu ile de görsel zevke de hitap eder. Mavi, yeşil, kırmızı, turuncu gibi canlı renkler, farklı boyutlarda ve şekillerdeki toplar ile yapılan egzersizler, duruş bozukluklarının, koordinasyon problemlerinin, zayıf reflekslerin önüne geçmek isteyenler için oldukça faydalıdır. Denge toplarının doğuşu hikayesi sağlık sektörüne dayandığından sektörün bilgisini ve deneyiminin spor ekipmanlarında da kullanılmış olması ekipmanları güvenilir kılar. Denge egzersizlerini sadece sağlık problemi olanlar yapmaz, çocuklar, sağlıklı bir duruşa ve koordinasyon yeteneğine sahip olmak isteyenler, iş performansını artırmak isteyenler de bu egzersizleri spor salonlarında ya da evlerinde kendilerine uygun toplarla yaparlar. Dileyen pilates topu kullanırken, dileyen yarım denge topu ile daha zorlayıcı egzersizleri deneyimleyebilir. Yarım denge toplarının tırtıklı yüzeyi ayak masajları için de idealdir. Futbolcuların da antrenmanlarda kullandığı toplar sağlık için oldukça faydalıdır. Farklı şekillerde ve boyutlarda olması çocukların da kullanımını kolaylaştırır. Diğer yandan metal denge topu olarak da bilinen masa denge topu hareketi sırasında kullanıcıda rahatlama hissi yaratarak ana odaklanmayı sağlar. Özellikle masa başı çalışanların masalarında bulunan bu topların verdiği rahatlama hissi performansa olumlu yansır. Sarkaç tipi, LED ışıklı, renkli, oval farklı şekillerde üretilen metal toplar aynı zamanda aksesuar olarak da masaları süsler. Dengenin tek başına fiziksel ya da tek başına ruhsal olamayacağı, her iki durumunda dengede olması gerektiği düşünüldüğünde egzersizlere eklenen yoga ve meditasyon öğeleri yapılan fiziksel aktiviteye ruhsal bir boyutta kazandırır. Kasların rahatlaması ile birlikte günlük sıkıntıları geride bırakarak ruhsal olarak da rahatlamak sonraki güne zinde başlamayı sağlar. Sağlıklı bireylerin iş performansının yüksek olduğu uzmanlarca kanıtlanmıştır. İşyerlerine yakın spor salonları ve parkların her geçen gün daha fazla önem kazanıyor olması, insanların sağlıklı spor deneyiminin faydalarının farkında olması sektörün yeni teknolojileri kendi bünyesine katacak şekilde büyümesi anlamına gelmektedir ki hareket alanının kısıtlı olduğu, her şeyin tek tuşla halledildiği günümüzde oldukça önemlidir. Denge topu fiyat konusuna gelince, fiyatlar topun özellikleri ve işlevine göre değişkenlik gösterdiğinden hem fiyat hem de teknik konularda daha fazla bilgi almak için Trendyol’da yer alan sayfamızı inceleyebilirsiniz.